"Algerijnen hadden ook zo gespeeld" Zes arbiters niet in tweede ronde 7~f/~ ban ien naar w net gi ïzelüg Derwall stemt in met optreden spelers: Pfaff: de ingebeelde zieke Ruud Krol niet meer in Oranje Classe Royale. Pils van grote klasse. PAGINA 10 Sport MAANDAG 28 JUNI 1982 1F m ii* ZV, 1 Aan de lange reeks schandalen rond Mundi-Espana komt geen eind. Midden vorig jaar bestelden 150 brandweerlie den uit Bolivia bij Mundi- Espana toegangskaarten en reserveerden hotelruimte in Madrid voor de WK. In fe bruari van dit jaar maakten de leden van het brandweer korps het totaalbedrag, onge veer 353.000 gulden, over op de rekening van Mundi-Espa na. Ruim 3000 gulden per man voor zestien overnach tingen in een bescheiden driesterrenhotel in Madrid en voor genummerde zitplaat sen voor negen WK-wedstrij- den. Toen ieder bericht van Mundi- Espana uitbleef, besloot de voorzitter van het brand weerkorps het vliegtuig te ne men om zich ter plekke op de hoogte te stellen bij Mundi- Espana. In Madrid kreeg hij echter te horen dat de 150 brandweermannen nog eens 1250 gulden extra per man op tafel moesten leggen als ze in plaats van voor een staan plaats voor een zitplaats in aanmerking wilden komen. Negenenveertig brandweer mannen vonden dat al te gor tig en annuleerden hun reser vering. De resterende 101 be sloten de extra kosten op de koop toe te nemen, maar een maal in Madrid aangeko men, wachtte hen een tweede onaangename verrassing. Zonder overleg bleek het om streden reisbureau de Boli viaanse delegatie verhuisd te hebben van een centraal hotel naar hotel Manaet. Maar hoe veel keer de Bolivianen ook de Gele Gids doorbladerden, de naam van hotel Manaet bleek nergens te vinden. Uit eindelijk kwam de aap uit de mouw. Hotel 'Manaet' bleek een priestersinternaat buiten Madrid te zijn, zonder ver bindingen met de hoofdstad, en waar alle gasten boven dien met de priesters op stok moesten. Tot overmaat van ramp weigert Mundi-Espana nu de entreekaartjes af te le veren zo lang de annulerings kosten van de 49 thuisblijvers (55.000 gulden) niet betaald zijn. Voor de Bolivianen geldt zeker niet het gezegde: „Sa men naar het WK, ja gezel lig". Karpov De WK-selectie van de Sowjet- Unie heeft een aardige finan ciële opsteker gekregen. Dit weekeinde bracht landge noot-wereldkampioen scha ken Anatoli Karpov een be zoek aan Madrid voor een si multaanseance in een Ma- drileens warenhuis. Aan de 25 tegenstanders, journalis ten, acteurs en intellectuelen had. Karpov geen kind: slechts twee wisten remise af te dwingen. De inkomsten uit de schaakseance, 84.000 gul den, stortte Karpov echter ge nereus in het WK-onkosten- potje van de Sowjet-Unie. Staking De wedstrijden van vandaag en morgen in Madrid kunnen toch ongehinderd doorgang vinden. Zaterdag bereikten vertegenwoordigers van de Spaanse voetbalbond en de suppoosten van de twee sta dions in Madrid toch nog een akkoord over de financiële vergoedingen tijdens het WK. Met oog op een nieuw organi satorisch debdcle en onder he vige druk van de FIFA en de hoogste regeringsinstantie in Madrid ging de Spaanse voetbalbond dan toch nog door de knieën. In plaats van de geboden 43 gulden vergoe ding per dag, bleek de bond plotseling toch bereid groten deels aan de eisen van de sup poosten tegemoet te komen. Het stadionpersoneel ont vangt nu 80 gulden per dag, waarbij ze slechts drie gulden hoefden te zakken ten opzich te van hun aanvankelijke ei sen. De extra kostenpost (drie tot