c Partijberaad PvdA achter Den Uyl F y Bloedbanken moeten commercie weren" Industrie blijft somber gestemd Zionistenbond hekelt Van Agt Prominenten D'66 de mond gesnoerd Na schietpartij: vader ontvoert dochtertje (5) D'66: Herstel coalitie mogelijk Minister Rood wil meer geld voor rijksbanen Verkeer eist hoge tol Werkgevers steunen Van Dijk Oud-minister Ginjaar waarschuwt voor versnippering Binnenland NIJMEGEN (ANP) - Een 35-jarige inwoner van Renkum heeft gisteravond na een schietpartij zijn 5-jarig dochtertje ontvoerd bij het huis van de moeder in Nijmegen. De opa van het meisje raakte daarbij licht gewond. De vader, die ook op andere aanwe zigen in het huis van de moeder heeft geschoten, is voortvluch tig. Volgens mededelingen van de Nijmeegse politie heeft hij zijn dochtertje bij zich. De man en vrouw leven al enige tijd gescheiden. Het meisje mag volgens afspraken echter regelmatig bij haar vader in Renkum op bezoek. Zo ook op vaderdag. Rond zes uur gisteravond zou het meisje weer bij haar moeder teruggebracht worden. In plaats daarvan stapte de vader rond zes uur alleen uit de auto, liet het meisje daarin achter en bedreigde vervolgens zijn vrouw. Daarna greep hij zijn vuurwapen en schoot de gang van het huis in, waar op dat moment een broer van de vrouw en een vriend stonden. Na de eerste schoten vluchtte iedereen verder het huis in. De vader achtervolgde hen en trof in de keuken van de woning de opa, waarop hij onmiddellijk schoot. De man werd volgens een politiewoordvoerder getroffen in zijn arm en raakte licht ge wond. Alle andere in het huis aanwezige bezoekers hadden in middels via de achtertuin een goed heenkomen gezocht. De vader vluchtte na het schot op de opa. De politie heeft zijn auto inmiddels leeg teruggevonden. DEN HAAG (GPD) - Van de in dustriële bedrijven in ons land verwacht 19 procent dit jaar een beter bedrijfsresultaat te halen dan vorig jaar; 45 procent ver wacht een gelijk resultaat en 34 procent houdt rekening met een slechter resultaat dan in het afge lopen jaar. Deze verwachtingen wijken weinig af van de situatie in 1981, toen de onzekerheid over de te verwachten resultaten wat groter was. Betere bedrijfsresultaten worden vooral verwacht in voedingsmid delenindustrie: 41 procent ver wacht een beter en 34 procent een gelijkblijvend resultaat. De sterkste achteruitgang wordt verwacht door bedrijven in de bouw, metaal (beide 42 procent) en transport (41 procent). Dat zijn enkele uitkomsten van een onderzoek naar de investerings plannen van industriële bedrij ven voor dit en volgend jaar. Het onderzoek, in opdracht van het Economisch Dagblad, werd ver richt bij 613 bedrijven. De branches waar voor 1982-'83 de meeste investeringen zijn ge pland, zijn elektronica en voe dingsmiddelenindustrie, direct gevolgd door metaal, overige in dustrieën, chemie en transport. De rij wordt gesloten door textiel en de bouw. Opvallend is dat investeringsplan nen meer voorkomen bij grotere bedrijven. In bedrijven met één tot negen werknemers heeft 64 procent investeringsplannen; be drijven met meer dan 500 werk nemers hebben alle investerings plannen. De investeringen voo dit en volgend jaar worden in to taal op zo'n 18 miljard gulden ge schat. In 1979 zei 15 procent van de indus triële bedrijven investeringen te doen om het energieverbruik te beperken, in 1980 was dat per centage 18 en vorig jaar had 22 procent van de industriële be drijven dergelijke investeringen gedaan. Energiebesparende in vesteringen werden het meest gedaan in de branches bouw, voedingsmiddelenindustrie en chemie. In de textiel branche wordt nauwelijks iets aan ener giebesparende investeringen ge daan. Uit het onderzoek is gebleken dat de bedrijven de geplande 18 mil jard gulden voor investeringen voor het grootste deel (10 mil jard) uit eigen middelen willen fi nancieren. Voor ongeveer 5 mil jard gulden zal een beroep wor den gedaan op banken. Onge veer 40 procent van de industrië le bedrijven zal bij de overheid een verzoek indienen om finan ciële steun, waarmee een bedrag van 3 miljard zal zijn gemoeid. Vooral de branches voedings middelenindustrie en elektroni ca (vooral bedrijven met meer dan 50 werknemers) zullen bij de overheid aankloppen. Het aantal bedrijven dat ervarin