Zeer veel krijgsgevangenen Volk eist kop Galtieri Nederlandse vissers redelijk tevreden C Van Agt ziet weinig in ontwapeningszitting VN Drie nieuwe conflicten doemen op voor Londen "Moskou zal kernwapens niet als eerste gebruiken" Britten verbaasd over grote aantal Argentijnen El Salvador krijgt VS van meuwe vliegtuigen Schietpartij bij Beiroet WOENSDAG 16 JUNI 1982 Andrei Gromiko. NEW YORK (AFP/DPA) - De Sowjet-Unie zal nooit als eerste gebruik maken van kernwapens. Dat heeft de Russische president Brezjnjev gezegd in een door zijn minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, voorgelezen boodschap aan de speciale ont wapeningszitting van de Ver enigde Naties in New York. „Deze verplichting gaat in op het moment dat zij op dit spreekge stoelte wordt uitgesproken", al dus Gromiko. De boodschap van Brezjnjev werd door de VN-ver- gadering met langdurig applaus begroet. Het Kremlin heeft een dergelijke belofte al meer uitge sproken, maar het is voor het eer ste dat dit gebeurt voor een inter nationaal forum. Gromiko was de eerste vertegenwoordiger van de twee supermachten die het woord voerde. President Reagan zal de bijzondere zitting morgen toespreken. Vol gens de Russische president mo gen „de volkeren in de wereld nu verwachten, dat het Russische besluit door andere kermachten wordt gevolgd". Wanneer de an dere kernmachten een zelfde verplichting aangaan, staat dit in de praktijk gelijk aan een algehe le uitbanning van het gebruik van kernwapens, wat door de overgrote meerderheid van de landen met instemming zal wor den begroet, aldus de boodschap van Brezjnjev. Hij onderstreepte echter, dat Mos kou bij de uitvoering van het be leid rekening zal houden met de houding van de andere kern machten - „of zij de stem van het verstand en het Russische voor beeld zullen volgen, of dat zij de wereld in de afgrond willen stor ten". Brezjnjev zegt in zijn bood schap voorts, dat hij op basis van gelijke tegenprestaties bereid is alle wapensoorten te beperken of uit te bannen. De Russische pre sident zegt in zijn boodschap verder, dat de Sowjet-Unie alles zal doen om te waarborgen dat kernwapens nooit worden ge bruikt. Minister Gromiko zei in zijn rede, dat Moskou bereid is een ak koord te sluiten over een verbod op ontwikkeling, produktie en opslag van chemische wapens. vooral de VS hebben de Sowjet- Unie herhaaldelijk beschuldigd van gebruik van chemische wa pens in Afghanistan. De Russsi- sche minister verklaarde voorts ervan uit te gaan, dat een topont moeting moet plaatsinden tus sen Brezjnjev en Reagan. Zo'n ontmoeting moet echter goed worden voorbereid, aldus Gro miko. NEW YORK (GPD) - „Nederland koestert geen hoge verwachtin gen van de huidige zitting over ontwapening". Deze nuchtere constatering van premier Van Agt, voorafgaand aan zijn toe spraak in New York voor de Al gemene Vergadering van de VN over ontwapening, sluit aan bij de toon van de voorgaande spre kers. „De tijd is er nog niet rijp voor, Nederland is niet bij mach te iets moois te maken van deze vergadering". *n. z^n rede gaf Van Agt, die sprak in zijn functie van minister van buitenlandse zaken, echter aan dat op sommige deelgebieden enige vooruitgang mogelijk zou moeten zijn. De vorderingen worden immers door miljoenen mensen over de gehele wereld gevolgd, en de ernstige zorgen van de vele vredesbewegingen in Europa en Amerika worden on getwijfeld ook elders gedeeld, al dus Van Agt. Buitenland Over de invloed van de grote pro testmars van afgelopen zaterdag, die naar schatting 700.000 men sen in New York op de been bracht, stelde premier Van Agt zich tijdens een persconferentie voorzichtig op. „De VS en haar bondgenoten hebben een aantal voorstellen gedaan voor ontwa pening, waarmee zij met fier ge heven hoofd voor hun vredesbe wegingen mogen verschijnen". Hij doelde hierbij op de recente Amerikaanse voorstellen om alle Amerikaanse en Russische mid- dellange-afstandsraketten af te schaffen, aan beide zijden de kernkoppen met een derde te verminderen en de troepensterk te wederzijds