W apenstilstand geschonden Britten in Port Stanley Loon- en prijsstop voor vier maanden in Frankrijk Paus teleurgesteld uit Argentinië teruggekeerd Saoedi-Arabie: koning dialed overleden -C Opnieuw Israëlische aanvallen op Beiroet Eerste burgerslachtoffers gevallen RIAD (AFP/UPI) - Koning Chaled van Saoedi-Arabië is gisteren plotseling aan een hartaanval overleden. Kroonprins Fachd is tot nieuwe monarch uitgeroe pen. Chaled had in 1975 de troon beste- gen. maar sedert enkele jaren 1 leed hij aan een hartkwaal en oe fende zijn broer prins Fachd de dagelijkse macht uit. Kort voor zonsondergang is ko ning Chaled gisteren volgens de sobere riten van de puriteinse Wahabi-sekte van de islam be graven op de koninklijke be graafplaats buiten Riad. Tevoren was een begrafenisdienst gehou den in de grote moskee van de Riad. Tienduizenden mensen na men deel aan de eenvoudige plechtigheid. De bevolking van Saoedi-Arabië heeft het bericht van het overlij den van hun koning zonder op winding ontvangen. In de hoofd stad is niets merkbaar van bij zondere veiligheidsmaatregelen. In het land is geen nationale rouwperiode afgekondigd, want rouw is verboden in de wahabiti- sche traditie. In verscheidene an dere Arabische landen is daaren tegen wel een periode van natio nale rouw afgekondigd. In Egypte is een rouwperiode van 14 dagen ingegaan, en president Moebarak zal naar Riad reizen om zijn condoleanties aan te bie den. Bij de uitvaartplechtigheid waren onder meer de nieuwe ko ning Fachd, leden van de ko ninklijke familie en de heersers van Koeweit. Bahrein en Qatar aanwezig. Het koninklijk graf kreeg geen gedenksteen of mo nument. want dat geldt by de wahabieten als on-islamitisch. De nieuwe koning, Fachd, werd in 1922 geboren. Hij studeerde in Oost en West alvorens in 1955 het ministerie van onderwijs op te richten. In 1962 werd hij minister van binnenlandse zaken. Hy werd tweede vice-premier toen koning Feisal koning Saoed op volgde. Hy bekleedde leidende functies in organisaties op het gebied van olie, van de universi-' teiten, van de nationale veilig heid en van de bedevaarten naar Mekka. Hii voerde belangrijke (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Prijzen en lonen worden in Frankrijk van 1 juli tot 31 ok tober bevroren, in het kielzog van de devaluatie van de frank. Dit soberheidsprogram dient er toe een ontwikkeling tegen te gaan die tot de noodzaak van de devaluatie heeft geleid: de steeds stijgende en intussen hoogste in flatie in West-Europa, de afne mende concurrentiemogelijkhe den van de Franse industrie en een te ruim gemeten begrotings tekort. Van de beperkende bepalingen uit gezonderd zijn tarwe, melk en suiker, waarvan de prijzen een maal per jaar in Brussel worden vastgesteld, en de energie, waar van de prijs voornamelijk wordt bepaald door de koers van de dollar. Ook het gegarandeerde minimumloon blyft stijgen vol- Buitenland MAANDAG 14 JUNI 1982 gens de eens bepaalde schalen, evenals de pensioenen. Na af loop van de vier maanden lonen- en prijzenstop zal een situatie in treden die gebaseerd dient te zijn op deze week al beginnende ge sprekken tussen de regering en de sociale partners. Premier Mauroy verklaarde gister middag op een korte persconfe rentie dat de moeilijkheden zul len worden overwonnen als de Fransen zich 'solidair' verklaren. Het is vanuit deze 'solidariteit' dat de 'schriinende inkomens verschillen' en andere proble men kunnen worden opgelost, aldus de eerste-minister. De devaluatie van de frank was door de Franse regering pas ver wacht tegen de herfst. Nog maar enige dagen geleden had presi dent Mitterrand op een perscon ferentie verklaard dat er geen sprake zou zijn van een blokke ring van salarissen. De druk op de geldmarkt werd echter zo he vig dat de Banque de France - in een poging de frank op peil te houden - in ijltempo bezig was zijn laatste reserves te verliezen. Deze devaluatie komt na een eer dere van 4 oktober 1981. Het is daarmee voor het eerst in de ge schiedenis van de Vijfde Repu bliek dat twee devaluaties zo kort achter elkaar komen. Naar men algemeen verwacht, is een derde devaluatie - wellicht na de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar - niet uitgesloten. De operatie van het afgelopen weekeinde kan voor de regering- Mauroy belangrijke politieke ge volgen hebben. Het is de vraag of de communistische vakbond CGT er genoegen mee zal nemen dat aan de lonen de komende maanden niet meer te tornen zal zijn. De CGT heeft juist een groot offensief in de automobielindus trie geopend en een staking by de fabrieken van Talbot in Pois- sy gaat onder andere over salaris- De grote vraag die wordt gesteld, is of de regering in staat zal zijn vol doende controle op de prysfixa- tie uit te oefenen, om te maken dat deze doeltreffend bijdraagt tot het soberheidsprogramma. Frankrijk staat bovendien aan het begin van zijn lange en ieder een tegelijk betreffende zomer vakantie. Ook de inspecteurs, die men in zeer groten getale op weg zou moeten sturen om de prijzen te controleren, zullen dan met vakantie zijn. BEIROET/JERUZALEM (DPA/AFP/Reuter) - De wapen stilstand tussen Israël en de Palestijnen, die zaterdag van kracht werd, is gisteren herhaaldelijk geschonden. Na enkele artilleriegevechten 's morgens vielen Israëlische gevechtsvliegtuigen opnieuw doelen aan in het islamiti sche westelijke deel van Beiroet en ten zuiden van de Libanese hoofdstad. De partuen beschuldigden elkaar Palestijnse kringen schatten dat met vechten begon nen tte zijn. Aan de Israëlische- Syrische fronten heerste rust. Daar zwegen de wapens sinds vrijdag. Intussen werd in Jeruza lem gewerkt aan voorstellen voor een politieke regeling van de kwestie Libanon. Deze voor stellen zouden gisteravond nog worden voorgelegd aan de Ame rikaanse pendeldiplomaat Philip Habib, die binnenkort nog naar de Syrische hoofdstad Damas cus en naar Beiroet zou reizen. De Israëlische premier Begin was van plan morgen naar de Ver enigde Staten te vliegen om met president Reagan te spreken over de voorwaarden voor een Is raëlische terugtrekking uit Liba- de afgelopen week 10.000 slachtoffers onder de burgers in Libanon waren. Rode-kruisfunc- .tionarissen zeiden dat er onge veer 600.000 daklozen waren. De Israëlische artillerie houdt de tactische stellingen op de bergen rond Beiroet bezet. Van de bombardementen op de Li banese hoofdstad Beiroet is de afgelopen vrijdag een Nederlan der het slachtoffer geworden, zo is gisteren bevestigd door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Het is de 49-jarige H. Vel- ders, die om het leven kwam na een bominslag in een flatgebouw in Beiroet, waar hij op dat mo ment verbleef. vs Volgens Israëlische functionaris- De Verenigde Staten eisen niet dat gebombardeerd, huis in Beiroet i wil Israël aan zijn noord grens een gedemilitariseerde zó ne in Libanon. Die zou door een internationaal leger bewaakt moeten worden, waaraan de Sowjet-Unie echter niet zou mo gen deelnemen. Vooral de Ver enigde Staten zouden er bij be trokken worden. Verder wil Is raël voorkomen dat de Palestij nen in Libanon een „guerrilla-in frastructuur" opbouwen. ir het buitenland uit. Opruiming In 1974 tekende hy een belang rijk akkoord voor economische en militaire samenwerking met de Verenigde Staten. Na de moord op koning Feisal. die werd opgevolgd door Chaled, werd hij kroonprins en eerste vi ce-premier. Hij spande zich in voor het berei ken van regelingen van conflic ten in het Midden-Oosten: bij vraagstukken van beide Jemens, het grensconflict tussen Oman en de Verenigde Arabische Emi raten, het vraagstuk-Zuid-Liba- non en het'conflict tussen Arabi sche landen en Israël. Tegenover de Sowjet-invloed in de Hoorn van Afrika hielp hij Soma lië. Hy speelde een belangrijke rol bij het veroordelen van de "Sowjet-agressie" in Afghanis tan door de islamitische confe rentie van Islamabad op 29 ja nuari 1980. In de puinhopen in het westen van Beiroet begonnen gisteren koortsachtig reddings- en oprui mingswerkzaamheden. By de onafgebroken beschietingen van de Israëlische luchtmacht en ma rine in de afgelopen dagen zijn er in woonwijken veel slachtoffers onder de burgerbevolking geval len. Volgens kranten en andere bronnen zijn er honderden do den. Duizenden daklozen trok ken door de straten op zoek naar nood-onderkomens. Ook ziekenhuizen bleven niet ge spaard. Er waren doden