c rotdingen te zegge „We durver v> m [Le/cfee agenda 'Geen uitbreiding van aantal standplaatsen en ventvergunning' Gestolen Oehoe's nog niet terecht 99Ventje99 Straver begint weer aan nieuwe raadsperiode Leif Eriksongroep wint roeiwedstrijd Voorschotense wethouder: Betere cv levert in scholen aanzienlijke energiebesparing op PAGINA 2 Stad en rand MAANDAG 14 JUNI 1982 zijn eenentwintigste jaar als raadslid in Zoelerwoude voor de deur. Straver - ,,'t Ventje", zoals hij zichzelf noemt - is 55 jaar, maar gedraagt zich als iemand van 25. "Tja", zegt hij, dat heb je als je geen tijd hebt om oud te worden". Het waren Zoeterwoudse burgers die hem on danks zijn wat teruggetrokken positie op de kieslijst van Progressief Zoeterwoude, weer terug wilden. Hij werd tij dens de gemeenteraadsverkiezingen dan ook met voor keurstemmen gekozen. schouwd worden als heel nor maal, bijvoorbeeld het pleiten voor stromend water en gas, maar ook veranderingen binnen het onderwijs". "Die Vrije Lijst heeft voortge duurd tot 1974. In dat jaar is Pro gressief Zoeterwoude ontstaan uit de werkgroep 'Vrede'. Hier door werd de Vrije lijst min of meer overbodig en opgesplitst in PZ en de WD", aldus Straver. Heineken "Hoogtepunt in de afgelopen twin tig jaar, als ik het zo mag zeggen, was voor mij de vestiging van Heineken binnen de grenzen van Zoeterwoude. Er was daar eerst een elektriciteitscentrale ge pland maar daar hebben we ons fel tegen verzet. De hele water huishouding binnen Zoeterwou de zou daardoor veranderen door het lozen van koelwater in de Zoeterwoudse polder. In 1970 is Om een beeld te krijgen van Stra vers activiteiten en populariteit is het nodig twintig jaar terug tc gaan. "In 1962 begon het te rom melen binnen de KVP in Zoeter woude. Er was wat geruzie ont staan over verkiesbare en onver kiesbare plaatsen van hun lijst Hierdoor scheidde zich een groe pering af van de KVP en vormde de Vrije Lijst. Twee dagen voor dat de lijst met namen op het ge meentehuis moest worden inge leverd werd ik gevraagd om me kandidaat te stellen en daar ben ik toen ingestapt. Dat was niet zo zeer een progressieve partij, maar een mengelmoesje van mensen uit alle geledingen van de bevolking. Er zat bijvoorbeeld een werkgever in en ik was de potenlele arbeider. We kwamen toen direct met drie zetels in de raad, wat we te danken hadden aan ons programma dat de men sen gewoon erg aansprak. Daarin stonden zaken, die nu be- Straver over openbaarheid: "Als Detmers hier nog zou zitten zouden we nu nog geen openbaarheid hebben. Ik vind dat de mensen nu eenmaal recht hebben op informatie. Ze hebben recht om te weten waar het om gaat. Houdijk stelt zich wat dat betreft veel beter boven de partijen". Straver over de Vrije Lijst: "Er zat bijvoorbeeld een werkgever in en ik was de potentiële arbeider. We kwamen toen direct met drie zetels in de raad, wat we te danken hadden aan ons programma dat de mensen gewoon erg aansprak" uiteindelijk de beslissing geval len om Heineken binnen te ha len. Dat hadden we te danken aan het zakelijke optreden van het toenmalige college. Die vesti ging heeft Zoeterwoude duide lijk goed gedaan. Aanvankelijk was de grond namelijk onver koopbaar, maar toen eenmaal be kend was, dat Heineken daar kwam, ontstond er een ware run op die grond. Ik vind dat er nu een mooi evenwicht bestaat tus sen het agrarische en het indus triële Zoeterwoude. We hebben daar toen veel werkgelegenheid gecreëerd" Kees Straver heeft lange tijde 'ge diend' onder burgemeester Det mers. Ziet hij nu al verschillen met Houdijk, die bijna twee jaar geleden het roer van Detmers "Ja, ik denk dat we nu te