"Ze heeft greep op haar werk" D Mirakelsteeg Talking Heads in Leiden -C MAANDAG 28 JUNI 1982 Lelden Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in, Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tientallen Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke his torie van stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zijn gekomen enzovoorts. In de serie besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech in, Steeg uit" voorkomen. LEIDEN - Mooie tijd, die veer tiende eeuw. Toen waren de wonderen de wereld nog niet uit. Als de dood waren onze voorouders voor tekens, die zij als signalen van bovenna tuurlijke krachten be schouwden. Voortdurend op passen dat je de goden niet verzocht, dat bepaalde het le vensritme van menigeen in die tijd. Neem het verhaal waaraan de Mirakelsteeg de steeg die loopt van Clarasteeg naar Ou de Vest - haar naam heeft te danken. De naam is ontleend aan de wonderlijke geschie denis van het brood, dat in een steen zou zijn verander- d.In de in 1740 uitgegeven Kronijk van Holland staat nauwkeurig beschreven wat er zich in 1315 in dat Leidse straatje afspeelde. Het was een hongeijaar. Som mige mensen zullen onge twijfeld de medemens heb ben geholpen, maar je had er ook die zich alleen om zich zelf bekommerden. Zo eentje woonde er ook in de Mirakel steeg, die toen natuurlijk nog niet zo heette. Haar buur vrouw kon nog zo smeken om een brood, deze vrouw bleef bij hoog en laag volhou den dat ze geen brood in huis had. "En als ik toch een brood in huis heb, dan mag dat wat mij betreft in een steen ver anderen". Dom mens. Wist ze dan niet dat je op deze ma nier er gewoon om vroeg ge straft te worden! En ja hoor, het brood werd een steen. Het wonder was ge schied. Hoe het met de vrouw, die ongetwijfeld bij kans versteende van angst, afliep weten we helaas niet. Wel ligt in de Lakenhal een steen, waarvan wordt gezegd dat het het bewuste brood is; en het gasthuis van Middel burg bezit een schilderij over deze gebeurtenis. Bewoners van de steeg hebben overigens in 1924 een verzoek ingediend om de naam van de steeg te veranderen. De gemeenteraad was toen blijk baar nog zeer bijgelovig, want er werd geen gehoor aan gegeven. Komst Aramco-kantoor zeker LEIDEN De komst van het kan- toorbedrijf Aramco Overseas Company (AOC) van Den Haag naar Leiden is zeker. Eind vorige week ondertekenden vertegen woordigers van het kantoorbe- drijf het definitieve erfpachts contract dat zij met de gemeente zijn overeengekomen. Aramco Overseas Compnay is een servicebedrijf voor de Arabische olie-onderneming Aramco. Het brengt werkgelegenheid voor 650 mensen met zich mee. Het Hoge onderscheiding analiste LEIDEN - Prijzen of onderscheidingen vallen zelden ten deel aan para-medici. Zeker niet in een academisch zie kenhuis, waar wetenschappers toch worden geacht dè belangrijke ontdekkingen te doen. Het is eigenlijk al op merkelijk als je tussen de lading promoties, oraties, on derscheidingen of bijzondere uitvindingen, die dagelijks ten burele verschijnen, een naam van een vrouw signa leert. Nog opmerkelijker wordt het, als een eenvoudige analiste zich daaronder bevindt. Analiste Van Leeuwen (AZL): "Het is nog altijd een voorrecht als je als analiste meetelt