Leiden wil fonds werkgelegenheid Strijd om invalidewagen Staat heeft weinig greep op democratie -L BP trekt zich terug uit kolenoverslag-Maasvlakte Voor zelfde dilemma als Leidenaar in clinch met GAK Rapport: PvdA gelooft in illusies Hembrug niet met Eurometaal Varia LEIDEN - De gemeente Leiden wil een werkgelegen- heidsfonds instellen, waaruit verschillende maatregelen om de werkgelegenheid te stimuleren kunnen worden gefinancierd of vóórgefinancierd. VRIJDAG 25 JUNI 1982 Wethouder Fase (WD) van econo mische zaken kondigde dit gis teravond aan bij de bespreking van het Leidse banenplan. Over de grootte van het fonds kon Fa se nog niets zeggen. Wel wees zij op de door de gemeente in gang gezette bezuinigingsoperatie van 20 miljoen gulden. "Leiden staat in het klein voor het zelfde dilemma als het rijk. Aan de ene kant gaan er banen verlo ren door de bezuinigingen, aan de andere kant wordt er geld vrij gemaakt om de werkgelegenheid te stimuleren", aldus Fase. Het Leidse banenplan - met de ti tel Zicht op Werk - miste vol gens de meeste raadsleden een financiële paragraaf, het prijs kaartje. Fase erkende dat en zei dat het "een stuk nieuw beleid betreft, waarvoor geen potje be staat". "Er moet een werkgelegenheids- fonds komen met een structurele voeding. Een aantal zaken die het rijk subsidieert, kan dan door Fundering Daarmee gaf de wethouder ook aan wat het voornaamste doel is van het banenplan: een funde ring bij de aanvraag van subsi dies bij het rijk. "De maatregelen zullen voor een belangrijk deel bestaan uit het graaien in subsi die-potten", aldus Fase. "Als je plannen goed zijn, dan sta je bij de verdeling van subsidies vooraan. Dat heb je bij de Inte rim Saldo Rekening gezien (waaruit Leiden miljoenen voor de stadsvernieuwing binnen sleepte, red.). Een belangrijke ge dachte achter het plan is het win nen van het vertrouwen van de subsidie-gever". De omvang van de 'banenpot' die Fase denkt in te stellen zal vol gens de gemeente vermoedelijk nog in augustus door de raad worden vastgesteld. De kwestie Wethouder Fase moet eerst nog door B en W wor den besproken. Een kant-en klaar B cn W-voorstel ligt nog niet op tafel. Bij de behandeling van het plan maakten diverse raadsleden nog op- en aanmerkingen. Met name zou de speciale aandacht voor jongeren, vrouwen en buitenlan ders niet tot uitdrukking komen. WD en D'66 vonden dat de sector industrie er in het plan wat be kaaid afkwam. Fase verklaarde ten slotte niet te verwachten dat er ooit nog volledige werkgele genheid zal zijn. Volkenkunde In het museum voor volkenkun de aan de Steenstraat wor den zondag twee films ver toond. Om drie uur wordt het fxlmverslag gedraaid van een expeditie die de journalist Harald Lechenperg met een bestelwagen door Iran, Af ghanistan en Pakistan maakte. De film laat cultuur historische bouwwerken zien, maar ook de zeden en gebrui ken van gesoleerde bergstam men die nog nooit eerder met de camera werden gevolgd. De film duurt een half uur en wordt daarna gevolgd door een film van ruim een kwar tier over een Afrikaanse tra ditie: de Farti-roeiers die in snelle boten hun lasten vanuit het binnenland naar de kust Unicef Het Regionaal Unicef Comité Leiden en omgeving organi seert elk jaar de verkoop van wenskaarten. agenda's, bouwplaten, puzzels, geboor tekaartjes enz. ten bate van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Het co mité is nu op zoek naar een depothouder of houdster die de voorraad aan Unicef-ma- teriaal kan bijhouden en de medewerkers kan bevoorra den. Een pro-deofunctie. In lichtingen: de heerVan Diest, Valkenhorst 13, Leiden, tel. 071-214602, na twee uur. Concert De band Kokpit verzorgt zon dagmiddag een concert in