c Tm El Salvador: geen sprookje, gewoon de realiteit: 10-1 Vakmanschap herken je zo. Mundiespana: nietzo'n goed idee Aansprekend succes bij WK doodsteek van Engels voetbal Leo van Veen naar Ajax Pijnlijke deling Peru: 0—0 WOENSDAG 16 JUNI 1982 Sport Eindelijk lijken ook de ogen van de FIFA-bonzen open te gaan voor de talrijke miskleunen van het speciaal opgerichte reisbureau annex exclusief verkoopkantoor van kaartjes in het buitenland Mundiespana. Tijdens een pers conferentie in Sevilla moest de voorzitter van de FIFA, Joao Ha- velange schoorvoetend toegeven dat Mundiespana toch niet zo'n goed idee was geweest als men aanvankelijk had veronder steld". Het had overigens maar een haar gescheeld of Havelange was ook zelf het slachtoffer geworden van de organisatieblunders van Mundiespana. Deze week denkt Havelange een bezoek te brengen aan Galiciè en had derhalve in een vroeg stadium al een hotel via Mundiespana laten reserve ren in Santiago de Compostela. Maar door de tegenvallende ver koop in Italië, Polen, Peru en Ka meroen, zag Mundiespana zich net als aan de Costa del Sol en in Alicante genoodzaakt om talrij ke reserveringen té annuleren. Zonder zich er rekenschap van te geven annuleerde Mundiespana ook alle hotelkamers van het ho tel in Santiago de Compostela, waar Havelange ondergebracht zou worden. Pas op het allerlaatste moment kwam een lid van het organisa tiecomité achter de veraissing. Een ijltelefoontje uit Madrid naar Santiago kon alsnog voor komen dat Havelange de desor ganisatie aan den lijve zou ten ondervinden. De voorzitte van de FIFA weet zich nu i kerd van een bijna koninklijke suite in Santiago. Geen genade De Spaanse sportpers, die in de meeste gevallen blijk geeft van een ongelooflijk chauvinisme, toonde zich bij de beoordeling van de arbitrage tijdens de wed strijd Brazilië-Sowjet-Unie voor een keertje volstrekt objectief. Over de hele linie wordt de arbi trage van de Spaanse scheids rechter La mo Castillo over de he kel gehaald. Vooral het feit dat Lamo Castillo wiens benoeming als WK-arbiter al verbazing wek te omdat er zeker vier, vijf arbi ters in Spanje zijn die beter aan geschreven staanmaar liefst drie klinkklare strafschoppen - twee voor de Sow jet-Unie en een tje voor Brazilië - over het hoofd zag, kan in de ogen van de Spaanse sportpers geen enkele genade vinden. In alle kwalificaties van de Spaan se sportjournalisten kreeg Lamo Castillo dan ook een nul, het laagst mogelijke beoordelingscij- fer. Een van de meest prominente Spaanse sportjournalisten, Paco Yague, suggereerde zelfs dat aan de bevoordeling van Brazilië door Lamo Castillo's fluiterij het feit niet vreemd was dat de voor zitter van de FIFA een Brazi liaan is. Yague sprak de hoop uit dat de FIFA haar maatregelen neemt en Lamo Castillo voor de rest van het toernooi van de arbi- terslijst afvoert. De partijdigheid van Lamo Castil lo heeft in kringen van de Spaan se sportpers ook de nodige vra gen opgeroepen over de aanwij zing van de Paraguayaanse scheidsrechter Ortiz, die Spanje- Noord-Ierland zal leiden. Ortiz heeft echter de laatste twee jaar geen enkele internationale wed strijd meer gefloten. Blond. Een Spaanse waarzegger heeft on langs voorspeld, dat het team dat zich aan het slot van het WK we reldkampioen mag noemen, be staat uit spelers met blonde ha ren. De Spaanse bondscoach Santamaria zat overigens niet zo in zijn maag met die voorspel ling, ondanks dat zijn selectie bijna geheel bestaat uit donker harige spelers. „Dan laten we de Spaanse internationals gewoon blonderen voor de finale". Magie De voetbalautoriteiten van Kame roen, met