vervuflmg te Hjf gaan Met wormen Oecumenische diensten passen hier goed Ooit gevoetbald met een Roulette balletje? DeWk in Casino Scheven inzeil WOENSDAG 30 JUNI 1982 Varia PAGINA 15 Door Paul van der Kooij Wat zegt een naam? Dat wat een roos genoemd wordtgeurde even lieflijk als zij anders heette. Vervang 'roos' door 'William' en u begrijpt met hoeveel mededogen Shakespeare over de roepnaam van het zoontje van Diana en Charles geoordeeld zou hebben: Wat zegt een naam? Hij die nu Wil liam genoemd is, geurde even lieflijk, als hij anders heette... In werkelijkheid geuren babytjes, ook koninklijke babytjes, niet zo zeer lieflijk als wel naar die on definieerbare mengelgeur van piespoep en talkpoeder, maar we hebben het nu even over de over drachtelijke geur die van zo'n naam afstraalt: William. „De ba by zal prins William genoemd worden", zei de woordvoerder van het paleis, die er nog aan toe voegde dat de afkorting Bill' niet gebruikt zou worden. Maar welke afkorting, welke koosnaam dan wel? Willy? Als prins Wil liam zijn boertje moet laten, zal hij toch bemoedigend moeten worden toegesproken, en dan kom je niet ver met prins Wil liam: „Zo, kom maar bij mam ma, heeft prins William zo lekker zijn flesje leeggedronken, nu nog even het boertje, laat maar eens zien wat Willy-nilly allemaal kan - gauw Charles, een lapje! - goed zo, dat is er tenminste uit, en nu gaan we weer lekker sla pies doen, kom maar mee met Willy-nilly, let op mijn woorden, dat wordt het koosnaampje voor prins William! Het betekent 'goedschiks of kwaadschiks', 'of hij wil of niet', en een betere nick name lijkt me onvindbaar, ge zien de vier namen die het schaap kreeg toebedeeld: Wil liam, Arthur, Philip, Louis. Als Nederlanders mogen we er mis schien niets van zeggen, onze kroonprins heet tenslotte ook Wil lem, maar daar zit Alexander tenminste nog onverbrekelijk aan vastgeplakt, waardoor Wil lem-Alexander, in één ademtocht uitgesproken, toch een meer waarde krijg vergeleken met Wil lem of William zonder meer. Bo vendien hebben Groot-Brittannië en Nederland nog één Willem ge meenschappelijk: Willem III, Wil liam III, stadhouder hier en ko ning daar, dus misschien moeten we trots zijn dat de opvolger van King Charles te zijner tijd King William V zal heten. Te zijner tijd, niet te mijner tijd en voor velen uwer ook niet te uwer tijd, want Charles is nu 33, hij moet nog koning worden, en zal, ijs weder en neutronenbom dienen de, niet vóór het jaar 2019 aftre den ten gunste van die kleine snottebel met zijn blauwe ogen zodat het zeer de vraag is of wij dat nog meemaken. Ik las dat Charles gewonnen had van Diana, want die wilde een wat moderner naam, bijvoor beeld Oliver, die door Charles werd afgekeurd omdat zijn zoon dan King Oliver zou gaan heten, waardoor iedereen hem met Du ke Ellington zou gaan verwar ren. Voor die afwijzing heb ik be grip. Maar afgezien van Oliver hadden er toch nog wel andere, wat fantasierijker namen be dacht kunnen worden: King Pe ter, King Ray, King Joe, King Phil, King Mick, King Kenny, King Viv, King Terry, King Ste ve, King Bryan, King Glenn, King Graham, King Paul, King Kevin, King Trevor of King To ny. Ik heb maar even geput uit een toe vallige lijst van 22 Engelsen die ik bij de hand had (King Ron kan er ook nog bij), om u een ideetje geven van de mogelijkhe den die Charles en Diana onbe nut hebben gelaten. William is overigens wel een populaire naam in de betere Engelse krin gen, zij het niet dé populairste, want dat is sinds een jaar of twintig James. In 1979 nam William in de geboor teaankondigingen in