49 Universiteit krijgt toch vergunning opslag chemicaliën j Leidse stegen Koddesteeg Huiseigenaar in beroep tegen vorderen pand Bouw 'eigen woning' voor gehandicapten Dixons ,Drie Oktoberschool moet niet gesloten' Rijnland: nieuwe dijkgraaf PPR en PvdA pleiten voor avondwinkels METEEN NAAR DIXONS! DEN HAAG/LEIDEN - De problemen rond de opslag van chemisch afval op het terrein van de Gorlaeus Laboratoria van de Leidse universiteit in de Leeuwenhoek lijken te zijn opgelost. Gisteren werd tijdens een zitting voor de Raad van State in Den Haag bekend gemaakt dat de ge meente Leiden „in principe be reid is een tijdelijke hinderwet vergunning te verlenen". De gemeente Leiden heeft de uni versiteit toegezegd daarmee haast te zullen maken. Voor het ministerie van Volksgezondheid, dat had geweigerd een bewaar- vergunning te verlenen, zijn er nu volgens een woordvoerder, geen beletselen meer om een ver gunning te verlenen voor de op slag van chemisch afval. Het gaat in dit geval onder meer over de opslag van chemisch af val van derden, zoals het Acade misch Ziekenhuis Leiden, TNO en een aantal scholen in de Leid se regio, die hun afval bij de uni versiteit inleveren. De woordvoerder van Volksge zondheid tekende er gisteren wel bij aan dat de tijdelijke hinder wetvergunning er zo snel moge lijk moet komen. De gemeente Leiden had eerder deze week al toegezegd dat dit met behulp van een zogenaamde „korte procedu re" zal gebeuren. De Leidse universiteit hoopt de „tijdelijke" hinderwetvergun- ningtot eind '83 nodig te hebben, dan zal in de Leeuwenhoek, als alles volgens plan verloopt, een nieuwe opslagplaats in gebruik worden genomen. Het huidige depot, dat volgens de gemeente niet aan de eisen voldoet, zal in de tussentijd moeten worden aangepast. Zo zullen er onder andere deksels op de vaten moeten komen waar in het afval wordt bewaard. Vol gens veiligheidsman R.A. in 't Veld van de universiteit zijn deze besteld. LEIDEN - In de Merenwijk zal vrijdag de eerste paal wor den geslagen voor een gezins vervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten. Wethouder Schoute zal, sa men met een aantal toekom stige bewoners, de heimachi ne bedienen die een begin moet maken voor de bouw. Het is de bedoeling dat het te huis, waarvan de bouw ruim twee miljoen gulden kost, over precies een jaar klaar is. Het gezinsvervangend tehuis, hoek Valkenhorst en Milanen- horst, bestaat uit vier wonin gen. Drie daarvan zullen elk plaats bieden aan acht geestelijk gehandicapten en de vierde is als dienstwoning bestemd. Doel is de geestelijk In Merenwijk gehandicapten zo zeljstandig mogelijk te laten wonen in ge zinsverband. Daar waar hun zelfstandigheid tekort schiet, zullen de mensen worden ge holpen door begeleiders. Ook aan de Boshuizerkade in Leiden en in het plan Haas- wijk in Oegstgeest worden op het moment gezinsvervangen de tehuizen gebouwd. Daar mee moet een deel van de gro te nood worden gelenigd die op het moment bestaat op het gebied van ivoonmogelijkhe den voor geestelijk gehandi capten De bewoners van net tehuis in de Merenwijk zijn al voor helft bekend zij wonen nu nog in een gezinsvervan gende situatie op Endegeest, of staan op de regionale wachtlijst. Naast de drie tehuizen heeft de Stichting Voorzieningen ge handicapten Noordelijk Zuid-Holland nog meer ini tiatieven op stapel staan. Zo zijn er plannen voor