5 D T -r 3 Argentijnen helpen slachtoffers Elke dag weer vers wijwater Straks gaan ze sigaret ro Modeshow: 25.000 gulden Rti 'jfSi Jry 5^.1 Baltatsja scoort 1100ste treffer WK-standen Johan Cruijff: geen voorrang Martina niet te stuiten MAANDAG 21 JUNI 1982 Sport ZARAGOSSA (ANP) - In het plaatsje Zuera, 25 km ten noorden van Zaragossa. brengt Don Ignacio Cavera. bisschop van landstreek Ara- gon elke dag een keteltje wij water, waarmee de spelers van Honduras bij elke trai ning en wedstrijd traditiege trouw hun handen bespren kelen, voordat ze een kruis slaan. Voor Honduras kan het wereld kampioenschap na het gelijk spel van 1-1 tegen Spanje niet meer kapot. Vandaar dat het team voor de wedstrijd van vandaag tegen Schotland waarschijnlijk met veranderd wordt. Bij de Schotten is er sprake van, dat trainer Billy Bing ham de sterk koppende libe ro Costly meer naar voren wil halen, waardoor vermoede lijk Brotherston in het team komt ten koste van McCree- ry. In vergelijking met de wed strijd tegen Engeland heeft de Franse trainer Michel Hi dalgo voor het treffen tegen Koeweit zijn team op vijf plaatsen veranderd. Didier Six, de linkerspits van VFB Stuttgart, die tegen Engeland pas in de tweede helft werd ingezet, staat ditmaal in de basis. Rus kijkt niet op een cent... SEV1LLA (ANPt - De Sowje- trussische aanvaller Oleg Bloehin heeft van de voetbal bond van zijn land officieel toestemming gekregen om in het buitenland te gaan spe len. Tijdens een persconferen tie in Sevilla verklaarde de vice-voorzitter van de bond Vlasjeslav Koloskov. dat de 29-jarige linkerspits naar zijn mening twee keer zoveel waard is als de Argentijnse superster Maradona. wiens komst Barcelona meer dan twintig miljoen gulden kost te. MADRID (ANP) - De uerel- voetbalbond (FIFA) heeft za terdag het protest van Hon garije tegen de twee gele kaarten gegeven in de wed strijd Hongarije—El Salva dor afgewezen. De twee Hon gaarse spelers Laszlo Faze- kas en Tibor Nyilasi hadden beiden een gele kaart gekre gen van scheidsrechter Ebra- him Youssouf Al-Dou (Bah rein) toen zij naar de zijlijn waren gelopen om eens slok wöter te drinken. De woordvoerder van de FIFA. secretaris Joseph Blatter ver klaarde: 'De gele kaarten zijn niet gegeven voor het tua- terdnnken. maar wegens on sportief gedrag. De spelers hebben zich met bij de scheidsrechter afgemeld. Als de scheidsrechters niet optre den tegen dit soort dingen, wordt er straks cola gedron ken. een pauze ingelegd om een sigaretje te roken of mis schien wel om hun vriendin te gaan kussen". Polen zal in de wedstrijd voor groep 1 tegen Peru met kun nen beschikken over Janusz Iwan. De 22-jange aanvaller moest in de eerste helft van het treffen met Kameroen op een brancard het veld verla ten. Hij liep een enkelblessure op VALLODOLID (ANP) - Een modeshow, die door de Ar gentijnse voetballers in Vallodolid is gehouden, heeft ruim 25.000 gulden opgebracht. Dit bedrag wordt ter be schikking gesteld van de slachtoffers van de Falkland- oorlog. De show werd opgezet door de echtgenote van verdediger Al berto Tarantini, die begin juli haar eerste kind verwacht. De entreeprijs bedroeg 15 gulden. Er waren een slordige 1000 lief hebbers op de show, die in hotel Euro Tennis werd gegeven, afge komen. De show begon tien mi nuten na middernacht en duurde tot het ochtendgloren. Twee jon gere broers van Maradona fun geerden als mannequin. Trouwens de gehele Maradona- clan, bestaande uit 20 personen, maakte het feest mee. De com plete Argentijnse selectie, met uitzondering van trainer Luis Menotti, was aanwezig. Er von den geen politieke demonstra ties plaats. De feestvreugde na de overwin