Boycot Argentië opgeheven Palestijnse vluchtelingen in nood C Bankfraude eindigt in drama Junta verdeeld over opvolging Galtieii Schending bestand Libanon Boekhouding Europees Parlement een chaos Haig: Russen doen kernwapenproeven MAANDAG 21 JUNI 1982 (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Twee zelfmoorden, de to tale ineenstorting van de aande lenkoers, het aftreden van de raad van bestuur en de benoe ming van een commissaris door de Italiaanse Bank: dit is het dra matisch verloop van de affaire „Banco Ambrosiano", die op 11 juni begon met de vlucht van de president van de bank, Roberto Calvi. Afgelopen vrijdag, een week na zijn vlucht, werd Calvi's lijk ge vonden. Opgehangen onder de Blackfriarsbrug over de Theems in Londen. Er werden geen spo ren van geweldpleging gevon den, en de Britse politie neigt er toe, Calvi's dood aan zelfmoord toe te schrijven. Onverklaarbaar blijft in dat geval de avontuurlij ke vlucht naar Engeland, met een paspoort waarin de naam was veranderd in Gianroberto Calvini, en met een som van 18 miljoen lire (36.000 gulden) in dollars, ponden en andere vreemde valuta op zak. Een dag tevoren had Calvi's prive-secre- taresse, de 55-jarige Graziella Corrocher, zelfmoord gepleegd door van de vierde verdieping Buitenland Zelfmoord Roberto Calvi? tenlandse ondernemingen, kwam de raad van bestuur in op stand. Oplossing Roberto Calvi Vlucht De reden van Calvi's vlucht is in tussen, gedeeltelijk, opgehel derd. In een bief van 31 mei wees de Italiaanse bank op een „risi co" van 1400 miljoen dollar. Het ontstaaan van deze enorme schuld gaat terug op de aankoop, in 1978, van 5.1 miljoen aandelen van de Ambrosiano door een viertal obscure financierings maatschappijtjes in Panama, op hun beurt gefinancieerd door de Banco Andino (Peru), de Ambro siano Commercial Group (Nica ragua) en de Banco Ambrosiano Overseas (Nassau), alle drie dochterondernemingen van de bank in Milaan. Het geld voor deze illegale transac tie werd gefourneerd door de Ambrosiano Holding in Luxem burg, waarvan Calvi president Aangezien de Panamese kopers nooit enige rente betaald heb ben, is de schuld intussen opge lopen tot 1400 miljoen dollar, bij na 2000 miljard lire, en de enige garantie die de drie Ambrosiano- dochters daarvoor hebben zijn de 5 miljoen Ambrosiano-aande- len, die hoogstens 150 miljard li re kunnen opbrengen. Het was dus een gat van giganti sche afmetingen, dat Calvi op 4 juni aan zijn raad van bestuur moest opbiechten: de Italiaanse bank had hem verplicht de brief aan de raad voor te leggen. Bij het horen van deze ongelukstij ding, die bovendien nog verge zeld ging van de beschuldiging, dat Calvi de Italiaanse bank in lichtingen had onthouden over een groot aantal binnen- en bui Een week lang heeft Calvi gepro beerd een oplossing te vinden om het gat te dichten. Toen dit onmogelijk bleek, bleef hem niets over dan 'de benen te ne men. Zijn vlucht werd op zater dag 12 juni bekend en op donder dag 17 juni besloot de raad van bestuur zichzelf te ontbinden en de Italiaane bank om een com missaris te vragen, die moet zien te redden wat er nog te redden valt. Hiermee werd ook Roberto Calvi automatisch van zijn post als president van de Ambrosiano ontheven. De aandelenkoers van de Ambro siano en van alle daarmee ver bonden ondernemingen schoten omlaag: afgelopen donderdag daalde hij nog eens met 20 tot 25.000 lire, d.w.z. precies de helft van enkele weken eerder. Vrij dagmorgen volgde de epiloog van dit Italiaanse drama, toen het lijk van de onttroonde presi dent in Londen werd gevonden. BUENOS AIRES/LONDEN/LUXEMBURG (GPD/Reuter/ DPA) De Europese Gemeenschap heeft de economi sche boycot tegen Argentinië opgeheven tegen de zin van