Onenigheid over taxibedrijf Weidse agenda -C Golfspelers kunnen minder gebruik van de velden maken Presentiegeld alleen voor raadslid Lintje voor jubilerende Leiderdorpse ambtenaar "Woonruimteverdeling werkt discriminerend" VOORSCHOTEN - Er mag geen nieuw taxibedrijf in Voorscho ten komen. Dat vindt eigenaar Van der Ham van de Taxicentra le Voorschoten. Hij wordt in zijn stellingname gesteund door de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in Zuid Holland. Van der Ham heeft bezwaar aange tekend bij Gedeputeerde Staten tegen het besluit van de gemeen te om de taxivergunning van de rijschoolhouder Van Ast gedeel telijk in te trekken en die over te doen aan Beneluxtax bv, een nieuw taxibedrijf dat zich pro beert te vestigen in Voorschoten. Van Ast mag op dit moment twee taxi's laten rijden, maar doet dat niet. De taxi's zijn, aldus de rijkshoofdinspecteur, niet ge regeld in gebruik. In Voorschoten rijden op dit mo ment vijf taxi's van de Taxicen trale Voorschoten. Daarnaast Stad en rand WOENSDAG 16 JUNI 1982 Collega tegen vestiging in Voorschoten zijn er nog drie andere bedrijven (met eveneens vijf auto's), die af en toe als taxi worden gebruikt. Volgens de normen mag er een taxi in een gemeente zijn per 1.500 inwoners. In Voorschoten zou dat betekenen dat er veertien taxi's zouden mogen rijden. Dat is bij lange na niet het geval. De gemeente vindt het, blijkt uit haar verweer, een goede zaak dat er verscheidene taxibedrijven werkzaam zijn in Voorschoten. Nu is eigenlijk alleen de Taxicen trale werkzaam in Voorschoten. Verder voert de gemeente aan dat het mogelijk moet zijn zes ta xi's (vijf van de Taxicentrale en een van de Beneluxtax) volledig te kunnen exploiteren. Overi gens deelt Voorschoten mee dat ook bekeken gaat worden of de andere taxivergunningen, die slechts individueel gebruikt wor den, ook kunnen worden inge trokken. Van der Ham is het daar niet mee eens. Hij voert onder meer aan dat de nu ingetrokken vergun ning al langere tijd niet meer wordt benut. Volgens hem gaat er dus gewoon een taxi extra rij den. Het aantal taxi's zou te groot worden. En een nieuw taxibe drijf zou leiden tot een verdere versnippering van het aantal be drijven. Van der Ham desge vraagd: "Voorschoten is niet erg taxi-minded. Er is geen indus trie, die taxiwerk oplevert, geen nachtleven, er rijden vier bussen door het dorp en er is een sta tion". Volgens Van der Ham is er weinig te verdienen in Voorscho ten zelf. "Soms vraagt men my of ik 's ochtends om vijf uur ie mand naar het station kan bren gen die met de Schiphollijn mee moet. Maar ik kan toch niet ie mand om half vijf op laten staan voor zes of zeven gulden voor zo'n ritje?". Van der Ham's taxi's rijden hoofd zakelijk met patiënten van en naar de ziekenhuizen in de om geving. Verder heeft hij nogal wat werk van de ministeries in Den Haag. Zonder dat werk bui ten Voorschoten zou het onmo gelijk zijn vijf taxi's te laten rij den. "Anders had ik aan twee au to's zat in Voorschoten", aldus Van der Ham. Ook de rijkshoofdinspecteur is die mening toegedaan. Volgens hem is het ook niet mogelijk zes taxi's te laten rijden in Voorschoten. De vijf taxi's voldoen op dit mo ment "ruimschoots aan de vraag". Mocht de vergunning toch worden verleend dan zou den "de bestaande vervoersver- houdingen ernstig worden ge schaad", aldus de rijkshoofdin specteur, die Gedeputeerde Sta ten dan ook adviseert Van der Ham gelijk te geven. LEIDERDORP Het zwembad 'De Does' in Leiderdorp bestaat binnenkort 25 jaar. Dat jubileum zal worden ge vierd met een groot aantal festiviteiten waarvan de nachtzwemmarathon wel de grootste happening is. Ook is er een groot aantal activiteiten bedacht voor de lagere schooljeugd. Zo hebben bijvoorbeeld de leerlingen van zes lagere scholen vier avonden geoefend in het spelen van water polo en zijn zij vanmiddag tegen elkaar uitgekomen in een toernooi dat in 'De Does' werd georganiseerd. De organisatie van de festiviteiten berust bij MJ. Blauw, onder meer secretaris bij de Oranjevereniging en de man achter '1200 jaar Leiderdorp'De geschiedenis van het zwembad begint een kwart eeuw