Koeweit het jongste FIFA-lid van de 24 in Spanje ver tegenwoordigende naties, zijn bijzonder boos geworden over berichten, als zouden kattestaar- ten en dode muizen de tegen stander op de vlucht moeten ja gen. "Zwarte magie. Niet van waar. Allemaal verzinsels uit Eu ropa", zegt Roger Manilla, de voor Bastia uitkomende spits van Kameroen. "Deze verhalen zijn verspreid om van ons een exotisch beeld op te hangen. Feit is inderdaad dat gisteren van de tribunes geen enkele haneveer naar de spelers van Peru werd geworpen, zoals met name in Ita liaanse kring was voorspeld. In de tweede helft van het treffen tussen beide landen verscheen wel een hond op de grasmat van het stadion Riozor. Die was ech ter niet gestuurd door Kame roen, maar ontsnapt aan de aan dacht van in honderdtallen aan wezige politie-agenten. Brand De groepering Reconquista Espag- nola heeft de verantwoording voor zich opgeëist voor de brand in twee Schotse bussen, die aan de vooravond van het eerste WK- duel van de Schotten in het cen trum van Torremolinos stonden geparkeerd. Over het motief van de daad werden geen mededelin gen gedaan. Vlucht Talrijke Poolse voetbalsupporters hebben het wereldkampioen schap in Spanje aangegrepen om naar het westen te vluchten. Dat werd in Vigo en La Coruna ver nomen. Ongeveer 1.000 Polen zijn uit hun land vertrokken om de wedstrijden bij te wonen, maar velen zijn niet eens in Spanje aangekomen. Vooral in de Bondsrepubliek Duitsland ble ven ze "hangen". Zoals een Pool se supporter gisteren in Vigo ver telde, zijn er van een groep van 40 personen maar acht in Vigo aangekomen. De rest was in Duitsland uit de bus gestapt. Fa milieleden en kennissen verschaf fen hun onderdak. Functionaris sen van de Poolse voetbalbond hulden zjch in stilzwijgen. BILBAO (GPD) - Twaalf jaar lang ontbrak de Engelse na tionale ploeg in het eindtoernooi van een wereldkam pioenschap voetbal. En ook een buiten de eigen lands grenzen erkende voetbalvedette als Kevin Keegan be treurt die jarenlange Engelse absentie tot op de dag van vandaag. „Desnoods", zo vertolkte Keegan de gevoelens van de Engelse voetbalprofs, daags nadat Engeland zich voor het eerst na 20 jaar op eigen kracht had gekwalifi ceerd voor een eindtoernooi, „spelen we in Spanje voor niets". „Misschien", zo voegde de aan voerder van het Engelse elftal daar onlangs aan toe, „wordt dat door de buitenwereld uitgelegd als een soort patriottisme, maar de Engelse profvoetballer is er nog altijd trots op voor Engeland te mogen spelen. Daarvoor offe ren we graag onze zomervakan tie op en is het ons waar om onze vrouwen en kinderen vier weken in de steek te laten. In Bilbao te gen Frankrijk zal ook niemand van ons denken aan geld". Waar het echter gaat om de eigen club, de werkgelegenheid in fei te, leggen de Engelse voetbal profs heel wat minder zuinige maatstaven aan. De exorbitant hoge spelerssalarissen en de Recordscore Hongarije ELCHE (GPD/ANP) Cesar Luis Menotti en Guy Thijs kennen de opdracht die zij aan hun ploeg moeten meegeven voor de wedstrijd tegen El Salvador: scoren. Hongarije klopten de Zuidamerikanen met 10-1 door doelpunten van Kiss (drie), Fazekas (twee), Nyilasi (twee), Toth, Poloskei en Szentes, een record voor de eindronden van het we reldkampioenschap, voor het eerst ook dat de dubbele cijfers gehaald werden. -Op, r de monsterscore! Nyilasi brengt Hongarije met een welgemikte kopstoot op 1-0 tegen El Salvador. El Salvador heeft op dit toernooi niets te zoeken. Kende de FIFA dezelfdje indeling als bijvoor beeld de ijshockeybond dan zou de ploeg van 'Pipo' Rodriguez, de jongste coach, ingedeeld wor