c Kuiper: topper én tobber Tour: 2000 km verplaatsing Maertens blijft thuis Mijn ideale Tour is geen Tour Post ldest Hoste Dit jaar wil coureurnormaaV bij eersten eindigen Sport 3- BRUSSEL Wereldkampioen Freddy Maertens (foto) neemt niet deel aan de Ron de van Frankrijk. Gister middag, na het Belgisch kampioenschap, besloot ploegleider 'Lomme' Dries- sens de kleurrijke sprinter uit z'n ploeg te houden. Oor zaak is de matige prestatie- vecurve van de Belg in dit seizoen. Tijdens de strijd om de Belgische proftitel ver liet Maertens het strijdperk al na 50 kilometer. Eerder in dit jaar was hij al afgestapt in de Midi Libre en de Ronde van de Aude. Vorig jaar nog vierde Maertens, na een pe riode buiten beeld te zijn ge weest, veel successen in de Tour de France. Naast het bemachtigen van de groene trui (puntenklassement) greep de rappe sprinter di verse etappezeges. In Tsje- choslowakije zette Maertens een kroon op een succesvol seizoen door de wereldtitel op te eisen. Valence d'Agen dankt zijn bekend heid in de Tour de France aan de rennersstaking in 1978. Toen wandelde het peloton daar letter lijk over de eindstreep uit protest tegen de enorme verplaatsingen die het duo Levitan-Goddet in het routeschema had verwerkt. Dit jaar zal het peloton er niet in gesloten gelid over de Finish lo pen, omdat de Tour-directie daar op de nationale Franse feestdag een individuele tijdrit laat verrij den. Maar dat is dan ook het eni ge wat men heeft gedaan om dat massale verzet te voorkomen, want de aanleiding die er toen was is ook nu weer levensgroot aanwezig. Een blik op het routeschema van de Tour die van 2 tot 25 juli rond rijdt bevestigt de indruk dat de 70-jarige Levitan, die zich altijd onmiddellijk na de Ronde van Frankrijk in Cannes terugtrekt om er dan een nieuwe editie voor te bereiden, kennelijk flink gef röbeld heeft. Alsof hij de kaart van Frankrijk in vieren heeft ge knipt, heeft er een vierwindstre- kenronde van gemaakt met maar liefst zo'n 2000 kilometer ver plaatsing. Twee keer moeten de deelnemers notabene op hun rustdag het vliegtuig in om naar de vertrekplaats van de volgende dag te gaan. Die reizen - er staan er ook nog drie met de bus en twee met de trein op het programma - ma ken de 69e Tour extra zwaar. De belangrijkste ritten tijdens de eerste twaalf dagen zijn de om loop (eerste rit) op het lastige cir cuit Schupfart Moehlin en de zesde etappe Lille-Lille, met daarin vijftig kilometer kassei stroken. Na Bordeaux begint de Tour pas echt. Ironisch genoeg met een individuele tijdrit in Va lence d'Agen. Twee Pyreneeën- ritten en opnieuw een individue le tijdrit in Martigues vormen de aanloop naar de Alpen, waar het in drie etappes allemaal moet ge beuren. In het schema van 22 ritten, zjjn voor deze Tour de France drie aankomsten op een berg voor zien. De zwaarste lijkt die van de Portet te worden. Na een klim van 8 kilometer (gemiddeld stij gingspercentage ruim 9) finishen de renners in St. Lary Soulan, op een hoogte van 2215 meter. Dit eindpunt (nieuw) is het hoogste dat ooit in het Tour-programma werd opgenomen. De twee ande re: Orcières Merlette en Alpe d'Huez. Deze drie zwarte etappes worden gereden in een tijdsbe stek van vier dagen, met aan het eind daarvan als 'toetje' de Finish van de 18e rit op de Joux Plane in Morzine-Avoriaz. In totaal moeten er ruim 20 zware bergen beklommen worden. Het hoog gebergte wordt bereikt in de 