'Tk zag het allemaal de mist ingaan" Van pijpleiders tot hulpverleners [Le/cfee agenda -C 3- Hanneke van Vloten (WD) weigert benoeming tot raadslid Oegstgeest Boek beschrijft geschiedenis Voorschotense brandweer Hek Emmalaan weer kapot Eis acht jaar tegen overvallers Messiah-uitvoering zonder barok-praal Meisje (8) verongelukt Vechtpartij in Warmond Dieven van speedboot aangehouden Stad en rand MAANDAG 21 JUNI 1982 (vervolg van Dagina 1) OEGSTGEEST - De strijd om de wethoudersporte feuilles in Oegstgeest heeft zijn eerste "slacht offer" geëist. Het WD- raadslid Hanneke van Vloten weigert haar be noeming tot raadslid te accepteren nadat een po ging om haar collega raadslid Rijks wethouder van openbare werken en ruimtelijke ordening te maken op het nippertje strandde. Mevrouw Blom vertegenwoordigt op dit moment de WD in het college. Zij beheert al acht jaar de portefeuille onderwijs en maatschappelijke aangelegenhe den. Van Vloten is van mening dat die post nu ingeruild moet worden voor de in haar ogen be langrijkere portefeuille van openbare werken en ruimtelijke ordening. Het CDA beheert die portefeuille ook al acht jaar. Van Vloten: "Ik had het geweldig goed gevonden als bij openbare werken en ruimtelijke ordening orde op zaken zou zijn gesteld. Acht jaar heeft het CDA die por tefeuille gehad. We hebben daar altijd kritiek op gehad. We had den daar een prima kandidaat voor gehad". Die kandidaat was de gedoodverf de opvolger van scheidend frac tieleider Reilingh, het zittende WD-raadslid Rijks. Dat zou be tekenen dat wethouder Blom na de installatie van de nieuwe raad terug zou keren als raadslid. Iets wat voor de fractie onaanvaard baar was. Met drie stemmen voor Mist En dat begreep Van Vloten niet. Tijdens overleg met de nieuwe fractie had zij benadrukt dat openbare werken en ruimtelijke ordening de "allerbelangrijkste post" was. De andere partijen hadden volgens Van Vloten ook verwacht dat de WD die post zou opeisen. Bij een later ge sprek kwam de verrassing. "Er kwam inhoudelijk iets heel an ders dan ik verwacht had", aldus Van Vloten. "Als je zeven-vijf drie (WD, CDA en PvdA - red.) hebt, dan heb je wat in de melk te brokkelen. Ik zag het allemaal de mist ingaan". Op dat moment was haar beslis sing eigenlijk al genomen. "Je moet je afvragen: waar ben je voor aan het werk. Zijn je kiezers teleurgesteld?" En dat zijn ze volgens Van Vloten. "Iedereen had verwacht dat de WD nu als grootste partij voor het terrein waar we ook tegenaan geschopt hebben verantwoording zou ne men". In een verklaring, die ze komende woensdag tijdens de WD-ledenvergadering gaat af leggen, zegt ze het nog iets krachtiger. "Ik vind, en ik denk veel kiezers met mij, dat zowel voor het wèl van Oegstgeest, als mede voor de kracht van de WD in de komende raadsperiode ten koste van alles het verkrijgen van de wethoudersportefeuille openbare werken en ruimtelijke ordening nagestreefd had moe ten worden. Immers, die porte feuille bestrijkt een terrein waar nu eens duidelijk beleid gevoerd moet worden en daar is een sterk WD-accent van groot belang", aldus de verklaring. Als opnieuw gekozen wordt voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden ziet zij de toe komst vrij somber. "In de ge maakte keuze vind ik een door mij steeds voorgestane krachtige liberale koers, vooral binnen het college van B en W niet gewaar borgd". En: "Er zal naar mijn mening niets veranderen in de T- positie van de WD in de raad, IvrBClltlgGr behalve dan twee stemmen ex tra, als men tenminste niet ver deeld stemt". neemt in de fractie waar wethou der Blom tegenstemt. Daar moet je met de ledenvergadering over praten. Dat gebeurt te weinig. Als je de kandidatenlijst gaat vaststellen, dan weet je tenmin ste waar je het over hebt. De klei ne kring moet groter gemaakt worden". Teleurstelling Haar bezwaar komt er eigenlijk op neer dat er niets gebeurd met de zetelwinst bij de laatste raadsver