den bij die landen die net geleerd hebben op de schaats te staan. Eén uitzondering: Jorge Alberto Gonzales, al eens in de bloemen gezet omdat hij de winnende goal produceerde tegen Mexico waardoor El Salvador zich voor Spanje plaatste. Vier keer was Gonzales dicht bij het eerste doelpunt op een WK (3-0, 4-0 en 2-0 verlies in Mexico tegen Bel gië, Mexico en Rusland). Een talent die Gonzales, maar wel een eenling bij conditioneel, technisch en tactisch zwak be gaafde voetbaltrainers. Gonzales deed het voorbereidende werk bij de historische treffer, ge scoord door invaller Ramirez. De zwakte van de formatie kan El Salvador niet meer ontkennen. Wel heeft de voorzitter van de voetbalbond Felix Castillo Mal- larca in een officieel communi qué laten weten dat zijn ploeg ten onrechte als de assepoester van het toernooi afgeschilderd Tactische reden en geen finan ciële middelen lagen ten grond slag aan de kleine selectie (twin tig man) en geen reservedoel man, aldus de voorzitter van de Salvadoriaanse voetbalbond. Volgens hem is de laatste jaren vier miljoen gulden geïnvesteerd in deze ploeg. De 10-1-nederlaag bewijst dat het failliete land het geld beter had kunnen besteden. Een beoordeling van Hongarije is niet op zijn plaats. De Middeneu ropeanen hebben een oude ploeg waarin een Fazekas (FC Ant- ADVERTENTIE werp), doelman Meszaros (Spor ting Lissabon), Martos (Water schei), Balint (Toulouse) en Mul ler (Hercules Alicante) hun geld in het buitenland verdienen en waarin Toth de derde 30-jarige speler is. Voor de Hongaren was El Salvador een aardige oefen- partner voor de dagen dat er echt aangepakt moet worden: vrijdag tegen Argentinië en volgende week woensdag tegen België. Zwak van de Hongaren dat zij te gen deze opponent twee keer geel opliepen. Nyilasi en Fazekas gingen aan de zijlijn een slokje water halen en dat werd door scheidsrechter Ebrahim Yousif Al-Doy, bijgestaan aan de zijlijn door Charles Corver, met een ge le kaart bestraft,hetgeen in zijn geboorteland de oliestaat Bah- Peru-Kameroen 0-0; Scheidsrech ter: Wöhrer (Oostenrijk). Toeschou wers: 15.000. Stand Italié 1-0-1-0-1 (0-0) Polen 1-0-1-0-1(0-0) Peru 1-0-1-0-1 (0-0) Kameroen 1-0-1-0-1 (0-0) Groep 3 Hongarije-EI Salvador 10-1 (3-0); 4. Nyilasi 1—0, 11. Poloskei 2-0, 24. Fazekas 3-0, 50. Toth 4- 54. Fazekas 5-0, 65. Zapata 5-1,6 Kiss 6-1, 71. Szentes 7-1, 73. Kiss 8-1, 77. Kiss 9-1 en 83. Nyilasi 10-1. Scheidsrechter: Al-Doy (Bah rein). Toeschouwers: 3000. Stand Hongarije 1-1-0-0-2(10-1) België 1-1-0-0-2 1-0) Argentinië 1-0-0-1-0 0-1) El Salvador 1-0-0-1-0 (1-10) Groep 6 Schotland-Nieuw-Zeeland (3-0); 18. Dalglish 1-0, 33. Wark 2—0, 36. Wark 3—0, 54. Sumner 3—1, 64. Wooddin 3—2, 73. Robertson 4—2 en 79. Archibald 5-2. Scheidsrech ter: Socha (Verenigde Staten). Toe schouwers: 12.000. Stand Schotland 1-1-0-0-2(5-2) Brazilië 1-1-0-0-2 (2-1) Sowjet-Unie 1-0-0-1-0 (1-2) 1-0-0-1-0(2-5) rein toch geen ongebruikelijk beeld zal zijn. De Hongaarse voetbalbond zal bij de wereldvoetbalfederatie (FI FA) protest aantekenen tegen de twee gele kaarten. De tempera tuur in Elche was 32 graden. Trainer Kalman Meszoly was woedend na afloop: "ik ken geen enkele FIFA-regel, die een der gelijke actie verbiedt". Schotland Nw. Zeeland Bij wereldkampioenschappen voetbal heeft Schotland altijd moeilijkheden met outsiders. Vier jaar geleden werd van Ne derland gewonnen, maar tegen Iran gelijk gespeeld en tegen Pe ru verloren. In Spanje leek het al niet anders te gaan voor de Schotten. In het snikhete Sevilla ontsnapte de ploeg van Jock Stein aan een blamage tegen Nieuw-Zeeland. De Schotten kwamen bijtijds