Odessa, Hogewoerd 18. Deze groep speelt een mengeling van vele muzikale stijlen, zo als latin, bluess, jazz. funk en rock. De bezetting is als volgt: Charles Schouten (drums). Mark van de Geer (Key boards), Joop van Nimwegen (gitaar) en Wim Dijkgraaf (bas). Mogelijk speelt de groep in een uitgebreidere be zetting. Het optreden begint om half vijf. LEIDEN - Leidenaar Schuur van het Meijerbeerpad in Zuid-West ligt in de clinch met het GAK om een nieuwe invalidewagen te krijgen. Zijn verzoek bij het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor om een nieuwe, vol gens hem veel geschiktere, wagen werd aanvankelijk door het GAK afgewezen. Hoewel Schuur na een be roepsprocedure van een jaar in het gelijk werd gesteld, kreeg hij geen nieuwe wagen. Op zijn beurt kan het GAK nu namelijk de desbetreffen de bedrijfsvereniging advise ren in beroep te gaan bij de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Soms kan het drie jaar duren voor deze raad tot een uitspraak komt. Intussen zit Schuur (62) met een invalidewagen die er op het eerste gezicht uitziet als een uitkomst. De kar is over dekt en heeft eerder het uiter lijk van een auto dan v invalidewagen. Toch man keert er nogal wat aan deze 'auto': hij loopt op accu's die iedere dag opgeladen moeten worden, heeft geen verwar ming en vergt het nodige on derhoud. "Een uitstekende auto voor invalide mensen", zo oordeelt Schuur. "Maar ik heb ook nog eens zieke lon gen en loop de hele winter met longontsteking omdat er geen verwarming in de wa gen zit". Schuur is carapatiënt en is bo vendien zeer slecht ter been. Omdat zijn vrouw ook gehan dicapt is kreeg hij twee jaar geleden een invalidewagen van het GAK. Met deze wa gen kon hij boodschappen doen en op ziekenhuisbezoek gaan. Schuur: "Alles was pri ma totdat de winter kwam. Toen bleek het ding van alle kanten te tochten. Bovendien bleek dat de accu's al na het kortste ritje geen kracht meer hadden om de richtingaan wijzers van stroom te voor zien". Vorig jaar vroeg Schuur dus een andere wa gen aan: één die op een benzi nemotor loopt en bovendien verwarming heeft, kosten 9.000 gulden. Het toeval wil dat een dergelij ke invalidewagen goedkoper is dan die Schuur nu heeft. Maar het GAK wil er niet aan. Het voorstel was ming in de huidige wagen van Schuur aan te brengen. Bovendien zou hij dan voor de vier koudste maanden een taxivergoeding krijgen, zodat hij dan niet in de wagen hoeft te rijden. Schuur heeft dit aanbod echter niet aangeno men: "Want dan blijf ik toch nog zitten met het dagelijks opladen van de accu's en die slecht functionerende rich tingaanwijzers". Zijn huis arts en twee longartsen geven Schuur groot gelijk. net paar vraagtekens. "Het gaat het GAK niet om het geld dat een nieuwe wagen kost, maar wel zijn er andere zaken die de komst van een nieuwe wa gen tegenhouden. Wanneer de raad van beroep hu eens gezegd had welke oplossing wél goed is voor Schuur, dan was het makkelijker geweest. Nu moeten we een en ander nog eens ernstig afwegen: een andere oplossing, in be roep gaan of inderdaad de wagen geven". ter de nodige moeilijkheden op. "Sommige nadelen waar op de wagen voor de heer Schuur is afgekeurd, kleven ook aan de nieuwe wagen. Bovendien zijn sommige ar gumenten van de raad van beroep nu al niet meer van toepassing. Een argument was bijvoorbeeld dat me vrouw Schuur mee moet kunnen rijden en met haar 85 kilo is ze te zwaar voor de huidige wagen. Maar inmid dels verbiedt de gezondheid van mevrouw Schuur dat ze überhaupt in een dergelijke wagen zit". DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid moet veranderingen in de samenleving veel minder via de staat en meer via maatschap pelijke groeperingen