kiezingen. "Ik was ontzettend blij met de winst. We hebben daar met z'n allen verschrikke lijk hard aan gewerkt", vertelt ze nu. De teleurstelling is groot, ook al door de eerdere gebeurtenis sen dit jaar. Van Vloten werd op de vijfde plaats gezet op de kan didatenlijst voor de verkiezin gen, terwijl ze in de raad de twee de plek innam achter fractie voorzitter Reilingh. Zij was plaatsvervangend fractievoorzit ter. Logischerwijs zou Van Vlo ten hem opgevolgd hebben. Toen zij tijdens de ledenvergade ring kandidaat werd gesteld voor het fractieleiderschap bleek ech ter een grote meerderheid anders te kiezen. Zij kwam uiteindelijk toch nog op de vierde plaats te recht. Alle problemen, die nu zijn ont staan, wijt Van Vloten aan het gebrek aan openheid binnen de WD. Zij heeft het in dat ver band over een "klein kringetje", van alles op de hoogte is. "Vanaf september heb ik bij het WD- bestuur al aangedrongen op openheid. Ook als je besluiten Het nu onstane conflict is geen per soonlijke tegenstelling, bena drukt Van Vloten herhaaldelijk tijdens het gesprek. Het gaat om zakelijke verschillen, die eigen lijk niet hoefden te escaleren. "Als je problemen hebt op zake lijke gronden dan moetje dat uit praten", meent zij. Als de open heid er was geweest, dan had de ledenvergadering de lijst anders kunnen samenstellen. Ondanks haar betoog dat het con flict zakelijk was, spreekt ook zij impliciet een voorkeur voor een andere wethouder uit. "Je kan nooit de kool en de geit sparen. Dat is een heel vervelende toe stand, maar het is nodig als je een krachtig beleid wil voeren", aldus Van Vloten, die er aan toe voegt dat zij haar collega Rijks een "krachtigere" figuur vindt. Tijdens de komende ledenvergade ring aanstaande woensdag zal zij haar opstelling aan de leden toe lichten. De ledenvergadering kan de raadsleden echter niet bij sturen, omdat de fractie vrij spel heeft in haar handelen, ook bij de vorming van een college. Hoe de leden op haar beslissing zullen reageren, weet zij niet. "Ik hoop dat de leden begrip voor mijn reactie opbrengen en ik hoop dat de leden zich er wat meer mee mogen bemoeien. De kiezers die op mij gestemd hebben zullen zeker teleurgesteld zijn". HENNY VAN EGMOND VOORSCHOTEN - "Nog steeds wordt er nageblust en ver der waakt men de gehele nacht. In totaal waren er bij deze brand zeven brandspuiten ingezet. Het beschikbare aantal manschappen kwam op totaal van 244, waaronder de 150 militairen uit Leiden niet eens begrepen zijn". Deze spectaculaire cijfers over het blussen van een grote dorps- brand in Voorschoten op 29 sep tember 1867, staan te lezen in het onlangs verschenen boek "Bran dende kwesties in Voorschoten". Het boek is geschreven door de Voorschotenaar J.H.M. Sloof, en geeft een inzicht over het brand weerwezen van dit dorp in het verleden. Het boek, dat fraai is uitgevoerd met zeer veel foto's, begint echter met een wandeling door het oude dorpscentrum. "Maar laten we thans aan onze wandeling beginnen, waarvoor we ons verplaatsen in het jaar 1867". Het startpunt is de hoek van Wassenaar. De tweesprong aan de zuidkant van het dorp, met rechts de Voorstraat en links de Achterstraat (nu Schoolstraat geheten). Vanaf dat punt wordt de Voorstraat ingelopen en wor den de huizen en ambachten die rechts van de wandelaar liggen besproken. Op deze manier krijgt de lezer in zijn fantasie een beeld van het oude dorpscen trum, temeer daar een gedeelte van de oude panden nu nog aan wezig is. Maar niet alleen een beeld van de huizen, ook van de bewoners. "Hier woont schoen maker De Haas die zich later, in de dertiger jaren met de genees kunde gaat bemoeien en dan als kwakzalver grote bekendheid geniet". Oude bekende Voorschotense na men passeren in het gehele boek de revue. Namen die anno 1982 ook nog verbonden zijn aan het dorp. De loodgieter en zinkwer- ker Mens, de schoenmaker-be grafenisondernemer Schoone- veldt en schilder Oorschot, om er