c Staking bij tv gebroken Ziekenfondsen slaan alarm Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Financieel debacle voor de deur Bonden stellen nieuw ultimatum Gedeelte huisvuil is prima veevoer "Premie ouderen met omhoog Philips investeert in huurwoning Nieuwe linie stopt ermee Uitstel betaling Bruynzeel keukens Seursoverzicht WOENSDAG 16 JUNI 1982 Zuivel In de zuivelwereld begint men zich zorgen te maken over de oplo pende voorraden magere melk poeder. In een maand tijd zijn de voorraden, die bij de overheid in de EG-landen zijn ingeleverd, met meer dan 50.000 ton opgelo pen tot bijna 350.000 ton. Vorig jaar bedroegen die voorraden half juni 220.000 ton. Er worden maatregelen genomen om de huidige voorraden te ver minderen. Ze zullen ten dele in varkensvoer worden verwerkt tegen een prijs, die ongeveer overeenkomt met de prijs van so jameel. Zuivelkringen betwijfe len of de EG-autoriteiten wel ac tief genoeg zijn om de oplopende voorraden de baas te blijven. HSS Holland Sea Search NV (HSS) heeft vorig jaar een verlies gele den van ruim negen ton tegen bijna vier ton in 1980. Wel heb ben positieve ontwikkelingen in middels een fundament onder HSS gelegd. Vanuit de positie van een vennootschap met een aandeel in de commercieel win baar gasveld (5 pet in het blok P6) kan HSS, indien verzekerd van financiering van de aan haar toe te rekenen ontwikkelings kosten, uitzien naar inkomsten in 1984, zo blijkt uit het jaarver slag. De onderhandelingen voor een financiering van het project P6 vinden goede voortgang. Van de benodigde 30 min zal naar verwachting voor 15 min ge fourneerd worden door banken, ƒ12 min door een converteerbare obligatielening en 3 min door investeringspremies. Blijdenstein Het textielbedrijf Blijdenstein Wil link nv in Enschede bevindt zich in een opgaande lijn, zo stelt de directie in het jaarverslag over 1981 vast. Het bedrijf sloot dat jaar af met een nettowinst van bijna 1,5 miljoen gulden bij een omzet van negentig miljoen gul den. Hoewel de resultaten over 1982 niet bij die van vorig jaar zullen achterblijven, voelt de di rectie zich - gezien de slechte economische situatie - gedwon gen tot voorzichtigheid bij het doen van voorspellingen voor de rest van dit jaar. Schuttersveld Schuttersveld Holding (gebroe ders Van Heek) in Enschede is voornemens de produktie van velours stop te zetten. Hierover zal eerst advies worden gevraagd van de ondernemingsraad. In de produktieafdeling werken onge veer zestig mensen. President-directeur Kaptein zegt dat het aantal gedwongen ontsla gen niet groter zal zijn dan 20, omdat de onderneming nog mensen in andere afdeling kan gebruiken. Polynorm NV Nederlandse Metaalindustrie Polynorm heeft vorig jaar een nettowinst geboekt van 2,8 min tegen een' verlies van 0,9 min over 1980, hoewel de winst voor belastingen daalde van 3,3 min naar 2,6 min. Een en ander was een gevolg van de mogelijkheid tot verrekening van het fiscale verlies over 1981, waardoor vorig jaar 0,2 min van de belastingen terug werd ontvangen, terwijl over 1980 nog 4,2 min betaald werd, zo blijkt uit het jaarver slag. De omzet aan afgewikkelde orders steeg vorig jaar van 107,3 min naar 111,4 min. De direktie schrijft het omzetpeil, ondanks de allesbehalve gemakkelijke omstandigheden, te hebben kun nen handhaven, door concentra tie op de sterkste facetten van het bedrijf. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 15 juni 1982. Andijvie per kg 0,42-0,72, tuinbonen 0,91, spitskool 0,52-0,59, bospeen II 0,76- 1,06, waspeen Al-per kist 20,50-22,50, All 17,00-21,00, BI 23,00-25,30. Aanvoer: 67 l/z ton. Radijs (bos) 0,21, sla (natuur) I 0,12-0,24, bloemkool 6 per bak 1 1,29-1,65, 6II 0,52- 0,74, 81 0,87-1,04, 8 II 1,30-1,49, 10 I 0,68. Aanvoer: 4150 stuks. Economie ZEIST (ANP) De ziekenfondsen staan voor een financieel deba cle. Met name bij de verplichte ziekenfondsverzekeringen is de toestand rampzalig. Daar zijn de financiële reserves uitgeput en is de pot leeg. Eind dit jaar zal het tekort zijn gestegen tot meer dan 1300 miljoen gulden in plaats van de geraamde 700 miljoen. Ook de financiering van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) komt voor 260 mil joen in de rode cijfers terwijl men aanvankelijk dacht dat er geen tekort zou zijn. Deze sombere cijfers spuide voor zitter H.J. Anbeek van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) vandaag tijdens de algemene vergadering van de VNZ in Zeist. Anbeek zei dat be sluiten van achtereenvolgende kabinetten dit debacle hebben opgeleverd. Die kabinetten heb- ben zich verlaten op te lage pre mie-adviezen van de zieken fondsraad. Anbeek weer erop dat de VNZ steeds het standpunt heeft ingenomen dat de zieken fondsen zelf geen verantwoorde lijkheid kunnen dragen voor het potverteren van de achterliggen de jaren. De ziekenfondsen stel len slechts een eis: dat er op tijd kan worden betaald. Maar helaas is de pot nu leeg en het is nog maar de vraag of de fondsen met kunst-en vliegwerk op tijd aan hun verplichtingen kunnen vol doen. De vrijwillige ziekenfondsverzeke ring staat er in principe aanzien lijk beter voor. Dat komt omdat daar tot dusver steeds is ge streefd naar kostendekkende premies. Maar ook de vrijwillige sector lijdt onder het euvel dat departementen maar moeilijk de waarheid onder ogen kunnen zien, aldus Anbeek. Ook daar zijn tekorten door het uitblijven van beloofde regeringsmaatrege len en is het pappen en nathou den geblazen. Anbeek verweet de overheid een onduidelijk beleid, een zwalken de koers, ook op het terrein van de gezondheidszorg. Uit de desa streuze ontwikkeling van de kos ten kan al worden afgeleid dat er tot dusver bitter weinig maatre gelen zijn genomen om de uitga ven in de gezondheidszorg te be teugelen. Er liggen momenteel wel plannen voornamelijk op het gebied van de wetgeving - maar voorlopig is daarvan niet veel resultaat te verwachten. De instelling vtin het centraal or gaan tarieven gezondheidszorg heeft op het terrein van de kos tenbeheersing ook nog geen grootse daden verricht Integen deel, want de eerste vaststellin gen van tarieven door dit nieuwe orgaan zullen juist tot aanzienlij ke kostenstijgingen leiden, vreest Anbeek. De VNZ-voo'rzitter wees erop dat je er met het maken van allerlei voorschriften en nieuwe regelin gen nog niet bent. Pas het uitvoe ren daarvan kan leiden tot beteu geling van de kosten. Momenteel wordt er bijvoorbeeld nog steeds breedvoerig gepraat over de plannen van de minister van volksgezondheid om het aantal ziekenhuisbedden te beperken, terwijl die maatregel wat Anbeek betreft al veel eerder genomen had moeten worden. Maar de uit voering van de plannen - die een belangrijke besparing op zouden kunnen leveren - is nog steeds niet in zicht. