Positie Terlouw wankelt CPN: feminisme en linkse samenwerking C Vier doden na ruzies Homo-dag verstoord Staatssecretaris Lambers: i E li Samen actie tegen zure regen" Bijeenkomst D 66: "niet met CDA en WD" Directeur bloedbank tijdelijk uit functie Leerling: sociale dienstplicht voor jongens Boete voor zuinigheid Ina Brouwer lijsttrekker communisten MAANDAG 28 JUNI 1982 DEN HAAG/ECHT (GPD/ANP) - Ruzie, waarvan de oorzaak tot nu toe onbekend is, kostte het afge lopen weekeinde twee Hage naars het leven. De 22-jarige H. J. Hoekstra werd in de nacht van zaterdag op zondag na een laat bezoek aan een strandtent door twee ruziemakende jongens neergestoken. In het Haagse Te huis voor Onbehuisden werd zondagochtend de 82-jarige K. de H. met ingeslagen schedel aange troffen in de hal van het tehuis. De bejaarde man overleed in de loop van de zondag. De 22-jarige Henk Hoekstra keerde na een bezoek aan een strandtent in Kijkduin in gezelschap van zijn broer en twee vrienden huis waarts. Onderweg ontmoetten zij een groepje jongens dat ruzie met hen zocht. De vier sloegen op de vlucht, maar Hoekstra kwam te vallen. Een van de ru ziezoekers, de 19-jarige I. J. M., liep op de gevallen Hoekstra toe, trok een mes en stak het slacht offer in hart en lever. Het slacht offer overleed in de loop van zon dag aan de gevolgen van zijn ver wondingen. In de hal van de eerste verdieping van het HTO trof de politie zon dagmorgen de 82-jarige Hage naar K. de H. met ingeslagen schedel aan. De politie was gea larmeerd nadat een mede-bewo ner van het tehuis voor onbe huisden lawaai had gehoord in de kamer van het slachtoffer. De deur van de kamer van de bejaar de man bleek bij nader onder zoek te zijn ingetrapt. Een gezinssituatie, waartegen een 49-jarige vrouw uit Schaesberg niet langer op kon, is de oorzaak geworden van het drama, dat zich gistermiddag op een bosweg onder de gemeente Echt heeft af gespeeld. Dit heeft nader onder zoek uitgewezen. Een woordvoerder van de Rijkspo litie verklaarde vanmorgen, dat de vrouw naar alle waarschijn lijkheid haar 21-jarige zoon heeft doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Wandelaars troffen gistermiddag bij toeval rond drie uur langs het bospad de twee stoffelijke over schotten aan. AMERSFOORT (ANP) - Bijna honderd man politie heeft za terdag in Amersfoort de han den vol gehad aan het bege leiden van de jaarlijkse gay dag, de afsluiting van de lan delijke homoweek. De grote politiemacht was nodig om dat een groep jongeren pro beerde de manifestatie te ver storen. Zij bekogelden de ho mofielen met eieren en vuur werk. Bij enkele charges van de politie vielen gewonden, twee aan politiezijde en een onbekend aantal jongelui. De homo-manifestatie in de Amersfoortse binnenstad met als thema "als hetero op gevoed, flikker/lesbisch dur ven zijn", werd bezocht door ongeveer vierduizend men sen uit het hele land. De optochten verliepen vol gens de politie zonder moei lijkheden. De problemen be gonnen pas toen de demon strerende homofielen werden opgewacht door een groep jongelui die hen aanviel en bekogelde. WEERRAPPORTEN SCHIPHOL (ANP) - Onder lei ding van staatssecretaris Lam- bers-Hacquebard van volksge zondheid en milieuhygiëne is een Nederlandse delegatie gis termorgen naar Stockholm ver trokken om samen met bewinds lieden van 32 andere landen aan te dringen op gemeenschappelij ke maatregelen tegen de zoge naamde 'zure regen', een van Eu ropa's meest ernstige milieupro blemen. Zure regen ontstaat door zwaveldioxy.de en stikstofo- xyden, die bij de verbranding van fossielen als brandstoffen de lucht worden ingestoten. Zwa- veldioxyde is voornamelijk af komstig van elektriciteitscentra les en industriën, terwijl het ver keer in hoofdzaak verantwoorde lijk is voor de uitworp van stik- stofoxyden. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de milieu-organisa tie van de Verenigde Naties (UNEP) heeft de Zweedse rege ring de 33 landen, die in 1979 de conventie van Genève inzake de grensoverschrijdende lucht verontreiniging ondertekenden, Binnenland d d gisteren Amsterdam regen 19 13 0.2 De Bilt zwaar bew. 19 12 0.3 Deelen licht bew. 19 12 4 Eelde 12 6 Eindhoven 18 11 11 Den Helder half bew. 19 14 0 Rotterdam regenbui 20 14 2 Twente geheel bew. 19 12 10 Vlissingen regenbui 18 13 26 Zd.-Limburg regen 19 11 6 Aberdeen 9 0.6 Barcelona licht bew. 18 0 21 13 3 Bordeaux 21 13 1 Brussel 20 12 1 Frankfort half bew. 21 13 0.6 Genève 19 12 2 Helsinki licht bew. 20 6 0 Innsbruck 16 10 5 Klagenfurt 20 11 41 Kopenhagen 21 13 2 Lissabon on bew. 25 15 0 Locarno onbew. 13 Londen 21 12 1 Luxemburg 16 11 11 Madrid onbew. 28 13 0 Malaga onbew. 27 16 0 Mallorca onbew. 27 15 0 München 18 11 8 Nice onbew. 27 18 0 Oslo regenbui 15 12 4 Parijs geheel bew. 20 13 4 27 15 0.4 Split half bew. 33 17 0.4 Stockholm 19 13 0 Wenen licht bew. 19 14 12 Zurich regenbui 17 11 6 Casa Blanca 23 14 0 Istanbul onbew. 32 23 0 Las Palmas zwaar bew. 25 20 0 Tunis onbew. 31 20 0 uitgenodigd voor een bijeen komst van vandaag tot en met woensdag in de Zweedse hoofd stad. De bewindslieden zullen met elkaar praten over de vraag welke maatregelen tegen de zure regen genomen kunnen worden. Omdat de aantasting van de na tuur, de landbouw, gebouwen, installaties en de volksgezond heid door de zure regen inmid dels onaanvaardbare vormen heeft aangenomen en de situatie als gevolg van het toenemend ge bruik van steenkool wellicht nog erger zal worden, meent de Ne derlandse regering, dat directe maatregelen dringend nodig zijn. De staatssecretaris heeft vijfdes- kundige instituten in ons land al opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de herkomst en het transport van genoemde stof fen door de lucht. De stoffen die de zure regen ver oorzaken, worden vaak over gro te afstanden met de wind meege voerd. Er loopt een gordel van de industrieële centra in Engeland over naar het industriegebied in noord-Frankrijk, het Belgische havengebied. Rijnmond en het Westduitse Ruhrgebied naar Oost-Duitsland, Polen en Rus land. De Scandinavische landen hebben het meest van de zure re gen te lijden. De verontreinigen de stoffen uit de industriegebie den op het vaste land van Europa komen hier terecht. Voorafgaande aan de ministers conferentie hebben deskundigen de afgelopen week in Zweden de gevolgen van de zure regen en eventuele maatregelen daarte gen besproken. Gebleken is, dat bijvoorbeeld in Zweden al vier duizend van de 85.000 meren bio logisch uitgestorven zijn. In Noorwegen is de vis inmiddels uit 13.000 vierkante kilometer meer verdwenen. In Duitsland is ongeveer tweehonderdduizend hectare bos aangetast. In Neder land worden de vennen in Noord-Brabant en op de Veluwe door de zure regen bedreigd. Op verschillende plaatsen hebben gebouwen, monumenten en in stallaties duidelijk te lijden van deze vorm van luchtverontreini ging. Voorts tast de zure regen de ademhalingsorganen van mens en dier aan. De schade wordt ge schat op vele miljarden guldens. De maatregelen die genomen kun nen worden zijn onder meer: ont- zwaving van steenkool, stookolie en verbrandingsgassen bij