Israël versterkt druk op Beiroet asol Thatcher krijgt schuld van Falkland-oorlog C Moskou: "Gasleiding volgens plan gereed ZO VLUG, ZO MOOI EN ZO BRUIN BRUIN Commando overdracht Nederlands bataljon Weg Beiroet-Dcnnascus afgesneden "Verovering Falklands solo-actie Galtieri" BRUIN WORDEN IN NEDERLAND MET BERGASOL VRIJDAG 25 JUNI 1982 Buitenland LONDEN (Reuter) - De Britse premier, mevrouw Thatcher, heeft het gisteren zwaar te verdu ren gehad. Tijdens een debat in het Lagerhuis gaf haar voorgan ger, James Callaghan van de La- bouroppositie, haar wegens haar onbuigzame houding de schuld van het conflict met Argentinië om de Falklands. Tijdens het felle debat stak de op positie haar kritiek op Thatcher over de gebeurtenissen die voor afgingen aan de Argentijnse in val op 2 april, niet onder stoelen of banken. Callaghan herinnerde haar aan een brief die de eerste- minister twee maanden voor de inval schreef. In antwoord op vragen van een conservatief par lementslid of het al dan niet wijs was het patrouilleschip de "En durance" uit de wateren rond de Falklands terug te trekken, stel de zij toen dat het garnizoen van 75 man voldoende was om een eventuele invasie te.voorkomen De "Endurance" was het enige schip dat de Britten in het gebied nog hadden. Callaghan verweet haar een grove beoordelingsfout te hebben gemaakt en niet op tijd preventieve actie te hebben ondernomen. "De uiteindelijke verantwoordelijkheid voor wat is gebeurt ligt daarom bij u", zei hij onder luide bijval van partijge noten. De inhoud van de brief werd tij dens het bezoek van de premier deze week aan de VS openbaar gemaakt. Daar liet zij voor de tv uitkomen dat zij de Argentijnse inval niet had zien aankomen. Het 75 man sterke garnizoen was niet opgewassen tegen de inva siemacht van enkele duizenden Argentijnen. Zij zei verder dat zij een "onverwachte" invasie niet had verwacht zonder dat eerst de spanning flink was gestegen. Volgens de oppositie bleek in elk geval uit de brief dat mevrouw Thatcher een blunder "van de eerste orde" had gemaakt. Zij wees de premier op een verkla ring van de kapitein van de "En durance" volgens wie alles erop wees dat Argentinië gewapende actie op de Falklands voorbe reidde. In haar antwoord zei Thatcher niets te willen achter houden en alles in de openbaar heid te willen brengen. "Van de ze regering maar ook van de vori ge". "Het feit is dat een Labour- regering nooit een schot zou heb ben gelost", zei zij aan het adres van de oppositieleider Michael Foot. Oorlogsbuit voor Britten LONDEN (UPI/Reuter) - De Britten hebben op de Falk- land-eilanden een enorme oorlogsbuit gemaakt, waar onder zeer moderne radarap- paratuur, allerlei raketten en helikopters. Volgens berich ten uit Port Stanley zijn ra darinstallaties voor een vroeg waarschuwingsysteem ter waarde van ruim 25 miljoen per stuk. luchtdoelraketten van de types Roland en Tiger Cat, enkele op het land gesta tioneerde raketten van het ty pe Exocet van 2,35 miljoen per stuk en andere raketten buitgemaakt. De voedselvoorraden van de Argentijnen hebben hun weg gevonden naar de woningen van de Falklanders, met de stilzwijgende toestemming van de Britten. Britse genietroepen hebben de laatste herstelwerkzaamhe den verricht aan het met bomkraters bezaaide vlieg veld van Port Stanley. HARRIS (GPD) - „Ik hoop dat de invasie van de Israëli's een defi nitieve vrede voor heel Libanon niet in de weg zal staan". Dit zei gisteren luitenant-kolonel Bert van Tol (46) tijdens de over dracht van het commando van het Nederlandse Unifil-bataljon in het Libanese dorpje Haris te gen zijn opvolger Helmuth Geer- lings. Met veel vlagvertoon nam Van Tol afscheid van het ruim achthon derd man