tot 700.000 man te beperken. Ten aanzien van de nucleaire ont wapening herhaalde Van Agt het onlangs in Bonn bevestigde standpunt van de NAVO-landen: alvorens te kunnen ontwapenen, is het nodig een geloofwaardige defensie in stand te houden. Des ondanks zijn er wel mogelijkhe den, zei de premier, doelend op de onderhandelingen over het verbod van ondergrondse kern proeven (bovengrondse proeven zijn al verboden). Een ander gebied waar Van Agt een opening in zag, was een ver drag waarbij het gebruik van chemische wapens wordt verbo den. Ook noemde hij de nood zaak om een wapenwedloop in de ruimte in bedwang te houden. Hij herhaalde voorts het tijdens de eerste ontwapeningszitting in 1978 gelanceerde Nederlandse voorstel voor een internationale ontwikkelingsorganisatie. Een dergelijke organisatie zou zich met name met de controle op de naleving van ontwapeningsaf spraken moeten bezighouden. In eerste instantie wil Nederland de secretaris-generaal van de VN hierover andere staten laten pol sen. Premier Van Agt sprak ten slotte zijn algemene steun uit aan de besprekingen in Genève over de vermindering van middellange- afstandsraketten. Hij repte hier bij echter niet over het van de VS afwijkende Nederlandse stand punt, dat stationering van derge lijke wapens in Nederland niet mag plaatshebben tenzij vol doende voortgang met de ontwa peningsbesprekingen is ge maakt. „Onze positie in deze is bekend", aldus Van Agt Zijn goede hoop op voortgang bij de onderhandelingen wordt echter enigszins ingedamd door de con statering dat onlangs in Genève sober herdacht is dat aldaar nu precies een halve eeuw over ont wapening vergaderd is. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Na de capitulatie van de Argentijnse troepen macht op de Falkland-eilanden is gebleken dat er veel meer Argentijnen op de eilanden waren dan steeds is gedacht. Tot hun eigen verbazing hebben de Britten bijna 15.000 krijgsgevangenen gemaakt. 111.000 Bij Port Stanley gaven r Argentijnen zich over, en op West-Falkland 2000. Meer dan 1800 Argentijnse soldaten waren al eerder bij de gevechten om Port Stanley krijgsgevangen ge maakt. De cijfers spreken in Londen sterk tot de verbeelding, omdat de totale Britse troepen macht slechts 8000 man telde. Het enorme aantal krijgsgevange nen brengt zijn eigen problemen met zich mee. Er is een tekort aan accomodatie, omdat de Brit ten 4500 minder tenten tot hun beschikking hebben dan aanvan kelijk de bedoeling was. Die ten ten gingen verloren bij dé ramp met het bevoorradingsschip At lantic Conveyor. Ook het voeden van de gevange nen kan problemen opleveren. Veel Argentijnen lijden boven dien aan uitputtingsverschijnse len of hebben te maken met be vroren ledematen, en zijn derhal ve dringend aan medische hulp toe. Minister Nott (Defensie) heeft mede om die redenen ge zegd dat de krijgsgevangenen zo spoedig mogelijk zullen worden gerepatrieerd. Premier mevrouw Thatcher liet gisteren in het Lagerhuis in het midden of alle Argentijnen di rect naar hun vaderland zullen kunnen terugkeren. Ze liet door- SAN SALVADOR (DPA) - De Sal- vadoriaanse luchtmacht krijgt deze week tien nieuwe vliegtui gen uit de Verenigde Staten. De Amerikaanse ambassade in San Salvador heeft gisteren meege deeld, dat deze toestellen een on derdeel vormen van de extra mi litaire hulp tot een bedrag van 130 miljoen gulden, die Washing ton toezegde na de vernietiging van de meeste vliegtuigen van het regeringsleger door guerrille- ros in januari. In de noordelijke provincie Mora- zan werd ook gisteren strijd gele verd tussen regeringstroepen en guerrillastrijders. Enkele dagen geleden kregen de linkse verzets strijders het stadje Perquin in handen. Volgens het verzet kwa men bij de verovering van Per quin 76 soldaten van het rege ringsleger om het leven, terwijl 100 soldaten gewond raakten. ADVERTENTIE schemeren dat dit mede zal af hangen van de Argentijnse be reidheid alle vijandelijkheden te staken, ook buiten de Falklan- deilanden zelf. Via de Zwitserse ambassade in Buenos Aires