Met korte-golfontvanger in vakantie altijd bereikbaar De romantiek van het houtskoolvuur Lekkende tent? Even spuiten .6* <J>C Magazijnrek krijgt "binnenhiiisfunctie" "Dier onder dak tijdens vakantie Doe eens uit de hoogte Door de zoeker kijken en afdrukken is (vooral met de moderne automatische camera's) makkelijk genoeg. Waar het bij het ma ken van een goede foto vaak in belangrijke mate op aankomt, is: vanuit welk standpunt maak je de opname? Stelt u zich eens voor dat deze foto, van een speelplaats vol kinde ren, vanaf ooghoogte was gemaakt Dat zou een onduidelijk, warrig beeld hebben opgeleverd. Een dergelijke opname kan dan ook veel beter vanaf grotere hoogte worden gemaakt. Nu, staat 'alles erop'. Die tactiek kan ook in de kamer worden toege past (ga op een stoel staan), en voor een kinderverjaardagspartij tje in de tuin doe dat vanuit een raam van de verdieping of haal er een trapleer bij. Van woensdag 12 tot en met zon dag 16 januari 1983 wordt voor de 13e keer de beurs VAKANTIE gehouden in de Juliana-, Merwe- de- en Margriethal van de Jaar beurs te Utrecht. Het publiek kan zich verdiepen in het grote aanbod van vakantie bestemmingen - veraf en dicht bij de verschillende vervoers middelen en routes, de mogelijk heden van een zomer- en winter- vakantie in het voor-, na-, buiten en hoofdseizoen en de verschil lende manieren waarop men vakantie en vrijetijd kan door brengen. Van donderdag 13 januari tot en met zondag 16 januari is de beurs voor pubhek geopend van 10.00- 18.00 uur. buiten over hotelbalkon of uit tentopening". „Het is niet eens nodig om het uiteinde van het draad blank te maken, dat kraakt maar als het langs de staafantenne schuurt. Ga met de ontvan ger ook niet midden in de ho telkamer staan of in een dich te caravan zitten, dat schermt het signaal te veel af', aldus Ben Loog. Lijstje De Wereldomroep heeft een lijstje samengesteld voor mensen die de aanschaf van een draagbaar kortegolf-ont- vangertje overwegen. Het goedkoopste apparaat is de Philips AL 515 van 160 gul den, het duurste is de Pana sonic Rf-3100, die maar liefst 1115 gulden moet kosten. Tussen die twee uitersten zweven nog twaalf apparaten in allerlei prijsklassen. Ben Loog: „Zonder reclame te willen maken zeiden we tot voor kort op vragen van ko- pers-in-spe dat de Yacht Boy 300 van Grundig een goede keuze was, omdat die ontvan ger niet groter was dan een pocket-boek en goede presta ties levert voor zijn prijs van ongeveer 300 gulden. Maar de concurrentie, van Philips tot Sony, heeft niet stilgezeten. De Sony ICR 4800 past in een borstzakje en kost maar 229 gulden. Enfin, keuze ge noeg". Radio Nederland Wereldom roep heeft ook dit jaar een sticker beschikbaar om op de vakantie-ontvanger te plak ken. Daarop staan precies de uitzendtijden van het Neder landstalige programma voor Europa, naast een kaartje met de verschillende 'doelge bieden'. Om overal goed te worden gehoord, wordt ge werkt met richtantennes, die telkens een segment van Eu ropa van het nodige signaal voorzien. De kaart van Europa is als volgt ingedeeld: Cirkel Een gebied van vijfhonderd ki lometer rond Nederland, met de vakantielanden Groot- De kortegolfontvanger van Sony Brittannië en Ierland, Frank rijk, West- en Oost-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië. De Scandinavische landen en Finland. Oost-Europa. Joegoslavië, Griekenland, Roe menië, Turkije. Zuid-Italië en de Noordafri- kaanse kust. Spanje en Portugal. IJsland en het Noordatlanti- sche gebied. Elke dag van het zomerseizoen zijn er maar liefst acht Neder landstalige uitzendingen. Het schema zit als volgt in elkaar (tijden in Nederlandse zo mertijd): 9.30-10.20 uur 19 meter, 15.560 Mhz., sector E; 25 meter, 11.930. Mhz., sector E, 31 me ter, 09.630 Mhz., sector A tot en met F; 49 meter, 05.955 Mhz., sector cir- kel;49§ mete, 06.045 Mhz., sector cir kel. 10.30-11.20 uur 19 meter, 15.560 Mhz., sector C; 25 meter, 11.930 Mhz., sector D; 31me- ter, 09.630 Mhz., sector C; 49 meter, 05.955 Mhz., sector D; 49 meter, 06.045 Mhz., sector cirkel. 