S T Rooks steunt der Velde c Ickx en Bell ongenaakbaar Veel medailles zwemmers LZ'86 Bekerwinst bekroning seizoen Phüidor Bernardeau beheerst Midi Libre Neoprof wellicht naar Tour Middelburg stapt af bij races Donington MAANDAG 21 JUNI 1982 Sport Gemakkelijke zege in Le Mans LE MANS (ANP) Porsche domi neerde voor het oog van 150.000 toeschouwers de 24 uursrace in Le Mans volledig. Slechts in de beginfase bestond enige twijfel aan de uiteindelijke hegemonie van de Duitse turbo-wagens, die na wat op warm werk in de "Zes uren van Silverstone" in de Fran se klassieker hun racedebuut maakten. De grote vraag was hoe de „dorstige" Porsche-wagens in de nieuwe C-groep hun werk konden doen. De reglementering van deze WK- serie staat bij een maximum tan- kinhoud van 100 liter in 24 uur slechts 25 tankstops toe. Toen Jackie Ickx al na drie kwartier de pits binnenkwam, leek de vrees gerechtvaardigd, dat de Porsches in de slotfase van de strijd tegen de Ford c-100 wa gens en de Ford-Rondeau-Boli- des niet meer voluit zouden kun nen gaan. wagens van Ford met de duo's Ludwig/Surer en Niedzwiedz/ Winkelhock aan het stuur waren na zes van de 24 uur al uit de strijd. Slechts Marc Surer had even de leiding in dc wedstrijd kunnen nemen. De vijf equipes tellende Rondeau-afvaardiging kwam ook niet aan de streep. Het gaf de nieuwe 956-types van Por sche de kans hun betrouwbaar heid en relatieve zuinigheid te bewijzen. Ickx en Bell. de koningen van Le Mans, werden door de strakke teamleiding naar de overwinning gecoacht. De Belg was aan de lei ding zo op zijn gemak, dat hij via pitssignalen op de hoogte werd gehouden van het verloop van de WK-wedstrijd België-El Salva- De 600 paardekrachten, waar de wagen van Ickx en Bell gebruik van kan maken, waren ook goed voor een nieuw afstandsrecord in Le Mans. De zevende Porsche- zege in de 24-uursrace kwam tot stand na 359 ronden, een afstand van 4.891,7 kilometer. In de WK- stand na vier wedstrijden leidt in de teamstrijd Rondeau nog voor Porsche: 52-40. In de individuele strijd leidt de Fransman Henn Pesvarolo, terwijl Ickx en Bell na Le Mans de vierde positie bezet ten. 1. Jacky Ickx/Derek Bell (Bel/Gbr) Por sche 956 t 359 ronden afgelegd (gemid delde snelheid 204, 128 k/'u. nieuw re- 2. Jochen Mass/Vernon Schuppen (Wdl/ Aus) Porsche 956 t 356 ronden. 3. Hurley Haywood/Al Kobert/Juergen Wisseling van de wacht Derek Bell (links) staat klaar om de plaats achter het stuur van Jacky Ickx over te nemen. Barth (Vst/Wdl) 340 ronden. 4. John Fitzpatnck/David Hobbs (Gbr) Porsche 935 t 329 ronden. 5. Dany Snobeck/Francois Servanin/Re- né Metge (Fra) Porsche 935 ke 1325 r PERPIGNAN (ANP) - Na zijn tweede plaats in de Dauphiné Li- beré heeft Jean-René Bernau- deau met zijn derde opeenvolgen de overwinning in de Midi Libre aangetoond dat hij de voor naamste kandidaat is voor de tweede plaats in de Ronde van Frankrijk, waarin Bernard Hi- nault de enige kanshebber op de overwinning is. De vroegere lui tenant van de Breton is in de vorm van zijn leven. Jammer dat hij zo'n matig begaafde tijdrij- der is. In de tijdritten van de Tour de France zal hij waar schijnlijk meer tijd verliezen, dan hij