is de Argentijnen naar hun plannen in dezen ge vraagd. Er is in regeringskringen enige ongerustheid over de woorden van luchtmachtchef Lami Dozo, die gisteren zei dat de oorlog nog niet ten einde is. „Onze luchtmacht is bereid en in staat met de acties tegen de Brit ten door te gaan", zo verklaarde hij. Mevrouw Thatcher maakte er gis teren geen geheim van, Argenti nië noch de Verenigde Naties bij de toekomst van de eilanden te willen betrekken. „Wij hoeven niet met de VN of met wie dan ook te onderhandelen over de Britse soevereiniteit van de ei landen", zo zei ze op vragen van oppositieleider Foot. Bestuur De premier maakte duidelijk dat in de eerste plaats met de eilandbe woners zelf over hun toekomst zal worden gepraat. De gouver neur van de Falkland-eilanden, Rex Hunt, zal zo spoedig moge lijk naar de eilanden afreizen en daar, aanvankelijk te zamen met generaal Moore, het bestuur ter hand nemen. Mevrouw Thatcher zei verder dat er een onafhankelijk onderzoek, mogelijk onder leiding van een van de rechters die in het Hoger huis zitting hebben, zal worden gestart naar de vraag, waarom Engeland de Argentijnse invasie van 2 april niet heeft zien aanko- Ze maakte ten slotte het definitie ve aantal doden aan Britse kant bekend. In totaal lieten 250 mili tairen en burgers het leven bij de operaties op en rond de Falk land-eilanden. Daarbij inbegre pen zijn de 25 soldaten die vrij dag het leven lieten, de eerste dag van de slag om Port Stanley. Inwoners van Port Stanley hebben inmiddels verklaard dat de Ar gentijnen tot het laatst toe erin slaagden de Britse blokkade te doorbreken. Onder dekking van het nachtelijk duister kwamen vrijwel elke nacht nieuwe voor raden aan, die werden aange voerd met Hercules-transport- vliegtuigen. Bovendien, aldus deze bewoners, slaagde op 1 mei een groot Ar gentijns bevoorradingsvaartuig, de Formosa, erin de blokkade te doorbreken, en enorme hoeveel heden wapens en voedsel aan land te brengen. Aan beide had den de Argentijnen dan ook geen tekort, zo bleek nadat ze zich hadden overgegeven. Door een overvloedige hoeveelheid traangas midden op de woedende menigte af te schieten, verdreef de politie oan Buenos Aires gisteravond duizenden mensen die hun teleurstelling uitten over de Argentijnse nederlaag Politie verdrijft menigte met traangas (Van onze correspondent Wim Romeijn) BUENOS AIRES - „Galtieri is een moordenaar. Galtieri is een ver rader. Weg met de dictatuur. Weg met de lafaards. Waar is de Ar gentijnse pers? Waar zijn de leu genaars?" De Argentijnen die gisteravond via de televisie wa ren uitgenodigd om op de Plaza de Mayo een toespraak van presi dent Galtieri bij te wonen, schreeuwden om bloed. Het bloed van Galtieri die toen hij op het bordes van het Casa Rosada verscheen met zulke scheldka nonnades werd begroet dat hij vlug weer verdween en even la ter besloot zijn onderdanen via de televisie toe te spreken. Het geen voor hem heel wat veiliger De hele dinsdag was er al een me nigte op de Plaza de Mayo die rond zes uur 's middags aanzwel- de tot zo'n 75.000 mensen. Onge veer 100 politieagenten hadden een kordon aangelegd om het re geringsgebouw. Aan de ene kant van het kordon de ziedende me nigte, aan de andere kant de pers en het paleis. Uiteraard konden de honderd man politie de me nigte niet in toom houden en vrij snel rende iedereen naar de Casa Rosada waar men in niet mis te verstane taal liet weten hoe over Galtieri wordt gedacht. De Argentijnse president moet zich aan het gebeuren geërgerd hebben en opdracht aan de op- roeppolitie hebben gegeven om de menigte op het plein te omsin gelen zonder dat dit in het oog liep. Net toen de emoties de cli max bereikten stoven twee ge blindeerde politiewagens het plein vlak voor het paleis. Met een werden er tientallen traan- gasbommen in de menigte ge- BEIROET-TEL AVIV (Reuter/UPI) - Radio Beiroet maakte gisteravond melding van artillerie- en tankgevechten tussen Israëlische troepen en Palestijnse guerrillastrijders en hun linkse bondgenoten ten zuiden van Beiroet. Volgens