grote centrales en industriën. Voorts moet het gebruik van alternatie ve en duurzame energiebronnen Staatssecretaris Lambers sterk worden bevorderd. Daar naast is energiebesparing een van de meest doelmatige midde len om de toenemende verontrei niging van de lucht door zwavel- dioxyde en stikstofoxyden tegen te gaan. AMSTERDAM (GPD) - De positie van D'66-voorman Jan Terlouw als lijsttrekker bij de komende verkiezingen wankelt. Een belangrijke stroming binnen D'66 weigert na die verkiezingen samen te werken met CDA en VVD. Voor Terlouw is het open laten van deze mogelijkheid een voorwaarde voor zijn kandidatuur. Op een speciaal deelcongres in Amsterdam werd zaterdag forse kritiek aan het adres van Terlouw geuit. D'66-fractieleider Brinkhorst gaf na afloop van de bijeenkomst, die was georganiseerd door een aantal verontruste leden, toe dat deze een belangrijke stroming in de partij vertegenwoordigde. Hij gelooft echter niet dat de 400 aanwezigen ook een doorsnee van de partij vormden. Mede-or ganisator en Tweede-Kamerlid Chel Mertens wees er echter op dat het hoofdbestuur het houden van de bijeenkomst heeft ge steund. „Op vergelijkbare bijeenkomsten in Gelderland en Noord-Brabant ondersteunden de aanwezigen juist de concept-resolutie van het hoofdbestuur die een coalitie met CDA en WD niet uitsluit", zei Brinkhorst. Hij meent dat de verontrusting vooral is ontstaan omdat Terlouw zo nadrukkelijk aan zijn lijsttrekkerschap voor waarden heeft verbonden. Allergisch „D'66 reageert allergisch op derge lijke druk", aldus de fractielei der. Persoonlijk vindt hij de uit spraken van Terlouw „niet ver standig". Maar hij gelooft niet dat Terlouw door zijn uitspraken gediskwalificeerd is als lijsttrek ker. Hij wees erop dat sprekers, die de kwaliteiten van Terlouw onderstreepten, ruimschoots ap- plaus kregen. De bijeenkomst aanvaardde na ruim zes uur vergaderen twee stellingen, die bedoeld zijn om op het komende congres in de strategieresolutie te worden op genomen. Naast het afwijzen van een coalitie met CDA en WD, wensen de leden ook dat D'66 voor de verkiezingen al uit spreekt welke coalitie gewenst De bijeenkomst had behalve op diens uitlatingen ook kritiek op de afwezigheid van Terlouw. Een spreker citeerde onder daverend applaus uit Shakespeare's 'Ju lius Ceasar', waarin de veldheer zegt niet naar de Romeinse Se naat te willen komen. „Daar ne men deze mensen wel genoegen mee". Hetzelfde lid sloot onder vrijwel algemene instemming af met een citaat uit hetzelfde dra ma: „O, konden wij de geest van Ceasar doden en Ceasar zelf niet schaden" Brinkhorst weet de achteruitgang van D'66 vooral aan de besluite loosheid van het vorige kabinet, die vooral is veroorzaakt door de crisis in de PvdA. Hij wees erop dat D'66 pas sinds februari in de opiniepeilingen terugloopt, toen bleek dat D'66 de pretenties waarmee zij in het kabinet was gaan zitten, niet kon waarmaken. Hij was gevallen over opmerkin gen als „die rij struiken" (Ame- lisweerd) van minister Zeeval- king (verkeer en waterstaat), de toegestane gasboringen op Ame land door Terlouw en het oefen- terreinenbeleid van minister Van Mierlo (defensie). Daarnaast kreeg hij applaus voor zijn con statering dat de lijsttrekker niet gekozen moet worden omdat hij het naar buiten zo goed doet, maar omdat hij past op de koers van de partij. Als een van de weinigen wierp het Kamerlid Elida Wessel-Tuinstra zich op voor Terlouw en wees op de vele jaren dat D'66 Terlouw nodig had. „Nu heeft hij ons no dig. Wij moeten hem opwarmen. Hij is als