D'66 nu tegen aanleg rijksweg 11 0=, eidse agenda I Graven Vlietland ten koste van veel vogels" Sierbestrating op plein "Woningbouw Zoetermeer tast groene buffer aan' -c D Demonstratie tegen snelweg trekt veel deelnemers Inbreker op heterdaad betrapt in Oegstgeest Man (62) verjaagt inbrekers Man dood bij ongeluk Stad en rand HAZERSWOUDE/LEIDEN De Tweede-Kamerfractie van D'66 zal zich verzetten tegen de aanleg van rijksweg 11. Dat kwam het tweede-kamerlid Dick Tommei zater dagmiddag namens zijn partij vertellen in Hazerswoude, waar actievoerders die tegen de aanleg van deze snelweg tussen Leiden en Alphen zijn, bijeen waren gekomen. De fractie van D'66 zal daarmee in gaan tegen het standpunt van haar eigen minister Zeevalking van verkeer en waterstaat. Hij heeft steeds gezegd dat de weg er - gedeeltelijk of helemaal - wel moet komen. D'66 heeft tot nu toe een tweeslachtige houding aangenomen tegen de rijksweg. D'66-raadsleden in de betrokken gemeenten stemden tegen, op provinciaal niveau drukte de partij de aanleg van de weg sa men met CDA en WD erdoor en de Tweede-Kamerfractie was tot nu toe verdeeld. Tommei kwam de zaak. zoals hij zei, rechtzetten: "Leg geen meter asfalt meer dann nodig is". Hij deed de toe zegging dat zijn partij bij de be handeling in het parlement in het najaar tegen de aanleg van rijksweg 11 zal stemmen. "U mag mij daaraan houden". Ter gerust stelling voegde Tommei er nog aan toe: "Of je nu voor of tegen de weg bent...het geld is op". Hans van der Vlist, fractievoorzit ter van de PvdA in provinciale staten zei dat de onzekerheid slechts zou voortduren als de aanleg van de weg alleen maar zou worden uitgesteld. "Alle energie moet zich richten op af stel in plaats van uitstel". Hy wil in tegenstelling tot Gedepu teerde Staten, het dagelyks be stuur van de provincie - dat de weg niet in het streekplan Zuid- Holland Oost wordt opgenomen. Station De actievoerders die in Hazers woude bijeen waren, hadden een demonstratieve fietstocht achter de rug, die in Leiden, Alphen aan den Rijn en Bodegraven was ge start. Met slogans als "Rijksweg 11 nee, station ja" en "Rijksweg 11, nooit, nooit, nooit" overspoel den de vele honderden fietsers de Hazerswoudse wijk Rhynen- burch. Plaats van handeling: het voormalig spoorwegstation van Hazerswoude, dat de actievoer ders heropend willen zien in combinatie met een verdubbe ling van de spoorlijn Leiden-Al- phen. De Werkgroep milieubeheer Lei den, de Echte Nederlandse Fiet sersbond, de Vereniging Milieu defensie en het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie organiseerden de protestactie, bedoeld om nog eens op de nade len van de voorgenomen aanleg van de nieuwe snelweg te wijzen. Het wijkcomité Rhynenburcht sloot zich een paar dagen voor de actie bij de demonstratie aan. Tij dens een enquête op een verkie zingsavond was gebleken dat ne gentig procent van de Rhynen- burch-bewoners voor de herope ning van het station was en tegen op de Hoge Rijndijk de aanleg van de rijksweg. De ontlast moet worden. snelweg is volgens de voorstan ders nodig om de zwaar overbe laste Hoge Rijndijk te ontlasten Fietsers in protestoptocht tegen rijksweg 11 afgelopen zaterdagmiddag de weg die volgens voorstanders van rijksweg 11 ding wier grondgebied de weg komt te lopen aan op een snelle aanleg van de autoweg. Problemen De problemen die de aanleg van de weg met zich meebrengt werden door de verschillende sprekers nog eens uit de doeken gedaan. C.J. Kerkvliet, een aan de Hoge Rijndijk woonachtige veehouder en in juni gekozen tot raadslid voor het CDA sprak van een "wurgbeleid" van het rijk. "De aanleg van de weg is niet alleen desastreus voor het milieu van de burger. Het is nog erger voor de boeren, die door deze plannen vrijwel geen hoop meer hebben op het