gen heeft met deeltijdarbeid, ligt ook dit jaar, net als in de twee voorgaande jaren, op ongeveer 11.000. Het grootste aantal daar van wordt aangetroffen in de chemie, de voedingsmiddelenin dustrie en elektronica. Het oor deel over deeltijdarbeid is vrij wel altijd positief. Opvallend is dat een op de drie bedrijven met een te krap personeelsbestand ervaring heeft met deeltijdar beid. In totaal bestaan er, zo blijkt uit het onderzoek, in de in dustriële bedrijven 52.000 deel tijdbanen. Die banen worden vooral bezet door procent.) AMSTERDAM, UTRECHT (GPD) - De partijraad van de Partij van de Arbeid staat volledig achter het hernieuwde lijsstrekkerschap van Joop den Uyl, zo bleek zater dag in Amsterdam. Den Uyl noemde de komende verkiezingen een proef zonder weer ga. „Als de PvdA faalt, wie zal dan wèl de oplossingen voor de enorme problemen aanreiken?", vroeg hij zich af. De PvdA-voorman zette zich af te gen de voormalige „natuurlijke bondgenoot" D'66. „Het is nu aan D'66 de pretentie waar te ma ken dat ze progressief zijn. Hun geloofwaardigheid is zoek ge raakt",aldus Den Uyl. Volgens hem heeft D'66 zich door het CDA laten meezuigen in een op schuiving naar rechts. „Door de poriën van dit interim kabinet heen, proef je hoe daar de accenten worden verlegd", zei Den Uyl. Zo noemde hij het feit dat premier Van Agt in de Twee de Kamer een motie voor hand having van de koppeling tussen lonen en uitkeringen ontraadde, „een signaal naar de laagste in komens dat met het vertrek van de PvdA de steven is gewend". Den Uyl hamerde op het belang van een grootscheepse herverde ling van werk en inkomen, om de half miljoen werklozen perspec tief te geven. Hij signaleerde een steeds scherper tweedeling in de samenleving tussen werkenden en werklozen. „Dat is een vorm van herverdeling die voor ons volstrekt onaanvaardbaar is". Ook de nieuwe part-time minister van buitenlandse zaken, Van Agt, kreeg kritiek van de PvdA- leider. „Zijn rede voor de ontwa peningsconferentie van de Ver enigde Naties is onopgemerkt gebleven. In deze kritieke perio de, waarin het er op aankomt de bewapeningsspiraal omlaag te krijgen, is er niet één hoopge vend Nederlands initiatief" Herstel coalitie UTRECHT (GPD) - Bewindslie den, kamerleden en bestuurders van D'66 moeten tot het verkie zingscongres van 17 juli hun mond houden over de koers die de partij na de verkiezingen van 8 september zou moeten volgen. Dat sprak de Adviesraad van D'66 zaterdag in Utrecht in een motie uit. De door diverse D'66-prominenten gedane uitspraken over rege ringssamenwerking na de ver kiezingen, hebben de besluitvor ming daarover in de partij onno dig belast, aldus de indieners van de motie. Fractieleider Brink horst zei dat „absolute uitspra ken over duidelijkheid ook on duidelijkheid kunnen schep pen". WEERRAPPORTEN t xl Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. half bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. onbew. regenbui Ook D'66-leider Jan Terlouw kriti seerde zaterdag de vele uitspra ken in zijn partij, vooral waar die zich richten tegen samenwer king met CDA en VVD. Terlouw deed dat vanuit Houston in de Verenigde Staten, waarheen hij een Nederlandse handelsmissie leidde. D'66 praat volgens Ter louw te veel over met wie wel en met wie niet geregeerd kan wor den, in plaats van over het beleid dat gevoerd moet worden. Overigens heeft Terlouw zelf een van de hoofdaanleidingen gege ven tot de motie die zaterdag werd aangenomen. Terlouws dreigement dat hij geen lijsttrek ker wil worden wanneer D'66 sa menwerking met CDA en WD in één kabinet op voorhand uit sluit, is hem in de partij niet in dank afgenomen. De zin dat vooral geen uitspraken mogen worden gedaan die een voortgezette samenwerking met de PvdA moeilijker zouden ma ken, werd zaterdag uit de motie geschrapt. Dat zal het uitspreken van een voorkeur zijn, en dat wil de de Adviesraad op dit moment juist niet. len" een weg ingeslagen die kan leiden tot herstel van de coalitie met CDA en D'66. Dat zei D'66- fractieleider Brinkhorst zaterdag op de Adviesraad van de Demo craten in Utrecht. „Eerlijk De len" lijkt volgens hem in niets meer op „Weerwerk", het verkie zingsprogramma van de PvdA uit 1981. „De PvdA-gedachten gaan een heel eind in onze