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM - De omroepstaking, waardoor gisteren ge durende twaalf uur de radio- en televisiezenders nage noeg geheel hadden moeten zwijgen, is goeddeels mis lukt. Omdat slechts 750 van de 5000 werknemers van de omroepen gehoor gaven aan de stakingso- proep, waren er voldoende werk willigen om zowel radio- als tele visie-uitzendingen mogelijk te maken. De staking begon gistermiddag om twaalf uur en had tot midder nacht radio- en tv-zenders, met uitzondering van een aantal nieuwsbulletins, stil moeten leg gen. Maar reeds na twee uur bleek dat doel niet haalbaar te zijn. De uitzending van de schooltelevisie ging normaal door, omdat in de studio vol doende werkwillige technici aan wezig waren om de uitzending mogelijk te maken. Ook 's-avonds liep het op het beeldscherm niet zoals de sta kingsleiding graag had gezien. De KRO zond het aangekondig de beeldverslag van het bezoek van de paus aan Genève op het eerste net gewoon uit, terwijl even later op het andere net Se samstraat was te zien. Ook daar na vonden de meeste program ma's op beide netten gewoon doorgang. Op de radio bleef het weliswaar ge durende de middaguren - buiten de afgesproken nieuwsuitzen dingen op Hilversum-1 - stil, maar om 8 uur 's avonds werd de uitzending van Hilversum-4 her vat. Een half uur later kwam ook Hilversum-2 weer in de lucht. Succes Stakingsleider Frans Gottmer zei het doorgaan van de uitzendin gen te betreuren. „Maar we wis ten dat dit tot de mogelijkheden zou behoren. We hadden immers afgesproken, dat werkwilligen niet zou worden belet aan de slag ARNHEM (ANP) - Etensresten en schillen vormen, gedroogd en tot brokjes geperst, een eersteklas veevoederprodukt. Ruim 35 pro cent van het totale Nederlandse huisvuil kan op die manier wor den hergebruikt. Het verwer kingsproces tot veevoeder is niet duurder dan verbranding van het afval in een vuilverbran dingsoven, terwijl de kwaliteit van het eindprodukt gelijkwaar dig is aan die van huidige vee- voederprodukten en de prijs la ger. Dat blijkt volgens de Ecologische Kringloopstichting (EKS) in Arnhem uit verschillende onder zoeken naar de mogelijkheden om schillen en etensresten te hergebruiken. De EKS haalde vorig jaar zo'n 250.000 kilo huis vuil op in Arnhem, waarvan het grootste deel bestond uit schil len, etensresten en oud brood. te gaan", aldus Gottmer. Deson danks omschreef hij de actie als een succes. „Het feit dat er een behoorlijk aantal werknemers gevolg heeft gegeven aan de sta kingsoproep is voor ons het be langrijkste. Ons streven was daarop in eerste instantie ge richt". Volgens Cees Spaan, lid van de Raad van Beheer van de NOS, is de staking bij sommige onderde len toch effectief geweest. Op di verse afdelingen van de NOS werd gestaakt. Vooral bij de om roeporkesten en de radiotech niek waren veel stakers. Bij de restaurants en de decorafdelin gen was de staking zeer geva rieerd, aldus Spaan namens de werkgevers. Het CDA en de WD hebben in de Tweede Kamer tijdens een debat over de Omroepwet gezegd ver heugd te zijn, dat de staking voor een flink deel is mislukt. CDA- woordvoerder Van der Sande noemde de stakingsoproep van de bonden niet terecht, omdat er geen sprake is van een verminde ring van de werkgelegenheid bij de omroepen. Aan de stakingsoproep is door on geveer de helft van het omroep- personeel dat dienst deed, deel genomen. In het stakingscen trum De Delta in Hilversum he ten zich ruim 750 mensen regi streren