12.30-13.20 uur 16 meter, 17.605 Mhz., sector E; 25 meter, 11.940 Mhz., sector E, 31 me ter, 09.895 Mhz., sector A; 49 meter, 05.955 Mhz., sector cirkel; 49 meter, 06.045 Mhz., sector cirkel. 13.30-14.20 uur 16 meter. 17.605 Mhz., sector C; 25 meter, 11.930 Mhz.. sector D; 31me- ter, 09.895 Mhz.. sector A tot en met F; 49 meter, 05.955 Mhz., sector B; 49 meter, 06.045 Mhz., sector cirkel. 17.30-8.20 uur 31 meter. 09.895 Mhz., sector A tot en met F. 49 meter, 05.955 Mhz sec tor cirkel; 49 meter, 06.020 Mhz., 19.30-20.20 uur 31 meter, 09.895 Mhz., sector C. 21.30-22.25 uur 49 meter, 06.020 Mhz., sector E. 23.30-00.25 uur 49 meter, 06.020. Mhz., sector E. ANWB en Wereldomroep heb ben voor deze zomer de han den ineengeslagen. Bij radio zaken met de Wereldomroep- poster voor het raam kan de sticker met uitzendtijden en frequenties worden opge vraagd. Op de ANWB-kanto- ren is hij ook te krijgen. Ra dio Nederland Wereldom roep (afdeling externe be trekkingen). Postbus 222 in Hilversum heeft voor belang stellenden een lijstje klaarlig gen met handzame kortegolf- ontvangertjes en wat algeme ne wenken voor kortegolf- ontvangst in het Europese buitenland. Hetzelfde produkt van Grundig. i. De ANWB kan er lage verha len over vertellen: in de zo mervakantie is de ene helft van Nederland bezig om de andere terug te vinden. „Maak van thuisblijvers geen spoorzoekers" is een i actie, die jaren geleden is in gezet en alle vakantiegan gers op het hart drukt, toch vooral op te bellen naar Ne derland en het tijdelijke adres door te geven. Toch moet de ANWB elk jaar een dagelijkse waslijst van alarm-oproepen laten voor lezen door Radio Nederland Wereldomroep, in de hoop dat de in het buitenland vakantievierende Nederlan ders een kortegolfontvan- gertje bij zich hebben aan strand of fjord. Programma's ken. Vorig jaar luisterden in het zomerseizoen een slordi ge 800.000 Nederlanders. „Tot voor enkele jaren dachten de meeste mensen, dat voor kortegolf-ontvangst een lood zware bak moest worden meegesleept", zegt Ben Loog van het frequentie-bureau bij Radio Nederland. „Gelukkig heeft de moderne elektronica ervoor gezorgd, dat er zeer handzame ontvangertjes op de markt zijn gekomen, die in elke koffer een plaatsje kun nen vinden. En het afstem men op de Wereldomroep hoeft ook geen enkel pro bleem op te leveren. We heb ben een uitgebreid en sterk zenderpark en zijn zonder mankeren in het verste uit hoekje van Europa te horen". Loog geeft een paar handige praktijktips voor verbetering van mogelijk toch wat ruise- rige ontvangst. „Probeer het eens met een stuk doodge woon montagedraad, dat u ergens in een zijvakje van de koffer hebt meegenomen. Dun koperdraad met een plastic mantel van een meter of tien, vijftien. Wind het uit einde om de uitgetrokken staafantenne van de ontvan ger en gooi het draad naar De Wereldomroep stopt die alarm-oproepen in een serie op Europa gerichte kortegolf- programma's in het Neder lands. Bij de programma- dienst constateert men met genoegen, dat steeds meer vaderlandse vakantievier- ders inderdaad een ontvan- gertje met een paar kortegolf- bandjes bij hun bagage ste- SÉ? Op een zwoele zomeravond is weinig dat gezelliger is dan een uitvoerige barbecue-par ty. Eigenlijk is maar één ding jammer: Tijdens dergelijke zomeravonden blijft het dag licht lang in ons gezelschap, en juist als het duister de feestgangers omhult viert de genoeglijkheid hoogtij. Daar om is het een prima idee om wat barbecue-spullen mee te nemen naar uw zonnige vakantiebestemming. Daar valt de avond meestal wat eerder dan bij ons. En wie in vakantiestemming is, houdt van improviseren, dus zo erg uitvoerig hoeft die meegeno men apparatuur nu ook weer niet te zijn. Een stevig metalen voetenroos- ter bijvoorbeeld, bewijst niet alleen goede diensten om uw schoenen af te