Eva had in de Trek vliet mogen zinken. Jongens gewond bij vechtpartij honden Leidenaars mishandeld en beroofd MAANDAG 21 JUNI 1982 Demping kostte beurtschippers goede order LEIDEN - Deze week wordt een begin gemaakt met het herstellen van een van de aller grootste vergissingen die het stadsbestuur ooit heeft gemaakt: het dempen van de Trekvliet. De komende maanden zullen graafmachines de grond, die ruim tien jaar geleden werd gestort ten behoeve van een vierbaans autoweg, wegschrapen. Binnen afzienbare tijd zal het water van de Trekvliet weer tot aan de Haagweg stromen. Een karwei dat alles bij elkaar zo'n tien miljoen gulden gaat kosten. "Gekkenwerk", vinden de gebroe ders Groenewegen van het ge lijknamige transportbedrijf. Tot het laatste moment hebben zij de papieraanvoer van het Leidsch Dagblad over het water ver zorgd. "Vader Chris" was daar in 1918 mee begonnen. Symbool voor de binding tussen het Leidsch Dagblad en de firma Groenewegen was 'de Eva', die in de Trekvliet ter hoogte van het LD-gebouw lag afgemeerd. Een oude dekschuit die nog alleen voor wat overslag- en opslag- werk \yerd gebruikt. Als het aan Bert en Piet GroenèWegen had gelegen dan was 'De Eva' bij het dempen van de Trekvliet in de grond gezonken: "Op een kwaaie dag kwamen ze ons van de ge meente vertellen dat we met die schuit moesten opdonderen. We hebben gezegd dat ze de Eva maar moesten laten liggen en volspuiten en dan de mast boven de grond laten uitsteken als een hand die boven het graf groeit". De Groenewegens hebben de ge meente vervloekt toen het plan werd gelanceerd om de Trekvliet te dempen. Nu diezelfde ge meente deze vergissing weer goed wil maken, verklaren Bert en Piet Groenewegen haar voor gek: "Want als je een plan maakt moet je het ook uitvoeren. Dit halfslachtige gedoe slaat in elk geval nergens op en kost ook nog eens handenvol geld. Leiden mag dan een van de mooiste stadhuizen van Nederland heb ben maar wat er inzit is niet veel Sloofdiensten Groenewegen's beurtvaart expedi tie transport bedrijf werd opge richt door Lambertus Groenewe gen. Een boerenzoon die voor de zee koos omdat hij als niet-oud- ste toch niet in aanmerking kwam voor het erven van de fa milieboerderij. Het bonkige zee- mansbestaan zat, begon Lamber tus zijn eigen beurtvaartbedrijfje op de Leids-Utrechtse lijn. Zijn zoon Chris kwam in 1912 in de zaak en ging op Amsterdam va ren. een dienst die juist was vrij gekomen. Volgens Bert en Piet Groenewegen verrichtte hun va der "sloofdiensten": zes dagen en vier nachten per week varen. In 1946 overleed "vader Chris". De gebroeders Groenewegen gin gen met hun moeder rond de ta fel zitten en besloten het bedrijf gezamenlijk voort te zetten. De Groenewegen-vloot omvatte in middels vijf schuiten: 'de Eva', 'de Lena', 'de Christiaan', 'de Berta' en 'jonge George'. In 1949 ging Groenewegen een fu sie aan met de beurtvaarders Van der Kwast en Van der Schuijt om de prijzen in de hand te houden en economischer te kunnenvaren. Gebeurde het vóór de fusie dat soms gelijktij dig een schip van Groenewegen met 25 ton meel, een schip van Van der Kwast met 15 ton meel en een schip van Van der Schuijt met 10 ton meel op Amsterdam voeren, na de fusie kon de hele handel in één keer in één schip naar Amsterdam worden geva- Binnen de combinatie overvleugel de de grootste aandeelhouder, Groenewegen, zijn compagnons die dan wel in de winst mochten delen maar nauwelijks iets in de melk hadden te brokkelen. In