Groots afscheid van Bolhuis en Iitj ens Fraude op drafbaan Optimisme bij organisatie wieler-NK Morgenmiddag om 14 uur: Overmorgen na het diner Vanavond om 19 uur 30: Zwemmers van en Zijl weer dik in prijzen LZ Leerstoel Evangelische Hogeschool in Leiden? Geen voorbarige conclusies Casino Scheveningen Casino Scheveningen Casino Scheveningen WOENSDAG 16 JUNI 1982 Sport PAGINA 15 VALKENBURG GPD- De or ganisatoren van het Neder lands kampioenschap wiel rennen voor profs, amateurs en dames op 26 en 27 juni in Geulle, vrezen de concurren tie van het WK-voetbal niet. Zij rekenen zelfs op een grote re toeloop, vergeleken met de bijna 50 000 (betalende en niet-betalende) kijkers vorige keer. Het feit dat in het NK- weekeinde tevens de TT-races in Assen plaatsvinden, tem pert de optimistische ver wachting binnen de gelede ren van de Stichting Prof Wielerpromotion Nederland lijn", aldus voorzitter Leo de Klein namens de organisato ren. Secretaris Huub Engelen (die met De Klein en John Smeysters het bestuur van de Stichting ~Prof Wielerpromo tion vormt) voegt hieraan toe: „Bovendien vinden 26 en 27 juni geen wedstrijden in het wereldkampioenschap voet bal plaats. Ik denk dat veel sportliefhebbers de nationale wielertop nog wel eens aan het werk willen zien, vlak voordat in Basel (vrijdag 2 Overigens zal een grote belang stelling voor het Nederlands kampioenschap beslist nood zakelijk zijn om van een fi nancieel succes te kunnen spreken. De organisatoren hebben om te beginnen 145.000 gulden 'koopsom' aan de KNWU moeten betalen. In clusief de overige kosten houdt een en ander in dat er met een begroting van 210.000 gulden wordt ge werkt. Desondanks zijn de en treeprijzen hetzelfde gebleven als vorig jaar: zaterdags f7,50 en zondags f 12,50. Kin deren tot 14 jaar gratis. Ex tra-kaarten voor de zittribu- nes worden niet verkocht. „Wie het eerst komt, die het eerst maalt", aldus Leo de Klein. Ondanks het forse bedrag dat op de begroting prijkt, heeft de Stichting Prof. Wielerpro motion een overeenkomst met de KNWU gesloten, dat ook in 1983 en 1984 de organisatie van het nationaal titelge vecht aan De Klein c.s. wordt toegewezen. Of dat opnieuw in Geulle zal zijn, moet wor den afgewacht. Het ziet er wel naar uit. Dat komt onder meer door de geschiktheid van het traject voor een der gelijk evenement en tevens door de grote medewerking van het gemeentebestuur van Meerssen. waartoe Geulle sinds de gemeentelijke her-in deling in Limburg behoort. Niettemin zijn er plannen ge weest om na drie keer op het Slingerbergparcours van Geulle 'gedraaid' te hebben, de kampioenschappen in 's Heerenberg te laten plaats- vinden. Etappe-aankomsten aldaar van de Ronde van Ne derland hadden telkenmale een enorme belangstelling ge trokken. Het bleek evenwel niet mogelijk om het parcours gedurende een vol weekeinde af te sluiten voor het verkeer. In Geulle leverde dit bedui dend minder, beter gezegd, geen problemen op. De lengte t>an het traject is 6,5 kilome ter. Va een aanloop van 5400 meter staan voor de dames 10 ron den op het programma, to taal dierhalve 70.4 kilometer. De amateurs njden 193.9 ki lometer (29 ronden plus 5400 meteren de profs leggen 34 ronden plus 5400 meter, der halve 226,4 kilometer af. Voor de beroepsrenners - ruim 70 in getal - klinkt het startschot zondag 27 juni om half een. De dames en amateurs rijden daags te roren respectievelijk om 10 00 en 12 30 uur Ties Kruize (l) neemt afscheid van zijn oranje collega's. Litjens(r) kwam 177 in het oranjeteam uit en scoorde 267, een wereldrecord. Bolhuis haalde 128 interlands. UTRECHT (GPD) - Op het kunstgras van de Utrechtse hockeyclub Kampong werden Paul Litjens en André Bolhuis nog eenmaal belegerd door handtekeningenja gers. Het waren er, na de laatste hockey wedstrijd, meer dan ze voor mo gelijk hadden gehouden. De Utrechtse internationals kregen voor 4000 kijkers een groots af scheid aangeboden door hun vereniging, die en passant ook ex-voorzitter Wim Cornells in de hulde