tellende bataljon dat hij acht maanden leidde. De Uni- fil-commandant benadrukte in zijn afscheidstoespraak tot de manschappen en vertegenwoor digers van de andere deelnemers van de vredesmacht in Libanon dat de aanwezigheid van Unifil in het door Israël bezette gebied nog elke dag zijn waarde bewijst. „Behalve dat we onze taak nu heb ben verlegd naar orde en rust in het gebied, kan in de toekomst bij een eventuele vredesregeling tussen Israël en Libanon alleen een vertegenwoordiging van de Verenigde Naties het machtsva cuüm opvullen en een bijdrage leveren aan een stabilisering in het Midden-Oosten", aldus Van Tol. Hij pleitte met vuur voor een verlenging van het mandaat over twee maanden. „Maar dan wel met een duidelijke taakstelling". De wisseling van de wacht in het hoofdkwartier moest vier weken geleden op verzoek van Van Tol zelf voor onbepaalde tijd worden uitgesteld toen bleek dat een gi gantische Israëlische aanval op de Palestij nen op het punt van uitbreken stond. „Ik wilde die verantwoordelijkheid niet ontlo pen", zei de scheidende com mandant gistermiddag op een af scheidsreceptie waarbij soldaten en Libanese dorpsoudsten uit het Nederlandse Unifil-gebied hem prezen voor zijn optreden voor en tijdens de oorlog. Van Tol voorkwam dat de Neder landers met geweld de Israëli's zouden hebben tegengehouden bij het binnendringen van het Unifil-gebied. Daartoe gaf hij al instructies voordat het hoofd kwartier van de vredesmacht in Nakoera via het codewoord 'Ru bicon' een dergelijke opdracht kon geven. Tot het symbolische gebaar - de commandant blok keerde met zijn auto de weg - was zijn vertoon op de eerste oor logsdag bedoeld de Israëli's dui delijk te maken dat zij uit het door Nederland gecontroleerde gebied moesten verdwijnen. Er ontstond een woordenwisseling waarna de militaire chef de Israë li's op de flagrante schending van de VN-overeenkomst wees. Daarop gaf de Israëlische com mandant opdracht de comman dowagen van Van Tol van de weg te schuiven. „De enige oplossing in dit conflict is een vredesovereenkomst tus sen Israël en Libanon, maar het is niet de beste oplossing", ver telde Van Tol. „Het lijkt een uto pie, maar het moet toch mogelijk zijn dat de twee partijen waar het om gaat - Israël en de vertegen woordigers van het Palestijnse volk, ook de PLO - in een ogen schijnlijk onoplosbaar conflict toch dichter tot elkaar worden gebracht". BEIROET-TEL AVIV (AFP/Reuter/UPI) - Voor de derde achtereenvolgende dag duur den de gevechten van Israëlische troepen tegen Syriërs en Palestijnen in Libanon giste ren voort. Onder massale dekking van artillerie en luchtmacht slaagden de Israëliërs erin de strategische weg van Beiroet naar Damascus af te snijden in het bergstadje Bhamdoun, 25 km ten oosten van de hoofdstad. Twee Syrische Migs werden daar bij neergehaald. Grondtroepen en marine voerden opnieuw be schietingen uit op de kust van Beiroet, Palestijnse vluchtelin- genkampioen en het gebied van het internationale vliegveld. Intussen sprak het Israëlische ka binet langdurig over het lot van de 6.000 Palestijnse guerrillastrij ders in het westen van de omsin gelde hoofdstad. Officiële bijzon derheden werden niet verstrekt. Maar volgens politieke kringen was besloten dat de invasie niet tot in de belegerde stad zou wor den voortgezet. "Wapens neer" Wel staat Israël erop dat de Pale- El Salvador: VS ontkennen deelname van Amerikanen aan de strijd SAN SALVADOR (UPI) - De Amerikaanse ambassade in El Salvador heeft gisteren ontkend dat Amerikaanse adviseurs ac tief deelnemen aan de strijd te gen de guerrillastrijders in dat land. Volgens de ambassade wa ren op de dag dat de Amerikanen werden gesignaleerd zes advi