in de bergen kan winnen. Bernaudeau verdedigde in de Midi Libre drie dagen lang een secon de voorsprong op de Italiaan Francesco Moser. Hij profiteerde van het reglement, dat er in de korte etappewedstrijd in Frank rijk geen tijdvergoedingen meer mogen worden gegeven. Hier door werd de Midi Libre, onder tropische temperaturen in berg achtig terrein, een saaie koers, want de sterkste ploeg, die van Bernaudeau, had de wedstrijd geheel in de hand. Joop Zoete melk, een van de weinige Neder landers in de koers, sloop zodoen de naar de zevende plaats in het eindklassement. De 35-jarige Zoetemelk sleutelde in een door hem geliefd klimaat aan de con ditie voor de Ronde van Frank rijk, waarin hij als de voorte kenen niet bedriegen een goede prestatie gaat leveren. De laatste rit leverde een overwin ning op voor Bemaudeau's land genoot Patrick Clerc. De Deen Kim Anderson won zater dag de derde etappe van de Midi Libre. De ploeggenoot van Joop Zoetemelk was na 160 kilometer de snelste van een kopgroep van zestien renners, waarin ook de Nederlandse ex-Tourwinnaar. Francesco Moser, in een spurt verwikkeld met Sean Kelly (1) kwa gistermiddag aan de finish van de Midi Libre één seconde tekort vo de eindzege. Bernaudeau kon juichen. Het eindklassement is: 1. Jean-René Bernaudeau (Fra) 19.31.39, 2. Francesco Moser (Ita) op 1 sec. 3. Kim Andersen (Den) op 5 sec., 44. Michel Laurent (Fra) z.t., 5. Robert Al- ban (Fra) op 6 sec. De etappezeges in het weekeinde gingen naar Moreno Argentin (derde etappe). Guido van Cal- ster (vierde etappe) en de Zwit ser Beat Breu (vijfde etappe), die meteen de gouden leiderstrui overnam van zijn jonge landge noot Jean-Marie Grezet. Met name Peter Winnen. Johan van der Velde en Steven Rooks bewezen in het weekeinde, dat de vorm groeiende is. Voor de eerste twee was dat belangrijker dan voor neo-prof Rooks, die vermoedelijk niet naar de Ronde van Frankrijk gaat. Zijn presta ties hebben ploegleider Peter Post echter aan het'denken ge zet. Zelfheeft de Noordhollander de indruk dat drie grote wedstrij den achtereen teveel van het goe de zal zijn. Post wacht de komen de twee etappes af. Rooks ploeg genoot Van der Velde was nu al vol lof over de neo-prof uit Heer- hugowaard. "Ik heb er een klim mer bij", verklaarde hij na afloop van de zware tijdrit. "Het zou mij goed uitkomen, wanneer hij meegaat naar de Tour. Die beslis sing is evenwel niet aan mij" Hoe de beslissing over Rooks ook zal uitvallen. Van der Velde zelf toonde in de zeven kilometer lan ge klimtijdrit van Laax naar Fa- lera aan, dat het steeds beter LAAX - Aad van Den Hoek zal geen deel uitmaken van de ploeg van Peter Post, die op 2 juli start in de Tour de France. Tot dit besluit kwamen Van den Hoek en Peter Post na de afslui tende klimtijdrit in de Ronde van Zwitserland, waarin Van den Hoek de gestelde tijdlimiet ruim overschreed. gaat. Dat moest ook wel, want in de Dauphiné Libéré, twee weken geleden, werd hij verpletterend verslagen. Voor de eerste keer vertrekt de Brabander dit jaar als kopman van de Raleigh-ploeg naar de Tour de France. De druk is groter dan andere jaren en Van der Velde moet zich als ronde renner in de