richting. Helaas is dat een jaar te laat. Had de PvdA die keuze vorig jaar maar gemaakt, dan waren alle proble men van de laatste tijd niet nodig geweest", aldus Brinkhorst. Aan de andere kant constateerde hij toch nog een aantal tegenstrij digheden in het nieuwe PvdA- programma. Zo vindt de PvdA ook dat het financieringstekort terug moet, maar wordt aan de andere kant gezegd dat dat slechts kan wanneer sprake is van minstens 1 procent economi sche groei. „Dat is tweeslachtig", aldus Brinkhorst. Hij was positief over de opvatting van de PvdA dat in de komende jaren 25 tot 30 miljard bezuinigd zal moeten worden. „Wie praat er dan nog over verschillen van en kele honderden miljoenen, waar op het vorige kabinet is geval len", zo vroeg Brinkhorst zich af. Realistischer WD-leider Ed Nijpels stelde voor de Tros-radio vast, dat de PvdA met haar sociaal-economisch be leid opschuift naar het midden. „Ze zijn al veel realistischer dan we durfden hopen". Niettemin noemde hij handhaving van de koppeling tussen lonen en uitke ringen een illusie en stelde hij dat niet te veel moet worden ver wacht van arbeidstijdverkorting. Nijpels noemde het goed dat de PvdA de blokkade tegen zijn partij nu wil opheffen. Een coali tie PvdA-WD zit er deze keer echter nog niet in, gezien de for se verschillen van opvatting. „Maar als de PvdA op haar realis tische koers verder gaat, in de toekomst misschien wel", zei Nijpels. De WD-leider hield D'66 voor, dat die partij het door haar voorge stane sociaal-economische be leid het beste kan verwezenlij ken in combinatie met CDA en WD. Nijpels noemde het nieu we CDA-progranmma „een goe de basis om straks snel een nieuw kabinet te vormen" HOUSTON Tijdens hun rondreis door de Verenigde Staten is het wild-west gebeuren niet ongemerkt aan koningin Beatrix en prins Claus voorbijgegaan. Op het programma stond onder meer een bezoek aan een farm in Houston, waar het koninklijk paar met twee stieren werd vereeuwigd. DEN HAAG (GPD) - Minister Rood (binnenlandse zaken, D'66) legt er zich niet bij neer dat vol gend jaar van de 660 miljoen gul den die de ambtenaren moeten inleveren maar 200 miljoen be schikbaar komt voor werkgele genheid. Hij zal hierover in het kabinet „een stevig robbertje vechten" als de begroting voor 1983 aan de orde komt. Minister Rood zei dit zaterdag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. Hij vindt dat een zo groot mogelijk deel van de 660 miljoen gulden (de korting met 1 procent op de ambtenarensala rissen) voor nieuw werk moet worden benut. Daarbij denkt hij niet alleen aan ambtelijke banen, maar ook aan de bouwsector. De besteding van het geld dat de ambtenaren moeten inleveren was een van de belangrijkste oor zaken voor de breuk in het twee de kabinet Van Agt. CDA en D'66 weigerden toen in te gaan op de eis van Roods voorganger Van Thijn (PvdA), dat het geld volledig ten goede moest komen aan nieuwe werkgelegenheid. PvdA-fractieleider Meijer is ver baasd over de opstelling van Rood. Hij vindt dat D'66 beter ten tijde van de breuk de zijde van de PvdA had kunnen kiezen, dan nu opnieuw een verloren strijd met het CDA over dit pun- talsnog op te pakken. In het komende overleg met de ambtenarenbonden zal Rood plannen op tafel leggen voor het scheppen van werk voor jonge ren. Ook gaat hij praten over meer inspraak voor de ambtena ren en over het stakingsrecht. STEDE BROEC (ANP) - Een ern stig verkeersongeval in het Noordhollandse Lutjebroek (gem Stede Broec) heeft gister avond aan een inzittende van een personenauto het leven gekost, terwijl acht anderen gewond raakten. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie in Alk maar zat het slachtoffer in een personenauto met drie anderen, die geen voorrang verleende aan een tweede wagen die van rechts kwam In die auto zaten vijf men sen. Volgens de woordvoerder is het ongeval binnen de bebouwde kom gebeurd, maar hadden bei de auto's desondanks een hoge snelheid. De gewonden zyn allen afgevoerd naar een ziekenhuis m Hoorn. De 34-jarige mevrouw G. Stnjker- Poelarends en een 9-jarig zoontje uit Zevenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen door een verkeerson geval op de Apeldoornseweg ter hoogte van Woeste Hoeve (gem. Apeldoorn). Haar 44-jarige echt genoot