zelfstandig voortzetten van hun bedrijf', aldus Kerk vliet. Hij doelde op het feit dat de snel weg en de huidige spoorlijn vele boerenbedrijven aan de Hoge Rijndijk in twee delen hakt en straks een onoverkomelijke bar rière gaan vormen. Zeker omdat de Nederlandse Spoorwegen zich op het standpunt stellen dat een verdubbeling van het traject Leiden-Alphen er niet in zit als de rijksweg er komt: het te ver wachten reizigersaanbod wordt dan te klein om de verdubbeling lonend te maken. Daarmee zou ook de aanleg van (extra) veetun neltjes onder de spoorlijn - waar door de boeren niet meer dage lijks twee keer hun koeien over de spoorweg hoeven te jagen - van de baan zijn. "Rijkswaterstaat is er financieel niet gerust op of de weg er wel komt, de spoorwegen voelen zich niet verplicht dure investe ringen te doen als die milieuver- pestende weg er komt. De ruil verkaveling Rijnstreek-zuid (die momenteel aan de gang is, red.) raakt in een patstelling", aldus Kerkvliet. Aanleg van de weg kost volgens hem 140 hectare grond, wat in de praktijk het voortbestaan van dertig bedrij ven in gevaar brengt. "De man die de grootste klappen krijgt is de boer langs de Rijndijk", aldus de conclusie van Kerkvliet. Milieu Milieubeheer-woordvoerder W. ter Keurs benadrukte de aanslag op het milieu die de weg pleegt. Hij vreest ook dat de weg extra ver keer zal aantrekken: veel men sen die nu vanwege de verkeers problemen op de Hoge Rijndijk met de trein reizen zullen straks weer de auto pakken. "Is de noodzaak van de weg ook niet achterhaald", vroeg hij zich af, erop wijzend dat het verkeer op de Hoge Rijndijk in het afgelo pen jaar met ongeveer zeven pro cent is afgenomen. "Domme mensen, onder wie zelfs burge meesters, zijn geneigd dat te ver geten", aldus Ter Keurs. Hij pleitte voor gerichte veiligheids maatregelen op de Rijndijk, een verbetering van de rotonde Gouwsluis in Alphen en een rondweg om Alphen. Een verdubbeling van de spoorlijn tussen Leiden en Alphen gecom bineerd met de instelling van een kwartierdienst en de heropening van het station in Hazerswoude zou dan de rest kunnen doen, dacht de Milieubeheer-woord voerder. P. Goedhart, de voorzitter van het wijkcomité Rhynenburcht, nam alvast een voorschot op de "goe de afloop": hij doopte de Corel- liestraat op ludieke wijze om in Stationsstraat. MAANDAG Leiden - In de Bierdeghel II, Nieuw^ I Rijn 52, ledenvergadering PvdA, 20 uur Stadhuis - raadscommissies voor alge Natuurbeschermers boos op provincie ZOETERWOUDE - De natuurbe schermers die zich inzetten voor het behoud van het unieke vogel- gebied de Meeslouwerpolder, in de Vlietland, zijn boos op de pro vincie. Volgens hen worden er op dit moment graafwerkzaam heden verricht, waardoor vele vogelnesten verloren gaan. De 'natuurbeschermers' zijn ver enigd in de Vogel werkgroep Vlietland, Werkgroep Milieube heer Leiden, Vereniging voor Mi lieubehoud Leiden en Natuur studie 'Het Groenehart'. Al ge ruime tijd zijn zij in strijd met de provincie Zuid-Holland om in het nieuwe recreatiegebied Vliet land, nabij Zoeterwoude, genoeg ruimte te geven aan de vogels al daar. Het resultaat was dat in de nabijheid van het recreatiege bied een speciaal natuurgebied gerealiseerd zou worden. De natuurbcchermers hebben ern stige twijfels over de geschikt heid van dit gebied als uitwijk plaats voor de in de Meeslouwer polder voorkomende vogels. Af gesproken was dat er in ieder ge val een periode van twee jaar door de provincie in acht zou worden genomen, voordat de OEGSTGEEST - Een 19-jarige Lei- denaar is op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning in Oegstgeest. De Leidenaar was in de nacht van vrijdag op zaterdag een woning binnengedrongen aan Mariahoe- velaan in Oegstgeest. Toen de zoon des huizes met drie vrien den thuis kwam