Op de fiets voor Casa Materna Kritiek van CDA op Leidse milieugroep C 3 Warmond krijgt toch fietspad naar Leidse Merenwijk Lk-e/cfee agenda Oud-werkkampers uit Zoeterwoude fietsend naar Napels Gedenkplaat voor oorlogs slachtoffers Subsidie voor stichting J ongerenhuis vesting Wedstrijden op home-trainer Gebroken been ZOETERWOUDE- Het CDA heeft gisteravond forse kritiek geleverd op de Werkgroep Milieubeheer Leiden, die op dit moment een actie voert tegen de aanleg van Rijksweg 11. De werkgroep gaat volgens de chris ten-democraten zeer eenzijdig te werk. "De mensen aan de Hoge Rijn dijk ervaren dagelijks de verkeersonveiligheid als gevolg van het enor me verkeersaanbod. Bovendien is het zeer naief om te veronderstellen, dat door verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Alphen de problemen zyn opgelost", aldus CDA-woordvoerder Van der Geest. Mevrouw Kolff-Haantjes (Progressief Zoeterwoude) vond dat Van der Geest £elf eenzijdig bezig was door de situatie zo te benaderen. "De mensen in die werkgroep zijn zeer deskundig en zeggen niet zo maar wat. Ik vraag me af of het niet mogelijk is om rijksweg 11 zodanig te beperken dat alleen de woonkernen door een omleidingsweg worden omringd, waardoor je het verkeer daar weg kunt houden. Misschien kunnen we daar nog eens over praten", aldus Kolff-Haantjes. Van der Geest was het beslist niet eens met haar stellingname over omlei dingswegen. "De volledige Rijndijk moet worden ontlast. Al die omlei dingswegen werken alleen maar vertragend als het verkeer uiteindelijk moet worden teruggevoerd naar de Rijndijk". Wethouder Van der Heij den vond het niet nodig om de zaak nog eens te behandelen in de commissie. "Ik concludeer alleen maar dat er geen eenstemmigheid over dit punt bestaat". Stad en rand VRIJDAG 25 JUNI 1#*IJ WARMOND - Even heeft het er naar uit gezien dat Warmond zijn fietspad naar de Leidse Merenwijk wel kon vergeten. Aan alle onzekerheid is nu dan toch een einde gekomen. Op het Warmondse ge meentehuis wordt reikhal zend uitgezien naar het be richt, dat met de aanleg van het fietspad kan worden be gonnen. Een en ander werd gisteravond besproken tij dens de raadsvergadering. Voor het fietspad had de ge meente een lap grond in de Veerpolder gekocht ter grootte van ongeveer zes hec tare. Met de eigenaresse, me vrouw Timmer, was een prijs overeengekomen van zes gul den per vierkante meter. Het provinciebestuur maakte echter bezwaar tegen dit be drag, omdat de huidige prij zen voor agrarische gronden op een beduidend lager peil liggen, namelijk tussen de drie en vier gulden per vier kante meter. Dat de gemeen te eerst zes gulden bood is volgens burgemeester Hen- drickx het gevolg geweest van een te hoge verwach- tingswaarde van de taxateur. Mevrouw Timmer wilde aan vankelijk niet akkoord gaan met het nieuwe bod van de gemeente: vier gulden per vierkante meter. Uiteindelijk toonde zij zich bereid een strook grond ter grootte van 5500 vierkante meter voor de geboden prijs te verkopen. Voor de overige vierkante meters bleef zij vasthouden aan het eerste bod van zes gulden. De gemeente heeft voor de aanleg van het fiets pad voldoende aan genoem de strook maar ze had dol graag ook de rest van de grond willen verwerven om zodoende greep te kunnen houden op de ontwikkelin gen binnen het bestem mingsplan 'Zuid'. Zowel Van der Zalm (Progres sief Warmond) als Bonnet (CDA) toonden zich enerzijds verheugd over de zekerheid dat het fietspad er zal komen. Aan de andere kant betreur den zij het dat de gemeente nu nog maar een kleine vin ger in de pap heeft als het gaat om de ontwikkelingen in Plan Zuid. Van der Zalm vroeg B en W "het gevecht met Provinciale Staten niet te beëindigen maar voort te zetten zodat de gemeente de hele aankoop kan doen". "Om te voorkomen dat we straks te biecht moeten bij projectontwikkelaars", voeg de hij eraan toe. Van der Zalm: "....doorvechten... ZOETERWOUDE - Vijftien mensen stappen 17 juli op de fiets voor een tocht van Zoeterwoude naar het kin dertehuis Casa Materna in Napels. De vijftien wil len op die manier meer be kendheid geven aan het werk van de gebroeders Santi voor de kinderen uit de Napolitaanse sloppen wijken. Vooral in Duits land en Zwitserland, waar de comités die Casa Materna ondersteunen nog erg klein zijn, hoopt men meer mensen voor de Italiaanse kinderen te in teresseren. De fietsers zul len door tien mensen wor den begeleid. Fietsen voor Casa Materna kennen we al langer. In de afgelopen ja ren werd door middel van fiets tochten door Nederland de be kendheid van Casa Materna ver groot en geld ingezameld. De stichting Casa Materna Neder land coördineerde al dit soort ac- tiveiten. Ook de werkkampen werden door de stichting georga niseerd. Al twaalf jaar gaat een aantal jongeren in hun vakantie naar Napels om te werken. Zo drukt men daar de kosten van het kindertehuis. Deze fietstocht staat echter los van de stichting Casa Materna Ne derland, alhoewel de stichting het plan wel ondersteunt. "Het initiatief gaat uit van vijf oud- werkkampers. Het ludieke plan heeft nu wat vastere vormen ge kregen", vertelt Ronald de Hoop, die samen met Marian Wijsman tijdens de promotie-wielertoer de publiciteit zal verzorgen. De oud-werkkampers zien dit ei genlijk als een afsluiting van hun Casa Materna-periode. Ronald de Hoop: "Ik ben er elf jaar gele den mee begonnen. Toen ben ik zeVen keer meegeweest met een werkkamp. Dan zie je dat er een verjonging komt en dan is het tijd om eruit te gaan en de ande ren een kans te geven". Marian Wijsman vult aan: "Je kan dit niet 25 jaar achter elkaar doen. Dan wil je ook wel eens normaal op vakantie" Publiciteit Het belangrijkste doel is veel pu bliciteit voor het kindertehuis van de gebroeders Santi. Het op halen van geld komt pas op de tweede plaats. "In Duitsland en Zwitserland werkt de Casa Ma- terna-werkgroep nog erg regio naal. Met de fietstocht willen we veel publiciteit geven zodat de activiteiten uitgebreid kunnen worden", aldus Marian Wijsman. En Ronald de Hoop: "Het gaat niet om het geld. Het is niet zo dat we aan het eind de rekening kunnen opmaken. Dat is een ij- dele hoop. Het gaat om de publi citeit met name in het buiten land. Op de langere duur kan het echter wel geld opleveren". In plaats van dat het geld oplevert gaat de fietstocht waarschijnlijk geld kosten. De deelnemers aan de fietstocht moeten allemaal vijfhonderd gulden betalen om de totale kosten (32.500 gulden) op te brengen. Daarnaast is er nog een aantal sponsors. Verder hoopt men dat particulieren de fietstocht willen sponsoren, bij voorbeeld een cent per gefietste kilometer. Over deze sponsorac tie kan Marian Wijsman inlich tingen geven (telefoon 01715- 3038, na zessen). Op alle manieren wordt overigens getracht de kosten te drukken. De overnachtingen in Duitsland, Zwitserland en Italië zijn gratis en de fietsers en begeleiders zul len tijdens de reis alles zelf doen. Per dag wordt er tussen de 132 en 225 kilometer gefietst. De eer ste dag wil men tot Roermond komen en dat is gelijk de langste afstand: 225 kilometer. De korste afstand is 132 kilometer. De fietstocht zelf is goed voorbe reid. Eén van de fietsers, Dennis van den Berg: "Van de winter zyn we begonnen met looptrai ningen op het strand. De laatste WASSENAAR - Bij het monu ment aan de Schouwweg in Was senaar, waar tot voor kort een erebegraafplaats was voor oor logsslachtoffers, zal ter nage dachtenis waarschijnlijk een bord geplaatst worden met de namen van degenen die daar be graven waren. De stoffelijke resten van de oorlog slachtoffers zijn in verband met de opheffing van de begraaf plaats aan de Schouwweg naar ereplaatsen in Loenen en Rhe- nen gebracht. Het verzoek om een gedenkplaat met de namen te plaatsen is af komstig van de stichting 'Oranje- hotel'. De gemeente vindt dat, gelet op het karakter van