een paar te noemen. Het dorpsle ven, dat onder meer gekenmerkt werd door de aanwezigheid van een bierstekerij met proeflokaal en de chirurgijn die tevens de baas was van de herberg 'De ver gulde leeuw'. "Dat kwam goed uit want vóór, tijdens of na de be handeling nam men dan voor de schrik en de pijn heel wat 'slok jes' en was men al vast wat ver doofd". Kwesties Het overgrote deel van het 195 pa gina's tellende boek staat echter in het teken van de 'brandende kwesties'. Zaken als 'brandge- reedschappen', het 'apparaat', de 'spuiten en auto's' en het 'brand spuithuis' komen uitgebreid aan de orde. Zeer lezenswaardig is het hoofdstukje dat gaat over de grote dorpsbrand van 29 septem ber 1867. De brand die begon bij de woning van rietdekker Kris pijn (Voorstraat 41), en zich lang zaam uitbreidde naar de woon huizen en schuren van Voor straat 37, 33 en uiteindelijk tot stilstand werd gebracht bij de boerderij Voorstraat 31. Tot op heden is het gevolg van de dorps- brand bij deze woning nog steeds te zien: de muur aan de zuidkant staat er nog krom van. De organisatie van het brandweer- apparaat verschilde in de loop der jaren nogal. In de zeventien de eeuw was er sprake van 'bu renhulp' bij brand. Dit was een verplichting om bij brand te hel pen. die overigens afgekocht kon worden. Tot eind 1927 bleef deze dienstverplichting. Vanaf 1928 kreeg Voorschoten een vrijwilli gerskorps. De eerste brandweer commandant was Kaaijk, die voor deze functie een jaarsalaris kreeg van honderd gulden. Kaaijk was commandant van 1939 tot 1950. Toen werd hij op gevolgd door Lekkerkerker. Dat ook de taken van de brand weerlieden vroeger en nu ver- OEGSTGEEST - Opnieuw is de afsluiting van de Emmalaan, die deel uitmaakt van het Oegstgees- ter verkeersplan, omver gereden. De planken, die het sluipverkeer uit deze woonwijk moesten we ren, waren gisteravond niet be stand tegen het geweld van een vrachtwagen. De chauffeur van de wagen, nog gewend aan een open Emma laan. sloeg vanaf de Terweeweg deze straat in en reed door de xood-witte planken heen. De af scherming werd al eens eerder omver gereden, maar toen, vol gens een politiewoordvoerder, met opzet. schilden, zal duidelijk zijn. In het boek worden de 'wekkers', 'zak kendragers', 'pijpleiders', 'spuit gasten' en 'piekeniers' bespro ken. Termen die nu zijn veran derd in 'brandwachten', 'hulp verleners' en dergelijke. De pro blematiek rondom het 'brand spuithuis' komt ook uitgebreid aan bod. Duidelijk wordt dat Voorschoten in het verleden nooit veel gedaan heeft om te ko men tot een goede ruimte voor de brandweer. Al in de jaren der tig was er sprake van nieuw bouw, maar door geldgebrek ging het plan niet door. Vlak na de oorlog werd een voorstel om de toenmalige garageboxen voor de brandweer te vergroten, door de gemeenteraad van de hand gewezen, 'omdat er binnen niet al te lange tijd een kazerne gerea liseerd zou worden'. Maar die 'niet al te lange tijd' duurde wel tot 1976. Als afsluiting van het boek worden de grootste Voorschotense bran den in de periode 1578 tot 1974 opgesomd. Hooibergbrandjes, maar ook zeer spectaculaire ko men in het kort aan de orde. "Twee mei 1963: Brand in het restaurant aan de Veurseweg. Het brandweercorps van De Lier, die daar toevallig feest viert, blust de brand. Voorscho tense brandweer zorgt voor na blussing". 'Brandende kwesties' kost 45 gulden en is uitgegeven door 'Repro Holland b.v. Alphen aan den Rijn'. PAUL VAN DER BURG DEN HAAG - In een rechtszaak tegen een vijftal verdachten van onder andere een roofoverval op een geldloper in Zoeterwoude zijn afgelopen week straffen geest variërend van acht jaar tot zes maanden. Vier van de vijf overvielen in februari gewapend een geldloper van het bedrijf Lijnbaan BV in Zoeterwoude. De daders werden enkele dagen la ter opgepakt. Het bleken Rotter dammers te zijn die nog meer op hun kerfstok hadden. Zo hadden zij eerder gewapende overvallen