J Wapenvoorsprong Russen op VS "optisch bedrog" 4 tl CPN verdient niet voordeel van de twijfel Verspiüingszucht bij verkiezingen C Polemoloog Herman de Lange in proefschrift: Mogelijk loopt Mexicaanse regeringspartij beetje gevaar PAGINA 11 Bij de verkiezingen voor de provinciale staten in maart stemde oud- PvdA-minister Henk Vredeling niet op zijn eigen partij maar op D'66. Dit omdat de PvdA in Utrecht, zijn provincie, een lijstverbinding, was aangegaan met onder meer de CPN. CPN. PSP en PPR hebben nu aan de PvdA weer gevraagd om zo n lijst verbinding voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Het PvdA- bestuur heeft dat wat betreft de CPN afgewezen, gezien de grote in houdelijke verschillen tussen beiden partijen. Henk Vredeling Is hier opgelucht over. In zijn eerste column voor onze krant legt hij uit waarom hij de Nederlandse communisten nog steeds niet vertrouwt. VRIJDAG 25 JUNI 1982 Meningen De naar verhouding snelle afwisseling van nieuwe generaties wapensystemen, die vaak samen gaat met de produktie van wapensystemen die slechts een militaire functie hebben, heeft in het Westen vaak de indruk gewekt dat de Sowjet-Unie op het terrein van nieuwe wapenontwikkelingen het Westen dreigde in te halen of intussen al had overtroefd. ff f Een vergelijking door de NAVO 1 Oost en West in Europa. "Bewijs" vo Deze indruk is niet alleen ontstaan in de meest recente periode (1975-1980), maar ook al eerder. Wanneer men verschillende gro te wapensystemen van de VS en de SU sinds 1955 met elkaar ver gelijkt, dan blijkt de SU van elk soort wapen veel meer typen te hebben geproduceerd dan de VS. In simpele vergelijkingen van de krachtsverhoudingen wordt vaak gebruik gemaakt van dit „optisch bedrog" om de in druk te vestigen dat de SU bezig is de VS te overtroeven. Dat stelt drs. Herman de Lange (40) uit Haren in zijn proefschrift „De bewapeningswedloop tussen de VS en de Sowjet-Unie, 1945- 1980", waarop hij dezer dagen aan de Groninger universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Hij beschrijft in zijn proefschrift de bewape ningswedloop als een voortzet ting van de Koude Oorlog. Denk beelden (stammend uit de tijd voor er kernwapens waren) over de politieke en militaire beteke nis van militaire macht en levend bij betrokken regeringen en poli tieke leiders zijn volgens hem in belangrijke mate verantwoorde lijk voor de voortgang van de be wapeningswedloop in het kern wapentijdperk. Volgens drs. De Lange is het begin van de bewapeningswedloop door de wetenschap nooit syste matisch onderzocht. Hij noemt de periode 1945-1950 „de baker mat" van de bewapeningswed loop en kiest 1950 als het begin ervan, omdat toen de betrekkin gen tussen beide landen een dieptepunt bereikten. „De maat regelen die de VS op grond daar van namen, leidden tot een be wapeningswedloop. Bovendien nam op dat moment tenminste één regering, de Amerikaanse, zichtbare maatregelen om haar (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO STAD - Verkiezingen kosten een boel geld. En dat is zeker het geval in Mexico anno 1982. Vliegtuigen, heli kopters, passagiersschepen, buskaravanen, mobiele tele visie-eenheden, geimprovi- seerde perscentra, acht maanden lang is hemel en aarde bewogen om alle Mexi caanse ogen te richten op Mi guel de la Madrid, presidents kandidaat van de sinds de ja ren twintig aan de macht zijn de Institutionele Revolutio naire Partij, de PRI. Een verkiezingscampagne zon der gelijke. Elk van de 31 sta ten van de Mexicaanse repu bliek heeft zich minstens eenmaal met de aanwezig heid van de 'nieuwe' presi dent mogen