als stakers. De TROS en de Evangelische Omroep waren de enige organisaties waar nie mand het werk neerlegde. Bij de NOS staakten 360 werkne mers. Van de overige zendge machtigden was de belangstel ling bij de VARA het grootst. Daar gingen 180 mensen in sta king. Bij de AVRO namen 20 werknemers deel aan de actie, bij de KRO 29, bij de NCRV 15, de VPRO 25 en Veronica 15. Ook bij de Wereldomroep werd gestaakt. Bij de regionale omroepen is de staking wel geslaagd. Woord voerders van de twee noordelijke zenders, van Radio Oost, Om roep Brabant, de Limburgse ROZ en van Radio Stad Amster dam meldden, dat er geen pro gramma's zijn uitgezonden. Op de meeste zenders waren alleen nieuwsbulletins te horen. Nieuw ultimatum De bonden hebben de werkgevers inmiddels een nieuw ultimatum gesteld, waarby een werkweek van 38 uur voorop staat. Tot zon dag middernacht krijgen de werkgevers de tijd te reageren op een voorstel de onderhandelin gen te hervatten. Mochten zij daar niet op ingaan, dan zullen de bonden vergaderingen met hun leden beleggen om eventue le nieuwe acties te voeren. Na mens de werkgevers zei Spaan dat hij bereid blijft te praten, maar beslist niet wenst te onder handelen over financiële conse quenties van de vakbondseisen. De bonden zullen hun voorstel herhalen om een onafhankelijke commissie te laten bemiddelen in het conflict. HILVERSUM - Gistermiddag om twaalf uur legden vele omroepmedewerkers het werk neer. Op de foto: Werkwillige camera-leden konden hun opnames voor Top Pop niet afmaken omdat de studiolampen waren uitgeschakeld. ARNHEM (GPD) - De stelsels in ziektekostenverzeke ringen, waarin de premie afhan kelijk is van de leeftijd van de verzekerde en het eigen risico toeneemt naarmate men ouder wordt, zijn geen goede zaak. Zij zijn een aantasting van de tradi tionele solidariteitsgedachte (jong betaalt voor oud en gezond voor ziek) en zij brengen daar mee de particuliere ziektekos tenverzekering als zodanig in ge vaar. De Onderlinge Waarborg maatschappij Ohra schrijft dat in haar jaarverslag over 1981. De kritiek die met neme door de consumentenorganisaties en de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen is geleverd op het functioneren van de particuliere verzekeraars, richt zich met na me op de zuigkracht die de ver zekeraars met leeftijdgebonden premies op jongeren uitoefenen. De premie voor ouderen zou on betaalbaar worden; zij zouden worden gedwongen over te stap pen naar het vrijwillige zieken fonds (als hun inkomen tenmin ste minder bedraagt dan 43.450 gulden) of de bejaardenverzeke ring. Het vrijwillige ziekenfonds zou daarentegen jongeren (met maxi maal 43.450 gulden inkomen en niet door een werkkring in loon dienst verplicht bij het zieken fonds aangesloten) zien over stappen naar de particuliere ver zekeraars. En dat terwijl de jon geren tot de gunstige risico's moeten worden gerekend omdat de verzekeraars aan hen door gaans minder kosten hebben. De consequentie zou zijn, zo luidt de kritiek, dat het bestaan van het vrijwillige ziekenfonds wordt bedreigd, omdat het blijft zitten met de ongunstige risico's. Ohra blijkt het daarmee tot op zekere hoogte eens te zijn, zegt zelf ook kritisch te staan tegenover deze Ohra: ontwikkelingen in de verzeke ringswereld, maar vindt ook dat de kritiek „niet altijd even ge nuanceerd" is. Ohra is dit jaar ook zelf enigszins mee gaan doen aan het nieuwe systeem, omdat „het