Vaclav Jezek: "Ik heb te veel geaccepteerd 5D T Vogels verstoren feestje van RKC -c Van der Gijp: blij met Lokeren V) Tsjech na vier jaar weg bij Feyenoord Westerhof vecht zijn ontslag aan MAANDAG 28 JUNI 1982 Geen kwaad woord dus over Feyenoord. Zelfs nu hij offi cieel vertrokken is bij de Rot terdamse club weigert hij openlijk 'onvriendelijkheden' te vertellen over zijn vroegere werkgever. Niettemin valt tussen de regels door wel de gelijk te proeven dat de gent leman-trainer (58) afgelopen dinsdag met gekrenkte trots Sport afscheid heeft genomen van de Kuip. Naar buiten komt dat hij er "toch vier leuke jaren heeft gehad", maar innerlijk heeft het gesol rond zijn persoon hem pijn gedaan. Hij zal het niet direct toegeven, maar maakt wel geregeld ironische opmerkingen waaruit het te proeven valt. Zoals: "Ze dachten hier dat ik uit een andere wereld kwam, maar in mijn eigen land koop ik ook met iets voor 80.000 kronen om het vervolgens voor 20.000 te verkopen. Je hoeft geen econoom te zijn om te beseffen dan het dan mis gaatEn: "Ik heb hier teveel geaccepteerd, er gebeurden zaken achter mijn rug om". De bedekte kritiek smelt samen in de enige directe uitspraak die hij dan wel doet: "Als het alleen aan mij had gelegen, had ik vorig jaar al 'dag' ge zegd tegen Feyenoord". Het werd hem niet toegestaan door het bureau Prago Sport, vandaar dat het afscheidsge sprek met Vaclav Jezek nu pas plaatsvindt. Een verhaal over zijn relatie tot manager Stephan ("Hij was niet eer lijk tegen mij zijn assistent Westerhof ("hij heeft te wei nig geduld gehad") en het be stuur en de spelers, die hem beurtelings bijstonden en lie ten vallen. Eén gebeurtenis roept nog paniek bij hem op. Op de terugreis van zijn laatste trip met Feyenoord, kwam het vliegtuig uit Tokio boven Frank rijk in een wervelstorm terecht. De inzittenden werdén letterlijk heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees, dachten dat het gebeurd was. Het liep goed af, maar als Jezek er aan terugdenkt wordt hij nog wit. "Van binnen was ik in paniek", bekent hij, maar uiterlijk liet hij niets merken. Het typeert exact hoe hij zich opstelde in de Kuipt. Het is een veelbewo gen periode geweest, die vier jaar Feyenoord, hij geeft het toe. Maar spijt?. Nee spijt dat hij die vier jaar heeft volgemaakt heeft hij nooit gehad. "Het was toch leuk, enne, dat ik het af en toe zo moeilijk had is normaal in deze job. Het was me vooraf bekend dat het bij Feyenoord anders zou gaan dan bij andere ploegen, en dan, is het nou echt zó erg geweest?" Nee dus, vindt hijzelf in een poging de zaken te bagataliseren en te relativeren. "Bij Ajax ging Brom, vertrok Beenhakker, kwam De Mos en later Linder. Vier trainers in dezelfde periode. Hoelang heeft dat met mij nu helemaal ge duurd? Eerst vijf weken, later twee. Maar ik ben wèl altijd hoofdtrainer geweest, ook toen ik met vakantie was gestuurd. Daar had het bestuur later trou wens spijt van. Dat hebben ze me tenminste gezegd" Hij hield de eer toch nog aan zich zelf. Verzocht Feyenoord dwin gend geen gebruik te maken van de optie om het nog een seizoen te houden. Nu gaat hij tevreden weg, zegt hij. Weliswaar heeft hij zijn doel niet bereikt (hij wilde Rotterdam met Europees voet bal achterlaten), "maar als trai ner heb ik dit laatste seizoen mis schien wel het meeste succes ge boekt van al die jaren". Een cryptische