zag hij licht branden in de slaapkamer van de woning. De zoon is daarop met één vriend het huis binnenge gaan terwijl de twee anderen bui ten bleven wachten. Toen de in breker de twee mannen zag aan komen probeerde hij door het slaapkamerraam te vluchten maar werd door het tweetal bui ten opgewacht. De vier jongens konden de inbreker in bedwang houden totdat de Oegstgeester politie arriveerde om de Leide naar te arresteren. provincie met verdere 'vernieti ging van de polder zou begin nen'. aldus de natuurbescher mers. Volgens hen vinden er ech ter nu al graafwerkzaamheden plaats. "Deze hebben al een zeer hoge tol geeist: voorlopige schat tingen wijzen uit dat ruim 175 nesten, merendeels van be schermde vogels (veelal met eie ren of jongeren) verloren zijn ge gaan. Worden de werkzaamhe den niet direct stopgezet, dan zal dit aantal nog veel verder oplo pen". De groepen blijven dan ook van mening dat getracht moet wor den de Meeslouwerpolder te be houden, zodat de recreanten zich kunnen verpozen in de gemeng de Damhouder en Starrevaardse- polder, waar nu het vervangend natuurgebied is gepland. "Wij hopen dat de provincie haar be loftes uit het verleden waar maakt, en dat dit incident op vergissing berust. Als overleg met de provincie geen bevredi gende stappen oplevert, worden juridische stappen overwogen", zeggen de natuurbeschermers. De provincie was vanochtend nog niet in staat om commentaar te geven op deze beschuldiging. De graafwerkzaamheden in Vlietland, waardoor veel vogelnesten m de Meeslouwerpolder volgens ae actie voerders verloren gaan. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Lucky Luciano' van de Italiaans* regisseur Francesco Rosi, 20 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Ver. Ouders Van Drugsverslaafden Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwmkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di 10-11 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, raad, 19.30 Wassenaar - gemeentehuis, OCR. 19 30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags; dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 25 juru tot 2 juli door: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7. tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tef 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, weo, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - Geboren: Femke dv. A.H Soudan en M.P. den Hoed, Renske dv C.J. Blokker en J.E.M. Wolswijk, Tim en M. Zwitser, Petrus Broek en F.A. Corba, Tij men Willem z W.A. Voet en A.M.E.G. van den Brink, Cornelis Dirk zv. B. Hoek en A.M. van Beele, Johannes Amerik zv. B. Hoek en A.M. van Beele, Hendrik zv. H. Ciere en A.C. van Iterson, Sophia dv. J. Slootweg en J. Brak, Adrianus Hendrikus zv. C. van der Niet en J.M. van Rhijn, Cornelis zv. A. van Duijn en N.P. Guyt, Adriana Clasina dv. P.G.W. Brussee en C. Riet kerk, Idske Cornelia Lydia dv. J.I. Kre- mer Hovinga en M.C.A. Bakker, Renate dv. N.H. Koster en G. Hoogendijk, Inge dv. H. van der Lelie en L.P. Glasberen, Steven zv. L.A. van den Haak en S.C. Schats, Francisca dv. A. Stouten en P.J. Jagel. Ondertrouwd: L.G. van Zeist en C. ten Dam, N. Hoekzema en A. Arukpibal, T.J. van Vliet en J.A.M. Delnoij, P. Bro- kaar en M. Punt, H.W. Frank en E, Kleijn, H.W.P. Quartero en H.J.I. Bodt, H.C.F. Rietbroek en R.T.P. Bergwerf, H.A. Smit en I.M.L. Luijendijk, C.L. Heijstek en Y. van den Berg, H.L.M.j Pasmans en T.C. Woudstra, P. van den Zwart en E. van Oosterhoud, H. Keupej en J. Heuzen, M.G. Goossens en M.M.J.W. van Uden, O. Boef en E.M. Visser, A.P.J. Duijnstee en M. Mikmak, J.A.F.M. Vroemen en M. Scheeren. Gehuwd: D.M. Boelee en J. de Groot, A.J.B.M. Brandenburg en C.J. Cazan- der, R. de Ligny en S. Honsbeek, G.J.C. van den Berg en S. van Maanen, A.A.G. van der