vier tonkan de Spaanse voetbalbond echter gemakke lijk betalen. De geschatte winst bedraagt meer dan 25 miljoen gulden. Eieren De deining rond het schaamte loze spektakel, dat Oostenrijk en West-Duitsland vrijdag opvoerden, is nog steeds niet weggeëbd, ondanks dat de FI FA weigerde corrigerend op te treden. Na afloop werden de spelersbussen van Oosten rijkers en Duitsers bedolven onder een regen van eieren en tomaten van het woedende publiek, dat zich door de schijnvertoning bekocht voel de. De Duitse trainersvak bond stuurde zelfs een tele gram naar de Algerijnse se lectie (die de dupe werd van het handjeklap tiLSsen West- Duitsland en Oostenrijk) met excuses voor de lamentabele vertoning. Beide ploegen zijn intussen door de Franse coach Hidalgo voorgedragen Bom In het hotel van de Westduitsers werd zaterdag een bommel ding ontvangen. Om vijf uur plaatselijke tijd zou in het ho tel een explosie volgen. De Westduitsers namen het zeke re voor het onzekere en gin gen om vier uur in Gijon stappen. Drie uur later keer den zij terug. Alles bleek nog bij het oude. De bommelding was waarschijnlijk geplaatst uit onvrede over het verloop van de wedstrijd tegen de Oostenrijkers, een dag eerder Onderzoek In Lima hebben parlementa riërs de regering verzocht een officieel onderzoek in te stel len naar de reden van de slechte verrichtingen van Pe ru in Spanje. Pedro Bardi Ze- nar, lid. van de regeringspar tij, meent dat alle verant woordelijken voor de wan prestatie gehoord dienen te worden en rekenschap dienen af te leggen voor het verkwis ten van regeringsgelden tij dens de voorbereiding op het WK. "Kannibalisme" Bij een fieftige discussie over de nederlaag van Peru tegen Po len (1-5) heeft een man in Pe ru zijn beste vriend een oor afgebeten. In zijn woede gooi de hij ook nog een peper op het oor. De politie in Lima pakte de man, die behoorlijk onder invloed van alcohol bleek te verkeren, op wegens "kannibalisme". Drastisch In vergelijking met het WK van 1978 in Argentinië is het aan tal toeschouwers per wed strijd drastisch gedaald. In de eerste ronde kwamen in Spanje gemiddeld 27.670 toe schouwers naar de stadions. In Argentinië, waar het aan bod met 16 deelnemende lan den aanzienlijk kleiner was, trok de eerste ronde gemid deld 43.130 supporters, een dikke 15.000 meer. Hoewel de organisatie vooralsnog wei gert officiële cijfers prijs te geven, heeft een officieuze tel ling geleerd, dat de 36 wed strijden in Spanje in totaal 996.127 toeschouwers tegen over de 24 duels in Argentinië 1.035.109. Opslag De dreigende staking van sta dionpersoneel in Madrid is van de baan. Werkgevers en werknemers van de stadions Bemabeu (Real Madrid) en Calderon (Atletico Madrid), waarin de duels uit de tweede ronde gehouden worden, kwamen dit weekeinde tot een akkoord. De werknemers slaagden er in hun eis tot loonsverhoging in harde va luta om te zetten. Per wed strijd werd iedere werknemer een opslag van 3200 peseta's toegezegd, ongeveer 80 gul den. Gesloten Op het moment dat Brazilië in Spanje speelt, zijn de banken in de Braziliaanse hoofdstad gesloten. Op de betreffende dagen sluiten de banken al vroeg hun deuren, opdat de bedienden in staat zijn het voetbal te volgen op de televi sie. Alleen 's ochtends kunnen mensen die geld nodig heb ben, drie uurtjes terecht bij de bank. "Bier" "De Spanjaarden zouden, net als wij, gewoon bier moeten drinken tijdens het WK". Die suggestie aan de Spaanse be geleiding werd