Geen korting kinderbijslag Tweede VS-reis Beatrix vol plichtplegingen plooirok "Er is angst, pure angst <Paithenette Basisschool komt er niet "gratis" De Ruiter: rechter moetNVU verbieden "Kleinere misdrijven slagvaardig aanpakken' Kamer ook tegen bevriezing uitkeringen Baghwan-onderwijzeres mag blijven c I* 1 Taxichauffeurs: klant achter kogelvrij glas Voordeel-driedaagse! nu 8.95 DINSDAG 15 JUNI 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om het (weer) moge lijk te maken dat de rechter wordt verplicht om organisaties die handelen "in strijd met de openbare orde of goede zeden" te verbieden. Voor 1976 was dat het geval, maar onlangs bleek dat de mening van de rechtbank dat de Nederlandse Volksunie een verboden karakter had niet consequent leidde tot ontbinding en strafrechtelijke vervolging van actieve NVU-leden. De mening van de rechtbank was evenmin bindend voor het centraal stem bureau en de kiesraad. Volgens minister De Ruiter is dat een doorn in het oog. In de toelichting bij zijn wetsontwerp stelt hij, dat de rechter van me ning was dat de NVU tegenstellingen tussen groepen Nederlan ders op grond van hun herkomst schiep en verdiepte. "Op dit punt is deze rechterlijke uitspraak onomstreden", aldus De Rui ter. Dat hij meent dat de NVU moet worden verboden en ontbonden blijkt uit zijn opvatting dat "er geen grond is om te betwijfelen dat in Nederland rassendiscriminatie in strijd is met de openba re orde, met de goede zeden of met beide". Op die gronden moet de rechter indien de zaak door het openbaar ministerie wordt aangekaart besluiten om de NVU te verbieden. APELDOORN (ANP) - Bij grote delen van de bevolking heerst ontevredenheid over de manier waarop de politie aangifte van lichtere misdrijven afhandelt. Het wetenschappelijk onder zoek- en documentatiecentrum heeft dat vastgesteld. Onvol doende vertrouwen in het werk van de politie leidt tot minder aangiften, omdat "de politie er toch niets aan doet". Minister De Ruiter van justitie zei dat gisteren bij de opening van het nieuwe districtsbureau van de rijkspolitie in Apeldoorn, dat 17,5 miljoen gulden heeft gekost. De bewindsman noemde de klei ne discriminaliteit groot door zijn massaliteit, de onrust erdoor en de ontevredenheid. Er moet aangiftebereidheid zijn bij bur ger en bedrijfsleven. Die bereid heid hangt af van het vertrouwen in de activiteiten door de politie. Uitbreiding van de surveillance dienst en/of de justitiële dienst zal volgens hem echter nauwe- De minister achtte het boeken van tijdwinst op het gebied van zwa re en middelzware criminaliteit zeer wel mogelijk. Dit zou bij voorbeeld kunnen door zich te beperken tot enkele concrete punten in een grote serie min of meer ernstige zaken. Ook kan men zaken waarvan na enige tijd blijkt dat er geen resultaat wordt verwacht, eerder loslaten. Voorts lijkt het onnodig om elk van de vele gevallen waarin iemand zich schuldig maakt aan bijvoorbeeld belastingfraude breeduit te be schreven. Als politie en openbaar ministerie het op ervaring gebaseerd ver trouwen van de rechter hebben, zal dit besparing van inzet van mankracht en middelen kunnen opleveren. Minister De Ruiter achtte het ook wenselijk aanko mende officieren van justitie meer dan thans het geval is, in de gelegenheid te stellen bij de poli tie ervaring op te doen. Volgens districtscommandant J.H. Ittman van de rijkspolitie in Apeldoorn is het instellen van een nationaal politiekorps het meest economisch en zou de mo gelijkheid daartoe nu moeten worden onderzocht. Kritiek had hij op de rijksoverheid, die zich bij het maken van reorganisatie plannen onvoldoende reken schap geeft van de onrust en fru straties die alleen al door het be kend maken van de plannen wordt opgeroepen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer voelt weinig voor de door het kabinet voorgestelde korting van 4 procent op de kinderbijslag per 1 juli, zo blijkt uit de schriftelijke commentaren van de fracties op het plan. Ook met zijn voorstel om alle sociale uitkeringen bo ven het gemiddelde niveau op 1 juli te bevriezen, krijgt het kabinet in de