wilde bewijzen dal op eigen 1 lenen kon s taan" Rumoer rond berekening onroerendgoedbelasting Noordwijks meisje (17) na jaar \rX&cA&fl in Bordeaux opgespoord "Tl. 'IJ 1 i *1 Ik ik v,r" Stranden eind deze week weer olie-vrij Elf maanden lang kon de zeventienjarige Jolanda van den Berg uit Noordwijk vrijelijk door Europa trekken, grens op grens passerend, ondanks dat haar ou ders bij de politie haar vermissing had den aangegeven. De oorzaak hiervan is dat de Noordwijkse Hermandad tot voorkort aannam dat ze nog in Nederland verbleef en daarom niet internationaal om haar opsporing heeft verzocht. "Zeker na de honderden tips van mensen die meenden haar in Amsterdam of an dere Nederlandse plaatsen te hebben ge zien zo verklaart de Noordwijkse poli- tie-inspecteur Van der Helm. Die tips kwamen met name nadat enkele kran ten en de NOS-televisie aandacht aan haar verdwijning hadden geschonken. Een klasgenote van Jolanda dacht haar in de Leidse Haarlemmerstraat te heb ben gezien. Enkele tips spraken zelfs over haar dood of een leven als beröne- boertje in Amsterdam. In werkelijkheid is zij echter meteen na dat zij in de nacht van acht op negen juli 1981 van huis was weggegaan, per trein naar Parijs vertrokken. Van hieruit is zij haar zwerftocht door bijna alle lan den van West-Europa tot aan Marokko in Noord-Afrika aan toe begonnen. Inspecteur Van der Helm zegt pas voor as sistentie bij een internationale organi satie als Interpol aan te kloppen wan neer hij duidelijke aanwijzingen beeft dat de vermiste persoon ook in het bui tenland verblijft. In bet geval van Jolanda kwam die aan wijzing enkele maanden geleden toen de Noordwijkse lyceumleerlinge in Bor deaux vier girobetaalkaarten had ver zilverd. Pas toen heeft de Noordwijkse politiJ via Interpol de plaatselijke gen darmerie ingeschakeld. Deze kon baar tien dagen geleden aanhouden bij een routinecontrole op straat. Ontevreden zegt Van der Helm te zijn over de houding van zijn Franse collega's die Jolanda, ondanks dat zij op de lijst van vermiste personen voorkwam, na haar aanhouding weer hebben laten gaan. Hij kan weinig begrip opbrengen voor de waarschijnlijke reden hiervoor: Jolan da wordt woensdag achttien jaar en is dan voor de Franse wet meerderjarig. Over zijn eigen handelwijze geeft hij toe dat, indien hij al enkele maanden na haar verdwijning Interpol had inge- crhaUfiri Jolanda waarschijnlijk bin nen zeer korte tijd zou zijn gelocali- seerd. Jolanda vertelt zeer verrast te zijn ge weest toen ze merkte bij de politie als vermist persoon te boek te staan. Zij had immers bijna een jaar lang door Eu ropa gezworven en was daarbij naar ei gen zeggen bij elke grensovergang uitge breid gecontroleerd. Hierbij onderzochten de douanebeambten eveneens de computerlijsten waarop ge zochte personen vermeld staan. Omdat haar naam daarop klaarblijkelijk niet voorkwam nam zij aan dat haar ouders niet naar haar zochten. Zij zegt verder nooit iets van zichzelf te hebben laten boren om haar verblijfplaats niet te ver raden voordat zij had aangetoond op ei gen benen te kunnen staan. BORDEAUX - Twijfel, grote twijfel leeft er in Jolan da van der Berg, het zeventienjarige Noordwijkse meisje dat elf maanden geleden ouderlijke huis en haard verliet en koos voor een zwerversbestaan. Voor familie en vrienden was en bleef ze al die tijd spoorloos. Moet ze weer terug naar huis of blijft ze in het Franse Bordeaux om een nieuw leven te beginnen? Die vraag houdt haar boven alles bezig nu zij vorige week door