c Aankoop Clos twijfelachtig Gemeente niet blij met mogelijke komst Wastora "Inspraak bij benoeming burgemeester werkt best 3 Tunnel onder f Hoge Rijndijk Gemeente vreest rentelasten op fabrieksgebouw Mogelijk oplossing voor artsenpraktijk Brand in stations- stalling D'Oude Morsch wil voor buurthuis geld Vrouw tracht horeca-man af te persen Provincie: ontpolderen Merenwijk volgend jaar >JI ifUJDAG 25 JUNI 1982 Lelden LEIDEN - Rijkswaterstaat is deze week begonnen met de aanleg van een tunnel voor voetgangers en fietsers onder de Hoge Rijndijk bij de Lei- raat derdorpse brug. -Etti Bewoners van de rivierenbuurt (Meerburg) hebben jarenlang e, fe actie gevoerd voor zo'n tun- ialit< nel onder het drukke en ge- deS vaarlijke kruispunt. Enkele n jaren terug nam de Stichting naaj Meerburg het initiatief tot be zetting van het kruispunt om ntni haar eisen kracht bij te zet ten. De blokkade resulteerde eldii indertijd in de plaatsing van I202i verkeerslichten. Ruim ander- half jaar geleden besloot het ministerie van verkeer en wa terstaat om geld beschikbaar te stellen voor de aanleg van een fiets- en voetgangerstun- Ryl nel. Met de aanleg zou e zijn gemoeid van ruim twee miljoen gulden. Die hoge kosten worden ondermeer veroorzaakt doordat de Hoge Rijndijk van belang is voor de waterkering, met andere Begin van volgend jaar moet de tunnel onder de Hoge Rijndijk woorden nog werkelijk een dijk is. Het is niet mogelijk daar zomaar een gat in de bo- Tijdens de werkzaamheden, die deze week zijn begonnen, zal het autoverkeer in beide richtingen over één weghelft (aan de Leidersdorpse zijde) gevoerd worden. Voetgan gers en fietsers zullen op die plek via het lusje Meijestraat, Lekstraat. Besjeslaan wor den omgeleid. In het najaar zal de andere weghelft onder handen worden genomen. Begin 1983 wordt de tunnel in gebruik genomen. LEIDEN - Wastora. een verzamel naam voor dertig speciaalzaken onder één dak. heeft belangstel ling om zich in Leiden te vesti gen De winkelgigant zou werk kunnen bieden aan ongeveer 140 Vastora is een bedrijf van de geld schieter van AZ'67, Klaas Mole naar. en heeft momenteel een vestiging van 10.000 vierkante meter in Zaandam en een wat kleinere in Alkmaar. In Leiden zou de non-food-supermarkt een filiaal willen openen van bijna 4000 vierkante meter. Woord voerder De Groot van Wastora wil nog niet zeggen welk pand in Leiden men op het oog heeft, maar wel dat het gaat om een groot gebouw in de Leidse bin nenstad dat over een paar maan den leeg zal komen. Eventueel heeft men nog een ander pand. buiten de binnenstad, op het oog waar men zich ook zou kunnen vestigen. Op z'n vroegst zal Was tora zijn deuren in Leiden kun nen openen in september. De woordvoerder van het bedrijf laat weten Leiden een uitsteken de vestigingsplaats te vinden maar dat éen en ander nog niet zeker is. Volgens De Groot zou Wastora een aanwinst zijn voor het Leidse winkelcentrum om dat het een trekker is voor de he le regio De winkelgigant biedt ondermeer onderdak aan spe ciaalzaken op gebied van stereo apparatuur. wasautomaten, sportartikelen, platen, boeken, gereedschappen, auto-accessoi res. goud en zilver, foto-appara- tuur. kleding en speelgoed Wastora zal werk kunnen bieden aan in totaal 140 r 70 in vaste dienst en 70 m deeltijdarbeid Het personeel zal worden aangetrokken in Lei den en omgeving. Bg de afdeling economische aangelegenheden van de gemeente is men voorals nog weinig ingenomen met de mogelijke komst van Wastora naar Leiden "Het betreft hier een branche waarin toch al de nodige concurentieslagen aan de gang zijn. dus we staan niet te juichen", aldus een woordvoer der van de gemeente "Als de vestiging van Wastora in een be staand pand in Leiden niet in strijd is met het geldende be stemmingsplan kan de gemeente echter niets doen om het bedrijf tegen te houden". LEIDEN - De aankoop door de gemeente van het voorma lige fabriekscomplex van Clos en Leembruggen aan de Langegracht is op losse schroeven komen te staan. Ige ier l.3( De gemeente, die in principe over eenstemming heeft bereikt met de voormalige crediteuren van 1S( Clos en Leembruggen over de 63 aankoop van het fabrieksge bouw, zal zich vermoedelijk uit er- financiële nood moeten terug- •30 trekken. Met de aankoop zou een bedrag zijn gemoeid van onge- 1 veer 1 miljoen gulden. De jaar- Jb lijkse rentelasten die daaruit