de kwali teitskrant The Times nog de der de plaats in (achter James en Alexander), vorig jaar was hij al tot de tweede plaats opgeklom men. De kans dat James in 1982 na zoveel jaren door William van\ de top verdrongen zal worden, zit er dus dik in. Maar The Times is Engeland niet, bij de 'gewone' Engelsen komt William zelfs niet bij de eerste 50 namen voor. Ook niet bij de 'tien meest sexy voor namen' trouwens. Een kenner verklaarde dat de naam William bij vrouwen het imago heeft van een degelijk, pijprokend persoon met een tweed-jacket aan... De vier namen William, Arthur, Philips, Louis wekken intussen de indruk dat Diana in het huwe lijk de onderliggende partij is. William slaat terug op vroegere koningen, Arthur en Philips zijn namen die Charles ook heeft mee gekregen (en Philip is zijn va der), en Louis herinnert aan zijn oom Lord Louis Mountbatten Diana's familie kwam er niet aan te pas, zelfs haar hooggeroemde dappere vader niet. die zich half dood door de huwelijksplechtig heid heen sleepte. Hij heet Ed ward John. Lastige namen voor vernoeming, dat geef ik toe. Ed ward liet de troon schieten ter- wille van mrs. Simpson en de John is in Engeland hetzelfde als bij ons de plee. Ook op het gebied van de afval verwerking worden de wor men ingezet, meent de amb tenaar: "In Arnhem is on langs een goed project van start gegaan", zegt hij. "In de ze gemeente komt net als voor de oorlog een schillen boer langs de deur. Hij haalt het organische afval op en zet dit met behulp van wormen om in compost". 'Ook in Groningen is een pro ject begonnen. Daar moeten mensen hun afval in twee verschillende zakken gooien. In de ene dienen zij het afval te werpen waarvan compost kan worden gemaakt, de an dere zak is voor zaken als ij zer, rubber, glas en blik. Maar de mensen selecteren niet goed", meent de woordvoer der. "Ze gooien zomaar glas in de verkeerde zak. Een schillenboer kan dit gevaar ondervangen. Hij kan tegen de mensen zeggen: "Wil je dit er niet bij doen?" Het is alle maal veel persoonlijker. De mensen zien ook beter waar ze het voor doen". Subsidie 'Maar de gemeenten moeten zelf beslissen wat ze met hun afval doen. Het is hun taak het afval te verwerken. Het ministerie kan hun niets voorschrijven. Wij van het ministerie kunnen alleen voorlichten. En dat doen wij ook: we hebben alle 800 ge meenten rapporten gestuurd van het Instituut voor Afval - stoffenonderzoek (IVA) waarin dit onderzoeksbureau van het ministerie schrijft dat ze 20 tot 30 procent kunnen besparen door natuurlijk af val apart op te halen en in compost om te zetten. Maar als gemeenten niet willen luisteren naar de aanbevelin gen van de IVA, dan kunnen wij niets meer doen. Ook kunnen wij De Vrij geen sub sidie geven. Als hij subsidie wil hebben moet hij bij de ge meenten zijn". Vorige week heeft De Vrij ge sproken met de gemeentese cretaris van Woubrugge, H.J. Hoogenboom. De ambtenaar zegt grote belangstelling te hebben voor het project, maar benadrukt dat de "de gemeente niets heeft toege zegd". "We moeten eerst we ten wat De Vrij precies wil, hoeveel geld het project gaat Woubrugges eerste ambtenaar kan niet zeggen of De Vrij kan rekenen op afval uit zijn dorp. 