maken hebben met een veel zakelijker burgemeester. Als Detmers hier nog zou zitten zouden we nu nog geen openbaarheid hebben. Ik vind dat mensen nu eenmaal recht hebben op informatie. Ze hebben recht om te weten waar het om gaat. Houdijk stelt zich wat dat betreft veel beter boven de partijen. De afgelopen vier jaar, waarvan de eerste twee on der Detmers, waren daarom wel eens erg moeilijk voor mij. Het CDA wekte de indruk het college VOORSCHOTEN - "Aan uitbrei ding van het aantal verleende standplaats- en ventvergunnin gen bestaat in Voorschoten geen behoefte", dat is de mening van wethouder Van Dalen. Hij vindt dat het van een gezond beleid zou getuigen als de gemeente de plaatselijke middenstand "een boterham met beleg zou blijven bezorgen". Daartoe zou het aan tal venters en standplaatshou ders (veelal van buiten de ge meente) zo gering mogelijk moe ten blijven. Voorschoten kan dit laatste echter alleen bewerkstelligen door de plaatselijke politieverordening aan te vullen met een bepaling waarin op economische gronden zulke vergunningen geweigerd kunnen worden. Tot nu toe moet de gemeente alle verzoeken in willigen, als ze verder niet in strijd zijn met de openbare orde. Het algemene beleid over het ver lenen van ventvergunningen komt komende donderdag aan de orde in de Voorschotense raadscommissie voor economi sche zaken. Voor 1982 is aan zo'n elf personen een ventvergunning en aan tien een standplaatsvergunning ver strekt. Verder zijn een vijftal in de loop van dit jaar binnengeko men verzoeken om dergelijke vergunningen in behandeling bij het college van burgemeester en wethouders. Over deze verzoe ken zal ook advies worden inge wonnen bij de raadscommissie voor economische zaken. Wethouder Van Dalen wijst er op r> VV WARMOND - Een groot aantal zeeverkennersgroepen uit de regio heeft zaterdag deelgenomen aan roeiwedstrijden op de Kagerplassen. In to taal kwamen 36 boten, bestuurd door zeven zeeverkenners in de leeftyd tussen twaalf en achttien jaar. aan de start op de Eijmerspoel. De wedstrijden, georganiseerd door de Leidse zeeverkennersgroep 'Waingunga' waren opgesplitst in twee onderdelen: het roeien en het zogenaamde wrikken. Dit laatste gebeurt door met behulp van één riem via een wrikgat de boot voort te bewegen. Winnaar bij het wrikken werd de 'Leif Eriksongroep' uit Voorschoten. Tweede werd een team van de organiserende vereniging 'Waingunga' Het roeien werd gewonnen door de groep Tjarda' uit Sassenheim. Ook bü dit onderdeel wist 'Waingunga' een tweede plaats te behalen. De prijzen werden na afloop aan de winnaars uitgereikt door de heer Van de Loo, directeur sociaal-cultureel werk van de gemeente Leiden. van B en W te licht te bevinden om zelf een zakelijke discussie over onderwerpen met de raad aan te gaan. Dat deed het CDA door op de stoel van het college te gaan zitten. Nu heeft Houdijk Üe touwtjes weer stevig in han den", zegt hij zichtbaar tevreden. Daarmee is volgens Straver ge lukkig een einde gekomen aan het verleden en werpt hij zich op de vier jaar die voor hem liggen. Wat hem betreft staat PZ erop om een wethouder te leveren. waar belangen van de individue le mens worden geschaad. Bij voorbeeld zo'n zaak als Vos en Co, daar is geen compromis over te sluiten. Ik kan hier niet zeggen waar we wel en waar we niet aan vasthouden, dat zal uit de onder handelingen moeten voortko men. Er zijn natuurlijk zaken waar we aan vast houden. Zoiets als welzijn, daar geven we niet gauw op toe. Als je 't mij per soonlijk vraagt vind ik het ver kiezingsprogramma van de WD veel duidelijker. Van het CDA heb ik niet een echt programma gezien. Dat