ng voortvloeien lopen te hoog op als de gemeente niet snel kan slopen 30 en nieuwbouw op het terrein kan neerzetten. De gemeente heeft in de afgelopen jaren echter al tal van braaklig gende terreinen en leegstaande fabriekscomplexen gekocht ,r4" waar woningen gebouwd kun nen worden. Door het geringe j. contingent (de hoeveelheid) wo ningen die Leiden jaarlijks van s- het rijk mag bouwen gaat de ge- 's meente zich nu terughoudender opstellen. De renteverliezen die jj de gemeente op haar nek zou ne men zijn te groot wanneer fa- c> briekscomplexen nog jarenlang blijven leegstaan. Volgens het bestemmingsplan voor de wijk Noordvest mogen op de plaats van Clos en Leem bruggen en op de plaats van het er achter gelegen fabriekscom plex van Backer en Co kantoren en 180 woningen komen, met een strook groen langs de Maresin- gel. Door het rijksbeleid wordt een voortvarende aanpak van de woningbouw in de stad echter steeds meer doorkruist. De ge meente zou in principe tot over eenstemming kunnen komen met Backer Co over de aan koop van het fabriekscomplex. Maar bij de afdeling grondzaken wordt betwijfeld of het rijk met geld over de brug komt om één en ander te financieren. Zonder geldmiddelen van het rijk is de aankoop niet mogelijk. Arbeidsbureau Als de aankoop van Clos en Leem bruggen niet doorgaat zal de ge meente proberen de rijksgebou wendienst voor het voormalige fabriekspand te interesseren. De bedoeling van de gemeente is dat de textielfabriek dan plaats maakt voor nieuwbouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het arbeidsbureau is al enkele jaren uit zijn onderkomen in de Oos terkerkstraat gegroeid. Als de rijksgebouwendienst geinterres- seerd is in nieuwbouw aan de Langegracht dan zou een deel van het Clos en Leembruggen- terrein alsnog beschikbaar kun nen komen voor woningbouw. Ondertussen huizen sinds een paar weken enkele tientallen krakers in het voormalig fabriekscom plex aan de Langegracht die daar de woon- en werkgemeenschap "De Klos" hebben opgericht. De krakers vinden het fabriekscom plex veel te goed voor de sloop en zien in het gebouw een goede woon- en werkruimte voor onge veer zestig mensen. Met eigen middelen zijn de jongeren inmid dels aan de slag gegaan om de voormalige fabriek om te tove ren in een geschikte werk- en woongelegenheid DEN HAAG-LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de problemen rond het voortbestaan van de antropo sofische praktijk van dokter Van Tol aan de Rijn en Schiekade in Leiden, binnenkort tot het ver- Iden zullen behoren. Er komt wellicht een „flexibel systeem" om de premie voor het pensioen fonds voor de huisartsen vast te stellen. Dat antwoordt de staatssecretaris van sociale zaken op schriftelijke vragen van de D'66'er Nvoels. De Het gekraakte fabriekscomplex aan de Langegracht. werkgemeenschap is gevestigd LEIDEN Door een brand in de fietsenstalling bij het sta tion zijn gistermiddag om streeks één uur ongeveer vijf tig fietsen gedeeltelijk ver brand. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blussen. De brand ontstond doordat een brommer vlam vatte. Hoe dit kon gebeuren is nog niet be kend. De totale schade is nog niet vastgesteld. Wachtgebouw verbouwen LEIDEN - De buurtvereniging D'Oude Morsch is zeer ontstemd over het welzijnsaccommodatie- plan van de gemeente omdat daarin geen rekening is gehou den met een buurtvoorziening voor D'Oude Morsch. In het plan. dat is opgesteld op ver- LEIDEN - De Leidse politie heeft deze week een negentienjarige Leidse aangehouden, die pogin gen had ondernomen om een res tauranthouder af te persen Zij wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. Van 10 tot met en 19 juni heeft de vrouw in totaal vijf dreigbrieven verzonden naar de restaurant houder, waarin zij hem met de dood bedreigde. Zaterdag ont ving de man een schrijven waar in de vrouw 25.000 gulden eiste. Geld dat moest worden afgege ven op een parkeerplaats aan de Europaweg. Dit werd de man te gortig en hij meldde zich bij de politie. Enke le agenten herkenden het hand schrift van de vrouw, die enkele jaren geleden pok bleek te zijn aangehouden in verband met af persing. Eenmaal op het bureau bekende de vrouw dat zij het in derdaad ook ditmaal was ge weest. Tevens gaf zij toe enkele jaren geleden brand te hebben gesticht. zoek van het ministerie van CRM, wordt aangegeven voor welke wijken