tot bezinning en wonnen uiteindeijk met 5-2. Het venijn zat in het midden van de wedstrijd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Schotland te gen Nieuw-Zeeland, zoals Hon garije tegen El Salvador, een rui me overwinning zou gaan boe ken. In iets meer dan een half uur werd een voorsprong van 3-0 opgebouwd. Dalglish van Liverpool opende de score, Wark van Ipswich Town deed daar twee treffers bovenop. Het had er alle schijn van dat Schotland in de rust whisky in plaats van thee had gedronken, want de "Kiwi" konden terugko men. Het eerste doelpunt van Sumner in de 54e minuut kon nog als een grapje beschouwd worden. McGrain speelde te zacht terug op doelman Rough. Bij het tweede Nieuwzeelandse doelpunt, dat op naam kwam van Wooddin, kwam de favoriete ploeg met een enorme kater te zitten. De geharde profs konden echter net op tijd de zaken recht trekken. Voor het laatste kwar tier was er weer de concentratie. Robertson zorgde eerst voor de grote opluchting, waarna inval ler Archibald nog 5-2 inkopte. Daarmee waren de verhoudin gen weer rechtgetrokken. Coach Jock Stein meende dat Schotland nu een goede uit gangspositie heeft om door te stoten naar de volgende ronde. "Er zijn zoveel Schotse suppor ters hier, dat wij ons haast thuis wanen. De Sowjets krijgen, met dit publiek achter ons, nauwe lijks kans". BUNNIK - Na zeventien jaar het shirt van DOS en FC Utrecht te hebben gedragen, stapt Leo van Veen over naar Ajax. De 36-jarige libero wordt de opvolger van Wim Jansen, die onlangs bekendmaakte met voetbal pensioen te gaan. Van Veen bindt zich voor een periode van vier jaar aan de landskampioen: twee jaar als speler en twee jaar als jeugdtrai- Vrijwillig is de overgang van Utrechts meest bejubelde voetballer niet. FC Utrecht verkeert nog altijd in een staat van surseance van betaling Op de voor het komende seizoen ingediende begroting kwam het sala ris van doelman Hans van Breukelen niet voor, maar toen bleek dat de international onverkoopbaar was (geen interesse van clubs), diende el ders een opening te worden gevonden. De enige mogelijkheid die voor het interim-bestuur van FC Utrecht resteerde was om Van Veen, voor wie Ajax belangstelling koesterde, van de loonlijst te schrappen Met name Johan Cruijff heeft bij de Ajax-leiding gehamerd op het aan trekken van Van Veen (36). Samen voetbalde het duo enige jaren terug in Amerika bij Los Angeles Aztecs en Cruijffs waardering voor Van Veens kwaliteiten stammen nog uit die tijd. LA CORUNA (ANP) - De eerste wedstrijdronde in groep 1 van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft duide lijk gemaakt, dat Peru en Kame roen tot de zwakke broeders moeten worden gerekend. Nadat Italië en Polen een dag eerder al tot een doelpuntloze remise kwa men, eindigde het treffen tussen beide andere landen uit deze groep eveneens in 0—0. Voor WK-debutant Kameroen zal dat weinig uitmaken, voor de als aanvalslustig bekend staande Peruanen is deze gang van zaken byzonder pijnlijk. Wat op papier een als circus-voorstelling ver momde wedstrijd had kunnen worden, bleek een zouteloos potje zomeravond-voetbal. Peru Is geen schijn meer van wat toch maar vier jaar geleden was Vlotte combinaties die in Argen tinië in veel doelpunten resul teerden, waren sporadisch en werden nimmer flitsend uitge voerd. Een verblijf bij de Fort Lauerdale Strikers heeft Cubil- las bepaald geen goed gedaan. Slechts kunst en vliegwerk stel de de jonge veteraan (33) in staat zegge en schrijve een keer tot de in lange broek zijn doel verde digde N'Kono door te dringen "De Yashin van Afrika" (geboekt omdat hy te lang talmde met