door J.Geils moest band het moeras Met poeder natuurgetrouw droogbloemboeket maken Het is een eer om het voorprogramma van de „Stones" te verzorgen Harde vloer heeft praktische kanten De WK thuis Zolderset voor kastjes onder het dak Pil-batterij bedoel, als je naar de Stones luistert, herken je Jagger meteen. Als je naar J. Geils luistert, haal je Wolf er on middellijk uit. Hoor je een andere groep hetzelfde ge luid produceren, dezelfde sound ontwikkelen, dan lij ken ze alleen maar op de Sto nes of J. Geils". Onroerend goed In Nederland, waar J. Geils tot dusverre tweemaal in actie kwam (Paradiso 1978 en Pinkpop 1981), heeft de band ook tijdens de moeilijke jaren op een terecht trouwe aan hang kunnen rekenen. Dat zat hem vooral in de oprecht heid en integriteit van deze, in veel opzichten unieke Amerikaanse groep. Lange tijd was het bovendien de enige Amerikaanse band die zich met artistiek resultaat toelegde op de zwarte muziek uit de jaren vijftig. Wolf - zijn eigenlijke naam luidt Blankenfield: „Als je met Muddv Waters praat over Droogbloempoeder dat steeds weer opnieuw is te gebruiken Tot twee keer toe door het publiek terugge roepen: The J. Geils Band bleek een prima 'support-act' van 'the greatest rock roll band on earth'. De swingende en hechte blues-rock bracht de afgeladen kuip in de „Echt, ik geniet hier van. En ik vind het ook een eer om het voorprogramma voor de Sto nes te mogen verzorgen. Niet alleen omdat we zo de kans hebben om onze muziek on der de aandacht te brengen van een miljoenen-publiek in Europa, dat we op eigen kracht wellicht nooit zouden bereiken, maar ook vanwege het karakter van de Stones". Peter Wolf, zanger van de Ame rikaanse rhythm blues-le gende de J. Geils Band, moet zich dezer dagen in een min der opvallende rol schikken. Niet hij is de man die zijn pu bliek biologeerde, maar ene Mick Jagger. Omdat er een grote mate van overeen komst bestaat in de manier waarop zowel de Rolling Sto nes als de J. Geils Band in vloeden uit de zwarte muziek hebben verwerkt, ligt de ver gelijking voor de hand. „We realiseren ons best dat het publiek voor de Stones komt. Dat is ondankbaar werk, zo lijkt het. Maar we werken ons kapot op het podium, al was het maar voor de competitie en om je angst kwijt te raken. Voor het overige hebben we al jaren een goede relatie met Hoewel er de komende maan den geen tekort aan (betaal bare) snijbloemen zal zijn, is het goed te bedenken, dat dit over een tijdje weer anders kan zijn. Om dan toch een sfeermaker op tafel te kun nen zetten, is een boeket van droogbloemen helemaal niet zo'n gek idee. Kant en klare droogbloemen uit de winkel zijn duur. Maar u kunt ze ook zelf drogen. En daarvoor is het nu en tijdens de zomermaanden de ge schikte tijd. Immers, de prijs is gunstig en er is meer dan voldoende keus, zodat u op uw gemak de mooiste exem plaren kunt verzamelen om ze te drogen. Wat dat laatste betreft zijn er verschillende manieren. Het meest eenvoudig is een bosje bloemen ondersteboven op een donker plekje te hangen en dan maar afwachten. In veel gevallen zal het resultaat echter teleurstellend zijn: de bloemen verkleuren sterk, krimpen, verschrompelen of vallen zelfs helemaal uit. Dro gen tussen (vloei)papier lukt meestal wel, maar dan krijg je platgedroogde bloemen en daarmee is het zo moeilijk een „ruimtelijk" boeket te schikken. De beste manier om verse bloe men „natuurgetrouw" te dro- Een bezoekje aan de Wereld kampioenschappen Voetbal in Spanje is niet voor ieder een weggelegd. Met het Jum bo World Cup kunt u nu de WK in huis halen. Het