12e etappe, waarin de Aubisque is opgenomen. De voornaamste moeilijkheden in de Ronde van Frankrijk zijn Eerste etappe: De Schupfart (Zwi). Tweede etappe: Ballon d'Alsace. Geraardsber- Achtste etappe: Tan-ar-Garon in Cha- teaulin. Twaalfde etappe: Soulor en Aubisque. Dertiende etappe: Aspin en Pla d'Adet (aankomst op top). Zestiende etappe: Esperaux, Festre, Noyer en Orcieres-Merlette (aankomst op top). Achttiende etappe: Aravis, Colombière en Joux-Plane. Negentiende etappe: Evires. Tweeëntwintigste etappe: alle heuvels van de Chevreuse-vallei. MAANDAG 28 JUNI 1982 Zoetemelk: meeste etappezeges Joop Zoetemelk (foto), de winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1980, is de Nederlander met de meeste ritoverwinningen: tien. Hij wordt daarbij op de voet ge volgd door Gerrie Knetemann en Jan Raas met elk acht etap pezeges. De rangschikking van Nederlandse ri to verwinnaars ziet er als volgt uit: 1. Joop Zoe temelk (tien overwinningen); 2. Gerrie Knetemann en Jan Raas (acht overwinningen); 4. Jan Janssen (7 overwinningen); 5. Gerben Karstens (6 overwinnin gen); 6. Wout Wagtmans (4 over winningen); 7. Wim van Est, Jo de Roo, Rini Wagtmans en Hen- nie Kuiper (3 overwinningen); 11. Middelkamp, Nolten, Voor- ting, Nijdam, Smit. Wijnands, Van der Velde, Lubberding en Priem (2 overwinningen); 20. Alb. van Schendel, Ant. van Schendel, Schulte, Dekkers, Faanhof, Hinssen, De Groot, Zil verberg, Van Espen, Krekels, Duyndam, Poppe, Vianen, Den Hertog, Van Vliet, Maas, Ooster bosch en Winnen (een overwin ning). - Het totaal prijzenpakket van de Tour de France is 2,5 miljoen Franse francs. Vorig jaar was dat twee miljoen. - Er is dit keer slechts één ploegen tijdrit: op de zesde dag. In het in dividueel- en in het ploegenklas- sement werkt de tijd die op dit onderdeel (73 kilometer) ge maakt wordt niet door. - Uitspraak van de Belgische ve dette Fons de Wolf over de voor- en nadelen van een Ronde van Frankrijk-parkoers: „Mijn ideale Tour is: géén Tour...". - Basel als vertrekpunt betekent de eerste Tour-start vanuit Zwitser land. De plaatselijke organisatie had er - omgerekend - bijna 1 miljoen gulden voor over. - In het geldklassement van de Tour de France 1981 ging - net als in de eindrangschikking van het prestatieoverzicht - Bernard Hi- nault duidelijk op kop. Hinault reed met zijn ploeg een bedrag van - omgerekend - ruim twee ton bijeen. De renners van Peter Post Finishten als goede tweede, maar het verschil was aanzien lijk: rond de honderdduizend gulden. De ploeg die het minst verdiende was het Spaanse Teka waarvan de renners in ruim drie weken ploeteren per man amper duizend gulden rijker werden. - Peter Winnen eindigde als eerste in het klassement van de jonge ren. Hij veroverde de witte trui met een voorsprong van 5.52 op de Waal Claude Criquiellion. - Het puntenklassement (groene trui) kreeg een uiterst verrassen de winnaar in de persoon van Freddy Maertens die later een nog verbazingwekkender presta tie leverde door wereldkampioen te worden. Maertens kwam tot 428 punten en bleef daarmee zijn landgenoot William Tackaert royaal voor: 222 punten. De beste Necfërlander in het puntenklas sement was Johan van der Vel de: 8e met 120 punten. - Winnaar van het ploegenklasse- ment werd Peugeot (met onder andere Anderson, Duclos Lassal- le, Bernaudeau), dat een totaal- tijd maakte van 399 uur, 30 minu ten en 24 seconden. Hinault en zijn helpers