Rummenigge Duitse volksheld Spaanse Stier na slachtpartij nog in leven. •scorers WK "Engeland nu tot alles in staat" Deur voor Joego's op een kier Hel hele IcmcF wint van ChüL.. MAANDAG 21 JUNI 1982 VALENCIA (ANP) Spanje en Joegoslavië kunnen geen voetbalwedstrijden tegen el kaar spelen. Die vechten in de ware zin des woords hun duels uit. Mededogen met hun tegenstander bestaat niet sinds de beslissingswedstrijd van het wereldkampioenschap in West-Duitsland in februari 1974 in Frankfurt. Genade voor de tegenstander was er gisteravond ook niet in Valencia, waar de Spanjaarden met 2-1 wonnen en daardoor de weg naar de tweede ronde van het toernooi betrekkelijk vrij maakten. Wat er in weerwil van de ongeloof- lijke hardheid en grofheid (Ca- macho en Gordillo, Stojkovic en De Spaanse doelman Arconada valt tevergeefs uit naar de hoek waarin Ivan Gudelj het leder met zijn hoofd stuurde. Joegoslavië leidt met 1-0. MADRID - Door zijn drie doelpunten in het duel West-Duitsland-Chili voert Karl-Heinz Rummenigge de topscorerslijst van het wereldkam pioenschap voetbal aan. De Westduitse spits, die eerder tegen Algerije doeltreffend uithaalde, heeft een doelpunt meer gemaakt dan de Hon gaar Laszlo Kiss, die tegen El Salvador drie treffers achter zijn naam schreef. De topscorerslijst: 1. Rummenigge CWdl) 4 doelpunten; 2. Kiss (Hon) 3 doelpunten; 3. Wark (Sch); Fazekas (Hon); Nyilasi (Hon); Poloskei (Hon); Robson (Eng); Eder (Bra) en Maradona (Arg) 2 doelpunten. Jovanovic) ook gebracht werd, was voortreffelijk voetbal. Het was een gevecht op kracht, waar Joegoslavië meer van in huis had, tempo en individuele vaar digheid, waar de solistisch inge stelde Spanjaarden wat meer ge bruik van maakten. De Joegoslaven bedachten aan vankelijk door Suijak, Gudelj en Sljivo leukere patronen op het middenveld, maar konden de lijn niet geregeld voortzetten naar de punt van de aanval, omdat Vuj- kovic en Susic toch niet bestand waren tegen de gewelddadighe den van de Spaanse verdedigers. De gevaarlijke momenten kwa men dan ook niet alleen door, maar ook van de middenvelders, van wie Gudelj al na negen mi nuten scoorde uit een snel geno men vrije trap van Petrovic. Toen Gudelj de bal al achter Ar conada had gekopt, stond Lopez Ufarte nog bij scheidsrechter Lud Sorensen te protesteren. Spanje, dat lang niet zo glad com bineerde, kwam snel terug, om dat Z^jec tegen de alleen opruk kende Alonso een niet te betwis- GIJON (GPD) In eigen land wordt Karl-Heinz Rummenigge bijna una niem beschouwd als 's werelds beste voetballer. Buiten de Bondsrepu bliek kent de internationale voetbalwereld de Westduitse vedette welis waar grote kwaliteiten toe, maar wordt de klasse van Zico en Maradona nog altijd iets hoger aangeslagen. Hoe onvergelijkbaar dat trio spelers op zich ook is. Sinds gisteravond zou de wereldo pinie wel eens in het voordeel van Rummenigge kunnen zijn omgeslagen. Met drie doelpun ten had de Europese voetballer van het jaar niet alleen een vor stelijk aandeel in de triomf (4-1) op Chili, bovendien wees hij na het échec tegen, Algerije murw geslagen Duitse ploeg de weg naar het herstel. Hoe hard dat nodig was bleek in de eerste periode, toen de misplaat ste arrogantie van vier dagen eer der plaats had gemaakt voor angst en voorzichtigheid. Het leed zou immers niet te overzien zijn geweest wanneer de in eigen land gedoodverfde finalist an dermaal onderuit zou zijn ge gaan. De in de voorbije dagen vooral door de Duitse pers volle dig over de kling gejaagde Jupp Derwall voelde dat beter aan dan wie ook. Terecht maande de bondscoach de spelers gisteravond na afloop tot voorzichtigheid en drong hij aan op uiterste concentratie voor de slotontmoeting vrijdagavond te gen aartsrivaal