Honduras huilt 5 D T Algerije: "Triest dat we nu toch afhankelijk zijn" Hidalgo: misschien verdwijnt nu het krampachtige uit het Franse spel.. Bingham schikt zich in zijn lot Joegoslavië ontsnapt aan debacle Verhuizingtopper toch niet mogelijk OVIEDO (GPD) - Georg Schmidt boorde gisteravond alle Algerijnse illusies wreed de grond in boorde. Pal na de kleine winst van Algerije op Chili (3-2) liet de Oostenrijkse bondscoach amper enige twijfel bestaan over de afloop van de confrontatie met de Westduitsers. Niet dat Oostenrijk de winst cadeau zal doen, „maar allereerst moeten we zo spelen dat we de tweede ronde bereiken". De helpende hand. die de arbiters Spanje hebben toegestoken in de wedstrijd tegen Honduras en vooral Joegoslavië, heeft de Noor dier se coach Billy Bingham de illusie ontnomen, tegen Span je een positief resultaat te kun nen behalen. Bingham heeft zich al helemaal tn zijn lot geschikt dat er vanavond opnieuw een pe nalty zal vallen als het Spanje te gen mocht zitten. De enige remedie die Bingham cn^ergebleven is. is zijn drie kee pers tijdens de training te onder werpen aan een spervuur van pe nalty's Wanneer Spanje er tn slaagt tegen Noord-lerland te scoren, zal de eerste treffer overi gens een historisch doelpunt zijn: de 500ste goal in de 62-jarige in- terlandgeschiedenis van Spanje. Surprise De eigenaar van het hotel tn Mar- bella, waar de selectie i >an Nieuw-Zeeland zijn intrek had genomen tijdens het WK Waar schijnlijk gealarmeerd door het schandaal van de vergiftigde spijsolie, die al meer dan 300 do den tn Spanje heeft geëist, had den de Nieuw-Zeelanders maar liefst 1000 kg vlees van eerste kwaliteit uit hun eigen land mee genomen. Eenmaal tn Spanje viel de Spaanse keuken zo tn de smaak, dat niets anders werd geconsumeerd. Om dat de Nieuw-Zeelanders het niet zo zagen zitten om de onaange roerde 1000 kg vlees weer mee naar huis te nemen, schonken ze die toen maar aan het hotel. De enige kosten voor het hotel vormden de uitbreiding van de diepvriesinstallalie. omdat de bestaande installatie te klein Benauwd als de Oostenrijkers zijn voor de voetballers uit de Bondsrepubliek houdt dat niets meer of minder in dat Oosten rijk reeds tevoren tekent voor een kleine nederlaag. Naar de praktijk van donderdagavond vertaald kan Oostenrijk het zich probleemloos permitteren met twee doelpunten verschil van de tweevoudige wereld kampioen te verliezen. Het doelsaldo zal in dat geval ten gunste zijn van Oostenrijk, waar door Algerije de thuisreis moet aanvaarden. Heel anders ligt de situatie voor West-Duitsland dat door het verlies tegen Aljgerije en de winst op Chili is blijven ste ken op twee punten en daardoor vanavond per sé moet winnen om een ronde verder te komen, ongeacht de score. Voor Algerije, dat zonder overdrij ving beschouwd mag worden als de sensatie van dit twaalfde we- reldtoernooi, zou de hierboven geschetste ontwikkeling even sneu als onverdiend zijn. Want als er één ploeg in groep 2 recht heeft op continuering van het toernooi dan is het wel Algerije. Al was het alleen maar op grond van de positieve spelopvatting van de Noordafrikaanse ploeg. Maar ook trainer Mehiedieme Kha- lef moet gisteravond hebben aangevoeld dat de overlevings kansen van Algerije minimaal zijn. Vandaar ook, dat hij een be roep deed op Oostenrijk en West- Duitsland om de slotontmoeting in deze groep correct af te wikke len. „Wij hebben op een sportie ve manier gevochten om een ron de verder te komen, hetzelfde verwacht ik van Oostenrijk en West-Duitsland. Het blijft alleen een trieste zaak voor ons dat we afhankelijk zijn van de uitslag van deze wedstrijd". In navolging van zijn in het Bas kenland geboren voorzitter Abel Alonso sprak Khalef ook elke verdachtmaking tegen als zou Algerije de Chilenen steekpen ningen hebben geboden. De dag voorafgaande aan deze ontmoe ting circuleerde in de Spaanse pers het gerucht dat de Algerij nen de tegenstander telefonisch een