Landeweer d geefi poloploeg impuls Wondermiddelen bestaan niet Jack Middelburg doet juiste keuze Westduitser wereldkampioen springruiters Nieuw drama in GP van Canada Zege Oranje zeslandentoemooi Acht van Njord eerste Eindstand Spinks houdt titel Shell helpt O MAANDAG 14 JUNI 1982 UTRECHT (ANP) - De comeback van Nico Landeweerd is samengevallen met een ge weldige opleving van het Nederlands waterpolo. Het was geen toevallige zaak, dat Denes Pocsik in het afgelopen weekeinde met een eindzege in het zeslandentoemooi van Utrecht zijn eerste succes als bondscoach vierde. Een aardig succes, dat in de slotwedstrijd werd bevochten via een gelijkspel: 10—10 tegen het eveneens ongeslagen Hongarije, waarna de doelcijfers in het voordeel van Nederland beslisten: 56-37 tegen 58-43. rwintig treffers waren daarbij af- komstig van de absolute uitblin ker Stan van Belkum, maar het grote verschil tussen het verlie zende team vorig jaar bij de Eu ropese kampioenschappen in Split (laatste in de A-poule) en de eerste plaats van nu, zat hem toch vooral in de terugkeer van de 25-jarige Robbenspeler Nico Landeweerd. Het eertijds dikwijls miskende po lo-talent stelde zich nog onder het bewind van Ivo Trumbic in principe beschikbaar voor de pe riode tot en met de Olympische Spelen van Los Angeles. In de praktijk kwam daar wegens stu die weinig van terecht. Utrecht was pas zijn tweede toernooi sinds de Olympische Spelen van Moskou en de conditie was niet optimaal, mede als gevolg van TILBURG - Geplaagd door harde wind hield de Tilburgse Studen ten Roeivereniging "Vidar" op de baan bij de Beekse Bergen haar lustrumwedstrijden. En net als enkele weken geleden tijdens de wedstrijden van de Zuidelijke Roeibond veroorzaakte de schuin tegen waaiende wind voor aanzienlijk boeiverschil, waardoor de uitslagen geen zui ver beeld geven van de werkelij ke krachtverhoudingen. Ondanks het feit dat een week eer der op de Bosbaan ook al wed strijden waren geweest was de belangstelling vrij groot. Top- ploegen lieten zich echter niet zien. Tot de afwezigen behoorde ook de complete ploeg van Die Leythe, die voorkeur gaf aan trai nen. Zo waren ook de vier en de dames twee van Njord en de Aso- pos' lichte twee niet in Tilburg te vinden. De wel aanwezige Leidse ploegen deden het over het algemeen goed. De lichte vier van Asopos- de Vliet won de stuurmanloze vier in nagenoeg dezelfde tijd als haar zware collega van Triton. Njord won in de lichte vier de Overgangsklasse en werd twee de in de Senior-B-nummer en zette daarmee de goede lijn van vorige week door. Njords eerste jaars-acht was aan de beurt om de Beginnnelingen-acht te win nen en deed dat ook. Van dezelf de vereniging won de Nieuwelin gen twee met grote voorsprong, evenals de lichte twee zonder stuurman. Een van de meest spannende races was de finale in de dames nieu welingenacht. Vier ploegen fi nishten binnen 2 seconden. De eerstejaarsploeg van Njord moest met de laatste plaats ge noegen nemen, maar werd wel derde in de Overgangsklasse. De dames dubbeltwee van Asopos- de Vliet werd evenals vorige week eerste. Duisburg In de Westduitse plaats Duisburg werden op de Wedau-baan, waar volgend jaar de Wereldkam pioenschappen worden gehou den, internationale wedstrijden gehouden met deelname zowel uit West- als Oost-Europa. De Nederlandse Roeibond had drie Leidse roeiers van Die Leythe uitgenodigd daar aan de start te verschijnen. Ronald Florijn vatte met Nico Rienks van "De Zwol- sche" het succesvolle dubbelt- weeën weer op. Douwe Atsma en Peter Bongers startten in de Se nior-B-twee zonder stuurman. Daarin bereikten zij beide dagen na zware wedstrijden de finale - Zaterdag werd het Leythe-twee- tal tweede in de finale achter Lu nenburg, de ploeg die vorig jaar in Essen brons won bij de Se nior-B-kampioenschappen. In de finale van gisteren werden Atsma en Bongers weer tweede, nu achter een ploeg uit Berlijn, maar ruim voor de Lünenbur- gers. Ronald Florijn en Nico Rienks plaatsten zich makkelijk