seurs in het betreffende gebied bezig met het trainen van de Sal- vadoriaanse troepen. Als onder deel van de training werden er wapens gedragen, aldus de ver klaring van de ambassade Een filmploeg van het Amerikaan se televisiestation CBS meldde dat zij in het zuidoosten van El Salvador Amerikanen hadden gefilmd die met geweren rondlie pen. De adviseurs weigerden commentaar te geven op hun aanwezigheid. In februari van dit jaar kregen drie Amerikaanse adviseurs, die wa ren gefilmd met wapens, de op dracht het land te verlaten. De Amerikaanse regering verbood vorig jaar het dragen van wapens door militaire adviseurs in El Salvador. De guerrillastrijders in El Salvador hebben gisteren in het oosten van het land enkele bussen en particuliere auto's vernietigd. Dit is uit bronnen bij de guerril labeweging vernomen. Woens dag dreigden de guerrilleros van af die dag alle wegvervoer in het land aan te vallen. Volgens de bronnen is een tiental bussen in brand geschoten op de Panamerikaanse weg. Verder zouden verscheidene particulie re auto's en een vrachtwagen in het oosten van het land zijn ver nield. „Wij zijn in oorlog en wil len dat niemand werkt. Daarom vernietigen wij alle voertuigen", zo luidde een verklaring van de guerrilleros. stijnen hun wapens neerleggen en de stad verlaten. "Zolang er nog bewapende terroristen in Beiroet zijn, zal er geen politieke oplossing zijn". Vandaag komt het kabinet opnieuw in spoedzit ting bijeen. De woordvoerder van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO, Mahmoed Labada, verklaarde dat de politieke onderhandelin gen om in West-Beiroet zonder bloedvergieten de vrede te her stellen, voortduurden. Via het Libanese "comité voor nationale redding" was antwoord gegeven op vragen van de Amerikaanse speciale afgezant, Philip Habib. Labada zei dat de belangrijkste voorwaarde voor een politieke oplossing van de crisis is een ge leidelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit het ge bied van Beiroet. Philip Habib stelde zijn bezoek aan Jeruzalem enkele uren uit om zijn vredespogingen in Beiroet voort te zetten. Resultaten wer den niet gemeld. Benard De situatie in de belegerde hoofd stad wordt intussen voortduren de benarder, steeds meer men sen, onder wie veel buitenlan ders, verlaten de stad met haar verstikkende sfeer van rokend puin en vuil. De twee explosies van woensdagavond in het westelijk deel hebben inmiddels 50 mensenlevens geëist. Hon derdvijftig gewonden werden opgenomen in de overvolle zie kenhuizen waar gevallen van ty fus zouden zijn gesignaleerd. Ook internationaal bleef de situatie de gemoederen bezighouden. Washington sprak zich weer uit voor beëindiging van de vijande lijkheden in Libanon. Een woordvoerder van het Witte Huis zei echter dat een regeling van de crisis een voorziening zou moe ten bevatten dat Palestijnen die in dat land zouden blijven, on dergeschikt zouden zijn aan de regering van dat land. De Egyptische president, Hosni Moebarak, drong in een bood schap aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, Ronald Reagan, aan op vastbesloten actie tot beëindi ging van het Israëlische beleg in Beiroet en terugtrekking van de Israëlische invasietroepen. Later werd bekend dat de Franse president Israël gisteravond "plechtig heeft gevraagd de be palingen van het bestand in acht te nemen". Hij maakte bekend dat "Frankrijk nu de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in de arm neemt" Evacuatie Amerikaanse marineschepen zijn gisteren begonnen met het eva cueren van Amerikanen en ande re buitenlanders uit Libanon. De laatste Amerikaanse diplomaten verlieten hun ambassade in het geteisterde westelijke stadsdeel. Toen zij zich