fiks bedrag in het vooruit zicht hebben gesteld in ruil voor 'minimale tegenstand. "We zijn hier gekomen om te voetballen, niet om te handelen". Het vervelende voor Algerije was echter dat Chili voor de rust ten minste de schijn op zich laadde dat er daadwerkelijk sprake was van een goed betaalde vrienden dienst. Toen konden de voortdu rend met vier spitsen opererende Algerijnen ook bijna doen en la ten wat zij wilden. De Guatema- lese scheidsrechter Mendez had in die periode ook geen kind aan de veelal toch heetgebakerde Chilenen, die toen slechts drie overtredingen begingen tegen bijvoorbeeld in totaal 23 tegen West-Duitsland. Anderzijds was het zeker zo aanne melijk dat Chili, dat nog slechts in theorie uitzicht bezat op de tweede ronde, simpelweg het antwoord schuldig moest blijven op de wervelende voetbalshow die Algerije toen opvoerde. Het was ook een lust voor het oog om te zien hoe de uiterst begaafde Salah Assad, pas 23 jaar, zich ontpopte als spel- en doelpun tenmaker tegelijk. Voor heel wat Europese topclubs zou hij een verrijking zijn, maar het „uit voerverbod" verbiedt hem voor zijn 27e het land te verlaten. Al na acht minuten stond Assad klaar om doelman Osben voor de eerste keer te passeren. Na een Hier ging het mis met Algerije. De Chileen Patrick Yanez schreeuwt het uit als hij door Mansouri ten val wordt gebracht. De roep om een strafschop werd beloond. half uur was het andermaal raak, toen hij een pas van Bourebou simpel kon verlengen: 2-0. Dat aan deze treffer een overtreding van Assad voorafging, deerde zelfs de anders toch gretig pro testerende Chilenen niet. Nog voor de rust zou Bensaoula de marge opvoeren tot 3-0, bij welke treffer doelman Osben aller minst vrijuit ging. Op dat mo ment was het op diverse plaatsen sterk gewijzigde Algerije - zon der Belloumi, Zidane en aanvan kelijk ook Dahleb - nog slechts één treffer verwijderd van de tweede finaleronde. Er moeten echter hogere machten in het spel zijn geweest die er de oorzaak van waren dat Algerije na de rust niet meer zichzelf was. Mehiedieme Khalef voerde na af loop de psychologische druk van de vierde treffer aan als oorzaak van de enorme terugval. „In de rust heb ik de spelers er op gewe zen dat zij zich daardoor niet het hoofd op hol moesten laten bren gen en de wedstrijd moesten controleren. Dat vierde doelpunt zou dan vanzelf wel komen". In plaats daarvan echter moest Al gerije twee tegentreffers incasse ren, die de ploeg beroofde van het riante uitzicht op de tweede ronde. Opmerkelijk daarbij was dat invaller Letelier als aanstich ter van het kwaad gold. De voor een tweede-divisieclub spelende Patricio Yanez, de enige aanval ler van formaat in Chili (en hij wijkt uit naar Mexico) betekende vanaf dat moment ook een per manent gevaar voor de Algerijn se verdediging. Eerst werd hij binnen de beruchte lijnen gevloerd door Mansouri. welke strafschop werd verzil verd door Bourebou, vervolgens was hij direct betrokken bij de treffer van Letelier, die Guen- douz op het verkeerde been zette en onhoudbaar scoorde: 3-2. Toen ook het Chili even zijn ware gezicht zien, maar de gelijkma ker bleef buiten bereik „In feite", zo analyseerde Carlos Caszely het teleurstellende toer nooi voor Chili, „ben ik de hoofd schuldige. De strafschop die ik in de eerste wedstrijd tegen Oos tenrijk heb gemist, heeft de ploeg volledig gedemoraliseerd". Voor bondscoach Luis Santiba- nez was dat ook het overduidelij ke bewijs „dat het Chileense voetbal op dit moment persoon lijkheid mist". VALLADOLID (ANP) - De omge ving van het ter gelegenheid van het toernooi om het wereldkam pioenschap opgetrokken stadion in Valladolid is woest en ledig. Het laatste duel in het stadion Jose Zon 11a tijdens de titelstrijd kan met dezelfde woorden wor den gekenschetst. De woestheid van Frankrijk Tsjechoslowakije kwam enige minuten voor tijd met name tot uitdrukking in de charge die Vi- zek op Soler uitvoerde. Het le verde de