Ronde van Frank rijk bewijzen. Na vijf etappes in de Tour de Suisse bezet hij de veertiende plaats in de algemene rangschikking. Met nog een gro te bergetappe vor de boeg (mor gen) moet hij die positie weten vast te houden. Het klassement in Zwitserland telt niet te zwaar, maar elke goede prestatie kan op dit moment slechts een positieve uitwerking hebben op Van der Velde. len de Zijl/LGB op tweede plaats KATWIJK - Onder slechte weersomstandigheden is za terdagmiddag het zesde en tevens laatste gedeelte van de kringkampioenschappen gezwommen. De kringkam pioenschappen zijn ook dit jaar weer een groot succes geworden voor de zwemmers van het Leidse LZ'86. De zwemmers wisten in het totaal beslag te leggen op 34 gouden, 27 zilveren en 26 bronzen plakken. De Zijl/LGB werd in het totaal tweede met 20 kringtitels. Op het programma stonden de 100 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag en de 200 meter rug slag. Ondanks de kou werden er toch enkele limieten behaald voor de Nederlandse kampioen schappen. Marco Mulder (LZ'86) zwom zich zeer knap naar een li miet op de 100 meter vlinderslag jongens 1970. Hij legde de 100 meter af in de tijd van 1.17.7. Het Zijl/LGB talent René Correljé (Zijl/LGB) behaalde een limiet op de 100 meter vlinder jongens 1969. Zijn tijd was 1.07.9. Ingrid van Veen (Zijl/LGB) en Bas Wil- lems en (LZ'86) tikten beiden binnen de vastgestelde tijd aan op de 400 m meter vrije slag. Hun tijden waren 5.40.3 respectieve lijk 5.44.9. Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) kwam goed voor de dag. De 100 meter vrije slag en de 100 meter vlinder wist ze win nend af te sluiten. De tijden waren 1.09.4 (vrije slag) en 1.15.0 N.K. limiet (vlinder slag). Gijsbert van der Leeden (LZ'86) zwom op de 100 meter vrije slag en op de 100 meter vlin der slag de snelste tijd. (1.00.5; 1.07.9 Reinier Haasnoot (Zijl LGB) zette dezelfde prestatie neer. De 100 meter vrije slag leg de hij af in een tijd van 59.5 en de vlinder in 1.08.9. Op de 200 meter rugslag meisjes onder de 14 jaar behaalde Svlvia Bakker (LZ'86) een gouden plak, zij liet de klok ken stil zetten op 2.42.2. Kring kampioen werd zij ook op de 100 meter vlinderslag meisjes 1968 met een tijd van 1.18.2. RenéCor- relij (Zijl/LGB) kwam op de 200 meterrugslag een tiende seconde tekort voor het N.K. limiet (2.34.0), maar legde wel beslag op de eerste plaats. Op de 100 meter vlinder slag meisjes 1969 tikte Yvonne de Kier (LZ'86) als eerste aan in een tijd van 1.17.6. Tweede werd Annemarie van der Luyt (LZ'86); 1.20 8 UITSLAGEN: 100 meter vrije slag: Meisjes 1969, 3 Yvonne Flippo (LZ'86) 1.10.7. meisjes 1969 2. Sylvia Bakker (LZ'86) 1.07.1. meisjes 1966: 1. Rianne den Duik (Katwijk) 1.02.4. 2. Carla Mey Waard (ZVS) 1.04.2. Dames: 1. Inge den Duik (Katwijk) 1.05.0. 2. Brigitte Distel veld (Zijl LGB) 1 05 8. 3 Ellen ÜOOflHI* boom (LZ'86) 1.06.5. Jongens 1971 2. Marco Blokpoel (Katwijk) 1.13.5. Jon gens 1970 2. Leon Luyten (Zijl(LGB) 1.08.2 3. Marco Mulder (LZ'86) 1.10 0. Jongens 1968 3 René Correljé (Zijl/ LGB) 1.01.5. Jongens 1967 3. Vincent van Duyvenbode (LZ'86) 1.02.1. Heren 3. Hans la Lau (Zijl/LGB) 1.00.6. 