de Franse politie is opgespoord en zij daarna afgelopen woensdag haar ouders weer heeft ontmoet. Ze twijfelt over naar huis gaan want ze wil niet meer terugvallen in de Jolanda van vroe ger, die zeer gespannen, rusteloos en onzeker was. Dit vertelde ze afgelopen zaterdagmorgen op haar kamer in de vervallen wijk St. Michel in Bordeaux, waar ze een voorlopig onderdak heeft gevonden. Maar of ze in Bordeaux kan blijven is evenzeer onzeker. Ze zou er werk moeten hebben en een behoorlijk onderdak. Tot nu toe is het eerste haar niet gelukt omdat ze geen getuigschriften kon tonen en daarom slaagde het tweede evenmin. Haar vader, de Noord wijkse ingenieur M.H. van den Berg. heeft nu beloofd haar over- gangsbewijs naar de eindexamenklas van het atheneum op te sturen. Jolanda zegt na het onzekere zwerversbestaan "gewoon" te willen leven: "Met een eigen baan en een eigen huis, net zoals ieder ander en afstand nemen van het onzekere bestaan van nu". Zeker is dat ze geen winter meer wil doormaken zoals ze achter de rug heeft: Zonder eigen inkomen en profiteren van anderen. "Parasieteren", noernt ze het zelf. Ze doet haar relaas springend van de hak dp de tak. Dan een avontuur hier opvattend, dan weer met een schokkende ervaring daar, verdergaand. i Jolanda van den Berg op een Terrasje in Bordeaux (Foto Sonders) als "rust" blijtt het. Iets wat ze trouwens al jaren had ge zegd nodig te hebben. Bedelstaf Eenmaal weer terug in Frank rijk bracht het einde van het toeristen- en het oogstseizoen haar aan de bedelstaf. "Ach, iedereen vraagt wel eens een paar franks voor een kleintje koffie aan een voorbijgan ger". zo relativeert ze deze voor haar toch eens volslagen onbekende bezigheid. Het avontuur bracht haar ech ter samen met twee jonge Basken in die periode ook in Marokko. Ze verbleef er een DINSDAG 15 JUNI 1982 Voor het eerst van mijn leven heb ik een week in Parijs gewoond. Niet dat ik er niet al een stuk of tien keer verbleven heb, maar dat was steeds in hotels: naarmate ik ouder en rijker werd in een op klimmende reeks van catego rieën. Onvergetelijk zal daarbij Hotel Andrea in de Rue St. Bon blijven, dat bedisseld werd door twee bejaarde zusters, die zich de gehele dag in ochtendjaponnen voortbewogen en zich net als de vrouwelijke taxichauffeurs in Parijs) tegen de boze buitenwe reld beschermden met behulp van een zeer grote, zeer hard grom mende en blaffende hond. Als je naar Nederland wilde bellen, moest je het nummer op een brief je schrijven, de kwiekste van de twee zusters ging dan achter zo'n ouderwets gaatjesplateau zitten waar ze stekkertjes in stak, en zo dra ze verbinding kreeg drukte ze een mooie ouderwetse tijdklok in die de seconden en minuten haarscherp wegtikte. In de loop der jaren ontstegen we Hotel Andrea, maar de ware Pa- rijse oudemuizenlucht vonden we in die betere hotels toch niet meer terug, en dat was toch de lucht geworden die we (samen met de metrolucht, die je ook boven gronds kunt opsnuiven als je even diep inademt boven een me troroos ter J met Parijs waren gaan associëren. Maar nu heb ben we dus voor het eerst in Pa rijs gewoond, zoals Vincent van Gogh en Willem Frederik Her mans en Karei Appel en Simon Vinkenoog in Parijs hebben ge woond. Dat is toch iets anders dan een ho tel. Weliswaar woonden we er niet in een eigen huis, maar in de woning van afwezige vrienden (hij Fransman, zij Nederlandse), die alle tekenen van die dubbele nationaliteit vertoonde. Pockets van Simenon in het Frans én het Nederlands, 'Eenzaam