voor de zaterdagse finale. Daarin bleek, dat er nog niet veel in dub beltwee was getraind sinds vorig jaar juli. Het hep nog niet lekker genoeg om de eerste plaats te be reiken. De combinatieploeg werd tweede. Gisteren was er di- rekt finale. Gehandicapt doro het bij tijd en wijle opstekende boei verschil moesten Florijn en Rienks in het A-veld - zelf zijn ze nog B-roeiers - nóg twee an dere ploegen voor laten gaan, zo dat een vierde plaats het resul taat was. De vier van Njord, die ook zou deelnemen, trok zich na derhand terug. JAN KLERKS 1. Nederland 2. Hongarije 3. Tsjechoslowakije 4. Griekenland 5. Cuba 6. Canada 9 56-37 9 58-43 6 44-50 4 50-52 2 43-52 0 41-58 Scoreverloop Nederland - Honga rije: 1-0 Buunk, 1-1 Gerendas (straf worp), 1-2 Kuncz (6-7), 2-2 Lan deweerd (7-6), 2-3 Gerendas, 3-3 Landeweerd, 3-4 Kuncz, 4-4 Hei den (7-6), 4-5 Gerendas, 4-6 Hor- kai (strafworp), 5-6 Heiden, 6-6 Landeweerd (7-6), 6-7 Sudar (6-7), 7-7 Van Belkum (7—6), 7-8 Budavari, 8-8 Van Belkum (7-6), 9-8 Van Belkum, 10-8 Lande weerd (strafworp), 10-9 Budavari (6-7), 10-10 Toth. een aaneenschakeling van tenta mens. Maar de bewegelijke blon de lichtgewicht bracht nu al zo veel snelheid en behendigheid mee, dat het Nederlands team op slag een klasse sterker was. Ton Buunk, Erik Noordegraaf en vooral Aad van Mil, die nogal wat moeite heeft met het zware con- ditiewerk, dat Pocsik zijn man nen oplegt, schikten zich zonder morren in de rol van aangever. Terwijl naast Dick Nieuwenhui- zen, ook pas aan het eind van de week vrij van examenzorgen, ook Ed van Es zich ontpopte als een bruikbare international. Provoceren Alleen in de laatste wedstrijd tegen de getructe Hongaren liet de AZC-speler zich provoceren met als gevolg dat hij al na anderhal ve periode met drie persoonlijke fouten definitief op de kant zat. Dat gaf Anton Heiden de kans zich te bewijzen als een orthodo xe twee-meterworstelaar. Welis waar zonder het raffinement van zijn Hongaarse tegenvoeter Ist- van Csapo, maar wel in staat overtredingen uit te lokken. En dat laatste blijkt ook in het mo derne waterpolo nog steeds ui terst belangrijk. Zo werd de slotwedstrijd Neder land - Hongarije tegen de oor spronkelijke bedoeling van De- nes Pocsik in de wedstrijd van de twee stilliggende midvoors. Bij Nederland werd die rol afwis selend vervuld door Heiden en Buunk. Bij de Hongaren deed Csapo het in zijn eentje. Honga rije, dat in de jaren zestig en ze ventig steeds nummer één of twee op waterpologebied was, kampt nog steeds met de gevol gen van een te laat ingezette ver jonging. Een proces, dat na het echec van de Olympische Spelen door de terugkeer van Horkai en Csapo helemaal stil lijkt gelegd. Desalniettemin vormde Hongarije een bruikbare graadmeter voor de mogelijkheden van het Ne derlandse team, dat een maand geleden in Tiblissi (zonder Lan deweerd) nog een figurantenrol vervulde. De test pakte goed uit. Een achterstand van 4-6 halver wege de derde periode werd om gezet in een voorsprong vanf 10-8 twee minuten voor tijd. Met een uiterste krachtsinspanning en geholpen door enkele won derlijke besissingen van de Griekse scheidsrechter Diathe- sopoulos kwam Hongarije 44 se conden voor tijd op gelijke hoog te, waarna Nederland zich con centreerde op balbezit en Stan van Belkum in de allerlaatste se conde een boogbal afgaf, die juist over het Hongaarse doel zeilde. Toch was Pocsik niet geheel tevre den. Zowel Ruud Misdorp als LDUBLIN (ANP) - De Westduitser Norbert Koof heeft gisteren in Dublin het wereldkampioenschap voor springruiters veroverd. Hij leidde zijn eigen paard en de drie van zijn mede-finalisten foutloos door de arena. De Engelse titelfavoriet Malcolm Pyrah legde beslag op de zilveren medaille. Overigens na barrage met de Frans man Michel Robert, die op de derde plaats eindigde. De Ierse kapitein Gerry Mullins werd vierde. Stan van Belkum Cl) stond twintigmaal met succes aan het eind van een Oranje-aanval. Ploegmaat van Mil (r) fungeerde dikwijls als