het ver zoek en de grote maatschappelij ke belangstelling die bestaat voor het gebeuren in de jaren 1940-1945, geld voor een derge lijk herdenkingsbord moet wor den uitgetrokken. De kosten van de gedenkplaat in bronzen uit voering zullen rond de 23.000 gulden bedragen. VRIJDAG Leiden - Filmhuis LVC, Breestraat film 'Una Giornata Particulare'-Etti Scola. vr en za om 21.15 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, fe Leidse Werkgroep Homoseksualib optreden van Revue HóppéH en de S ties, daarna disco, 20.30 uur. Op Eigen Wieken - tentoonstelling v in het afgelopen seizoen gemaal werkstukken, 20-22 uur. Rapenburg 48 - NVSH trefcentra open soos. 22 uur. tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, meldij zwerf- en gevonden dieren, tel. 212021 Voorschoten - gemeentehuis, raad, ZATERDAG Leiden - Stadhuisplein, start demo stratieve fietstocht tegen aanleg Rijk weg 11. 13 uur. LVC - Breestraat 66, open café, panr koek-middag, 14-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - a tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cal avond, 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecil straat 67. 14-17 uur. Terrein aan het Marowijnepad bij Zijlbrug - open dag zeeverkennersgro» Jan van Galen, 13-17 uur. 4 ZONDAG Leiden - Werklozen Advies Centrun Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uui tel. 122000. Museum voor Volkenkunde - Steen straat, twee films: expeditie door Iran i Afghanistan en Pakistan: Afrikaans traditie De Farti-roeiers, 15 uur. MAANDAG Leiden - In de Bierdeghel II, Nieuw» Rijn 52, ledenvergadering PvdA, 20 uur Stadhuis - raadscommissies voor alge mene en bestuurlijke aangelegenheden en politionele aangelegenheden, 19.30 E Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Lucky Luciano' van de Italiaanse regisseur Francesco Rosi, 20 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Ver. Ouders Van Drugsverslaafden Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di 10-11 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, raad, 19.30 fietser Dennis van den Berg: "Publiciteit voor Casa Materna i maanden zijn we ieder weekein de naar de Ardenne of Limburg geweest om te wennen aan de heuvels. Een aantal fietst vrij re gelmatig anderen zijn pas de laatste maanden begonnen". Dat het toch geen makkie wordt is wel duidelijk als men het verslag leest van twee mensen die de tocht al per auto - hebben af gelegd. Een citaat over de berg Monte Spluga: "Dalen en dalen! Vele haarspeldbochten! Gevaar lijk! Steeds weer dalen en boch ten en tegenliggers en brandend hete zon en bochten en dalen en bochten en dalen, dalen, dalen.... Ook hele enge smalle tunnels, donker met kans op botsingen. Kortom, zeer link". De fietsers hebben in de veertien dagen dat de tocht duurt slechts één rustdag. De rest van het pro gramma is overvol. Overdag wordt er natuurlijk gefietst en de avond is gereserveerd voor con tacten met de plaatselijke pers. Na een vijfdaags verblijf in Na pels zal dan met de auto worden teruggereisd. VOORSCHOTEN - Het al dan niet tot het verstrekken van vent- en standplaatsvergunningen wordt door de Voorschotense midden stand niet helemaal begrepen. Teveel van deze toestemmingen holt het verzorgingsgebied van een winkelvestiging uit, zo me nen de middenstanders. Wethouder Van Dalen gaf gister avond in de commmissie econo mische zaken toe dat de gemeen te eigenlijk geen beleid voert in deze zaken. De vraag kwam daar bij wel naar voren of de gemeen te een dergelijk beleid moet heb ben, omdat de wettelijke basis ontbreekt. Ventvergunningen worden afgege ven volgens de algemene politie verordening en deze bekijkt al leen het eventuele gevaar voor de openbare orde. In tegenstel ling tot de middenstand en de markthandel wilden de afgevaar digden van de vrouwenvereni gingen en de drie aanwezige Voorschoten: Nog altijd onduidelijkheid over verlenen vergunningen raadsleden in de