nog een gezinsvervangend tehuis in Rijnsburg en een aantal de pendances van de tehuizen. Deze dependances zijn al be staande huizen in een woon wijk die ruimte moeten paan bieden aan titer tot zes gehan dicapten die zo goed als zelf standig kunnen uxmen. WOENSDAG 16 JUNI 1982 f Lelden Hengelsport (1) Viscollege De Brasem viste haar eerste wedstrijd in de Korte Vliet. De uitslag 1 A. v.d. Vos 5 stuks-1260 gram. 2. J. Blikman 11-1000: 3 G Cra nio jr. 9-840, 4. H. van Strien 4-830: 5. K Keyzer 6-7256 J. v.d. Hulst 4-390; 7. B. Erades 4-360; 8. P. Eradus jr. 2-340; 9. W. den Dubbelden 2-180; 10. S. den Dubbelden 2-160. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging Rijn land viste met boten in de Vliet. Uitslag 1 J. Blikman 4185 gram-16 stuks, 2 D. de Wit 3650-24, 3 Th West ra 2610-13. 4 J. van Hout 2450-8. 5 P van Velzen 2410-14. 6 W de Bruyn 2250-13. 7 J Kool haas 1540-4. 8 C Teske 1070-9. 9 Th. Kramp 1020-10, 10 W Schild 950-2. Hengelsport (3) H.s.v. Zuid-West hield een wed strijd in de Nieuwe Vaart met matige vangst. Uitslag 1 C. Schouten 6430 gram-27 stuks. 2 H vd Laan 5410-31. 3 C Cornet 3580-17. 4 R Bezemcr 3050-15. 5 J Boef 2990-16.6 I Mazurel 2980-15. 7 A Ruis 2330-13. 8 W Moenen 2040-11. 9 H Moenen 1700-7.10 P Har- terelf 1460-8. Hengelsport 4) D V.S viste afgelopen zondag De uitslag 1 W. van Loon 46 stuks-3630 gram; 2. C. Sinteur 24-2900; 3. J. Hilverstein 27- 2700; 4 W van Berfcel 22- *2430; 5. F. Zandbergen 22- 2350 6 J de Os jr 30-2300. 7. J. de Os 26-2150. 8 C. Hoppe- brouwer 21-1955; 9. J Hoenen 28-1750. 10 J. van Rijn 21- 1700 Mentoren El Cid, organisator van de tra ditionele introducttetveek voor aankomende eerste jaarsstudenten, is nog op zoek naar mentoren Zon tweehonderd studenten zijn er nodig om een groepje van acht eerstejaars te begelei den. Ook heeft El Cid nog mentortrainers en hulpkrach ten voor allerlei klusjes no dig. Voor de mentoren is er voorafgaand aan de El Cid- week (16 t/m 20 augustus) op 14 en 15 augustus een voorbe- reidingsweekeinde in Eist Wie roor één ran de drie baantjes belangstelling heeft, kan zich aanmelden bij El Cid. Rijn en Schiekade 43 (tel 126454 Wapens gevonden LEIDEN In zijn woning aan het Lammenschansplein is een 37-- jarige leidenaar gisteravond aan gehouden vanwege illegaal wa penbezit. De politie van Schie dam had aanhouding verzocht omdat de man in deze plaats ille gaal een vuurwapen had ver kocht. In de woning van de Lei denaar trof de politic bovendien een revolver, karabijn, minipi- stool en munitie aan. De wapens zijn in beslag genomen. Leidenaar Herman van Hooidonk laat in het boek "Steech in. Steeg uit" (voor 35 gulden in de boekhandel te koop) het licht schijnen op tiental len Leidse stegen. Aan de hand van oude en nieuwe foto's beschrijft Van Hooidonk de soms wonderlijke historie van de stegen en steegjes, hoe ze aan hun naam zijn gekomen enzovoorts. In een sene besteedt deze krant aandacht aan een aantal van de stegen die in "Steech in. Steeg uit" voorkomen. LEIDEN - Hoeft de burger die te genwoordig betaald liefde ver langt niet lang door een stad te struinen alvorens hij in een huis van plezier belandt, in de vijf tiende eeuw kon je ook bij wijze van spreken met je ogen dicht de burchten van zedelijk verval vin den. Alleen kenden we toen nog niet de fenomenen call-girl en gezel schapsdame, maar werd er over lichtekooien