Hoeven en C.M.E. Otgaar, J.M. Paardekooper en M.C. J. Onderwater, H. van der Born en J.G. Bavelaar, C.D. Wil brink en A. Boom, C. Spaargaren en M. van Vliet, D. de Veer en L.J.M. Pronk. Overleden: L.W. van Pelt 1914 man, J.J. Kroft 1920 man, G. Smit 1897 geh. gew. met J.J. van der Steen, L. de Vries 1898 man, S.I.Y.M. van Rijs 1973 vrl. B.J. van der JDussen 1976 man, H. van der Meij 1889 man, F. Veenstra 1897 geh. gew. met A. Muilwijk. LEIDEN - Een 62-jarige inwo ner van Oegstgeest is, in de nacht van zaterdag op zon dag, in gevecht geraakt met twee mannen die zijn wo ning, aan de Rijnzichtweg, binnendrongen en hem ver moedelijk met een pistool be dreigden. De Oegstgeeste- naar liep daarbij lichte ver wondingen op in het gezicht. De 62-jarige man lag te slapen toen hij wakker werd van een insluiper die met een zaklan taarn en met een nylonkous over het hoofd zijn slaapka mer binnendrong. De inbre ker dreigde de oudere man te zullen mishandelen als hij niet met geld over de brug wilde komen. De Oegstgees- tenaar bleek echter geenszins van plan hieraan gehoor te geven en verzette zich hevig tegen zijn aanvaller. Toen de man in gevecht raakte met de In Oegstgeest insluiper riep deze om hulp van nog twee andere mannen die kennelijk elders in de wo ning wachtten. Eén andere inbreker kwam bo ven, eveneens met een nylon kous over het hoofd en met een voorwerp in de hand dat op een pistool leek. De 62-ja- rige man zag kans het voor werp uit de hand van zijn be lager te schoppen waarbij hij in een heftige worsteling raakte met zijn beide aanval lers. Hij riep de mannen toe: "Durven jullie wel een oude man te beroven". De inbrekers sloegen na een korte worsteling op de vlucht met alleen het spaarbank boekje van de man bij zich. Voordat ze de woning verlie ten sneden zij de draden door van de telefoon zodat de man niet direct de politie kon waarschuwen. Het slachtof fer liep bij de vechtpartij met de beide insluipers een ge scheurde lip en enkele bloed uitstortingen op in het ge zicht. De inbrekers bleken de woning zijn binnengekomen door een gat te boren in een raam kozijn waardoor zij de gren del omhoog konden schui ven. De daders zijn nog voortvluchtig. Zoeterwoude dient bezwaar in Bij winkelcentrum in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Het pleintje voor het nieuwe win kelcentrum aan de Dorpstraat in Zoeterwoude krijgt een sierbestrating en bloembakken van maxi maal 126.000 gulden. Een speciale commissie van betrokkenen en geïnteresseerden buigt zich op dit moment over een zo acceptabel mogelijk plan. De raadscommissie moet aanstaande donderdag het krediet beschikbaar stellen. Het nieuwe winkelcentrum tegenover de dorpskerk biedt ruimte voor zeven nieuwe winkelpanden. Vol gens de planning moet het centrum in september gereed zijn. In een eerder stadium werd afgespro ken dat betrokkenen bij de inrichting van het ter rein mee zouden mogen praten. Door middel van een advertentie werden de Zoeterwoudenaren opge roepen om in deze speciale commissie zitting te ne men. De bedoeling is dat er een soort plein voor de winkels komt, welke gezellig aangekleed moet wor den. Sierbestrating en bloembakken staat de com missie voor ogen. "Daarvoor ben je gauw veel geld kwijt", aldus de gemeentesecretaris van Zoeterwou de. Als de commissie de hoogte van het bedrag geen probleem vindt, dan kan op zo kort mogelijke ter mijn de goedkeuring van gedeputeerde staten ver kregen worden. Daarna kan dan aan de definitieve inrichting begonnen worden. ZOETERWOUDE - De ge meente Zoeterwoude heeft officieel bezwaar ge maakt tegen de Zoeter- meerse woningbouwplan nen in het gebied Noord- hove. Daar zouden vol gens het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan enkele duizenden wo ningen moeten verrijzen, maar Zoeterwoude