ningen van Brazilië in het toer nooi om het wereldkampioen schap heeft in dit Zuidameri- kaanse land vijf mensen het le ven gekost. Ruim duizend perso nen zijn gewond geraakt. Het televisiestation "TV-Globo" meldde zaterdag, dat vijf mensen zijn overleden aan de verwondin gen, die zij bij festiviteiten had den opgelopen. De carnavals stemming, die na ning van vrijdag op Schotland (4-1) in Brazilië ontstond en tot zaterdagmiddag in vele delen van het land voortduurde, heeft talloze gewonden opgeleverd. Alleen in Rio de Janeiro hebben artsen 439 personen behandeld, die voor het merendeel brand wonden hadden opgelopen, na het afsteken van vuurwerk. De "Gustado de Mallo", het op leidingsschip van de Braziliaan se marine, vaart mee met het Braziliaanse elftal. Een week ge leden ankerde het schip op de Guadalquivir bij Sevilla. De 480 opvarenden hebben sindsdien geen wedstrijd van Brazilië ge mist. Dat zal voorlopig ook niet gebeuren. Voor de tweede ronde vaart het schip naar Barcelona, waar ook het Braziliaanse elftal wordt verwacht. De Spaanse gevangenen hebben ter gelegenheid van het W.K.- toernooi een bijzondere service gehad. In de verschillende ge vangenissen zijn in totaal 110 te levisietoestellen gezet, zodat alle gevangenen de wedstrijden kun nen volgen. De Rus Baltatsja heeft in de wedstrijd Sowjet-Unie— Nieuw-Zeeland de 1100ste treffer tijdens de wereldkam pioenschappen gescoord. De lijst van "jubiuleumdoel- punten" ziet er als volgt uit: le treffer: Mcghee (Vst) op 13 juli 1930 in de tiende minuut van de wedstrijd Verenigde Staten-- België (3-0) in Montevideo; 100. Jonasson (Zweden) in 1934; 200 Wetterström (Zweden) in 1938; Groep 1 Polen Kameroen 0-0. Italië Peru Kameroen Polen 2 0 2 0 2 (1-1) 2 0 2 0 2 (1-1 0 2 0 2 (0-0) 2 0 2 0 2 (0-0 (Ml (1-01 (5-3) (1-5) Groep 2 West-Duitsland-Ctaili 4-1 Algerije I 1 Oostenrijk 1 1 België-Et Salvador 1-0 België 2 2 0 0 4 (2-0 Hongarije 2 10 12 <11-5 Argentinië 2 10 12 (4-2 El Salvador 2 0 0 2 0 (1-11) Groep 4 Enge land-Tsjechoslo waki je 2-0 Engeland 2 2 0 0 4 (5-1) Koeweit 10 10 1 (1-1) Tsjechosl. 2 0 111 (1-3) Frankrijk 10 0 10 (1-3) Groep 5 Spanje-Joegoslavië 2-1 Spanje 2 110 Honduras 10 10 Noord-Ierl. 10 10 Joegoslavië 2 0 11 Groep 6 Rusland-Nieuw Zeeland 3-0 Brazilië 2 2 0 0 Rusland 3 (3-2) 1 (1-1) 1 (0-0) 1 (1-2) Behalve zijn gehele familie liet Diego Maradona ook verloofde Claudia overkomen naar Spanje. Na het voetbal Schotland lekker ontspannen aan de boorden van de Middellandse zee. Prettig leventje toch wel. Nw- Zeeland 300 Chico (Brazilië) in 1950; 400. Lefter (Turkfje) in 1954 500. Rahn (West-Duitsland) in 1958; 600 Jcrkovic (Joegoslavië) in 1962; 700 Bobby Charlton (Enge land) in 1966; 800 Jairzinho (Bra zilië) in 1970; 900. Yazalde (Ar gentinië) m 1974. 1000. Rensen- bnnk (Nederland) op 11 juni 1978 in de wedstrijd Nederland- Schotland (2-3) in Mendoza; 1100. Baltatsja (Sowjet-Unie) op 19 juni 1982 in de wedstrijd Sow jet-Unie—Nieuw-Zeeland (3—0) in Malaga. MADRID (ANP) - Johan Cruijff, die als t.v.-verslaggever in Span je het toernooi om het wereld kampioenschap bijwoont, is uit het hoofdkwartier van het Spaanse elftal gezet. De vroegere wereldster wilde enkele gesprek ken voeren met Spaanse spelers. "Als zelfs de Spaanse journalis ten op straat moeten wachten, dan maken wij ook voor CruijfT geen uitzondering", aldus de se cretaris van de Spaanse voetbal bond, Augustin Dominguee. De Spaanse politie heeft in Sevil la de Schot Robert Torrence in gerekend. De man bleek in het bezit te zijn van 728 entree-bewij zen van wedstrijden, die nog ge speeld moeten worden. Vier an dere Schotten en een Braziliaan se zwarthandelaar