spel bevat vrijwel alle elementen van de echte WK. World Cup wordt gespeeld in twee fasen: de samenstelling van het voetbalteam en de competitie zelf. Iedere speler krijgt een aantal kaarten met voetbal lers, het basisteam en 150.000,-. Dit "namaakgeld" is bestemd om supporters, sterren en sponsors te kopen. World Cup is een spel voor kinderen vanaf 9 jaar, kost 29,50 en is te koop in waren huizen en speelgoedzaken. juiste stemming. Het optreden in de scha duw van Mick Jagger en Keith Richard bleek voor Peter Wolf en J. Geils een aange name bezigheid. Niet in de laatste plaats, omdat het publiek, dat dus niet voor hen de Stones. We zijn buitenge wone aardige kameraden, die privé alleen over muziek lul len. Vannacht hebben we tot vijf uur in de morgen naar al lerlei bandjes met muziek ge luisterd en wat gezongen. Dan is er geen Mick Jagger die begint over het aantal T- shirts dat er bij het Feye- noord-stadion verkocht is. Dan heb ik geen moment spijt dat we deze uitdaging aangegaan zijn". De J. Geils Band vormt met een ongelofelijk hechte 'Bos- stownsound' het ideale voor programma op deze Europe se tournee van Jagger en de zijnen. De band bestaat al sinds 1967 en kan dus eyen- zeer bogen op een lange wor dingsgeschiedenis als de Sto nes. Seth Justman, toetsen man van het sextet en verant woordelijk voor de produktie van de meest recente albums van J. Geils: „Juist die ge meenschappelijke basis voorkomt dat dit ontaardt in alleen maar wedijver. Beide bands hebben zo lang ge werkt aan het ontwikkelen van een eigen geluid en zijn daar na hard werken zo in ge slaagd, dat wij in onze eigen waarde worden gelaten. Ik gen is met behulp van bloe- mendroogpoeder. Hiervan strooit u een laagje in een af sluitbaar bakje. Hierop ko men de bloemen te liggen, waarna u ze zorgvuldig met poeder bedekt en het bakje tot aan de rand toe vult. Na twee tot zeven dagen is al het vocht uit de bloemen door het poeder opgenomen en houdt u prachtige, ruimtelijk gedroogde bloemen over, die slechts weinig van hun kleur en vorm verloren hebben. Bloemendroogpoeder is ge schikt voor vrijwel alle verse bloemen: rozen, afrikaantjes, was gekomen, zich uitstekend met de de zesmans-formatie vermaakte en de band pas na twee toegiften 'liet gaan'. Wolf en Geils toonden zich echte toppers, van daar dit interview. anjers, narcissen, seringen, viooltjes, sneeuwklokjes enz. enz. En wat dacht u van „be langrijke" bloemen, zoals die van een bruidsboeket of cor sage. Het poeder is over het alge meen niet zo erg makkelijk verkrijgbaar. Mocht u bij u in de buurt geen (bloemenwin kel kunnen ontdekken, dat dit materiaal verkoopt, bel dan eens de firma Enneking, in Aerdenhout, tel.: 023- 240969. Een literbus kost f22,50 (2,5 liter: f55,50), en als het niet anders kan, leve ren ze u rechtstreeks via de post. Het grappige is, dat Ennekings bloemendroogpoeder steeds opnieuw gebruikt kan wor den. Er bevinden zich tussen het poeder kleine blauwe kristallen, die wit worden wanneer het poeder geen vocht meer op kan nemen. Dat is het moment, dat het materiaal „geregenereerd" moet worden. Een moeiüjk woord voor een makkelijke techniek: strooi het uit op een vlakke ovenplaat en ver warm de oven tot 150 graden C. Als u weer blauwe korrels ziet, is het droogpoeder op nieuw gebruiksklaar. Na een periode waarin „kamerbreed tapijt" als een soort symbool van luxe gold, is de belang stelling voor een „har de vloerbedekking" weer toegenomen. Populair werden vooral de pla vuizen en (vanwege de prijs wat minder) de natuursteen tegels. Geen kwaad woord over