Mevrouw Adriana van Leeuwen, analiste op de afdeling Immuno- haematologie en bloedbank van het Academisch Ziekenhuis Lei den, mocht vorige week in Am sterdam van de Amerikaanse vereniging van medische analis ten een onderscheiding in ont vangst nemen. Zij wordt in deze kringen beschouwd als een van de beste analisten ter wereld. Met name haar onderzoek op het gebied van weefseltyperingen en immunologische technieken heeft, volgens het begeleidend juryrapport, wereldfaam gekre gen. Amerikanen hebben zo hun eigen wijze van onderscheiden. De rest van haar leven zou mevrouw Van Leeuwen, als ze daar behoefte aan mocht hebben, tegen een goud-op-snee plaquette kunnen aankijken. Vier dagen na ont vangst moet ze het ding echter uit een hoek vandaan halen. Dit zou van haar kant op gespeelde nochalance kunnen lijken, ware het niet, dat zij geen lovende uit eenzetting over haar eigen on derzoek wil geven. Dat moet ie mand anders maar doen. Haar directe baas, de nestor van de immunohaematologie prof.dr J.J. van Rood, met wie mevrouw Van Leeuwen veel samenwerkt en publiceert, is wegens werk zaamheden in het buitenland verhinderd. Vandaar dat dr. J.G. Eernisse, hoofd van de sectie Bloedbank, wel een poging wil wagen. "Ja, het is op z'n minst opmerke lijk te noemen dat een analiste dit bereikt. Waarom de één wel en de ander niet? Ik denk dat ze voortdurend alles in de gaten houdt en bij wijze van spreken het verband ziet tussen waarne mingen nu en die van zeven we ken geleden. Ze heeft greep op haar werk, om het maar eens in vaktermen uit te drukken. Voorts is het belangrijk dat je volhoudt, zonder doorzettings vermogen en inzet red je het niet. Dat geldt natuurlijk ook voor we tenschappers". Analiste Van Leeuwen vertelt heel bescheiden dat ze de wind in de zeilen heeft gehad. "Mijn in breng is van het begin af aan ge honoreerd geweest. Ja beslist, het is nog altjd zo dat het een voorrecht is als je als analiste meetelt. Professor van Rood heeft voortdurend interesse in mijn ideeën. Veel publicaties staan ook op ons beider naam". Promoveren Wat haar steekt is dat hier in Ne derland voor iemand met een ho gere beroepsopleiding (HBO) geen mogelijkheden zijn om te promoveren, want een academi sche graad zou voor Adriana van Leeuwen pas echt de kroon op haar werk betekenen. Drie jaar geleden heeft ze daarom haar vleugels uitgeslagen. Aan de London University bestond er een mogelijkheid voor niet-uni- versitaire 'wetenschappers' toch te promoveren. Vereist zijn: ten minste 150 publicaties en een zelf geschreven lijvig boekwerk over een niet eerder gepubli ceerd onderwerp op je vakge bied; in dit geval weefselgroe- pen. Als dit in september zou lukken zou de Leidse analiste ook nog de eerste zijn in Nederland die dit presteert. Volgende maand vertrekt ze naar Londen. De reglementen schreven voor dat alle promovendi in spé verplicht zijn de laatste twee maanden voor de promotie te vertoeven in de 'hogere' sferen van de London University. Voorzichtig zegt ze: "Ik ben druk bezig de laatste hand te leggen aan het boek. Cor rect Engels en zoDe twee maanden in Engeland gebruik ik om my voor te bereiden op het examen Het is een uitdaging, maar of het allemaal gaat lukken staat nog te bezien". SASKIA