avontuur' van Anna Blaman, Nederlandse en Franse kunst aan de wand en verder alle gemakken die een mo derne woning pleegt te bieden: gasfornuis, ovengrill, bad, gram mofoon, radio, televisie, volledige pannensets, maar typisch Frans trekje) géén fluitketel, en géén koekepan. Het water voor de thee (om onnas peurlijke redenen drinken we in het buitenland 's ochtends altijd thee en thuis altijd koffie) moest je dus gewoon in een steelpan netje aan de kook brengen en de eieren moesten ook gewoon in een pan met een veel te hoge opstaan de rand gebakken worden. Ik vond dat wel prettig, je wist daardoor tenminste dat je in Pa rijs woonde, en niet gewoon in Nederland (ook de theelepeltjes hadden die forse maat die je bui ten Nederland altijd aantreft). Je beleeft Parijs toch anders, als je 's avonds laat niet hoeft aan te bellen om door een bejaard me vrouwtje in nachtkleding open gedaan te worden, maar zelf de sleutel in het slot kunt steken en je daarna helemaal thuis te voelen. Toen we de laatste avond op een terrasje bij de Boulevard St. Mi chel zaten en met intense tevre denheid het Parijse avondleven aan ons voorbij lieten gaan, zei ik tegen mijn vrouw: „Laten we doen alsof we voor de eerste keer van ons leven in Pa rijs zijn!" „Dat kan niet", zei ze. „De eerste keer is na de eerste keer onherroe pelijk voorbij". Dat is waar, natuurlijk, en daar zit iets melancholieks in, omdat de Eiffeltoren en St. Germain des Prés in wezen niet veranderd zijn in de loop der jaren, maar toch niet meer diezelfde 'schok van herkenning' teweeg kunnen brengen als de allereerste keer, toen je de ansichtkaart opeens in werkelijkheid voor je zag. De Eif feltoren is nog wel dezelfde, maar jijzelf bent 'bedorven'. De emotie van de allereerste aanblik is als een druppel in je persoon geval len en heeft je perceptievermogen doen schiften. Ikzelf weet nog enigszins aan dit scheikundige proces te ontsnap pen doordat ik absoluut geen richtinggevoel heb, waardoor ik telkens weer voor kleine verras singen kom te staan („hè, dat lijkt de Rue de Rivoli wel!" - „dat is de Rue de Rivoli ook!" zegt mijn vrouw dan, die blindelings de weg weet te vinden in elke stad waar ze eenmaal een keer geweest is), maar dat zijn na tuurlijk maar kleine pleisters op de wonde dat het 'voorbij, voor bij, o, en voorgoed voorbij' is. die allereerste emotie van de aller eerste aablik. Toch moeten er mystici, yoga-beoefenaarsters, spiritisten of dat soort volk zijn die door meditatie of navelstaren in staat zijn hun hoofd vol herin neringen leeg te schudden, en met een blanke lei steeds weer op nieuw aan Parijs te beginnen. Zij stappen voor de zevende keer op de Champs Elysées uit de bus, en worden dan toch weer bevan gen door het overrompelende be sef: IK STA OP DE CHAMPS ELYSEES! EEN DROOM IS WERKELIJKHEID GEWOR DEN! Spanningen Jarenlange spanningen waren er de oorzaak van dat het zeer serieus genomen meisje het op acht juli van het vorige jaar voor gezien hield, de rug zak pakte en er vandoor ging. Een reis door vrijwel alle lan den van West-Europa, zelfs tot aan Marokko in Noord- Afrika toe, was daarmee be gonnen. Een trektocht ook die de zeventienjarige leerlin ge van de vijfde klas van het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest, in aanraking heeft ge bracht met de "randfiguren" van onze samenleving: drugsverslaafde^, crifnine- len... Al die tijd heeft ze niets van zich laten horen. Haar ouders verkeerden in onzekerheid of hun dochter nog in leven was. Oproepen