200 meter rugslag: meisjes onder def 14 jaar: 2. Jeannette den Duik (Katwijk) 2.50.1. 3. Miriam Hagendijk (LZ'86) 2.50.2. Meisjes onder de 16 jaar 1. Rianne den Duik (Katwijk) 2.39 9. Dames: 1. In ge den Duik (Katwijk) 2.49.5 2. Esther Rebel (Katwijk) 2.51 8 3. Inge Bouw meester (Zijl/LGB) 2.52.4 Jongens on der de 16 jaar 2. Reinier Haasnoot (Zijl -- - der r» Es (LZ'86) 2 38 5 100 meter vlinder slag: Meisjes 1970 3 Mireille Correljé (Zijl'LGB) 1 23.4 Meis jes 1968 3 Margareth van Veen (Zijl1 LGB) 1.24.5 Dames 1 Inge den Duik (Katwijk) 1.15.9. 2. Ellen Hoogeboom De "NK" zwemmers van LZ boven v.l.n.r. Bas Willemsen, Yvon de Kier, Sylvia Bakker. Ellen Hoogeboom, Mevr. Barnhoorn (trainster). Zittend: Remco Filippo, Gijs v.d. Leeden, Martin Bartels. Marro Mulder, Vincent t\ Duivenbode. (Zijl'LGB) 1.16.2. 3 Brigitte Distelveld (ZijL'LGB) 1.17.5. Jongens 1966 2 Dan ny Harkus (ZijlLGB) 1.12 9 3 Michel van der Zeeuw (LZ'86) 1.13.4 Jongens 1969 3 Hans van Hees (LZ'86) 1.22 8 Jongens 1970 3. Edo den Boef (ZijDLGB) 1,24.9 Jongens 1971 1 Marco Blokpoel (Katwijk) 1.31.9. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames 1 Katwijk 4 32 2.2 ZVS 4 33 4 3 LZ'86 4 36 0 4 x 100 meter vrjjé slag estafette heren 1 Zijl LGB 3.54 3 2 LZ 86 4 09 2 LAAX (ANP) - Het zelfvertrouwen van het contingent Nederlandse wielerprofs in de Ronde van Zwitserland is gedurende de weekeind-etappes enigzins opgevijzeld. De achterstand op de Zwitsers en Italianen bleef beperkt. Dat nam niet weg, dat de dagprijzen nog buiten bereik bleven. Op de proloog na, door Bert Oosterbosch gewonnen, was de buitenlandse concurrentie tot nu toe te sterk voor de Nederlanders. Naast de kopman van de Ploeg Post liet ook Peter Winnen een goede indruk achter. Met de Noor Jostein Wilmann is Winnen kopman in de Tour in de Belgi sche equipe van Walter Godef- root. Winnen, die niet in de Dau phiné startte maar een hoogte- kuur deed in de Pyreneeen, ver klaarde gisteren dat hij beter in vorm is dan op hetzelfde tijdstip een jaar geleden. Hij is de tweede jeugdige Nederlandse coureur, die vanaf 2 juli de strijd gaat aan binden met Bernard Hinault. Of zij werkelijk een bedreiging zul- staanbare Breton is overigens twijfelachtig. Zowel Van der Vel de als Winnen moeten in de tijd ritten nog veel terrein prijsge ven. In Falera eindigde Winnen als dertiende, dezelfde plaats neemt hij na vijf etappes in in het algemeen klassement. Breu Ondanks de geruststellende pres taties van een aantal Nederlan ders, Gerne Knetemann was met zijn tiende plaats de beste in de tijdrit, wordt de buit in de Ronde van Zwitserland voorlopig ver deeld tussen de Zwitsers en de Italianen. Het parkoers van de derde en de vijfde etappe was op het lijf geschreven van Beat Breu, de winnaar van de vorige ronde. Het was zelfs zo dat Breu. twee jaar geleden nog rijdend voor Post, heeft meegeholpen in het uitstippelen van de derde rit. Desondanks slaagde hij er niet in te zegevieren. Hij nam echter wel dit weekeinde de leiderstrui over van zijn jeugdige landgenoot Grezet. In de klimtijdrit toonde de "bergvlo" andermaal aan een klauteraar van de eerste orde te zijn. De concurrentie is dit jaar voor hem echter