uit schieten) tikte Cubilla's schot over de lat. Kort na rust besloot de Peruaanse trainer Tim dan ook zijn WK-topschutter - in 1970 en '78 maakte Cubillas vier doel punten - te vervangen door De Rosa, die in de kwalificatiewed strijden voor beslissende treffers had gezorgd. vaak astronomische transferbe dragen brachten de voorzitters van de 92 liga-clubs onlangs in spoedzitting bijeen. De reden daarvoor: met een totale schuld van 325 miljoen gulden staat het Engelse profvoetbal op de rand van een faillissement. Ronduit schokkend was ook het rapport dat enkele weken gele den werd uitgebracht door een commissie die de financiële huis houding van de 92 liga-clubs heeft doorgelicht. Daarbij werd becijferd dat 51 clubs de spelers- salarissen drastisch moeten re duceren om bestaansrecht te hebben. Voorzichtige schattin gen hebben niettemin al uitge wezen dat ten minste 600 spelers ontslagen moeten worden. En die kunnen zich dan voegen bij de 3 miljoen werklozen die Enge land momenteel reeds telt. Want circa 80 procent van de 8000 En gelse profvoetballers heeft nooit een ander vak geleerd. De hoofdschuldigen zyn vooral de spelers, die vooralsnog echter weigeren de hand in eigen boe zem te steken. Laat staan dat zij de bereidheid tonen met wat minder genoegen te nemen. Het profvoetbal mag dan nagenoeg bankroet zijn, de spelers eisen nog steeds het honderdvoudige van hetgeen hun voorgangers 20 jaar geleden verdienden. Naar schatting incasseren in Engeland momenteel ten minste 60 voet balprofs jaarlijks een hoger sala ris dan premier Margret That cher. En zij moet het dan boven dien nog zonder premies doen... De Engelse voetbalbond moet ech ter machteloos toezien hoe de clubs zich steeds verder in de schulden werken. Met uitzonde ring van Nottingham Forest zijn de liga-clubs naamloze vennoot schappen, op wie de Football As sociation totaal geen greep heeft. Het spelen zonder libero mag dan al uniek zijn voor Europa, voor de wijze van bestieren geldt dat eveneens. Daardoor is het de Engelse bond, in navolging van bijvoorbeeld West-Duitsland, waar Munchen 1860 enkele we ken geleden de licentie werd ont nomen. ook niet mogelyk de in staat van faillissement verkeren de clubs uit het profvoetbal te verbannen. Het is mogelijk ook om die reden dat de managers de weg van het Engelse nationale elftal in Span je met schrik en beven zullen volgen. Want beter dan wie ook, weten zij dat een aansprekend succes bij dit mondiale titeltoer- nooi voor veel spelers andermaal aanleiding zal zijn de prys nog verder op te drijven. Voor het Engelse profvoetbal zou dat de doodsteek betekenen Hrubesch fit, Brooking en Keegan niet BILBAO (ANP) Kevin Kee gan en Trevor Brooking zul len het duel Engeland Frank rijk, openingswedstrijd in groep 4, uit de ziekenboeg moeten volgen. Keegan tobt met een rugblessure en wordt vervangen door Trevor Francis. Brooking wordt ge plaagd door pijn in d> DM Graham Rix zal zyn plaats in nemen. Deze Arsenal-spcler vierde onlangs tegen Neder land als invaller zijn rentree in de Engelse ploeg en stond toen aan de basis van beide doelpunten. Zyn laatste in terland speelde Rix in okto ber 1980 tegen Roemenie De Franse bondscoach Hidalgo heeft Six buiten zijn basis team gelaten. Horst Hrubesch is door de Westduitse teamarts fit be vonden voor de wedstrijd te gen Algerije (groep 2) De centrumspits is door een in tensieve behandeling met an ti biotica van een angina-aan- val afgeholpen. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze, En dat proef je. tfloé&c/l Vakmanschap is Meesterschap1

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13