de Israëlische televisie hebben Israëli's de laatste Pa lestijnse verzethaard opgeruimd in een Palestijns vluchtelingenkamp ten zuiden van Sidon. Veertig tot vijftig Palestijnen zouden zijn ge dood. De Palestijnen zouden een aantal door hen vastgehouden gijze laars hebben gedood. De Israëli's hadden vijf keer eerder vergeefs ge probeerd de verzetshaard op te ruimen. De Israëlische premier Begin, die naar de VS is vertrokken, heeft in een opgenomen vraaggesprek met de Israëlische televisie gezegd dat Was hington de Israëlische eis tot terugtrekking van alle buitenlandse le gers uit Libanon steunt. Met "buitenlandse legers" zei Begin te duiden op de Syriërs, de Palestijnen en de Israëli's. Volgens Begin is er sprake van "nuanceverschillen" tussen de VS en Israël. schoten. Let wel: niet boven de menigte zoals het hoort, maar ho rizontaal in de menigte en begon de politie met het terugdringen van de manifestanten. De politie maakte gebruik van de knuppel en van overdreven hoe veelheden traangas. Degenen die vooraan stonden en wegrenden naar de zijkant van het regerings gebouw kwamen bedrogen uit. Ze renden tegen een andere poli tiemacht in die weer traangas- bommen wierp. LONDEN (DPA) - Engeland is nauwelijks uitgejubeld over de 'overwinning' op de Falkland-ei landen, of er dienen zich dne nieuwe conflicten aan. Ze liggen in de Indische Oceaan, in Mid- den-Amerika en weer in Zuid- Amenka en heten Mauritius. Be lize en Guyana. Op Mauritius zegevierde in het weekeinde een linkse coalitie die aanspraken maakt op Diego Gar cia, een atol op 1.200 zeemijlen van Mauritius, dat voor vijftig jaar aan de Verenigde Staten ver pacht Brits bezit is In Guatemala bevindt de nieuwe militaire junta zich op een aanva- ringskoers met buurland Belize, het voormalige Brits Honduras Venezuela bereidt zich erop voor na afloop van een moratorium aanstaande vrijdag aanspraken te laten gelden op een groot deel van Guyana, ook ooit een Britse kolonie. Diego Garcia is de belangrijkste westelijke vloot- en luchtmacht basis in een gebied dat doorgang verleent aan 60 procent van de olie voor Europa. De Verenigde Staten hebben er atoomonder zeeërs gestationeerd en ook bommenwerpers van het type B- 52. De nieuwe regering van Mau ritius wil de militairen tot de af tocht dwingen en de Indische Oceaan naar de wens van India uitroepen tot „vredeszone De nieuwe generaal-president van Guatemala, Efraim Rios Montt, heeft vorige week een verdrag met Engeland ongeldig ver klaard dat Belize in september 1981 onafhankelijkheid verleen de. Rios Montt wil over het ook door de Verenigde Staten onder schreven verdrag opnieuw on derhandelen en beroept zich daarbij zoals de Argentijnen met betrekking tot de Falkland-eilan den, op 150 jaar oude aanspra ken. Londen heeft in Belize ter bescher ming tegen het buurland Guate mala tussen de 1.200 en 1 800 sol daten, een onderzeebootjager en vier straalgevechtsvliegtuigen van het type 'Harrier' gestatio neerd. De kosten van deze laatste Britse strijdmacht op het Latyn- samerikaanse vasteland: 150 mil joen gulden. Of zij, zoals men beoogt, eind volgend jaar op een paar militaire adviseurs na kan worden teruggetrokken, is in het licht van de jongste ontwikke ling twijfelachtig. Intussen zijn de betrekkingen tus sen Groot-Bnttannié en Vene zuela tot het absolute nulpunt gedaald. De regering in Caracas, die dikwijls steun betuigde aan Argentinië en Londen econo misch boycotte, brengt steeds nadrukkelijker haar aanspraken naar voren op een reusachtig oer woudgebied in het buurland Guyana. Het gaat daarbij om .na tionale eer', maar ook om een grote variatie aan grondstoffen. De grenzen van Guyana werden in 1899 in een omstreden verdrag vastgelegd. In 1966 werd het zelf standig. In 1970 kwamen Vene zuela, Guyana en de Britten een bezinningspenode van twaalf jaar overeen. Zy eindigt op 18 ju li aanstaande Het Britse dagblad de Guardian schildert al een somber beeld „Venezuela verstrekt momenteel zijn militaire garnizoenen aan de grens". Er hebben al berichten