geleden met ini tiatieven van de Leiderdorpse bevolking zelf, onder lei ding van de heer Van der Horst. Blauw en de huidige bedrijfsleider J.C. Timmermans, die zelf tien jaar als bedrijfsleider aan het zwembad verbonden is, vertellen over de beginperiode. "Op een gegeven ogenblik waren alle politieke richtingen verte genwoordigd in het bestuur dat de zaak op poten ging zetten. Het heeft toen nauwelijks moeite ge kost om de plannen voor het zwembad erdoor te krijgen. Vooral burgemeester Van Diepe- ningen heeft daartoe bijgedra gen, dat was een zeer 'sport-min- ded man'. Die hield niet zo veel van status. Hij opende het zwem bad toen door met kostuum en al van de hoge duikplank te sprin gen. Hij had in die begintijd ook een eigen kleedhokje, daar staan nu de schoonmaakspullen nog "Het zwembad bestond in 1957 uit drie baden, namelijk het huidige kikkerbadje en de andere twee baden, waarbij het laatste dienst deed als 'het diepe". De belangstelling was volgens bei den in die dagen overweldigend: "Het was een groot succes in de regio. Wij waren de eerste ge meente in de omgeving met zo'n buitenbad. Leiderdorp begon in middels te groeien en 'De Does' kon de drukte niet meer aan. Daarom werd besloten tot de bouw van het vierde bad, dat te genwoordig dienst doet als het diepe bad. Ook dat heeft nooit tot bezwaren geleid en is vlot verlopen, waardoor het bad in 1965 in gebruik kon worden ge nomen". Vergissing 'Toen we die laatste investering van dat vierde bad achter de rug hadden, begingen wij en alle an dere zwembaden de grootste ver gissing die er in heel Nederland is gemaakt: We kregen ver warmd water. Kijk, als mensen naar zee gaan dan is het water wel niet zo warm, maar na enkele ogenblikken vinden de mensen het wel lekker. Komen ze echter Bedrijfsleider Timmermans (links) en mede-organisator Blauw (rechts): "Verwarmd water in zwembaden is de grootste vergissing die er in heel Nederland is gemaakt". in het zwembad waar het water vele graden warmer is, dan zeg gen ze goh, wat is dat koud. Dat komt omdat er door dat ver warmde water een bepaald ver wachtingspatroon is gecreëerd. Het effect ervan is geweest, dat het ongeveer een jaar lang meer (foto Holvast) i heeft aangetrokken. Nu zitten we met dat verwarmde wa ter in onze maag, want het is be grijpelijk, dat daar de grootste kostenpost uit voortvloeit". 'Ter ilustratie: in de begintijd be taalde we voor een kubieke me ter gas drie cent, nu is dat ruim' zestig cent. De energiekosten zijn dus wel twintig keer zo groot geworden. Overigens laten we op dit moment een onderzoek door een technisch bureau instellen waar er op energiekosten kan worden bezuinigd". Timmermans is overigens wel van mening dat bezuinigd kan wor den: "Natuurlijk kan dat, maar het moet ook verantwoord gaan. Energiekosten zijn erg belang rijk maar ook de totale perso neelskosten zijn gestegen. Vroe ger was er 'éen part-time bad meester die het zwembad met behulp van wat schooljongens leidde. Nu hebben we hier tien vaste medewerkers, die het hele jaar doorwerken, want in de win ter gaan ze naar het binnenbad. Gunstig "De financiële situatie is niet rooskleurig maar toch staan we model in Nederland. Wij hebben een exploitatietekort van 390.000 gulden. Dat is natuurlijk niet niks maar in vergelijking met de zwembaden in de regio steken we daar gunstig bij af, die komen tot bedragen als acht of negen ton. Vandaag de dag met de hui dige gastarieven is het onmoge lijk om tot een sluitende exploi- tatieopzet te komen. En boven dien is het weer natuurlijk een al lesbepalende factor", aldus Tim mermans. Bezuinigingen van de gemeente kunnen vele instellingen raken. In hoeverre ondervindt 'De Does' nadeel van die bezuinigin gen, zo kan men zich afvragen. "Met ingang van dit jaar is het schoolzemmen gehalveerd, dat betekent dat we aan inkomsten 30.000 gulden missen. Om dat een beetje te compenseren zullen we bijvoorbeeld onze krachten in gaan zetten op andere terrei nen dan het schoolzwemmen. Zo denk ik bijvoorbeeld aan het uit breiden van de opleidingen en al lerlei andere activiteiten, die tot doel hebben om mensen aan te trekken". "Wat