trachten te bereiken. Deze kritiek op de par tij staat in een vandaag versche nen rapport van de Wiardi Beek man Stichting, het wetenschap pelijk bureau van de PvdA. Wet geving en overheidsoptreden le veren zelden op wat socialisten ervan verwachten, is een van de conclusies. Een democratische maatschappij is volgens WBS-medewerker Paul Kalma, de schrijver van het rapport ,,De illusie van de demo cratische staat", heel moeilijk vanuit Den Haag bestuurbaar. Naar zijn mening gaat een over spannen vertrouwen in een der gelijke bestuurbaarheid, zoals vurig beleden door PvdA-leider Den Uyl, schuil achter het abso lute geloof in de parlementaire democratie. Kalma waarschuwt, dat deze hou ding niet alleen tot grote teleur stellingen zal leiden, maar ook een gevaar vormt voor de demo cratie. Wetten zijn een instru ment in handen van een zittende regering, in plaats van een wa pen van de burgers tegen be stuurlijke willekeur, stelt hij vast. Daarom bestrijdt hij het pleidooi van oud-PvdA-minister Van Thijn (binnenlandse zaken) voor versnelling van het wetge vingsproces. De overschatting van de mogelijk heden van de staats-democratie heeft binnen de PvdA geleid tot een overdreven gevoeligheid voor wetsovertreding door actie groepen, meent Kalma. Ook de positieve houding van de partij tegenover de plannen van de commissie-Vonhoff voor reorga nisatie van de rijksdienst is vol gens hem kenmerkend voor die opvatting. Kalma noemt het een illusie te den ken dat sleutelen aan het staats apparaat de samenleving kan veranderen. De PvdA moet zich, vindt Kalma, inzetten voor een vorm van „so ciale democratie" waarin belan genconflicten niet onderdrukt worden maar juist zo veel moge lijk tot uitdrukking komen. Een consequentie van Kalma's keuze is, dat de PvdA als partij meer afstand moet nemen van de dagelijkse politieke praktijk en zich meer moet lenen als forum voor de confrontatie van ver schillende belangen en opvattin gen. Door grondige discussies kan uiteindelijk een visie op een andere samenleving gestalte krij gen. In die nieuwe constructie moet het volgens Kalma moge- lijk zijn, dat de PvdA iemand als minister of wethouder aanwijst CHICAGO De acteur Yul Brunner (midden) vergezelt koningin Bea- die geen lid van de partij is. trix en prins Claus tijdens een bezoek aan het Chicago Art Institute. ROTTERDAM (ANP) - De uitbrei ding van de kolenoverslag in de Rotterdamse haven is op de lan ge baan geschoven. De grootste deelnemer aan een nog te bou wen Maasvlakte-Kolenterminal (MCT), de benzinemaatschappij BP, heeft gisteren bekendge- DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) ver werpt de gedachte de bedrijven Hembrug en Eurometaal te laten sa mengaan en wellicht volledig te fusioneren. Dat idee werd gistermid dag geopperd door Tweede-Kamerlid Van den Bergh, voorzitter van de vaste kamercommissie voor defensie. „Indertijd is niet voor niets be sloten het Staatsbedrijf der Artillerie Inrichtingen op te splitsen. De weg terug moeten we niet bewandelen", aldus Van Houwelingen. De staatssecretaris voegde eraan toe dat twee zwakke bedrijven niet al tijd een sterke onderneming maken. „Die opmerking typeert overigens volstrekt niet de situatie waarover wy spreken". Van Houwelingen liet evenwel duidelijk blijken dat de positie van Hembrug. een bedrijf voor gereedschapswerktuigen, allesbehalve ideaal is. Zoals ook al mocht worden afgeleid uit de beslissing eerder deze week de onderneming met een bedrag van acht miljoen gulden te steunen, waarvan het depar tement van defensie het leeuwedeel voor zijn rekening neemt. Van Houwelingen sprak gisteren over een reeks van jaren waarin verliezen zijn geleden, oplopend tot een bedrag vier