schrapen, maar is een prima rooster bo ven een houtskoolvuurtje. Een paar keien waar het op rust, en dan smaakt uw zelf geroosterde visje, worstje of karbonaadje zeker zo heerlijk als thuis. Vergeet niet wat pennen mee te nemen, hou ten satéprikkers of metalen sjaslikpennen. Een rol alumi niumfolie bewijst goede diensten wanneer u een vis tegen al te grote hitte wilt be schermen, en aardappeltjes worden lekkerder gaar boven het vuurtje als u die ook zo'n metalen jasje aantrekt. Thuis in eigen tuin is barbe cuen in elk geval minder brandgevaarlijk dan in de droogte van Zuid-Frankrijk en op veel campings is het ook verboden. Op een flink balkon kan trouwens ook uit stekend een barbecue-party worden georganiseerd. Wat die brandgevaarlijkheid be treft: nog jaarlijks gebeuren er ongelukjes. Er worden door onvoorzichtige rooste- raars dan wel geen bosbran den ontketend, maar de brand in eigen haardos is op kleine schaal minstens zo spectaculair. Daarom nog maar weer eens de overbe kende waarschuwingen: gooi nimmer spiritus op een reeds brandende barcecue; gebruik nóóit benzine om het vuurtje aan te maken; houd kinderen en huisdieren uit de buurt als de vlammen hoog oplaaien; bescherm uzelf zorgvuldig en zet een emmer water bij de hand. Dat aanmaken van het houts koolvuur is regelmatig aan leiding tot woordenwisselin gen tussen de gasten. Ieder heeft zo z'n eigen methode. Laat u niet van de wijs bren gen en ga rustig uw gang. Geef het vuur vooral de tijd om de kooltjes tot gloeien te laten komen. Meestal duurt dat wel een uurtje, tref daar om tijdig uw voorbereidin gen. Veel kostelijke biefstuk ken zijn er verknald op een nog niet voldoende heet houtskoolvuur. Houd uw vlakke hand een decimetertje boven het rooster en tel lang zaam tot tien. Als u dat haalt is het vuur nog niet in orde. Wie reeds bij vijf of zes met vertrokken gezicht zijn bijna schroeiende hand moet weg trekken, heeft een voortreffe lijk vuurtje aangelegd. Er is geen verschil in hitte tussen echte houtskool en houts koolbriketten. De laatste ech ter geven hun hitte langduri ger af, zijn daarom vooral ge schikt voor uitvoerige eetfes tijnen. Wie met het gezin een paar karbonaadjes of worst jes wil roosteren, kan beter echte houtskool nemen. Dan is de gloed tenminste ge doofd tegen de tijd dat u aan koffie toe bent. En dan het vet, of de olie. Het kan geen kwaad om de te roosteren vlezen met een oliekwastje in te smeren. Maar overdrijf dat niet. Want dat is letterlijk olie op het vuur gooien: de vlammen laaien dan hoog op en uw steak verbrandt. Het gaat juist om die gloeihitte, niet om mooie vlammen. Meng door dat beetje olie diverse kruiden, maak er als het ware een pasta van. Rozemarijn, tijm, of zo'n speciaal mengsel van barcecue-kruiden. Het met olie inwrijven van het rooster is niet nodig. Als dat rooster goed schoon en glad is zal het vlees er heus niet aan vastkleven. Keer de te roocteren zaken met een ste vige lange vork of ander handzaam gereedschap, be scherm uzelf met een vlam- vaste handschoen. Strooi nooit zout op het vlees voor dat u gaat roosteren - dat ont trekt vocht en maakt het re sultaat minder mals. Hoe sneller het dichtschroeit, hoe beter. Een klein randje vet kan geen kwaad, integendeel. Ook dat bevordert de mals heid. Houd de bijgerechten eenvoudig, evenals de wijn. Een frisse groene sla, stok brood en robuuste rode wijn, vormen de volmaakte bege leiders. Durf eens wat anders te roosteren dan die eeuwige biefstukken of kippepootjes. Neem schouderkarbonade of experimenteer met een visje. Makreel bijvoorbeeld, of een fijne forel. Magazijnstellingen worden al geruime tijd toegepast in het interieur. Het zijn handige rekken, die vooral in jonge gezinnen waardering von den, met alleen omdat je er heel goedkoop een aantal bergmeubelen van kunt ma ken, ook omdat ze een leuk 'alternatief sfeertje' geven. Die ontwikkeling is de fabri kanten van dit materiaal na tuurlijk niet