wil overigens niet zeggen dat ik me meer voel aan getrokken tot de WD dan tot het CDA, maar je weet wel waar je met de WD aan toe bent. De ze week beginnen de onderhan delingen met het CDA en die zul len niet gemakkelijk worden, maar het CDA zou zichzelf een slechte dienst bewijzen als ze PZ buiten de deur houden". Herindeling Wat de toekomst betreft heeft Stra ver zo z'n eigen punten die hem enige vrees inboezemen, hoewel angst volgens hem een slechte raadgever is. "Tja, die gemeente lijke herindeling die staat nu voor de deur. Ik denk dat we daar in het volgend voorjaar mee te maken zullen krijgen. We zul len moeten waarmaken, dat we echt het groene hart van de rand stad zyn en daar zal hard moeten worden geknokt. Geluk kig staat het vast dat de hele raad daar eensgezind in is. Als de pro vincie dat groene hart wil behou den moeten ze ons vooral niet gaan indelen bij Leiden of Zoe- termeer. Bovendien leert centra lisatie ons, dat dat beslist niet goedkoper is ondanks het feit, dat de theoriën ons anders willen doen geloven. Immers de ambte naren die je hier bespaart moe ten toch worden vervangen en bovendien zeer gespecialiseerd zijn. Het ambtenarenapparaat wordt logger en reageert dus niet snel genoeg. Juist binnen zo'n kleine gemeenschap is dat erg belangrijk. De afstand tussen de bestuurder en de burger is erg klein en dat is belangrijk. Wat dat betreft denk ik dat dé over heid op dit punt kan leren van het bedrijfsleven". Kees Straver denkt eens diep na om te besluiten met een mooie volzin, die tegelijkertijd een wens voor de toekomst inhoudt. "Ik hoop dat alle raadsleden zich realiseren dat we met mensen te maken hebben. Ieder individu is stuk voor stuk zo bijzonder. La ten we vooral inspelen op de ideeën van jongeren en laten de mensen vooral niet denken dat wij de wijze mannen zijn. Im mers wat is wijs, ik leer iedere dag nog". RONALD STEVENS Foto's HOLVAST MAANDAG Leiden - Stadhuis, commissies algeme ne en bestuurlijke aangelegenheden en politionele aangelegenheden, 20 uur. Clubhuis Swifttoer - avondfietsvier- daagse, start tussen 18.30-19.30 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163,, kosteloos advies, 17-18 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17,* film 'India Song' van Marguerite Duras, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 den'. 20 i 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama-' teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden -• Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b,' spreekuur Comité Gasprijsverhoging* NEE, di 10-11 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie' ruimtelijke ordening, 20 uur. Wassenaar - Van Heeckerenhuis, avond vierdaagse, 19 uur. APOTHEKEN De avond, nacht- en zondagsdienst van,: de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 juni tot 18 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31,. tel. 121313; apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Zwaargewichten "We hebben drie zwaargewichten binnen onze fractie voor zo'n wethouderspost. Ze zijn alle drie nog jong en ikzelf heb natuurlijk wel twintig jaar ervaring maar op mijn beurt zeg ik dan 'hatsiki- dee', gooi ze maar voor de leeu wen. Ze zullen wel eens een keer op hun bek vallen, maar daar le ren ze van. Ik hoop dat er de ko mende jaren nog meer jongeren naar voren zullen komen. Ik heb de indruk, dat als je ze gelijk waardig behandelt, het wel zal lukken. We durven namelijk ook rotdingen te zeggen en ik denk dat zoiets jongeren aantrekt". "Wat betreft de vorming van een nieuw college ben ik natuurlijk bereid om compromissen te slui ten. Zo