Kamer de grootste moeite. WD en PvdA vinden het voorstel om op alle kinderbijslagbedra gen 4 procent te korten te ver gaan. Zij vragen de regering of niet kan worden volstaan met het achterwege laten van de ge bruikelijke verhoging wegens gestegen prijzen. Daarmee zou 95 van de beoogde 150 miljoen gulden worden bespaard. Het CDA meent dat het kabinet wat al te gemakkelijk naar de kinderbijslag kijkt als het om be zuinigen gaat. Niettemin onder schrijft de fractie de noodzaak van besparingen. Voorwaarde voor het CDA is echter, dat meer dan vorig jaar rekening wordt ge houden met de gezinsgrootte in de uitkering die de zogenaamde „echte minima" aan het einde van het jaar ontvangen. D'66 maakt zich vooral zorgen over de gevolgen van de maatregel voor éénoudergezinnen die van een bijstandsuitkering moeten rondkomen. Deze zouden van de korting moeten worden uitge zonderd. Overigens wil D'66 zich niet definitief over het voorstel uitspreken, voordat duidelijk is wat de gevolgen zijn van een aan tal andere bezuinigingsvoorstel len die nog ter tafel liggen. Uitkeringen Het belangrijkste onderdeel daar van is een bevriezing op 1 juli van alle sociale uitkeringen van af het gemiddelde („modale") ni veau. Om uiteenlopende redenen hebben de vier grote fracties in de Kamer ook hiertegen bezwa ren. CDA en WD hebben gelijk soortige alternatieven aangedra gen. Volgens de WD heeft het kabi netsvoorstel om de uitkeringen beneden modaal wel prijscom pensatie te geven en daarboven niet, „het karakter van het pak ken van een bepaalde groep". In plaats daarvan wil de WD een meer algemene .korting. Bevrie zing van alle uitkeringen van hoog tot laag zou bovendien aan zienlijk meer geld opleveren: 1 miljard in plaats van 150 miljoen gulden. Het CDA deelt de vrees dat de mensen met een bovenmodale uitkering te stevig worden aan gepakt. De fractie schaart zich achter een voorstel van de christelijke vakbond CNV en de werkgeversorganisatie VNO, om alle uitkeringstrekkers een be perkte prijscompensatie van 2,4 procent te geven (ook een van de WD-alternatieven). WEERRAPPORTEN De fractie van de PvdA heeft een tegengesteld bezwaar tegen het kabinetsplan. Zij vindt dat de korting juist te weinig wordt be perkt tot de hogere uitkeringen. Volgens de PvdA zou er alleen bovenmodaal mogen worden ge sneden en niet in de modale uit keringen zelf (toch al niet meer dan 80 procent van het modale loon). Zij noemt dat een ernstige aantasting van de inkomensposi tie van mensen met een lage uit kering. Net als de PvdA, vraagt D'66 om een duidelijke berekening van de gevolgen van deze en andere maatregelen die op 1 juli in moe ten gaan op de koopkracht van de mensen met verschillende in komens. De Democraten zeggen op dit punt „het spoor bijster te zijn geraakt". Toeslagen Vrij algemeen hebben de fracties bezwaar tegen een nog door het vorige kabinet ingediend plan, om in bepaalde uitkeringen de zogenaamde vereveningstoeslag (geldend voor uitkeringen die vóór 1980 zijn ingegaan) boven het modale niveau „af te top pen". Deze maatregel zou 50 mil joen gulden opleveren. De WD wil de toeslag volledig overboord zetten, om een einde te maken aan „de rechtsongelijk heid tussen uitkeringsgerechtig den van voor en van na 1 januari 1980". Het CDA krijgt langza merhand „het gevoel of mensen met een uitkering boven modaal een andere rechtsgrond hebben dan uitkeringen beneden mo daal". Ook D'66 vreest een te groot offer van een beperkte be volkingsgroep en koestert, even als de PvdA, bedenkingen tegen het plan vanwege de opeenho ping van aanslagen op de koop kracht door deze en andere plan- - De christelijke vakcentrale CNV wil zijn leden voorstellen de prijscompensatie de komende vier jaar volledig in te ruilen voor een forse belas tingverlaging. Het CNV schaart zich hiermee achter het voorstel van de Tilburgse hoogleraar prof. dr. Schouten, die zegt dat de werkloosheid het best valt te bestrijden door weinig bezuini gingen en een forse loonmati ging, die wordt opgevangen door een even grote belastingverla ging. Het is het meest vergaande van de drie modellen die in