Italië Polen: "fluiten" troef RVS nog op verlies Koppert 'draagt' Ronde Meijers: Niet alles op kaart van vrijheid Geen doelpunten in Vigo Miihren naar Manchester Dat moet wel een student wezen..' Uitslag Hervormde synode over jeugdwerk en evangelisatie Int. Reis-en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp Verzekering Rabobank Reisverzekering Op tijd Buitenlands geld VIGO (ANP) De factoren techniek en strijdlust hielden elkaar gistermiddag in even wicht. In de openingswedstrijd van groep 1 bevestigden Italië en Polen de prognose dat doelpunten tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Spanje schaars zullen zijn. In Vigo, in een half vol Balaidos- stadion, kwam geen van beide ploegen aan een treffer toe. Een kloeke redding van Mlynarczyk op een inzet van Conti voor kwam tien minuten voor tijd een Poolse nederlaag, die wellicht op grond van het aantal kansen en de betere techniek van de Italia nen mogelijk was geweest. Tallo ze door de hardwerkende Polen uitgelokte misverstanden in de Italiaanse aanvalsmachine de den anderszijds recht aan een puntendeling. MANCHESTER (ANP) - Arnold Muhren heeft gisteren een con tract ondertekend bij Manches ter United. Muhren was de laat ste vier seizoenen verbonden aan Ipswich Town. In de verbintenis met Ipswich, die per 1 juli afliep, was de clausule opgenomen dat Muhren na afloop van de termijn transfervrij zou zijn. Op een door Ipswich-manager Robson als vorstelijk omschre ven nieuwe verbintenis weigerde Muhren in te gaan. De Volen- dammer verklaarde zelf zijn overstap met: "United is een van de beroemdste verenigingen in de wereld. Voor een andere club in Engeland had ik niet willen spelen. Het was moeilijk de be slissing te nemen Ipswich te ver laten. Tenslotte heb ik daar vier gelukkige jaren beleefd". Door het vertrek van Muhren wordt Frans Thijssen de enige Nederlander bij Ipswich Town. Muhren komt bij een club die een overschot aan middenvel ders bezit inclusief de internatio nals Robson en Wilkins, die mo menteel op de WK voor Enge land uitkomen. Michel Vautrot had er goed de wind onder. De Franse arbiter floot bijkans de longen uit zijn li chaam. Al in de eerste tien minu ten bestraftte hij Scirea en Bo- niek met een gele kaart, omdat zij bij vrije trappen niet onmid dellijk de door de fluitist vereiste afstand innamen. Later slingerde Vautrot ook nog Marini om de zelfde reden op de bon. De ambi tieuze arbiter, die niet altijd de juiste kant op floot, deed erg zijn best. Zó zijn de regels en zó moet het spel gespeeld worden, liet Vautrot verschillende keren in gebarentaal weten. Of hij daar mee op succesvolle wijze sollici teerde naar een wedstrijd in de tweede finaleronde, zullen de FI- FA-bonzen, van wie Herman Neuberger in Balaidos aanwezig was, binnen twee weken uitma ken. Reputatie In elk geval voorkwam Vautrot dat dit treffen ontaardde in een wil de schoppartij. Marini en Collo- vati toonden aan dat Italië in dit opzicht niet zonder reden een grote reputatie geniet, al gaven de Polen Janas en Janocha er eveneens blijk van er op het ge bied van "schaven" hun man netje te staan. Italië - Polen was trouwens de wedstrijd van de teruggekeerde geschorsten. Rossi en Boniek. De Italiaan kwam pas twee we ken geleden in de nationale ploeg terug, nadat hij zijn schor sing wegens zijn aandeel in het omkopingsschandaal had uitge zeten. Bonieks schorsing was eind december al afgelopen, maar hij kon niet eerder zijn ren tree in een interlandduel maken, omdat de Poolse afvaardiging wegens de politieke situatie niet tot afspraken met buitenlandse voetbalbonden kon komen. Boniek, volgend seizoen spelend voor