gepleegd in Dordrecht, Rotter dam en Ridderkerk. Een van de daders is naast deze zaken nog een poging tot doodslag ten laste gelegd. Later werden in deze zaak nog vier medeverdachten aangehouden. Ook loopt tegen vier van hen nog een onderzoek in verband met fraudezaken. Twee van de over vallers hoorden acht en vijf jaar tegen zich eisen, de derde twee jaar en zes maanden en.de vierde zes maanden. De uitspraak is 1 juli. De drie overige daders moe ten nog voorkomen. VOORSCHOTEN - Twee Engelse koren: The British Choir in the Netherlands en The Choirs of St. John and St. Philip (van de Ang- likaanse kerken in Den Haag en Voorschoten) gaven samen on der hun gemeenschappelijke di rigent Malcolm Hund-Davies in de goed bezette Moeder Gods- kerk, een uitvoering van Han dels, in Engeland als een soort van nationaal monument erken de, oratorium "The Messiah" In verhouding tot wat men door gaans aan massa's zangers en speellui gewend is, had het ge heel een kleinschalige opzet. De vocalisten waren niet talrijk en de instrumentalisten nog min der. Op zich zelf is daar niets te gen in te brengen. Tenminste, als de onderlinge verhoudingen goed zijn. Dit was hier zeker het geval. Maar de zo gewenste ba- rok-praal ontbrak en de onbevre digende akoestieke was niet in staat, de klank glans te geven. OEGSTGEEST - Waarschijnlijk een vergissing heeft zaterdag in de Korenbloemlaan in Oegst geest geleid tot nogal wat heibel en een gebroken ruit van een voordeur. Een vijftal jongelui kwamen naar de woning in de laan toe en begonnen met de aan wezige bewoner van het huis ru zie te maken. Het bleef niet bij woorden alleen. De ruit van de voordeur werd ingetrapt. De politie vermoedt dat het hier om een wraakneming ging, maar dat de jongeren waarschijnlijk de verkeerde voor hadden. Juist deze beide factoren zijn voor Handel koren wel zeer es sentieel. Men kon echter consta teren, dat het koren-ensemble, zorgvuldig en in verantwoorde stijl bestuurd, voldoende trans parant met duidelijk te volgen melodische lijnen zong. De zui verheid, de zegging, de passende expressie lieten niet te wensen over. Wat er nog mocht ontbre ken, was te wijten aan de beperk te omvang, de (minder dan mid delmatige) geluidswerking, aan een wat aan banden gelegde spontaneïteit. Dit laatste hield mede verband met het begelei dende instrumentale Voorscho tense Barok-ensemble, werkend onder dezelfde (intelligente) lei ding als de koren. Van zo'n or kest wordt niet weinig gevraagd. Het moet zonder haperen, gaaf kunnen spelen. Deze, aan de ba rok toegewijde spelers hebben, stevig door hun leider in het ga reel gehouden, zeker verdienste lijk werk verricht, nu en dan raakten de fijne strijkersfiguren in de knoop, werd het samenspel wat warrig, maar in de vaste gang toch telkens weer gladge streken. Voor deze gelegenheid waren enkele goede blazers toe gevoegd. MAANDAG West, 14.30 u Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000.' Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di 10-11 uur Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stadhuis - gemeenteraad 19.30 uur. Leiderdorp - Zwembad de Does, begin natioriale zwemvierdaagse. Muzenhof - postzegel/munten/prent briefkaarten ruilbeurs, 19 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 18 juni tot 25 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. e van Vloten: "Acht jaar heeft het CDA de portefeuille openbare i ruimtelijke ordening gehad. We hebben daar altijd kritiek op LEIDERDORP - In Leider dorp is gistermiddag de acht jarige Simone van Rijs bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Volgens de politie stak het meisje met haar fiets aan de hand een oversteekplaats over, waar zij werd geschept door een per sonenauto. Ze overleed korte tijd na het ongeval in het Lei- derdorpse Elisabethzieken- huis aan hersenletsel. Zwemmen (1) In zwembad 'De Does' in Leider dorp begint vanavond in het ka der van het 25-jarig