de Sociaal-Economische Raad in discussie zijn gebracht. Laat eerbewijs voor helpers Hannie Schaft HAARLEM (ANP) - Het echt- paar Harm en Lien Elsinga- Greiner (beiden 79) hebben gisteren in Haarlem namens de koningin uit handen van beeldend kunstenaar Truus Menger het verzetsherden- kingskruis ontvangen we gens bijzondere verdiensten tijdens de bezettingsjaren. Het meest opvallende van die verdiensten is het onderdak bieden aan de verzetsstrijd ster Hannie Schaft tijdens het laatste oorlogsjaar. Truus Menger, ontwerpster van het Hannie Schaft-monu- ment in Haarlem en zelf tij dens de oorlog als verzets strijdster ondergedoken bij het echtpaar, roemde de moed van het echtpaar. "Na dat Hannie Schaft was ver dwenen zijn ze alle ortskom- mandaturen langsgegaan om haar te zoeken. Bovendien liet Elsinga, die onderwijzer was, tijdens de oorlog joodse kinderen op zijn school toe, met alle risico's van dien". Elsinga zelf vroeg zich af of het uitreiken van de kruisen na 38 jaar nog wel zin heeft. "Wij hebben nooit gestreden voor erkenning en als we deze on derscheiding van een vreem de zouden hebben gekregen, hadden we geweigerd. Op de foto v.Ln.r.: De heer El singa, Truus Menger, me vrouw Elsinga en Freddy Dekker-Oversteegen. Onderwijsraad uit kritiek DEN HAAG (ANP) - Zonder extra geld komt de basisschool niet van de grond. Daarvan is de on derwijsraad overtuigd in zijn ad vies aan de minister van onder wijs en wetenschappen dat het departement heeft gepubliceerd. Daarin uit de raad kritiek op tal van punten uit de voorgestelde regeling voor de overgang van kleuter- en lagere scholen naar de nieuwe basisschool voor kin deren van vier tot twaalf jaar. Het is volgens de raad een illusie te veronderstellen dat de Wet voor het Basisonderwijs voor wat de materiële voorzieningen voor de scholen betreft zonder extra kos ten zou kunnen verlopen. Een in terdepartementale werkgroep een verschil van bijna 300 mil joen gulden leiden. Als er geen cent extra beschikbaar komt, vreest de raad vooral grote problemen in gemeenten zonder openbaar onderwijs, een situatie die op dit moment ook al voor het kleuteronderwijs geldt. De raad verlangt van de bewinds man, dat hij met harde cijfers aantoont hoe hij zich voorstelt dat de operatie zonder extra kos ten zal kunnen verlopen. De raad vindt verlaging van de leerplichtige leeftijd naar vyf jaar geen goede zaak. Zo'n verla ging tot vier jaar ligt meer voor de hand. Er gaan tenslotte maar zeer weinig kleuters van vier niet naar school. Maar ook daartoe kan de raad nog niet adviseren. Hij wenst dat er eerst een be leidsonderzoek wordt ingesteld omdat er nu nauwelijks zicht kan worden geboden op maatregelen in verband met de leeftijdverla ging en evenmin op de mogelijke gevolgen ervan. Een grote kist met representa tieve geschenken is al aange komen: het tweede officicle bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan de VS werpt zijn schaduwen reeds lange tijd vooruit. In twee weken, van 16 juni tot 29 juni. maakt het koninklijk paar een reis waarin Amerika van noord tot zuid en west tot oost wordt overvlogen per re geringsvliegtuig. De tocht be gint in Atlanta en voert ver volgens via Houston in Te xas. Los Angeles en San Francisco in Californie, Chi cago in Illinois. Detroit en Grand Rapids in Michigan, naar New Brunswick in New Jersey en Albany in de staat New York. Anders dan bij het staatsbe zoek dat vooral beoogde een politieke boodschap uit te dragen, staat nu de viering van 200 jaar onafgebroken vriendschappelijke en han delsbetrekkingen met de VS voorop. Dit betekent een reeks van formele plichtple gingen. vijf officiële diners, vele gelegenheidstoespra ken, duizenden handdruk ken. receptie voor Nederlan ders en ex-Nederlanders, en zovoorts, enzovoorts. Het Amerikaanse bureau voor de volkstellingen heeft on langs uitgerekend dat in de VS 8,1 miljoen mensen van Neérlands stam wonen, maar aan Amerikanen van de eer ste en tweede generatie zijn het er minder dan honderd duizend. In Nederlandse kringen hebben de activitei ten van de Amerikaanse bi- centennialcommissie veel