vrijdagavond gedaan door Billy Bingham, de coach van Noord-Ierland, dat net met 1-0 Spanje had bedwongen. "Mijn spelers groep bestaat uit goed voor bereide spelers, die zich zo goed mogelijk ontspannen in Spanje. Daarbij drinken ze bier. Door op die manier te re laxen komen ze op en top geïnspireerd in het veld", al dus Bingham, die met een flesje bier in de hand dit be toog hield op de persconferen tie na de wedstrijd. Zelfmoord Volgens de politie in de hoofd stad van Honduras, Teguci calpa, heeft een 26-jarige man zelfmoord gepleegd naar aanleiding van het ver lies van Honduras in de laat ste groepswedstrijd tegen Joe goslavië. Enkele uren na het duel schoot hij zich voor een tempel door het hoofd. Vlak daarvoor riep hij uit zo'n gro te onrechtvaardigheid niet aan te kunnen. Keegan De kans dat Kevin Keegan nog in actie komt tijdens het WK is er, ondanks de positieve uitlatingen van manager Ron Greenwood na het bezoek van zijn spelbepaler aan een ziekenhuis in Hamburg, niet groter op geworden. De Ham burger specialist bevestigde de conclusies die de in Enge land afgestudeerde Spaanse arts Bolzaco al een week gele den had getrokken. Dat bete kent dat Keegan last heeft van een ernstige verrekking van de rugspieren, die hem belemmeren te buigen. Kee gan bracht in Hamburg een bezoek aan een arts, die hem voor dezelfde blessure heeft behandeld toen de Engelse sterspeler bij HSV in dienst was. Sinds zijn terugkeer in Bilbao is er door de Engelse begeleiding geen officieel communiqué meer verstrekt over de toestand van Keegan. GIJON (GPD) - Het sfeertje waarin de Westduit sers zaterdagavond op het nieuwe werkterrein van Vujadin Boskov recupereerde van de 'in spanningen' daags tevoren, deed wel erg wrang aan, tot bij het cynische af. Alsof er op die ge denkwaardige vrijdagavond geen sprake was van een 'parodie op Voetbal', alsof de halve voetbalwereld geen getuige was geweest van deze 'regelrechte aanslag op de ethische princi pes in de sport', zo onbekommerd vierden de Duitsers de overgang naar de tweede finaleron de. Als buitenstaander, maar vooral als liefhebber van het voetbal spel, stonden de tenen je ook bij kans krom in de schoenen bij het aanschouwen van die volstrekt misplaatste overwinningsroes. Want alsof er nooit een 'sinister complot' had bestaan, alsof het akkoord van Gijon niet gold als 'belediging vóór het Asturische publiek en de tientallen miljoe nen tv-kykers', zo quasi-naief ge droeg zich het merendeel van de Duitse spelers. Misschien wel tegen heug en meug, ook Jupp Derwall deed er dapper aan mee. Met de brede grijns van de triomfator poseer de de bondscoach zonder blik ken of blozen met het hondje van één der supporters voor een le vensgroot spandoek. De tekst daarop liet ook niets aan duide lijkheid te wensen over: 'Eppen- hain groet de wereldkampioen 1982'. Want dat zal en moet West- Duitsland worden. „De FIFA heeft alles gedaan om de grote landen te bevoordelen", was de bittere reactie van Benali Sekkal, de president van de Al gerijnse voetbalbond, die ook te kent voor bovenstaande citaat. „Kijk maar naar de groepsinde ling, de steden en de stadions waar wordt gespeeld. Saporta (voorzitter van het organisatieco mité) heeft ons een eerlijk toer nooi beloofd, maar deze wed strijd was het beste bewijs dat daarvan geen sprake is. Als de wereldvoetbalbond hier niets te gen doet en ons protest afwijst, dan geeft zij daarmee een vrij brief om overeenkomsten te slui ten". Het kan