verheugen. Het gevolg van de PRI-kandidaat bestond normaliter al gauw uit zo'n 1200 personen, voor namelijk partijfunctionaris sen en op kosten van de partij reizende journalisten. Bij het bezoek aan de noordelij ke stad La Paz werden alle plaatselijke taxi's en 480 luxe hotelkamers gehuurd. En zo is het acht maanden lang ge gaan. Massabijeenkomsten, speciale partijvergaderingen, excursies, diners, recepties. En natuurlijk dagelijks uitge breide verslagen op radio en televisie en in alle kranten, conservatief of progressief. Miguel de la Madrid is sinds vorig jaar november onafge broken voorpaginanieuws geweest. Niemand kan vertellen hoeveel het spektakel precies heeft gekost, maar het zijn in ieder geval miljoenen en miljoenen geweest. Maar of het de moei te waard is? Ook al voordat de overweldigende promotie campagne begon was iedere Mexicaan ervan overtuigd dat Miguel de la Madrid in december van dit jaar zal worden gekroond tot opvol ger van president Jose Lopez Portillo. De PRI staat in Me xico gelijk aan de staat. Een grootscheepse nederlaag van militaire kracht in korte tijd aan zienlijk uit te breiden op grond van deze slechte betrekkingen met de andere partij", stelt hij. De oorlog in Korea bracht de he le zaak „in een stroomversnel ling". Drs. De Lange beschrijft hoe het aan de Amerikaanse president Truman begin 1950 uitgebrachte en toen diep geheime rapport NSC 68 „in feite model staat voor vele rapporten en studies tot op de dag van vandaag, waarin een onheilspellend overzicht wordt gegeven over de strategische ver houdingen en van de militaire vermogens en politieke bedoe lingen van de SU". Volgens dit document was de SU toen in staat Europa te overmeesteren en tot slavernij te brengen. Af hankelijk van de situatie zou de SU zich bedienen van hetzij ge welddadige, hetzij geweldloze (infiltratie, intimidatie) metho den om haar invloed te behou den en te vergroten. Ook de Sowjet-Unie en Oost-Euro pa waren rondom 1950 in de ban van een binnenlandse Koude Oorlog geraakt. Oosteuropese landen werden geheel in de in vloedsfeer van Moskou gebracht, waardoor Moskou zich een mili taire veiligheidsgordel schiep. „Omstreeks 1950 waren er twee bolwerken in Europa ontstaan, waarin angst voor de andere par tij bestond. Om hun politieke macht te versterken hadden de machtscentra in beide bolwer ken een grote saamhorigheid, cq. uniformiteit, tot stand gebracht. „De verschillende stappen die tot dit resultaat hadden geleid, had den over en weer verontwaardi ging en angst opgeroepen. Hier mee bereikten de politieke, so ciale, economische en culturele machtsbronnen hun hoogtepunt. Om zich vervolgens tegenover de de almachtige partij bij de verkiezingen van zondag 4 ju li zou in feite neerkomen op een complete revolutie. Revolutie! In Mexico heeft het woord een nogal wrange be tekenis gekregen. De bloedi ge boerenstrijd die Pancho Villa en Emiliano Zapata in 1910 lanceerden, werd reeds in 1917 omgevormd in een ty pisch burgerlijke revolutie en anno 1982 is de eerste grote sociale omwenteling van de ze eeuw de revolutie gewor den van groot industriëlen, van bankiers en zakenlieden, van politici, regeringsbureau craten en vakbondsleiders met aan het hoofd de bijna onaantastbare PRI, die het land na 71 jaar van 'perma nente revolutie' compleet heeft overgeleverd aan de meest uitzinnige uitwassen van het vrije marktstelsel, dat, indien nodig, wordt geo lied met smeergelden. Oliekoorts De olierijkdom heeft de sociale wanorde van de Mexicaanse samenleving aangezwengeld tot fatale afmetingen. Terwijl de huidige president Jose Lo pez