LEIDSCH DAGBLAD Gigantische fraude ontdekt Argentinië gaat door met acties Begin spreekt voor VN over "zelfverdediging" miTiiUTïl FNV: bezuinigen funest voor banen Zwitserse politie houdt Nederlandse koppelbazen aan "Babbel" Haig en Gromiko ZATERDAG 19 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36808 Directeur G Koopman Hooldredacteur A A M Schuurmans Adj.-hoofdredadeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bimu WfltSnpM 30 PAGINA'S Blik op de historie van Nieuwenhuizen Vlinders vangen met een monnik Dagje op de BUENOS AIRES (UPI/Reuter/AP) - Argentinië heeft de Verenigde Naties meegedeeld, dat het de vijandelijkheden met Engeland om de Falkland-eilanden niet zal beëindigen totdat Engeland zijn troepen terugtrekt. Dit werd be kendgemaakt door het Argen tijnse ministerie van buitenland se zaken in Buenos Aires. In de verklaring, gericht aan de Veilig heidsraad van de VN, zegt Ar gentinië dat het van oordeel is, dat "alleen onderhandelingen binnen het kader van de VN en in overeenstemming met de re soluties terzake van de veilig heidsraad die het altijd heeft na geleefd tot vrede kunnen lei den". In de voornaamste van deze resolu ties, 502 van 3 april eiste de Vei ligheidsraad behalve onmiddel lijke stopzetting van de vijande lijkheden en zoeken naar een di plomatieke oplossing expliciet "onmiddellijke terugtrekking van alle Argentijnse troepen van de Falkland-eilanden". De bekendmaking droeg nog bij tot de verwarring die was ont staan na het terugtreden van Gal- tieri als president. In tegenstel ling tot veel van zijn mede-gene raals wilde Galtieri de strijd met alle inzet laten voortduren. Westerse waarnemers zeggen dat de Argentijnse mededeling niet noodzakelijkerwijs hoeft te bete kenen dat de strijd ook werkelijk doorgaat. Zij interpreteerden het als een teken dat Argentinië zich op diplomatiek terrein niet wenst neer te leggen bij wat het beschouwd als een onrechtvaar dige koloniale situatie. in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden i>aa2)uys!, ANTIQUAIR OCCASIONS INKOOP VERKOOP TAXATIES t buitenlandse zaken Premier Begin (rechts) sprak gisteren in New York met de Amerikaanse minister t Alexander Haig (links) en de vertegenwoordiger voor Israël in de VN, Yehuda Blum. NEW YORK (UPI/AFP/DPA/GPD) De Israëlische premier Mena- chem Begin heeft gisteren in een rede tot de ontwapeningsconfe rentie van de Verenigde Naties gezegd dat "zelfverdediging het heiligste recht en de plicht van de mensheid is zolang de tiran nie bewapend is". Alle Arabische delegaties verlieten AMSTERDAM (ANP) - De bezui nigingen van het kabinet als ver meld in de voorjaarsnota maken het werkgelegenheidsprobleem alleen maar groter. Dat geldt vooral voor de gezondheidszorg, bejaardenzorg en welzijnswerk, waar meer dan tienduizend ar beidsplaatsen verloren gaan. Dat zei voorzitter Jaap van de Scheur van de Abva Kabo, de FNV-bond die de belangen van de werknemers in de verzorgen- Matig Half tot zwaar bewolkt, minimum temperatuur 12 graden, maximumtem peratuur 18 graden. Matige zuidwes tenwind. Morgen zonnige perioden, maar ook kans op een bui, middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Matige westenwind, windkracht 3. De ver wachting tot en met donderdag: zonni ge perioden, maar ook kans op regen. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Strandverwachting: slecht. Tem peratuur zeewater 16 graden. 