ontgaan. Ze heb ben het simpele magazijnrek 'opgewaardeerd' tot heel ac ceptabel meubilair, met voor zieningen als deurtjes, lade, flessenrekken enz. Zelfs hele kastenwanden kunnen er mee opgebouwd worden. De kosten blijven laag en er is geen bijzondere handigheid vereist om zulke constructie vanuit de losse onderdelen in elkaar te zetten. Bruynzeel bijvoorbeeld heeft op basis van het magazijnrek het Monta-rek voor interieur toepassingen ontwikkeld. Daarvan is nu ook een 'Plus'- uitvoering verkrijgbaar: ac cessoires van epoxy-gelakt metaaldraad, die in vier kleu ren te koop zijn. Het zijn 'kor ven', bladen, bladranden en diverse panelen. De maten ervan zijn uiteraard afge stemd op het Monta-systeem; ze kunnen daarin op elke ge- Dier onder dak' is een vakantiegids voor huisdieren. Daar in zijn de dierenpensions in Nederland vermeld. De be doeling is duidelijk: alle huisdiereneigenaren attenderen op de mogelijkheid om hond, poes enz. tijdens de vakan tie een veilig onderdak te bezorgen. De uitgave is één van de activiteiten die de grote dierenellende in deze periode moeten bestrijden. Elk jaar opnieuw worden dui zenden honden en katten domweg 'afgedankt' als het gezin op vakantie gaat. Vele ervan komen bij de malafide dierenhandel terecht, of vinden een ellendig einde na een zwerfbestaan. De gids 'Dier onder dak' wordt uitgegeven door het distributie centrum van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Men kan de gids bestellen bij Cara in Smilde, tel. 05927- 9409. Ook het landelijk bureau van de Dierenbescherming in Den Haag is graag bereid diereneigenaren telefonisch advies te geven: 070- 469743. Of neem contact op met de afdeling van de Dierenbe scherming in eigen woonplaats. Of u nou een weekeinde in de tent op de hei gaat bivakke ren, of dat het een tweeweek- se kampeertocht door Euro pa wordt: een lekkende tent is pure narigheid. Wanneer u, ter voorbereiding op de ko mende buitenpret de tent uit de winterberging haalt, set hem dan eerst eens uit en controleer hem op lekkende plekken (een regenbui af wachten, of de tuinslang met sproeier erop). Onthoud de water-doorlatende zones, laat het doek drogen en bespuit hem met één van de middelen die het tentdoek weer absoluut waterdicht maken, zoals Bison Textiel-, Coating. Dit vormt geen 'laagje' op het doek, maar een waterafstotende 'ïmpregne- ring' die het doekoppervlak een soort eendehuid geeft. Neem de spuitbus mee op vakantie; zorg er wel voor dat hij niet aan te veel warmte wordt blootgesteld Dezelfde coating kan gebruikt worden om de doekbflSpttfr ning van tuinmeubels, suëde jassen schoenen, dekzeilen, paraplu's, parasols, zonne schermen en allerlei andere dingen die geregeld nat wor den. te beschermen. De sili conen 'keren' al het vocht on middellijk. De gespoten sili- conenlaag is absoluut on zichtbaar wenste plaats worden aange bracht. Het blanke hout kan naar eigen idee worden afgewerkt: blank lakken, schilderen, beitsen, in transparante kleur lakken. Stevige schr agen Het is handig om een stel stevi ge m hragen m huia Ie heb ben. Ze kunnen (met bijvoor beeld een oude deur erop) dienen als verplaatsbare werkbank of tuin party tafel. Het is niet moeilijk om ze zelf te maken. Er zyn namelijk speciale schraagklemmen te koop, in diverse idtvoerln- gen Met de ene kunt u uit- ncembare schragen m.ik- ri, met de andere inklapbare. Let erop dat u de juiste hout maat gebruikt; de schraagpo- ten moeten precies in de klemmen passen. Op de ver pakking van de schraagklem men (die per paar verkocht worden) staat duidelijk aan gegeven hoe dik en breed de poten moeten zijn Die maten zijn voor de diverse klcmty- pes verschillend. Het hout zal in de meeste geval len op die maat gemaakt moeten worden. Neem er ge woon vurehout voor; dat is het goedkoopst. En als u de schragen op een droge plaats opbergt, kunnen ze zelfs on geverfd vele jaren mee.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17