nog gewoon gespro ken als 'Deernen die int openbair leven sitten'. De Koddesteeg - van Oude Vest naar Clarasteeg en genoemd naar burgemeester Codde - was zo'n straat waar de koopman na een dag zaken doen aan zijn gerief kon komen, alvorens hij weer af reisde naar vrouw en kinderen. Duistere tijden, die vijftiende eeuw? Ongetwijfeld, maar het moet toch gezegd dat de prosti tutie was gereglementeerd, ook voor de bezoeker. Je mocht ech ter niet 'nadat die wake gheset was' in zo'n verdacht huis ver blijven. Hield de burger zich niet aan de verboden, dan was hij nog niet jarig, want kinderachtig met straffen waren ze niet, onze voor ouders. En voor solistisch optre dende dames was het eveneens oppassen geblazen, want ook dat werd niet geduld. De Koddesteeg had in het verleden overigens nog twee zgstegen de Willem Aelbrechtsz.steeg en de Dammes die Costersteeg In een bewijs van eigendom uit 1473 worden deze stegen nog ge noemd. Ze zijn helaas verdwenen; zoals ook de 'deernen die int openbair leven sitten' uit de Koddesteeg zyn verdwenen. sony VHS t-180 L-7SO PRIMAFOTO KLEUREN-_ FOTO'S Prachtige kleuren foto's met "niet goed-geld terug" garantie en gratis waardezegels voor mooie kado's. Bijvoorbeeld voor Nu 15 zegels: horloge. fc/V- liet t Links de woning aan de Kooilaan, die de gemeente Leiden wil vorderen. DEN HAAG, LEIDEN - Na het debacle rond de vordering van het pand aan de Garenmarkt 17, waarbij de gemeente Leiden steeds lik op stuk kreeg van on der andere de Raad van State en de Haagse rechtbank, heeft bu reau huisvesting opnieuw stap pen ondernomen om een woning te vorderen voor woningzoeken den. Het gaat in dit nieuwe geval om het huis aan de Kooilaan 2a van eige naar Brandt. Die wil het pand echter niet afstaan en heeft bij de gemeente een bezwaarschrift in gediend tegen de vordering. Bij de Raad van State in Den Haag heeft Brandt een verzoek inge- LEIDEN - De oudercomissie van de openbare "Drie Oktober school"/ kleuterschool "Mar griet" aan de Drie Oktoberstraat is het niet eens met het voorne men van wethouder Van Dam om de school op te heffen. In een brief aan het coHege van B en W schrijft men dat na sluiting de buurten Staalwijk, Fruitbuurt en Tuinstadwijk geheel versto- LEIDEN - Baron ir. E.H. van Tuyll van Serooskerken (42) wordt waarschijnlijk de nieuwe dijkgraaf van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Hij volgt baron J. van Knobelsdorfl op, die per 1 oktober met pen sioen gaat. De in Heemstede woonachtige Van Tuyll van Serooskerken is direc teur van het centraal laborato rium van de bloedtransfusie dienst van het Nederlands Rode Kruis. Daarvoor was hij weten schappelijk ambtenaar bij de Leidse universiteit. Hij studeer de landbouweconomie aan de Landbouwhogeschool in Wage- ningen. Van Tuyll van Serooskerken is vanochtend door de verenigde vergadering van het hoogheem raadschap eerste op de voor dracht gezet. De Kroon beslist over de benoeming. Tweede op de voordracht staat ir. S.I.E. Blok (46) uit Voorschoten, werk zaam bij rijkswaterstaat. Van Knobelsdorff is sinds 1 januari 1974 dijkgraaf bij het Hoogheem raadschap van Rijnland. Daar voor was hij achtereenvolgens burgemeester van Goedereede- Stellendam en Sassenheim. ken worden van openbaar onder wijs. De oudercommissie ver wacht dat het geringe leerlingen aantal nu, door verjonging van de wijk, in de komende driejaar