en twee andere kinderen (14 en 12 jaar) werden zwaar ge wond in ziekenhuizen opgeno men. Het gezin Strijker reed met zijn au to volgens de politie frontaal te gen een tegemoetkomende wa gen op de linker weghelft De be stuurder van deze auto. een 33- jarige man uit Loenen werd ook ernstig gewond in een zieken huis opgenomen. De 19-jange Jan Westert uit Rui- nerwold is in de nacht van zater dag op zondag door een ver keersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij ver loor volgens de rijkspolitie tij dens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur van zijn au to en reed tegen een boom De 24-jarige Peter Drijver uit Den Hoorn (Texel) kwam - ook in de nacht van zaterdag op zondag - op soortgelijke wijze om het le ven. Hy reed met een auto op de Westerweg op Texel tegen een duiker De 21-jarige Guy Degrae uit Sas van Gent kwam zaterdagavond door een verkeersongeval op de provinciale weg in Oostburg om het leven. Ook dit slachtoffer verloor volgens de rijkspolitie de macht over het stuur van zijn au to en botste tegen een boom De 20-jarige Mannus van Balkom uit het Brabantse Beek en Donk is in de nacht van zaterdag op zondag door een verkeersonge val om het leven gekomen Hij reed met zijn bromfiets op de He- rendijk in zijn woonplaats tegen een boom. De 66-jarige O.P. van Swieten uit Rotterdam is gisteravond door een verkeersongeval in Helle- voetsluis om het leven gekomen. De man liep samen met zijn vrouw te wandelen op een dood lopende weg bij een parkeer plaats in Hellevoetsluis en werd daarbij geschept door een perso nenauto die plotseling om de bocht kwam. Hij overleed ter plaatse. De personenauto werd bestuurd door een 21-jarige man die niet in het bezit was van een rijbewijs, aldus een mededeling van de rijkspolitie. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Nederlandse Zionistenbond (NZB) heeft de houding van de Nederlandse regering inzake het conflict tussen Israël en de Pale- tijnse bevrijdings organisatie PLO scherp veroordeeld. Dat gebeurde gisteren op de bui tengewone algemene vergade ring van de NZB in Amsterdam, bij monde van de aftredende voorzitter A.L. Boers. Hij voegde eraan toe, dat het kabinet-Van Agt in tegenstelling tot de Arabi sche leiders in het Midden-Oos ten, de kant heeft gekozen van de „Palestijnse terroristen". Hij doelde daarbij onder meer op de verklaring die Van Agt hierover in het parlement heeft afgelegd. De strijd van het Israëlische leger en volk tegen de terreur van de PLO is een rechtvaardige strijd. Sinds jaar en dag voert de PLO een gewapende strijd tegen Is raël en tegen weerloze Joden, waar ook ter wereld, aldus Boers. Onder de honderden krijgsge vangenen die het Israëlische le ger in Libanon heeft gemaakt, bevinden zich tientallen terroris ten van Aziatische, Afrikaanse en Europese Terreurorganisa ties, betoogde hij. Uit het feit dat geen enkel Ara bisch land de PLO te hulp is ge komen kan, zo vervolgde hij, worden geconcludeerd dat de Arabische leiders niet geïnteres seerd zijn in een oplossing van het geschil tussen PLO en Israël op basis van erkenning, of zelfs ook maar enig actieve rol van de PLO daarin. Vrede met Israël is voor Egypte be langrijker dan ondergang van de PLO. De NZB betreurt, evenals regering en volk van Israël, het feit dat vele tienduizenden on schuldige Libanese burgers op nieuw het slachtoffer waren van wapengeweld in het Midden- Oosten. De bond sprak tegelij kertijd zijn bewondering uit voor het Israëlische volk, dat in Israël activiteiten op gang heeft ge bracht om de Libanezen te hel pen. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen hebben zich in een brief naar hun zeggen gesteld achter de plannen die minister Van Dijk voor ontwikkelingssamenwerking heeft met de Nationale Commissie voor lichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO). VNO en NCW willen garanties die de kwaliteit en de objectiviteit in de berichtgeving in NCO-publikaties waarborgen. Het subsidiëren van on derzoek waarbij het beginsel van hoor en wederhoor wordt omzeild of niet wordt toegepast is onaanvaardbaar, aldus de organisaties. De meeste publikaties die met subsidie van de NCO tot stand zijn geko men over de rol van Nederlandse ondernemingen in de derde wereld, worden