gecirculeerd over de eerste schermutselingen in het "over blijfsel van het Britse rijk" (de Times), maar Venezuela heeft ze tegengesproken. Toewijzing door EG van makreel stelt teleur (Van onze correspondent Ferry Mingelen) LUXEMBURG - Vertegenwoordi gers van de Nederlandse visserij zijn gisteren opgelucht uit Lu xemburg teruggekeerd. De Ne derlandse zeevisserij is, zo zei een woordvoerder, „aan een ramp ontsnapt". De visserijmi nisters van de Europese Ge meenschap moesten in Luxem burg namelijk beslissen over een vergroting van de maaswijdte in de netten voor de tong en schol. De Europese Commissie had voorgesteld die maaswijdte dit jaar van 80 op 90 mm te brengen. Dit om de vangst van ondermaat se schol te voorkomen. Een probleem is echter, dat tong en schol met hetzelfde net moe ten worden opgehaald Volgens de Nederlandse vissers zou door een vergroting van de maaswijd te een belangrijk deel van de tongvangst verloren gaan. Die tong zou gewoon door de netten Leiden, Breestraat 142-144, tel. 133511 Verzet N.-Afghanistan wankelt ISLAMABAD (DPA) - Sowjetrussische en Afghaanse regeringstroepen hebben waarschijnlijk het verzet in het noorden van Afghanistan ge broken. Van westelijke diplomatieke zijde in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad werd gisteren vernomen dat het de regering in Kaboel gelukt schijnt te zijn, de strategisch belangrijke Pandjsjir-vallei ten noorden van de hoofdstad onder haar contróle te brengen en ook in het gebied van Sjomali en in de provincie Samangan de verzetsstrijders verliezen toe te brengen. Bijzonderheden kent men niet in Islamabad, maar volgens alle gegevens waarover men beschikt is een krachtig regeringsleger geconcentreerd in Anana, tien kilometer van de stad Goelbahar aan de toegang tot het 160 kilometer lange dal. heen zwemmen Op grond van onder meer de Nederlandse be zwaren besloten de visserijmi nisters in Luxemburg de zaak nog maar eens te bestuderen Tot 1 januari 1984 blyven de netten in elk geval onveranderd. De visserijministers werden het er ook over eens dat de Europese Commissie de bevoegdheid moet krijgen zelf controle uit te oefenen op de maatregelen die genomen zijn om overbevissing te voorkomen. Tot nu toe wordt die controle door de nationale autoriteiten (vaak de marine) uit gevoerd, maar daarbij worden de regels per land nogal eens ver schillend toegepast. De Europe se Commissie mag nu, by wijze van steekproef, of als er werkelijk verdenking bestaat van illegale praktijken, controle uitoefenen in samenwerking met die nationale autoriteiten. Nederland was redelijk tevreden over de toewijzing van de vishoe- veelheden schol (50.000 ton), tong (15.130 ton) en kabeljauw (26.850 ton). Minder tevreden is minister De Koning (van land bouw en vissery) over de geringe hoeveelheid makreel voor de Ne derlanders en het opnieuw ont breken van de bekende 'Holland se nieuwe'. Deze haring mag we gens zyn schaarste nog steeds niet in het centrale deel van de Noordzee worden opgehaald. De Nederlandse vissers mogen later in het visseizoen wel haring op halen in het zuidelijk deel van de Noordzee (13.000 ton), maar dan is die haring al ouder en minder van kwaliteit dan de echte 'Hol landse nieuwe'. De visserijwoordvoerders in Lu xemburg verzetten zich dinsdag met name tegen de halvering van de makreelvangst van 40 000 ton. begin vong jaar, naar 21.000 ton voor dit jaar. „Daar kunnen we niet van leven", nl WCftfil Langstraat van het Visserijschap dinsdag. Wat de Nederlandse vis sers vooral steekt, is dat deze be perking komt nadat zy hun vloot, sinds het verbod op de ha ringvangst, helemaal op de ma kreelvangst hebben ingericht En voor die makreel heeft Neder land nu tot in Afrika en Japan een goede exportmarkt gevon den. „Als de toegestane hoeveelheid zo blyfl, kunnen we maar drie maanden vissen", aldus de woordvoerder van het Visserij schap. Volgens de vissers is de makreel helemaal niet overbe- vist, zoals de biologen van de Eu ropese Commissie beweren ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9