uitspraak, die hij zelf dan ook onmiddellijk ver klaart. "Ik wist dat het erg moei lijk zou zijn dat laatste jaar, want ik voelde dat ik de spelers niet meer voor 100 procent kon moti veren. Daarom heb ik geconcen treerder dan ooit moeten werken. We hebben het net ge mist, maar met alle moeilijkhe den die binnen de stichting speelden en de mindere kwaliteit die er was, heb ik als trainer mis schien wel het best gepresteerd". Beter nog dan in die eerste twee jaar, meent hij, hoewel daarin al les veel mooier oogde door onder meer de bekerwinst. Hij haalde Feyenoord toen uit het slop, na het rampzalige laatste Boskov- seizoen ("toch ook een goede trainer"), dat was besloten met een tiende plaats en een schuld van twee miljoen. Samen met Stephan. "De samenwerking met hem was toen goed", herinnert hij zich nog, "maar alleen dankzij mijn geduld. Ik heb teveel geaccep teerd toen, in het belang van de club. Dat is me later opgebro ken". De momenten waarop dat gebeur de staan hem nog pijnlijk scherp voor de geest. September 1980. Finland. Het UEFA Cup-duel bij lives in Tampere. Zijn relatie met bepaalde spelers verslech terde er hevig. Door zijn angstige tactiek tijdens het treffen en door zijn nachtelijke patrouille over de hotelgangen erna. Nooit heeft hij het verteld, maar hij had goede redenen voor zijn 'vader lijke' wake. Morele, maar ook sportieve, "want drie dagen later speelden we tegen Wageningen en tegen dat soort clubs presteer den we altijd zwak". De betrokken 'profs', die de hand niet in andermans, maar in eigen boezem hadden moeten steken, namen wraak. Ze spraken van zijn angst tegen die amateurs, van zijn verregaande betutteling en brachten alleen dat naar bui ten. Niet het waarom, wat alleen zij wisten en Jezek. Daar begon het allemaal. Het leek snel af te lopen met de trainer toen hij in november van dat jaar voor vijf weken naar Praag terugging om daar van zijn zeurende hoofdpijn af te komen. De gissingen waren niet van de lucht. Jezek zou nooit meer te rugkomen en misschien was dat maar beter geweest ook. "Want toen ik terugkwam, was er in de Stichting iets veranderd ten op zichte van mij. Sinds die tijd ging nog maar weinig volgens mijn wens, mijn ideêen, mijn sugges ties en ervaring. Ik voelde dat er achter mijn rug iets broeide. Pas dit jaar heb ik gehoord wat..". "Uit het trainingskamp in Teneri- fe, waar we in januari 1981 wa ren, had 'iemand' gebeld naar het bestuur, met de mededeling dat zo niet verder kon met Jezek. Terwijl ik me daar toch de echte prof voelde, ging dat allemaal spelen". Wie die 'iemand' was, zegt hij niet, feit was wel dat zijn relatie met manager Stephan nadien spaak liep. "Hij was niet eerlijk tegen mij", constateert Jezek koud. "Hij had krediet bij me, maar toen ik zag welke spelers gingen en welke spelers kwamen, ver speelde hij dat. Ik wilde Treytel niet kwijt, ik had Wim Jansen voor geen goud laten gaan, ik had Van de Korput willen hou den, Van der Lem ook, Peturs- son vooral. Hij was voor mij een zeer belangrijke speler. Maar hij ging wel, net als die anderen en er kwamen voetballers van min dere kwaliteit voor terug. Maar laat ik maar niet weer gaan pra ten over Jacobsen of Bastrup" Hij zegt dat de kwaliteit hem door de handen glipte, zonder dat hij er iets aan kon doen. Maar Niel sen dan, Vermeulen, Van Hane- gem, Jeliazkov?. Die kwamen toch op zijn verzoek. "Op mijn