in de binnenstad subsidie wordt aangevraagd voor sociaal-culturele voorzie ningen. De buurtvereniging zegt dat alleen geld is gevraagd voor de nieuwbouw van het volkshuis op het Ir. Driessenplein. Van buurtvoorzieningen voor andere wijken, waartoe de gemeente eerder heeft besloten bij de vast stelling van verschillende verbe teringsplannen, is niets terug te vinden in het welzijnsplan, aldus meent de buurtvereniging. Voor de wijk D'Oude Morsch zou de voormalige officiersmess of wachtgebouw van de voormalige Morspoortkazerne verbouwd moeten worden voor de buurt vereniging en een aantal andere instellingen Hiervoor zou een bedrag nodig zijn van ongeveer 100.000 gulden. De buurtvereni ging en de instellingen die van het wachtgebouw gebruik ma ken zeggen zeer tevreden te zijn met hun onderkomen en zijn er steeds van uitgegaan dat de ver bouwingsplannen doorgang zou den vinden. "Door gemaakte afspraken met de gemeente, de gedane toezeggin gen en de gewekte verwachtin gen over de verbouwing van het wachtgebouw valt het welzijns- accommodatieplan ons zeer rauw op het dak", schrijft de buurtvereniging aan de gemeen te. Temeer daar de afgelopen ja ren al heel wat werkzaamheden aan het gebouw zijn verricht om het geschikt te maken voor de huidige bestemming. Men vraagt de gemeente alsnog een oplos sing te vinden voor de verbou wing van het wachtlokaal Onderzoek rechtenstudent Mark Bovens 99 LEIDEN - Dat er bij de benoe ming van een nieuwe burge meester niet veel rekening wordt gehouden met de wen sen van raadsleden, veel mensen mogen dat graag ge loven. Commissarissen van de koningin zouden zich niet veel gelegen laten liggen aan de profielschets die de ge meenteraad heeft gemaakt. Uitspraken die in veel geval len echter niet blijken te kloppen. Het is Mark Bovens, een student rechten in Lei den, die deze ballonnen heeft doorgeprikt in zijn docto raalscriptie "Wie het profiel past" "Ik ben met dit onderzoek be gonnen". vertelt Bovens, "omdat dr Derksen, die een proefschrift over burgemees ters heeft geschreven, tegen mij zei: het is interessant om het onderwerp profielschet sen eens uit te diepen". Dat deed Bovens dus. Hij baseer de zijn onderzoek op een honderdtal profielschetsen uit de periode 1972 tot 1981 De meest verrassende conclu sie is wel dat zeventig pro cent van de wensen, die door een meerderheid van de raadsleden bij de benoeming van een nieuwe burgemees ter wordt ondersteund, wor den gehonoreerd. En de min derheden hebben ook niet te klagen: bijna de helft van hun verlangens worden ge honoreerd. Interessant is natuurlijk de vraag waardoor het komt dat veel mensen denken dat de inspraak van de gemeente raad bij benoeming van een nieuwe burgemeester een wassen neus is. Bondiger: waarom is de profielschets niet onomstreden? Bovens. "Mensen krijgen vaak een fout beeld als een partij te kennen geeft ontevreden te zijn over de gang van za ken. Ze denken dan dat die hele vorm van inspraak niet deugt, en zien bijvoorbeeld ook niet dat die partij eigen lijk maar ontevreden is over één punt". i rond Het komt natuurlijk ook voor dat een hele gemeenteraad ontevreden is? "Natuurlijk, en ook daardoor komt het dat de mensen een fout beeld krijgen. Want ze gaan op ba sis van die ervaring generali seren. Ineens deugt het hele systeem niet meer, terwijl toch is gebleken uit mijn on derzoek dat veel wensen wor den gerealiseerd. Hoewel on tevredenheid af en toe te recht is Samenvattend: "Losstaande gevallen ziet men ten onrech te aan voor het topje van de ijsberg. Teleurstelling van één partij wordt zo al gauw aangezien voor teleurstelling van de hele raad; ontevreden heid in één gemeente sugge reert ten onrechte een lande lijk beeld" Bovens heeft ook uitgezocht hoe de modale burgemeester er in de ogen van de raadsle den uitziet. Het is haast een cliché-beeld: het gaat een gehuwde i de veertig die regelmatig naar de kerk gaat. Voordat hij burgemeester werd, is hij po litiek actief geweest in het raadswerk of in de provincie. Hij heeft een opleiding als ju rist of in een van de bestuurs wetenschappen en is enige tijd werkzaam geweest bij de overheid, maar heeft daar geen nevenfuncties aan over gehouden Het optreden var rissen van de koningin valt vanzelfsprekend niet onder één noemer samen te bren gen. "Je hebt er bij die probe ren een sollicitant, die hen bevalt er doorheen te druk