in konvooi naar de betrekkelijke veiligheid van het door de falangisten gecontroleer de oost-Beiroet haastten, begon net een beschieting door Israëli sche kanonneerboten die een ge bied op 100 meter van de ambas sade trof. BUENOS AIRES (Reuter) - Veel Argentijnse generaals er\ ministers wa ren niet van de plannen tot verovenng van de Falkland-eilanden op de hoogte. Ze hoorden er pas van toen deze verovering op 2 april een feit was Dit heeft een hoge militaire bron volgens het onafhankelijke Ar gentijnse persbureau DYN gisteren gezegd De chef van de generale staf, generaal Jose Vaquero. zou een van de uitzonderingen hierop kunnen zijn. aldus de bron. Toen generaal Gal- tien de bezetting van de eilanden bekendmaakte waren de meeste ge neraals en ministers geschokt. Velen waren van mening dat ze eerst hadden moeten worden geraadpleegd, aldus de bron Vele van de fou ten werden gemaakt toen de definitieve beslissing tot verovering werd genomen, onder meer met het voorspellen van de reacties van Londen en Washington. Minister Alemann van economische zaken kreeg pas op 2 april te horen van de bezetting. Een behoorlijke bespreking van de economische ge volgen van een dergelijke bezetting had dus niet plaats voor de actie eenmaal was voltooid. De verovering van de archipel stond volgens de bron eigenlijk voor juli of augustus op het programma. Het ministerie van buitenlandse zaken had de generaals hiertoe geadviseerd, om zo Londen te dwingen tot vergaande concessies aan de onderhandelingstafel. Maar de rel met de schroothandelaren op Zuid Georgië versnelde de loop der gebeurtenis- Van Argentijnse kant werd het wegsturen van de handelaren door Britse militair enorm opgeblazen. Dit gaf Buenos Aires de aanleiding om tot verovering van de archipel over te gaan. Volgende maand kan politiek Argentinië weer werken BUENOS AIRES (AFPOJPI) - De activiteiten van politieke partijen in Argentinië, die in 1976 werden verboden toen de militairen daar de macht overnamen, zullen vanaf 1 ju li aanstaande weer zyn toege staan Dit is gisteren officieel meegedeeld in Buenos Aires. Deze beslissing werd genomen door de nieuwe Argentijnse president, generaal Raynaldo Bignone. na afloop van vier uur overleg met politieke lei ders in het land. Generaal Bignone had alle vijf tien politieke partijen uitge nodigd voor een gesprek in een wanhopige poging steun te kr\jgen voor zyn mandaat. Officieren van de Britse luchtmacht controleren m de haven van Jounieh, een plaats die door christenen wordt beheerst, de bagage van landgenoten en andere buitenlanders die het geteisterde land zo snel mogelijk willen verlaten. De Verenigde Staten hebben al een schip gestuurd om Amerikaanse ingezetenen op te halen Gevangenen als dwangarbeiders MOSKOU (DPA/UPI) - De aard gasleiding van Siberië naar West- Europa zal volgens de Russen volgens plan volgend jaar klaar zijn en in bedrijf gesteld kunnen worden, ondanks het verscherp te Amerikaanse embargo. Deze verzekering gaf waarnemend premier Leonid Kostandow in Moskou in een onderhoud met Westduitse journalisten. "De blusleiding komt in 1983 klaar en wij zullen 25 miljard kubieke meter aardgas aan het Westen le veren", dit onafhankelijk van de vraag of het overeengekomen materiaal uit het Westen komt of niet, aldus Kostandow. De vice-premier wees erop dat de Sowjet-Unie al 30 jaar compres sorstations fabriceert. Aardgas- leidingen, zoals de onderhavige, kunnen ook zonder Amerikaan se hulp werken. Over het Amerikaanse embargo zei Kostandow: "Wij zullen de deur dichtslaan voor de Amerikanen, maar openlaten voor de Euro peanen". Hij zinspeelde erop dat de Sowjet- Unie het Amerikaanse embargo met een boycot van Amerikaan se