Oostenrijk. Want de wedstrijd die ooit werd be schouwd als overbodig sluitstuk van de eerste finaleronde heeft meer betekenis dan ooit. On geacht het resultaat van Oosten- rijk-Algerije ligt het lot van de Duitsers in handen van Oosten rijk. Hele land Terecht kende Derwall gister avond de eer van de overwinning toe aan de al tijdens het duel tot een ware volksheld verheven Rummenigge. Want daarin zijn Duitsers nu eenmaal even snel als in het veroordelen van de na tionale ploeg. „Als we winnen", schetste de Duitse perschef Wil- fried Gerhardt de situatie in ei gen land, „heef het hele land ge wonnen. Als we verliezen heeft alleen de nationale ploeg verlo ren". Maar ook binnen de spelersgroep is de blamage van vorige week woensdagavond harder aangeko men dan Derwall aanvankelijk wilde toegeven. Ter voorberei ding op het duel van gisteravond nodigde de Duitse bondscoach vier spelers uit om hun visie te geven op het spelconcept tegen de Chilenen. Daarbij drongen Schumacher, Kaltz, Breitner en Rummenigge aan op een 4-4-2- systeem met een middenrif dat zou moeten bestaan uit Dremm- ler-Breitner-Magath-Briegel. In de achterste vier zou pseudo-ve- dette Stielike plaats moeten ma ken voor Hannes en zou Bernd Foerster de door de verhuizing van Briegel vacante positie op links moeten innemen. Het pleit voor de eigengereidheid van Derwall dat hij de voorstellen goeddeels naast zich neerlegde en niet één of twee spelers als kop van jut wilden gebruiken voor het collectieve falen. Het was immers vooral de misplaat ste arrogantie waardoor de twee voudige wereldkampioen woensdagavond onderuit ging. Toch kwam Derwall, zij het door de nood gedwongen, enigszins tegemoet aan de wensen van de spelersgroep door Rummenigge meer dan ooit in een terugge trokken positie te laten spelen. Hij doel was tweeledig. Derwall bereikte daarmee niet alleen dat de topscorer van deze WK in fei te zonder vaste bewaker speelde, bovendien werd op deze manier de spierblessure enigszins ont zien die zijn meespelen dagen lang onzeker maakte. Het briljante van de jaren '70 (Net- zer, Overath, Beckenbauer) mag dan uit het Duitse voetbal zijn verdwenen, dat de Duitsers nog altijd in staat zijn tot voetbal van uitstekend gehalte bleek in de tweede helft. Toen etaleerden zij open spel dat herinneringen op riep aan eerdere interlands en op basis waarvan zij ook het opti misme rechtvaardigden dat er met dit Westduitse elftal terdege rekening moet worden gehou den. Meedogenloos De Chilenen daarentegen zullen aan het einde van deze week naar Santiago afreizen met de herin nering aan een meedogenloos elftal dat gisteravond normen hanteerde die in het voetbalspel volledig misstaan. De manier bij voorbeeld waarop de voor voet balbegrippen bejaarde anti-ve dette Figueroa een aanslag pleegde op Hrubesch had ten minste met rood bestraft moeten worden. De Zwitser Galler, die in totaal 46 keer (gelijk over beide ploegen verdeeld) het duel voor een overtreding onderbrak, keek slechts toe en deelde uiteindelijk alleen gele kaarten uit aan Dubo en Gamboa. Gevoegd bij de angst die het Duit se spel voor de rust kenmerkte was het daarom ook niet eens zo verwonderlijk dat de Duitsers in die schrale eerste periode ook slechts een keer toe sloegen. En die treffer (van Rummenigge) dankte West-Duitsland dan nog voor een niet gering deel aan de blunderende doelman Osben, die zich in de achtste mini ut royaal verkeek op het van ver buiten het strafschopgebied af gevuurde schot. Hoe wankel die basis was, bleek pal na de rust. Met de vervanging van Soto door Letelier had coach Santibanez kennelijk gekozen voor een offensief waarbij alles geoorloofd was. Maar andermaal was het Rummenigge die het Chileense verzet definitief