betrok. Na zes jaar mana gement van Oranje, draagt hij zijn taak over aan André Bolhuis, nu nog coach van jong-Oranje. Het hockeyende duo Litjens (177 interlands met daarin 267 doel punten) en Bolhuis (128 caps en zes treffers) kreeg van de eigen vereniging de gelegenheid om een vijftiental spelers voor een wereldteam te inviteren, waar mee ze in de loop van hun 12-jari- ge carrière hadden opgetrokken. Onder leiding van ex-international Hans Jorritsma werden een aan tal sponsors gezocht en die maakten het mogelijk dat uit Pa kistan doelman Sherwani, ex- aanvoerder Aktar Rasooi en ïsla- hudin, die begin januari aan een benefietwedstrijd meer dan 1 miljoen gulden overhield, het af scheid luister bijzetten. De drie Duitsers Bloecher, Peter en Trump namen het vliegtuig van uit Frankfurt, de Indiërs en Au straliërs waren al in ons land om- Lotto De uitslag van lotto 23 is: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: één win naar, bruto 300.000,-; derde prijs: 61 winnaars, bruto 7.316,10; vierde prijs: 3500 winnaars, 127,50; vijfde prijs: 70.727 winnaars, 5,-. dat ze deelnamen aan de Cham pions Trophy, maar meer dan de helft van de nationale teams van beide landen stelde de terugkeer naar huis uit om in Utrecht aan wezig te kunnen zijn. Vóór de wedstrijd, die ging tegen de Nederlandse ploeg die zóndag de Champions Trophy had ge wonnen, werd Paul Litjens be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, en beide feest varkens kregen het lidmaat schap van verdienste van hun vereniging. Het duel zelf was er een zoals afscheidswedstrijden meestal plegen te verlopen, op die van Johan Cruijff na. Ieder een mocht zijn gang gaan, wat uitmondde in een 7-6-overwin- ning voor Oranje, dat het meest had te duchten van het Westduit- se fenomeen Stefan Bloecher, die vier maal de roos trof. De Franse toparbiters Alain Re- naud (101 interlands) en Louis Gillet (107) hadden er een dagre tour Parijs per auto voor over om het tweetal, dat hen het leven zo vaak zuur had gemaakt, vaarwel te zeggen. Aan Nederlandse kant ontbraken Roderik Bouwman, die vanwege werk de ochtend na het behalen van de Champions Trophy naar Indonesië was afgereisd, Erik Pierik (werkzaamheden), Siem Voermans (griep) en Jan Carel Jenniskens, die aan een ongeluk kige actie in de finalewedstrijd tegen Pakistan zondag gescheur de enkelbanden heeft overge houden. HILVERSUM (GPD) - De officier van justitie in Amsterdam, mr. Pieters, en een rechercheteam verrichten momenteel een on derzoek naar een fraudezaak op de drafbaan in Hilversum, waar voor inmiddels één persoon in verzekerde bewaring is gesteld. Een pikeur is vorige week na ver hoor weer op vrije voeten ge steld. Hoe omvangrijk de fraude is, kan de officier van justitie in dit sta dium van het onderzoek nog niet meedelen. Uit naspeuringen van de recherche en getuigenverkla ringen is in ieder geval wel naar voren gekomen, dat er door de betreffende pikeur en „de ver dachte iemand" uit het publiek „geknoeid" is met de toto tijdens de draverijen op de baan in Hil versum. Mr. Pieters: „De heren maakten vooraf een opzetje over het ver loop van een koers. Door bijvoor beeld zijn paard even in te hou den kon de pikeur een wedstrijd zodanig beinvloeden, dat er een onverwachte uitslag uit de bus rolde". De NDR is al sinds januari, toen een beroepspikeur uit Ureterp 'zijn kansen niet verdedigde', zo als het reglementair heet, aan het spitten om de waarheid op te diepen. Wat is nu het geval? De bewuste pikeur zou met zijn paarden Sar- ranta A en Tantième op een koersdag in januari een andere uitslag hebben weten te bewerk stelligen dan mocht worden ver wacht. Daarbij zou ook een Hil versummer betrokken zijn ge weest. De jury van het drafcomi té riep de Ureterper bij zich om hem ter verantwoording te roe pen en besloot daarna de Tucht- commissie in te schakelen. Deze achtte bewezen dat de pikeur zou hebben 'getrokken'. De com missie verbood hem zeven jaar in koersen uit te komen, met twee jaar voorwaardelijk. De