gevaar dreigde dat op lange termijn de belangen van onze verzekerden ontoelaatbaar geschaad zouden worden, waarvan met name ou- EINDHOVEN (ANP) - Als uit vloeisel van het besluit weer te investeren in premie-huurwo ningen in ons land, hebben de Philips-pensioenfondsen vorig jaar besluiten genomen voor flin ke investeringen in deze sector. Het pensioenfonds A besloot tot investering van 99 min, fonds B tot investeringen in Nederlands onroerend goed voor 228,9 min, waarin echter ook drie bedrijfs hallen zijn begrepen. dere verzekerden uiteindelijk de financiële gevolgen zouden moe ten dragen". Te vrezen viel dat Ohra ook haar gunstige risico's naar de concur rentie zou zien weglopen en zelf met veel ouderen (de ongunstige risico's) zou blijven zitten. Jon geren krijgen nu korting op de premie. Uitsluitend nieuwe ver zekerden van oudere leeftijd en afkomstig van andere maat schappijen krijgen met een leef tijdstoeslag te maken. Ohra meent daarvoor een rechtvaardiging te kunnen vin den in het feit dat deze nieuwe verzekerden in voorgaande jaren geen aandeel hadden in de reser vevorming van de maatschappij. Die reserves zijn nodig om hoge re ziektekosten op latere leeftijd te kunnen opvangen. Ohra, van oorsprong uitsluitend een ziektekostenverzekeraar, heeft de opbouw van het assorti ment van het schadeverzeke ringsbedrijf, waarmee de maat schappij drie jaar geleden is be gonnen, thans afgerond. Als laat ste werd midden vorig jaar de au- toverzeken ng aan het pakket toegevoegd. Sinds een half jaar heeft de maatschappij ook een levensverzekeringsbedrijf. In het boekjaar 1981 kwam bij Oh ra, die zonder winstoogmerk en zonder tussenpersonen werkt, ruim 229 miljoen gulden aan pre mie binnen, 11,8 procent meer dan in 1980. De uitkeringen be liepen 200 miljoen, 11,5 procent meer. Het bedrijfsresultaat be liep 13,6 miljoen. Na verrekening van onder meer een koersverlies op beleggingen in effecten res teerde een voordelig saldo van 11,2 miljoen. Dat bedrag is toege voegd aan het waarborgkapitaal dat nu 54,5 miljoen gulden be draagt (23,8 procent van de bruto premie-ontvangsten tegen 21,2 procent eind 1980). AMSTERDAM (ANP) - Het week blad de Nieuwe Lmie houdt per 1 juli op te verschijnen. De finan ciële moeilijkheden waarmee het weekblad al geruime tgd kampt en ht ontbreken aan uitzicht op betere tijden zijn de redenen waarom redactie en uitgever b.v. Res besloten hebben ermee op te houden. Voor de genoemde da tum verschijnt de Nieuwe Linie nog twee maal. Het voorlaatste nummer, dat deze week uitkomt, draagt op de voorpagina het nieuws van het einde van het weekblad. Directeur H. Ooster- baan van b.v. Res heeft dit gister avond bevestigd Van ontslagen zal geen sprake zijn. Het weekblad werkte al enige tijd met alleen free-lancers. Zij zijn gisteren op de hoogte ge steld. De Nieuwe Linie draaide de laatste twee jaar, 1980 en 1981, met geldelijke steun, in de vorm van renteloze leningen voor een totaalbedrag van zevenhonderd duizend gulden, van het bedrijfs fonds voor de pers. Steun voor 1982 zat er volgens Oosterbaan niet in. Een aanvraag daartoe was ook niet ingediend. Volgens de laatste tellingen heeft de Nieuwe Linie een abonneebe stand van 3000, terwijl de losse verkoop 1000 exemplaren be draagt. De Nieuwe Linie is de voortzetting van het weekblad de Lime, dat in 1946 werd opgericht door de pa ters jezuieten. In de loop der ja ren verdween het