aangever. Wouly de Bie, die elkaar in het doel van Ora nje afwisselden, maakte geen betrouwbare in druk. De één is een typische lijn- verdediger, de ander speelt het liefst ver voor zijn doel. Eén ding hebben ze echter gemeen: ze zijn kwetsbaar op schoten van af stand. Dat is des te vervelender, omdat Pocsik graag "pressing" laat spelen (man tegen man) waarbij de tegenstander geen kans krijgt dichtbij te komen "Dat kun je niet doen, als er een tje toe ligt te kijken", mopperde de Hongaar. De KNZB heeft overigens met de keuze van de tegenstanders in Utrecht een gouden greep ge daan. Canada, dat alle wedstrij den verloor, is de tegenstander in de openingsronde van het we reldkampioenschap. Als Neder land die wedstrijd wint en het evenmin veel betekende Frank rijk opzijschuift, is de eindronde bereikt, ongeacht het resultaat van de wedstrijd tegen Joegosla vië. In die eindronde zijn Honga rije en Cuba de het eerst in aan merking komende tegenstan ders. Wordt uit die wedstrijden een behoorlijk resultaat behaald, dan is de kwalificatie voor de Olympische Spelen van Los An geles vrijwel een feit. De eerste zes (of zeven als de Verenigde Staten erbij zijn) van Guayaquil plaatsten zich namelijk recht streeks. Ook Tsjechoslowakije en Grieken land komt Nederland weer te gen. Bij het kwalificatietoernooi volgend jaar apnl/mei in Brugge, waar ons land samen met Roe menië de plaats in de A-poule van het Europees kampioen schap moet zien vast te houden Er zal dus alle gelegenheid zijn na te gaan, welke betekenis pre cies aan de resultaten van Utrecht moet worden toegekend en of het toernooi in Den Hom mel al dan niet het startpunt is geweest van een herboren Ne derlands waterpoloteam. Met zijn 26 jaar is Norbert Koof de jongste wereldkampioen uit de 30-jange WK-historie. De boe renzoon uit Willich (bij Dussel- dorf) verraste de 32.000 toe schouwers door zijn koelbloedig heid. Secuur stuurde hij de paar den vier keer foutloos over de acht hindernissen op het 490 me ter lange parkoers. Koof werd beschouwd als een vol strekte outsider. De voor een springruiter met 1 meter 82 onge bruikelijk lange Koof plaatste zich als tweede voor de finale achter Pyrah. Robert en Mullins completeerden het gezelschap. Topruiters als Schockemóhle. Bertran de Balanda. Cottier. Pes- soa en titelhouder Wildfang haakten zaterdag definitief af Dat had het Nederlandse duo Ebben en Ehrens al eerder ge daan. Beide ruiters speelden een onopvallende rol en belandden ver in de achterhoede. De finale bestond uit vier omlopen. De eerste op het eigen paard en de andere drie op dat van de con currenten. Koof maakte op zijn eigen paard Fire 2 geen fout en hield Ideal de la Haye (Robert); Rockbarton (Mullins) en Tower- land Anglezarke eveneens strak aan de teugel. De Ier Mullins maakte met alle paarden een spnngfout. Pyrah. die vooral de meeste kansen werd toegedic ht, en Robert kwa men uit op 12 strafpunten. De voor de tweede plaats noodzake lijke barrage werd gewonnen door Pyrah. ATLANTIC CITY (Reuter) - De 25-jarige Amerikaan Michael Spinks heeft zaterdag in Atlantic City zijn wereldtitel in het half- zwaargewicht (WBA-versie) behouden. De scheidsrechter stopte in de achtste ronde het gevecht, nadat zijn eveneens uit Amerika stammende uitdager Jerry Celestine zwaar was aangeslagen. Het was het 21ste gevecht als professional van Spinks en tevens zijn 21ste overwinning. In 1976 werd hij in Montreal Olympisch kampioen. Leo Cruz uit de Dominicaanse rupubliek veroverde de wereldtitel in het lichtvedergewicht (eveneens WBA-versie) in Miami Beach. Hij versloeg de titelhouder, de Argentijn Sergio Palma op punten. Paletti overleden MONTREAL (ANP) Bij de start van de Grote Prijs van Canada voor Formule-1 wagens in Montreal heeft zich een zwaar ongeluk voorgedaan. De Fransman Didier Pi- roni bleef staan toen het groene licht werd gegeven. Hierdoor kwam het tot een botsing met verschillende wagens. De bolide van de Italiaan Riccardo Paletti vloog in brand. Hij