bleken tesa- men te beschikken over 152 toe gangskaarten. LONDEN (ANP) - Wimbledon is voor een tennisser net zoiets als een fiche voor een roulettespeler. Hij zou er graag vanaf willen, maar kan er niet buiten. Telkenjare regent het geruchten, dat er een bondgenootschap is gesloten om nu eindelijk de na één dag al platgetreden grassprieten van Wimbledon te mijden. Tennis op gras (in Engeland niet ten onrechte turf genoemd) is een anachronisme, dat voor het overige alleen nog bestaat in Australië en daar naar alle waarschijnlijkheid ook al zijn langste tijd heeft gehad. Het klachtenlijstje is bekend: de hooghartige manier waarop de wedstrijdleiding met de spelers omspringt en die bijvoorbeeld John McEnroe vorig jaar vrijwel tot razernij bracht. De slechte kleedaccommodatie, de dagelijk se worsteling om dwars door het publiek heen de buitenbanen te bereiken, waarbij honderden handtekening- en andere souve- niijagers dienen te worden afge schud en de vrijwel totale onmo gelijkheid om aan een behoorlij ke trainingsmogelijkheid te ko- Dit voorjaar was het met name Vi tas Gerulaitis, die nog eens pu bliekelijk aandacht vroeg voor deze al jaren bestaande misstan den. Hij zou zich met liefde aan sluiten bij een Wimbledon-boy- cot als die van de grond kwam. Als... maar het is er niet van geko men. De herinnering aan 1973 is nog niet verdwenen. Toen werd naar aanleiding van de kwestie Pilic wel een boycot afgekon digd. Het resultaat was dat er meer mensen op Wimbledon ver schenen dan het jaar tevoren, ook al ontbraken zeventig van de beste spelers. Trouwens het is tekenend voor de liefde-haatverhouding, dat de zelfde Vitas Gerulaitis hemel en aarde bewoog, toen hij in Parijs enkele fikse boetes opliep, waar door hij Wimbledon dreigde te zullen missen. Kanshebbers zeggen niet af. Borg is er niet bij. Dat is waar, maar de Zweed zei pas af, toen hem dui delijk was geworden, dat hij bij gebrek aan vorm, weinig kans zou hebben de kwalificaties, waartoe hij was veroordeeld, door te komen. Connors schold niet geheel ten on rechte Ivan Lendl uit voor een angsthaas, toen deze na zijn ne derlaag in Parijs aankondigde Londen voor gezien te zullen houden. Men kan als Lendl in vijftien achtereenvolgende toernooien de finale bereiken, de "echte" kampioenen worden alleen in New York, Parijs en Londen ge maakt. En het meest van alles in Londen. Daar kan zelfs Lamar Hunt niets aan veranderen. Niet voor niets meldde Vijay Amritraj, de enige van de topspelers, die bij het conflict tussen WCT en Grand Prix resoluut de zijde van de Amerikaanse miljonair koos, zich eigener beweging voor de kwalificatie aan. Sommige ten nissers kunnen nu eenmaal niet buiten Wimbledon. Lommerrijk Vandaar dat in de lommerrijke dre ven van de Londense voorstad niet wordt getreurd om de weg blijvers. Borg natuurlijk uitge zonderd, maar al die anderen. Het zou leuk zijn geweest als ze erbij waren, echte kanshebbers waren ze niet. De defensief inge stelde Lendl zeker niet. Maar ook Vilas en Clerc, die wegens de ge beurtenissen op de Falklandei- landen menen te moeten weg blijven, niet. Higueras, Teltscher, Pecci en Ta- roczy deden er zelfs goed aan niet te komen. Op grond van hun hoge positie op de computer ranglijst, zou de organisatie ge dwongen zijn geweest hun een "beschermde" plaats toe te bede len. Daarmee verwachtingen scheppend, waaraan de betrok kenen in het geheel niet zouden kunnen voldoen. Het spel op de (vertraagde) binnen banen, gravel, cement en kunst stof verschilt zo wezenlijk van het spelen op gras, dat de verras sende winnaar van Parijs Mats Wilander alleen naar Wimbledon komt om daar iets te leren. Het