Groot-Brittannië in. Wel blijft de Gemeenschap weigeren wapens aan Argentinië te leveren. De Euro pese ministers van buitenlandse zaken hebben hiertoe zondagavond in Luxemburg besloten. De Britse minister van buitenland- se zaken Pym drong er sterk op aan de sancties te handhaven zo lang Argentinië niet officieel de oorlog om de Falkland-eilanden als beëindigd heeft verklaard. De andere landen vonden echter dat de boycot lang genoeg heeft ge duurd. De ministers hebben in Luxem burg wel afgesproken zich op nieuw over maatregelen tegen Argentinië te beraden, indien de Argentijnen de vijandelijkheden tegen Groot-Brittannië zouden hervatten. Overigens moet Europa nog af wachten, of Argentinië nu ook de economische boycot tegen de Gemeenschap zal opheffen. De opheffing van de Europese sanc ties worden waarschijnlijk maandag al effectief, dit hangt nog even af van een aantal tech nische maatregelen. Vetorecht verdeelt EG (Van onze correspondent Ferry Mingelen) LUXEMBURG - Het gebrek aan besluitvorming dat de Europese Gemeenschap steeds meer ver lamt. dreigt een onoplosbaar pro bleem te worden. De Europese ministers van buitenlandse za ken kwamen zondag speciaal in Luxemburg bijeen om zich te be raden over de vraag hoe die be sluitvorming kan worden verbe terd. Dit gesprek leidde slechts tot één conclusie: de EG-landen zijn het daarover grondig on eens. Zoals minister van buiten landse zaken Van Agt het zei: „Het beeld blijft dat van een aan merkelijke verdeeldheid". Centrale vraag in de discussie is of een lidstaat Europese besluiten, die tegen zijn nationale belangen ingaan altijd kan voorkomen door een veto uit te spreken of dat op een bepaald moment Eu ropese belangen voorrang moe ten krijgen. Volgens de Europese verdragen is het laatste het geval. Het verdrag van Rome voorziet er in, dat be sluiten in de Europese minister raad met meerderheid kunnen worden aanvaard, óók als een land zich daar fel tegen verzet. Dat land behoort zich daar dan bij neer te leggen. Sinds 1966 is er echter onder Franse druk een andere politieke praktijk ont staan waarin besluiten slechts genomen worden als ólle landen het er mee eens zijn. Deze praktijk, gebaseerd op het zo genaamde akkoord van Luxem burg. werd in een vergadering van de Europese landbouwmi nisters op 18 mei jl. plotseling op losse schroeven gezet. De land bouwministers waren het toen eens over een nieuw pakket landbouwprijzen, maar Groot- Brittannië blokkeerde de aan vaarding. Tot grote woede van de Britten legden de andere landen dit veto naast zich naar, en na men het landbouwpakket aan. Engeland, Denemarken en Ierland, willen onder alle omstandighe den een veto tegen Europese be sluitvorming kunnen uitspreken als er een vitaal belang van hen op het spel staat. Volstrekt daar tegenover staan Nederland en België die zich gewoon op het verdrag van Rome beroepen waarin meerderheidsbesluiten mogelijk zijn. Frankrijk, Duits land en Italië zitten op verschil lende tussenposities. De ministers kwamen er niet uit en hebben besloten er voorlopig ook niet meer over te zullen pra ten. Een werkgroep van hoge ambtenaren zal nu verder stude ren op het voorstel van de Duitse en Italiaanse ministers Genscher en Colombo voor een nieuwe „Europese Akte". De militaire junta van Argentinië heeft afgelopen zaterdag de mi nister van buitenlandse zaken, generaal Alfredo Saint Jean, be noemd tot tijdelijk president. Hij volgt de afgetreden generaal Leopoldo Galtieri op. Overigens is de Argentijnse mili taire junta zeer verdeeld over de definitieve opvolger van Galtieri. De nieuwe commandant van de landmacht, generaal Nicolaides, de opvolger van Galtieri, heeft zijn collega Reynaldo Bignone vast voorgesteld als de nieuwe