Gezondheidszorg luidt alarmklok contactlenzen, da's pas fijn Kamer stemt in met uitbreiding STER Van Agt: naar Egypte of naar CDA-congres? van der Bij hogere huur meer leegstand Rechercheteam dreigt met opstappen WIEL -C CDA en D 66 terughoudend Planbureau: Vermoorde taxichauffeur gecremeerd Wereldomroep: aanslag op kijk- en luistergeld? Ziekenhuisraad: afbraakbeleid Hoge boete anesthesist geëist na dood patiënt Epema (PvdA) verlaat Kaïner WOENSDAG 16 JUNI 1982 Binnenland DEN HAAG (GPD) - Uitbreiding van televisie-reclame met ingang van 1 januari 1983 heeft de in stemming van de Tweede Ka mer, maar vooral de fracties van CDA en D'66 stellen daaraan wel strenge voorwaarden. In ieder geval zal de thans reeds in moei lijkheden verkerende dag-, weekblad- en tijdschriftenpers niet verder mogen worden aan getast. Dit is gisteravond geble ken bij de behandeling van het wetsontwerp dat deze geleidelij ke uitbreiding - van drie tot zes uur per week - mogelijk maakt. PvdA en WD hebben geen enkele moeite met het voorstel dat moet worden verdedigd door de nieu we minister van CRM, Hans de Boer, die zich als CDA-Kamerlid steeds krachtig tegen (uitbrei ding van) etheijeclame in het al gemeen heeft verzet. Verdubbe ling van het aantal STER-uren, noodzakelijk om de voorgeno men televisie-zendtijduitbrei ding te financieren, gaat Keja (VVD) zelfs nog niet ver genoeg. Aan de vraag van de adverteer ders moet geheel worden vol daan, aldus de liberaal, die vindt dat tv-advertenties ook een infor matieve waarde hebben. Ook Kosto (PvdA) is duidelijk voor vermeerdering van de STER- zendtijd, ook al vindt hij etherre clame niet meer dan een noodza kelijk kwaad. „Reclame is zo zeer een onderdeel van het open bare leven geworden dat het we reldvreemd zou zijn om radio en tv er voor te sluiten". Spreiding CDA-woordvoerder Van der San- den gaat slechts zeer schoorvoe tend mee met het wetsvoorstel. Als het de bedoeling zou zijn om binnen vier jaar al tot verdubbe ling van het aantal STER-uren op tv te komen, dan zal zijn frac tie tegen het ontwerp stemmen. Hij eist een spreiding van de uit breiding over tenminste 8 jaar. De regering heeft berekend dat de STER-uitbreiding moet lei den tot 55 miljoen gulden extra aan reclame-inkomsten in 1985. Wilbers (D'66) vroeg zich samen met een aantal kleinere fracties in de Kamer af of een sterke toe name van de televisie-zendtijd wel zo nodig is in een tijd dat op andere fronten de broekriem moet worden aangehaald. Hij vreesde dat financiering van die uitbreiding door middel van meer STER-inkomsten een vi cieuze cirkel tot gevolg zal heb ben: uitbreiding van de zendtijd leidt tot meer etherreclame, meer etherreclame noopt tot meer steun aan de pers, wat weer de behoefte vergroot aan meer reclame, en meer reclame leidt weer tot behoefte aan meer zend tijd. De STER, die nu al zorgt voor een kwart van de omroep- inkomsten, zou op die manier volkomen het mediabeleid gaan bepalen, en dat is onaanvaard baar. Onderzoek Voorlopig zou er niet meer dan een half uur STER-zendtijd per jaar mogen bijkomen, aldus Wilbers. En bij elke uitbreiding zou een diepgaand onderzoek naar de consequenties voor de pers moet volgen. Over de gefaseerde uit breiding en het gewenste regel matige onderzoek houdt Wilbers een_motie achter de hand. RIJSWIJK (ANP) - Als de over heid wil voorkomen dat in de na bije toekomst nog meer wonin gen leeg komen te staan dan nu al het geval is dan mogen de huurprijzen van nieuwbouwwo ningen zeker niet verder omhoog en mag niet worden bezuinigd op de individuele huursubsidie. Deze conclusie staat in "maat schappelijke gevolgen van de fi nanciering van de volkshuisves ting", een rapport