Boniek moet faam waarmaken Mariabeeld en hekserij Spelers eisen nog meer geld Corver drie keer in actie Brooking bij 'spelletje' geblesseerd Kurt Welzl scoort vijf goals Tsjechische speler nu al naar huis "Wij winnen met 2-0 van de Italianen" MAANDAG 14 JUNI 1982 SEVILLA (GPD) - Als laatste WK-deelnemer arriveerde gistermiddag het Russische elf tal in het Zuidspaanse Sevilla, waar een dag later de wedstrijd tegen de Braziliaanse Mundial-favorieten afgewerkt moet worden. Terwijl de meeste WK-ploegen zich al en kele dagen in Sevilla bevinden, besloten de Russen pas op het allerlaatste moment naar Spanje af te reizen, omdat zij zich in het zuiden van de Sowjet-Unie onder vrijwel dezelfde klimatologische omstandigheden op het wereldkampioenschap konden voor bereiden. Dirceu tegen Dirceu, oftewel senior conlra junior. De Braziliaanse sterspeler vermaakte zich best met ztjn zoontje die overigens tegelijk met hem morgen jarig is. Brazilië speelt dan tegen Rusland. Bondscoach Konstantin Beskov (61): „Dat wij pas zo laat arrive ren, is voor ons geen handicap. In januari en februari hebben we hier in Spanje al tot tweemaal toe Een achterstand van 2-0 werd toen alsnog omgebogen in een luid bejubelde triomf (2-3), mede dankzij twee treffers van de ra zendsnelle linkerspits Wlodzi- mierz Smolarek. Een overwin ning die de bronzen medaille winnaar van acht jaar geleden in West-Duitsland vooral dankte aan de voor Poolse begrippen onverzadigbare werklust en da dendrang. De om zijn laconieke instelling en meermalen verfoeide Zbigniew Boniek liep zich in die wedstrijd het vuur uit de sloffen. Boniek: „Nadat ik de arbeiders in die fa briek aan het werk had gezien, ging ik er op het veld automa tisch steviger tegenaan. Daar voor had ik er geen flauw idee van hoe zwaar het werk in die fa briek was". Eenzelfde instelling verlangt Piechniczek van de Poolse ploeg in de openingswedstrijd van groep 1 in Vigo tegen Italië. In het trainingskamp bij La Toja, zo'n 50 kilometer van Vigo en slechts bereikbaar via een smalle strook land zee-inwaarts, greep Piechniczek ook gretig terug op de Poolse successtory van 1974. Ook destijds was Italië in de eer ste ronde de tegenstander van Polen, dat toen met 2-1 zegevier de en de Italianen daardoor bui ten de tweede ronde hield. Drang „De drang naar de overwinning", zo hield Piechniczek de spelers voor, „was destijds bij ons veel groter dan bij de Italianen. Die instelling was toen doorslagge vend, maar vier jaar later in Ar gentinië was onze ploeg onvol doende gemotiveerd. Daarom waren we toen ook kansloos te gen Argentinië en Brazilië en won Polen alleen van Tunesië, Mexico en Peru". Een gemis aan discipline en moti vatie gold de laatste jaren ook als de grootste kwaal in het Poolse topvoetbal. Sinds zijn vertrek in 1975 van de bijna legendarische Gorski ging het vanaf dat mo ment ook snel bergafwaarts en kreeg het internationale aanzien een geduchte knauw. Met als ab soluut dieptepunt het rampjaar 1979, toen Polen zich niet kon kwalificeren voor het Europese landenkampioenschap en de vier clubvertegenwoordigers in de Europese bekertoernooien al in de eerste ronde sneuvelden. Hoe droevig het toen ook gesteld was met de discipline bleek vooral het jaar daarop, toen doel man Mlynarczyk zich dronken meldde op het vliegveld van Warschau voor de uitwedstrijd tegen Malta. Met hem werden Boniek en Zmuda, die openlijk rebelleerden tegen de Poolse een trainingskamp betrokken en hebben dus al kennis kunnen maken met de omstandigheden waaronder deze weken gevoet bald zal moeten worden". Bovendien heeft Konstantin Bes kov in de laatste drie maanden voor het begin van het wereld kampioenschap zijn selectie, on danks het feit dat de lopende competitie afgewerkt moest wor den, een kleine drie weken bij el kaar gehad. Daarnaast werden ook nog eens een aantal oefen duels (onder meer een 1-1-gelijk- spel tegen titelverdediger Argen tinië) afgewerkt. Ondanks het feit dat de Russen re centelijk een 1-1-gelijkspel be haalden tegen Zweden en daar mee voor de 2e achtereenvol gende keer zonder nederlaag bleven, waarschuwt Boskov even wel voor een te groot optimisme, dat zelfs zover gaat dat velen de Russen minimaal een plaats bij de laatste vier toedichten. Bes voetbalbond, voor een jaar uitge sloten voor internationaal voet bal. Vorig jaar september maakte het drietal in de vriendschappe