20 juni 1982 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 04.37 uur, maan onder: 20.54 21 juni 1982 Zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 05.19 uur, maan onder: 22.10 Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.30 en 16.06 uur. laag water 11.44 en 00.14 uur. de sector behartigt, op een grote protestmanifestatie vamorgen in de RAI. Van de Scheur constateerde, dat nu het in ons land wat slechter gaat, de inzet van de werknemers in de verzorgende beroepen als niet zo produktief wordt afge schilderd en er honderden mil joenen guldens worden bezui nigd. Volgens Van de Scheur worden in de kinderbescherming "met een pennestreek" 160 mensen op straat gezet. De banen van dui zend kraamverzorgsters en vijf duizend gezinsverzorgsters staan op de tocht en vijfduizend leer ling-verpleegkundigen komen op straat te staan, zodra ze zijn afgestudeerd. Van de Scheur vindt dat dat niets met een werkgelegenheidsbeleid te maken heeft. Hij wees er op dat ook de regering zelf heeft toe gegeven dat er een tekort is aan kinderbeschermers, gezinsver zorgsters en verpleegkundigen. "En toch worden al deze ontsla gen doorgezet. Er heerst-een be zuinigingspsychose", zo meent Van de Scheur. Hij wees er op dat de bond bereid is de leden te vragen één procent van hun loon af te staan voor werkgelegenheid. De Abva-Ka- bo verwacht dan wel van het par lement dat het de bezuinigingen die in de voorjaarsnota worden aangekondigd, nog niet invult, maar, het overleg daarover tussen bonden en regering afwacht. de zaal van de algemene vergade ring toen premier Begin onvast en met behulp van een stok op het spreekgestoelte toeliep. De Sowjet-Unie en de landen van het Oost-blok waren weggeble ven. De voorzitter van de verga dering, de Iraakse diplomaat Is- mat Kittani, liet voor zich waar nemen. Slechts 50 van de 157 de legaties waren aanwezig. Begin vermeed elke toespeling op de invasie in Libanon en de ge vechten van de Israëliërs met de PLO-guerrillastrijders en hun bondgenoten. Voor zijn optreden in de Verenigde Naties had hij in zijn hotel uitvoerig gesproken met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexan der Haig, over de crisis in Li ba- Begin zei, leunend tegen het kathe der, dat het vredesverdrag met Egypte bewees dat Israël en zijn Arabische buren over vrede kon den praten. "Laten we elkaar ontmoeten zelfs al zijn we in staat van oorlog. Laten we elkaar de hand schudden, over vrede praten, overeenkomsten sluiten, en we zullen de geschiedenis van onze landen veranderen". Thatcher: ik was liever op de Falklands LONDEN (RTR) - Premier Marga ret Thatcher van Groot-Brittan- nië heeft vrijdagavond gezegd dat zij tijdens de oorlog met Ar gentinië over de Falkland-eilan den, liever déér dan in haar ambtswoning in Downingstreet had vertoefd. "Ik zou daarginds liever de handen uit de mouwen hebben gestoken dan hier in Downingstreet 10 te zitten", aldus mevrouw Thatcher tot leden van een persclub. "Maar iemand moest op nummer 10 zijn". Zij voegde eraan toe: "te zijn ik op dit ogenblik ben en de ver dediging op mij te mogen nemen van deze grote waarden, die voor ons meer betekenen dan wat ook, is het grootste voorrecht dat ik heb gehad". ROTTERDAM (ANP) - De Zwitserse politie heeft op ver zoek van de Nederlandse justitie de 42-jarige Nederlan der B. aangehouden, die wordt verdacht van een koppel- bazenfraude in het Rijnmondgebied waarmee tenminste een bedrag van tachtig miljoen is gemoeid. Bij de fraude, die bestond uit het niet afdragen van loonbelasting en sociale premies, zijn nog ze ker twee andere Nederlanders betrokken. Volgens officier van justitie Van Brummen is binnenkort de ar restatie van een tweede hoofd verdachte in deze zaak te ver wachten. Die verdachte is de ook naar Zwitserland uitgeweken 42- jarige J. van der S., evenals B. af komstig uit een plaatsje bij Rot terdam. Toen de Zwitserse poli tie Van der S. afgelopen woens dag in zijn huis wilde arresteren bleek hij spoorloos. Zijn aanhou ding wordt desondanks spoedig verwacht. Op verzoek van de Rotterdamse officieren van justi tie