meer initiatieven doen los branden, dan tijdens dit be zoek ook maar kunnen wor den bestreken. Het coördine ren van al deze plannen op een wijze die aan het pro gramma nog een schijn van variatie verschaft, heeft de Nederlandse ambassade in Washington en de consulaire vestigingen ruim een jaar werk gekost Naar het heet zijn functionarissen van hoog tot laag al maandenlang bezig zo'n driekwart van hun werk tijd daaraan te besteden. En als de burgemeesters een maal hun gravures hebben gekregen en andere gasthe ren foto's in lederen lijst met opdracht kan de geschen- kenkist onderweg worden gevuld met de cowboyhoe den, stadssleutels, klompen de- Made in USA en r ze bagage. Martin Luther Door het koninklijk bezoek te laten beginnen met twee da gen in Atlanta, waar Andrew Young de burgemeester is en het leggen van een krans op het graf van Martin Luther King, willen de gasten duide lijk maken dat zij een open oog hebben voor de sociale en economische problemen van de zwarte Amerikaanse bevolking. Tijdens het staats bezoek was dit aspect binnen de protocollair door de Ame rikanen verzorgde ontvangst nogal in de verdrukking ge raakt Toch zijn er in Atlanta alweer enige strubbelingen geweest. Naar verluidt dreigde burge meester Young, voorheen rechterhand van Martin Lu ther King in de syijd voor de burgerrechten, niet maar het vliegveld te komen voor een officieel welkom, als het uit- nodigingsbeleid voor het di ner dat de plaatselijke bicen- tennialvierders aanbieden niet meer ruimte zou bieden aan zwarte notabelen. De geldschieters van het Bicen tennial Committee staan poli tiek niet direct in de buurt van de democraat Young. En de republikeinen hebben er geen enkele behoefte aan met verkiezingen voor de deur aan democratische en dan ook nog zwarte functionaris sen publiciteit te helpen ver schaffen. Missie Op diverse punten tijdens de reis raakt het koninklijk pro gramma dat van een ..zware economische missie" die Ne derland naar de VS heeft af gevaardigd. Zij wordt aan vankelijk geleid door minis ter van economische zaken Terlouw, later door staatsse cretaris Dik (die handelsza ken behartigt) - in het ko ninklijk gevolg reist staatsse cretaris Van den Broek van BZ mee, alsmede woordvoer der J. W. Bertens. Hoogtepunten zullen nog moe ten blijken - het voorlopig programma duidt wat dat be treft op een zeilregatta in Hol land, Michigan, waar bij uit zondering géén klompen dans plaats grijpt, een optre den van een dansgroep in Chicago en het bezoek aan de Rutgers Universiteit in New Brunswick. Daar krijgt de koningin het diploma waar mee aan haar grootmoeder destijds een eredoctoraat werd verleend. Omdat het oorlog was, kon het nooit per soonlijk worden afgehaald En ongetwijfeld bijzonder wordt de rodeo show in Houston. Met fikse staaltjes rap ruiterwerk. lassowerpen en van een scherpschutter. Tenminste als de Amerikaan se secret service dat goed vindt HENK KOLB AMSTERDAM (GPD) - De vrije school Geert Groote in Amster dam mag onderwijzeres Marijke Kranenburg niet ontslaan omdat zij lid is van de baghwan-bewe- ging. Dit standpunt heeft de kan tonrechter gisteren bepaald. Over vier weken doet hij een de finitieve uitspraak in deze zaak. De rechter is echter wel van me ning dat de arbeidsvrede op de school dusdanig is verstoord dat een ontbinding van de arbeids overeenkomst gerechtvaardigd is. Dat gebeurt, zo stelt de kan tonrechter zich voor. echter pas op 1 augustus 1984. De onderwy- zeres kan in de tussentijd een an dere baan zoeken en haar klas tot zijn laatste leerjaar begeleiden. Op de vrije school gaan leer krachten namelijk elk schooljaar met de klas mee. De kantonrechter vindt dat er geen reden is om de onderwijzeres di rect te ontslaan zoals het school bestuur wilde. Marijke Kranen burg heeft zich niet provocerend gedragen aldus de rechter door bijvoorbeeld rode of oranje kle ding te dragen (zoals baghwan- aanhangers gewoon zijn te doen). Ook vindt de rechter van belang dat de schoolleiding de onder wijzeres pas ontslag heeft aange zegd toen ouders daar om vroe gen, terwijl toch bekend was dat zy baghwan-aanhangster