kwamen met een achterstand van 11 minuten en 20 seconden op de tweede plaats. - De top van het individuele eind klassement in 1981: 1. Hinault, 3756 kilometer en 650 meter in 96.19.44 (een gemiddelde van 37,987 km per uur); 2. Lucien van Impe op 14.34; 3. Robert Alban op 17.04; 4. Joop Zoetemelk op 18.21; 5. Peter Winnen op 20.26. GEULLE (ANP) - De nieuwe Belgische kampioen Frank Hoste comple teert de Raleigh-Campagnolo-ploeg voor de Ronde van Frankrijk, die vrijdag in Basel van start gaat. Dit heeft ploegleider Peter Post gisteren na het kampioenschap van Nederland voor profs in Geulle bekendge maakt. Post had Gerrie Knetemann, Jan Raas, Johan van der Velde. Henk Lubberding, Leo van Vliet, Ad Wijnands en de Belgen Ludo Peeters en Ludo de Keulenaar al eerder aangewezen. In Geulle maakte hij ook het tourdebuut van Veldscholten definitief. Frits Pirard, die een uitstekend kampioenschap reed, en Steven Rooks vielen buiten de Touiploeg. Post: „Voor de zwaarste wedstrijd van het jaar heb ik de meest ervaren renners nodig. Van de jonge coureurs hadden Veldschoten en de Keulenaar de beste instelling en werden zij op die grond gekozen. Hoste rijdt dit seizoen zo goed, dat hij niet thuis gelaten kon worden. PUTTE (GPD) - Er is weinig voor nodig om Hen- nie Kuiper mentaal uit balans te brengen. De uiterlijk doorgaans zo onverstoorbare Tukker laat zich namelijk nogal gemakkelijk meesleu ren door zijn twijfels, en dat getob houdt hem zo bezig, dat zijn prestaties er al te vaak onder te lijden hebben. Daarom ook had de zware ver koudheid die hem in de Ronde van Zwitserland tot opgave dwong, niet op een slechter moment kunnen komen. Vol goede moed was hij daar heengegaan om zich voor te bereiden op de Topsport kun je daarop niet bedrij ven en het vervelende is dat het tot het allerlaatste toe een vraag blijft of je wel hersteld bent", laat hjj weten. Het betekent een flinke streep door de rekening van de kopman uit de DAF-ploeg van Fred de Bruyne, die dit jaar juist zo zorg vuldig mogelijk naar de Ronde van Frankrijk had toegewerkt om de blamage van vorig jaar uit te wissen. Toen namelijk werd hij 30e, met bijna een uur achter stand op Bernhard Hinault. Voor een ronderenner als Kuiper een ronduit zwakke prestatie. Toch leek hij redelijk luchthartig over dat optreden heen te stap pen en kerfden de zorgen over die vernedering niet bepaald diepe rimpels in zijn voorhoofd. Een tikje begrijpelijk was dat wel, want in het vooijaar won hij de klassieker Ronde van Vlaan deren en op het einde van dat sei- De Bruyne in problemen GEULLE - Ploegleider Fred de Bruyne is daags voor de start van de Tour opgeza deld met stapels problemen. Nadat Adrie van der Poel en Peter Zijerveld in de Ronde van Zwitserland moest uit vallen (sportfysioloog Harm Kuipers constateerde bloed armoede bij de Zuidhollan der), kreeg Hennie Kuiper tijdens het NK voor profs een mentale dreun te ver werken. Hij haalde de eind streep niet. "Ik kon niet meer, ik was helemaal leeg- gereden", verklaarde Kui per ontgoocheld. Samen met mede-uitvaller Adrie van der Ploeg zal Kui per morgen op bezoek gaan bij de Belgische arts Van de Cavije, die de coureurs ge heel zal onderzoeken. Hoe wel Theo de Rooy in Geulle bepaald geen opvallende prestatie leverde ("Ik had materiaalpech en kreeg daarna een reservefiets met een te hoog zadel"), heeft hij wél vertrouwen voor de Tour. "Ik ben in uitstekende