vloertapijt... maar in drukke gezinnen, met kleine kinderen, heeft de harde vloerafwerking toch bepaal de voordelen. Zo'n warm aandoend hoogpolig tapijt is erg mooi, maar het is ver draaid lastig om er je speel goedautootjes en treintjes op te laten rijden! Parket, natuursteen, plavuizen enz. vormen ook wat het on derhoud betreft zeer prakti sche vloerafwerking. Het zijn echter wel vrij kostbare ma terialen. „Hard", maar toch comfortabel zijn de kunst stofmaterialen (vinyl) die het uiterlijk van een natuurste nen- of tegelvloer hebben. Er zit zelfs een licht relièf in. Ten opzichte van echte natuur steen of keramische tegels hebben ze het voordeel dat ze in de betere kwaliteiten veer krachtig en „voctwarm" zijn Dit kunststofmateriaal is ook vrij eenvoudig zelf te leg gen... en het is eigenlijk erg goedkoop. Een heel voordelig alternatief voor een parketvloer is ook: de doodgewone houten on- dervloer als „loopvloer" ge bruiken. Voorwaarde is dan wel dat de vloerplanken gaaf zijn, geen naden en kieren vertonen en dat ze een „vlak oppervlak" bieden. Niet al te grote naden tussen de plan ken kunnen overigens wel gevuld worden en wanneer er sprake is van een wat hobbe lig oppervlak (tengevolge van hol trekken van de planken) kan een gehuurde vloer- schuurmachine alle proble men snel oplossen. Nadat het schuurstof is weggezogen, kan het vloeroppervlak dan afgewerkt worden met bij voorbeeld vloerbeits, in een kleur die u het meest aanstaat. Karpetten Als gevolg van de stijgende po pulariteit van de „harde vloer" groeit ook de belang stelling voor het karpet weer sterk. Een onderzoek heeft aangetoond dat zo ongeveer een op de twee gezinnen en karpet heeft. Het hoeft echt geen „echte Pers" te zijn; er zijn redelijk betaalbare kar- John Lee Hooker, dan krijg je altijd weer te horen waar om dat zo is. Ze komen in Eu ropa (Nederland heeft een heel goede naam) of Japan, en zowel de pers als het pu bliek behandelt hen met res pect. Ze zijn weer muzikant". Justman, aanvullend: „In de States wordt elke muzikale prestatie allereerst behan deld als een economische produktie. Wat levert die zwarte man mij op en hoe le- vert-ie me het meeste op, dat zijn de vragen die eerst ge steld worden. Je wordt ge zien als grondstof of als een onroerend goed. Wij kunnen daarover meepraten". En of. Voordat de J. Geils Band in 1977 van contract en pla tenmaatschappij wisselde, werden de opnamen van de band nauwelijks gedistri bueerd. Wolf: „Hadden we maanden lang alles gegeven in de studio, dan kwam de knaap bij de platenmaat schappij verontschuldigend naar ons toe om te zeggen dat de muziek te goed was voor het massapubliek en dat we maar met moesten rekenen op enige afzet. Het gevolg was dat Atlantic een smoesje had om er niets aan te doen". Wolf: „Als we in Los Angeles in de grootste zaal speelden en die tweemaal uitverkochten, was onze plaat nergens te verkrijgen. We hebben al bums geproduceerd die een week na de release de status van collector's item (verza melobject - red.) bezaten". Schuldenlast Het ongeloof in de potentie van de groep om een groot pu bliek te inspireren, deed de schuldenlast huizenhoog op lopen. Nu de J. Geils Band zich heeft ontwikkeld tot een formatie die met een uiterst smaakvol concept - ruig en verzorgd tegelijk - en gou deerlijke rhythm en blues een miljoenenpubliek weet te bereiken, lijkt de gedachte aan een faillissement irreëel. In plaats ran plavuizen of na- tuur^lecTj kunt u ook rinyl ne men. Dat ij tegenwoordig uitge voerd in tegelmotieven en er zit zelf wat reliëfwerk in. petten in allerlei