lijsttrekker afgekoeld tijdens zijn acht maanden op dat koude ministerie". Als enige spreker was zij niet tegen de con cept-resolutie waarin een coalitie met CDA en WD niet op voor hand wordt uitgesloten. AMSTERDAM - In Amsterdam is zaterdag een speciaal congres van D'66 gehouden over de strategie van de partij tot aan de verkiezingen en daarna. Op de foto fractievoorzitter Brinkhorst in gesprek met het Tweede Kamerlid Mertens, een van de initiatiefnemers van het congres. GRONINGEN (ANP) - Het be stuur van de stichting Rode Kruis Bloedbank Groningen- Drenthe heeft besloten de direc teur van de stichting, dr C. Smit Sibinga, tijdelijk te ontheffen van zijn directionele taken. Smit Sibinga blijft verder wel in func tie. De gedeeltelik van zijn taken ontheven medisch directeur van de bloedbank is verder opgedra gen zich "niet naar buiten toe te uiten". Smit Sibinga is met de getroffen maatregelen akkoord gegaan, aldus zaterdag dr. J Ro denburg, secretaris van de bloed bank. Het bestuur besloot tot genoemde maatregelen, nadat Smit Sibinga dezer dagen opnieuw publieke- lijk felle kritiek had geuit op het functioneren van enige centrale organen van het Rode Kruis, met name het centraal laboratorium voor de bloedtransfusiedienst te Amsterdam. Volgens een interview met dr Smit Sibinga in het Nieuwsblad van het Noorden van donderdag zit dit centraal laboratorium met een groot overschot aan bloed- plasma, dat bederft of aan func tieverlies onderhevig is. Het cen traal laboratorium zou ook enor me partijen waardevolle, uit bloed van plasma-avonden af komstige cellen weggooien. Drie jaar geleden uitte dr. Smit Si binga ook al hevige kritiek op de gang van zaken bij de bloed transfusie in Nederland Dat leidde zelfs tot een grondig on derzoek. Het stichtingsbestuur van de bloedbank betreurt de re cente uitlatingen van dr. Smit Si binga ten zeerste en meent dat de medisch directeur op die manier "geen goed directioneel beleid" voert. "Als er problemen bespro ken dienen te worden dan dient dit binnen de organisatie te ge beuren en niet via de kranten. Bovendien is ook onze bloed bank betrokken by de lopende besprekingen over structurele wijzigingen. Wij zijn daarover ook geraadpleegd en na de vakantie worden de gesprekken voortgezet. Wy zijn dan ook te leurgesteld en eigenlijk een beetje boos dat nu ineens toch twee dergelyke berichten naar buiten komen. Wy vinden dat ge zien de besprekingen en de rela ties niet juist". De directionele taken zullen wor den waargenomen door de ad junct-directeur van de bloed bank, dr. P.C. Das. PUTTEN (ANP) - Op de zaterdag in Putten gehouden vergadering van de federatieraad van de Re formatorische Politieke Federa tie (RPF) heeft RPF-lijsttrekker Mijndert Leerling een pleidooi gehouden voor invoering van een sociale dienstplicht voor jon gens. Een dergelijke maatregel biedt, zo zette hij uiteen, de be trokkenen de kans op een jaar werk, terwijl in diezelfde periode aan her-, om- en bijscholing kan worden gedaan. Ook bepleitte de politieke leider van de RPF een betere afstem ming van het onderwijs op de mogelijkheden op de arbeids markt. Verder drong hij aan op een onderzoek naar de mogelijk heden om jongeren meer in het ontwikkelingswerk in te schake len. Ook moet, naar zijn mening, het minimum-jeugdloon worden verlaagd als daardoor meer werk, zo mogelijk in de vorm van deeltijdbanen voor jongeren kan worden geschapen. Leerling die een dringende oproep deed uitgaan de samenleving naar bijbelse normen in te rich ten zette uiteen dat de RPF wil werken aan