rooms-katho- lieke stempel, dat het blad tot dan onmiskenbaar droeg. Dat re sulteerde uiteindelijk in 1963 in de naamsverandering de Nieuwe Linie toen de paters jezuieten het blad loslieten, waarop twee pa ters hun orde loslieten en met het nieuwe blad verder meegin gen. Oosterbaan noemde gister avond de vanaf toen ingezette en tot op heden gevolgde koers van het weekblad "Links tot zeer links". ZAANDAM (GPD) - Voor Bruyn zeel Keukens BV en Bruyzeel Kasten BV is voorlopig uitstel van betaling aangevraagd. Vol gens de bewindvoerders is een dergelijke stap ook voor Multipa- nel BV en de vloerenfabriek te verwachten. Oorzaak is, dat met op korte termijn een oplossing voor de voortzetting van de on dernemingen (met in totaal 750 werknemers) is te verwachten. Mr. J. van Schaik, een van de be windvoerders bij Bruynzeel, zei vanmorgen desgevraagd dc kan sen op voortzetting van Multipa- nel (200 man) te Zaandam, de Keukens- kastenfabnek (450 man) en de vloerenfabriek (100 man) beide te Bergen op Zoom nog degelijk aanwezig te achten. „Wij hebben voldoende aanlei ding onze pogingen tot verkoop of verzelfstandiging voort te zet ten. Uitzichtloos is de situatie ze ker niet", Zoals bekend werd 14 dagen gele den voorlopig uitstel van beta ling verleend aan de houdster maatschappij Bruynzeel De werkmaatschappijen bleven daar vooralsnog buiten omdat de bewindvoerders, mr Van S< -h.uk en mr. P. Heidinga, eerst wilde proberen zoveel mogelijk onder delen te verkopen of verder zelf standig te laten voortbestaan om zo de wettelijke verplichtingen van een surséance (nadelig voor crediteuren en personeel) te voorkomen. I WOENSDAG 16 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN Hrlnekeo Hold. Nedlloyd Groep 287,00 286.50 232.00 231.20 37.70 36.70 22.90 22.70 204.50 ,203.60 BINNENLANDSE AANDELEN ADM AmL Rubber Asd. RIJtulj Ant Brouw Ant. Verf AM.St.RDai Audet AUt. Ind. Rl. Beek van* Beers Blydenat. Bols r Druk bU» Grassy™" Hacrmljer 35.50 34.80 30.80 30.20 191,00 192.50e 78.00 78,00e 20.20 20,40 60.00 60,00 190,00 195,00 NafTon 55.00 53,50 23.70e 25,00b 22,10 21,70 27,30 Z7.20 103,50 104,00 51.00 50.00a Rotbefc Jlik 110.00 108,00 67,60 67.60 70.00f 70,40 562,00 559,00 29.30 30,00 88.00 86.00 54.00 53,00 Ubbiuk VMF Verto Verto Vlhamlj But 109,00 109.00a BELEGGINGS INSTITUTEN 112.00 112,20 160/70 159 SO 141,70 141,70 128 00 128 00 1H'") USJQ 835.00 848,00 104 50 104,50 516 00 516.00 GOUD EN ZILVER Goud: fiinmetaal 27040. Zilver; (\)nmctaal 435 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Een kalm Damrak heeft vandaag overwe gend kleine verliezen te zien ge geven. Het was daarmee het spie gelbeeld van Wall Street, waar de markt fractioneel omlaag was ge- mm KLM vormde een uitschieter met een verlies rond het middaguur van i 2.40 op 92.30 De staats fond - nrnarkt \erl<".r i-rrm enkele dubbeltjes. Van de inter nationals was Unilever 0.70 be ter op 146.50 Philips en Hoogo vens verloren ieder twintig cent, terwijl Akzo en Koninklijke Olie onveranderd waren De banken moesten ook wat terrein prijsge ven. ABN verloor hier 1.50 op 286 Hypotheekbanken brok keiden wat af, terwijl bg de ver zekeringswaarden het grootste verlies werd geleden bij Nationa le Nederlanden en wel met een teruggang van I 1 ,,p f I M Vu Deze rol was bg de uitgevers weg gelegd voor Elsevier NDU met een verlies van 1.20 od f 154.80

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23