verzoek ja, maar in het aan- en verkoopbeleid had ik verder geen zeggenschap. Het was on mogelijk om zo verder te gaan". In eerste instantie leek hij zelf het slachtoffer te worden van de on houdbare situatie. Jezek, een paar maanden eerder nog bena derd om bondscoach van Oranje te worden ("maar Feyenoord had mij gehaald en tegen de wens van het bestuur wilde ik niet weggaan"), werd twee weken voor het seizoen-einde met vakantie gestuurd. Hij kwam te rug, met de excuses van het be stuur, maar moest later, in sep tember, Westerhof als 'veldtrai- ner' naast zich dulden. Weer schetst hij op zijn eigen ma nier hoeveel pijn hem dat deed. "Ook een oplossing van het be stuur die ik niet goed vond. Op zich had ik er niets op tegen, want ik wist dat zijn trainingen voor de meeste spelers leuker waren. Maar men had hetzelfde kunnen doen zonder het naar buiten te brengen". Nu het wel naar buiten werd ge bracht. wilde Westerhof alles-of- niets. Het werd niets. Jezek: "Ik heb hem altijd proberen te hel pen, wilde hem graag als mijn opvolger achterlaten. Maar hij heeft te weinig geduld gehad. Zijn trainingen waren leuker voor de spelers, maar als trainer dien je je dan ook af te vragen, zijn de spelers sindsdien vooruit gegaan?". Het antwoord geeft hij opnieuw cryptisch. "Onze relatie is er daarna niet beter op geworden". Gevoegd bij alle andere moeilijk heden binnen de tobbende voet balstichting die Feyenoord op dat moment was, was het voor Jezek aanleiding naar het be stuur te stappen. "De samenwer king was zo slecht dat ik toen ge zegd heb, dat we allemaal op het matje moesten komen. Als het Clemens Westerhof. ROTTERDAM - Feyenoord is nog niet af van Clemens Westerhof. Omdat de ontslag-vergunning voor de assistent-trainer te laat is binnen geko men bij de Rotterdamse club en Westerhof nog geen andere werkgever heeft gevonden in betaald voetballand, vecht de vroegere rechterhand van Jezek nu aan dat hij zou moeien vertrekken uit de Kuip. Hij doet dat gesteund door de WON (de vereniging van oefenmeesters). maar de kans van slagen die hij heeft is miniem. Althans volgens Feye- noord-bestuurslid Aad van der Laan: Het ontslag was op tijd aange vraagd, maar de vergunning is inderdaad te laat afgekomen. Daar is nu een verschil van mening over, hij vecht het aan. Logisch van zijn kant, anders moet hij de ww in, maar er is geen sprake van dat hij kan blijven. Desnoods maken we er een arbitragezaak van". niet zou verbeteren, moesten Stephan. Westerhof, Meijer (de masseur) en Jezek weg. Dat heb ik voorgesteld, maar het bestuur kwam weer met een andere op lossing. Blankemeijer werd praatpaal. In het begin werkte dat ook wel. maar het was niet mijn idee. Ik wilde iedereen of niemand, maar ik heb het geac cepteerd in de hoop dat het be stuur attenter zou worden als Blankemeijer kon gaan volgen hoe de samenwerking verliep" Die liep dus toch vast, de zwarte piet werd in handen gegeven van Stephan. Terechf Jezek laat zich er niet over uit. "Ik heb in elk geval nooit gezegd dat hij geld zou hebben verdiend aan de transfer van Budding, maar er moest iets gebeuren. Het was zeer moeilijk werken.". Tot in zijn laatste dagen. Pas daar in zag hij bij Feyenoord ontwik kelingen die hij zelf zo graag had zien gebeuren. Op initiatief van de nieuwe man Hans Kraay ("hij zorgt nu al voor een voorsprong, hij is veel ambitieuzer naar bui ten