vindt dat dat teveel ten koste gaat van de natuur. Zoeterwoude strijdt al jaren op al lerlei fronten tegen uitbreidings plannen van Zoetermeer. On langs nog won Zoeterwoude het gevecht om het behoud van het Noord Aa-gebied. Daar wilde Zoetermeer een groot recreatie gebied maken voor de eigen in woners. Een deel van die recrea tie zou plaats moeten vinden op Zoeterwoudse grond in het Noord Aa-gebied. Zoeterwoude wil dat gebied echter behouden in de huidige staat. Uiteindelijk gingen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland daarmee akkoord. De strijd tegen de nieuwbouw in Noordhove duurt ook al weer en kele jaren. En de kansen van Zoeterwoude om de strijd te win nen worden steeds groter. GS kwamen enkele maanden gele den met een andere plaats voor de nieuwbouw grenzend aan de Zoetermeerse wijk Seghwaert. Daar zouden vijftienhonderd wo ningen gebouwd kunnen wor den. De rest van de noodzakelij ke woningbouw in Zuid-Holland zou, volgens Zoeterwoude, plaats moeten vinden tussen Leidschendam en Nootdorp (Leino), tussen Delft en Delf- gauw en in Zoetermeer-zuid. De bezwaren tegen de bouw in Noordhove richten zich vooral tegen de verstedelijking van de groene buffer tussen Zoeterwou de en Zoetermeer. Dan veen- weidgebied is nu nog een groene buffer, aldus Zoeterwoude, "ook al is er aan de randen sprake van een niet onaanzienlijke horizon- vervuiling" door de hoogbouw. Zoeterwoude schrijft in haar be zwaar verder dat een goede ont sluiting van de wijk tot de onmo gelijkheden behoort. De NS wil len de spoorlijn niet doortrekken en de aanleg van de ontsluitings- weg sw 17-nieuw staat op losse schroeven. De nieuwe weg (niet te verwarren met de rondweg om Zoeterwoude pw 17) staat in geen enkel wegenplan van rijk of provincie. Mocht ooit besloten worden tot aanleg van deze weg dan zal Zoeterwoude daar zeker bezwaar tegen aantekenen. De weg moet namelijk door en langs het Noord Aa-gebied gaan lopen. De gemeente Zoeterwoude ver zoekt haar buur gezien de bezwa ren de voorbereidingen voor het bestemmingsplan te staken en "te streven naar een nieuw be stemmingsplan dat beter aan sluit bij de visie die zowel door ons als door Gedeputeerde Sta ten en anderen naar voren zijn gebracht". OEGSTGEEST - Bij een inbraak i de Jelgcrsmakliniek in Oegst geest, in de nacht van vrijdag op zaterdag, zijn drie elektrische ty pemachines en een terminal ge stolen. De inbrekers zijn de kliniek bin nengekomen door de voordeur te forceren. De typemachines hebben een waarde van 2000 gul den. De waarde van de terminal is nog onbekend. HAARLEMMERMEER - Een man - waarschijnlijk 38 jaar oud en afkomstig uit Voorschoten - is in de nacht van zaterdag op zondag by een ongeluk in de Haarlemmermeer om het leven gekomen. Het slachtoffer liep rond twee uur op de donkere Pa- ralellweg ter hoogte van de Aals- meerderdijk en werd daarbij door een personenauto aangere den. Hy overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Uit kaartjes van het openbaar ver voer blijkt dat de man afgelopen zaterdag met de trein van Leiden naar Amsterdam is gereisd. Om streeks 00.30 uur heeft hij de hoofdstad weer per bus verlaten. Vanochtend was de identiteit van de man nog niet definitief vastgesteld. LEIDSCH ËL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07^-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden t*i vooruitbetaling te voldoen. Bi| automatische overschnjving geen administratie- en incassokosten Voor betaling var\ abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v, Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 1 307.30 i t 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Caïrg, Commentator W. F. J. Wirtz Redactie stad en randgemeenten tal 071-144941 t

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2