de jaren vijftig begon de beurt- vaart steeds zwaardere concur rentie van het vervoer over de weg te krijgen. Begin zestig scha kelde Groenwegen-Van der Kwast-Van der Schuijt voor een deel over op het wegvervoer. Een tiental jaren later voorzagen Bert en Piet Groenewegen wat zij "de ontvolking van de Leidse industrie" noemen. "We wilden de klap voorzijn en hebben bijna alles afgestoten". Van een fors transportbedrijf met 25 werkne mers in dienst krimpte Groene wegen ineen tot het tweemans- bedrijQe dat het anno 1982 nog steeds is, gevestigd aan de Utrechtse Veer. De gebroeders Groenewegen hebben nog een klein deel van hun vroegere vrachtvloot in de vaart gehouden voor het 'bijzondere vervoer over water'. Elk transport doen zij zelf, van a tot z. "Niet omdat we het nodig hebben maar enkel en alleen omdat we niet stil kunnen zitten", verklaart de inmiddels 59-jarige Piet Groenewegen. Zijn zeven jaar oudere broer, die zijn vrije tijd voor een deel vult met het voorzitterschap van de regio nale afdeling van de schippers vereniging Schuttevaer, voegt daar aan toe: "Wanneer ik twee weken niets doe dan begin ik overal pijn te krijgen. Ik denk dat ik gewoon tot m'n dood aan toe doorwerk". De gebroeders Groenewegen zijn van al die jaren keihard werken alles behalve chagrijnig gewor den. Beide vrijgezellen presente ren zich als vrolijke levensgenie ters, die weigeren om zich door hun leeftijd te laten afremmen 'Ouwe snoepers' dus, gezegend met een flinke dosis humor. Piet legt uit dat trouwen er door de liefde voor de zaak nooit van is gekomen. "Maar het voordeel daarvan is dat we nooit aan één vrouw hebben vastgezeten, als je begrijpt wat ik bedoel". En Bert vertelt met pretoogjes van zijn trip naar Hawaii, drie jaar gele den. Sinds zijn onvergetelijke vakantie in het Caraïbische ge bied stelt hij zich overal als Burt voor: "Want zo werd ik door die grietjes op Hawaii genoemd: Burt, het klinkt effe beter hè". Bert 'Burt' Groenewegen zit al een halve eeuw in de zaak. Op zes tienjarige leeftijd werd hij van de mulo geplukt en door zijn vader aan het werk gezet; meelbalen in het vrachtruim sjouwen. Aan Bert Groenewegen ging nu niet direct een studietalent verloren "Ik had op de mulo geloof ik overal een twee voor behalve voor aardrijkskunde. Daar had ik een tien voor. Pas later, toen ik in de zaak zat, heb ik leren reke nen". En behoorlijk goed ook want Groenewegen s transpor ten is onder zijn leiding uitge groeid tot een florerend bedrijf "Na de fusie", vertelt Piet Groe newegen. "hadden we de hele Leidse industrie in handen. Van de Koninklijke Grofsmederij tot en met de HCW en van de wolfa- brieken tot en met de Rotogravu re, overal deden we het transport voor". Dank zij de vette jaren konden de gebroeders Groenwegen dan ook zonder al te kwalijke gevolgen voor henzelf terugschakelen van de vierde naar de eerste versnel ling toe zij bemerkten dat "die dwazen in het stadhuis alle Leid se industrie de stad uitjoegen". Toen we dat zagen aankomen hebben we tegen onszelf gezegd "wegwezen. Het was net op tijd, zoals later bleek" De Eva (op de achtergrond) in de nog ongedempte Trekvliet. Met deze boot werden de rollen papier bij het Leidsch Dagblad gelost Trekvliet "gekkenwerk" Slimmigheidje Het bericht in deze krant over het weer opengraven van de Trek vliet hebben de Groenewegens niet alleen vertwijfeld naar het hoofd doen grijpen maar voerde hen tevens in gedachte terug naar de tijd dat zij