"Beiroet voor catastrofe" VS in zorg na aftreden Haig Raketten Columbia gezonken C Beatrix tevreden na bezoek aan VS Europa betreurt vertrek Haig Joegoslavisch partijcongres in teken economische crisis Belgen tegen kernwapens J- President Libanon vreest totale vernietiging In Sidon en Tyrus zeker 12.000 doden Turkse premier vindt kritiek onbegrijpelijk Israël vreest harde lijn; Arabische landen tevreden MAANDAG 28 JUNI 1982 BRUSSEL (ANP) - Vijfenze ventig procent van de deelne mers aan een enquête over de wenselijkheid van het plaat sen van kernraketten hebben zich tegen opstelling van zul ke nieuwe wapens verklaard. Dat is gisteren gebeurd m de Belgische gemeente Floren- nes waar een luchtmachtba sis gevestigd is die vaak ge noemd is als eventuele op stellingsplaats van de nieuwe nucleaire raketten waarvan Belgie er 48 zou moeten op stellen. Buitenland CAPE CANAVERAL (AP) - Alle bei de hulpraketten waarmee gisteren het Amerikaanse ruim teveer Columbia het heelal is in geschoten, zijn gezonken voor dat zij door schepen uit de Atlan tische Oceaan konden worden geborgen, aldus de Nasa. De hulpraketten, die net lang ge noeg branden om het ruimteveer voldoende snelheid te geven om aan de greep van de zwaarte kracht te ontkomen, werden zo als gepland tweeëneenhalve mi nuut na de lancering afgestoten. De bedoeling is dat zij dan aan valschermen in zee terecht ko men en ongeveer 250 km van de lanceringsplaats blijven drijven totdat zij worden opgepikt om la ter opnieuw te worden gebruikt. "De bergingsploegen hebben geen van beide hulpraketten, noch hun hoofdparachutes kunnen lo- caliseren", zo deelde de Nasa 2Vi uur na de lancering mee. De Na sa zei echter, dat deze keer voor het eerst de vier parachutes die de val van de raketten moeten af remmen, niet vlak voor de lan ding zouden worden losgekop peld, maar aan de omhulsels vast zouden blijven zitten. De reden is dat er eerder problemen waren geweest met het bergen van de parachutes, die in enkele geval len waren gescheurd. Bovendien was het de eerste keer, dat para chutes werden gebruikt die een eerdere vlucht hadden gemaakt. De hulpraketten kosten ongeveer 12 miljoen dollar per stuk. Zij kunnen ongeveer 20 keer wor den gebruikt. Daags voor de lancering was boven Cape Canaveral een hagelstorm losgebarsten, als gevolg waarvan de speciale tegels die het ruimte vaartuig bij de terugkeer in de dampkring tegen de wrijvings- hitte moeten beschermen be schadigd werden. De ongeveer 400 gaatjes zouden tijdig worden gerepareerd. Tijdens de storm werd de dienstto- ren langs de Columbia door te bliksem getroffen, waardoor het brandalarm in werking trad. De brandweer kon echter geen vuur ontdekken. JERUZALEM/BEIROET (AP/AFP/UPI/Reuter) - De Li banese president Elias Sarkis heeft gisteravond in een dramatische oproep de Arabische staatshoofden drin gend gevraagd "mee te werken aan de redding van Bei roet van een catstrofe". Sarkis verklaarde dat deze oproep uitgaat "van het be wustzijn van een bedreigt volk, dat zijn hoofdstad ziet geplaatst voor het gevaar van totale en moordende ver nietiging". De oproep volgde kort na een spoedzitting van de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga, die gistgeren geen gezamenlijk standpunt op leverde. De vergadering eindig de zonder dat een datum werd vastgesteld voor een Arabische topconferentie over economi sche strafmaatregelen tegen de Verenigde Staten, waarom de Palestijnse Bevrijdings Organi satie (PLO) had gevraagd. De Li ga zou onder meer niet tot een besluit hebben kunnen komen omdat de vertegenwoordigers van de PLO en die van Libanon