weer zal toenemen. Van Dam ontvouwde enkele we ken geleden het plan om een nieuwe openbare school te bou wen aan de Garenmarkt in plaats van aan de Kaasmarkt. De ouder commissie noemt dat geen ver vanging voor het sluiten van hun school. "Het is voor de ouders onaanvaardbaar de kinderen langs en over een aantal zeer drukke straten (Herenstraat, Doezastraat, Witte Singel, Zoe- terwoudsesingel en Jan van Houtkade) te laten gaan". De oudercommissie doet de wet houder de suggestie aan de hand om toch maar een nieuwe school te bouwen aan de Kaasmarkt, naast het openhouden van de Drie Oktoberschool en kleuter school Margriet. diend om de vordering te schor sen totdat de gemeente over het bezwaarschrift een beslissing heeft genomen. Donderdag dient deze zaak. Het huis aan de Kooilaan staat vol gens bureau huisvesting al sinds december 1980 leeg. Na verloop van tyd liet bureau huisvesting de eigenaar weten dat hij het huis moest verhuren aan een wo ningzoekende in Leiden. „Wel is een aantal kamers verhuurd, maar het is de vraag of die bewo ners wel een woonvergunning zouden krijgen als ze daarom zouden vragen", aldus een zegs man bij huisvesting. Volgens huisvesting geeft de eige naar als reden voor de leegstand op dat de vorige huurder het pand heeft verlaten. Om zijn las ten te verminderen heeft de eige naar toen het huis te koop aange boden. Die verkoop lukte niet erg. Onder andere doordat de Kooilaan was opgebroken en de huizenmarkt min of meer in el kaar stortte. Volgens een lezing van de eigenaar aan bureau huisvesting werd hij op een gegeven moment door ie mand opgebeld, die zag dat men sen met behulp van een koevoet de voordeur probeerden open te breken. Brandt heeft toen een aantal kamers van het eengezins huis verhuurd aan een paar al- lenstaanden. Bureau huisvesting vindt dat Brandt voldoende tijd heeft ge had maatregelen te nemen. „Bo vendien is er geen uitzicht op een oplossing, omdat Brandt het huis niet aan een kandidaat van huisvesting wil verhuren", aldus de woordvoerder van huisves ting. De eigenaar zegt tegen de gemeen te dat hij een aantal aanschrijvin gen van de gemeente nooit heeft ontvangen, omdat de post op nummer 2a werd bezorgd. Hij kon daar volgens zijn zeggen niet bij komen, omdat de makelaar, die het huis moest verkopen, de sleutels had. LEIDEN - De PvdA steunt het voorstel van de PPR om in Lei den te komen tot avond- en/of zondagswinkels. De PvdA-frac- tie in de gemeenteraad wil dat B en W onderzoeken of de vesti ging van zulke winkels mogelijk Ook wil de PvdA dat er over deze kwestie inspraak (door vakbon den, consumentenorganisaties en dergelijke) mogelijk wordt ge maakt. De avondwinkels komen maandag in de gemeenteraad teP sprake, wanneer de raad een nieuwe verordening op de win kelsluiting vaststelt. ^LEIDEN - Een 33-jarige Chinees, die illegaal in Nederland ver bleef, is gisteren door de Leidse politie op het vliegtuig naar Hongkong gezet. De man zwierf wat rond voor het station toen hij door agenten werd aangehou den. Waarschijnlijk verbleef hij al sinds 1977 in Nederland en voorzag hij in zijn levensonder houd door te gokken. Op de Garenmarkt, die door de jaren heen als parkeerterrein is ge bruikt, zoals uit deze archie foto blijkt, wordt - als het aan wethouder Van Dam ligt ingeruimd voor een openbare school.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3