de Algerijnen echter nau welijks verbaasd hebben dat de FIFA het verzoek om diskwalifi catie van West-Duitsland en Oos tenrijk stoutmoedig naast zich neerlegde. Net zomin trouwens als de voetballeiders nachtenlang wakker zullen lig gen van het door Sekkal aange kondigde voornemen om de 48 bij de FIFA aangesloten Afri kaanse landen te mobiliseren. De 'samenzwering tegen Algerije' (citaat Sekkal) zal ook zeker niet onbesproken blijven op het FI- FA-congres volgende week in Madrid. Sekkal: „Het is boven dien de hoogste tijd dat de FIFA van binnen wordt gezuiverd". Eind vorig jaar deed zich bij het wereldkampioenschap voor ju nioren al een identieke situatie voor, toen het gastland Australië daags na de ontmoeting Kame- roen-Argentinië moest aantre den tegen Engeland. Bij die gele- geheid zei de FIFA dat zoiets nooit meer mocht gebeuren en dat dergelijke wedstrijden op hetzelfde tijdstip gespeeld die nen te worden. Het bleef echter bij woorden, ondanks het feit dat Hermann Neuberger, voorzitter van de Westduitse voetbalbond en adviseur van het organisatie comité, de Spanjaarden tevoren heeft gewezen op een herhaling van Australië. "Recht" Niettemin nam ook Neuberger het dit weekeinde op voor zijn voet ballende landgenoten, die naar zyn idee 'het recht hadden om op zekerheid te spelen'. De reacties van het publiek kwamen voor hem al evenmin als een verras sing, „maar de tijd heelt alle wonden". Dat is echter maar zeer de vraag, vooral gelet op de zeker voor Duitse begrippen veront waardigde reacties van het thuis front en de vernietigende kritiek in de Duitse media. „Maar stel je nu eens voor", zo op perde Derwall zaterdagavond in Gijon, „dat we met voortreffelijk voetbal 3-3 hadden gespeeld. In dat geval hadden we naar huis kunnen gaan en ook dan zou de Duitse pers ons aan de schand paal hebben genageld". De spe lers hebben echter totaal geen weet van de bijna desastreuze manier waarop de media de ei gen ploeg onderuit heeft ge haald. Want Duitstalige kranten worden op gezag van hogerhand buiten de hoteldeur gehouden. Zo mogelijk nog kwalijker dan het optreden van West-Duitsland en Oostenrijk vrijdagavond in 'El Molino' was echter het provoce rende en beschamende gedrag van enkele spelers. Doelman To ni Schumacher ging daarin voor op en zijn gebaar van minachting direct na de wedstrijd naar het publiek en met zijn misselijkma kende opmerking dat hij niet naar Spanje was gekomen 'om te voetballen, maar om zaken te doen'. Zo'n uitspraak is typerend voor de verloederde mentaliteit van veel zogeheten voetbalvedet ten. Ook Derwall werd, in het openbaar althans, kennelijk koud noch warm van de driftexplosies alom. Hij betreurde weliswaar de gang van zaken op het veld en het ergerlijke gedrag van enkele spelers daarbuiten, als boosdoe ners golden voor hem nog steeds Oostenrijk en de FIFA. „Voor een voetbalwedstrijd heb je een- Waarover spraken zij, zo kort voor de "vriendschappelijke ontmoeting" West Duitsland-Oostenrijk? Niemand zal het vernemen, wèl is zeker dat de heren Jupp Derwall en Georg Schmidt als bondscoaches in hun sas waren salonremise in de schaaksport. nieuwgierig af „hoe de Joegosla- ven hebben gereageerd op de ne derlaag van Spanje tegen Noord- Ierland". Dan: „En wat zou u er als Nederlander van vinden wan neer Nederland met 1-0 voor staat, voluit op de aanval blijft spelen en in de laatste minuut uit het toernooi vliegt?" Clementie met Algerije toonde Derwall evenmin. „De