toe") werden sponsors ge vonden die meebetaalden aan de face-lift van de club. Gullit. Val- ke en Houtman konden worden 'gehaald'. Hij gunt het Feyenoord dat de club meer kwaliteit krijgt, maar kan het niet nalaten ook daarbij nog één ironische kanttekening te plaatsen. "Iemand heeft Hout man voor vijf ton verkocht en hij komt voor zes ton terug. En dat gebeurde hier vaker. Dat heb ik nooit begrepen. Je hoeft toch geen econoom te zijn om te be seffen dat het dan mis gaat" Toch resteert er nog 'slechts' één miljoen schuld van de twee die Feyenoord in het rood stond bij zijn bmnenkomst. Niet alleen daarom gaat hij tevreden weg "Want ik heb toch ook 29 punten voor het Nederlandse voetbal ge haald wat EC-voetbal betreft" Wellicht op grond van die prestatie Vaclav Jezek: "ze dachten hier dat ik uit een andere werèld kwam". was de belangstelling voor hem nog groot. Eintracht Frankfurt mocht hy echter niet gaan trai nen en voor die club had hij FC Basel al laten schieten. Nu zal hij straks eerder kiezen voor een baan als technisch directeur bij Sparta Praag ("Ik beslis op 30 ju ni"), dan voor een avontuur in Griekenland. Hij kan er aan de slag Bij Paok en Aris in Salom ki. Hij doet het waarschijnlijk niet 'Het geld is er goed. beter dan hier Maar bij die laatste club is het niet helemaal in orde met de fi- nancieen en ik zou in Grieken land toch met een vertaler moe ten gaan werken. Dan krijg en geef je informaties uit de tweede hand Dat vind ik niet serieus. Ik ben niet iemand die ergens twee maanden bezig is en dan afreist met een tas geld. Ik wil me volle dig inzetten voor mijn geld" Hij heeft het naar eer en geweten gedaan in Rotterdam. Voor die instelling werd hij vorige week dinsdag beloond met een gouden horloge van de spelers en een Delftsblauw tegelbord van het bestuur Vooral op dat bord is hy trots. "Dat is voor mij meer waard dan een auto. Dat blijft al- tyd hangen". De pijn vermoedelijk ook. maar hy zegt het anders. "Jammer dat het nieuwe gezicht niet een jaar eer der is geschetst, dat er in myn tijd niet meer kwaliteit is aange trokken. De club. het publiek, het stadion, ze verdienen het. Ik zal dan ook echt bly zyn als Feyenoord volgend seizoen weer bovenin meedraait, met veel pu bliek. Ik gun het ze" Vaclav Jezek bluft altyd heer PAUL DE TOMBE Woensdag derde duel om amateurtitel WAALWIJK - In de strijd om de algemene nationale amateurtitel, had RKC zaterdag in het duel tegen IJsselmeervogels het kampioenschap voor het oprapen. Vlak na de pauze kwam de zondagkampioen op een 4-2 voorsprong en niets leek een Waalwijks feest nog te kunnen verstoren. IJsselmeervogels bleek echter meer veerkracht te bezit ten dan verwacht en sloeg genadeloos terug: 4-4. Met die stand werd het einde be reikt en er is derhalve een beslis singsduel nodig (woensdag avond in Veenendaal), omdat het eerste duel eveneens in een ge lijkspel (1-1) eindigde. Evenals een week geleden in Spa kenburg presteerden beide teams optimaal en schotelden het publiek een partij voetbal voor, die het aanzien meer dan waard was. Vooral de slotfase van het alles-of-niets-duel kon de vergelijking met de finale van een thriller best aan. De ploeg uit Spakenburg was ver rassend teruggekomen en had na de 4-4 van Jaan de Graaf (84ste minuut) zelfs nog de beste kan sen op de overwinning. Henk de Graaf kopte de bal uit een voor zet van Jan Vedder over