van het So ciaal en Cultureel Planbureau in Rijswijk dat is geschreven in op dracht van de vroegere staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening), tegen woordig kamerlid voor het CDA. Als de regering evenwel doorgaat met de jaarlijkse huurverhogin gen op 1 juli, zal niet alleen de leegstand van nieuwe woningen groeien, maar zal ook de bouw van huizen teruglopen, omdat een meerderheid van de bevol king de prijs ervoor niet meer zal kunnen opbrengen, zo schrijft Hans van Fulpen van het Plan bureau. Het rapport stelt zich achter de nieuwe bewindsman van volks huisvesting drs. E. Nypels op waar het gaat om de zogenoemde versnelde huurharmonisatie. Ny- ADVERTENTIE Alles in boekje 'Fielsverzorging'. vroog ANWB. boekhandel, lielsenvakmon, WV ot overmaking von 114.50 op postgiro 234567, stichting, fietst. Amsterdam WEERRAPPORTEN d d 3 sB 6 i i 5> cf Amsterdam motregen 16 10 7 De Bilt 16 17 7 Deelen 15 10 4 Eelde 16 8 0.2 Eindhoven 16 11 6 Den Helder 15 10 5 Rotterdam 16 11 4 Twente 15 9 2 Vlissingen 16 12 5 Zd.-Limburg 17 12 08 Aberdeen geheel bew. 14 8 0 8 Athene onbew. 26 16 0 Barcelona onbew. 25 17 0 Berlijn zwaar bew. 14 8 9 Bordeaux geheel bew. 20 16 1 Brussel 12 3 Frankfort 19 9 0.1 Genève geheel bew. 11 Helsinki 12 7 11 Innsbruck 18 7 0 Klagenfurt 23 7 0 Kopenhagen licht bew. 17 6 0 Lissabon licht bew. 17 6 0 Locarno half bew. 24 12 0 Londen onbew. 18 11 1 Luxembu g regen 17 11 0.2 Madrid zwaar bew. 32 17 0 Malaga 28 18 0 Mallorca 16 0 München 17 8 0 Nice onbew. 22 17 0 Oslo onbew. 18 7 0 Parijs motregen 20 15 0.2 onbew. 24 14 0 Split onbew. 24 14 4 Stockholm licht bew. 16 7 0 19 22 0 geheel bew. 19 11 0.3 Casa Blanca 27 Istanbul licht bew. 15 Tunis onbew. 30 17 0 pels is een tegenstander van deze manier om de huur bij verhui zing van de bewoner in een klap op te trekken naar het niveau van de kostprijs. De volgende be woner wordt er de dupe van, ter- Wijl zijn buren in bijvoorbeeld een flatgebouw voor dezelfde woning een veel lagere huur be talen. Brokx en ex-minister Van Dam waren in principe voorstan ders van incidenteel forse huur verhogingen. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau heeft uitgerekend da^ juist de lagere inkomensgroepen pro centueel het zwaarst worden "ge pakt" door een huurharmonisa tie. Als wordt bezuinigd op de in dividuele huursubsidie (Nypels wil het gehele subsidiesysteem op de helling zetten, red.) zijn ei genlijk alleen de lagere-inko- menshuishoudens daarvan het slachtoffer, aldus Van Fulpen. Maatregelen die vooral de hoge in komens treffen zijn volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau verhoging van eht huurwaarde- forfait (toegevoegde huurwaarde van een koopwoning) en beper king van de hypotheekrente-af trek. Minister Van der Stee van financiën heeft een plan gereed om deze belastingaftrekpost te begrenzen bij 430.000 gulden. Ook de doorstromingsheffing, Po pulair "huurbelasting" ge noemd, zal voornamelijk de ho gere inkomensgroepen treffen, aldus het Bureau in Rijswijk. Volgens Van Fulpen is er geen rechtvaardige manier te beden ken waarmee kan worden be taald dat iemand te goedkoop woont in verhouding tot zijn in komen. AMSTERDAM (ANP) - De met messteken om het leven ge brachte Amsterdamse taxichauf feur Jan Siebelink (28) wordt morgen om drie uur 's middags gecremeerd. Naar wordt verwacht zullen vele honderden taxichauffeurs uit de hoofdstad en andere delen van het land de crematie op de be graafplaats Westgaarde in Am- sterdam-west bijwonen. De chauffeurs verzamelen zich rond het middaguur op het Mu seumplein van waar tussen 12.30 en 12.45 uur de lange stoet taxi's naar de begraafplaats zal vertrek ken, aldus een