Juventus, waar zijn slimme hakjes waarschijnlijk beter wor den begrepen dan in eigen land, was een jaar buiten de equipe ge bleven, omdat hij op een onge lukkig moment zijn solidariteit betuigde met de dronken voor een reis gearriveerde doelman Mlynarczyk. Dat incident op het vliegveld van Warschau leidde de vervanging van trainer Kules- za voor Piechniczek en de ver jonging van de nationale ploeg Verf Kreeg de teruggekeerde Pool al vroeg een scheidsrechterlijke be straffing en kwam hij pas na rust enigszins uit de verf, zijn collega bij de Italianen werd niet onver dienstelijk aan banden gelegd door Janas. De forse Pool zorgde ervoor dat de 25-jarige spits van Juventus maar weinig aan bod kwam. Gevaarlijk waren de Ita lianen wel. Met een wilde trap in de lucht voorkwam Majewski het door Graziani gestichte on heil en even later stak Lato, door terug te spelen op zijn doelman, een stokje voor een mogelijke treffer van Rossi. Mlynarczyk toonde zich in de eer ste drie kwartier een niet al te ze kere sluitpost. Bij inzetten van Antognoni en Graziani slaagde hij er pas in tweede instantie in de bal onder controle te krijgen. Na de pauze groeide hij echter. Pogingen van Tardelli en Conti liepen daardoor op niets uit. De Poolse doelman kreeg daarbij wel assistentie van aanvoerder Zmuda, die verschillende keren Graziani van de bal zette. Zijn collega Zoff had het mede door een per traditie rigoreus in grijpende defensie zeker in de tweede helft erg rustig. De "com puter met de lange vangarmen" kon in stilte genieten van zijn honderdste interland-wedstrijd, waarmee deze jubilaris op gelij ke hoogte kwam als zijn fameuze vakbroeder Gilmar, die jaren lang het doel van Brazilië verde digde. Maar Lammertink troeft vedetten af LEIDEN - "Ze mogen dan voor niks hier zijn, rijden doen ze toch wel", merkte iemand uit het publiek bewonderend op, de voorbijflitsende Jos Lammertink nablikkend. En inderdaad, de 45 profs die Joop Riethoven in het kader van zijn acties ten bate van het gehandicapte kind gisteren weer voor zijn 'Rondje Leiden' gratis had weten te strikken gaven waar voor de vrijwillige bijdrage die Ome Joop vroeg. Wat dat betreft zijn en blijven de wielervedetten het betere soort topsporters. En het waren notabene beslist geen kleine jongens die rond de Boshuizerkade het van de TV weggelokte publiek prettig ver maakten. Zo was daar René Kop pert, de neo-prof van Peter Post die meteen al furore maakte door de proloog van de Ronde van Ro- mandië en die van de Dauphiné Liberé te winnen. Hij vooral bleek gisteren van plan om dit trainingsrondje serieus op te vat ten. Al na zeven ronden sprong hij weg en met hulp van Martin Havik en Hedy Nieuwdorp kon er stevig vaart gemaakt worden. Twintig ronden van ongeveer an derhalve kilometer (met een paar aardige bochten rond de Hof- laan) bleef het drietal vooruit waarbij Nieuwdorp en Havik op de meet telkens duelleerden voor punten om de leidersprijs van 750 gulden en Koppert het tempo hooghield. En toen, toen de voorsprong van het drietal snel terugliep, was daar plotseling een hele echte ve dette die aan de bel rammelde. Jan Raas dus, de man die dit sei zoen de koningsklassieker Parij- s-Roubaix op zijn naam bracht. Hij versnelde en met Theo Smit, Jos Lammertink en Gerrie van Gerwen in zijn spoor maakte hij vanaf dat moment het peloton met ondermeer Joop Zoetemelk, Gerrie Knetemann, Cees Priem, Herman Ponsteen (flink gezet in middels) en Wout van de Berg (jawel, nog altijd) in één klap kansloos. Dat beloofde een mooie finale te worden met Raas uiteraard zelf als grote favoriet waawnee Ome Joop dan tevens weer kon pron ken met een kopstuk als winnaar