LEIDSCH DAGBLAD Moeizaam overleg in Beiroet Zes journalisten in El Salvador vermist De eerste foto's van Diana's baby. Schiphol maakt nu weer winst Beleggers zijn twee miljoen gulden kwijt Bols: 30.000 flessen advocaat uit handel "Enige voortgang" in gesprek Arafat-Libanon if Balmain(68) overleden Argentinië zet strijd rond Falldands voort Westduitse spion (50) opgepakt ADVOCATEN '11 WERELD,'//LM/0,'11 STREEK DINSDAG 29 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36816 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bunu woe Snje* t 2311 BGLeOen Voor tel m m ootokxi AMSTERDAM (ANP) - Grote en kleine beleggers, die samen in totaal ruim 2 miljoen gulden dachten te investeren in de goederentermijn- markt, zijn hun geld kwijt. De firma Intermeridiem, die voor bemidde ling zou zorgen en begin juni werd opgerold op verdenking van zwen del, blijkt met het geld alleen de privé-kas van de Westduitse directeur te hebben gespekt. De man is momenteel voortvluchtig. De firma Intermeridiem, die inmiddels failliet is verklaard, bemiddelde bij het tot stand komen van opties op de goederentermynmarkt. Daar bij werden volgens de politie de opties veel duurder verkocht dan ze waard waren. Bovendien zou Intermeridiem volgens afspraak het hun toevertrouwde geld via een Britse firma weer in beleggingen steken. De Britse firma, Heinold in Londen, heeft echter in totaal maar 120.000 gulden ontvan gen. Boete van 10 mille voor anesthesist ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft van daag een 52-jarige anesthesist uit Gouda veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden. De arts is vol gens de rechtbank schuldig aan de dood van een 62-jarige patiën- Tijdens een eenvoudige neusope ratie in het Goudse Bleulandzie- kenhuis plaatste hij de buis van de beademingsapparatuur in de slokdarm in plaats van in de luchtpijp, waardoor de patiënte zuurstofgebrek kreeg en over leed. NIEUW-VENNEP (GPD.ANP) - De Bols-distilleerdery in Nieuw-Ven- nep neemt een partij van 30.000 flessen advocaat uit de handel. In een deel van de flessen bleek advocaat te zitten die was geschift. Wat de oorzaak is blijft nog onduidelijk. Een onderzoek van de Keurings dienst van Waren moet daarover binnen enkele dagen opheldering ge ven. Een mogelijkheid is dat de flessen te lang in de winkel hebben gestaan. Met name tijdens de periode met warm weer enkele weken geleden. De beslissing van Bols om de partij terug te nemen gebeurt op vrijwillige basis. Bij een eerste steekproef door de keuringsdienst is niets gevon den dat zou wijzen op een gevaar voor de volksgezondheid. Inmiddels heeft een groot aantal winkeliers de desbetreffende flessen al terug gestuurd. In Nieuw-Vennep heeft men de afgelopen dagen een nieuwe voorraad gemaakt die binnen een week naar de handel zal worden gezonden. 16 PAGINA'S BEIROET (AFP/Reuter/UPI) - Er is "enige voortgang" ge boekt in de Libanees-Palestijnse besprekingen in Bei roet. Dit is vanochtend uit betrouwbare Libanese bron vernomen. De Palestijnse leider Jasser Arafat Het jongste bestand is inmiddels KNAC gaat iets doen aan files HAMPSHIRE - Prins Charles bracht gisteren een bezoek aan het Koninklijk Marine Ziekenhuis in Gosport. Hij bezocht daar militairen die gewond raakten tijdens het Falkland-conflict. Op de foto spreekt de prins met een mecanicien van de "Sheffield" die ernstige brandwonden opliep toen het schip werd getroffen door een Exocet-raket. SAN SALVADOR (ANP/GPD) - Zes journalisten worden sinds gisteren vermist in El Salvador na hevige strijd tussen guerrilla strijders en regeringstroepen bij de plaats Suchito. Het zestal - een lokale tv-ploeg, een Britse cameraman en een correspon dent van het Amerikaanse pers bureau Associated Press pro beerde gezamenlijk een verslag te maken van de gevechten. Col lega's veronderstellen dat de zes door guerrillero's zijn opgepakt, waarbij het niet duidelijk is of de journalisten in gijzeling worden gehouden. Daartoe bestaat de nodige vrees, aangezien zich onder de zes ver misten Eduardo Vazquez Becker bevindt, de lokale AP-correspon- dent. Becker is een voormalig medewerker van Roberto d'Au- buisson, de absolute leider van ultra-rechts in El Salvador. Bec ker is al eerder bedreigd door de Salvadoriaanse guerrilla. Volgens de rebellenzender radio 'Venceremos' is Suchito gisteren door de guerrillastrijders ver overd. Journalisten ter plekke melden echter dat de gevechten om het stadje nog steeds