lijke interland tegen de West duitsers zijn rentree. De nationale ploeg stond toen reeds negen maanden onder su pervisie van Antoni Piechniczek, de opvolger van de zelf ontslag genomen Kulesza, die er evemin als Gmoch in geslaagd was het verval een halt toe te roepen. Piechniczek daarentegen ver stond wel de kunst om de inter nationals weer in het gareel te krijgen en koos ook bewust voor de mixture van talent en erva ring. „De jongeren", zo bevestigt Piech niczek, „heb ik heel zorgvuldig geselecteerd op basis van kwali teit, werklust en concentratie". Met die aanpak slaagde hij er ook wonderwel in de verbleekte ster ren van weleer andermaal te mo tiveren. Van de spelers die in 1974 slechts op het nippertje door West-Duitsland buiten de finale tegen Nederland werden gehouden, behoort het drietal Smuda, Lato en Szarmach nu ook weer tot de basis van de Poolse ploeg. De schat aan ervaring, die dit trio, (samen goed voor 227 interlands) in de jaren zeventig heeft opge daan, valt voor Piechniczek ook als vertrekpunt om het prestige van het Poolse voetbal weer op te vijzelen. Aangevuld met de technisch begaafde Boniek, die zich voor het nationale elftal weer loopt uit te sloven, nu de Poolse bond hem vier jaar eerder dan te doen gebruikelijk*in Po len, heeft vrijgegeven voor het buitenland. Miljoenen „Het ligt voor de hand", verkneu tert Piechniczek zich al bij voor baat, „dat Boniek er morgen avond alles aan gelegen is, om de Italianen te bewijzen dat hij de miljoenen (ruim vier) waard is die Juventus in hem heeft gein- vesteerd. Maar tegelijkertijd re kent de Poolse bondscoach ook op een passend geschenk, dat Boniek hem wil offreren: „Ik voorspel dat wij met 2-0 van Ita lië winnen". Een dergelijke opsteker zou het in grote financiële zorgen geraakte Poolse clubvoetbal - geschatte schuldenlast van ruim 100 mil joen gulden - opperbest kunnen gebruiken. De Italianen, met de jubilerende doelman Dino Zoff (100ste interland) voorop, be schouwen die eventuele neder laag al op voorhand als een regel rechte ramp. Het zal ook om die reden zijn dat de spelers 28.000 gulden ieder in het vooruitzicht is gesteld wanneer zij de tweede ronde bereiken. kov: „Brazilië is de uitgesproken favoriet voor de wereldtitel. Wij zullen met de Schotten moeten strijden om de tweede plaats in onze groep". Afgaande op computer-voorspel lingen, zoals die ook in Rusland zijn gedaan, wordt dat pleit be slecht in het voordeel van de Russen: 3-0-verlies tegen Brazi lië; 3-1-winst op Nieuw-Zeeland en een 1-0-zege op de Schotten. Voor de tweede ronde luidt de Sowjet-voorspelling: Rusland- Argentinië 0-2, Rusland-Peru 0-0, en uitgeschakeld. In de finale wint Brazilië met 1-0 van West- Duitsland en strijden Argentinië en Spanje in Alicante om de der de plaats. De Russen kunnen weliswaar niet beschikken over David Kipiani tijdens dit WK-toernooi, maar ar riveerden gistermiddag wèl met Alexander Tschivadse en Leonid Burjak in Sevilla. Zowel Tschi vadse als Buijak zijn door bles sures nog niet helemaal speelklaar, maar Beskov ver wacht beide spelers in de loop van dit toernooi toch in te kun nen zetten. Brazilië Bij de Brazilianen heeft FC Guara- ni-aanvaller Careca, door een tij dens de training opgelopen lies blessure, definitief af moeten ha ken. Met instemming van de FI FA zal zijn plaats worden ingeno men door Carlos Roberto 'Dyna miet' Oliveira, die aanvankelijk niet tot de 22 geselecteerden van trainer Tele Santana behoorde en pas zaterdag vanuit Brazilië is overgekomen. Of Roberto Dynamiet onmiddellijk al deel zal gaan uitmaken van de ploeg die vanavond in het San chez Pizjuan-stadion van Sevilla aan moet treden tegen de Rus sen, is evenwel nog erg onzeker. In feite was Roberto, achter de 21-jarige, veelbelovende Antonio de Oliveira Bilho Careca derde man achter Serginho. Maar nu deze Serginho plotseling met een oogkwaal werd geconfronteerd en daaraan dagelijks door een oogspecialist uit Sevilla in het trainingskamp Parador Nacional in Carmona verschillende malen wordt behandeld, bestaat er een kleine kans dat Tele Santana een beroep zal moeten doen op Ro berto Dynamiet. Overigens wel tot groot plezier van de Spanjaar den, omdat Roberto in het verle den ooit voor FC Barcelona heeft gespeeld. De grote afwezige in de eerste WK- wedstrijd van de Brazilianen is aeze weetc een paKKeije uit Buenos Aires met een