STOELINGA Voetganger trapt tegen auto en loopt blauw oog op LEIDEN - Een 28-jange Leidenaar heeft zaterdag een blauw oog op gelopen toen hg bezig was sten cils uit te delen op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lan ge Mare. De man raakte tijdens het uitdelen van de stencils aan de praat met een voorbijganger en belemmer de de vrije doorgang voor een au to uit de richting van de Stille Mare. Tot grote woede van de be stuurder maakte het tweetal geen aanstalten om opzij te gaan. Toen de automobilist begon te claxonneren gaf de Leidenaar een trap tegen de auto waarop de bestuurder uitstapte en de man een flinke klap op z'n rechteroog gaf. De automobilist reed na het voorval door. LEIDEN - Weggedrukt door een vrachtauto reed een mini-perso nenauto vrijdagmiddag een ben zinepomp aan de Willem de Zwggerlaan totaal kapot. Beide, auto's stonden bij het verkeers licht te wachten De vrachtwa genchauffeur merkte bij het op trekken de mini rechts naast van hem niet op. Sint Jacobus op sokkel bij Lodewijkskerk LEIDEN - De sokkel boven de in gang van de Lodewijkskerk aan de Steenschuur heeft torst sinds gisteren een beeld van Sint Jaco bus. Aanleiding: het kerkge bouw - in 1477 gebouwd - werd 25 jaar geleden weer als kerk in gebruik genomen door de oud bisschop van Rotterdam, mgr Mgr. Jansen was het die gisteren na een plechtige dienst - waarin hij voorging samen met de huidi ge bisschop van Rotterdam mgr. Simonis en enkele oud-pas toors en oud-kapelaans van de Lodewijksparochie het beeld inzegende. Jacoubus was een apostel die in 44 na Christus op bevel van Herodes Agrippa werd onthoofd. Het beeld van Sint Jacobus is ont worpen door de Lissese beeld houwster Heidemarie Groene veld-Kordt. Het is in brons gego ten en is ruim een meter hoog. Op de foto zegent mgr. Jansen het beeld in; links op de rug ge zien staat pastoor Vreeburg. Mini-festival in Groenoordhallen LEIDEN - In de Groenoordhal treedt week donderdag (1 juli) de Amerikaanse formatie de Tal king Heads op. Deze band uit New York, die dansbare 'new wave-muziek' speelt, heeft dank zij de soms diepzinnige teksten het stempel van intellectueel ge kregen. In het voorprogramma staan maar liefst drie bands. Als eerste treedt het Engelse The Alarm op (aanvang 18.30 uur), gevolgd door de Tom Tom Club, een for matie die wordt gestuwd door Ti- na Weymouth, de bassiste van de Talking Heads De Ierse band U2 is de laatste 'sup port act van de Talking Heads. Vorig jaar oktober stond deze jeugdige viermansformatie, die emotievolle rockmuziek speelt, nog in de Stadsgehoorzaal. Het optreden van zanger Bono Vox cs. werd toen laaiend enthousiast ontvangen. U2 zal donderdag en kele nummers van zijn aanstaan de, derde, elpee brengen. kantoorgebouw komt te staan op de hoek van de Plesmanlaan en de Haagsche Schouwweg en krijgt de naam Leidsche Schouw. Dit complex wordt vijf verdiepingen hoog, telt 17.500 vierkante meter vloeroppervlak te en zal worden voorzien van parkeerruimte voor 260 auto's. Verwacht wordt dat het kantoor in de loop van volgend jaar klaar is, waarna de verhuizing van AOC naar Leiden kan beginnen. Hengelsport (1) De Sportvrienden viste in de Zijl. De uitslag: 1. K. Schou ten 39 stuks-2860 gram; 2. C. Schouten jr. 33-2510; 