in kranten en via de televisie leverden wel veel reacties op, maar nooit de goede. Verschillende "tips" spraken zelfs van haar dood, of een leven als prosti- tué in Amsterdam. "Ik durfde niets van me te latei^ horen omdat ze anders zou den weten waar ik was", zegt Jolanda nu ter verdediging. Maar ook geeft ze toe dat ze in de toestand waarin ze ver keerde haar ouders niet on der ogen wilde komen. Jolan da wilde bewijzen dat ze het alleen ook wel kon redden. "Pas als dót eenmaal zo was, zou ik ze schrijven", zegt ze. Ze was zelfs erg verbaasd toen ze eenmaal hoorde dót haar ouders haar zochten. Ver schillende uitgebreide grens controles, waarbij telkens via de telex werd nagekeken of ze een gezocht persoon was, DEN HAAG (GPD) - Een uitspraak van de Belas tingkamer bij het Haagse gerechtshof over de wijze van heffen van onroerend- goedbelasting zal dit jaar vrijwel zeker tot eea stort vloed van bezwaarschrif ten leiden bij de circa 120 gemeenten die deze vorm van belasting berekenen op basis van de opper vlakte van de woning. De Belastingkamer bepaalde giste ren dat twee inwoners van het Zuidhollandse Nieuwerkerk aan den IJssel hun geld over 1979 te- hebben haar nooit in moei lijkheden gebracht. Clementie Over de werkelijke oorzaken van haar verdwijning wil Jo landa niet in details treden. Haar ouders krijgen van haar niet de schuld van alles. Een opmerkelijke clementie, die ze verscheidene keren her haald. "Mijn ouders vinden me niet meer dan een meisje in de pubertijd, een snert- pork, die de kolder in de kop heeft gekregen en is wegge gaan. Het is anders, maar dat zien ze niet" Jolanda vond thuis niet wat ze er zocht. Al jaren niet. Het ontbrak er volgens haar aan écht contact. Tezamen met huiselijke spanningen van andere aard leidde dit in maart 1981 tot een vlucht naar een familielid in Den Haag. Vandaar naar het op- vangshuis van het JAC in Amsterdam en via psychiatri sche tussenkomst naar een pleeggezin in Oegstgeest. rugkrijgen. De Belastingkamer zegt dat het vaststellen van de belasting met behulp van de zo geheten oppervlaktegrondslag niet deugt. Het bedrag wijkt te veel af van de economische waarde van het huis en de grond. De gemeente Nieuwerkerk zal een dezer dagen bekend maken of te gen het vonnis van de Belasting kamer beroep zal worden aange tekend. Eerst volgt nog overleg met vertegenwoordigers van het ministerie van binnenlandse za ken. In de meeste gemeenten van ons land wordt de onroerendgoedbe- lasting berekend op basis van de (economische) waarde van het huis en de grond. Elke vijf jaar moet die waarde door een beë digd taxateur opnieuw worden Het was in deze periode dat ze ploteling besloot weg te gaan. Het was niet al maanden voorbereid, zoals haar ouders menen, maar kwam plotse ling. "Want ondanks dat ik niet meer thuis woonde, bleef ik de druk ervan voelen", zegt ze nu. Daarom ook aar zelt ze over teruggaan naar Nederland. "Toen ik mijn va der afgelopen woensdag nacht hier in Bordeaux weer zag, was dezelfde angst er Toen ze in juli 1981 de eerste van de drie rugzakken die ze inmiddels heeft versleten of die zijn gestolen, op de rug sjorde begon haar leven "en route", zoals ze het noemt, in Zuid-Frankrijk. Levend van de wind, want de duizend gulden die ze van huis had meegenomen waren er zo door. Aan geld kwam ze door samen met anderen muziek te maken voor de toeristen, of met druiven plukken, of door affiches te plakken. In een grote en wisselende groep vastgesteld. In circa 120 gemeen ten wordt de belasting