van zijn omloop. Mooi werd het wel al liep het verder anders af. Want Jos Lammertink, ook geen kinderachtige jongen trouwens, gooide roet in het eten. Geen sprintduel op de meet tussen de vinnige Theo Smit en de nog ve nijniger Jan Raas, maar de aan komst van een eenling. Gebruik makend van de tweestrijd die Nieuwdorp en Havik nog steeds voerden om de dagprijs sprong Havik over het duo heen en weg was hij. Raas zette nog wel drif tig aan, maar kon toch niet meer voorkomen dat de man uit Wier- den (Ov) zijn tweede zege van het seizoen greep. Hij was blij. Ome Joop ook. Die haalde zo'n 2500 gulden op. Daar ging het 'm ten slotte om. AD VAN KAAM DINSDAG 15 JUNI 1982 LEIDEN - De ogen van spea ker Wim van Duivenbode, toch zo onderhand wel het een en ander gewend, puil den bijna uit de kassen. "Wat, wat doet die man daar", stotterde hij in de mi crofoon, "waar is de politie, haal die vent eraf'. En, van de eerste schrik bekomen, borrelde vervolgens spon taan op: "Dat moet een stu dent wezen, kan haast niet anders". Honderd meter verder op de Boshuizerkade hadden ze hem te pakken, de onverlaat die midden in de profronde van Leiden met zijn auto dwars tegen de rijrichting van de coureurs zijn weg zocht. 'Dronken', constateer de de toegesnelde agenten die man en auto voor alle veiligheid maar overbrach ten naar het bureau. Hoe hij met zijn wagen op het afgezette en toch zeer regel matig gecontroleerde par cours terecht was gekomen was nog een raadsel. Dat-ie opgekeken zal hebben van de plotselinge belangstel ling voor zijn persoontje 'leuk al die mensen die naar me zwaaien' bracht hem aanvankelijk niet tot andere gedachten, pas na veel moei te kon hij letterlijk in een zijstraat worden geduwd. "Wat een geluk dat de ren ners net achterom waren", verzuchtte Van Duivenbode nadat de zaak was geregeld. "Je moet er niet aandenken wat er had kunnen gebeuren als de grote groep net de hoek om was gevlogen". 1. Jos Lammertink 2. Martin Havik 3. Rene Koppert 4. Jan Raas 5. Theo Smit 6. Hedy Nieuwdorp ADVERTENTIE Het jeugdwerk van de Hervorm de Kerk zal de komende jaren meer worden ingevoegd in het werk van de plaatselijke ge meenten. Daarbij zullen de ge meenten niet de vraag moeten stellen wat zij doen voor de jon geren maar wat zij s&men doen mét de jongeren. Dat zei adviseur dominee W. R. van der Zee in de hervormde synode bij de behandeling van een nota van de Raad voor het Jeugd werk. Volgens de predikant wordt, mede als gevolg van de emancipatie van de jeugd, af scheid genomen van het traditio nele afzonderlijke jeugd- en jon gerenwerk. De synode toonde zich bezorgd over het feit, dat veel jongeren na hun zestiende jaar de kerk voor gezien houden en afhaken. Met nieuwe werkvormen voor jonge ren van twaalf jaar af wil de Her vormde Jeugdraad in deze situa tie verandering brengen. Een diakan ter synode noemde de nota van de raad 'eenzijdig, sober en ook deprimerend'. Hij vroeg om activiteiten die het 'enorme gebrek aan bijbelkennis bij jon geren' kunnen verhelpen. De Leidse predikant S. Meijers mis te in de nota het belangrijke ge geven dat mensen in een persoon lijke relatie staan met de 'God van de bijbel'. Hij had bezwaar tegen de term 'volgens onze norm' in het rapport van de jeugdraad. De bijbel spreekt ook van 'gezag'. Men kan niet alles op de kaart van 'de vrijheid' zetten. Gezag dient, als het goed is, de rechte vrijheid. Dié bewaart op haar beurt het gezag voor ontaarding in het autoritaire. Aanvaarden jongeren dit gezag niet, dan zul len zij hun vrijheid verspelen, zei dr. Meijers. Verscheidene synodeleden pleit ten voor samenwerking tussen de jeugdraad en de hervormd-ge- reformeerde