'Ten eerste weten we natuurlijk helemaal niet of de farm er komt en ten tweede moet nog worden bekeken hoeveel de verwerking van het afval gaat kosten". Hij heeft De Vrij aangeraden om te proberen bij de Neder landse Investeringsbank een lening af te sluiten. De toe komstige teler gaat nu maar hier proberen een miljoen los te krijgen, dat hij denkt nodig te hebben voor de aankoop van grond met kassen en wormen. Hij zal moeten aan tonen dat hij rendabel kan werken. De boerderij zal bij voorbeeld niet kunnen draai en wanneer alleen de ge meente Woubrugge haar af val afstaat. Het ziet er naar uit dat het nog wel even zal du ren voordat zijn eerste wor men door de verwarmde kas sen zullen kruipen. Deskundiger De Vrij vindt het niet zo erg. Hij voelt dat hij elke dag deskun diger wordt op wormenge- bied door het lezen en verta len van het boek "Earth worms" van de Californische aardwormkweker R. Gaddie. "En het is belangrijk dat de farm goed wordt opgezet", meent hij. "En dat ik de ge meenten goed kan adviseren hoe ze hun afval te lijf moe ten". Hoe De Vrij de gemeenten wil winnen voor zijn wormen, weet hij nog niet. "Er zijn in stellingen in Nederland die particulieren helpen instan ties voor te lichten. Ik denk hierbij aan de Stichting Mens en Milieuvriendelijk Onder nemen (MeMO)". De Stich ting heeft echter niets meer van zich laten horen nadat ze De Vrij in oktober heeft ge schreven dat zyn brief is doorgespeeld naar het Ekolo- gisch Landbouw Konsulent- schap. "Ik heb de indruk", zegt hij. "Dat ze denken dat ik winst wil maken met de boerderij door de mest en de wormen, die zich snel voort planten, voor een goede pnjs te verkopen. Een aantal Ne derlandse aardwormkwekers slaat vette winsten uit de ver koop van wormen aan henge laars, geloof ik. Maar het is niet myn bedoeling rijk te worden. Het gaat my erom te kunnen bijdragen aan de pro blemen van de werkloosheid en de honger. Ook in de Der de Wereld heerst nog veel honger". Deze feiten schudden De Vrij wakker. De wormen hadden de toekomst, zag hij. "En ik vond het onbegrijpelijk dat in Nederland niets werd ge daan met de worm als na tuurlijke ploeg en afvalver werker", zegt de Woubrugge- naar. "De beesten worden ge kweekt om te worden ge bruikt als visvoer en sommi ge mensen eten de diertjes zelfs. Maar nergens ploegen wormen de grond om zoals in het Engelse Arkley Manor of eten wormen afval zoals in het Amerikaanse Los Ange les.". Een woordvoerder van het mi nisterie van volksgezondheid en milieuhygiëne is het niet eens met De Vrij's bewering dat wormen in de Nederland se afvalverwerking en land en tuinbouw werkloos zou den zijn. "Er zijn in Neder land enkele honderden boe ren en tuinders die optimaal gebruik maken van wormen, de bodemverbeteraars bij uit stek", meent de ambtenaar. "Die agrariërs gebruiken nooit bestrijdingsmiddelen en strooien ook nooit kunst mest, want die dingen jagen de wormenstand sterk achteruit". kosten en hoeveel geld hy zelf op tafel kan leggen". WoubruggenaarOnvruchtbare interview grond weer vruchtbaar maken vruchtbare grond vruchtbaar maken. Het Amerikaans Agentschap voor Internatio nale Ontwikkeling heeft in samenwerking met het Cana dese Internationale Ontwik kelingsonderzoekscentrum ontdekt dat wanneer wormen op de grond worden losgela ten verscheidene gewassen veel beter groeien. Zo schiet de oogst van erwten met 300 procent omhoog; de oogst van graan met 250 procent; die van aardappelen met 135 en die van rogge met 64 pro cent. Schillenboer Woubruggenaar K. de Vrij loopt al driejaar met het plan rond om een wormenkwekerij te beginnen, sa men met veehouder H. van Harten. Hij is ervan overtuigd dat met zijn wormenproject de milieu vervuiling sterk kan worden teruggedrongen, en dat minstens 1600 mensen in Nederland erdoor aan het werk kunnen worden geholpen. Geld voor de oprichting van de kwekerij heeft hij echter niet, en de overheden zijn niet zo happig De Vrij's project te subsidiëren. In zijn