Tsjechoslowaak een ro de kaart op. De geringe inhoud van het treffen was eigenlijk in het voorafgaande al duidelijk ge worden. Door een gelijkspel van 1 1 door stond Frankrijk voor het eerst sinds 1958 (toen een derde plaats werd bereikt) de eerste schif tingsronde van het eindtoernooi. De Franse bondscoach Hidalgo twijfelt er nog over hoe hij Span je en de andere tegenstander m de tweede ronde (Oostenrijk of West-Duitsland) zal aanpakken. Rocheteau en Larios moesten na het treffen met Engeland het veld ruimen, maar zonder die twee overtuigde Frankrijk ook niet. Het thans lopende wereldtiteltoer- nooi telt 52 wedstrijden, het is nu al zeker dat een groot percentage duels beter onmiddellijk kan worden vergeten. Tot die catego rie behoort ongetwijfeld Frank rijk - Tsjechoslowakije. Doordat de Oosteuropeanen een punt aan Koeweit hadden moe ten afstaan, was winst op de Fransen voor hen noodzakelijk. In technisch opzicht schoten de Tsjechen echter tekort om de te genstander het spel op te leggen, zoals in de eerste helft duidelijk bleek. "De goede periode van Nehoda, Barmos en Masny is voorbij. Dat is de realiteit", be sefte bondscoach Venglos. De Tsjechen slaagden er boven dien niet in de opponent op het middenveld op te vangen Na een kort offensief in het begin van de tweede helft, moest dat deel van het terrein aan Platini en de zijnen worden prijsgege ven. Het leverde het Franse doel punt op van Six, die het laatste tikje gaf na een solo van Lacom- be, en een schot op de paal van Soler. Met het binnenbrengen van Pa- nenka, tegenwoordig spelend voor Rapid Wien in Oostenrijk, voor Janecka speelde de Tsjechi sche coach Venglos een kwartier voor tijd zijn laatste troef uit Een harde troef, zo bleek, want Pa- nenka pakte Platini te hard aan (hij zag het geel. dat de Frans man Amoros al eerder was voor gehouden) en als vergeldings maatregel haalde Gcnghini wp zijn beurt de Tsjech onderuit Dat deed hij binnen de zestienme- terlijnen en Panenka lachte ten slotte toch het laatst 1 1. Niet het best evenwel want hoewel de Tsjechen nog hevig aandrongen, bleef het winnende doelpunt op miraculeuze wijze uit. De Franse trainer Michel Hidalgo maakte dat allemaal niet meer mee. "Ik kon het niet meer aan zien", sprak hg na afloop tril lend De laatste vijf minuten was ik zo nerveus dat ik weg ben ge lopen Over de uitslag ben ik uit eindelijk wel tevreden Over het spel met, maar nu dit karwei zo goed als geklaard is, geloof ik dat we niet meer ze krampachtig zul len spelen. We hebben ons doel bereikt, al moeten we dan for meel de uitslag van Engeland - Koeweit nog afwachten". Honduras-doelman Julio Cesar Arzu is het na het treffen allemaal te machtig geworden. Hoewel hij met zijn teamgenoot Allan Costly (de libe ro), de toekomst zonnig tegemoet zou kunnen zien, nu er een aanbieding van de Spaanse club Elche ligt te wachten, huilt Arzu van puur verdriet De WK-droom van zijn ploeg werd twee minuten voor het einde wreed verstoord en daar kan geen contract tegenop, zoals zijn teamgenoten Laing (droef zwaaienden Nassar beseffen. MADRID - Het voetbaltreffen tussen titelverdediger Argen tinië en favoriet Brazilië voor de tweede finaleronde zal op 5 juli toch in het kleine Sar- riastadion van Barcelona worden gespeeld. Het bleek op korte termijn niet meer moge lijk het duel te verhuizen naar het Nou Campstadion met een capaciteit van 102.000 toeschouwers. Het Sarriastadion kan slechts 40.000 kijkers bevatten. Volgens het organisatiecomité stuit een omzetting op te grote problemen. Gedrukte toe gangskaarten zijn reeds in omloop en enkele andere deel nemende landen hebben be denkingen geuit. Formeel zal het bestuur van de FIFA zich zaterdag in Ma drid nog met deze kwestie be zig houden. In FIFA-kringen viel echter te beluisteren dat er geen ommekeer meer is te verwachten. Uitslagen en standen: groep 2: Algerije - Chili 3-2 (3-0), 7. en 31. Assad 1-0 en 2-0, 34. Bensaoula 3-0, 59. Neira 3-1 (strafschop), 73. Letelier 3-2. Scheidsrechter: Moli na (Gua.). Toeschouwers: 22.000. Geel: Letelier (Chi.). Stand: 1. Oostenrijk 2 2 0 0 4 3-0 2. Algerije 3 2 0 1 4 5-5 3. West-Duitsl. 