woordvoerder van de Amsterdamse taxi-centrale. Hij zei zeker duizend taxi's te verwachten. DEN HAAG (GPD) - Een vermoedelijk zeer krappe meerderheid van de Tweede Kamer zal voor financiering van de Wereldom roep uit de omroepmiddelen stemmen. Deze voorlopige conclu sie kan worden getrokken uit het debat dat gisteren werd gehou den over een vorig jaar nog door minister Gardeniers van CRM ingediende wetswijziging, die voortvloeide uit een mede met steun van de PvdA aanvaarde motie van de WD. Tot 1974 werd de Wereldomroep reeds betaald uit het omroepbud- get (begroting CRM) dat wordt gevormd door omroepbijdragen en reclame-inkomsten. In dat jaar werd echter besloten de WO uit de algemene middelen te financieren, omdat men van oor deel was dat de WO-uitzendingen niet primair voor het Neder landse publiek bestemd zijn en daarom de kosten niet ten laste van het kijk- en luistergeld betalende „binnenlandse" publiek mochten komen. De laatste jaren gingen weer stemmen op om terug te keren naar de oude situatie: voorkomen moet worden dat onder de dreiging van de steeds toenemende bezuinigingen op de overheidsuitga ven de zelfstandigheid van de WO gevaar loopt en een minder veilige positie zou krijgen dan de andere zendgemachtigden. Gisteren bleek dat WD, PvdA, PPR, GPV en RPF zich vóór de wetswijziging zullen uitspreken. UTRECHT (GPD) - Het optreden van de overheid betekent een gevaar voor in de gezondheidszorg. Tot die conclusie kwam woensdag voorzitter drs. F. A. Vissers van de Nationale Ziekenhuis Raad in een betoog voor zijn algemene vergadering. Alle groeperingen in de gezondheidszorg voelen zich door overheidshandelingen be dreigd. UTRECHT (ANP) - "Mensen die om een po vragen of met ondersteuning naar de wc willen, moeten vaak zo lang wachten dat het niet meer hoeft". Zo luidt één van de klachten, zoals verzameld in het 'zwartboek van de verpleging' dat gisteren door de verpleeg kundig enbond Het Beterschap aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer is aangeboden (foto). De beroepsorganisatie uitte daarmee haar protest tegen plannen tot verder gaande bezuinigingen op personeel in ziekenhuizen en psychiatrische in richtingen. Het zwartboek geeft een knellend beeld van de dagelijkse praktijk in de verpleging: patiënten die met de sonde worden gevoed omdat er geen tijd is hen met eten te helpen, patiënten die om vier uur 's nachts gewassen worden omdat de verpleegkundigen daar overdag niet aan toekomen, pupillen in psychiatrische inrichtingen die op een vaste tijd iedere dag naar de wc worden gestuurd en daar in rij op hun beurt moeten wachten. De belangenvereniging waarschuwt voor een toenemend aantal fouten als gevolg van de huidige situatie. "Er zijn voor zover ons bekend nog geen dodelijke ongelukken voorgekomen, maar van één psychiatrische instelling is bijvoorbeeld bekend dat van de 32 patiënten bijna de helft binnen een jaar een dijbeenfractuur heeft opgelopen", aldus één van de bestuursleden. Vissers doelde hiermee op plotse linge bezuinigingsmaatregelen, die de regering heeft afgekon digd. Volgens premier Van Agt moet er dit jaar f 250 miljoen in deze sector worden omgebogen en in 1983 nog eens f 500 miljoen. Bovendien hekelde de NZR- voorzitter het feit dat er te veel macht in Den Haag is geconcen treerd. Daardoor is volgens hem „eerder de technocratie dan de democratie bevorderd". De politieke discussie over de ge zondheidszorg dreigt volgens de NZR-voorzitter vast te lopen. „De landelijke besluitvorming over de wezenlijke vraagstukken verloopt te traag en leidt tot be slissingen zonder samenhang". Zo stipte hij de kwestie van de personeelstekorten in de verple ging aan. Hier