commissie geen sanering van de ventvergunnin gen en ten aanzien van de stand plaatsen wordt bekeken of deze passen in het geheel. Als een soort 'testament' voor de nieuwe commissieleden, die aan treden bij de komst van de nieu we gemeenteraad, werd het werk van de commissie over de afgelo pen vier jaar beschouwd. De meerderheid is voor een verklei ning van de commissie tot af vaardigingen van de centrum winkeliers en winkeliers van de wijkcentra aangevuld met marktkooplieden, vertegenwoor digers van de vrouwenorganisa ties en een afvaardiging uit de gemeenteraad. Er zal intensiever vergaderd moe ten worden, waardoor voorko men wordt dat punten aan de or de komen, die al in andere com missies afgedaan zijn. Eén zo'n agendapunt was de Tramstraat. Deze straat is thans afgesloten voor alle verkeer. Besloten werd om de kant van de Schoolstraat weer open te maken voor de be voorrading van de winkels. Doorgaand autoverkeer is uitgeslo ten, omdat de kant van de Voor straat voorzien blijft van een paal in het midden van het straatje. Uitbreiding en het geregelder van glasbakken is volgens de commissie een dringende nood zaak. Van gemeente Wassenaar Woningbouw in Blankaartpark begint spoedig ZOETERWOUDE - De woning bouw in het Blankaartpark in Zoeterwoude kan spoedig begin nen. Dit deelde burgemeester Houdijk gisteravond mee tijdens de raadsvergadering. "De mach tiging voor negentien premie koopwoningen is binnen en we verwachten spoedig de machti ging voor de woningwetwonin gen", aldus Houdijk. Burgerlijke stand Geboren: Renate Bregman (Zoeterwou de); Mylene Nicoletta Uitendaal (Zoe terwoude). Getrouwd: P.G.J.A. Versteegen met M.A.C. Brouwer (Zoeterwoude); K.J. Mikulski met E.M.A. Ammerlaan (Zoe terwoude); Th.J.M.A. van den Eshol met A.M. Versteegen (Zoeterwoude); R. Ikkersheim met A. Vogelésang (Zoeter woude). Overleden: R.-S. Brantz (1890) (Zoeter woude); J.L. Steijger(1912)(Zoeterwou de); J.H.M. Simons-Brakkee (1893) (Zoeterwoude); M.Th.E. Wensveen-van der Helifi (1891) (Zoeterwoude). Overleden: P. Noordam, geb. 22-4-1910, man; F. W. Meeuwisse, geb. 17-8-1893, denbregt, geb. 23-9-1905, Veer. geb. 11-7-1930, man, M. van aer Hoogt, geb. 9-2-1910, vrl. echtg. van E. van der Hoogt; A. Zuijderduin, geb. 3- 12-1901, man; A. J. C. Bruijnooge, geb. 7-4-1921, vrl. echtg. van J. C. Baris; W. Boogert, geb. 18-4-1920, man; J. van Dijk, geb 25-4-1907, vrl. echtg. van H Haasnoot; J. Guley, geb. 8-8-1892, vrl. echtg. van D. A. de Groot; G. Spieren burg, geb. 8-6-1909, man; B. van den Berg, geb. 5-10-1921, man; A. Crama, geb. 7-8-1952, man; J. Trouwee, geb. 25- 5-1912. man; H. Rehling. geb. 29-11-1896, man, W. C van der Nat, geb 15-2-1898. vrl. geh. gew. met G. W. Janssen; C. M. Mans. geb 5-5-1962. vrl.; C. M. van Vliet, teb 20-12-1888, vrl. geh. gew. met A. A. luiter; T. Duivenvoorde, geb. 19-1- 1910, man; T. Langeveld, geb. 22-11- 1890, man; J. B. Langbroek, geb. 12-12- 1910. man; WASSENAAR - De onlangs in het leven geroepen stichting Jonge renhuisvesting in Wassenaar krijgt, als het aan burgemeester en wethouders van deze gemeen te ligt een eenmalige subsidie van van bijna 5000 gulden. B en W vinden de doelstellingen van de stichting sympathiek en vra gen de raadsleden dan ook dit bedrag beschikbaar te stellen in de volgende vergadering. De stichting is voortgekomen uit overleg met de Wassenaarse Raad voor Jeugd en Jongeren, waaruit een werkgroep was ge vormd om tot oprichting van de stichting Jongerenhuisvesting te komen. De kosten die de werk groep gedurende de voorberei dingsperiode heeft gemaakt, kwamen voor het grootste deel ten laste van de leden van de werkgroep en van de adspirant- bestuursleden. Het nieuwe stichtingsbestuur vindt het te ver gaan als die men sen ook nog de kosten van de stichting in de aanvangsperiode op zich zouden moeten nemen. Daarom vroeg men de gemeente om een 'startsubsidie'. De stichting heeft zich tot doel ge steld