president. Deze generaal Bigno ne is in Argentinië een vrij onbe kend figuur. Hij speelde tijdens het bewind van de voormalige president Jorge Videla echter een vrij belangrijke rol achter de schermen als algemene secreta ris van de landmacht. De luchtmacht wil echter niets van deze Bignone weten. De lucht macht eist dat de nieuwe presi dent uit hun gelederen komt en er wordt aan de naam van Lami Dozo gedacht, de huidige com mandant van de luchtmacht. Waarschijnlijk zal Lami Dozo als overwinnaar uit de strijd komen. Zijn onderdeel was immers het enige dat werkelijk tegen de En gelsen heeft gevochten. Canberra Terwijl in de hoofdstad deze strijd binnen de junta wordt voortge zet, komen in het zuiden van het land de eerste Argentijnen uit de Falkland-eilanden aan. Hun aan komst wordt min of meer dood gezwegen. Cynisch detail is dat er nu met geen woord meer wordt gesproken over het Britse schip de Canberra dat de Argen tijnse verdedigers van Port Stan ley terugbrengt. Enkele weken geleden hadden de Argentijnen namelijk nog beweerd dat de Canberra gezonken was en de pi loot die het voor elkaar had ge kregen met zijn kleine Pucara- vliegtuig verscheen op de voor pagina's en was de held van de dag. Zeven leden van de Britse com mandotroepen zijn tijdens een spionage- en sabotage-opdracht in de buurt van de Argentijnse luchtmachtbasis Rio Gallegos ruim een maand geleden gevan gen genomen. Volgens de Lon- dense Sunday Times. De ploeg van zeven maakte vol gens de Sunday Times deel uit van een veel grotere groep spe ciale troepen, die voor spionage en sabotage was uitgezonden en er zou enig bewijs zijn dat zij vliegtuigen en brandstoftanks heeft vernietigd. De gevangengenomen comman do's worden onder dermate strenge omstandigheden vastge houden, aldus de Sunday Times, dat zelfs het internationale Rode Kruis er niet van op de hoogte Uiiifil-leger onderschept 540 kilo hasj HARRIS (GPD) - Nederlandse Unifil-militairen hebben dan niet de oorlog in Libanon kunnen tegenhouden, afgelo pen zaterdag onderschepten ze tijdens een van de routine- patrouilles 540 kilo.hasj (rode Libanon) ter waarde van ruim 3 miljoen gulden. De militairen vonden de hasj in een boomgaard in de buurt van het dorpje Almansouri. Volgens de koninklijke mare chaussee in Harris, het hood- kwartier van het Nederland se bataljon, stonden de plak ken hasj in verpakking ge reed om te worden verzon den. RASHIDIYEH - Een Palestijn zoekt samen met zijn kleinzoon tussen de puinhopen van hun huis naar overgebleven bezittingen. Hun huis stond in het vluchtelingenkamp Rashidiyeh, vlakbij de stad Tyre. Het kamp is door Israëlische soldaten vernietigd op hun doortocht naar Beiroet. Geen maatregelen EG tegen Israël (Van onze correspondenten) LUXEMBURG/JERUZALEM BEIROET - Israëlische artillerie heeft de afgelopen nacht op nieuw beschietingen uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Bei roet. De beschietingen volgden op een Palestijnse commando actie tegen Israëlische eenheden, waarbij drie Israëli's zouden zijn gedood en vier gewond. Dat meldde het Palestijnse persbu reau Wafa. Eerder had Israël zich bereid ver klaard het bestand in Beiroet, dat zaterdag om 12.00 uur afliep, te verlengen. Maar minister van defensie Sharon heeft tijdens een kabinetsvergadering al ge waarschuwd. dat de tijd niet in Israëls voordeel werkt. In Beiroet heeft de Amerikaanse bemiddelaar, Habib, eindelijk dan toch bereikt dat het Comité voor Nationale Redding, dat pre sident Sarkis heeft opgericht, bijeen kon komen. Nochtans be staat er weinig hoop op snelle concrete resultaten. In dat comité zitten vertegenwoor digers van alle Libanese partijen die elkaar de afgelopen jaren hebben bestreden, zoals Besheir Gemayel van de