en ge wonden onder de patiënten van het ziekenhuis van Aley Bei. Za terdag maakte het internationaal comité van het Rode Kruis be kend dat er alleen al in Sidon, 25 km ten zuiden van de hoofdstad Beiroet, onder de inwoners 1.000 doden en 3.000 gewonden waren gevallen Israël zich onmiddellijk terug trekt uit Libanon. Dat heeft mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig gisteren voor de Amerikaanse televisie gezegd. Israël moet zich „op den duur" terugtrekken, maar elke terug trekking moet „het geheel van buitenlandse elementen" behel- Daarmee zinspeelde hij op de aan wezigheid van Syrische troepen en strijders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in Libanon. „Niemand zou zich te vreden kunnen stellen met een terugkeer naar de status quo", al dus Haig. In Jeruzalem zeiden regerings functionarissen dat de terugtrek king van de naar schatting 30.000 Syrische militairen een voor waarde voor Israël is. Het voor naamste doel van zijn invasie was, zo zeiden zij, de Palestijnen een stuk van zijn grens weg te krijgen. De minister noemde de houding van de Russische regering inza ke het Libanese conflict „bemoe digend voorzichtig". Volgens Haig is Moskou beducht voor een uitbreiding van de strijd. Ook Washington is daar bang voor. Brejynjev heeft zijn bezorg- heid op een verstandige lucht gegeven, aldus Haig. BUENOS AIRES (ANP) - Teleur gesteld beëindigde paus Johan nes Paulus 2 zaterdag zijn twee daagse bezoek aan Argentinië. Argentijnse waarnemers zien de reden hiervoor in de verscher ping der vijandelijkheden op de Falkland-eilanden, waar de En gelse troepen de aanval op Port Stanley hadden ingezet. Dit zou volgens hen ook de voornaamste reden zijn, dat de paus vroeger dan in het reisschema was voor zien Argentinië verliet. Als offi ciële reden was opgegeven, dat de paus nog voor de gebruikelij ke zondagstoespraak in het Vati- caan wilde terugzijn. Maar ook de organisatie voor de mensenrechten in Argentinië hebben haar teleurstelling geuit, omdat zij geen toegang kregen tot de paus en omdat deze de schending der mensenrechten niet in zijn toespraken had gekri tiseerd. Op zijn terugreis naar Rome verklaarde de paus tegen over journalisten, dat hij met de militaire junta had gesproken over het lot van de 15.000 vermis ten. De over het algemeen zeer (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Britse troepen zijn dit weekeinde doorgedrongen tot de buitenwijken van Port Stanley. Bij de gevechten om de hoofd stad van de Falkland-eilanden zijn de eerste slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen, zo is gisteren in Londen bekend ge worden. Na hevige gevechten vrijdagnacht en zaterdag slaagden de Britten erin de Argentijnse verdedi gingslinie rond Port Stanley te doorbreken, en drie strategisch belangrijke heuvels in te nemen. Bij die actie werden 400 Argentij nen krijgsgevangen gemaakt, al dus minister Nott (defensie) gis teravond. •Volgens Nott kwam de gecombi neerde land-, zee- en luchtactie als een volslagen verrassing voor de Argentijnen. De Argentynse troepen hebben steeds gedacht dat hun luchtaanvallen van dins dag op het Britse bruggehoofd bij Fitzroy veel meer slachtoffers hebben geëist dan in werkelijk heid het geval was. Daardoor rekenden zij niet op een snelle aanval bij Port Stanley, al dus Nott. Hij zei dat met de actie van het weekeinde de „operatio nele redenen" waren vervallen om het aantal doden van de Ar gentijnse luchtaanvallen vén dinsdag nog langer geheim te houden. Slachtoffers Bij die luchtaanvallen zijn 43 infan teristen. vrijwel allemaal onder deel uitmakend van de Welsh Guard, omgekomen, zijn 46 ge wonden gevallen, alsmede een aantal lichtgewonden. Boven dien kwamen in totaal acht be manningsleden van de landings vaartuigen Sir Galagad en Sir Tristram om het leven, aldus Nott. Hij zei dat bij de actie van dit week einde nog eens negen Britten om het leven zijn gekomen. Het gaat om opvarenden van de onderzee bootjager Glamorgan, die door Argentijns vuur werd geraakt terwijl deze in de buurt van Port Stanley werkzaamheden ver richtte. Het schip, dat tot de grootste sche pen van de oorlogsvloot behoort, blijft operationeel, aldus