Algerij- met de 1-0, die gelijk stond maal twee ploegen nodig" en: „Als je spelers een werktuig in handen geeft, mag je niet ver wachten dat ze daar geen ge bruik van maken". Slechts heel even liet hy werkelijk zijn voetbalhart spreken: „De manier waarop gespeeld is, heeft ook mij pijn gedaan". Maar tege lijkertijd kroop Derwall weer in de verdediging en vroeg zich nen zullen moeten respecteren dat deze mogelijkheid bestond. Zou het andersom zijn geweest", zo veronderstelde de Duitse bondscoach, „dan zou Algerije ook elk middel hebben aange grepen om een ronde verder te komen. Het reglement laat dat nu eemaal toe. En naar regels zijn trainers en spelers nog nooit gevraagd". BARCELONA (GPD) - De bot sing tussen doelman Jean- Marie Pfaff en aanvoerder Eric Gerets heeft ernstige gevolgen. De verdediger werd na afloop van België- Hongarije naar het zieken huis gebracht, waar men een hersenschudding consta teerde. Gerets herstelde snel en rekende in stilte op een rentree vanvond tegen de Polen. Gisterochtend reisde hij met de ploeg van Alican te naar Barcelona, daar scheidden de wegen. De Bel gen trokken naar Bellaterra, hun verblijfplaats in de tweede ronde, Gerets pakte opnieuw een 'vlieger', dit keer richting Brussel. Ver der optreden op dit wereld kampioenschap zou een te riskante zaak zijn. Slachtoffer twee: Jean-Marie Pfaff. Hij vertrok eveneens naar het ziekenhuis, lachen de journalisten, bondsbe- stuurders en collega-voet ballers achterlatend. In het ziekenhuis liep hij foto's uit te delen, de doelman van het Belgische team verzorgt zijn public-relations uitstekend. Niemand geloofde dat de toekomstige keeper van Bayern Munchen echt iets mankeerde, desondanks bleef hij klagen. Thijs heeft nu de knoop doorgehakt en Theo Custers (ex-Helmond Sport) opgesteld in de wed strijd van vanavond. Onhoudbaar Jean-Marie Pfaff kan niet meer terug, hij heeft zich in een positie gemanoeuvreerd waarin hij niet kan zeggen: Ik voel niets meer. De posi tie van de doelman, met een ongezond gevoel voor publi citeit, is binnen de selectie bovendien bijna onhoud baar geworden. Was hij niet zo'n goede doelman, dan had Thijs hem veel eerder aan de kant gezet. „Pfaff aan zijn schouder geblesseerd, aan zijn hersens zul je bedoe len", zeggen Belgische jour nalisten, die het idee hadden dat hij na zijn transfer naar Bayern voor een normaler gedrag zou kiezen. Twee weken Spanje maakt het tegendeel duidelijk: de show die hij opvoerde omdat hij in het water gevallen was en niet bleek te kunnen zwem men. De medische staf moest na de spartelpartij keer op keer uitrukken om de doel man te onderzoeken voor de blessure, die volgens de dok toren niet bestaat. En dan is er ook nog de ruzie tussen de doelman en Loke ren-speler René Verheyen. De laatste had zijn vrouw het trainingskamp in Huer- to del Cura binnengesmok keld. Pfaff had dit gezien en was naar de veiligheids agenten gestapt, die de Bel gische ploeg omringen. Vrouw Verheyen werd het trainingskamp uitgezet en heer Verheyen moest tegen gehouden worden, anders had hij Pfaff naast zijn ge blesseerde schouder ook nog een paar blauwe ogen be zorgd. MADRID (ANP) - De scheidsrechterscommis- sie van de FIFA heeft za terdag zes scheidsrechters uitgesloten voor de twee de ronde van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in Spanje. De Italiaan Artemio Franchi, voor zitter van de scheidsrechters- commissie van de FIFA ver klaarde zaterdag in Madrid: "Wy hebben alle