hebben de richtlij nen geen gelijke tred gehouden met de veranderingen in de zorg verlening. Bijna iedereen is er. volgens Vis sers, van overtuigd, dat de ver houding in instellingen tussen gediplomeerden en leerlingen van 60-40 moet worden omge keerd. Maar dat gebeurt niet, evenmin als er uitvoering wordt gegeven aan de logische gedach tegang dat jonge gediplomeer den die niet aan het werk mogen blijven op de afdeling, zouden kunnen werken in de polikliniek of elders in de gezondheidszorg. Integendeel, deze mensen worden ontslagen en plaatselijke oplos singen, die voor dit probleem worden bedacht, zijn vaak onver enigbaar met op landelijk niveau gemaakte richtlijnen en afspra ken. Deze ontwikkeling hangt nauw samen met de zogenaamde beddenreductie. De indruk dat het bij de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden, die mi nister Gardeniers wil, om „over tollig materiaal" gaat, is onjuist. Het is de NZR inmiddels duidelijk geworden dat het de overheid gaat om inkrimping van de totale capaciteit: personeel, bedden en alles wat daarmee samenhangt. Rapportage van het eigen Natio naal Ziekenhuis Instituut heeft volgens Vissers aangetoond dat sluiting van ziekenhuizen gedu rende de eerste vier jaar geen be zuiniging oplevert. Wel zullen er grote aantallen mensen op straat komen te staan. Volgens Vissers heeft de NZR de minister voorgesteld af te zien van haar voornemen een centraal sluitings- en verminderingsplan voor ziekenhuizen in te dienen. In plaats daarvan zouden de zie kenhuizen samen met de provin cies zelf voorstellen moeten ont wikkelen. Bovendien hebben de ziekenhuizen zich bereid ver klaard in overleg met beroeps beoefenaars en ziektekostenver zekeraars de vraag af te remmen, waar dat verantwoord is. De minister blijkt, aldus Vissers, tot dusver niet voor deze sugges tie gevoelig te zijn. "Criminaliteit bepaalt overwerk" DEN HAAG (GPD) - De kans is groot dat rechercheurs van de Rijkspolitie in Groningen het werk voor gezien houden en een ander baantje zpeken. Er wordt gevreesd voor „leegloop en het verlies aan motivatie" bij de re- cherchegroep Groningen van de Rijkspolitie. Alle leden van die groep hebben nu een noodkreet gericht tot de rijksoverheid. „De grens van het aanvaardbare is In de afgelopen tien jaar is menig bereikt, zo deze voor een aantal voorgenomen verlaging van de toeslag voor onregelmatig werk. Ze zien hun inkomen dalen om dat ze niet in aanmerking komen voor betaling volgens „geplande onregelmatigheid". Die toeslag zou echter aanzienlijk hoger moeten zijn, dan de karige die de rijksoverheid nu voorstelt, me nen de politiemensen van Gro ningen. pland worden. „Het werk laat zich niet plannen. De criminali teit maakt uit wanneer men moet overwerken of op een vrije dag plotseling in dienst moet komen. Criminelen hebben geen dienst rooster en dat geldt dan ook voor de tegenpartij, de districtsre cherche", aldus de noodkreet aan Den Haag. ROTTERDAM (ANP) - De of ficier van justitie bij de recht bank in Rotterdam, mr. T. Hart, heeft gisteren een boete van 10 000 gulden geeist te gen een 52-jange anesthesist uit Gouda. Mr. Hart achtte bewezen, dat de arts schuldig is aan de dood van een patiënte, door tijdens de narcose die hij de vrouw in januan vorig jaar toedien de, bepaalde handelingen te hebben nagelaten Volgens de officier is uit de ver klaringen van getuigen, de verpleegkundigen die bij de operatie assisteerden en de behandelende chirurg, on omstotelijk komen vast te staan dat de narcotiseur de buis van de beademingsap paratuur in de slokdarm van de patiente heeft geplaatst in plaats van in de luchtpijp. Hierdoor kreeg de vrouw, die aan een gebroken neusbrug