Nott. Hij zei voorts dat Harrier-straal- jagers dit weekeinde een Argen tijns patrouillevaartuig onscha delijk hebben gemaakt. Verder hebben Vulcan-bommenwerpers nieuwe bombardementen op het vliegveld van Port Stanley uitge voerd, aldus de minister. De bewindsman gaf geen cijfers over eventuele slachtoffers on der de Britse infanteristen die dit weekeinde deelnamen aan de succesvolle aanval op de Argen tijnse verdedigingslinie bij Port Stanley. In een eerdere verkla ring had hij wel gezegd dat het om „weinig doden en gewon den" zou gaan. In die verklaring zei Nott ook dat, toen de aanval plaatshad, de Ar gentijnse manschappen ter plaatse grotendeels nog sliepen. „Ze wisten pas dat er een aanval had plaatsgehad toen onze infan teristen al tussen hen in waren verschenen", aldus Nott. Argentinië heeft toegegeven dat de Britse troepen verder in de rich ting van Port Stanley zijn opge trokken. en dat er dit weekeinde felle gevechten zyn geweest. Een Argentyns communiqué maakt ook melding van de aanvallen van Harrier-straaljagers en van bombardementen vanuit zee, die aan de actie vooraf gingen. Burgers Vólgens dit communiqué zijn bij de zeebombardementen twee vrouwelijke inwoners van Port Stanley geraakt, en nog eens twee burgers gewond geraakt. Argentinië heeft hierover een of ficiële klacht bij de Britse rege ring ingediend. Het ministerie van defensie zei gisteren dat het zeer waarschijnlijk is dat onder de burgerbevolking slachtoffers zyn gevallen. Üm dit m de nabije toekomst te voorkomen, is de Britse regering akkoord gegaan met een voorstel van het Internationale Rode Kruis, dat een neutrale zone in Port Stanley wil. Die zone zou dan exclusief bedoeld zijn voor de inwoners van Port Stanley. Medewerkers van het Rode Kruis zijn de afgelopen dagen in de hoofdstad van de Falkland-eilan den geweest. Zij hebben laten weten dat daar nog 600 Falklan- ders aanwezig zijn. Dat is veel meer dan tot dusver is aangeno men, want in Engeland is steeds gedacht dat hooguit 200 inwo ners van Port Stanley geen veilig heenkomen op het platteland hadden gezocht. Ook de Argentijnen hebben met deze zone ingestemd. Het Britse ministerie van defensie heeft in middels Argentynse beschuldi gingen. volgens welke Engeland aanvallen heeft uitgevoerd op het hospitaalschip Bahia Paraso. van de hand gewezen. Dit schip ligt in de haven van Port Stanley. Linkse zege op Mauritius PORT LOUIS (Reuter) - De verkiezingen op Mauritius, een eiland ten oosten van Afrika in de Indische Oceaan, zijn zaterdag met overgrote meerderheid gewonnen door een links-radicale alliantie. Daardoor werd een abrupt einde gemaakt aan jarenlang pro-westers bewind van een rechtse coalitie. De nationale verbondspartij (PAN) van de 81-jarige ex- premier Sir Seewoosagur Ramgoolam, die het eiland bestuurde vanaf 1968 toen het onafhankelijk werd van Groot-Brittannië, werd weg gevaagd zonder ook maar één zetel in de nationale vergade ring te behalen. Volgens de officiële resultaten uit alle kiesdistricten won de alliantie van de Mauritiaanse militante beweging (MMM) en de socialistische partij (PSM) op twee na alle zetels in de nieuwe nationale verga dering. De overige twee ze tels werden gewonnen door een bondgenoot van de MMM/PSM. premier wordt de 52-jarige advocaat Anerood Jugnauth (MMM), een stille man die enigszins wordt overschaduwd door de secre taris-generaal van de partij, Paul Berlenger, die bekend is geworden tijdens de Parijse studentenrellen in 1968. Toch wordt Jugnauth beschouwd als de stille kracht achter de MMM. Hij zou veel steun bij het volk hebben aangetrok ken. De nieuwe premier is hindoestaan, zoals 52 procent van de bevolking van Mauri tius. Hij werd in 1973 voorzit ter van zijn partij. De ex-premier Seewoosagur beschouwt de MMM/PSM als een communistische partij die een één partij-stelsel wil invoeren. De alliantie ont kent dit echter en zegt dat het een democratie met verschei dene partijen nastreeft. De MMM/PSM heeft beloofd werkgelegenheid te. schep pen op het eiland dat wordt geplaagd door werkloosheid. Ongeveer 20 procent van de werkende bevolking zit zon der baan. Verder zei de allian tie de corruptie en belastin gontduiking te