Portillo alles heeft ge daan om Mexico niet zonder meer te laten leegpompen door de machtige noorder buur (de Verenigde Staten), is Mexico toch met open ogen in de traditionele val van de oliekoorts gelopen. De inkomsten van de olie-export bleven van 1976 tot 1980 voornamelijk in de drie grootste steden hangen, Me xico Stad, Guadel£gara en Monterey. De plannen om de voedselvoor raad voor de marginaal leven andere partij nog verder te ver sterken bleef nu slechts één machtsmiddel over: uitbreiding van militaire macht. De VS en de SU bezaten daartoe beide de technologische en economische vermogens, hoewel deze capaci teiten weliswaar totaal anders van aard waren", aldus drs. De Lange. Door Kees Wiese Drs. De Lange onderscheidt in de VS daarna drie perioden van Koude Oorlog, uitmondend in twee bewapeningsrondes (1961- 1965 en na 1975). In de Sowjet- Unie onderscheidt hij ook, maar minder duidelijke perioden met bewapeningsrondes na 1945 en na 1964. „De afwezigheid van po litieke oppositie en een kritische publieke opinie maakt het tot op de dag van vandaag mogelijk dat de Sowjet-Unie twee uitersten, namelijk ontspanning en vij- andsdenken, met elkaar kan ver zoenen", stelt hij. ,In de laatste periode (1972-1980) behield het defensiebeleid van de SU het karakter van constan te en stap-voor-stap-ontwikke- ling. Oude wapensystemen wer den vervangen door nieuwe. De bewapening bleef op een con stant hoog niveau. Verouderde wapens bleven tevens een plaats houden in de arsenalen, naast de nieuwe. Men bleef vasthouden aan de stelregel dat getalsmatige de plattelandsbevolking te verzekeren en de landbouw te stimuleren bleven steken in een bureaucratische plan ning en corruptie. En de leegloop van het boerenland naar de grote stad nam onme telijke vormen aan, een exo dus die pas vorig jaar enigs zins een halt kon worden toe geroepen, toen de regering eindelijk financiële hulp bood aan kleine grondbezit ters. Niettemin moest Mexico in 1980 voor het eerst in haar geschiedenis 10 miljoen ton graan uit de Verenigde Sta ten importeren. Mexico heeft zich bij de exploi tatie van haar olierijkdom men ook verloren in een al te ambitieuze planning. In zes jaar tijd is de buitenlandse schuld verdrievoudigd en in middels de 75 miljard dollar gelijkheid en evenwicht de voor waarden vormen voor stabiele militair-politieke verhoudingen met de VS", aldus drs. De Lange. In zijn studie verwerpt hij de rede natie dat de bewapeningswed loop uitsluitend wordt voortge stuwd door een eigen dynamiek, veroorzaakt door binnenlandse factoren als het militaire onder- zoeks- en ontwikkelingswerk, het militair-industrieel complex en de bureaucratische politiek. Hij wijst erop dat machtsconflic ten, belangentegenstellingen en voorstellingen van angst en wan trouwen telkens opnieuw de pro cessen hebben beheerst die leid den tot een nieuwe bewape ningsronde. Binnenlandse facto ren spelen wel een rol. Hij wijst er bovendien op dat bui tenlandse politiek en defensiepo litiek twee verschillende vormen van beleid zijn, waarvan de resul taten niet gelijktijdig zichtbaar worden. „Stabilisering van de bewapeningswedloop in een pe riode van ontspanning betekent niet dat alle wapenprogramma's plotseling worden afgebroken. Deze gaan dikwijls door totdat er zich een mogelijkheid voordoet om deze programma's onder controle te krijgen. Wapens, die zijn gepland in een periode van spanningen, worden vaak afgele verd en opgesteld in een periode van ontspanning, met alle gevol gen vandien", aldus drs. De Lan ge. Ten slotte stelt hij dat, omdat als gevolg van een voorafgaande be