in alle hevigheid voortduren. Het Sal vadoriaanse leger heeft speciale reddingsploegen uitgestuurd om de staatssecretaris van defensie, kolonel Castillo, te bevrijden uit handen van de guerrillastrijders. Castillo werd twee weken gele den gevangen genomen nadat zijn helikopter was neergescho ten. tot vanochtend vroeg sprek met de Libanese leiders om te proberen een formule te vinden om Beiroet en zijn PLO te redden. Een moeilijk punt is Israël ervan te overtuigen dat het zijn troepen uit Beiroet moet terugtrekken om de PLO in staat te stellen "eervol" te onderhandelen zon der dreiging van militaire druk. "Er is nooit sprake geweest van een overgave van de Palestijnen en op geen enkel ogenblik is de regering ermee akkoord gegaan dergelijke voorstellen aan het Palestijnse verzet over te bren gen", aldus Libanese regerings kringen. Het Israëlische kabinet kwam van ochtend bijeen voor een volledig debat over de kwestie-Libanon. De staatsradio citeerde premier Begin die zei dat "er reden is te hopen dat het aanbod van de re gering voor het vertrek van de terroristen uit Beiroet niet ver geefs zal zijn". Van Libanese zijde werd Arafat op de hoogte gebracht van de be sprekingen die gisteren zijn ge voerd tussen president Elias Sar- kis, premier Wazzan en de Ame rikaanse afgezant Habib. Een hooggeplaatste regeringsfunctio naris zei dat de nieuwe voorstel len die Wazzan en Sarkis aan Ha- bib overhandigden, vroegen om een of twee brigades Palestijnse strijders te laten opnemen in het geregelde Libanese leger. De rest zou elders worden gestationeerd. Volgens dit plan zou de leiding van de PLO haar hoofdkwartier overplaatsen naar een plek bui ten Beiroet. Waar dat zou zijn is nog niet bepaald. bijna vier dagen van kracht Maar ondanks het uitblijven van schermutselingen is men in Bei roet weinig optimistisch. (zie ook pagina 6) PARIJS (AFP) - De bekende Fran se mode-ontwerper Pierre Bal- main is vanochtend in het Ame rikaanse ziekenhuis in Neuilly (in de buurt van Parijs) na een langdurige ërnstige ziekte overleden. Hij was 68 jaar. Herman Emmink weg bij AVRO Start-overleg is begonnen Pensioenbreuk moet verdwijnen In '81 nog klein verlies NU AL IN STORY! 8 Extra pagina's vol exclusieve kleurenfoto's van Prinses Diana en haar zoon. Enwat u nog niet wist over de bevalling. BUENOS AIRES (UPI) - Argenti nië! is niet akkoord gegaan met het officieel beëindigen van de vijandelijkheden met Groot-Brit- tannië inzake de Falkland-eilan- den. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Buenos Aires meegedeeld. Zonnige perioden In de nacht en ochtend nog een enkele bui, daarna droog en vooral aan xee zonnige perioden. Minimumtempera tuur ongeveer 10 graden, middagtem- peratuur rond 17 graden. Matige westelijke wind. 30 juni 1982 Het bericht dat Argentinië bereid zou zijn een volledig staakt-het- vuren in het zuiden van de Atlan tische Oceaan te accepteren werd gisteren door het Argen tijnse dagblad Clarin verspreid. Maar woordvoerder Hernan Maz- zini zei dat "het ministerie een dergelijke overeenkomst niet heeft aangeboden en er niet van op de hoogte is dat iemand an ders zo'n overeenkomst heeft aanvaard". Groot-Brittanniê wil de officiële verklaring van de junta in Bue nos Aires voordat het ongeveer 1100 Argentijnse officieren en speciale troepen naar Argentinië terugstuurt die het twee weken geleden op de eilanden gevangen nam. Het blad Clarin meldde dat de Argentijnse junta een over eenkomst had getekend op basis van resolutie 502 van de Veilig heidsraad in ruil voor vrijlating van de resterende krijgsgevange nen door Engeland. Nu overal te koop! SCHIPHOL (GPD/ANP) - De luchthaven Schiphol heeft 1981 afgesloten met het onverwacht kleine verlies van 1,5 miljoen gulden. Na een negatief resultaat van ruim 11 miljoen in 1980 had de luchthavendirectie gerekend op een verlies van 10 miljoen. Voor dit jaar zei president-direc teur J.W Wegstapel vanmorgen een winst te verwachten als ge volg van een lichte stijging van het personenvervoer. Het vracht vervoer per vliegtuig zal zich naar verwachting stabiliseren. In het vandaag gepubliceerde jaarverslag wordt het meevallen de resultaat over 1981 toegeschre ven aan een toename van de op brengsten uit havengelden, die bij aanvang van het begrotings jaar met 5 procent werden opge trokken. Daarnaast speelden een minder sterke stijging van de personeelskosten en de toename van inkomsten uit het belasting vrije winkelcentrum