producten zou kunnen beant woorden. Zo zou het voor de Amerikaanse regering met het oog op de binnenlandse politiek moeilijk worden als dc Sowjet- Unie geen graan meer afnam Westerse deskundigen in Moskou gaan er van uit dat de Sowjet- Unie in staat is de aardgasleiding met eigen middelen aan te leg gen. De vraag is dan wel hoe be trouwbaar en doelmatig zij zal zijn. In elk geval betekent dat af zijdigheid van de westerse tech niek dat met een vertraging van tussen een en twee jaar moet worden gerekend. Dwangarbeiders Het internationaal genootschap voor mensenrechten in Frank fort zal een beroep op bondskan selier Helmut Schmidt doen ter beëindiging van de Westduitse betrokkenheid bij de aanleg van de aardgasleiding naar de Sow jet-Unie. "Bij dit project worden in de Sowjet-Unie tienduizenden gevangenen als dwangarbeiders gebruikt hetgeen in strijd is met de rechten van de mens", aldus de organisatie Zij verklaarde een steeds groeien de stroom van informatie van ac tivisten voor burgerrechten in de Sowjet-Unie te hebben ontvan gen volgens welke naar schatting 100.000 gevangenen, onder wie politieke, religieuze en burger recht-activisten, onder ontstel lende omstandigheden gedwon- de leiding te Een woordvoerder van genoemde organisatie zei dat de gevange nen in Sibene, waar de tempera turen in dc winter vaak daalden tot 40 graden onder nul. in onver warmde kampen zaten. De ge vangenen, onder wie oude man nen en vrouwen, moesten zonder behulp van mechanische werk tuigen. verschrikkelijk zware fy sieke arbeid verrichten. Velen hadden huid- en longaandoenin gen omdat zij zonder voldoende bescherming met asbest moes ten werken. Voedsel schaars Voedsel was bijzonder schaars in de werkkampen en de gevange nen hadden vitaminegebrek. Zy waren voor een groot deel afhan kelijk van voedselpakketten van verwanten. Bewakers begeleid den de gevangenen dagelijks van de kampen naar het werk en men mocht geen contact opnemen met vrijwillige arbeidskrachten of westelijke journalisten die nu voor het eerst het gebied van de aardgasleiding konden bezoe ken Tot de gevangenen behoorden de psychiater Semyon Gloesan, die zich verzet had tegen het gebruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden in de Sowjet-Unie. de Oekraïense schrijver Sinov Kras siwski. de baptistische priesters Wladimir Marmocs en Alexander Oessatyoek en de activisten voor burgerrechten Joeliocs Sasn- woekas en Yoen Gnmm, aldus de woordvoerder. Kort geleden had men informatie ontvangen dat in Oestj-Istsjim in Zuid Siberie een nieuw werkkamp was toegevoegd aan zes andere kampen langs de aardgasleiding. - Einde uitgaansverbod Warschau? BAIKONOER - Vanaf de Russische ruimtevaartbasis Baikonoer is gisteren een Sojoez T-6 ruimtevaartuig gelanceerd. Aan boord bevinden zich twee Russen en een F ransman. Kort voor de start werd deze foto gemaakt (vlnr) de Fransman Jean-Loup Chrétien, commandant Wladimir Dzhanibekov en Alexander Iwanchenkov WARSCHAU (Reuter) - De mili- taire autoriteiten in Warschau menen dat de voorwaarden zijn vervuld om het nachtelijk uit gaansverbod in de l'nohr i stad per 1 juli op te heffen Dat heeft persbureau PAP bekend gemaakt Het liet doorscheme ren dat het uitgaansverbod ook werkelijk wordt opgeheven als er zich komende week geen on geregeldheden voordoen Het was ingesteld na de afkondi ging van de staat van beleg in de cember, maar op 2 mei werd het CPPhl Vm. Twee dagen later echter werd het weer ingesteld wegens vechtpartijen op straat tussen de politie en aanhangers van de geschorste vakbond Soli dariteit. ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij de vakman uw drogist.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9