zullen bestrij den. behoudsgezinde Argentijnse bis schoppen zouden op hun beurt teleurgesteld zijn over het feit, dat de paus zo weinig over Maria had gesproken en zo nadrukke lijk over de consequenties van het tweede Vaticaanse concilie. Ofschoon de paus door het volk massaal en met veel enthousias me is ontvangen, viel het iedèr- een op, dat hij in tegenstelling tot in Groot-Brittannië, nu tamelijk gesloten was en weinig spon taan, zelfs bijzonder ernstig en bedroefd. Hij lachte bijna niet en helemaal niet in aanwezigheid van de Argentijnse militaire au toriteiten. De paus ontmoette de leider van de junta, president Leopolde Galtie- ri, vier maal. Over de kortstondi ge gesprekken is niets bekendge maakt. Wel vond iedereen het opvallend, dat het gezicht van de paus zo strak stond. Drie keer knielde president Galtieri voor de paus neer om zijn ring te kus sen. Tijdens het afscheid op het vliegveld zaterdag werd dit eer betoon door de paus beantwoord met een zegenend gebaar en een vluchtige kus op de wang van de Argentynse dictator. Grootscheepse demonstratie voor de vrede in New York NEW YORK (ANP) - Naar schatting een half miljoen mensen heeft zaterdag mee gedaan aan de anti-kernwa- pendemonstratie in New York. Ze eisten een onmid dellijke beëindiging van de wapenwedloop. De demon stratie was de grootste in de geschiedenis van New York. Ze had een vreedzaam karak ter en toonde de groeiende betekenis van de Amerikaan se vredesbeweging. Naast Amerikanen waren veel buitenlanders uit alle hoeken van de wereld naar de stad overgekomen. Onder hen be vonden zich Duitsers, Cana dezen, Indiërs, Zambianen en Japanners. Als vertegen woordigers van het enige volk dat tot nu toe door de atoombom is getroffen mani festeerden deze laatsten zich nadrukkelijk. Bij de demon stratie waren ook Nederlan ders aanwezig, ondermeer vertegenwoordigers van het IKV en Pax Christi. Ondersteuning van de tweede ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties, die vorige week maandag in New 1 York begon, was het doel van de demonstratie. De deelne mers eisen effectieve maatre gelen tegen de wapenwed loop. Het primaire doelwit was echter president Reagan, die ondanks zijn recente ont wapeningsvoorstellen niet het vertrouwen heeft weten te winnen van de Amerikaan se vredesactivisten. De na druk die de president blijft leggen op de versterking van de Amerikaanse defensie weegt bij hen zwaarder. Er waren vijfduizend politie agenten en vierduizend vrij willigers op de been om alles in goede banen te leiden. Ze hebben geen moeilijke dag gehad. Er deden zich geen in cidenten voor. De massale manifestatie werd achteraf door Amerikaanse waarnemers als een belang rijke gebeurtenis erkend. Het wordt gezien als de definitie ve doorbraak van de vredes beweging in de VS. De oud- minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, meen de echter dat de demonstra tie tegen de verkeerde rege ring was gericht en dat in Moskou geprotesteerd had moeten worden. Minister van defensie, Caspar Weinberger, zei in de demon stratie geen aanleiding te zien zijn politiek te wijzigen. Ver kiezingen, en niet massade monstraties zijn bepalend in een democratie, aldus Wein berger. Hij wees bevriezing van alle kernwapens af, om dat dit de voorsprong van de Sovjet-Unie zou bevestigen. Vlucht uit Polen WEST-BERLIJN (AFP/Reuter) - Drie jonge Polen zijn zaterdag met een klein eenmotorig vlieg tuig naar West-Berlijn gevlogen en hebben daar politiek asiel ge vraagd. Naar functionarissen van het Amerikaanse militaire vlieg veld Tempelhof, waar de Polen het toestel aan de grond zetten, meedeelden, zijn de Polen uit het zuidelijke Wroclaw afkomstig. De vluchtelingen hadden het klei ne verkenningsvliegtuig bij een particuliere vliegclub bemach tigd. Na een vlucht van twee uur landden zij tenslotte in West-Ber- lijn. LONDEN - Een hevige regenbui gooide zaterdag roet tn het eten bij de traditionele "Trooping the colour"-ceremonie. De Britse koningin Eliza beth, die te paard dit festijn ter gelegenheid van de officiële verjaardag van de Britse monarchie bijwoonde, moest zich gelaten nat laten regenen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6