een verschillend beeld schetsen van de situatie. Wel hebben de vertegenwoordi gers van de 21 landen tellende Liga besloten tot een ministerië le commissievergadering, mor gen in Tunis. Deze commissie zal bestuderen hoe een zaterdag door de Verenigde Naties aange nomen resolutie ten uitvoer kan worden gebracht. Deze resolutie roept op tot een Israëlische te rugtrekking uit Libanon. De Ver enigde Staten en Israël stemden tegen. Een door Frankrijk bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties ingediende resolutie, waarin onmiddelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bui tenwijken van Beiroet wordt geëist als eerste stap naar volle dige terugtrekking uit Libanon struikelde zaterdag over een veto van de Verenigde Staten. Vol gens de Amerikaanse afgevaar digde Charles Lichtenstein miste de resolutie een essentieel onder deel: opheffing van de aanwezig heid van "gewapende Palestijnse elementen, die zich nooit aan de soevereiniteit van de Libanese regering hadden onderworpen. In Egypte heeft president Moeba rak gezegd "zeer teleurgesteld" te zijn over het Amerikaanse ve to. Hij waarschuwde ervoor dat de voortdurende Israëlische an- vallen op Beiroet rampzalig kun nen zijn voor de stabiliteit in het Midden-Oosten en de Ameri kaans-Egyptische betrekkingen kunnen aantasten. Moebarak, die de PLO heeft aangeboden in Caro een regering in balling schap te vormen, zei niets te zien in de eis dat de PLO de wapens neerlegt en Libanon verlaat. De Egyptische president heeft de leiders van de EG-landen ge vraagd "een collectieve maatre gel te nemen om de situatie in Beiroet te redden en te komen tot dringende maatregelen om een eind te maken aan de slacht partijen en waarvan het Libane se en Palestijnse volk slachtoffer is". De EG-top overlegt vandaag over de Libanese crisis. Buiten het politieke toneel is het dit weekeinde betrekkelijk rus tig geweest rondom Libanon. Het militaire geweld bleef be perkt tot Israëlische aanvallen op Syrische raket-installaties in de Bakaa-vallei in Oost-Libanon. Volgens het Israëlische opperbe vel is een batterij SAM-6 raket ten verwoest. JERUZALEM (AFP) - De Is raëlische luchtmacht heeft bij operaties in Libanon frag- mentatiebommen gebruikt. Dit heeft de Israëlische reser ve-generaal Aharan Yariv gis teren tijdens een persconfe rentie in Tel Aviv verklaard. Generaal Yariv zei dat „alleen militaire doelen" met deze ui terst dodelijke bommen zijn bestookt en dat ze niet tegen de burgerbevolking zijn ge bruikt. In Sidon en Tyrus worden sinds de Israëlische invasie in Libanon 12.650 mensen vermist. Naar het Libanese Rode Kruis zaterdag vanuit Sidon meedeelde, gaat het om doden die niet geïdentifi ceerd zijn of die nog onder de puinhopen liggen, om men sen die door de Israëlische militairen zijn opgepakt en mensen die door hun ver wanten als vermist zijn opge geven. Het merendeel van hen is Palestijns. Meer dan 10.000 mensen heb ben zaterdag in Tel Aviv in antwoord op een oproep van het "Comité tegen de oorlog in Libanon" betoogd tegen de oorlog in Libanon. Zij eis ten beëindiging van de vijan delijkheden, terugtrekking van het Israëlische leger en onderhandelingen met "offi ciële Palestijnse vertegen woordigers". PARIJS (AP) - Aan de voet van de Eifeltoren werd zaterdagmorgen een brug gelegd over de Seine. De aanleg vas bedoeld als oefening voor Franse militairen. De brug is inmiddels weer verdwenen. (Van onze correspondent Anton Koene) BELGRADO - De financiële situa tie is zo slecht, dat we niet eens meer papier kunnen kopen om geld te drukken. Met deze nood kreet begon zaterdag