ik bijvoorbeeld grandioos vind, dat is die training die leden van DKD hebben gegeven aan die leerlingen van de lagere scho len in Leiderdorp om ze de be ginselen van het waterpolo bij te brengen. Die kinderen die zijn er helemaal wild van. Kijk, dan breng je de jeugd wat bij. Ik zie de toekomst wel zonnig tege moet en wellicht helpt de slechte conjunctuur daarbij een beetje. Immers de mensen gaan hun re creatie dichter bij huis zoeken, omdat de financiële middelen er niet zijn. Het strand schrikt af door de vervuiling, zoals nu ook weer met die olievervuiling. We hebben met deze feestelijkheden de gelegenheid om mensen aan te trekken. Tja, ik vind dat leuk. Je werkt de hele dag met blijde mensen die recreëren, want men sen die er geen plezier in hebben om te zwemmen, die komen toch niet". RONALD STEVENS WOENSDAG Leiden - Breestraat 48. vergadering Hoogheemraadschap Rijnland. 9.30 uur. Stadsbouwhuis - Langegracht, project groep Ververbuurt. 15.30 uur. Stadhuis - raadscommissie onderwijs, samenlevingsopbouw, maatschappelij ke aangelegenheden, volksgezondheid, cultuur, financien. 20 uur. Stadhuis - commissie voor de rekenin gen. 19.30 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest 45, kinderfilm 'Onzichtbare Johnny', voor afgegaan door tekenfilms, 14.30 uur. 't Spoortje - Bernhardkade, informatie avond door de gemeente over de herin delingsplannen voor de Sophiastraat, 19.30 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies. 17-18 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Elektra'- Miklós Jancsó, woe en don, 20 en 22.15 VTL-terrein - Voorschoterweg, zomer avondwandeltocht w.s.v. Zuid-West, start tussen 18-19 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, DONDERDAG Schoolgebouw Regenboogpad 3 - be stuurscommissie De Dukdalf en De Loopplank, 20 uur. Repelsteel - Breestraat 19, lezing over al ternatieve landbouw door Tom Vier hout. 20.15 uur. Museum i theeceremonie, 20 u Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Koorgedeelte Pieterskerk - lezing c Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, werkgroep dienstwe?""~— ding dien 20-21.30 v van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur comité Gasprysverhoging tensoos, 14797. Breehuys - Breestraat 19, informatiebu- Stichting Internationale Werkkam- LEIDERDORP - De activiteiten rond het jubileum van het Leiderdorpse zwembad duren, na het schoolwaterpolotoernooi van vanmiddag, nog een hele week. Voor de nacht van vrijdag op zaterdag staat een zwemmarathon op het programma. Bur gemeester Van der Have zal daarvoor om acht uur het startschot geven. Twaalf uur later, zaterdagochtend zal er een einde komen aan dit evenement. Ploegen bestaande uit tien personen, van wie acht zwemmers zullen in die uren af wisselend proberen een zo groot mogelij ke afstand af te leggen. Al met al nemen hieraan zo'n dertig ploegen uit Zuid- en Noord-Holland deel. Georganiseerd wor den deze wedstrijden door de Leider dorpse Reddingsbrigade. In de loop van de zaterdag begint daarna een familiehappening. Vanaf twaalf uur staat een officiële receptie van het be stuur van het zwembad in de clubgebou wen van 'De Kleine Does' en de Red dingsbrigade op het programma. Om één uur begint voor kleuters het poppenthea ter 'Devilée' zijn optreden. Een half uur later is een kwisprogramma voor kinde ren in de leeftijd tussen tien en veertien jaar. Na een optreden van de plaatselijke mu ziekvereniging 'Tam ar co' om twee uur volgt een demonstratie van radiografisch bestuurde boten. Kwart voor is de start van touwtrekwedstrijden tussen onder andere de politie, de NZH en bedrijfs- ploegen. Inschrijving bij deze wedstry- Vanaf maandag tot den is nog mogelijk. Om vier uur treedt de Leidse muziekvereni ging 'De Burcht' op. Plaatsgenoten van dit korps, verenigd in de zwemvereniging de 'Zijl-LGB' geeft vanaf half vijf een de monstratie kunstzwemmen. Een volgend staaltje van kunnen geeft de kanovereni ging 'Rijnland' en de vrijwillige brand weer daarna in de vorm van een demon stratie wildwatervaren. Gedurende de nachtzwemmarathon (vrij dagnacht) en de open-familiedag (zater