rijder ging in beroep bij de Raad van Appèl en die heeft nog steeds geen uitspraak over het vermeende geknoei van de rijder gedaan en dus mag de Ureterper voorlopig aan koersen blijven deelnemen. Omdat de Raad van Appèl niet voldoende bewijzen heeft om de pikeur te kunnen be straffen, heeft zij de zaak doorge speeld naar de officier van justi tie in Amsterdam. De recherche heeft vervolgens zo wel de Ureterper als een Hilver summer van zijn bed gelicht, waarna de pikeur na anderhalve dag te hebben vast gezeten reeds een bekentenis heft afgelegd. De Hilversumer deed dat pas na ze ven dagen hechtenis, nadat hem de bekentenis van de pikeur was voorgehouden. „In twee gevallen is het er scherp uitgekomen, dat er frauduleuze handelingen tij dens koersen zijn verricht", al dus mr. Pieters. Het tweetal is in middels weer op vrije voeten ge steld. Er hebben nog geen meer dere arrestaties plaatsgevonden, maar het gerechtelijk vooronder zoek duurt voort en volgens de officier van justitie zal er zeker zitting volgen. LEIDEN - De zwemmerskara vaan van de Kring Gouwe-Rijn- streek kwam gisteravond voor de vijfde maal bijeen voor de kring kampioenschappen van de kring Gouwe Rijnstreek. In het koude zwembad de Vliet werden de 200 meter schoolslag en de 200 meter wisselslag in de verschillende leeftijdscatego rieën verzwommen. De zwem mers van LZ'86 voegden aan de eerder 23 behaalde gouden plak ken er nog eens 5 toe en de Zijl/ LGB bracht het totaal op 13. Het volgt hier mee op de tweede plaats. Ellen Hoogeboom behaalde op bei de nummers weer het goud. Het LZ'86-lid won de 200 meter schoolslag in een tijd van 2.58.0, met 20 meter voorsprong op nummer twee Janny Dijkstra (Katwijk); 3.12.0. Derde werd Brigitte Distelveld (Zijl/LGB); 3.14.6. De 200 meter wisselslag zwom Ellen in een tijd van 2 39.0. Op de 200 meter schoolslag meisjes waren de eerste drie plaatsen voor de zwemmers van LZ'86. Als eerste tikte Yvonne de Kier aan. (3.06.8) voor Meriam Hagen- dijk: 3.14.2. Derde werd Sylvia Bakker: 3.15.0. Laatstgenoemde zwom de snelste tijd op de 200 meter wisselslag meisjes onder de 14 jaar: 2.45.5 Clubgenote Yvonne de Kier werd tweede: 2.50.5. René Correljé (Zijl/LGB) won na een spannend race de 200 meter schoolslag jongens onder de 14 jaar in 2.41.7. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) won dezelfde afstand bij de jongens onder de 16 jaar. Zijn tijd was 2.47.5. Bij de heren ging het kringkam pioenschap op de 200 meter schoolslag naar Bart Hameter (LZ'86). Hij tikte tweetiende se conde voor Hans la Lau (Zijl/ LGB) aan, die 2.46.7 scoorde. Het HUIZEN - WOG heeft dinsdag avond het tweede beslissings duel tegen Kozakken Boys met 2-1 verloren. Door de nederlaag degradeert WOG naar de twee de klasse van het zaterdagvoet bal. brons kwam op naam van Wilco van der Zeeuw (LZ'86): 2 50.4. Reinier Haasnoot (Zijl/LGB) was op de 200 meter wisselslag op nieuw de meerdere van Gijsbert van der Lceden (LZ'86). Reinier liet een tijd van 2 29.0 noteren en Gijsbert 2.30.1. Als derde finishte Vincent van Duyvenbode (LZ'86) in een tijd van 2 36 3 Favorieten in Lisse maken geen misstap LISSE - De favoneten in de B-ca tegorie hebben zonder proble men de volgende ronde gehaald tijdens het tennistoernooi in Lis- se. Anne Jan van der Meer had geen enkel probleem met Rijns burger Thomas de Mooy 6-1, 6-0. Freek van der Capellen had al even weinig moeite met Hans Ekker: 6-3. 6-4. De meeste pro blemen had Hans Tonjann eigen lijk nog tegen Marcel Vink: 6-2, 7-5 In C vielen ook geen verrassingen. De favorieten Humphrey Stuy- ver en Stefan Faas konden bin nen het uur de kleedkamer weer opzoeken. Ook Han de Jong, J. Fauwels en Peter van Paridon bereikten de volgende ronde. Bij de dames had Patricia Lafay het niet bepaald gemakkelijk tegen Bep Holster: 7-5, 6-3. Ellen de Jong stond Len Demmmck maar twee games toe en Riet van Ba len gunde Els Vink er drie Bij het toernooi van tlan in AJ- phen stond maar één B-partij op het programma en die werd door Charlie Asselbergs gewonnen 6-2. 