een com mentaar in het Joegoslavische dagblad Politika naar aanleiding van de opening van het eerste congres van de Joegoslavische communistische partij sinds de dood van Tito. De noodkreet sloeg op het bericht dat 150 ar beiders van de Joegoslavische staatsdrukkerij op wachtgeld gaan, vanwege het feit dat de GRAND RAPIDS (ANP) - Konin gin Beatrix en prins Claus zijn zeer tevreden over het tweede staatsbezoek dat zij aan de Ver enigde Staten hebben gebracht Hoewel vandaag nog de universi teit van New Brunswick zal wor den bezocht vatte de koningin gisteren in Grand Rapids haar gevoelens kort en bondig samen: "mijn man en ik zijn vooral ge troffen over de hartelijkheid die wij hier hebben gevonden. Ie dere ontvangst was even warm. Vooral het bezoek aan Holland was van een grote wezenlijke be tekenis. Wij waanden ons toen niet in de VS maar in eigen land. Inderdaad deed het denken aan Koninginnedag". De koningin, die vele Nederlandse emigranten had ontmoet, heeft zich er over verbaast dat vele duizenden ex-landgenoten het in de VS maatschappelijk zo goed doen. Ofschoon het koninklijk ANKARA/DEN HAAG (DPA/ANP) - De Turkse premier, Bulund Ulusu, heeft zaterdag verscheidene Westeuropese landen, waaronder Neder land, gewaarschuwd in verband met hun voornemen bij de Europese commissie voor de mensenrechten een klacht in te dienen tegen Tur kije wegens schending van de rechten van de mens. Dat zal eventueel ten koste gaan van hun betrekkingen met Turkije als de democratie hier is hersteld, aldus de premier tijdens een persconferentie. Ulusu toonde zich er verbaasd over hoe "geprikkeld" veel landen gerea geerd hebben op dc "beperkte cn tijdelijke" maatregelen die zijn land onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft moeten nemen. Het feit dat zij deze omstandigheden als een schending van de mensenrechten zien, noemde hij onbegrijpelijk. Ulusu wilde niet zeggen of Turkije bij een daadwerkelijke aanklacht uit de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van Europese demo cratische landen, zal stappen. paar bij sommigen wel een spoortje heimwee had ontdekt is het koningin en prins duidelijk geworden dat de meesten in de VS toch een nieuw vaderland hebben gevonden. "Wij zijn er trots op velen te heb ben gesproken, die de naam van Nederland hier zo'n goede klank hebben gegeven", sprak de vor stin. "Het aardige van deze twee de reis was de diversiteit in het programma. Helaas kun je dan niet altijd in de diepte gaan. Maar de verschillende elementen die waren ingebracht legden een we zenlijk accent op de plaatsen die wij bezochten". Gedurende de reis zijn koningin en prins ervan overtuigd geraakt dat Nederland in de VS als een deeltje van Europa wordt gezien "maar in de verhouding VS - Europa ziet men ons land toch zonder meer als een zeer verdien stelijke schakel", zo zei de vor stin. Prins Claus, die in een aantal rede voeringen had gezegd dat maat regelen ter bescherming van de eigen markt de wereldeconomie in gevaar zou brengen, was blij dat hij het Amerikaanse bedrijfs leven er herhaaldelijk op had kunnen wijzen dat ons land in de VS de grootste investeerder is. De Westduitse psychoanalyticus Alexander Mitscherlich is za terdag op 74-jarige leeftijd in Frankfurt overleden. Dat is dit weekeinde vernomen van het Sigmund-Freud-instituut ter plaatse, waarvan hij tot 1976 di recteur was. Mitscherlich is vooral bekend geworden door de boeken waarin hij met be hulp van psychoanalytische me thoden de situatie van de mens in de moderne samenleving on derzoekt. staat niet voldoende deviezen heeft om het speciale papier