dag) zyn er nog ludieke evenementen als een prestatie paalzitten en paraplu-han gen voor Leiderdorpers. met volgende week vrydag vindt de nationale zwemvierdaag- se plaats. Vyf avonden moet daarbij een bepaald aantal banen worden gezwom men. Zaterdag 26 juni en zondag 27 juni is een landelijk waterpolotoernooi. De wed strijden beginnen om tien uur. Er doen naast de organiserende 'Kleine Does' uit Leiderdorp, ploegen mee uit onder ande re Uden, Velzen, Velp, Sassenheim en Al kemade. Voetbalclubs hebben terrein Adegeest nodig VOORSCHOTEN - De stichting "Openbaar Golf en omstreken" kan minder gebruik maken van de velden in het sportpark Ade geest, dan aanvankelijk was ge hoopt. De raadscommissie voor sport en recreatie in deze ge meente deed de stichting gister avond wel de toezegging om als nog te komen tot een verruiming van de speeltijd. Er werd by ge zegd dat het bij de golfspelers be kend was dat de velden in Ade geest slechts tijdelijk de gehele week ter beschikking zouden staan. De raadscommissie heeft inmid dels de voetbalvelden verdeeld. Randstad Sport wil drie groene velden behouden en krijgt die ook toegewezen. De nieuwe sportvereniging Voorschoten heeft twee groene velden ge vraagd en ook deze zyn nu toege wezen. Met deze laatste toewij zing raakt de stichting 'Golf de belangrijkste speeldag kwijt, na melijk de zaterdag, want dan worden de velden intensief ge bruikt door de SV Voorschoten. Meer dan 180 Voorschotenaren hebben zich inmiddels aangeslo ten bij het golfgebeuren. Zij kun nen nu niet meer spelen op zater- LEIDERDORP - De Leiderdoi Bouwman is gisteren I 'V. noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de daarbij behorende onderschei ding uitgereikt op het kantoor van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Bouwman is veertig jaar in over heidsdienst. Hij begon zijn amb telijke loopbaan in Breda. In 1956 kwam hy bij het Hoog heemraadschap in dienst. Sinds is hij daar hoofd van de afdeling Algemene Zaken. VOETBAL - Ab Gritter fungeert vanaf begin 1983 als speler/trai ner bij het Deense Kif Koldering De 32-jarige Gritter, die aan het eind van het seizoen zijn ontslag kreeg bij FC Twente, begint in dit najaar zyn activiteiten als trainer. Hij hield tientallen lezingen over onder meer de geschiedenis van het Hoogheemraadschap en over de functie van het water in de sa menleving. Van 1964 tot 1979 was hij secretaris-penningmees ter van de Zijllaan- en Meijepol- der en van de polder Achthoven. Buiten zyn werkkring was Bouw man actief in diverse functies. Zo was hij onder meer vice-voorzit- ter en voorzitter van de protes tants interkerkelijke stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging Leiderdorp/ Zoeterwoude, diaken voor maat schappelijk werk van de her vormde gemeente in Leiderdorp en voorzitter van de plaatselijke Jonge Kerk in Leiderdorp. Ver der is hy secretaris-penning meester van de Nederlandse Hei demaatschappij afdeling Rijn land. dag en woensdag. Bovendien moet rekening worden gehou den met het gesloten seizoen van de groene velden tussen half mei en half augustus. Een uitwijkmogelijkheid zou een veld kunnen zijn gelegen op het tracé van Rijksweg 11, maai daarover kan de commissie geen beslissing nemen en bovendien verkeert dit terrein in zeer slech te staat. Provinciaal ambtenaar Van Ber gen gaf de commissie gister avond nog een nadere uiteenzet ting betreffende de inrichting van het recreatiegebied 'Vliet- land', dat recht tegenover Voor schoten ligt, maar waarbij deze gemeente geen enkele inbreng heeft. Het plan heeft in grote lij nen de goedkeuring van Provin ciale Staten. Onzekerheid blijft er voor de Voor- schotense watersportbeoefe naars bestaan over het zwem men, vissen en varen, terwijl ook niet bekend is hoe de jachtha vens in 'Vlietland' ingericht en geëxploiteerd gaan worden. Dat laatste is belangrijk in verband met de plannen van Voorschoten om een jachthaven aan te leggen in de Krimwijk. Wel bekend is dat de provincie denkt aan een veerpontverbin ding nabij 'de Knip', zolang de geplande vaste oeververbinding over de Vliet nog niet gereali seerd is. Er ontstond grote