2 10 12 5-3 4. Chili 3 0 0 3 0 3-8 Groep 4: Frankrijk - Tsjechoslowakijk 1-1 (0-0), 67. Six 1-0, 85. Panenka (strafschop) 1-1. Scheidsrechter: Casarin (Ita.). Toeschouwers: 25.000. Geel: Amoros (Fra., zijn tweede), Panenka (Tsj.). Rood: Vi- zek (Tsj.). Stand: 1. Engeland 2 2 0 0 4 5-1 2. Frankrijk 3 1113 6-5 3. Tsjechoslow. 3 0 2 1 2 2-4 4. Koeweit 2 0 1112-5 Groep 5: Joegoslavië - Honduras 1-0 (0-0). 88. Petrovic (strafschop) 1-0. Scheidsrechter: Makuc (Chili). Toeschouwers: 10.000. Geel: Krmpotic (Joe.), Maradiaga (Hond.). Rood: Gilberto (Hond.). Stand: 1. Spanje 2 1 1 0 3 3-2 2. Joegoslavië 3 1113 2-2 3. Noord-Ierl. 2 0 2 0 2 1-1 4. Honduras 3 0 2 1 2 2-3 ZARAGOZA (ANP) Voor Joegoslavië bete kende de door Petrovic benutte strafschop gis teren in de 88e minuut van het duel met Hondu ras de ontsnapping aan een debacle: de voortij dige uitschakeling in Spanje. Voor de spelers van het kleine Middenamerikaanse land bete kende de nederlaag van 0—1 een regelrecht dra ma. Lange tijd zag het er naar uit dat WK-debutant Honduras zijn kans op een plaats in de tweede ronde stevig in handen had. Die plaats zou zelfs al zeker zijn geweest als de aanvallers van Honduras koelbloediger waren geweest bij de vele scoringsmogelijkheden die de Joegoslavische ver dediging hen bood. Nu verlieten de Hondurese spelers verslagen en huilend (doelman Arzu) het veld met de wetenschap dat de WK-droom voorbij was. Vooral voor doelverdediger Arzu was het verlies bijna niet te dragen. Hij had zich vele keren onderscheiden door de inzetten van de Joegoslaven zelfverzekerd te pareren. Zijn Joegoslavische collega, Pantelic, had het eveneens druk. Ónder de luide toejuichingen van de ruim tienduizend toeschouwers, onder wie slechts een honderdtal Joegoslaven, creeërde Honduras door zijn spitsen Betancourt en Figueroa kansen. Mogelijk heden die door goed ingrijpen van Pantelic of te onnauwkeurig mikken van de Hondurese spitsen niet werden benut. Besluiteloos Joegoslavië was als eerste dichtbij een treffer, toen middenvelder Sljivo in de zevende minuut uit een vrije trap de lat raakte. Meer dan besluite loos en vooral krachteloos voetbal lieten de Joegoslaven daarna niet zien. De opgedrongen middenvelders sloten hun aanvallers op en ga ven Honduras de kans om met counters veel gevaarlijker te worden dan Joegoslavië. Na de pauze had middenvelder Gilberto Yearwood twee keer alleen nog doelman Pantelic voor zich na fraaie aanvalsacties. De Joegoslavische doelman hield zijn ploeg, op wie hij zich overigens voortdurend in woord en gebaar erg kwaad maakte, op de been. Alles-op-alles Met het inzetten van Halilhodzic voor Joegoslavië en Sestic voor Vujovic kwam er meer gevaar voor het doel van Arzu. In de slotfase zetten de Joegoslaven alles op alles, omdat een gelijkspel uitschakeling beteken de. Tot aan de 88e minuut bleef Honduras overeind. Toen echter drong invaller Sestic het strafschopgebied binnen. Voordat hij kon uithalen werd hij aangetikt door Villegas. De terecht gegeven strafschop werd door Petrovic droog achter Arzu geschoten: 1-0. Gilberto Yearwood reageerde zijn teleurstelling af met een zware overtreding tegen een Joegoslavische speler, waarvoor hij door arbiter Castro Makuc uit Chili van het veld werd gestuurd. Kapot Direct na het eindsignaal was het vooral doelman Arzu die de grote te leurstelling van zijn ploeg uitdrukte door volledig kapot languit op het gras te gaan liggen, waarbij hij zijn tranen niet kon bedwingen. Ook zijn elftalgenoten liepen met betraande gezichten van het veld, waarop Joe goslavië een heel klein feestje vierde, hoewel er een plaats in de volgen de ronde nog af hangt van het resultaat in het duel Spanje - Noord- lerland, vanavond.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13