miljoen gulden per jaar. „De acht miljoen die nu ter beschikking komen zijn alleen voldoende indien tijdig en snel de goede maatregelen worden getroffen", zo luidde net zonder dat Van Houwelingen bereid was daarover in details te tre den. Hij stelde dat Defensie een traditie heeft op te houden waar het gaat om de zorg voor het personeel. Verkiezingen op Antillen Bijna 160.000 kiezers uit de Ne derlandse Antillen gaan van daag naar de stembus voor de verkiezing van een nieuw An- tilliaans parlement (Staten). Misschien is het beter niet te spreken van Antilliaanse kie zers, maar van kiezers uit Aruba, Bonaire, Curacao, St. Maarten, St. Eustatius en Sa ba. De kiezers voelen zich na melijk veel meer betrokken bij het bestuur van hun eigen eiland dan bij het centrale be stuur in Willemstad en de po litieke partijen zijn voorna melijk eilandeüjk georgani seerd. Vervroegde verkiezingen wer den noodzakelijk, toen sta tenlid en ex-premier Boy Ro zendal in januari van dit jaar verdere steun weigerde aan de coalitie met de andere Cu- racaose party MAN van pre mier Don Martina. maakt zich uit het project terug te trekken. Volgens BP blijft de laatste jaren de verwachte vraag naar steenkool in West-Europa aanzienlijk achter bij de oor spronkelijke schattingen. Daar om vindt BP de in ons land en in België aanwezige overslagcapa citeit voor de eerstkomende ja ren voldoende om de verwachte aanvoer te verwerken. Volgens een woordvoerder van het gemeentelijk havenbedrijf in Rotterdam is de MCT daarmee niet op losse schroeven komen te staan, maar is een gedeelte van de bouw wel uitgesteld. Andere deelnemers aan het MCT-project zijn Esso, Shell, het Westduitse semi-overheidsbedrijf Stinnes en SHV. Eerder al heeft ook het Rotterdamse kolen- en ertsover slagbedrijf van Frans Swarttouw zich uit het project teruggetrok ken. De Rotterdamse gemeenteraad be sloot eind vorig jaar ruim hon derd miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van de terminal. Volgens Van den Berg die de ha venontwikkeling bij het Rotter damse havenbedrijf beheert, zal MCT na uittreding van BP zeker doorgaan. Het gemeentelijk ha venbedrijf blijft dan ook in kolen als brandstof geloven ondanks de terugtrekking van BP. De benzinemaatschappij vindt dat de bouw van nog meer capaciteit voor kolenoverslag op dit mo ment overbodig is. BP wijst in dit verband op de daling van het elektriciteitsverbruik, de sterk verminderde staalproduktie en een vertraagde omschakeling van olie en gas naar steenkool. Daarin speelt een belangrijke rol dat de olieprijzen niet zo stijgen als oorspronkelijk werd ver wacht. Oorlog De voorpagina's van alle kranten staan weer vol van oorlog en el lende in de wereld. Na Falkland, nu Israël, waar op gruwelijke wijze een volk wordt afgemaakt of het ratten zijn die moeten wor den verdelgd. Kinderen, mannen de Palestijnse bevolking zijn het slachtoffer geworden van het gruwelplan dié de leiders op hun geweten hebben. Steeds is Israël vrijuit gegaan, maar de ze keer is het zuiver moord en kan het niet vrijuit gaan. Een aanvallend Israël is tegen de wet van Mozes en tegen de wet van God. Want God is een God van vrede en geen moord is in hem. De Palestijnen gaan zeker niet vrij uit en hier is ook weer, dat twee vechten twee schuld hebben... Maar Israël noemt zich het uit verkoren volk van God en moet het voorbeeld zijn van geheel de mensheid Niet door kracht, noch door geweld, maar door mijne geest spreekt de Here. Jodenvervolging is door de gehele bijbel te lezen, maar een mens die wordt vervolgd, is nog niet te zeggen dat hij vanuit God ver volgd wordt. Als wij oorlog uit lokken, dan is het wel zo dat wij de oorlog tegenover ons krijgen. Dan krijgen