brak. Het was Littbarski die op rechts voor de eerste keer Bigorra te slim af was en de bal op het hoofd deponeerde van de met een jaarsalaris van 600.000 gul den duurst betaalde speler van Bayern München. Via de binnen kant van de paal verdween het speeltuig achter Osben. Halverwege deze periode sloeg het noodloot voor Chili andermaal toe. En opnieuw was het Rum menigge die een sublieme hak- bal van Magath naar behoren af rondde: 3-0. Op dat moment had Breitner reeds het speelveld ver laten, nadat hij kort na de rust onzacht in aanraking was geko men met Letelier. Een gemis voor de Duitse ploeg betekende zijn vertrek nauwelijks, want in de eerste periode beperkte de omhoog geschreven middenvel der zich louter tot risicoloze breedtepasses. Een versterking daarentegen bete kende de komst van Reinders, die zeven minuten voor afloop AI tijdens het duel werd Karl Heinz Rummenigge (r) tot e ploeggenoot hier op een voetstuk zetten. e volksheld verheven. Horst Hrubesch gaat zijn mocht opdraven als invaller voor Littbarski. Amper twee minuten in het veld stond de aanvaller van Werder Bremen aan het ein de van de aanvalslijn. Rum- menigge-Hrubesch tekende 4-0 aan. Moscoso zorgde tenslotte voor 4-1 nadat hij eerst Kaltz in de luren had gelegd. ten overtreding maakte De Deense scheidsrechter vond dat het vergrijp binnen de lijnen had plaatsgevonden en hy liet de strafschop nog eens overnemen, waar Lopez Ufarte de 11 -meter- trap had gemist omdat Pantelic veel te vroeg had bewogen. Een beslissing die volstrekt ge rechtvaardigd was. Juanito pak te de tweede kans van elf meter wel. De Joegoslaven aanvaardden de tweevoudige tegenslag in het be sef. dat er niet met de manen ge speeld mag worden in het hol van de leeuw. Ontzien echter de den ze het thuisland in geen en kel opzicht. Susic testte Arcona da, Petrovic teisterde de lat, Jo vanovic probeerde door een ver schrikkelijke schop een einde te maken aan de voetballoopbaan van Sanchez en Stojkovic kreeg een gele kaart voor een minder pijnlijke overtreding op Gordil lo. Tijd Spanje, dat zeker zoveel grove on beschaamdheden in zijn voetbal deed als de Joegoslaven. hield wat minder tijd over voor de za ken. waar de sport eigenlyk voor is bestemd. De ploeg leverde weinig werk af, dat Pantelic in de zorgen bracht, al was het maar omdat spits Satrustegui steeds te lang op aanvoer moest wachten, waarna het buitenspelfluitje hem keer op keer terugriep. Niette min kwam Pantelic over de brug met een paar ingrepen op voor zetten, die er zijn mochten. Na rust werd de wat grotere licha melijke kracht van de Joegosla ven merkbaar in een overwicht, dat kansen opleverde voor Vuj- kovic (kopbal tegen de paal) en Susic (net naast). De Spaanse coach Santamaria zag in, dat hy zijn ploeg wat nieuwe kracht moest geven en deed dat door het inzetten van Saura en Quini voor Sanchez en Satrustegui. Een wijziging, die onmiddellijk succes had door de overmoed van een paar Joegoslaven, Sur- jak voorop. De begenadigde mid denvelder verklungelde de bal bij de middellijn en in de tegen stoot veroorloofden Stojkovic. Z^jec en Jovanovic zich vlak na elkaar en in samenwerking zulke slordigheden, dat scoren van en kele meters voor Saura heel een voudig was. Prikkel Het stadion, met 48.000 toeschou wers overvol, stond op zijn kop. Het was dé pnkkel, die de Spaanse ploeg nodig had. niet om beter te gaan voetballen, maar om nog harder tegen Joe goslaven te gaan schoppen. De laffe scheidsrechter Sorensen vond alles best wat Tendillo, Ca- macho en Alesanco deden, maar trok wel geel voor Sljivo. die met vergelijkbare munt wisselde De Joegoslaven waren namelyk ook niet te beroerd om er flink tegen aan te gaan. Het laatste kwartier was compleet oorlog