een rol. Het passagiervervoer herstelde zich in het afgelopen jaar van een terugval in 1980. Het aantal pas sagiers dat de luchthaven aan deed nam met 2,5 procent toe tot net onder de grens van 10 mil joen die in 1979 werd gehaald. Bij AMSTERDAM (ANP)- De West duitse politie heeft in samenwer king met de Nederlandse justitie een 50-jarige Westduitser gear resteerd. die wordt verdacht van spionage-activiteiten vanuit kan toren in Amsterdam en West- Duitsland De man zou in West-Duitsland en de Verenigde Staten door omko ping van hoge pieten' uit het be drijfsleven geheime technische informatie hebben gekocht, die hij weer doorverkocht aan onder meer Oost-Duitland en landen in de Derde Wereld. Ook acht de politie het niet uitgesloten dat de man militaire documenten heeft doorverkocht het vrachtverkeer werd een toe name van 3,7 procent gemeten, terwijl gerekend was op een da ling van 3 procent Daarmee handhaafde Schiphol zich als vierde op de lijst van Westeuro- pese luchthavens. Wat betreft het aantal handels- vluchten steeg de Nederlandse luchthaven van een zesde naar een vierde plaats op de Westeu- ropese lijst. In het aantal vluch ten trad wel een daling op, maar veel minder sterk dan op de luchthavens van Rome en Ko penhagen. Het totaal aantal werknemers op de luchthaven (inclusief Fokker) nam in 1981 toe met 671 tot 29.179. Deze toename komt voor al voor rekening van Fokker, by de luchtvaartmaatschappijen nam het aantal personeelsleden af. Minister de Ruiter van justitie voett er niets voor advocaten bi| politieverhoren aan wezig te laten zijn. De Nederlandse Orde van Advo caten dringt hier al jaren op aan. De orde vindt dat in de huidige omstandigheden de zaak voor de verdachte vaak ongunstiger ver loopt dan wanneer een advocaat bij de eerste verhoren aanwezig zou zijn geweest. Alleen in theorie hebben de advo caten gelijk. In een rechtsstaat behoort de rechtsbedeling opti maal te zijn. Fouten of onzorgvul digheden gemaakt of te maken door politiemensen, die ertoe lei den dat burgers zwaarder wor den gestraft, dienen te worden vermeden Met de aantekening dat er binnen het systeem ook mensen lichter worden gestraft omdat er nu eenmaal ook minder bekwame politiemensen zijn en slimmere verdachten De advocaat heeft de gelegenheid op de rechtszitting kritiek te uiten op de gang van zaken bij het poli tieverhoor. Hij zal de onafhanke lijke rechter ervan moeten over tuigen dat zijn cliént mogelijker wijs bij het bepalen van de straf maat ongunstiger wordt beoor deeld. dan wanneer het politie verhoor correct was geweest Dat is zijn taak. De vraag is nu of de aanwezigheid van de advocaat bij het politiever hoor dan niet preventief kan werken? In theorie en praktijk wel. Maar in hoeveel gevallen zit de advocaat er voor niks, omdat het politieverhoor correct ver loopt? En wat doet de advocaat in het geval van een oerstomme politieman en een uiterst gewiek ste verdachte? Helpt hij dan de politieman in het kader van de optimale rechtsbedeling? In 1980 nam de Kamer een motie aan waarin de minister werd ge vraagd in een paar arrondisse menten te gaan experimenteren met advocaten bij politieverho ren. De bewindsman wil daar nu niet aan omdat het de rechtsge lijkheid geweld aan doet. leder een moet aanspraak kunnen ma ken op gelijke behandeling. Het experiment zou daarom landelijk moeten zijn. De Orde van Advocaten vindt dit te recht een zwak argument. Het echte argument komt van de Re cherche Advies Commissie. De ze commissie stelt dat de uitvoe ring van de feitelijke opdracht van de politie - het opsporen van strafbare feiten door de aan wezigheid van een advocaat in het gedrang zou kunnen komen. Als het gaat om werkelijke rechts gelijkheid dan is het zaak dat ie dereen over één kam wordt ge schoren, met de mogelijkheid van fouten, die later door een advo caat, als het om de uiteindelijke konsekwenties gaat. kunnen wor den gecorrigeerd. Rechtsongelijkheid kan juist ont staan wanneer verdachten in de gelegenheid worden gesteld pe perdure advocaten in te huren om juridisch minder geschoolde politiemensen het werk zoniet on mogelijk, dan toch wel zeer moei lijk te maken En dat kan en mag de bedoeling niet zijn. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noleer mij voor een kwartaalabonnement (I 57.35). Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Stuur de bon naar Leidsch Dagblad 8 VAntwoord nummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1