werkt de democratie nu Straver over het hoogtepunt in zijn loopbaan: "De vestiging van Heineken heeft Zoeterwoude duidelijk goed gedaan. Aanvankelijk was die grond onverkoopbaar, maar toen eenmaal bekend was dat Heineken daar kwam, ontstond er een ware run op die grond". LEIDEN - Geboren: Renée, dv. H. S. Kwint en A. W. van der Bent; Ted Ludo- vicus Josephus, zv. P. C. A. M. van Em merik en M. C. van Heeswijk; Ariea Ali- da, dv. D. Wijnands en A. van der Plas; Daan, zv. J. Boersma en R. A. Dozij; Syl via, dv. A. G. C. A. Ouwehand en N. M. de Jong; Marcia, dv. J. H. G. Heshusius en E. van der Mey; Robbert, zv. H. R. Haarman en A. Quaadgras; Jacobo Wil lem Manuel, zv. J. W. Blijdenstein en A. L. P. Lara Arévalo; Michiel Pieter Jo hannes, zv. P. Pynnaken en M. H. C. Montagne; Sabine, dv. P. van Klaveren en J. B. Brom; Cornelis Marinus Niels, zv. L. J. M. van Fulpen en M. G. C. Ro- zier; Cornelis, zv. A. G. Messemaker en A. de Jong; Abdelouasiea, zv. A. Bouta- hiri en N. Amine; Dennis Bastiaan, zv. H. Vooijs en M. A. Kuyt; Gerardus Adrianus, zv. H. de Reuver en T. G. M. Pelgrim; Gerrit, zv. G. Ravensbergen en H. Jonker; Harold, zv. J. Scheurwater en K. Rijsdam; Eva-Charlotte, dv. A. D. W. van der Gugten en A. Booij; Jan, zv. J. Passchier en K. van den Eijkel; San- der, zv. M. Zuijderduijn en J. Comelis- se; Carolus, zv. D. Boogerd en C. J. M. Dobbelsteen; Pieter-Chris Cornelis Hendrikus, zv. P. C. van Dijk en H. P. M. Amari. WASSENAAR - Er is nog geen spoor van de eind afgelopen week uit het Wassenaarse Dierenpark gestolen Oehoe uilen. Men heeft weinig hoop de dieren nog levend terug te zien. In de nacht van donder dag op vrijdag verschaften zich onbekenden toegang tot het park en wisten, na het slot doorgezaagd te hebben, twee Oehoe's uit de kooien te stelen. De directie van het Dierenpark is niet alleen teleurgesteld over dit verlies, omdat het om een gestolen mannetjes- en een vrouwtjesdier gaat die al voor de nodige nakomelin gen hebben gezorgd. Men is ook verbaasd, omdat de Oe hoe's moeilijk te benaderen dieren zijn. Men vermoedt dan ook dat het hier om 'des kundigen' gaat, want het van gen van de 75 centimer grote i vrij gevaarlijke Een woordvoerder vermoedt dat de uilen gestolen zijn om gedood en geprepareerd te worden. "Opgezet zijn ze, met name in Duitsland, vaak meer waard dan levend". Het Dierenpark Wassenaar is de afgelopen vijf jaar een paar keer dieren door diefstal kwijtgeraakt. Zo verdween er eerder een Condor, een roof vogel met een vleugel-span wijdte tussen de 3,5 en vier meter. "Dat dier is toen waar schijnlijk in zijn kooi al ver moord, want anders krijg je zo'n vogel nooit meegeno men". Tegelijkertijd met de Condor verdwenen twee sneeuwuilen. Ook hier wordt vermoed dat het uiteindelijk om het opzetten van de die ren is gegaan. Later verdwenen nog eens twee sneeuwuilen. Een zeer zeldzaam klein aapje werd vorig jaar gestolen, maar werd weer snel terugbezorgd. Een jongetje bleek het mee genomen te hebben om het als huisdier te houden. "Gelukkig zijn wij nog niet al te vaak getroffen door diefstal len. In veel dierentuinen komt het vaker voor en het is gebleken dat het in veruit de meeste gevallen ging om het prepareren van dieren". Het Wassenaarse Dierenpark heeft een beloning van dui zend gulden uitgeloofd voor diegenen die nadere inlich tingen kunnen geven over de diefstal. Voor het park zijn de dieren erg waardevol, omdat men nu nog maar één vrouw tjes Oehoe over heeft. De na komelingen van de gestolen uilen zijn eerder allemaal uit gezet in Duitse natuurreser vaten om het aantal wilde Oe hoe-uilen daar te versterken. Het Dierenpark