vastge steld aan de hand van de opper- vlake van de woning. Tegen deze laatste wijze van belas tingheffing heeft met name de Vereniging Eigen Huis regelma tig geageerd. „Verschillende ge meenten berekenen elke milli meter. De ene gemeente rekende de niet-bewoonde oppervlake er bij, de andere niet. De wijze van berekening vormde een eindelo ze bron van conflicten", zegt de woordvoerder van de vereniging. Het vonnis van de Belastingkamer heeft zeker geen gevolgen voor de belastingbetalingen over 1979, 1980 en 1981 omdat de ter mijn, waarbinnen bezwaar kan worden aangetekend (30 dagen), al lang is verlopen. van lotgenoten zwervend van stad naar stad. "Zomerhippies", zo typeert Jo landa het grootste deel van haar vrienden van onderweg. Dit zijn mensen die 's zomers door Zuid-Europa trekken, dan hier druiven plukkend, dan daar bij de oogst hel pend, maar lang voor de herfst hun rugzak weer in de kast leggen en hun zekere be staan opvatten. Zelfmoord Voor Jolanda was dat anders. Zij kon of wilde niet meer naar huis terug en moest door. Toen dan ook nog een goede vriend van haar zelf moord pleegde, was het met haar weerstand gedaan. Al leen en geestelijk ingestort stootte ze op een groep herö- negebruikers. Nog nét op tijd wist ze dit contact te verbre ken, vertelt ze. Ze kwam in contact met een beroepszwerver. Een al wat oudere man die met haar een voettocht naar Griekenland Italiaanse bende in kraag gevat ALKMAAR (ANP) - De politie heeft gisteren op verschillen de plaatsen in Noord-Holland negen in hoofdzaak Italiaans sprekende mannen en vrou wen (25-35 jaar) aangehou den op verdenking van een serie gewapende overvallen en diefstallen. De politie in Alkmaar heeft dit bekend ge maakt- De arrestaties volgden op een overval op de Grosmarkt aan de Wendelaarstraat in Alk maar. Vier mannen slaagden er weliswaar in deze zaak met een buit van één ton te verla ten, maar hun vluchtauto werd dichtbij door een poli- tie-auto klem gereden. Enige uren na deze mislukte overval werden in Amster dam, Zandvoort, Heerhugo- waard en Alkmaar nog vijf mannen gearresteerd. wilde maken. Hij liep echter te snel, doet al jaren niets an ders, maar Jolanda kon hem niet bijbenen en moest van hem in Italië afscheid nemen. Al wandelend door de oude, vervallen stadswijken van het Bordeaux waar ze is neer gestreken en links en rechts bekenden en vrienden groe tend, zegt ze veel van deze be roepszwerver te hebben ge leerd. Op haar beweeglijke, pientere en geregeld onver valste pretoogjes reagerend zei hij haar eenmaal, herin nert ze: "Jolanda, je kijkt de mensen veel in de ogen. Ik kijk veel op de grond. Die is vuil, maar nog niet zo vuil als de ogen van vele mensen". Het is een uitspraak die typeert waarmee ze bezig is geweest: geestelijk volwassen worden. "Ik ben nu veel zelfstandiger dan voordat ik wegging, heb in elf maanden jaren be leefd". Overigens heeft ze niet gevonden wat ze zocht. Ze weet ook eigenlijk niet precies te zeggen wat dat pre cies is. Bij wat ze omschrijft SCHEVENINGEN (GPD) - Het verwijderen van de oliesmurne, die zondag en gisteren aanspoel de op de stranden tussen Sche- veningen en Goedereede, zal nog enige dagen duren. Met bulldo zers worden de soms meterslan ge olieplakkaten bij elkaar ge veegd en voorlopig in grote kui len op de stranden opgeslagen. De schoonmaakactie gaat enkele honderdduizenden guldens kos ten. Verwacht wordt dat de Zuid hollandse stranden voor het weekeinde weer olie-vrij zijn. Op de stranden van Scheveningen- Kijkduin, Monster, 