rapporten over de scheidsrechters bestudeerd. In het algemeen komen zij overeen met onze mening. Op grond daarvan hebben wij zes scheids rechters moeten uitsluiten voor de tweede ronde. In sommige ge vallen kwam de mening van de commissie niet geheel overeen met het rapport. Deze scheids rechters hebben een waarschu wing gekregen en zijn voor de tweede ronde slechts aangewe zen als grensrechter". De zes uitgesloten scheidsrechters zijn: De Spanjaard Augusto Lamo Castillo, die twee strafschoppen onthield aan de Sowjet-Unie in de wedstrijd tegen Brazilië. De Ghanees Dwomoh, die ten on rechte een strafschop toekende aan Tsjechoslowakije in de wed strijd tegen Koeweit. De Deen Henning Lund-Sörensen. De Deen kende een strafschop toe aan Spanje in de wedstrijd te gen Joegoslavië, hoewel de over treding een meter buiten het strafschopgebied was begaan. Omdat de Deen van de rappor teur de maximale beoordeling kreeg, zal hij in de tweede ronde toch als grensrechter mogen op treden. De Rus Morosjav Stupar, die in de wedstrijd Frankrijk-Koeweit een doelpunt afkeurde omdat Koe weit dreigde van het veld te gaan wanneer de treffer zou worden toegekend. De Boliviaan Luis Barrancos werd uitgesloten omdat hy niet in staat was de spelers van El Salva dor in de hand te houden in de wedstrijd tegen Argentinië. Hector Ortiz uit Paraguay zal al leen nog maar als grensrechter mogen optreden omdat hij in het duel Spanje-Noord-Ierland de Noordier Martin Donaghy de ro de kaart gaf zonder dat deze daarvoor een waarschuwing had gekregen. Bovendien deed het feit zich voor bij een lichte over treding. Schorsing Niettemin moet Donaghy net als de Fransman Manuel Amoros (twee keer geel, in de duels met Tsjechoslowakije en Koeweit) de eerste wedstrijd van zijn land in de tweede ronde missen. De FI FA bestrafte hen met een schor sing van één wedstryd. Beide landen spelen in groep d. De libero vpn Honduras, Gilberto Yearwood, zal de eerste twee wedstrijden van zyn land in de voorronden voor het wk in Co lumbia (1986) missen. Hij werd vanwege zijn rode kaart tegen Joegoslavië voor twee wedstrij den uitgeslo'ten. Ook de Tsjecho- slowaak Vizek, van het veld ge stuurd tegen Frankrijk, zal in de eerstekomende wedstrijd voor het wereldkampioenschap niet opgesteld mogen worden. Corver Terug naar de scheidrechters, by wie Charles Corver is aangewe zen als grensrechter in het duel voor groep a van de kwartfinales in Barcelona (Nou Camp). De Voorburger is aangewezen voor het duel Sowjet-Unie tegen de verliezer van België/Polen. De wedstrijd wordt geleid door de Fransman Michel Vautror. De tweede grensrechter is de Portu gees Antonio Garrido. ZEIST (ANP) - Bondscoach Kees Rijvers zal in de toe komst geen beroep meer doen op Ruud Krol voor het spelen van interlandwed strijden met het nationale voetbalelftal. Rijvers heeft dat de Nederlandse recor dinternational in een ge sprek, dat voor Rijvers' ver trek naar het wereldbeker toernooi in Spanje plaats vond, medegedeeld. Het initiatief tot dat gesprek kwam van de bondscoach, die in de toekomst geen plaats meer ziet voor libero Krol. De voor AC Napoli uit komende Nederlander speelt in april 1983 een af- scheidswedstrijd tegen Zweden. ADVERTENTIE. Onze vaste briefschrijver moeten we helaas melden dat zijn gedicht: Classe Royale, Jij lekker bier voor 'n paar cent sta je hier.'W niet in onze volgende advertentie zal worden opgenomen. LP

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10