project wil De Vrij gebruik maken van de gave van wormen om natuurlijk afval te kunnen omzetten in vruchtbare mest. Wanneer Nederlandse gemeenten het natuurlijke afval geschei den ophalen en dit aan de wormen voeren, hoeven de verbran dingsovens veel minder te branden. Dat scheelt volgens De Vrij niet alleen aanzienlijk in de uitstoot van giftige stoffen, maar ook in de kosten. Door aardwormen te gebruiken in de afvalver werking kan maar liefst 50 procent worden bespaard, meent de Woubruggenaar. Voor het geld dat op deze manier wordt ver diend kunnen de gemeenten naar zijn idee mensen in dienst ne men die het huisvuil ophalen. Wakker schudden Een ander voordeel van zijn "wormenfarm" is dat de boeren niet langer chemische kunstmest hoeven te strooien, maar hun vel den met vruchtbare wormenuitwerpselen kunnen bemesten. Ook kunnen de wormen, doordat ze zo ijverig in de grond gra ven, onvruchtbare landbouwgronden weer vruchtbaar maken. 'Hoewel ik niet geloof dat ik een ommekeer teweeg kan brengen, hoop ik een steentje te kunnen bijdragen aan het probleem van de milieuvervuiling en de werkgelegenheid", zegt de 43-jarige Woubruggenaar. "Je leeft tenslotte niet voor niks. Je probeert toch iets te doen in je leven". Drie jaar geleden las De Vrij een artikel in een tijdschrift waarin een Amerikaanse journaliste uit de doeken deed wat wormen allemaal kunnen. Ze schreef onder meer dat een miljoen wor men in Los Angeles in één maand 7,5 ton fijn gesnip perd huisafval opaten. Toen ze het organische afval had den verorberd bleef er twin tig ton uitwerpselen over, de zogenaamde 'wormhoopjes'. Deze hoopjes behoren tot de beste natuurlijke meststof fen, menen deskundigen. Ook kunnen wormen on- K. de Vrij: "Wormen heb ben de toekomst". (Foto Wim Dijkman) Patiënten Sint Elisabeth-ziekenhuis: LEIDERDORPEen afwijzende reactie van bisschop Simonis op het experiment deed het pastora le team van het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Leiderdorp vorig jaar besluiten de gezamenlijke rooms-katholiek-protestantse kerkdiensten te bëeindigen. Op 29 maart 1981 werd in het zieken huis met deze diensten begon nen en al op 7 april uitte de bis schop van Rotterdam zijn mis noegen over het initiatief. Op 28 juni vorig jaar werd de laatste ge zamenlijke dienst gehouden. Uit een onderzoek van het Kaski in Den Haag instituut voor so ciaal-wetenschappelijk onder zoek, studie en advies blijkt nu, dat de patiënten die deze diensten hebben bezocht door gaans zeer positief daarop rea geerden. "Men heeft zich thuis gevoeld in de dienst en eigenlijk niets gemist aan vertrouwde ele menten. Er was waardering voor het eigen karakter van de dienst. Men had doorgaans het gevoel, echt naar de kerk te zijn geweest. Bijna unaniem stemde men in met de mening, dat dergelijke diensten zeer aanvaardbaar zijn en vooral in een ziekenhuis goed passen". Het Kaski verrichtte zijn onder zoek naar de reacties van de deel nemers aan de diensten in op dracht van het pastorale team van het ziekenhuis. Dat had na rijp beraad besloten, op zondag één gemeenschappelijke dienst te houden, een beslissing die voortvloeide uit een jarenlange ervaring in het ziekenhuis met een oecumenische aanpak van het pastoraat. Het Kaski verzamelde de gegevens voor het verslag via schriftelijke enquetes onder de deelnemers aan dertien diensten en door vijf vraaggesprekken met patiënten. De enquete leverde 375 reacties op, 267 van patiënten en 108 van andere deelnemers aan de dien sten. Uit de gegevens bleek, dat de groep patiënten die de kerkdien sten bezocht qua geslacht, kerke