hebben de Zwitserse autori teiten de bankrekeningen van B en Van der S. geblokkeerd. De arrestatie van een derde hoofd verdachte zal, zo verwacht mr. Van Brummen, wat meer voeten in de aarde hebben. Deze ver dachte verblijft in Sri Lanka, een land waarmee Nederland geen uitleveringsverdrag heeft. Uitlevering De nu gearresteerde B. zal naar verwachting over een of twee maanden aan Nederland worden uitgeleverd. Hij zal terecht moe ten staan wegens bedrieglijke bankbreuk, valsheid in geschrif te en verduistering. B. verblijft momenteel in t vangenis. De arrestatie vai streeks gevolg die de leden van het speciale fraudeteam "Coba" elf andere verdachten afnamen. De elf wer den gearresteerd nadat het frau deteam in november vorig jaar de administraties in beslag had genomen van dertien metaalbe drijven in het Waterweggebied. Uit de verhoren kwam naar vo ren dat er sprake moest zijn van drie hoofdverdachten in de kop pelbazen-affaire. Verder bleek dat het drietal jarenlang 200 tot 600 zwartwerkende metaalwerk- nemers "in dienst" had. Voordat in november van het vori ge jaar de invallen in de dertien metaalbedrijven plaatsvonden hadden politie en justitie zich al twee jaar met de zaak bezigge houden. In een later stadium, toen de inbeslag genomen admi nistraties moesten worden be studeerd, kwamen aan het on derzoek ook deskundigen van het GAK, de Loontechnische Dienst, de rijksaccountants dienst en de Economische Con troledienst te pas. Het eind vorig jaar opgerichte frau deteam Coba, dat de koppelba zen-affaire nu bijna heeft afge wikkeld. zal volgens mr. Van Brummen niet worden opgehe ven. Justitie wil gebruik maken van de inmiddels opgedane erva ring in de strijd tegen andere koppelbazen. Zwitserse ge- Omroep-CAO zit de^erhoren OpnieUW VaSt In de strijd van de Israëli's tegen de Palestijnen in Libanon is een zekere rust ingetreden. In de Li banese hoofdstad Beiroet waren er gisteren weliswaar nog enkele schietpartijen in het zuidelijk deel van de stad, maar de nadruk ligt nu kennelijk op de politiek. De pogingen van de Amerikaan se bemiddelaar Habib om in Li banon een regering te vormen met alle Libanese strijdende par tijen om één tafel, en vervolgens het vertrek van zowel Syrische als Israëlische troepen, alsmede een ontwapening van de PLO te bereiken, willen echter nog niet vlotten. De Israëli's versterken inmiddels wel hun greep op Beiroet met de hulp van de christelijke falangis- ten. In oostelijk-Beiroet behoren Israëlische militairen reeds tot het straatbeeld. De Israëlische televisie liet gisteravond een re portage zien van zijn reporter in Oost-Beiroet, met uitgebreide beelden aan de zogenaamde "groene lijn", de overgang van oost naar west, waar de Syriërs, moslims en Palestijnen zitten. Israël schijnt langzamerhand meer onder Amerikaanse pressie te komen om de PLO in Beiroet niet geheel te vernietigen. De Amerikanen, die op indirecte wyze in Beiroet contacten onder houden met de PLO, willen ken nelijk dat de Palestijnen een fac tor blijven in de onderhandelin gen. Minister Van Agt (buitenlandse za ken) voelt weinig voor een wei gering van Nederlandse mede werking aan een eventuele leve ring van F-16 straaljagers door de Verenigde Staten aan Israël. De linkse fracties in de Tweede Ka mer drongen daar gisteren op aan, als blijk van afkeuring door Nederland van de Israëlische agressie in Libanon. NEW YORK (UPI) - De Ameri kaanse en de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Haig en Gromiko, hebben giste ren in de marge van de ontwape ningsconferentie van de Ver enigde Naties een onderhoud ge had. Het ging in de eerste plaats om het bespreken vEin details over de komende Start-onder handelingen over beperking van de strategische bewapening en over een