wij slaag en er vallen duizenden slachtoffers, dan is het niet zo dat wij worden ver volgd. Nee, het is voortgekomen uit het aardse denken naar geld en macht Altijd zijn hier de gewone mensen slachtoffer van die afge maakt worden als beesten. Maar de leiders blijven buiten schot, dat zien wij maar al te goed in deze wereld bij geld en macht. Maar wie wordt er dan wel ver volgd vanuit de gedachte Gods? En welke mensen zijn er in God's woord (de bijbel) vervolgd ge weest en nog vervolgd worden heden ten dage? Antwoord: de Habel-mensen die in de profeten gelegen zijn, een Je- zaja, Jaremia, Ezechiel, Daniël, Josea, Joel, Amos, Obadja, Jona, Micha, Nahum, Zefaja, Haggai, Zacharia, Maleachi. De laatste van het oude heeft gezegd: Ma leachi 2 (oude vertaling) "hebben wij niet alleen eenen vader? Heeft niet één God ons gescha pen? Waarom handelen wij dan trouwelooslijk, de één tegen de ander, ontheiligende het verbod onzer vaderen?, enz. Als Israël vandaag de leider aan vaardt die gezegd heeft en nog zegt: Mattheus 23 (o.v.) "Voor waar ik zeg alle deze dingen zullen komen over dit geslacht (mensheid zonder aanzien van ras of geslacht). Jeruzalem, Jeru zalem, gij die de profeten doodt, en stenigt die tot u gezonden zijn, hoe menigmaal heb ik uwe kinderen willen bijeen vergaren, gelijkerwijs ene hen hare kei- kens bijeengaart. En gij lieden hebt niet gewild, enz. Dan is morgen de toekomst, vrede voor de gehele mensheid, natuur en schepping. P. J. van Delft. Balistraat 24, Oegstgeest - "Voetbalhumor", Bouillon, Mondria, prijs 7,90. - "Zeven jaren van een wielrenner", ro man voor jongeren door Herbert Frie- drich, Sjaloom, prijs 25,-. - "Lannoo's Autoboek - Europese lan den", twintig veertiendaagse tochten, Lannoo, prijs 55,-. - "Het grote boek voor de kleine naai ster" door Thea Ross en Ralph Mons- hausen, Querido, prijs 29,50. - "Hoe Duits is het", roman van Walter Abish, Bert Bakker, prijs 32,50. - "Verzamelde verhalen" van Marga Minco. Bert Bakker, prijs 25,-. - "Noem mij maar Flop", kinderboek van Corrie Hafkamp, Christofoor, prijs 19.50.- H y - "Het nieuwe bloemschikken" door Eli sabeth de Lestrieux, Zomer en Keu- ning, prijs 29,90. - "Hervormers, ketters en revolutionai ren" door Alfred C.Bronswijk, J.H.Kok, prijs 25,-. - "De vloek van heer Veil", kronieken van Thomas Covenant, deel I door Ste phen Donaldson, Sirius en Siderius, - "De Arbeiders Jeugd Centrale AJC" door Leo Hartveld, Frits de Jong Edz en ?29 50 Kuperus' Van GenneP. Prijs - "Van gaand en staand want" (zeilvisse- rij) door Peter Dorleijn, Van Kampen, prijs 69,50. - "Bittere chocolade", jeugdboek van Marjam Pressler, Nijgh en Van Ditmar. Driis 17.90 - "Met gepast wantrouwen", vraagte kens bij de Hollandse ziekte door Rena- te Rubinstein. Meulenhoff. prijs 15,-. - "De ridder is gestorven" door Cees 19,50 - "Vlucht naar de wouden", roman van Valentin Raspoetin, De Arbeiderspers, prijs 38,50 - "Erwins Echo", roman van Joyce en Co, De Arbeiderspers, prijs 29,-. - "God-Keizer op Duin", science fiction van Frank Herbert, Meulenhoff, prijs 26,50. - "De honderdste Nick Carter" en nog twee Carter-verhalen, Tiebosch, prijs 7,50. - "Nou hoor je het eens van een ander", kindergedichten verzameld door Kees Fens, Querido, prijs 29,50. door Willy Breinholst, Tiebosch, prns 14.90. - "Honden natuurlijk" door Evert Jan ter Burg, Zomer en Keuning, prijs 24,90. - "De griezels" door Roald Dahl, De Fontein, prijs 14,90. - "Nou moe" door Veronica Hazelhoff, Sjaloom, prys 15,50. - "Spookschip", thriller van Tom Keene 27 MF an Haynes' Unieboek. Prijs - "Fyn naar school", kinderboek van Dolf Verroen, Nijgh en Van Ditmar, Driis 118.50.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4