wekelijks gi gantische papierrollen naar het Leidsch Dagblad voeren Van Amsterdam, waar het grootste deel van de Groenewegen-vloot lag. werd om vyf uur 's ochtends koers gezet naar Velsen. Rond half acht laadden de Groenewe gens daar bij Van Gelder papier zestien rollen papier in met een gewicht van 650 kilo. Via Am sterdam. waar allerlei 'beurt vracht' zoals suiker en koffie werd bijgemonsterd. ging het vervolgens naar Leiden dat te gen de avond werd bereikt. De volgende ochtend werd eerst de beurtvracht uitgeladen om aan boord voldoende ruimte te krij gen om met de papiervracht te stoeien. Vertraging op het water heeft de krant nooit in de problemen ge bracht volgens de gebroeders Groenewegen: "Want in die tijd ging het nooit van de armen by het Leidsch Dagblad Ze zorgden altijd dat ze een flinke voorraad in reserve hadden" Chris Groenewegen slaagde er in in 1918 in om de klandizie van Van Gelder als transporteur naar het Leidsch Dagblad af te snoe pen van een rederij uit Haarlem. De overlevenng wil dat "vader Chris" brutaalweg tegenover Van Gelder beweerde dat hij met de papierrollen mocht doorvaren tot voor de kelder van het Leidsch Dagblad. De Haarlemse reder kwam op last van de pro vincie niet verder dan honderd meter van de brug bij de Haag- weg. Met als gevolg dat de papie- rollen over de weg naar het Leidsch Dagblad moesten wor den gerold, een tijdrovende be zigheid. En ook in die jaren kost te tijd geld zodat Van Gelder met Groenewegen in zee ging. "Hoe vader Chris dat met de pro vincie flikte, heeft hij ons nooit willen vertellen", herinneren de gebroeders zich. "Het zal wel een van z'n slimmigheidjes zijn ge weest". Een slimmigheidje dat tientallen jaren werk opleverde en waar het stadsbestuur niet eens zo lang geleden bij vergis sing een eind aan maakte... JAAP VISSER Foto's Holvast) Maatregelen om woningen Herengracht- Zijlsingel op te knappen LEIDEN - Twee teams die zich gaan bezighouden met de kwali teit van de nieuwbouwwoningen in het gebied Herengracht; Zyl- singel. zullen binnenkort uitma ken welke definitieve maatrege len getroffen moeten worden voor een spoedige opknapbeurt van de woningen Het college van B en W heeft dit geantwoord op vragen die het PPR raadslid Van Oosten stelde naar aanleiding van een onthut send onderzoeksrapport dat is uitgebracht door het ingenieurs bureau Venema Uit dit rapport blijkt dat de kwaliteit van de nog geen vyf jaar oude woningen mi serabel is. Van Oosten wilde on der meer weten hoe het te verkla ren is dat ernstige bouwkundige gebreken en het afwijken van het bestek niet reeds tijdens de bouw en by de oplevenng van de woningen zyn ontdekt Het raadslid wilde verder weten welke maatregelen worden ge troffen om dergelyke catastrofes in de toekomst te voorkomen en wat de gemeente er van weer houdt geen zaken meer te doen met de betrokken bedryven in dien de geconstateerde gebreken en afwijkingen niet volledig voor hun rekening worden hersteld. De eindconclusies van het inge nieursbureau Venema zullen door twee teams worden onder zocht, zo blykt uit het antwoord van B en W. In die teams zullen onder meer de gemeente, de Leidse Woningstichting, bewo ners, architecten en adviesbu- reau's zitting hebben. Het ene team zal zich met de bouwkundi ge aspecten bezighouden en het andere met de problemen rond de centrale verwarming Voor 1 juli Beide teams zullen voor 1 juli aan staande hun rapporten, verge zeld van de nodige voorstellen tot