probleem is echter, waar leert Martina Navratilova men nog het spel op gras. In En geland zelf zeker niet. Daar heeft men op een enkele uitzondering na beton gestort op de grasba- nen. Met het gras zijn de specia listen verdwenen. Wat overblijft zijn mensen met een toevallige aanleg, zoals Tom Okker niet had. En nu de huidige titelhou der John McEnroe en zijn grote rivaal Jimmy Connors. Mensen, die diep door de knieën kunnen om de slagen laag te houden. McEnroe is favoriet, ondanks de nederlaag, die Connors hem op Queens toebracht. Beide spelers hebben een wisselvallig seizoen achter de rug en stonden bij de grote toernooien in het tweede gelid. McEnroe wegens een hard nekkige enkelblessure, Connors vanwege zijn gevorderde leeftijd Afgezien van die twee is met Geru laitis, Tanner, Kriek, de gebroe ders Mayer en wellicht Chip Hopper het scala van kansheb bers zo breed, dat de bookma kers hun keus eigenlijk nog niet hebben durven maken Dames Bij de dames liggen de zaken over zichtelijker. Er is weinig onze kerheid rond de officiële favorie te Martina Navratilova. De tot Amerikaanse genaturaliseerde titelhoudster van 1978 en 1979 toont dit jaar een verrassende vormvastheid. In alle toernooien, waaraan zij deelnam, verloor zij slechts een partij: de finale van het Masterstoernooi in New York tegen de Westduitse Sylvia Hanika. De 25-jarige Navratilova is op een punt aangekomen, dat zy haar carrière kan overzien. Ze weet dat zij haar onmiskenbare talen ten te weinig heeft uitgebuit. Haar in 1975 genomen besluit om in het westen te blijven en de fa milieproblemen, die dat gaf is daarvan waarschijnlijk de oor zaak geweest. De problemen zijn overwonnen en het det er naar uit, dat het win nen van de Franse titel het begin is geweest van een lange heer schappij van Navratilova in het damestennis. Een week geleden leverde de reeks van zeventien toernooi-overwin ningen haar de eerste officiële er kenning op: voor het eerst sinds 1979 staat ze weer eerste op de computerranglijst bij de dames Precies op tijd om op Wimble don als eerste te worden ge plaatst voor titelhoudster Chris Lloyd-Evert. Al W Z" MMl/l/r 16W F//VAl£- 59)W^-af/ö/^ xei&r &WC/VO Q EASTBOURNE (Reuter) - Marti na Navratilova (Vst) heeft m de finale van het internationale ten nistoernooi in Eastbourne ge wonnen. De Amerikaanse ver sloeg in minder dan zestig minu ten in twee sets (6-4. 6-3) de 20- jange Hana Mandlikova (Tsj). Martina Navratilova. die dit jaar slechts een wedstrijd verloor, geldt als de grote favoriete voor de Wimbledonkampioenschap- pen, die vandaag in Londen be- ginnen N.iv rjtil<>\ v. p>\ crd« d.- titel daar in 1978 en 1979 N,. afloop van de partij tegen Mand likova, die zij enkele weken gele den in de finale van de open Franse kampioenschappen in Parijs ook versloeg, verklaarde Navratilova "Ik ben nog nooit zo goed in vorm geweest Ik hoop dat ik de komende veertien da gen ook goed speel In de afgelopen tien maanden heeft Martina Navratilova slechts vijf van haar 87 wedstrij den verloren In de periode ver diende zij ruim twee miljoen gul den De Australiër John Alexander heeft zaterdag in Bristol de finale van het herenenkelspel van een internationaal tennistoernooi ge wonnen Hij versloeg in de eind strijd de Amerikaan Tim Mayot- te in twee sets 6-3 en 6-4 Het was voor de 31-jange Australiër de eerste overwinning in het toernooi in de laatste drie jaar In de eerste ronde van het toernooi van Wimbledon speelt Alexan der tegen zijn landgenoot Kim Warwick Wanneer hij die ont moeting wint, ontmoet Alexan der de als tweede geplaatste Amenkaan Jimmy Connors

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11