is nu met de niet gemakkelijke opdracht bezig om uit Oost Duitsland uilen te krijgen. dat in de Randstad de concurren tie al vrij groot is en dat Voor schoten toch grote winkelcentra naast de deur heeft (in Leiden, Leidschendam). "Om daaraan zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden hebben de plaat selijke winkeliers vrij hoge in vesteringen gedaan om hun win kels zo aantrekkelijk mogelijk te maken", aldus Van Dalen. De winkelstand is dan ook volgens hem op een redelijk hoog peil. Om dit niveau nu te handhaven zou naar zijn mening het aantal, merendeels van buiten Voor schoten komende venters en standplaatshouders, zo gering mogelijk moeten worden gehou den. Het probleem waar men tot nu toe in deze zaak mee kampt is dat verzoeken om dergelijke vergun ningen niet of nauwelijks kun nen worden afgewezen. Deze aanvragen mogen namelijk al leen. op grond van de plaatselij ke politieverordening, getoest worden aan de vraag of de open bare orde in het geding komt. Tot nu toe heeft een dergelijke toetsing nog nooit geleid tot wei gering van verzoeken om vent- of standplaatsvergunningen. Volgens Van Dalen is het opnemen van een extra bepaling met eco- nomische gronden de enige mo gelijkheid om de toename van venters en standplaatshouders tegen te gaan en het daarmee "in de gemeente in de hand te hou den". Of uiteindelijk daartoe wordt over gegaan moet blijken na het com- missieberaad van donderdag avond, waar de mening van de politieke partijen daarover zal worden gepeild. LEIDERDORP - Door het aan brengen van verbeteringen aan de centrale verwarmingsinstalla ties van de Leiderdorpse scholen kan een jaarlijkse besparing wor den bereikt van ruim 35.000 gul den. Dat blijkt uit een technisch rapport dat de gemeente Leider dorp heeft laten maken door een gespecialiseerd bedrijf. De totale kosten voor de gemeente bedragen na aftrek van 50.000 gulden rijkssubsidie ongeveer 160.000 gulden, zodat na onge veer vier jaar de kosten terugver diend zijn en vanaf dat moment er van een werkelijke kostenbe sparing kan worden gesproken. Uit het rapport blijkt verder dat aan de besturen van de scholen wordt geadviseerd een aantal energiebesparende maatregelen zelf te nemen, omdat de 'terug- verdientijd' daarvoor iets langer is (ongeveer vijf jaar). Het gaat hier bijvoorbeeld om thermosta ten op radiatoren en het vervan gen van verlichting door energie vriendelijke TL-buizen. Het plaatsen van dubbele beglazing en het aanbrengen van isolatie materialen in de vloeren, muren en daken blijkt een nogal onren dabele zaak te zijn. Hiervoor worden 'terugverdientijden' op gegeven van zo'n twintig jaar en langer. Dertig dode, jonge kraaien in vijver bij Muiderkring LEIDEN - De Leidse politie heeft zondagavond half acht in een vijver bij de Muiderkring dertig dode, jonge kraaien gevonden (Zie foto). De Die- renhulpdienst en een dierenarts konden de juiste doodsoorzaak niet meer vaststellen. Maar volgens een aantal buurtbewoners zijn de kauw tjes door jongeren uit hun nesten gejaagd, dood geslagen en vervolgens in het water gegooid. LEIDSCH d& DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19.30 uur); vooruitbetaling te voldoen Bij automatische over»chn|ving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tav. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie: G Koopman J Ruygrok-Hoogeveen AJg redactiechef A van Leeuwen Ptv AJg redactiechef: Voor betaling van Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o s. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairg, Commentator W F J W.rtz tel. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2