verbetering en de daaraan verbonden kosten, aan het colle ge moeten uitbrengen. Er zal in elk geval voor worden gezorgd dat zodanige voorzieningen wor den getroffen dat de bewoners gevrijwaard blijven van klachten over hun woning, dus ook over de verwarming daarvan, aldus het college van B en W. Indien zou blijken dat architecten of bouwers zyn tekortgeschoten en met hen niet tot overeenstem ming kan worden gekomen over herstel voor hun rekening, dan zal het college niet schromen hen aansprakelijk te stellen. Dit mag het herstel van de woningen op korte termijn, m elk geval voor het aanstaande stookseizoen, echter niet in de weg staan Ten slotte zeggen B en W dat maatre gelen zijn getroffen om te voor komen dat in de toekomst te kortkomingen op een te laat tyd- stip worden geconstateerd, zoals by de woningbouw in het Heren- gracht/Zylsingelgebied is ge beurd. LEIDEN - Prof dr. J C van Len- teren. hoogleraar dierenoecolo- gie aan de Leidse universiteit, heeft de Akzp-prys voor weten schappelijk onderzoek ontvan gen voor zyn onderzoek op het gebied van de biologische be- stryding van insectenplagen in de glastuinbouw. De prijs be staat uit twintigduizend gulden en een oorkonde Hengelsport (1) De Ruisvoorn viste haar 2e wedstrijd in Dwarswetering en Vliet. De uitslag: 1. Th. van Daalen 11 stuks-2025 gram: 2. J. Nieuwenburg sr. 14-1400; 3. Th. Voskuil 8-1285; 4. J. Nieu wenburg 10-775; 5. J. Brou wer 4-550; 6. J. de Hoed 4-325 7. C. van Deventer 3-400; 8. A. Sinteur 3-140; 9. W. van Wei zen 2-200; 10. C. Pierens 2-150. Hengelsport (2) De Sportvrienden viste in De Zijl. De uitslag: 1. L. Mooi- broek 19-3340; 2. C. Schouten sr. 9-2140; 3. H. Jansen 13- 1800; 4. K. Schouten 14-1740; 5. J. Jansen 11-1530; 6. B. Honsbeek 17-1480; 7. Chr. Schouten 15-1200; 8. J. Siebert 2-7509. W. Schouten sr. 2-700. 10. Hen. Schouten 2-650. Hengelsport (3) De tweede wedstrijddag van de Leidse hengelcompetitie werd gisteren bij de Gouwe in Al phen gevist. Uitslag na vijf wedstrijden: 1. Alphen 8 pnt.- 194 stuks; 2 TOP 8-182; 3. HVT 8-125; 4. Ons Gen. 8-123; 5. DVS 1 8-108; 6. ZuidJWest 6-96; 7. Brasem T/A 4-136; 8. Zuid/W 4-135; 9. DSB 4-58; 10. Alphen 1 2-56; 10 Alphen 1. 2-56; 11 DVS 2 0-141. Individueel klassement 1. J Moenen 57 TOP; 2. A. Mooy- man 53 HVT; 3. C. Jansen 52 Ons Gen.; 4. G. Groen 46 Alph. 2; 5. R Verkade 46 Alph. 2; 6. K. Roskam 44 Alph. 2; 7. P. van Velzen 42 Brasem T.A.; 8. G. Kokkedee 41 TOP; 9. F. Zandbergen 38 DVS 2; 10. H. van de Laan 37 ZIW 1. Hengelsport 4) TOP viste in de Ringvaart. De uitslag. 1. C. Hoppenbrouwer 448 cm-25 stuks; 2. H Schlag- wein 438-22; 3. H. Schouten 412-23; 4. D. Schouten 408-19; 5. W. van Berkel 357-19; 6. J. van Rijn 263-14; 7. J. Moenen 244-12; 8. T. Hoppenbrouwer 151-8. Duivensport (1) P.V. Het Oosten vloog vanuit Chateauroux. De uitslag: 1.. 9. en 10. W. v.d. Nieuwendijk; 2. W van As; 3. t/m 6. A. Pracht zn7. en 8. P. Juffer- Duivensport (2) De Rijnklievers vloog ook van uit Chateauroux. De uitslag: 1. 6. en 10. Sj van Goozen; 2.. 3. en 8. J. Kok; 4. B van Mil; 5. Comb, van Leyden; 7. en 9. P v.d. Wal. Duivensport (3) De Reisduif vloog vanuit Cha teauroux. De uitslag: 1., 4.. 5., 7. en 10 W. v.d. Hoogt; 2. en 8. J. Colsen3. Penseel/van Iter- son; 6. G. v.d. Tang; 9. Strik/ v.d. Hart. Duivensport 4) De Vriendenclub vloog vanuit Chateauroux. De uitslag: 1. en 9. W. Vijlbrief; 2. en 4. J Brugman; 3. en 5. T. Houwe- ling; 6. H Wansink; 7. A. Compier; 8. J. van Seggelen. 