eventueel treffen tussen president Reagan en president Bre^jnjev. Het onderhoud, het derde tussen beide ministers, had in een wat kille sfeer plaats, naar aanleiding van de verwijten die Witte Huis en Kremlin elkaar deze week nog maakten Niettemin babbelden Haig en Gro miko vriendelijk met elkaar toen ze voor het kantoor van de Ame rikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Jeane Kirkpa- trick, voor foto's moesten pose- Haig plaagde de oude, vertrouwde en elegante Sowjetrussische tolk. Wiktor Soechadres. en zei: Wiktor ziet er vandaag op zijn paasbest uit. We hebben dezelfde kleermaker". Het werd niet uitgesloten geacht dat Haig en Gromiko vandaag verder praten. HILVERSUM - Het overleg over een nieuwe omroep-cao (5.500 werknemers) zit opnieuw vast. Werkgevers en bonden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag na acht uur bijeen geweest te zijn het cao-overleg opgeschort en gaan zich nader beraden met hun achterbannen. Belangrijkste struikelpunt is opnieuw de ar beidstijdverkorting, zo lieten bonden en werkgevers na afloop van het overleg weten. DEN HAAG Bij Kaprun in Oostenrijk is eerder deze week het stoffelijk overschot gevon den van de 34-jarige Nederlan der G.L.M. van Pul, die sinds 24 februari werd vermist. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het lichaam werd gevonden door een bosar- beider. Van Pul was op 24 februari niet teruggekeerd van een skitocht. Verschillende zoekacties lever den geen succes op. Aangeno men wordt dat hij tijdens het skiën op een steile helling is uit gegleden, waarna hij een val van honderdvijftig meter maak te. HUISMAN b.v. |Uw Fial-dealërl Wilde zwijnen gaan spoedig 11 1 11 verhuizen HOENDERLO (GPD) - De wil de zwijnen op de Hoge Velu- we gaan binnenkort „verhui zen". Om al te grote schade aan het landschap te voorko men, zullen in het zogenaam de „noordelijk cultuurge bied". het domein van de everzwijnen, de vele kleine binnenrasters worden weg genomen. In de plaats daar van komt er één groot, aan eengesloten raster van 5 kilo meter om een ander gebied, waann de zwijnen gedreven zullen worden. Het leefgebied voor de circa 65 zwijnen wordt daardoor enigszins ingekrompen tot 900 hectare. Het is bovendien een wat schraler gebied, waar minder voedsel voor de die ren te vinden is. Dat betekent dat er meer zal moeten wor den bijgevoerd, aldus de di recteur van het Nationale Park, ir. C. J. Stefcls. Intussen komt de heide op de Hoge Veluwe, die verdron gen werd door de „wildgroei" van diverse soorten grassen, weer terug. Proeven met me chanisch afplaggen van de heidevelden blijken een suc ces te zijn. Uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Natuur beheer (RIN), aan de hand van luchtfoto's, blijkt de ve getatie in het Nationale Park veel sneller te veranderen dan aanvankelijk werd ge dacht. Het blijkt dat de op pervlakte spontaan gevormd bos van vliegdennen tussen 1935 en 1973 met minstens 400 hectare is toegenomen. Dollar breekt nieuw record AMSTERDAM (ANP) - De waar de van de Amerikaanse dollar heeft gisteren het hoogste niveau bereikt sinds twaalf jaar. In Am sterdam bracht de munt 2,71 op Centrale banken in Japan, Zwitser land en West-Duitsland hebben geprobeerd met grote verkopen van dollars de styging af te rem men, maar die operatie is niet ge lukt. Voor de Zwitserse bank was het zelfs de eerste keer dat dollars werden verkocht. Als belangrijk ste oorzaak -voor de grote vraag naar dollars wordt de nog immer hoge rente in de VS gezien. Deze maakt het betaalmiddel by uit stek interessant voor beleggers. Tl WERELD, T? LAND.Tl STREEK WiéUWSWff verre en nieuws vam nabij Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Levendaal 80

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1