een drastische be- perking van overheidstaken, be scherming wil van het geboren en ongeboren leven en ook wil ijveren voor vrede en veiligheid zowel in eigen land als daarbui ten. In zijn rede concludeerde Leerling dat vandalisme en criminaliteit schrikbarende vormen aanne men. „het recht struikelt over de straten", zo zei hij. Naar zijn me ning moet de overheid de mis daad bij de wortel aanpakken en dat gebeurt onvoldoende. In dit verband bepleitte Leerling een betere toerusting van de politie die op meer sterkte moet worden gebracht om haar taak naar be horen te kunnen uitoefenen. Leerling noemde het onaanvaard baar dat bij de bezuinigingen CRM wordt ontzien maar op po litietaken wordt geknibbeld. De RPF-lijsttrekker uitte felle kri tiek op de houding van het CDA inzake de vrijwillige euthanasie. Hij noemde het onbegrijpelijk dat het CDA in het verkiezings programma de beschermwaar digheid van het leven wel met de mond belijdt, maar in de praktijk er het zwijgen toe doet. Minister De Ruiter (justitie) werd verwe ten in deze zaken niet in te grij pen waardoor hy volgens Leer ling meewerkt aan een volledige acceptatie van de euthanasie in onze samenleving. De huidige fractie-voorzitter van de RPF in de Tweede Kamer is opnieuw benoemd tot lijsttrek ker voor de op 8 september te houden verkiezingen. De federa tieraad bekrachtigde een voor stel van het federatiebestuur. Ook ging men akkoord met het aangaan van lijstverbindingen over en weer tussen de RPF en SGP en GPV. Het middel van de lijstverbinding is belangrijk als instrument bij de toewijzing van eventuele restzetels over deze drie partijen bij de september- verkiezingen. ZUTPHEN (ANP) - Medewerkers van het gemeentelijk Graaf Ot to-bad in Zutphen willen voorlopig niets meer met energiebe sparing te maken hebben. De onder meer dankzy een kostbare isolatiedeken voor het buitenbad vorig jaar bereikte besparing van bijna 230.000 kubieke meter aardgas, gaat het zwembad na melijk geld kosten. De gasmaatschappij Oost-Gelderland (Ga- mog) stuurde het bad onlangs een gepeperde rekening van 3200 gulden wegens het niet-afnemen van de contractueel overeenge komen 400.000 kubieke meter aardgas. Indien het zwembad blyft besparen, blijven ook dergelyke rekeningen komen. "Zoiets ontneemt je elk initiatief om ook nog maar een kubieke meter gas te besparen", aldus een verbitterde bedryfsleider A. Geerdink van het Graaf Otto-bad gisteren in een reactie op de Gamog-nota. Hij is overigens niet van plan om ook maar een cent van die nota te betalen. In de gemeentelijke commissie energiebesparing, die vorig jaar wild enthousiast rageerde op de plannen van het Graaf Otto-bad om flink te besparen, zaten ook adviseurs van de Gamog. "Er is toen zelfs een kosten-batenanalyse gemaakt", al dus Geerdink, "maar over die boete voor niet afgenomen gas heeft niemand toen gepraat. En nu komt dan opeens dat con tract uit de kast waaruit blijkt, dat het zwembad verplicht is tot 1985 jaarlijks minimaal 400.000 kubieke meter gaf af te i Zo kunnen we wel ophouden" AMSTERDAM (GPD) - Samen werking met andere progressie ve partijen is het belangrijkste doel van Ina Brouwer, die zater dag door de CPN werd aangewe zen als nieuwe lijsttrekker. „We staan voor de opgave om samen met anderen te verhinderen dat Auto onder trein ZOETERMEER (ANP) - Drie in zittenden van een personenauto zyn zaterdagmiddag om het le ven gekomen toen hun auto on der de trein Den Haag-Gouda kwam. Het ongeluk gebeurde omstreeks 13.00 uur op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg tussen Voor burg en Zoetermeer. het trein verkeer tussen Den Haag en Gouda lag als gevolg van het on geval een uur stil. Het treinstel werd licht beschadigd en moest naar Den Haag worden terugge sleept, aldus een woordvoerder van de Nederlandse spoorwegen. De slachtoffers komen allemaal uit Nootdorp, het zijn de 20-jarige J.W.L. Dobbe, de 19-jarige Q.A.H, de Bruin en de 17-jarige Th.F.M. Ruijgt, aldus de Zoeter- meerse politie. De nieuwe lijsttrekker van de CPN, Ina Brouwer, met rechts van haar de afgetreden Marcus Bakker en links Joop Wolff. rechts nog meer ellende over de bevolking uitstort", zei ze na haar benoeming. Ook vice-partyvoorzitter Elli Ize- boud hamerde in een rede op het belang van linkse samenwer king. „De afwijzende reactie van het PvdA-bestuur op een lijstver binding met de CPN zal veel pro gressieve mensen onaangenaam hebben verrast De kortzichtig heid van dat besluit staat in geen verhouding tot de gevaarlijke ontwikkeling in ons land: het rechtse offensief dat aan de gang is", zei ze. Streken Izeboud waarschuwde de PvdA voor de streken van het CDA: „Al eerder heeft de PvdA zich la ten verleiden om zodanige con cessies aan het CDA te doen, dat daarmee de baan werd geeffend voor een rechtse coalitie en de PvdA aan de kant werd gezet D'66 zal - na gebruikt te zijn voor een intenmregcnng - hetzelfde lot ondergaan of een willoze meeloper worden". Na lijsttrekker Ina Brouwer plaat ste de CPN-verkiezingsconferen- tie zaterdag het zittende kamer lid Gys Schreuders en de nieuw komers Evelien Eshuis, Marius Ernsting en Rieme Wouters op de eerste plaatsen van de kandi datenlijst Die lijst bestaat voor de helft uit vrouwen. Als uit drukking van de „feminisering" van de partij staan steeds om en om een vrouw en een man. Een poging van enkele CPN'ers om tenminste één fabrieksarbei der op een verkiesbare plaats te zetten, leverde zaterdag niets op. Er was onder de kandidaten nie mand voor te vinden. Degenen die nu de topplaatsen innemen hebben hun sporen vooral ver diend in de welzijnssector en de vrouwenbeweging. Het eveneens zaterdag vastgestel de verkiezingsprogramma voor 8 september weerspiegelt ook de feminisering van de CPN. In de belangrijkste hoofdstukken neemt de stryd tegen betutteling en onderdrukking van vrouwen een voorname plaats in. Het woord feminisme komt veelvul dig voor; een voorstel uit de par ty om het marxisme-leninisme als inspiratiebron te noemen, werd daarentegen verworpen Feminisme De femimstsiche opstelling van de party moet volgens Ina Brouwer ook leiden tot kritiek op het poli tieke bedrijf zelf. dat patriarchaal is ingesteld „De politicus kan fünctioneren door de stilzwygen- de verzorging van vrouwen en het ondergeschikt maken van de mens aan het machtsbedryf zei in haar eerste rede als lijstaanvoer der stond Ina Brouwer uitvoerig stil bij dit soort veranderingen in het CPN-denken. De nieuwe ge neratie in de party vindt geen in spiratie meer in de Sovjet-Unie en dat heeft een pynlyk vernieu wingsproces in de CPN nodig ge maakt. „Voor talloze communis ten zyn zekerheden weggevallen en daar staan geen nieuwe zeker heden tegenover. Toch is er geen weg terug". De vertrekkende Marcus Bakker en de onlangs om gezondheids redenen afgetreden Joop WolfT kregen, als vertegenwoordigers van de oude communistische ge neratie, van de conferentiegan gers een langdung applaus. Vice- voorzitter Izeboud zei dat het tweetal „in hoge mate heeft bij gedragen aan de groeiende er kenning voor de CPN".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7