moest worden geholpen - een simpele ingreep - zuurstofge brek en uiteindelijk een hart stilstand. Pas toen werd alarm geslagen en werden noodvoorzienin gen getroffen, die niet kon den voorkomen dat de vrouw vier dagen later overleed. collega's al niet is overschre den", aldus de brief die onder meer aan de Tweede-Kamercom missie voor de Politie is geschre ven. De Groningers zeggen dat elders in het land rechercheurs al zijn overgestapt naar andere tak ken van dienst. Kern van hun be zwaren is het verlagen van de on regelmatigheidstoeslag, terwijl zij zich juist kapot werken. De Groninger „speurders" zijn „ernstig verontrust" over de politieman tot de recherche- groep toegetreden - eigenlijk er naar toe gelokt - door de hoge toeslag. Ze werden gevraagd te solliciteren omdat ze kwaliteit hadden voor de recherche. Ne gentig procent van de mensen had niet gesolliciteerd als die ho ge toelage er niet tegenover stond. Uitgaande van werkelijk gedane diensten blijkt dat rechercheurs van een groep zeer onregelmatig werk verrichten. Dat kan niet ge- DORDRECHT/DEN HAAG (GPD) - Bewoners van de "gifwijk" in Dordrecht hebben gisteren bij de vaste Tweede-Kamercommissie vor milieuhygiëne aangedrongen op sanering van de wijk. Volgens hen is een onhoud bare situatie ontstaan, nu de gif omvang die van Lekkerkerk lijkt te zijn ontstegen. Namens de kamercommissie nam mevrouw Rie de Boois (PvdA) een petitie in ontvangst. DEN HAAG (GPD) - Het reeds ge ruime tijd voor 1 tot 4 juli geplan de bezoek van premier en minis ter van buitenlandse zaken Van Agt aan Egypte gaat mogelijk niet door. Van Agt. aldus diplo matieke bronnen in Den Haag, bekijkt momenteel of hij wel ge mist kan worden op het CDA- congres, dat 3 juli een lijsttrek ker aanwijst voor de verkiezin gen op 8 september. DEN HAAG (GPD) - Van de 44 zit tende Tweede-Kamerleden van de Partij van de Arbeid stellen er 43 zich opnieuw verkiesbaar op 8 september. Alleen de 51-jarige Meiny Epema. tweede vice-voor- zitter van de fractie, doet dat niet. Mevrouw Epema heeft elf jaar in de Tweede Kamer gezeten. Daar voor was ze zeven jaar statenlid in Zuid-Holland en acht jaar ge meenteraadslid in Puttershoek. Ze wil nu op zoek naar een be stuurlijke of adviserende functie. Bij de verkiezingen van vorig jaar had ze al besloten niet nog een keer op de lijst te willen In de PvdA-fractie houdt mevrouw Epema zich voornamelijk btlif met energie en milieu, economi sche zaken, financien, de PTT, kinderbijslag en de zeescheep vaart. Vooralsnog heeft de E^ptische re gering geen afzegging uit Den Haag ontvangen Maar de woord voerder van buitenlandse zaken zei desgevraagd dat het bezoek in beide landen ook nog niet offi cieel is aangekondigd. Van Agt is door de Egyptenaren uitgeno digd nadat minister van buiten landse zaken Boutros Ghali een visite aan Den Haag had afge legd. Het bezoek is niet van belang ont bloot. gelet op de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten en de suggesties van de Egyptische premier Moebarak om het ge bied van Unifil in Libanon uit te breiden. Egypte drong er sterk op aan dat de landen die troepen aan Unifil leveren hun bijdrage voortzetten. Van Agt zei vorige week in de Tweede Kamer dat Nederland deze Egyptische sug gestie zeer het bestuderen waard vond De persattachë van de Egyptische ambassade in Den Haag. Nagui el Ghatnsi, bevestigde desge vraagd dat Egypte nog geen af zegging uit Den Haag had ont vangen Waarom ook7 Volgens mijn informatie gaat het bezoek gewoon door Er kan natuurlijk altijd iets tussenkomen, maar ik mag aannemen dat de datum van het CDA congres al geruime tijd vaststond. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7