wapeningswedloop het bewape ningsniveau zeer hoog is gewor den, alleen al het normale beleid van vernieuwing en vervanging de indruk zal wekken dat er spra ke is van een bewapeningswed loop. Een indruk die nog wordt gepasseerd. Het recente over aanbod op de internationale oliemarkt heeft de deviezen- opbrengst van de olie-export zo ernstig aangetast dat er nu op korte termijn leningen moeten worden gesloten om de schuldaflossingen op tijd te kunnen betalen. Verschillende van de miljoe nen verslindende prestige projecten (onder meer het uitgebreide kernenergiepro gramma) zijn in de ijskast ge zet. En in februari van dit jaar zette Lopez Portillo de gehele nationale economie op zijn kop door de overgewaarde Mexicaanse peso vnj te ge ven totdat er een devaluatie van meer dan 75 procent te genover de Amerikaanse dol lar was bereikt. Een verregaande maatregel die moest voorkomen dat de versterkt door het feit dat ook in een dergelijke periode onafge broken wapentechnologische vernieuwingen worden toege past. ,Een graadmeter om de vraag te beoordelen of de onderlinge mi litaire politieke verhoudingen stabiel waren, werden de militai re krachtsverhoudingen. Gelijke aantallen wapens of gelijkwaar dige militaire macht, ook bij voorkeur uitgedrukt in aantal len, werden beschouwd als een teken van onderlinge stabiliteit. Met de SALT-akkoorden van 1972 verkregen deze criteria min of meer een officiële status. Daarmee was de voortzetting van het bewapeningsproces ver zekerd", aldus drs. De Lange ,In een periode van ontspanning en samenwerking werd aan eventuele werkelijke of ver meende ongelijkheden op het terrein van militaire kracht wei nig betekenis gehecht. Dit veran derde op het moment dat de on derlinge verhoudingen verslech terden. Werkelijke of vermeende onevenwichtigheden in militaire kracht werden gebruikt om dui delijk te maken dat er een mili taire bedreiging mogelijk was". ,Dat de militair-politieke verhou dingen niettemin stabiel bleven was al lang uit het oog verloren. Deze stabiliteit berustte echter op een realiteit van het nucleaire tijdvak: een evenwicht in af schrikking was stabiel zolang geen van beide partijen een 'ont wapenende eerste aanval' zou kunnen uitvoeren tegen de ande re partij. Dit grondgegeven uit het nucleaire tijdvak behoedde de beide landen ervoor bepaalde militaire en politieke grenzen te overschrijden", aldus drs. De Lange. kleine laag zeer rijke Mexica nen en de middenklasse hun geld zouden blijven uitgeven in het buitenland. En er werd met de devaluatie ook een einde gemaakt aan de twijfel achtige activiteiten van bui tenlandse speculanten die in Mexico snel goed geld wilden verdienen. Honderden bui tenlandse investeerders zijn hals over kop uit Mexico ver dwenen. Een enorme transformatie, want alleen al vanuit Noord- Amerika investeerde het par ticuliere bedrijsleven in 1981 voor bijna 1,5 miljard dollar in Mexico. En een gevoelige klap voor de toch al schrij nende werkloosheid (meer dan de helft van de arbeiders bevolking is gedeeltelijk of geheel werkloos) in een land waar zich elk jaar meer nieu we werkzoekenden presente ren dan banen. Rijken rijker De olie-exploitatie heeft voor lopig de rgken rijker en de ar men armer gemaakt. Meer dan drie kwart van de Mexi caanse kinderen lijdt aan chronische ondervoeding. Een kwart van de 75 miljoen- koppige bevolking staat offi cieel geregistreerd als 'margi naal' en leeft in alle uithoe ken van het land in krotten, zonder stromend water, elek triciteit of riolering Of in de enorme sloppenwijken van de steden, zoals Nezahua- coyotl, even ten zuidoosten