ken. Maar dat gebeurt niet vaak. Veel vaker gebeurt het dat een commissaris zegt: na men noem ik natuurlijk niet, maar die en die kandidaat ziet er zo en zo uit. Kwalgk9 Nou, ik dacht eerst ook dat dit geen goed systeem was. maar bij nader inzien moet ik toch zeggen dat er hierover ook positieve dingen zijn te melden. Je geeft de gemeen teraad tenslotte informatie op deze manier" Opvallend is overigens dat tij dens het ministerschap van De Gaay Fortman het aantal burgemeesters dat overeen komstig de profielschets werd benoemd hoger lag dan tijdens de periode-Wiegel Bovens heeft er de volgende verklaring voor: "Onder Wie gel mochten de vertrouwens commissies veel minder Daar komt nog eens bij dat hij sterk de nadruk heeft ge legd op doorstromen. Dus een burgemeester die al een tydje in een plaats zat moest maar doorschuiven. In sa menwerking met de commis saris zorgde Wiegel er dan voor dat zo'n man verhuisde Het kon dan voorkomen dat de raad van de stad waar hg naar toe moest hem met wil de hebben, terwgl Wiegel en de commissaris toch hun zin doorvoerden". WIM BRANDS democraat - inmiddels minister - had als kamerlid de vragen ge steld omdat de huidige manier van het pensioenfonds om pre mies te berekenen, ..betrokken centra in grote financiële moei lijkheden zou kunnen brengen". Vorige week diende de zaak van dokter Van Tol voor de Raad van State De Leidse antroposoof moest samen met een collega over 1980 een premie betalen, die hoger was dan het in dat jaar ont vangen gezamenlijke inkomen. Het pensioenfonds berekent de premie op grond van het bruto beroepsinkomen van de arts, maar omdat Van Tol binnen een gezondheidscentrum werkt, is zijn werkelgke inkomen lager Uit de antwoorden van de staatsse cretaris blijkt nu dat het bestuur van het pensioenfonds van plan is een flexibel systeem van pre mieheffing in te voeren. Dit ech ter met behoud van het bruto-be roepsinkomen als grondslag. Volgens de staatssecretaris zul len er voor artsen in dienst van een gezondheidscentrum twee mogelgkheden zullen worden bestudeerd: Bijvoorbeeld aansluiting bg het pensioenfonds PGGM, danwel het „creëren in het pensioen- reglement van een afzonderlijk systeem van premieheffing voor bedoelde groep huisartsen, dat is afgestemd op het salaris". Ver wacht wordt dat de resulaten van de studie voor het eind van het jaar bekend zullen zijn LEIDEN - De ruimtevaart ten toonstelling Tussen Hemel en Aarde in de Pieterskerk heeft in middels 10 000 bezoekers getrok ken. aldus de VW. De twintigja rige Hans de Haan, student aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen bezocht met zgn vrien din Anneke Bosman uit Leiden de tentoonstelling en bleek de tienduizendste te zgn. Heidi Graf overhandigde hem namens ruimtevaartorganisatie Estec een schaalmodel van een Europese satelliet en nog andere geschen ken. De tentoonstelling duurt nog tot en met 4 juli. LEIDEN - De provincie heeft voorgesteld om de Meren wijk begin volgend jaar te ontpolde ren Een idee waarvoor het actie comité uit de Merenwgk, dat zich verzet tegen het heffen van polderhui.Ti marwtürifl begrip kan opbrengen De Merenwg- kers willen niet dit jaar nog eens een half miljoen aan het water schap De Oude Veenen betalen De ontpoldaring van da Mvrnwifk - let wel hrt gaat hier nrn een louter administratieve handeling moet volgens het actiecomité ingaan per 1 januan '79 Activist Wansbeek "Dat hebben we altgd gevonden, en ook de ge meenteraad was het daar mee eens Het is dan ook merkwaar dig dat wethouder Waal. naar verluidt, akkoord is gegaan met het voorstel van de provincie Je zou toch denken dat hg eerst de gemeenteraad zou raadplegen al vorens een dergelgk standpunt Wethouder Waal ontkent ten stel ligste dat hg akkoord is gegaan met het voorstel om te ontpolde ren per 1 januari '83 Ik heb al i' en geen nee i' t« n d voorstel van gedeputeerde Noor- land Ook geen ja Ik heb het zo gezegd open gelaten, in verband met de onderhandelingen na tuurlgk" Inmiddels heeft het waterschap bedenktgd aangevraagd om zich nog eens beraden over de kwes tie Denkt Waal dat het water schap misschien nog een poging gaat wagen om het tg te keren, een poging zogezegd om te voor komen dat de Merenwgk wordt ontpolderd9 "Dat weet ik niet, maar het Igkt me zeer onverstan dig als ze iets dergelijks zouden willen".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3