te kopen waarop het bankpapier wordt gedrukt. Deze gang van zaken geeft op illus tere wijze een deel van de econo mische problemen weer zoals die in duidelijke taal werden geken schetst in de 30.000 woorden lan ge openingsrede van de tegen woordige Joegoslavische com- munistische-partijleider Dusan Dragosavac, president van het collectieve leiderschap van de li ga van Joegoslavische commu nisten. Joegoslavië bevindt zich in een ernstige crisis, zei hij. Er is grote werkloosheid, een lage produk- tie, een tekort aan deviezen, ge deeltelijk als gevolg van een veel te hoge buitenlandse schuld, en de levensstandaard daalt, omdat de inflatie veel hoger is dan de schrale loonsverhogingen. Re sultaat van de crisis is een ople ving van het nationalistische ge voel, in het bijzonder in de pro vincie Kosovo. De schuld voor het feit dat het zover gekomen is, ligt bij de communistische partij zelf, die niet flexibel of snel ge noeg op de economische waar schuwingssignalen heeft gerea geerd. Allemaal duidelijke taal met een dosis zelfkritiek, ongewoon scherp op een communistisch partijcongres. In zijn rede gaf de partijleider ook een duidelijke analyse van de problemen en hun oorzaken, maar de voorstel lingen van de partij hoe deze moeten worden opgelost, waren minder duidelijk en verzandden vaak in loftuitingen voor het eni ge geneesmiddel voor de moei lijkheden: het heilige systeem van arbeiderszelfbestuur. De Joegoslavische communisten houden vast aan het principe van arbeiderszelfbestuur op alle on derdelen van het dagelijks leven, van het kiezen van parlementsle den en andere volksvertegen woordigers en het nemen van be slissingen in fabrieken tot veel ingrijpender beslissingen, zoals de besteding van de buitenland se valuta, die op het ogenblik voor het grootste deel bij de ban ken berust. Ook de scholen en universiteiten moeten op basis van dit principe volgens het zelf bestuursproces worden geleid. Duidelijk in de toespraak, die het grootste deel van de openingsda gen heeft opgeëist, was dat er conflicten binnen de partij zijn over waar uiteindelijk de beslis singen moeten liggen. Dragosa vac klaagde erover dat er binnen de partij nog een groep is die be weert dat alleen managers, intel lectuelen en degenen met een be tere opleiding geschikt zijn ver antwoordelijkheid te dragen. Hij waarschuwde voor nationalisti sche tendensen binnen de partij zelf, en voor partijfunctionaris sen die carrière willen maken en hun eigen republiek of provincie willen bevoordelen. Heftige kri tiek leverde hij op de afgelopen jaar afgezette partijleider in de provincie Kosovo. Het Joegoslavische volk verwacht van het partijcongres duidelijke besluiten over hoe het land uit de moeilijkheden moet komen, en niet het eeuwige gezeur over ar beiderszelfbestuur, waarvan in de praktijk weinig resultaten te zien zijn. Tot nu toe hebben de Joegoslaven alleen maar te ho ren gekregen dat ze voor de zo veelste maal de buikriem stevig moeten aantrekken, iets waar voor overigens geen partijcon gres nodig was. „Ze dienen weer de opgewarmde maaltijd van vier jaar geleden op", zei een Joe goslavische journalist pessimis tisch. Het onthutsend vertrek van Alexander Haig als minister van buitenlandse zaken is volgens sommige bronnen in het Witte Huis voor hem ver moedelijk als een grotere ver rassing gekomen dan voor president Reagan en zijn naaste adviseurs. Opvolger Shultz was al gevonden voor dat Haig nog maar besefte dat zijn laatste dreiging met aftreden, ditmaal niet zou worden beantwoord met dringende verzoeken toch vooral aan te blijven. Reagan en zijn trouwste