conditie". zoen schreef hij in Italië de Ron de van Lombardije bij op zijn lijst. De ronderenner werd klas- siekerspecialist. Wat kan Kuiper nu eigenlijk het beste, was binnen de ploeg de vraag. In een terugblik op dat seizoen zei Kuiper: „Ik dacht dat ik eerder iemand ben voor de klassiekers. Ik kan beter naar een beslissende wedstrijddag toeleven, dan naar een hele ron de". De Nederlander, die in 1977 en 1980 tweede werd in de Tour, piekerde lang over die ontwikke ling. „Het leek misschien wel of ik zo gemakkelijk over die slech te Ronde heenstapte, maar ik heb het er heel moeilijk mee ge had". En wanneer hij die 30e plaats combineert met de twee klassieke zeges, flitsten allerlei gedachten door zijn hoofd. „Heb ik het vroeger verkeerd gedaan", peinsde hij, toen hij deze winter thuis in de luie stoel uitrustte van zijn Hij liet er zich overigens niet door van de wijs brengen en besefte dat zijn sponsor, net als altijd, van hem verlangde dat hij zijn aandacht zou verdelen over de klassiekers en de Tour, want on danks die twee klinkende over- winnningen van vorig jaar is hij in de formatie van De Bruyne de enige die hoog in het klassement moet kunnen eindigen. Nog altijd gelooft Kuiper dat hij in die Tour weer „normaal" bij de eersten moet kunnen rijden. Dat vertrouwen is door zijn matig op treden van 1981 niet aangetast. „Ik weet precies waar het aan heeft gelegen. Door een val in de Dauphiné Libéré ging de hele voorbereiding de mist in. Ik reed alleen de Ronde van Luxem burg, en dat was eigenlijk een sprong in het donker". Kuiper viel in een groot diep gat. Hij was uit conditie geraakt en er was weinig gelegenheid geweest om het te herstellen, ook al maakte hij zich toen wijs dat het anders was. „Dat was", zegt hij, „mijn tweede nadeel. Ik dacht te veel over de dingen na, en van denken wordt je ook moe". Zijn voorbereiding dit jaar liep dui delijk gesmeerder. Veel trainen in Limburg („Waar je het ritme om naar boven te rijden te pak ken krijgt", zegt hij) en aanslui tend een goede tweede plaats in de Ronde van Luxemburg. In Zwitserland moest hij ten slotte naar de absolute topvorm toe groeien. Het werd een debacle. Kuiper „zit er erg mee". Want be halve hij verdwenen ook vier an deren uit zijn ploeg in Zwitser land van het toneel. Peter Zijer veld, Bert Oosterbosch („kwam de bergen niet over"), Adrie van der Poel („had nog steeds last van zijn handblessure") en Rene Martens („kwam te laat binnen, toen hij na een valpartij te lang op een reservefiets moest wach ten") maken onderdeel uit van de kern waarmee Kuiper het zo hoog op had. Zullen zij wel op tijd hersteld zijn? „Iedereen", be sluit de renner uit Putte, „moet individueel maar zien zo goed mogelijk aan de start van de Tour te komen. Ik denk maar niet aan die anderen, want zelf heb ik het al druk genoeg...". Hennie Kuiper sleept het peloton mee over de Belgische kasseien. Straks wil de wielrenner ook in de Tour de eerste viool spelen. Tour, maar geknakt kwam hij terug. En klach ten of niet, Kuiper zal de tijd tot de proloog in Bazel dan ook nagelbijtend doorbrengen, ge kweld door de vraag of hem een zelfde lot als vorig jaar beschoren zal zijn. „Ik voel me goed genoeg om naar de film te gaan", zegt hij, „maar de antibiotica die ik heb gekregen om van die zware verkoudheid af te komen zijn niet goed. Je hebt geen macht meer in de benen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 14