jeugdbonden (van Gereformeerde-Bonds-signa- tuur). Er bestaan op bestuurs- en stafniveau al contacten, zo deel de dominee J. Brok (Zeist) mee, maar dat heeft niet tot enige sa menwerking geleid. In een motie drong dominee P. Vermaat (Veenendaal) erop aan, dat in de organen van de jeug draad de Hervormde Kerk in haar volle breedte vertegenwoor digd zal zijn, dus ook de Gerefor meerde Bond. "Er is een enorme kloof tussen beide organisaties die zich bezighouden met het werk onder jongeren in de kerk", zei hij. Ds. Vermaat had in de nota van de jeugdraad gelezen, dat het jeugd werk onder meer ten doel heeft, elkaar bij te staan in de dingen die tot het tijdelijke en het eeu wige leven behoren. Van dat laat ste had hij echter in het stuk niets bespeurd. Slechts vijf synodeleden steunden de motie van ds. Vermaat. De nota van de jeugdraad werd met ruime meerderheid aange nomen. Vergaderingen van ambtsdragers en gemeenten kunnen haar nu bespreken. Evangelisatie Bij de behandeling van een be leidsnota van het Hervormd Evangelisatorisch Beraad in de hervormde synode zei de voorzit ter van dit beraad, dr. A. van Ginkel uit Amersfoort, dat dit or gaan een platform is vooroverleg hoé de plaatselijke gemeenten missionair bezig kunnen zijn. "Evangelisatie moet door de ge meenten zelf worden gedaan en niet door een bovengemeentelijk instituut. Dat is juist een van de grootste bezwaren tegen breed opgezette evangelisatie-acties. Het Beraad is geen centrum, dat zich met het evangelie tot de we reld richt". Verscheidene synodeleden be stempelden het Beraad als 'theo logisch eenzijdig'. Zij vonden het te veel gericht op maatschappe lijk welzijn. Ook het bestuurslid van de synode dominee P. van den Heuvel (Harmeien) voerde dat bezwaar aan. "Er moet bij het apostolaat natuurlijk aandacht zijn voor maatschappelijke vraagstukken, maar het gaat er toch in wezen om, mensen tot Christus te brengen". ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. Pech onderweg. Neem 't zekere voor 't onzekere. Met de Internationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp Verzekering. De Rabobank maakt 'm voor u in orde. Ook uw Reis- verzekering, Reis-of Eurocheques, Buitenlands geld, tijdelijke AutoCasco- PoKfiliQnl' FQ verzekering of Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. noUUUdlln IMm Synode-adviseur dr. C. P. van An- del, secretaris van de Raad voor Kerk en Theologie, had waarde ring voor de voorzichtige manier waarop het Evangelisatorisch Beraad werkt. Hij begreep de 'verlegenheid' van het Beraad, zoals die in de beleidsnota tot uitdrukking komt, heel goed, en was blij dat deze niet werd toege dekt met 'stichtelijke opmerkin gen'. Mevrouw dominee M. W. van Bei- num uit Almelo, ook lid van het moderamen (bestuur) van de sy node, merkte op, dat voor bui tenstaanders de taal die christe nen spreken 'onverstaanbaar' is geworden. "Daarom kan ook de naam van Christus niet meer als een blad door de brievenbus worden gegooid". Een voorstel van dominee P. Ver maat om het Beraad te vragen drie leden van Gereformeerde- Bonds-signatuur in zich op te ne men werd verworpen. Ook haal de een motie van dr. W. Balke uit Den Ham om de Hervormde Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grondslag een kerkelijke status te geven het niet. Het synodebestuur vond deze motie overbodig, om dat binnenkort hierover gesprek ken met de bond beginnen. Wel aanvaardde de synode een mo tie van onder anderen dominee P. van den Heuvel (Harmeien), waarin het Evangelisatorisch Be raad wordt opgedragen om bij vervulling van vacatures te stre ven naar en zo breed mogelijke vertegenwoordiging van de Her vormde Kerk. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Waddinxveen H. Veldhuizen Al- blasserdam, te Kampen R. Hol- werda Apeldoorn; aangenomen naar Gouda B. Prakke Voorburg, het beroep voor legerpredikant kandidaat C. B. van Harten Noorden; bedankt voor Tholen D. C. Floor Wekerom. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Noordeloos (deelwerk) kan didaat J. O. C. Bouma Utrecht, naar Gauw-Terzooi (Fr.) kandi daat mevrouw L. A. Burggraaf Amsterdam; beroepen te Drach ten J. C. Arensman Meppel. Ge reformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Vollenhove A. van der Sloot Pernis. Christe lijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Middelharnis P. den Butter Hamilton (Cana da); bedankt voor Alphen aan den Rijn H. C. van der Ent Dor drecht Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Drachten A. W. Verhoef Chilliwack (Canada). een rustig vakantie-gevoel. Ook in de vakantie kan 'n ongelukje in 'n klein hoekje liggen. Neem een Rabobank Reisverzekering. Verzekert tegen ongeval, ziekte, buitengewone kosten en diefstal. De Rabobank maakt 'm in orde. Ook uw Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- en Kredietbrief, tijdelijke Auto Casco- P«i||nll'3ffelf verzekeringof Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. nOUUIKlIlli UB rotterdam )gpd) - Het scheeps- en machinebouwconcern Rijn- Schelde-Verolme heeft in de eer ste twintig weken van dit jaar 22 miljoen gulden winst gemaakt. Dat resultaat werd echter slechts behaald door de uitstekende gang van zaken op de RSV-werf in Brazilië. Er werd daar 24 mil joen gulden winst behaald. De niet-Braziliaanse (hoofdzakelijk Nederlandse) activiteiten lever den twee miljoen verlies op. Met name de slechte reparatiemarkt heeft tot het verlies geleid. De cijfers werden gisteren door president-directeur ïr. A. Stikker bekendgemaakt in de jaarverga dering van het concern in Rotter dam. In die vergadering droeg president-commissaris dr. J. de Vries zijn voorzitterschap over aan ir. L. M. Kretsers. De raad van bestuur werd door de benoe ming van ir. M. J. Spanraft met een vijfde lid uitgebreid. De orderportefeuille van RSV, die aan het begin van dit jaar acht miljard gulden dik was, is in de eerste twintig weken van 1982 met 525 miljoen gulden gegroeid. Deze stijging is voor 425 miljoen gulden afkomstig uit Brazilië. Het boekjaar 1981 leverde een verlies op van 8,4 miljoen gulden (1980 werd nog met een verlies van 28,7 miljoen afgesloten). Bra zilië droeg aan het totale resul taat een winst van 80,2 miljoen gulden bij, bijna een verdubbe ling van het resultaat van 1980. De Nederlandse bedrijven draai den in 1981 ook redelijk goed, maar hun positieve resultaat werd meer dan teniet gedaan doordat ze moesten opdraaien voor enkele zeer grote verlies posten uit in eerdere jaren geslo ten contracten. Het verlies uit een van die strop pen, de zogenoemde Algerijnse order (o.a. de aanleg van een aardgasbuizennet), is inmiddels mede door extra steun van de staat, afgedekt. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. De Grote Uittocht begint. De files bij de wisselkantoren en banken aan de grens worden langer. Spaar tijd, stap tijdig voor Buitenlands geld bij de Rabobank binnen.Ook uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Internationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhulp^^^ Verzekering, tijdelijke AutoCascoverzekering RatlflhtfUll! Q of Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. llOUUUOlIn Manja Riethoven begroet winnaar Jos Lammertink met bloemen. Ome Joop klapt, hij is tevreden. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10