christelijke fa- langisten, de linkse druzenleider, Walid Jumblat, en de sji'itische Amal-leider Bere. Het is de be doeling een kabinet van nationa le eenheid te vormen, onder lei ding van de veteraan Saib Slaam, een soennitisch moslim-politicus van de oude stempel, die in de jaren 70 al premier was. Er zijn echter geen tekenen dat de „vreemde troepen", die in Liba non zijn gestationeerd, aanstal ten maken te verdwijnen; noch de Israëli's, noch de Syriërs. Er zijn tegenstrijdige berichten over de bereidheid van de PLO de wa pens neer te leggen en voortaan alleen nog maar politiek te be drijven. Libanese en Egyptische bronnen bevestigen dat PLO-lei- der Arafat een dergelijk plan van Habib overweegt, maar er is geen enkele PLO-bron die dat beves tigt. De Israëlische invasie in Libanon zal vooralsnog geen scherpe maatregelen tegen Israël uitlok ken van de kant van de Europese Gemeenschap. Dit bleek gister avond in Luxemburg, waar de ministers van buitenlandse za ken van de tien Europese lidsta ten zich over de ontwikkelingen in het Midden-Oosten hebben beraden. Als uiting dat de Euro pese Gemeenschap het niet eens is met het Israëlische beleid zal de ondertekening van een finan cieel protocol tussen de Gemeen schap en Israël voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Van verdergaande Europese maat regelen tegen Israël, zoals bij voorbeeld opschorting van het samenwerkingverdrag, was geen sprake. De ministers van buiten landse zaken zullen zich morgen, als zij nog in Luxemburg bijeen zijn, opnieuw over de situatie in Libanon beraden indien dan de Israëlische troepen zich meester zouden hebben gemaakt van West-Beiroet. (Van onze correspondent Ferrv Mingelen) LUXEMBURG Het Europees Parlement is in opspraak geko men door financiële onregelma tigheden. Twee ambtenaren van de financiële afdeling zijn naar een andere functie overgeplaatst. Zij hebben zich volgens de Ne derlandse voorzitter van het Eu ropese Parlement, Piet Dankert, mogelijk aan fraude schuldigge- maakt. Dankert kondigde zater dag aan dat de betrokken ambte naren disciplinair en eventueel ook gerechtelijk vervolgd zullen worden als dat laatste tenminste mogelijk is gezien hun speciale Europese status. De maatregel is een gevolg van di verse deels nog lopende onder zoeken van de Europese Reken kamer, uitgevoerd door van een Nederlands accountantsbureau, naar de financiële afhandeling van de zaken van het Europese Parlement. De conclusie: de boekhouding van het parlement is een chaos. Bedragen, varië rend van honderdduizenden tot zo'n 15 miljoen gulden, blijken op z'n minst boekhoudkundig niet verantwoord te kunnen wor den. Kamerleden hebben ook op grote schaal voorschotten opge nomen die pas veel later en niet erg zorgvuldig vereffend blijken te zijn. De Britse conservatieve fractielei der. Scott Hopkins, bleek o.a. op ruime wijze van de voorschotten- regelingen gebruik te hebben ge maakt om de reizen die hij door gaans samen met zijn echtgenote maakte, te bekostigen. Hopkins werd hierover door de Britse pers zo in het nauw gedreven dat hij de afgelopen week te Straats burg een speciale persconferen tie belegde om de beschuldigin gen te weerspreken. Volgens Piet Dankert hebben de onder zoeken tot nu toe geen bewijs op geleverd voor frauduleuze han delingen van de parlementariërs. Het vermoeden van fraude heeft geen betrekking op parlementa riërs, maar op ambtenaren, sprak Dankert zaterdag uit voor de VA- RA-radio. In kringen van de Eu ropese ambtenaren werd dit ech ter ten stelligste tegengesproken. Dankert noemt het niet langer aan vaardbaar. dat bij een parlement met zo'n 3000 personeelsleden en een budget van 500 miljoen gul den, normale boekhoudkundige regels niet worden