van Mexico Stad, waar bijna 5 mihoen mensen wonen De Mexicanen Klagen steen er. been over de corruptie en de galopperende inflatie Maar, dat hebben ze eigenlijk al De partijbesturen van CPN, PSP en PPR hebben het partijbestuur van de PvdA voorgesteld voor de kamerverkiezingen van 8 sep tember een lijstverbinding aan te gaan. Bij de verdeling van restze tels geeft dat een grotere zeker heid dat geen zetels voor links verloren gaan. Dat vinden de partijbesturen van klein-links in het belang van alle progressie- Dit had een herhaling kunnen wor den van de geschiedenis bij de verkiezingen voor de provinciale staten. Toen gingen de linkse partijen in verschillende provin cies een lijstverbinding aan Gelukkig is de PvdA niet opnieuw in deze val gelopen. Het aangaan van een lijstverbinding is een po litieke daad. Weliswaar gaat dit niet zover als het uitkomen met één lijst waarop kandidaten voor de Tweede Kamer van verschil lende partijen zich aan de kiezers presenteren op basis van één ge zamenlijk program. Maar bij een lijstverbinding geeft men wel aan dat men behoort tot gelijkge zinden. Dat is voorstelbaar bij partijen als PvdA, D'66 en PPR. Bij de PSP wordt dat al moeilij ker als men de apeliefde van die partij voor een subversieve groep als Onkruit beziet. Een lijstverbinding tussen PvdA en CPN behoort echter uitgesloten te zijn. De politieke vertaling van een lijst verbinding is immers dat je als partij tegen de kiezers zegt: of je nu op mij stemt of op de met mij verbonden partij komt er niet zo erg op aan. We staan beide onge veer voor hetzelfde. We voelen ons politiek verbonden tegen over onze gezamenlijke politieke tegenstanders. Kan de PvdA dat van de CPN zeg gen? Natuurlijk, het is bekend dat er binnen de CPN een discus sie aan de gang is. Het bekende boekje van Marcus Bakker over de CPN in de Tweede Wereldoor log wil men intrekken. Maar dat is nog niet gebeurd. In de 'Groene Amsterdammer' van vorig jaar oktober werd een inte ressante discussie gepubliceerd tussen het lid van het PvdApar tijbestuur Willem van Zand- schulp en de vice-voorzitter van de CPN, EUi Izeboud. Een paar citaten: Van de Zandschulp: „Volgens jou is de Sowjet-Unie ondemocra tisch maar toch socialistisch?" Izeboud: „Volgens mijn definitie wel, ja". Van de Zandschulp: „Ik vind het merkwaardig dat jij onderdruk- sinds mensenheugenis ge daan. Tot de jaren zeventig hield de PRI dissidenten in het gelid middels forse som men geld, dreigementen, af persing en, indien nodig, ge weld. Maar sinds de afslach ting van 500 progressieve stu denten aan de vooravond van de Olympische Spelen, die in 1968 in Mexico werden ge houden, is de PRI genood zaakt geweest om minder op zichtig te werk te gaan. De partij dreigde haar controle over de drie vakcentrales van witte boorden-werkers, ar beiders en boeren te Vtftte zen en president Luis Eche- verria (1970-1976) zag zich daarom gedwongen een 'poli tieke opening' af te kondigen Niettemin was de beperkte de mocratisering van Echever- ria voor veel kiezers geen aanleiding om bij de verkie zingen van 1976 wel naar de stembus te gaan. Lopez Por tillo begreep dat de democra tie een nieuwe impuls zou moeten worden gegeven om die vorm van staatsbestel te kunnen handhaven en om eventuele gewelddadige volksprotesten in de toe komst te kunnen indammen Met zgn politieke hervorming van 1978 legaliseerde hij un denneer de in 1917 opgench- te Communistische Party. Op 1 juli 1979, by haar stem busdebuut. behaalde de Communistische Party maar liefst 12 procent van de stem men. Als de communisten niet aan die stembusslag had den