's-Graven- zande. Hoek van Holland en de Zuidhollandse eilanden is tot gisteren tussen de 100 000 en 200.000 liter zware stookolie aan gespoeld. Het is vrijwel zeker dat de olie afkomstig is van de Griekse tanker Katina, die vonge week maandag lek sloeg na een aanvaring met een Frans schip. PAGINA 11 een klein dorp en leerde er de nederige positie van haar se- xe in die noord afnkaanse cultuur. "Voor de mannen daar betekende ik minder dan niets en bg de vrouwen had ik het al gauw verbruid omdat ik toch naar hen toe ging". Een van de niet tientallen maar honderden hachelgke mo menten tijdens haar zwer versbestaan beleefde Jolanda hierna, tijdens de terugtocht naar het vasteland van Euro pa: ze kon zich er nog maai net aan de hasjsmokkel ont trekken waaraan haar reisge noten zich schuldig maakten Ook aan Lissabon, waar ze ver volgens terechtkwam, be waart ze minder prettige her inneringen. Nergens is ze zo lastig gevallen door mannen die meer van haar wilden dan een praatje-op-straat. "En m'n kleren waren me eerder toch ook al eens bijna hele maal van m'n lichaam ge scheurd". Naast de oude en armoedige wijken kent ze van de hoofd stad van Portugal het station het beste want omdat het veel regende en het erg koud was, was het haar onderdak en slaapplaats. Van de vele communes die, zo was haar verteld, daar zouden zijn, vond ze er niet een. Schooieren Voor het eerst sinds tijden spreekt de Noordwijkse weer haar moedertaal wanneer Hollandse vrachtwagen chauffeurs haar meenemen naar Frankrijk. In Bayonne kan ze voor even bij vrienden terecht Maar ook hier is voor haar geen werk. Berooid trekt ze vervolgens naar Bor deaux. Het is inmiddels hartje winter. De Noordwijkse scholiere schooiert in de straten van de Franse wijnstad. Levend van wat anderen overlaten. "Een oud brood voor de hond bij de bakker vragen en dan zelf opeten". Ze komt in kringen van heröne- gebruikers en was ze bij haar eerste contact met de hard drug nog net op tijd gestopt nu gaat ze door. Na enkele maanden moet een medisch bureau eraan te pas komen om haar er met behulp van medicijnen af te helpen. Met veel pijn en moeite is dat ge lukt. "Een goede vriend heeft me ook erg geholpen. Maar eigenlijk kun je het alleen maar zelf doen". Jolanda heeft pas een verblijf van enkele weken bij vrien den in de bergen ten noord oosten van de Franse stad achter de rug. Ze noemt het een louterende periode om weer tot zichzelf te komen. Haar leven opnieuw te over zien. Hiervan was ze nog maar een paar dagen terug toen een routinecontrole haar in handen van de Franse poli tie bracht Die waarschuwde de Nederlandse collega's en daarmee was een einde geko men aan haar status als ver mist persoon. De tanker verloor na de aanva ring zo'n 2 miljoen liter olie. Het grootste deel daarvan werd door oliebestrijdingsschcpen opge veegd. De aangespoelde olie is voor de vcegschepen onopge merkt gebleven omdat deze is gaan koeken en onder het water oppervlak wegdreef De vogelstand Ujkt onder de olie- vervuihng niet te hebben gele den. Tot gisteravond werden bgv. nergens meeuwen met olie sporen aangetroffen. De secreta ris van de Vereniging Zuiderstrand-exploitanten in Kijkduin zal vandaag bg de ver tegenwoordiger van de verzeke- nngsmaatschappg van de ver moedelijke vervuiler, de Griekse tanker, een schadeclaim indie nen Volgens de secretaris be loopt de schade voor de slrand- exploitanten bij Kgkduin-Sche- veningen enkele tonnen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11