zorg by de commissie over het com merciële karakter, die een paar recreatieve voorzieningen gaan krijgen, omdat het Recreatiecen trum 'Rijnland' er een optie op heeft. Die zorg is niet weggeno men door de mededeling dat de provincie voor ogen staat het nieuwe recreatiegebeid voor zo veel mogelijk water- en natuur liefhebbers open te stellen. PvdA-raadslid: LEIDERDORP - Het scheidende PvdA-raadslid De Water vindt het discrimineren, dat de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) het onmoge lijk maakt dat mensen van een dure vrije sectorhuurwoning overstappen naar een huurwo ning van de AWL. Dat zei hy gis teravond toen de commissie maatschappelijk welzijn de nieu we woonruimteverdeling van de AWL besprak. Volgens AWL-voorzitter Duiven voorden kan men echter moeilijk zonder deze bepaling werken, omdat anders de mensen die nog geen woonruimte hebben (vooral jongeren) nog langer moeten wachten. Los daarvan kan via de zogenaamde ontsnappingsclau sule in de regeling altijd hulp worden geboden als mensen met een dure huurwoning in de pro blemen komen, aldus Duiven voorden. De aangepaste woon ruimteverdeling werd overigens zonder wijzigingen door de com missie vastgesteld. cultuur, 2 APOTHEKEN De avond, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 juni tot 18 juni door: Doeza Apotheek, Ddezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslüan, tel. 4641. Rommelmarkt De carnavalsvereniging 'De Deylknotsen' uit Wassenaar or ganiseert vanaf vandaag de jaarlijkse rommelmarkt. Deze wordt weer gehouden in de bo- tenloods 'Princehaven' aan de Van Zuylea van Nijeveltstraat 100 in Wassenaar. Wethouder Van Dingstee heeft de markt vanmorgen om twaalf uur ge opend. Donderdag en vrijdag is de markt open van tien tot zes uur en van zeven tot tien uur en zaterdag van tien tot vijf uur. De opbrengst is bestemd voor de Wassenaarse minder validen, boottochten voor gehandicapte kinderen, rolstoelen voor Prin senhof en een adoptieplan. VOORSCHOTEN - Het geven van presentiegelden aan leden van gemeentelijke commissies, werkgroepen of stuurgroepen zal in Voorschoten opnieuw bezien worden. De commissie bestuurs zaken heeft nu een meer unifor me regeling geVonden voor niet- raadsleden die geld krygen als zij een vergadering bijwonen. De commissie is onder meer tot de conclusie gekomen dat presen tiegeld alleen gegeven moet wor den aan commissies die "mee draaien in het bestuur". Com- ann de leden m ae eerste plaats zouden kunnen worden gezien als vertegenwoor digers van belangengroeperin gen zouden niet voor deze gelden in aanmerking mogen komen. Voorbeelden hiervan zyn de 'stuurgroep huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuis houdens' en de 'gemeenschappe lijke schoolraad voor het open baar onderwijs'. Verder is de commissie van mening dat het bedrag van de vergoeding ver minderd moet worden. Zo zullen in de toekomst de leden van de functionele commissies voor welzijnszaken en sport en recreatie geen geld meer krygen voor de plenaire vergaderingen. Wel voor vergaderingen van het dagelijks bestuur en de werk groepen zal een vergoeding wor den gegeven. Deze vergoeding wordt echter maar één keer per maand gegeven. De leden van de commissie economische zaken krygen echter wel geld voor ple naire vergaderingen, maar weer niet voor de werkgroepvergade ring. De commissies die tot nu toe geen presentiegeld hebben ontvangen, zullen dat in de toe komst ook niet krijgen. De commissie bestuurszaken wil in de maand augustus, nadat het college van burgemeester en wethouders zijn advies heeft ge geven, met een eindadvies ko men. De nieuwe gemeenteraad zal dan in september de nieuwe verordening presentiegelden mogen goed- of afkeuren. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAO VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lektech Dagblad B v Hoofdkantoor: Witte Sinqel 1. 2311 BG LEIOEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19.30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Commentator W. F. J Wirtz Redactie stad en randgemeenten tal. 071-144941 tst

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2