werd levensgevaarlijk gewond naar Voor vierde keer witmaar Raalte RAALTE (ANP) Drie kampioenen leverden de internationale wegraces in Raalte giste ren op. Hans Spaan (50 cc), Henk van Kessel (125 cc) en Mar Schouten (350 cc) konden na afloop van de ook voor de nationale titelstrijd meetellende races definitief als kam pioenen van Nederland 1982 gehuldigd worden. De grootste aandacht van het 20.000 man tellende publiek ging echter uit naar de strijd in de 500 cc-klasse. Jack Middelburg won voor het vierde achtereenvolgen de jaar de wegraceklassieker in Overijssel. In twee door wisse lende weersomstandigheden be heerste manches toonde Middel burg, die aanvankelijk niet tot fi nanciële overeenstemming kon komen met de organisatie in Raalte, zijn kwaliteit. In de eerste manche deed de Suzu- ki-coureur, die voor de TT van Assen op het beste fabrieksmate- riaal van zijn Japanse fabriek re kent, de juiste bandenkeuze. Middelburg ging als enige op volledige regenbanden weg, ter wijl andere cracks als Van Dui men en WK-ranglijstaanvoerder Uncini voor opgesneden slicks kozen. Middelburg ging op de natte baan als eerste weg, be hield zes ronden de leiding, maar moest op het opdrogende weg dek toezien hoe achtereenvol gens De Vries, Uncini en Van Duimen de leiding overnamen. In de slotronden, toen de regen weer met bakken uit de hemel viel, profiteerde Middelburg van het profiel van zijn banden en Middelburg, die gistermorgen nog naar het ziekenhuis moest om zich te laten helpen aan de sle pende blessure aan het rechter been, reed in de tweede manche op zeker. De derde plaats achter winnaar Franco Uncini en Boet van Duimen was goed voor de to taalwinst. Op de nog niet geheel droge gladde baan ging kansheb ber Henk de Vries in die tweede reeks onderuit en verspeelde daarmee zijn kansen op een hoge eindnotering. In dat 500 cc-eind- klassement werd Boet van Dui men, die nog steeds niet de be schikking heeft over de Italiaan se Cagiva-machines, tweede. De derde plaats was voor Franco Uncini, die het publiek in Raalte waar voor het hoge startgeld bood. Drievoudig wereldkampioen An ton Mang uit West-Duitsland deed dat bepaald niet. In de kwartliterklasse werd de West duitse troef zeer teleurstellend elfde, terwijl hij in de 350 cc- strijd tweede werd. In beide wedstrijden was de meest opval lende rol voor de Nederlandse regenbanden. Een goede gok want de ADVERTENTIE.. coureur Mar Schouten. In de 250 cc-wedstrijd leidde Schouten lange tijd, maar moest uiteinde lijk de Fin Nurmi voor laten gaan. In de 350 cc-race wilde Schouten zich revancheren, maar ging in zijn ijver in de laat ste ronde onderuit. Schouten, die als vierde eindigde, verspeel de er zijn tweede "zilveren" posi tie van die dag mee. Wel was de verrichting goed voor de Neder landse titel In de 50 cc kreeg Hans Spaan die lauwerkrans ook mee naar huis De Castricummer, die in 1980 al kampioen was, maar vorig sei zoen door blessures moest afha ken, reed in Raalte naar de derde plaats. Die klassering, geteld bij de drie overwinningen in eerdere NK-races, maakte Spaan onbe reikbaar voor concurrenten Van Kessel en Timmer, die hem in Raalte in die volgorde vooraf gin gen. Van Kessel tenslotte ver overde in Overijssel de titel in de 125 cc-klasse door achter de Zwitsere tandem Muller-Kneu- buhler als beste Nederlander te eindigen. Zijspancross Wilt u besparen op uw autokosten? Vergeet dan gelijk maar die zo genaamde wondermid delen. Al die apparaat|es of toevoegingen aan de benzine helpen meestal niet. Lees er alles over in Shell helpt, deel 23. Want daarin staat ook hoe u wél kunt besparen. Rijn van Gastel en Enk Hurkmans hebben gisteren in Lochem de derde zijspancross uit de stnjd om de Nederlandse titel over heerst Van Gastel won op het Gageldijkcircuit in Lochem bei de manches en passeerde in de tussenstand rangl(jstaanvoerdcr Wil van der Laan. Van der Laan. die in Lochem in de eerste manche met pech uitviel, moest ook toezien hoe August Muller hem in het