lijke gezindte en verblijfsduur in het ziekenhuis een goede afspie geling was van het gehele patiën tenbestand. Gunstig klimaat In het algemeen waren de antwoor den van rooms-katholieke pa- tiénten op de vragen van de en quete meer instemmend dan van patiënten van reformatorische huize. Binnen deze laatste groep leken de gereformeerden iets po sitiever dan de hervormden. Maar het gaat hier meestal om kleine verschillen. Ook buiten kerkelijken waren onder de kerkgangers. Bij hen is de dienst positief overgekomen. De groep 'met-patiënten' vertoont wat de antwoorden op de vragen betreft nagenoeg hetzelfde beeld. De resultaten van dit onderzoek moeten niet worden gebruikt als 'hard bewijsmateriaal' voor de wenselijkheid dat voortaan in al le ziekenhuizen elke zondag geza menlijke kerkdiensten worden gehouden, zegt de rapporteur drs. H. F. van Zoelen in zijn con clusie. Wel tonen de enquete en de gesprekken aan, dat het tijdelij ke experiment in Leiderdorp bij de meeste mensen die eraan heb ben deelgenomen een goede beoordeling kreeg. "Voor de meeste mensen - door gaans ook praktizerend in hun eigen kerk - is de ziekenhuissi tuatie kennelijk een gunstig kli maat om het kleine huis van de eigen kerk te vergroten tot een huis waar éllen welkom zijn en aanvaard kunnen worden met hun eigen kerkelijke of niet-ker- kelyke achtergrond". Het rapport constateert nog, dat het pastorale team aan de vorm geving van de gezamenlijke dienst veel tijd en zorg had be steed. Elk onderdeel van de vie ring is grondig doorgepraat. Uit eindelijk kon men elkaar vinden in de 'proeve van een oecume nisch ordinanum', dat de Profes sor Van der Leeuw-Stichting in 1968 heeft uitgegeven. Wat de ge zangen aangaat werd gekozen voor een combinatie van het Liedboek voor de Kerken en de Randstadbundel. De diensten zijn na juni vorig jaar zo geregeld dat er de ene week een dienst is voor iedereen, met de rector van het ziekenhuis als voorganger, en de andere week eerst een hoogmis (weer de rec tor voorganger) en daarop aan sluitend een protestantse woord dienst of dienst van Schrift en Tafel (met avondmaal). Dominee F. R. Brommet is predikant in dit ziekenhuis. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Schoonrewoerd D. C. Floor We- kerom, te Sassenheim G H. N. Germans Vijfhuizen, te Woerden P. Nap Varik-Heesselt. te Wou- drichem'G. K. Korporaaql Krim pen aan de Lek; aangenomen naar Woudsend (Fr R. Reitsma Anjum, naar Drachten D. Pen- ninkhof Well-Ammerzoden; be dankt voor Kampen R. Holwerda Apeldoorn, voor Bemmel (pasto raal medewerker) W. Th. Hollart Marum. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rotterdam-Zuidwijk C. Cor- poraal Onstwedde; aangenomen naar Woubrugge kandidaat M J Aalders Amsterdam, naar Drach ten J.G. Arensman Meppol Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Vol- lenhove A. van der Sloot Pernis. Gereformeerde Gemeenten: aan genomen naar Rotterdam-Zuid kandidaat C. J. Meeuse Ridder kerk, naar Genemuiden kandi daat G. Mouw Elspeet. Beiden bedankten voor ongeveer 20 an dere beroepen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Nieuwpoort A. van Heteren Werkendam ADVERTENTIE Een groen veld, .16 nummers, vier officials en een héél klein balletje. Dat is roulette, maar daar kan het balletje ook raar rollen, laat staan op het l'/a meter TV-scherm van AK Al waar u elke avond de wedstrijden extra groot te zien krijgt. Kom 's kijken, en neem uw coach mee. Elke dag van 2 tot 2 Roulette en Black Jack. Korrektc kleding en legitimatie graag.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15