gerespec teerd. Volgens Dankert was de boekhouding „vrij chaotisch". „Ik hoop", zei Dankert, „dat deze affaire ertoe kan bijdragen dat het parlement zich nu eindelijk eens behoorlijk gaat organise ren". Dankert heeft hiervoor al eerder dit jaar voorstellen op ta fel gelegd. MOSKOU/NEW YORK (GPD/Reu ter) - Na afloop van negen uur besprekingen op vrijdag en za terdag met zijn Russische ambt genoot Andrei Gromyko be schreef minister van buitenland se zaken de gesprekken als open hartig en nuttig. In een perscon ferentie na afloop voegde de be windsman daaraan toe dat de Russen, terwijl zij in het open baar pleiten voor wapenbeheer sing, verleden week een „ongeë venaard" programma van kern wapenproeven hebben uitge voerd. Haig gaf toe dat hij daarover niet met Gromyko had gesproken, aangezien de gegevens toen nog niet compleet waren, doch hij verklaarde dat de VS over be wijsmateriaal beschikken, dat wijst op proeven met kernwa pens. Haig zette deze feiten tegenover Gromyko's woorden voor de VN, dat de Sowjet-Unie nimmer als eerste nucleaire wapens tegen andere landen zal gebruiken. Zijn verklaringen betekenen een nieuwe verharding in de dialoog met de Sowjet-Unie aan de voor avond van de besprekingen over vermindering van strategische wapens. Volgens Haig moeten de Sowjets kiezen welke betrekkingen zij met de VS willen onderhouden. Haig ontweek vragen over de kansen op een topconferentie tussen Reagan en Brezjnjev, met de mededeling dat de Ameri kaanse president daarop zelf de komende maanden zal ingaan. De VS-bewindsman onder streepte echter dat zo'n top van Regeling Namibië op komst DAR ES SALAAM (Reuter) - De kans dat er binnen 60 dagen een regeling voor Namibië komt, is groot, zo hebben zowel Westerse als Afrikaanse diplomaten afge lopen zaterdag gezegd. Volgende week zouden al bespre kingen kunnen beginnen tussen Zuid-Afrika, dat Namibië nog steeds bestuurt, de Swapo. die strijd voor onafhankelijkheid van Namibië, de leden van de Westerse contactgroep (de VS, Canada, West-Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië) en de zes frontlij nsta ten Angola, Botswana, Mozambique, Tanza nia, Zambia en Zimbabwe. Amerikaanse zijde onder meer afhankelijk wordt gesteld van de „kansen op een positieve uit komst". Het Russische partijblad Prawda schreef gisteren dat wapenon derhandelingen tussen de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten vruchteloos zullen blijven zolang president Reagan de wereld be ziet als een Romeinse Caesar. De rede van Reagan in de Verenig de Naties heeft volgens de Russi sche partijkrant aangetoond dat de Amerikaanse leiders "kandi daten voor de functie van we relddictator" zijn. Aardbeving in San Salvador SAN SALVADOR (UPI/AFP) - Een zware aardbeving heeft afge lopen zaterdag in de Salvado- riaanse hoofdstad, San Salvador, een zeker tien mensen het leven gekost, zo hebben de autoriteiten meegedeeld. Er zijn honderden gewonden. Een aantal gebouwen, vooral in de arme wijken, stortten in door de beving. In een groot deel van El Salvador zijn elektriciteit en tele- foonverbinden uitgevallen. Vol gens het dagblad "Prensa Grafi- ca" ging het om de zwaarste aardbeving sinds 1965, toen 195 personen het slachtoffer werden. De Salvadoriaanse onderminister van defensie kolonel Francisco Adolfo Castillo, wiens dood vori ge week vrijdag werd gemeld, is nog in leven en in handen van de guerrillastrijders. Dit heeft het radiostation van de guerrillabe weging, 'Venceremos', afgelopen weekeinde bekendgemaakt. Vrijdag had het station gemeld dat de onderminister was omgeko men, toen de opstandelingen een helikopter neerschoten. Het be richt werd bevestigd door de re gering in San Salvador. Later maakte 'Venceremos' echter