NK-klasse- ment voorbijstreefde. Dat ging in de tweede reeks gepaard met een incident. Muller en Van der Laan streden om de derde plMrf 1 (1 haakten met de sturen ineen Na dat de machinekluwen ontward was, kon Van der Laan als eerste de finish bereiken Een protest van Muller tegen onreglementai re handelingen van Van der Laan werd na het horen van twee baancommissarissen door de ju ry toegewezen. Muller werd der de in de klassering, terwijl Van der Laan, die de moeite van een tegenprotest niet meer nam, als vierde geklasseerd werd. In de eerste manche zagen de vijf duizend toeschouwers het duo Van Gastel/Hurkmans onmid dellijk de leiding nemen en uit eindelijk met 37 seconden voor sprong eindigen. In de tweede manche was er meer strijd. Wil van der Laan wenste zijn pech uit de eerste manche goed te ma ken en vertrok als eerste. In de openingsronde werd hij echter door de scherp sturende concur renten Van Gastel en Muller voorbijgestuurd. Muller hield Van Gastel zes ronden achter zich, maar daarna toonde de Eindhovenaar zyn suprematie in Lochem, terwijl de Holtenaar To ny Bens nog voor zich moest dul den. Malherbe In de zevende wedstrijd om het wereldkampioenschap moto- cross 500 cc toonde titelvcrdedi ger Andre Malherbe goede vorm. In de door hem gewonnen Grote Prijs van West-Duitsland in Beuern scoorde de Belgische Honda-fabneksnjder 27 punten voor het WK-klassement Ranglijstaanvoerder Brad Lackey uit de Verenigde Staten verde digde zijn positie in Beuern ech ter goed Lackey werd in de eer ste manche achter winnaar Carl- quist en concurrent Malherbe derde In de tweede reeks eindig de de Amerikaan in het spoor van triomfator Malherbe als tweede en behoudt daardoor de leiding in de strijd om de we reldtitel. het ziekenhuis gebracht. De race werd onmiddellijk gestopt. De wereld van de Formule 1 be leefde in Montreal bij de Canade se Grand Pnx dus opnieuw een drama. Een uur na de mislukte start verklaarde circuitdokter Scully dat de toestand van Ric cardo Paletti ernstig maar stabiel was. Paletti werd per helicopter naar het ziekenhuis gebracht Enkele uren later overleed hij. Het stratencircuit in Montreal was vrijdag Gilles Villeneuve-circuit genoemd naar de enkele weken geleden bij de race in België om gekomen Canadese coureur. Het ongeluk gebeurde toen een fractie van een seconde voor de start de motor van de vooraan staande Ferrari van de Fransman Didier Pironi afsloeg. Pironi wenkte met zijn hand naar de achter hem opgestelde coureurs, dat hij niet kon vertrekken. De meesten reageerden op het te ken, maar Paletti die op de 23ste startplaats stond, heeft het ken nelijk niet gezien Hij reed met 170 kilometer snelheid tegen de Ferrari op. Pironi, voorzitter van de veilig- heidscommissie van de cou reurs. stapte direct uit en gaf op drachten aan de toelopende red dingsdiensten Voor de klemzit- tende Paletti uit zijn wrak kon worden gehaald vloog zijn wa gen in brand H«t duimM BW dan een minuut voor de situatie zodanig was dat de reddings werkzaamheden konden worden voortgezet. Boutsen wint in Formule 2 FRANCORCHAMPS (ANP) - De Belg Thierry Boutsen heeft giste ren de achtste race uit de strijd om het Europees Formule 2- kampioenschap gewonnen Op het circuit van Francorchamps liet Boutsen de Venezolaan Johnny Cecotto ruim twintig se conden achter zich Boutsen streeft door zijn overwinning Ce cotto op de ranglijst van de Euro pese F2-titelstnjd voorbij Chemarin in voorste gelid ADENAU (ANP) - De Frans Zwit serse combinatie Chemann/Cor- nu heeft gisteren de "8 Uren van de Nurburgnng" gewonnen. De Kawasaki-courcurs kwamen door hun verrichting in de langc- afstandsrace op het Eifel circuit m de str\jd om het wereldkam pioenschap op gelijke hoogte met de Nederlanders van Rooyen en Bonke Marco Bonke en zyn vrouwelijke partner Ger ne van Rooyen. die de eerte WK race in Imola op de naam schre ven klasseerden zich in West- Duitsland niet bij de eerste tien.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13