politie ke voetvolk, dat al jaren in zijn spoor marcheert, hadden besloten dat aan de onophou delijke controverse tussen Haig en andere kabinetsle den. die de regering onop houdelijk teisterde, een eind moest komen. En na een ver gadering van de Nationale Veiligheidsraad op vrijdag riep Reagan: „Al, kan ik je even spreken?" - en daarmee was het gebeurd. Washington had niet gerekend op de keiharde tekst die Haig vervolgens prijs gaf over de geschillen die er op het punt van het buitenlands beleid recentelijk met Reagan wa ren gerezen. De commenta ren staan dan ook bol van zorgen over de opening die deze biedt aan mannen als Weinberger en Rostow, die, zo schrijft de Washington Post, wapenbeheersing min der zien als een kans voor beide partijen dan als een eenzijdig risico. Bij alle waardering voor Shultz' lange carrière als dienaar van diverse overheden in de VS, blijft het ook onmiskenbaar dat zijn ervaring op het ge bied van buitenlands beleid gering is en dat het geruime tijd zal duren voor hij de zeer ingewikkelde problematiek onder de knie heeft tot in de details die Haig met zyn erva ring aan het hoofd van de NAVO-striidkrachten en in het Witte Huis al beheerste toen hij kwam. Het woord va cuum speelt dan ook een be langrijke rol in de discussies. Ook al is het dan mogelijk te re deneren dat Shultz en Haig mannen van dezelfde politie ke signatuur zijn, met een realistisch besef dat een pre sident weliswaar kan streven naar het voortdurend ge bruik van Amerikaanse macht, doch dat deze niet on beperkt is; Haig en Shultz zijn ook zeer verschillend. Haig, de ex-militair, gewend aan strakke gezagsverhou dingen, waarin hooguit gene raals van mening verschillen - Shultz een internationaal za kenman, econoom en minis ter van financiën, die vooral daar nadruk zal leggen. inister van bui tenlandse zaken van de Ver enigde Staten, George Schultz was zaterdag in Camp David, het presidentiële weekendver blijf, voor gesprekken met Ro nald Reagan. Haig verdient als minister van buitenlandse zaken een dui delijk naschrift, ook al heb ben de achttien maanden van zijn bewind dan ook geen op merkelijke, in verdragen en overeenkomsten te vertalen resultaten opgeleverd. Veel van zijn tijd heeft deze minis ter besteed aan het indam men van de ideeën waarmee het Witte Huis speelde. De simpele wereld van Ronald Reagan heeft niet toegelaten een beleid te ontwikkelen van enige verfijning, en het is er niet beter op geworden door de omstandigheid dat in het Witte Huis geen experts op dit terrein voorhanden zijn met genoeg eigen gezag. Het is veelbetekenend dat nu in Washington het verhaal gaat dat Nancy Reagan (beter bekend van de jurken in bruikleen en de dure servie zen) grote invloed heeft ge had op Reagans besluit Haig te laten vertrekken. Het betekent dat Reagan wat het buitenland aangaat een flink stuk van zijn president schap heeft verspild aan domme twisten. De commen taren van zondag bieden het beeld van een Haig die slechts met de grootste moei te kon voorkomen dat van wege wapenleveranties aan Taiwan een crisis met China zou ontstaan; moeizaam ploe terend tevens om ervoor te zorgen dat het Midden-Oos ten op zijn eigen merites zou worden beoordeeld en niet als een stukje aarde dat even eens moet worden gevoegd bij de grote Oost-West-con- frontatie die Reagans denken beheerst. En in diezelfde con text kreeg de burgeroorlog in El Salvador dezelfde conse quentie van een ideologische confrontatie die Amerika er toe bracht allerlei verwerpe lijke Zuidamerikaanse regi mes als die in Chili en Argen tinië weer naderbij te halen en zo respectabel