bekend, dat de onderminister kans had gezien zijn identiteits papieren te verwisselen met een andere gezagsdrager, die bij het ongeluk was omgekomen, en te vluchten. Nabij de grens met Honduras hadden de guerrilleros Castillo echter gevangen kunnen Volgens radio Venceremos hebben de verzetstrijders bij hun jongste offensief tegen een regeringsle ger van 5000 man in het noorden van de provincie Morazan 550 te genstanders uitgeschakeld door hen te doden of te verwonden, onder wie 12 officieren. Er wer den 43 soldaten gevangen geno- (Door onze verslaggever Taco Slagter) TYRUS - Het Israëlische leger verbiedt sinds vorige week elke vorm van hulpver lening van internationale organisaties en de VN-vredesmacht in Libanon aan de Palestijnse vluchtelingen. Het Neder landse Unifil-eommando in het hoofd kwartier in Hans maakt zich over deze si tuatie ernstig bezorgd. Elke dag raken de vluchtelingenkampen in de boomgaar den langs de kustweg bij Tyrus en Sidon voller, zonder dat de hoofdzakelijk uit vrouwen, kinderen en oude mannen be staande kampen van de eerste levensbe hoeften worden Volgens een woordvoerder van Unifil wil len de Israëliërs de aanpak van het vluch telingenprobleem zelf in handen houden. Daarbij gaat hun voorkeur uit naar de door het oorlogsgeweld zwaargetroffen Libanezen in de totaal verwoeste steden en dorpen langs de kust. Wie hulpgoede ren bij de Israëliërs aflevert, kan niet con troleren waar die blijven. „We hebben het sterke vermoeden dat de duizenden Pale- stijnen, die zich rond Sidon en Tyrus op houden, van elke verzorging verstoken blijven", aldus een Unifil-woordvoerder. Zo weigerden de Israëliërs vorige week maandag een hulpverleningstransport van de Nederlanders in het zwaargetrof fen gebied in Tyrus toe te laten. Unifil had onder meer een tot de rand gevulde watertank bij zich. Na aandrang van de legerpredikant. dominee F. Tuinder, mochten Nederlandse militaire artsen en geneeskundige soldaten wel injecties te gen tetanus en tyfus aan de Libanese be volking van Tyrus toedienen. De geeste lijke toonde zich afgelopen zondag nog zeer verontwaardigd over dit handelen van de Israëliërs. „Het is toch al te cru om je met dat water terug te sturen, terwijl er in de verwoeste stad op dat moment geen druppel water was te krijgen", aldus de legerpredikant. Intussen dreigen ernstige problemen te ontstaan met de hygiëne in de boomgaar den en andere verblijfplaatsen van vluch telingen. Veel kinderen, die tussen de chaos van het Rode Kruis-gebouw aan het strand even buiten Tyrus leven, zijn ziek. Hoewel journalisten de onnoudbare situatie zelf hebben waargenomen, ont kennen officiële legerwoordvoerders in Israël de ernst van het vluchtelingen vraagstuk. Ook het Internationale Rode Kruis heeft tot nu toe nauwelijks iets voor de vluchtelingen kunnen doen. Een andere bron voor epidemieën is de wei gering van de Israëliërs lijken te bergen. In het Palestijnse hospitaal in Tyrus, dat wonderwel niet door de hevige bombar dementen van twee weken geleden is ge troffen, lagen gisteren nog voor ons zicht baar zeven halfvergane lichamen. Vrijwel zeker bevinden zich in dit verlaten zie kenhuis nog meer stoffelijke overschot ten. Ook de vele slachtoffers die nog steeds onder het puin van hun huizen lig gen, zijn er nog niet onder vandaan ge haald. Een groot probleem waarmee Israël in haar maag zit, zijn de volgens officiële bron nen 7000 gevangen genomen Palestijnse mannen. Zeker is dat de hoofdzakelijk uit PLO'ers bestaande gevangenen in Israël gelegen kampen zijn geconcentreerd. Even buiten de stad Afoela, in Noord-Ga- lilea, is een oude, gesloten gevangenis voor dat doel weer in gebruik genomen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6