gekenmerkt door een slechte kwaliteit en een grote mate van eenzijdigheid, waarbij de negatieve invloed van de ondernemingen het vooringenomen standpunt is, zo zeggen zij. De totale vernietiging van de PLO kan volgens Boers een oplossing van het Israëlisch-Arabisch ge schil naderbij brengen, als de rechten van het Joodse en Pale stijnse volk wederzijds worden erkend. Tot op heden heeft de PLO door zijn „vulgaire politiek de rechten van het Palestijnse volk verraden", aldus Boers. Zonder de PLO kan het Pale stijnse volk een vreedzame toe komst tegemoet zien. PVDA Als Israel blijft weigeren zijn leger terug te trekken uit Libanon, moet Nederland diplomatieke en economische maatregelen tref fen. vindt de PvdA. De partijraad sprak dat zaterdag uit in een mo tie. In die motie spreekt de PvdA ver ontwaardiging uit over de her nieuwde Israëlische bombarde menten op Libanon. De partij wil „heroverweging" van de Neder landse deelname aan de VN- macht Unifil en vraagt onmid dellijk stopzetting VU Fokkers bijdrage aan de bouw van F-16's voor Israel 29 21 0 - 18 0 19 12 03 26 17 03 21 13 0 21 11 0 24 15 Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Zurich Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis regen zwaar bew licht bew geheel bew. half bew. licht bew. onbew. onbew. 19 5 26 16 0 22 13 01 21 12 0 29 16 0 UTRECHT (ANP) - De huidige or ganisatie van de bloedtransfusie in ons land is te versnipperd. Ze mist de bestuurskracht om een dam op te werpen tegen een drei gende commercialisering waar bij buitenlandse bedrijven met winstoogmerk „bloedhandel" gaan drijven met Nederlandse bloedbanken. Van een dergelijke handel is mo menteel weliswaar nog geen sprake, maar drie tot vier (van de in totaal 25) Nederlandse bloed banken hebben inmiddels wel contacten gelegd met buiten landse bedrijven over de leve ring van bloedplasma. Dat zei oud-minister dr L. Ginjaar van volksgezondheid zaterdag in Utrecht bij de presentatie van zijn rapport over een drastische reorganisatie van de bestuurlijke opzet van het bloedtransfusiege- beuren in ons land. In het rap port - dat overigens al eerder in grote lijnen uitlekte - constateert dr. Ginjaar dat er dringend be hoefte is aan een overkoepelende stichting van „Nederlandse Ro de Kruis Bloedbanken" die de eindverantwoordelijkheid draagt en landelijk in grote lijnen het beleid uitstippelt. Door het ontbreken van een derge lijke centrale instantie die de touwtjes in handen heeft, is er landelijk momenteel een groot gebrek aan coördinatie in de be sluitvorming. Het gevolg daar van is dat er onvoldoende een slagvaardig beleid gevoerd kan worden en dat is een riskante zaak. Als er met de organisatie niet snel iets gebeurd is bijvoorbeeld het gevaar levensgroot dat buiten landse bedrijven tegen commer ciële tarieven op de Nederlandse „bloedmarkt" gaan opereren, via dumpprijzen aan de bloedban ken produkten gaan slijten en vervolgens de prijzen weer opja gen zodra ze een redelijk markt aandeel hebben verworven. Dr. Ginjaar zei dat een dergelijk per spectief om tal van redenen on aanvaardbaar is. „In de eerste plaats is het princi pieel verwerpelijk als er uit winstbejag handel gedreven zou gaan worden met bloed dat de donors uit ideële overwegingen gratis hebben afgestaan. Boven dien is in het algemeen gespro ken Nederland best in staat zich zelf te bedruipen en zijn bloed- importen uit het buitenland hele maal niet nodig", aldus dr. Gin jaar. Als de commercie in ons land vrij baan zou knjgen is bovendien de kans groot dat het Centraal La boratonum van de Bloedtransfu siedienst van het Rode Kruis (CLB) in ons land - dat op niet- commerciële basis opereert - z'n produkten met meer kwijt zou kunnen. Grondstof van die pro dukten is bloedplasma en het CLB zou dan met een enorme voorraad plasma komen te zit ten. Dat zou weer tot gevolg hebben dat de Nederlandse bloedbanken hun plasma niet meer aan het CLD kwijt kunnen en het spul vervolgens op de buitenlandse markt gaan aanbieden En dat dan uiteraard tegen commerciële tarieven en niet zonder winst oogmerk zoals nu Dan is de vi cieuze cirkel rond en is de com mercie helemaal kompleet, zo vreest Ginjaar. Ginjaar gebrrlt aan coordinali*

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7