huisvesting te realiseren voor kleine huishoudens en de jongeren te beschermen tegen schadelijke effecten van kamer- en woningnood. Men probeert dit doel te bereiken door woon ruimte te verhuren, die de stich ting zelf huurt, koopt of bouwt. Verder wil men als tussenper soon voor deelnemers en woon ruimteverhuurders fungeren. Aan verhuurders kunnen ook garanties gegeven worden voor huurbetaling. Ook denkt men aan het geven van advies en bij stand aan de deelnemers. "PTT moet meer service geven" ZOETERWOUDE - Het CDA ver langt van het PTT-agentschap dat is gevestigd in de 'Eenden kooi' in Zoeterwoude Rijndijk meer service aan het publiek en bedrijfsleven. "Er is al eerder door het bedrijfsleven gevraagd of het mogelijk was de dienstver lening uit te breiden. De PTT kost onze gemeente geld, on danks de winst van het bedrijf. Daarom kan er best wel wat meer gedaan worden", aldus CD A-fractieleider Hogenelst. "In mijn ogen is het ook een onei genlijke zaak dat die PTT-vesti- ging ons geld kost. We zijn wel met de zaak bezig en zullen actie ondernemen", aldus wethouder Maan. LEIDERDORP Bezoekers van het Leiderdorpse winkelcen trum De Winkelhof doen er goed aan de komende weken een sporttenue mee te nemen. Van avond mag men nog toekijken bij een tafeltennisdemoristratie door Sandra de Kruyff en Sjoerd Meyer, maar tijdens de Tour de France-weken kan er op vrijdag avond en zaterdagmiddag om het hardst worden gefietst op een speciaal soort home-trainer. Leden van alle Leiderdorpse sportverenigingen komen op verschillende dagen in actie, maar ook kooplustigen kunnen in het zadel en een poging wagen de beste prestatie neer te zetten. Tijdens een 'prominentenkoers' volgende week vrijdagmiddag zal Wil Bezemer, morgen één van de favorieten voor de Nederland se wielrentitel bij de dames, een richttijd neerzetten. Voor de he ren komt er een andere streeftijd op de klokken. Zaterdag 24 juli is de finale met de allersnelsten. OEGSTGEEST - Een zeventienja rig meisje uit Noord wijk moest gisteren met een gebroken been naar het AZL worden vervoerd nadat zij op de Lange Voort met haar brommer ten val was geko- ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste-; gracht 131, tel. 132500, spreekuur vlgs afspraak. 17 i Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Tayelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur: vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za '8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754, spreekuur: vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123, spreekuur: 12 en 17 Voor de praktijk van Groeneveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage,..Zwijnenburg: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - P. v. 't Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest - J.W. de Haan, Orargelaan 26, tel. 170605. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, W. van Dam, Pa- lestrinalaan 29, tel. 3960. Wassenaar - noord: H. Plink, tel. 12075; zuid: za, I. Spelt, tel. 11844, zo, J. Pauli- des, tel. 14561. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 25 juni tot 2 juli door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058 Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: J. Berendsen, Lammenschansweg 19, Leiden, tel. 124172; spreekuur 's mid dags om 1 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, weo, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lntweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19 30 uur); zaterdag van 16-30-10 00 uur Abonnementsgelden brj vooruitbetaling te voldoen B»| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling var\ abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 79.70 Directie G Koopman (nieuwsdienst en feature) Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Panjs. Washington, £éïrg, Commentator W F J Wirtz lal. 071-144941 1st 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2