te maken. De New York Times oppert de mogelijkheid dat Shultz nu de slagen gaat winnen waar vóór Haig heeft gestreden. Omdat hij ook, zoals Haig, een man is die ervaring stelt tegenover geloof, en realisme tegenover doctrine. Omdat ook Shultz een conservatief is, die streeft naar vergelijk op basis van sterkte en niet naar 'zuiverheid in afzonde ring'. En waarnemers zien Haigs ver trek dan ook met name als een bevestiging van het feit dat Reagan niet alleen in de procedure van het ontwerpen en volhouden van een visie op de wereld heeft gefaald, maar fundamenteel te kort schiet, omdat hij te veel te genstrijdige verlangens tege lijk wil vervullen, maar ook (aldus de NY Times) de on verenigbare verlangens van zijn partij heeft willen over bruggen. Dit stelde de rechtse ideologie tegenover zakelijk pragmatisme en leid de zodoende tot niets. HENK KOLB BRUSSEL/LONDENARIJS/MOS- KOU (DPAAFP/UPLTASS/ Reuter) - De belangrijkste Euro pese leiders hebben het afgelo pen weekeinde teleurgesteld ge reageerd op het aftreden van Ale xander Haig als minister van bui tenlandse zaken van de Verenig de Staten. Zijn Franse collega Claude Cheys- son zei zeer verrast te zijn, prees zijn "geweldige kennis van Euro pese zaken" en sprak van een verlies. De Westduitse bonds kanselier Helmuth Schmidt toonde zich "geschokt" over het terugtreden, stuurde Haig een te legram en riep direct zijn belang rijkste adviseurs bijeen voor overleg. Later schetste Schmidt Haigs opvolger Schulz als "een betrouwbare vriend". De voorzitter van de Europese mi nisterraad, de Belg Leo Tinde- mans vermoed achter het ontslag de wens van president Reagan om te komen tot een "agressie ver beleid jegens Europa". Hij bespeurde zo'n opstelling al tij dens de onlangs gehouden eco nomische topconferentie in Ver sailles. Tindemans zei "be droefd" en "verontrust" te zijn. Officieel is er nog geen reactie van de Israëlische regering, maar in die kring toonde men zich wel ui terst bezorgd over Haigs verdwij nen. Gevreesd wordt voor een hardere lijn van de VS tegenover Israël. Zowel Saoedi-Arabië als Koeweit hebben zich ingenomen getoond met het ontslag. In die landen wordt de kabinetswijzi ging opgevat als een manier om tot een ander beleid inzake het Midden-Oosten te komen. Een radicale krant in Koeweit sprak van "een overwinning voor de onschuldige Libanezen en Pale- stijnen die tijdens de Israëlische zijn gedood". Volgens het officiële Russische persbureau Tass had Reagan een "zondebok" nodig voor zijn da lende populariteit en was "Haig de uitverkorene". Volgens het partijblad de Prawda kan geen enkele wijziging in de Ameri kaanse regering het gevaarlijke karakter en de onstandvastig heid van het buitenlands beleid helpen verbergen, zolang er geen rekening wordt gehouden met landen die streven naar vrede en een beëindiging van de wapen wedloop". Het Chinese persbureau Xinhua heeft zich indirect achter de vroegere minister van buiten landse zaken Alexander Haig op gesteld door kritiek uit te oefe nen op de pogingen van de Ver enigde Staten de aanleg van de Russische aardgaspijplijn te ver tragen. Haig had deze pogingen van de hand gewezen, maar verloor het pijplijn-contract van zijn eigen regering. Het zou een van de bui tenlandse beleidskwesties zijn geweest die Haig er toe bracht zijn ontslag in te dienen. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken gaf zaterdag "geen commentaar" op het vertrek van Haig, op het vertrek van Haig, die wordt beschouwd als een voorstander van hechte Chinees- Amerikaanse betrekkingen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6