6-2 tegen Coelman. Bg de heren in C werd de favoriet voor de zege (Rogier Liefbroer) het toernooi uitgekegeld Voor die surprise zorgde V Leunissen. M Leunissen kon bij de dames die stunt met herhalen. Zij verloor met 6—2, 6—3 van Annemiek Oudshoorn. ADVERTENTIE De Stichting Evangelische Hoge school in Amersfoort wil aan de Leidse universiteit (faculteit der letteren) een bijzondere leerstoel vestigen in de 'missionaire antro- po-linguïstiek'. Dat is een taalwe tenschappelijk vak, dat mensen van zending en missie beoefenen ten dienste van schriftloze volke ren. De Evangelische Hoge school hoopt daarmee, op het ni veau van hoger onderwijs, bij te dragen aan bezinning op het werk van de zending, in het bij zonder de vertaling van de bijbel voor volken die geen schrift heb ben. Uit het oogpunt van integratie vindt de Evangelische Hoge school opneming van de nieuwe leerstoel binnen de vakgroep 'vergelijkende taalwetenschap' het meest gewenst. De hoge school beoogt met deze leerstoel ook verrijking van het onderwijs en onderzoek binnen de vak groep en uitbreiding van het stu dentenbestand. Ze verwacht na melijk, dat veel studenten be langstelling zullen hebben voor de nieuwe leerstoel. Oorlogsvraagstuk mentaren zullen veel tijd vragen; de commissie kan niet terugval- Het ziet er niet naar uit, dat het |fnrop ^ulp van een vrügestel- gereformeerde deputaatschap "e functionaris. (commissie) voor de bestudering synodebestuur heeft intussen van het oorlogsvraagstuk de hui- v'er nieuwe leden voor dit depu- dige synode van de Gereformeer- taatschap benoemd. Het depu- de Kerken in Nederland nog e nieuw studierapport over 'oorlog en vrede' kan aanbieden. Dat heeft Michiel van Alphen, se cretaris van het deputaatschap, meegedeeld. Kritiek in de synode op het ont werp studierapport - dat in gro te lijnen overeenkwam met de vi sie van het Interkerkelijk Vre desberaad - had tot gevolg, dat de commissie het concept terug nam. Verwerking van alle reac ties moet tenslotte een definitief rapport opleveren. De commis sie kreeg ook reacties van indivi duele kerkleden en heeft ver scheidene instanties binnen en buiten de eigen kerk om com mentaar gevraagd. Nieuw beraad over de uitgangs punten van het rapport en de verwerking van reacties en com- ADVERTENTIE Jc bent in de buurt en je dag is goed begonnen. Maar het weer valt tegen. En je bent nog nooit in éen casino geweest. Hier is je kans. want nu kun je in alle rust 's even kijken hoe dat gaat Een leuk klein boekje wijst je de weg en als je wat weten wilt vraag je 't maar. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. taatschap zelf wil zijn ledental met nog eens drie uitbreiden. Het wordt dan een gezelschap van zestien mensen. Dat zal de hoeveelheid werk per lid verlich ten. /oor een fundamentele discussie over het beleid betekent dit in feite een nieuwe start van het de putaatschap, meent secretaris Michiel van Alphen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Drachten D. Penninkhof Well- Ammerzoden, te Zeist M. Ver duin Kampen, te Woudsend (Fr.) R. Reitsma Anjum, te Zeist (voor vrijzinnige hervormden) kandi daat A. van Lunteren aldaar, te Ooltgensplaat D. C. Floor Weke- rom; aangenomen naar Gronin gen A. J. Zoutendijk Noorden; bedankt voor Vlagtwedde (Gr.) D. Penninkhof Well-Ammerzo- den, voor Nieuw-Beijerland W Altena Eethen-Drongelen. De hervormde synode heeft me vrouw drs. M. Bons-Storm be noemd tot wetenschappelijk me dewerker in de praktische theo logie (pastorale psychologie) aan de Groningse universiteit. Zij is nu docent aan de theologische hogeschool van de Gereformeer de Kerken in Kampen en aan de Pastoraal-psychologische Leer gang in Utrecht. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Smilde J. F. Put Mep- pel, de benoeming tot predikant in tijdelijke dienst te Noordwijk N. Korenhoff (voorheen leger- predikant) Heemstede; beroepen te Noordwijk J. J. Kuiper Sncek. Het hoofdbestuur van de Vereni ging Nederlandse Protestanten bond heeft 14.000 draagkrachtige leden en sympathisanten in zijn adressenbestand gevraagd, een fonds van f. 1 miljoen op te rich ten om de bond in staat te stellen zijn geestelijke en maatschappe lijke doelstellingen te verwezen lijken. Een aantal afdelingen van de (vrij zinnige) Protestantenbond heeft op het ogenblik moeite om een predikant-voorganger te betalen en een gebouw in stand te hou den. Ook is er behoefte aan mid delen voor de geestelijke verzor ging en begeleiding van leden en van mensen in verpleeghuizen, internaten en gevangenissen. "De taken van de geestelijke lei ders nemen in omvang en zwaar te toe", zegt het hoofdbestuur in een brief. "Zij zullen zich verder moeten specialiseren". Het hoofdbestuur verwacht, dat de bond de komende jaren steeds meer aandacht zal moeten geven aan de wisselwerking tussen godsdienst en maatschappij. "De projekten daarvoor vereisen des kundige leiding" Sta-caravans De Werkgroep Mindervaliden te Utrecht - die uitgaat van de her vormde gemeente en de gerefor meerde kerk heeft het aantal sta caravans voor gehandicapten op 6 kunnen brengen. De volle dig aangepaste caravans (voor 4 tot 6 personen) staan in Soest, Doom, Ooltgensplaat en Kaats heuvel. Hoewel al vele weken zijn bespro ken, is er voor de komende zo mer in enkele caravans nog plaats. De heer D. J Teeuw, Nec- kardreef 13562 CK Utrecht, tele foon 030-623111, kan inlichtin gen hierover geven. De afdeling 'Palestijnen en Is rael' van de sectie 'internationale zaken' van de Raad van Kerken wil, dat deze raad de Nederland se regering vraagt om stappen bij de Israëlische regering die kun nen leiden tot terugtrekking van Israels troepen uit Libanon. De overeenkomst met de Verenigde Naties inzake de Unifil-troepen moet worden gerespecteerd. En er moeten onderhandelingen ko men, ook met de PLO, meent de taakgroep. De presbyteriaanse predikante Julia Esquivel uit het Middena- merikaanse land Guatemala ver klaarde tijdens een bezoek aan West-Duitsland, dat christenen in Guatemala op het ogenblik worden vervolgd als ten tijde van de Romeinse keizer Nero. De bij bel wordt als een subversief (ont wrichtend) boek gezien. Het be zit ervan is een overtreding, die zwaar wordt gestraft. Julia Esquivel was in haar land lid van het comité voor de mensen rechten. Zij moest de wijk ne men na dreigementen van een rechtse militante groepering. Je hebt een gezellig etentje. En misschien wil je nog even naar een bar of een disco. Of is er wat leukers te bedenken? Iets verrassend anders? Juist, je gaal naar 't casino. Je proeft die internationale ambiance, verwondertje over de behendigheid van de croupiers. Jij en je partner. Prima avondje. Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. Kwestie onroerend-goedbelasting DEN HAAG (ANP) - Het heeft geen zin conclusies te verbinden aan de uitspraak van de belas tingkamer in Den Haag dat de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel op onjuiste wijze de onroe rend-goedbelasting heeft gehe- Het college van burgemeester en wethouders kan immers tegen de uitspraak in cassatie gaan bij de Hoge Raad. Aldus de vereni ging van Nederlandse gemeen ten gisteren in een commentaar op de uitspraak van de belasting kamer. Het VNG wgst erop dat de uit spraak slechts twee inwoners van Nieuwerkerk betreft. Hij geldt dus niet voor al het onroe rend goed in die plaats, laat staan dat de uitspraak in de 105 andere gemeenten van Nederland die dezelfde berekeningsmethode toepassen (het oppervlakte-ta- neO in het voordeel van de inwo ners zou zijn, aldus de VNG. ADVERTENTIE Je hebt zin in wat anders. Niet elke avond die televisie, niet weer een film. En toch wat je noemt spanning en sensatie. En ontspanning vooral. Je pakt de auto en je gaat naar 't casino. Daar roezemoest het, daar is sfeer, daar ben je even totaal ergens anders. Roulette en Black Jack elke dag van 2 lot 2. legitimatie en korrekte kleding graag.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15