veel heviger dan bij zijn triomf een jaar geleden. Met name de Italianen (Saronni, Visentini en Natale), die na de Giro het juiste wedstrijdritme te pakken hebben, maakten het de iele coureur uit Sankt Gallen niet gemakkelijk. Een indicatie van de geringe krachtsverschillen is het feit dat Natale, vorig jaar der de, de zevende plaats inneemt op slechts 45 seconden. De strijd is dan ook nog lang niet gestreden en Breu zal met zijn Cilo-forma- tie elke dag op zijn hoede moeten zijn voor zelfs dc meest onschul dig lijkende ontsnapping. Algemeen klassement 1 Breu 17 10 09. 2. Visentini op 4 sec., 3. Grezet op 9 sec., 4. Saronni op 20 sec 5. Gorospe op 31 sec 6 Lanzoni op 41 sec 7 Natale op 45 sec 8 Muller op 1.05, 9 Hubert Seiz (Zwi) op 1 03. 10 Jostein Wilmann (Noo) op 1 06 De klasseringen van de Nederlanders in het algemeen klassement zgn 13. Winnen op 1 14. 15. Van der Velde op 1.20. 20 De Rooy op 1 42 DONINGTON (ANP) - Zes dagen voor de TT van Assen ging Jack Middelburg, bij een generale re petitie voor alle wereldtoppers in Donington, voor de zoveelste keer in zijn motorsportloopbaan onderuit Na in de eerste manche op de der de plaats geëindigd te zyn. leek de Nederlander in de tweede reeks van de internationale 500 cc-wegrace op weg naar de twee de positie achter WK-ranglij staanvoerder Franco Uncini. Met drievoudig wereldkampioen Kenny Roberts op de hielen kreeg de winnaar van de Engelse Grand Prix van 1981 echter iets teveel haast, waarna hij onderuit schoof. De snelheid afremmende zandbak naast de baan van het circuit van Donington Park zorgde ervoor, dat Middelburg voor de TT-races van zaterdag niet hoefde af te schrijven. De Suzuki-coureur. die tegen eerder afspraken in in Engeland nog geen beschikking had over het beste fabneksmate- riaal, kwam er zonder noemens waardige blessures van af. De Italiaanse verrassing van dit seizoen. Franco Uncini, werd in Engeland tot totaalwinnaar uit geroepen. In de eerste manche kon de Italiaan zich niet bij de eerste drie plaatsen. Crosby, de in Italiaanse dienst rijdende Nieuwzeelander. blufte Kenny Roberts af. terwijl Jack Middel burg secuur sturend derde werd voor Uncini en Sheene. Boet van Duimen haakte al vlot af in Do nington. toen hij vlak voor zijn neus de Amenkaanse toprijder Randy Mamola (voor de zoveel ste keer dit seizoen) van zijn ma chine zag duikelen. Van Duimen heeft bovendien grote proble men zijn Suzuki-produktiefiets competitief te maken. Voor As sen zal de Ammerzoder onge twijfeld voor de Italiaanse Cagi- va-machine kiezen. In de tweede manche nam Jack Middelburg vanaf de start de lei ding. Hij moest echter Roberts. Crosby en Uncini op hun veel snellere racemachines voorbijla- ten. Uncini ging op jacht naar de twaalf seconden voorsprong, die hem de totaalzege kon brengen Graeme Crosby, die de Italiaanse aas wilde bijsloffen. ging recht uit de zandbak in Roberts, in duel met Middelburg, volgde dat voorbeeld bijna, doch wist op tijd de zaak te corrigeren. Middelburg kon dat ook een keer met zijn bokkende Suzuki, maar ging de tweede keer roemloos en volgens het hem bekende recept onderuit, Uncini trok zich van de moeilijkheden van zijn concur renten weinig aan en claimde de totaaloverwinning met een voor sprong van zeventiende seconde op Roberts. De 1 Franco Uncini (Ita) Suzuki. 