keeper Huub Brouwers in het doel. RKC voelde zich verslagen, maar scheidsrechter Goffin keurde de goal af wegens buitenspel en hield de Waalwijkse formatie op die manier in de race. Het was overigens niet de eerste keer dat een Spakenburger in buitenspel-positie stond. Vijftien maal eerder trapte de IJssel- meervogels-aanvalslinie in de door RKC veelvuldig gehanteer de buitenspelval. De thuisclub volgde deze speelwijze om de snelle Spakenburgse spitsen aan banden te leggen. Daar slaagde de ploeg bijzonder goed in, ter wijl het ook aanvallend op rol letjes liep, getuige de snelle 2-0 voorsprong via twee doelpunten van Janus van Gelder. De zondagkampioen dacht zonder veel probtemen de rust te halen, maar Peter en Jaan de Graaf dachten daar duidelijk anders over: 2-2. Opnieuw Janus van Gelder bracht zijn ploeg hierna op voorsprong, waarmee de Waalwijker een hattrick achter zijn naam kon laten schrijven: 3- 2. Toen Brands vlak na rust 4-2 scoorde, leek de strijd gestreden. De schijn bedroog echter. Eerst maakte Wim Muys er 4-3 van, waarna ex-AZ '67-speler Jaan de Graaf gelijkmaakte. Via Henk de Graaf leek de ploeg uit het vis sersdorp de buit binnen te halen, maar scheidsrechter Goffin keurde het doelpunt af. Gevolg daarvan is dat er een derde duel moet komen om uit te ma ken wie zich algemeen amateur kampioen mag noemen. Spartaan tekent voor drie jaar Ondanks het tumult dat ontstond na het a/keuren van de vijfde treffer van IJsselmeervogels. maakte Jaan de Graaf van het einde van het duel met RKC een lolletjes. Met een politiepet op hel hoofd, gaf hij uiting aan zijn vreugde over hel gelijke speL ROTTERDAM - De Spartaan René van der Gijp komt met ingang van komend seizoen uit voor de Belgische eersteklasser Lokeren. De 21-jarige Dordtenaar bereikte zaterdag overeenstemming met zijn nieuwe werkgever over een driejarig contract. "Ik ben bly dat het Lokeren is ge worden, by Sparta was ik uitge keken. daar kon ik niks meer by- Itren" meldt Van der Gyp van uit het Spaanse Lloret del Mar, waar hy momenteel vakantie viert "Daarom heb ik ook het contract teruggestuurd, in geen geval had ik by getekend, des noods was ik ergens by een ama teurclub gaan voetballen. Geluk kig is Lokeren gekomen, daar speel ik volgend seizoen Euro pees voetbal, zodoende kan ik me verder ontwikkelen". Nadat woensdagnacht Sparta en Lokeren het al eens waren ge worden over de hoogte van de transfersom, die niet bekend werd gemaakt, onderbrak Van der Gyp zaterdag zyn vakantie om met het bestuur van Lokeren te onderhandelen. Zich eenmaal werknemer van Lokeren we tend. liet de aanvaller zich met een keuren, waarna hy diezelfde dag nog terug kon vliegen naar Sparye "Die mensen handelden erg slagvaardig", weet vader Wim van der Gyp. "In het verleden hebben andere clubs het hoofd van Rene op hol gejaagd door eerst met hem en daarna met Sparta te praten. Lokeren heeft de juiste weg bewandeld. Zowel voor Sparta als voor René is dit de beste oplossing. Tussen het bestuur en René stond na allerlei verwikkelingen m het wMn een muur, zo kon het echt niet langer, de verstandhouding was kapot. Nu is René tevreden, de club heeft een schitterend appar tement voor hem versierd in Lo- kcren. dat maar een kilometer of 125 van Dordrecht ligt. En dat al leen al is voor hem een uiterst be langryke wetenschap"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13