met nog kaarten voor Za- mora, die geen afstand nam by een vrye trap en Gordillo (aan slag op Halilhodzic) en vervan gingen bij Joegoslavië van Jova novic en Vujkovic, voor wie Ha lilhodzic en Sestic in het veld kwamen. Maar ook zy konden de wagen, die door een slordigheid halverwege de tweede helft was ontspoord, niet meer in de rails zetten. BILBAO - Héél Engeland verwacht dat de na tionale ploeg het ver gaat brengen tijdens het WK voetbal in Spanje en nadat de forma tie van coach Ron Greenwood zich gisteren in groep 4 al voor de tweede ronde plaatste, zijn ook de spelers die mening toegedaan. Luister maar naar verdediger Kenny Sam son, die na de 2-0 winst op Tsjecho Slowa kije orakelde dat "we nu tot alles in staat zijn. We hebben ons veel gemakkelijker ge plaatst dan we hadden verwacht en die twee overwinningen hebben ons moreel danig versterkt. Als we met dit elftal de lijn vast kunnen houden, gaan we het nog ver bren gen" Samson ging met die uitspraak gemakshalve maar voorbij aan het fortuin dat Engeland vooral in de wedstrijd tegen de Tsjechen had toegelachen. Het team van trainer Ron Greenwood kwam gisteren wel heel erg goedkoop aan de goals. Eerst liet de Tsjechi sche doelman Seman de bal na een hoek schop van Wilkins door de vingers glippen (Francis profiteerde) en de tweede treffer was zelfs een regelrecht cadeautje omdat Barmos de bal een kwartier voor tijd in ei gen doel werkte. Uiterst gelukkige momenten dus voor de En gelsen. die dat fortuin ook hard nodig had den omdat de ploeg nog steeds creativiteit ontbeerde Met Brooking en Keegan nog in de ziekenboeg - de verwachting is dat zy in de afsluitende wedstrijd tegen Koeweit wel in actie zullen komen - liepen er maar weinig spelers op het veld die de lijnen uit konden zetten. Alleen Trevor Francis wierp zich als zodanig op. "Hij trok de gaten voor zijn medespelers" be wonderde de Tsjechische coach Josef Venglos de Engelse aanvaller "Dat was het verschil. Wij hebben zo n speler niet" "Bo vendien". wist Vcnglos, "was er nog wel wat onderscheid "De Engelsen speelden veel zelfbewuster" Dat was wél waar. Hoewel het nog altyd niet liep zoals het moest lopen, straalden de Brit ten veel meer zelfvertrouwen uit dan hun te genstanders. Na de als beschamend ervaren 1-1 tegen Koeweit, had Venglos wel vier spe lers 'gestraft' door ze uit het elftal te laten (doelman Hruska. verdediger Kukucka en de middenvelders Kriz en Panenka), maar veel geholpen had dat niet De Tsjechen voetbalden wel gedegen van achteruit, maar de beslissende pass, die met name van een man als Nehoda werd verwacht, bleef uit. Ook by de Engelsen trouwens, al kwam er na de rust meer lyn in het spel toen Glen Hodd le als invaller werd ingezet voor Robson. die voor die tyd al een hattrick had moeten scoren", aldus Greenwood. "Dat had hy met gedaan, maar wy vervielen niet in de fout om te gehaast te gaan spelen. We brachten geduld op en dwongen die gelukkige mo menten daarmee af'. Waarmee hy een opmerkelyk aspect aanroer de, want ondanks de steun van zo'n 10 000 supporters speelt het team nog altyd heel anders dan men in eigen land gewend is. Greenwood had er de volgende verklaring voor. "By een toernooi als dit moet puur op resultaat worden gespeeld. Ik heb dan ook in de eerste plaats gekozen voor zekerheid en ik moet waken voor een te groot optimis- Dat zal nu nog meer nodig zyn (zie de uit spraak van Samson), want vlyt alleen zal niet voldoende zyn om verder te reiken dan de tweede ronde De plaatsing daarvoor lykt voor Tsjecho Slowakije moeilijk haalbaar, omdat de Fransen by winst op Koeweit aan een remise met de Tsjechen voldoende heb ben om met Engeland de volgende ronde te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9