3. H. Jansen 20-2340; 4. B. Hons- beek 33-2100; 5.W. Schouten sr. 28-1990; 6. E. Mooibroek 27-1900; 7. J Siebert 19-1820; 8.J. Jansen 9-1060. Hengelsport (2) D.G.V. viste in het Noordzeeka naal. De uitslag: 1. W. v.d Blom 20.5300; 2. J. Rustige 9- 4500; 3. J. Kluivers 11-4250; 4. H. Kluivers 14-3500; 5. F Landwaart 7-2250; 6. W. Kluivers 6-2150; 7. J. Kluivers sr. 2-250. Duivensport (1) P.V. Het Oosten vloog vanuit Chantilly. De uitslag: 1. A. Pracht zn.; 2. G. Hendrikse; 3, 8 en 10. W. van As, 4,6 en 7. L. v.d. Nieuwendijk 5. T. van As zn; 9. B. van Putten. Met jon ge duiven een wedvlucht van uit Duffel. De uitslag: 1. B. van Putten2 en 6. T. van As zn; 3. L v.d Nieuwendijk; 4. G Hendrikse5. H. Adali; 7. B. Singeling; 8. en 9 P. Juffer mans: 10. A. Pracht zn. Duivensport (2) L.P.C. vloog vanuit Chateau- roux. De uitslag: 1,2,5,7 en8. N. de Groot zn. 2. J. v.d. Meij- den; 4. A. Singeling; 6, 9 en 10. G. van Stem. Ook was de LPC in Chantilly. De uitslag: 1,2 en 10. N. de Groot zn; 3 en 9. J. Staffelen; 4. W. Schouten; 5. J. v.d. Meijden; 6. G. van Slein; 7. en 8. P. de Haas. Met jonge duiven ging het vanuit Duffel. De uitslag: 1, 2,3, 8 en 10 N. de Groot zn., 4 en 9. W Onstenk; 5. A. Siera6. J. v.d Meijden; 7. F. Gijsman. Duivensport (3) Columba vloog vanuit Com- piegne. De uitslag: 1 tlm 5, 7 en 9. C. v.d. Nieuwendijk; 6. J. de Jonge; 10. R. de Graaf. Eveneens vanuit Roosendaal. De uitslag: 1. 2 en 5 tlm 9. C. v.d. Nieuwendijk; 3. L. Klein; 4. v.d Meer-Halewijn; 10. J. de Jonge. Duivensport 4) De Vriendenclub vloog vanuit Chantilly De uitslag l L Burgermeijer; 2. A. Compter, 3. en 8. F. Compter; 4 en 10. Bodijn-Rijsbergen; 5. R. v.d Dop; 6en9.J. Turk. Met jonge duiven vanuit Duffel De uit slag 1 tlm 4. T. Houweling; 5. Bodijn-Rijsbergen; 6. P. Bink, 7. J. van Seggelen. 8. W. v.d Kooy; 9. T. Dongelmans. 10. J Siera. Duivensport (5) De Blauwkras vloog vanuit Copmpiegne en Roosendaal. De respectievelijke uitslagen 1. J. Schipper; 2., 4 en 9 P. Gijsman zn.; 3 J. Rozier; 5, 7 en 20. P. Landensbergen6 H. Koome; 8 R Verhoogt 1.3 en 5. P. Landensbergen. 2. H. Koome. 4 en 9. F. v.d Wete ring6. G. v.d Blom; 7. A. v.d. Holst; 8. J Beekman; 10 P. Brandt Duivensport (6) De Reisduif vloog vanuit Duf fel. De uitslag 1. W. Kop; 2. 4, 5 en 7. P Mooten; 3, 6. 8. 9 en 10 W cd Hoogt Vanuit Chantilly was de uitslag: I. 4, 5,8 en 9. W v.d. Hoogt; 2 K v d. Berg 3 en 7 W Kop. 6 A. Noordermeer; 10. Strik-v.d. Hart. Rommelmarkt Op de bedrijfstechniche school wordt woensdag een rommel- marktlbraderie/facy fair ge houden. De opbrengst is txxjr de Leidse ziekenhuisomroep. Adres van de BTS is Vondel laan 35. Kinderfilm De kinderfilm Drie noten voor Assepoester wordt woensdag middag door K&0 (Oude Vest 45) vertoond. De film wordt vrolijk genoemd en heeft me lodieuze muziek aan boord. Aanvang is half drie. De Talking Heads besluiten dus het mini-festival in de Groenoordhal. Het is nog onze ker of gitarist Adrian Belew, die onlangs een solo-elpee uitbracht, zal meespelen. Kaartjes voor het vierdubbele pop concert zgn nog volop verkrijg baar. Volgens de organisatoren verloopt de voorverkoop rede lijk. Er worden zo n zeven- a achtduizend bezoekers ver wacht ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3