bestaan van dit bad een zwemvierdaagse. Dit sportieve evenement begint om half acht. Zwemmen (2) Voor de leerlingen van de vijfde klassen van alle Voorschotense lagere scholen organiseert het gemeentebestuur woensdag zwemspelen in recreatiebad 'Het Wedde'. Van negen tot twaalf uur kan men in het binnenbad para chutespringen, lopen in een reu zenrad, cilinderrace houden en zovoort. Buiten is gelegenheid voor tafeltennis, hockey, jeu de boule en midget golf. Aan het eind van de ochtend is een zwe- mestafette. Fietsen 'De Lindehoeve' in Voorschoten organiseert de komende dagen (dinsdag, woensdag en donder dag) weer een fietsdriedaagse. Morgenavond gaan de deelne mers van start tussen zes uur en kwart voor zeven bij 'De Linde hoeve'. Het is de bedoeling dat elke avond dertig kilometer wordt gefietst. WARMOND Inbrekers hebben afgelopen weekeinde Perzische tapijten, schilderijen en een ge luidsinstallatie gestolen uit een huis aan het Warmonderhek in Warmond. Zij verschaften zich toegang door de tuindeur te for ceren. De bewoners waren niet thuis. De vocale solisten verschilden in kwaliteit. Vooral de sopraan Ma rianne Hund-Davies (een goed gevormde, heldere stem, voor- drachtelijk tot veel in staat), de contra-tenor Keith Freeman en de bas Dik Hollander voldeden. Tenor Gerardo Jak zong fraai, maar niet geheel vast. De alt Ruth Andrews was vrij overtui gend, doch had haar zwakke, wat klanklege stem niet mee. De ge noemde (hoge) contra-tenor, nam nu en dan de taak van de alt over (zoals in Handels tijde de ca straten), jammer genoeg ook in de ontroerende aria "He was des pised", die een diepe, gevoelige altstem nodig heeft. Chris Farr en Julia Theis bespeelden weinig opvallend, resp. een orgel en een clavecimbel. Het "Hallelujah"-koor werd, de Engelse traditie, staande aange hoord. JOHAN VAN WOLFSWINKEL WARMOND - In Warmond heeft 'zaterdagnacht een vechtpartij plaatsgevonden in een café aan de Dorpsstraat, waarbij zo'n zes tot acht personen betrokken wa ren. Toen de politie arriveerde waren de meesten al vertrokken. In Noordwijk werden later nog twee vechtersbazen aangehou den. Wat de aanleiding van de ru zie was wist de politie (nog) niet. WARMOND - De rijkspolitie te wa ter heeft twee inwoners van Woubrugge opgespoord die er van worden verdacht vorige week een speedboot uit de jacht haven van de Wijde Aa en enkele weken daarvoor eén jol uit de Kromme Does te hebben gesto len. De jongste van de twee, 19 jaar oud, werd afgelopen vrijdag aan gehouden toen hij de speedboot te koop aanbood bij een water- sportcentrum in Leiden. Aan de eigenaar van hetzelfde centrum had het Woubrugse tweetal al eerder met succes de jol aange boden. De eigenaar rook echter onraad toen hem vrijdag werd gevraagd de speedboot te kopen. Hij belde de waterpolitie en hield de jeugdige verkoper vervolgens aan de praat. De politie arriveerde juist op tijd om de van diefstal verdachte in woner van Woubrugge in de kraag te vatten. Zaterdagavond werd ergens in Hoogmade zijn 26-jarige 'compagnon' aangehou den. Inbraak in Poelmeer OEGSTGEEST In Oegstgeest is in de nacht van vrijdag op zater dag ingebroken in zwembad Poelmeer. De daders gooiden een grote ruit in met een vuilni semmer en vernielden daarnaast nog een klein raam. Uit het res taurant van het zwembad ver dwenen onder meer een radio, drank, snoep en schoenen. De gestolen spullen vertegenwoor digen een waarde van zo'n 1200 gulden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgevers maatschappi| Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witto Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19 30 uur); zaterdag van vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschniving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post f 307.30 I 0.80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, Panjs. Washington, Cairg. Commentator W F J. Wirtz tel. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2