formaten te koop, in kleuren- en patroon gamma's die goed kunnen harmoniëren met elke soort vloerafwerking. Ze geven een vriendelijk accent aan zo'n harde vloer. Het dagelijks on derhoud beperkt zich tot een periodieke stofzuigbeurt en zo ééns per jaar hang je het karpet even over de ..klop- paal" om al het zand, stof en vuil er stevig uit te rammen. Maar nog geen zeven jaar ge leden stond de groep voor een deficit van een half mil joen dollar (1.8 miljoen gul den). Seth Justman ,.Je kunt je dat amper voorstellen. En dus leefden we gewoon ver der. Zelfs de laatste elpee voor Atlantic. Monkey Is land, werd met grote inzet ge maakt. In plaats van het con tract af te raffelen met een snij-maar-raak-elpee zaten wij anderhalf jaar nauwgezet te werken". „De verklaring daarvoor is sim pel", legt Wolf uit „Toen wij in 1967 een platencontract kregen waren we groentjes. Al hadden we geld mee moe ten brengen, dan hadden we dat gedaan. Pas later vielen de schellen van onze ogen". En Justman: „Zelfs de Stones hebben dit soort tegenslagen gehad. Maar als je hard blijft werken en je op den duur wel met de juiste zakelijke men sen omringt dan moet het op een gegeven moment in het reine komen. Je kunt zeggen dat beide bands hun weg door het moeras hebben moeten banen". Beiden reageren aangenaam geprikkeld als de smeuïger produktie van het laatste al bum 'Freeze Frame' ter spra ke komt. Wolf: „Natuurlijk gaan nummers als 'Center fold' en 'Freeze Frame' over liefde. Dat kan niet genoeg bezongen worden. Maar het overgrote deel van de teksten op de plaat heeft brains" „Neem Centerfold", zegt Justman, „oppervlakkig ge zien gaat die song over een jongen die zijn buurmeisje van vroeger opeens tegen komt in de Play Boy of zo'n ander tijdschrift waar de meisjes schaars gekleed op de middenpagina's prijken. Hij baalt, want weg is haar charme. En toch kan-ie het niet laten om het blad te ko pen. Nou, dat is allerminst oppervlakkig Daar zit meer achter dan Tongue in Cheek, vind je niet?". JOHN OOMKES Een veel toegepaste manier om het dakbeschot op de zolder op bepaalde afstand dicht te maken en daarachter berg ruimte te creëren, geeft een niet zo ervaren doe-het-zei ver wel eens problemen. De meest praktische techniek is: schuifdeurtjes aanbrengen. Dit vergt het monteren van de nodige rails, waarin de deurtjes schuiven Er zijn schuifdeursystemen in de handel, veelal echter geba seerd op 'kamerhoogte'. In korten kan wel. maar geeft veel materiaal verlies. T)m daaraan tegemoet te ko men. is nu een speciale 'zol derset' ontwikkeld, bestaan de uit boven- en onderrails van 120, 240 en 360 cm. en zij- profidm v.m m cm. Wan neer het nodig is ze in te kor ten. geeft dit in de praktgk heel weinig verlies aan mate riaal Voor de deurtjes kan plaatma teriaal van vrijwel elke soort worden gebruikt, in dikten van SJlol nun ildgysliom heet Reno Snap-Fit, waann o»>k pakketten voor hogere schuifdeuren leverbaar zijn. Er wordt een duidelyke mon- tagchandleiding bijgeleverd Met een schroevcdraaier en een zaag ts de hele klus te kla- Philips heeft een reeks mini cel bat te rijen, in afmetingen van een pilletje uit de apotheek, ontwikkeld. Dergelijke minuscule kracht bronnetjes zijn nu in dertien types los verkrijgbaar en Ne- deland heeft de pnmeur. De energie ontstaat uit een cne- misch systeem, gebaseerd op zilver, alkaline, kwik en zink lucht. Aan de kleur van de verpakking is het gebruiks- doel herkenbaar Afhankelgk van het type zijn de nieuwe pilbattenjtjes voor f 3,95 tot f7,95 te koop.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 21