deelgenomen hadden de wegblyvers ongctwijeld voor het eerst een absolute meer derheid behaald Anno 1982 lyken de communis ten de formule te hebben ge vonden om een groot deel Henk Vredeling oud-PvdA minister kings- en uitbuitingssystemen van niet-kapitalistische aard ook socialistisch kunt noemen". In die zelfde discussie wordt haar gevraagd of zij afstand wil ne men van het marxisme-leninis me. waaraan begrippen zyn ver bonden als dictatuur, éénpartij stelsel. voorhoedeparty en massaorganisaties die daaraan ondergeschikt zyn. De vice-voor- zitter van de CPN wil daarvan echter geen afstand nemen. Met zo n party als de CPN kan de PvdA toch geen lijstverbinding aangaan! Natuurlijk, het is be kend dat er binnen de CPN een stevige discussie aan de gang is over een nieuw partyprogram ma Maar ook in dat nieuwe ont werpprogramma staan nog aller lei dubbelzinnigheden over het zogenaamde „democratisch cen tralisme" en het „wetenschappe lijk socialisme", hetgeen in het communistische taalgebruik het zelfde is als marxisme-leninisme. De PvdA (en ook de PPR, die een merkwaardig onkritische hou ding aanneemt tegenover het communisme) doen er verstan dig aan het verloop van de dis cussie binnen de CPN af te wachten. Historisch gezien zyn democratisch-socialisme en communisme doodsvijanden van elkaar Ook nu is het nog steeds niet duidelyk of de CPN- wolf zich in schaapskleren hult. Pas als de CPN zich bevrijdt van haar communistische erfenis kan zij zich tooien met een demo cratisch etiket Zij houdt dan op een communistische partij te zijn, zoals prof. Ger Harmsen, ex- CPN-lid, onlangs terecht op merkte. Gegeven haar geschiedenis en ge drag in het verleden verdient de CPN in de PvdA niet het voor deel van de twyfel. van de thuisblijver^ naar de stembus te krijgen Men heeft by plaatselijke verkie zingen verrassend een tiental burgemeestersposten ver overd. En eind vorig jaar werd er een verbond aange gaan met een aantal linkse splinterpartijtjes en werd er een, verkiezingstechnisch ge zien, heel wat tactischer naam geadopteerd de Ver enigde Socialistische Party van Mexico, PSUM Afgelopen zaterdag besloot PSUM presidentskandidaat Arnoldo Martinez Verdugo zyn verkiezingscampagne ty- dens een indrukwekkende massameeting op de Zocalo, het reusachtige centrale plein van Mexico Stad. waar zich ondermeer het regenngspa- leis en de koloniale kathe draal bevinden Zo'n 150 000 Mexicanen waren er samen gekomen. Een kleurrijk schouwspel van rode vlaggen met hamer en sikkel, enthousiasme, slo gans-zingende intellectuelen, duizenden indiaanse boeren, fabrieksarbeiders en jonge ren. „Onze stryd is tegen de onderdrukkende en corrupte macht, tegen de uitbuiting, tegen de autoritaire wijze waarop op het ogenblik wordt geregeerd, tegen haar anti-democratische en anti- populaire oorsprong" De vreugde straalde van het be zwete gelaat van Martinez Verdugo „Deze manifestatie bewyst dat wy van nu af aan de tweede politieke macht in Mnteo .-ij" ai di! i bAi hi I einde, maar slechts het be gin" Wellicht moet de verkwistende vrrkit-zing .imp nm.- ,m «i. officiële kandidaat Miguel de la Madrid worden gezien als een wanhopige poging van de PRI om haar overheersen de machtspositie by de alge mene verkiezingen van zon dag 4 juli te bevestigen. Het presidentschap is voor welke oppositiekandidaat ook voor lopig nog onbereikbaar, maar de absolute hegemonie van de PRI in het parlement loopt misschien toch reeds enig gevaar by deze verkie zingen Lopez Portillo met echtgenote: toch in de val van de oliekoorts gelopen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11