2. Kenny Roberts (VSt) Yamaha. 3 Barry Shoene igbd Yamaha, Kork Ballington (ZAf) Kawasaki. Twee records Verstappen BREDA - Annemane Verstappen gebruikte de wedstrijden in Bre da als een laatste test voor de se lectiewedstrijden voor de we reldtitelstrijd. die aan het einde van deze week in Rotterdam worden gehouden Ze contro leerde vooral de baan indeling Zaterdag won ze drie twee Nederlandse records terdag bleef ze op de 100 meter vrije slag met 56 0 seconden pre cies één seconde binnen de ncht- tud. die in Rotterdam dient te worden gehaald Gisteren verbe terde zij het nationale record op dc 200 meter vrye slag Daarop recordhoudster met 2 16 69 In Breda kwam Verstappen tot 2.16.40. nog altijd 2.4 seconden boven de WK-nchttijd Verder won Verstappen in Breda de 200 meter wisselslag in 2.28 0. de 100 meter rugslag in I 09 4 en dc 400 meter vnje slag in 4.23 9 LEIDEN - Na het in de wacht slepen van de landelijke amateurtitel, hebben de schakers van Philidor het toch al geslaag de seizoen met het veroveren van de lan delijke schaakbeker bekroond. Afgelo pen zaterdag bleven de Leidenaars tij dens de in Utrecht verspeelde finale hun opponenten Philidor-Leeuwarden en Nieuw-West duidelijk de baas. Daarmee eiste het Leidse viertal voor de tweede maal (in 1977 was Philidor al eerder de beste "cupfighter") de bokaal voor zich op. geklaard. Daarin stuitten de Leidenaars immers op DD en de Variant, geduchte tegenstanders die zij slechts met moeite wisten te kloppen In de andere poules slaagden de zwaargewichten uit de lande lijke competitie er niet in zich voor die finale te plaatsen. De "zware jongens" stuitten op eersteklasser SMB. het zojuist naar de 2de klasse KNSB gepromoveerde Nieuw-West en Philidor-Leeuwarden (weliswaar hoofdklasser, maar niet meer van het niveau uit vroeger dagen) Phili dor kon zich voor de finale dan ook prompt de rol van favoriet toemeten, im mede-finalisten had Philidor-Leiden kreeg 's morgens wel met een de zwaarste tegenstander voorge schoteld, namelijk hoofdklassegenoot Philidor-Leeuwarden. De uiteindelijke 2l/2-ll/2 zege van de Leidenaars liep tegen de Friezen echter nauwelijks gevaar Wel iswaar werd Peter Gelpke kansloos door Scholl ingemaakt, maar het tno RAG de Graaff. Rinic en Hans Kuyf stond al snel op groot voordeel. De Graaff en Rinie Kuyf bouwden dat overwicht tegen hun respectievelijke tegenstanders Boersma en Han Janssen overtuigend uit, waarna een puntendeling van Hans Kuyf het lot van de Friezen bezegelde 2'A-l1^ Nieuw-West wist verrassenderwijs SMB met te klopppen en moest daarom de beslissende strijd met Philidor aanbin den. Dat laatste duel was voor Philidor een fluitje van een cent. het Leidse-viertal was duidelijk te sterk voor de Amster dammers. Met een alleszeggende 4 0 overwinning (alleen RAG de Graaf moest zich enige moeite voor zijn zege getroos ten) werd de bokaalzege van Philidor een feil SMB klopte in de strijd om de derde plaats Philidor-Leeuwarden met 2^-1^

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13