is. ADVERTENTIE temp. temp. x I 3, - -= Amsterdam zwaar bew. 15 8 0 De Bilt zwaar bew. 16 8 0 Deelen zwaar bew. 15 5 0 Eelde licht bew. 14 8 4 Eindhoven zwaar bew. 16 5 0 Den Helder zwaar bew. 15 11 06 Rotterdam half bew. 16 7 0 Twente zwaar bew. 16 8 02 Vlissingen onbewolkt 16 9 0 Zd. Limburg onbewolkt 5 0 Aberdeen half bew. 13 1 0 Athene onbewolkt 20 19 0 Berlijn zwaar bew. 17 9 03 Bordeaux motregen 19 16 7 Brussel onbewolkt 15 6 0 Frankfort half bew. 17 8 0 Genève zwaar bew. 11 0 Helsinki geheel bew. 11 7 0 Innsbruck zwaar bew. 13 8 05 Klagenfurt zwaar bew. 20 8 0 Kopenhagen onbewolkt 14 4 0 Lissabon onbewolkt 26 16 0 Locarno zwaar bew. 25 12 0 Londen licht bew. 17 9 0 Luxemburg half bew. 13 7 0 München zwaar bew. 13 9 06 Nice half bew. 21 14 0 Oslo onbewolkt 13 6 03 Parijs onbewolkt 17 10 0 Rome half bew. 25 13 0 Split licht bew. 24 12 c Stockholm zwaar bew. 12 5 07 Wenen onbewolkt 17 9 5 Zürich zwaar bew. 15 7 j Casa Blanca half bew. 23 16 C AMSTERDAM (GPD) - De moord op de Am sterdamse taxichauffeur Jan Siebelink heeft een beroering onder zijn collega's teweeg ge bracht die niet van tijdelijke aard zal zijn. Voorzitter P. van der Dungen van de Am sterdamse Taxicentrale: „Er is angst, pure angst. Dat heb ik nog nooit eerder gemerkt". Het aantal taxichauffeurs dat gewelddadig van het leven wordt beroofd, neemt snel toe. Jan Siebelink is sedert 8 maart vorig jaar het der de slachtoffer in de hoofdstad. In Den Haag, Rotterdam en Heerlen werden ook chauf feurs vermoord. Taxichauffeur is een onveilig beroep gewor den. De keren dat de bestuurders te maken hebben met criminaliteit zijn haast niet meer te tellen. Wekelijks is er wel een mel ding van een bedreiging, een steekpartij of van een passagier die zonder te betalen weg loopt. Veel chauffeurs weigeren nog 's nachts te werken. „Wat betreft bedrijfsveiligheid zitten we nog in de jaren '30", zegt Van der Dungen van de Taxicentrale. „In feite hebben we nog nooit goed aandacht besteed aan de optimale be scherming van de taxichauffeur. Iedere keer als er wat gebeurd was, praatten we er over in emotionele sfeer. Dan kwamen er weer een paar toeters en bellen op de auto bij, maar afdoende was het niet". Pas sedert een jaar, na de moord op Huub Os- tenbreyer, wordt er serieus nagedacht over de veiligheid van de chauffeur. Er zijn oriën terende gesprekken geweest met minister Zeevalking van verkeer en waterstaat. Eind van deze maand staat er weer een ontmoe ting met de bewindsman op het programma. Van der Dungen: „Het is voor ons absoluut onmogelijk om dan hier met lege handen te rug te keren". Van der Dungen meent dat de chauffeur van zijn passagier gescheiden moet worden. „Se paratie is de basis van de beveiliging. Mis schien is dat ook niet afdoende, maar het geeft de bestuurder in ieder geval meer tyd om alarm te slaan. Jan Siebelink heeft waar schijnlijk geen tijd gehad om het 'stil alarm' te gebruiken. En wat moet je met een rood lichtje op het dak bij de dijk in Monniken dam? De mensen daar denken dat het een boei is". Volgens voorzitter Van der Dungen moet het in de wet geregeld worden dat de chauffeurs apart zitten. Hij gaat zelfs nog verder: in Ne derland moet ccn standaardtaxi komen. „We willen eeiv bedrijfswagen. Nu rijden we in enigszins aangepaste luxe wagens. Boven dien, standaardtaxi's zijn beter herkenbaar, bieden meer ruimte en kunnen beter wor den beveiligd". Van der Dungen heeft er al een op het oog. Een soort Ranch-Rover, waarmee momenteel in Engeland wordt geëxperimenteerd. De wa gen is voorzien van kogelvrij glas, kan elek trisch worden afgesloten en is uitstekend ge schikt voor vervoer van gehandicapten en zelfs van een brancard. Met financiële steun van het ryk kan deze, of welke andere stan daardtaxi dan ook, zo ingeburgerd raken als de 'cab' in Londen. Het gaat in Nederland dan om 15.000 taxi's. woensdag 16. donderdag 17 en vrijdag 18 juni (géén plisse) gereinigd en piekfijn geperet Vraag ook naar Palthe kleding reparatie-service! B.v. nauwer maken van een rok. cPdthe Stomerij 0

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7