10. F. Compier. Duivensport (5) P.V. Leiderdorp vloog eveneens vanuit Chateauroux. De uit slag: 1. en 7. Th. Habraken; 2. M. ReijeYse; 3. D. Zwaan; 4. en 8. J. Knijnenburg; 5. W. van Oosten; 6. F. Heusden; 9. en 10. B. van Vliet. Duivensport (6) De Blauwkras vloog vanuit Chateauroux. De uitslag: 1.. 6. en 7. comb. De Wetering; 2. en 3. P. Gijsman en zn.; 4., 5. en 8. J. Rozier; 9. F. v.d. Wete ring; 10. H. Koome. Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organiseert een bingo-avond. Aanvang van avond om acht uur. Film (1) 'Het toverstokje', een Neder lands gesproken film wordt woensdagmiddag in het K&O-gebouw om half drie vertoond. Een goede fee raakt in deze film haar toverstokje kwijt aan een aapje dat er weinig goeds mee uitricht. Als voorprogramma wordt een aantal tekenfilms be loofd. Film (2) De Leidse werkgroep Homosek sualiteit Caeciliastraat 18) brengt woensdagavond om half tien Der Fangschuss van Volker Schlöndorff op het wit te doek. Op haar slot Kratovi- ce ontvangt Sophie von Revel een groep vrijwilligers die de strijd aanbinden met Russi sche revolutionairen. Onder hen haar broer Konrad en zijn vriend Erich op wie Sop hie verliefd wordt. Hij prefe reert echter Konrad. LEIDEN - Twee Leidenaren zyn in de nacht van zaterdag op zondag door een groep jongeren afge tuigd en beroofd van hun tassen. De twee jongens, achttien en ze sentwintig jaar oud, fietsten za terdagnacht omstreeks kwart over twee door de Haarlemmer straat toen zij op een groep van tien tot vijftien jongeren stootte. Het tweetal werd van hun fiets getrokken en mishandeld. De groep jongeren ging er vervol gens vandoor met de tassen van de twee jongens. Daarin zaten onder meer een paraplu, een pas poort, rookwaren, leermiddelen en een geldbedrag van samen 730 gulden. LEIDEN - Een 17- en 13 jarige Leidenaar die zaterdagavond twee vech tende honden van elkaar probeerde te scheiden hebben daarby enkele flinke bytwonden opgelopen. Het viertal kwam met elkaar in contact in de Pieter van de Aastraat. De twee loslopende honden, een bouvier en een herdershond, waren daar omstreeks kwart voor twaalf met elkaar in gevecht geraakt Toen de twee jonge Leidenaren tussenbeide probeerde te komen liepen zy byt wonden op aan de rechterhand en aan de voet Beide jongens moesten onder medische behandeling worden gesteld De herdershond is be handeld door de dierenarts Muurling. De bouvier, waarvan de eigenaar onbekend is gebleven, werd door de dierenhulpdienst naar het dierena sicl gebracht. LEIDEN - Het hertenkamp in de Leidse Hout heeft er een be wonertje bij Rond drie uur vrijdagmiddag bracht een van de zwangere herten een gezonde telg ter wereld. De bevalling, die vlak naast de vijver plaatsvond, werd ga degeslagen door opzichter Jan uan der Blom. Deze kon het pasgeboren hertje nog juist van de verdrinkings dood redden toen het na de bevalling de vijver ingleecL Volgens de laatste berichten maken moeder en kind het uitstekend Opzichter Van der Blom en her tenverzorger Henk van Dam verwachten de komende veer tien dagen nog een aantal be vallingen in hef hertenkamp Hertje in Leidse Hout geboren De 'kampbok' schijnt zo'n vijf, zes herten zwanger te hebben gemaakt Overigens zal de nader nan de hertenfamilie binnen afzien bare tijd een ander 'werk ter- Om inteelt te voorkomt mehjk nc geplaatst Op de fot o rdt 1 kele jar i bok i ten kind, ge leiden door het gaas

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3