bijzon dere inhoud: een Mariabeeld- je, opgestuurd door de Argen tijnse soldaten die meestrij den in de oorlog om de Falie- land-eilanden. Het Maria- beeldje was vergezeld van het verzoek om te bidden voor de gesneuvelden in de oorlog en als mascotte voor het succes van de Argentijnse selectie op het wereldkampioenschap. De Brazilianen geloven meer in hekserij. De Braziliaanse se lectie heeft gekscherend of se rieus, dat valt moeilijk uit te maken) de vrouw van Rober- meer dan waarschijnlijk Tonin- ho Cerezo, de middenvelder die tijdens het toernooi om de Copa de Oro in Montevideo de afwe zigheid van Zico (die inmiddels weer geheel is hersteld van een in Spanje opgelopen keelaandoe ning) volledig compenseerde. Toninho Cerezo zal voorlopig ge noegen moeten nemen met een plaats op de reservebank. Tele Santana: „Voorlopig valt Ce rezo af. Door die blessure heeft hij bijna een half jaar lang op non-actief gestaan. Eind mei maakte hij eindelijk weer zijn co me-back, maar erg bevredigend verliep dat niet. Toninho Cerezo is evenwel een te grote voetballer to, bijgenaamd „Dinamita" (spits van Vasco da Gama), beschuldigd van hekserij. Ro berto werd dit weekeinde in allerijl opgeroepen om de ern stig geblesseerde spits Careca te vervangen. De tweede spitsconcurrenl van Roberto, Serginho, liep toevalligerwijs dit weekeinde eveneens een behoorlijke blessure op. De les van de oorlog tussen Argentinië en Engeland om de Falkland-eilanden kan ook nog een WK-staartje krij- om hem niet mee te nemen naar het WK. Er wordt hard gewerkt aan de verbetering van zijn vorm en elke dag zie je hem vorderin gen maken". Voor de rest blijven zowel Tele Santana als Konstantin Beskov erg vaag over de opstelling van hun team. In tegenstelling tot de Russen, die met een uit Sjenge- lia, Gavrilov en Blochin bestaan de voorhoede zullen spelen, zul len de Brazilianen wat voorzich tiger met een 4-4-2-formatie van start gaan. Aanvoerder Socrates en spelbepaler Zico zullen daar bij op het middenveld worden geassisteerd door Paulo Roberto Falcao en José Dirceu. Hetgeen gen. Volgens het Spaanse weekblad Cambto 16 zijn een aantal extreem-rechtse Spaanse organisaties actief om een boycotactie tegen En geland voor te bereiden. Die fascistische groeperingen die Argentinië in het conflict steunen) zouden al enkele knokploegen geformeerd heb ben met voor zichzelf spreken de namen als ..Generaal Bel- grano" (het eerste oorlogs schip dat door de Engelsen werd getorpedeerd I en Com mando Spaans Gibraltar" inhoudt dat de 'tovenaar van Montevideo', Paulo Isidoro, wei eens buiten het team kan vallen. VERMOEDELIJKE OPSTELLIN GEN Brazilië: Waldir Perez (1) - Oscar (3), Leandro (2), Luizinho (4) en Ju nior (6) - Falcao (15), Socrates (8), Zico (10) en Dirceu (21) Serginho (9) en Eder (11). Rusland: Dassajev (21) Soela- kwelidse (2), Sjidiatoellin (4) of Tsjiwadse (3), Denjanenko (6) en Baltatsja (5) Darasselja (14), Bes- sonov (8) en Bal (12) of Oganesjan (10) - Sjengelia (7), Gavrilov (9) en Blochin (11). Een groot aantal selecties pro beert op allerlei manieren in de gunst te komen van de plaatselijke bevolking van de steden, waar zij hun wed strijden spelen. Dit om de hoognodige steun i>an de plaatselijke bevolking tijden* de wedstrijden te krijgen. Pe ru deelde meer dan duizend shirts van de selectie uit aan de schoolkinderen van de pro vincie Galicie. De Joegoslavi sche bondscoach Miljamc laat zijn spelers bewust door Zaragoza wandelen, om con- PAGINA 11 VALENCIA (ANP) - Op de ope ningsdag van het wereldkam pioenschappen voetbal kibbel den de spelers van Spar\je en Ita lië nog over de premies voor de komende wedstrijden. De Spanjaarden eisen vyttig pro cent van de recette van de wed strijden die zij spelen. De offi cials willen met verder gaan dan dertig procent. Vandaag wordt er opnieuw onderhandeld. In elk geval zijn de 22 Spanjaarden al zeker van twee miljoen gulden uit de reclame- De Italianen is al 28.000 gulden voor hun verblijf in Spanje gega randeerd. Dat vinden zij te wei nig. De bond echter wil niet meer onderhandelen. 'Als er goed ge speeld wordt, wordt er goed be taald', zei bondsvoorzitter Fran co Sorbillo, die daarmee hoopt te bereiken, dat de Italianen wat meer bezieling zullen krijgen dan in hun miserabel slechte oe fenwedstrijden. waarvoor ze dik betaald werden. MADRID (ANP) - Charles Corver komt in de eerste ronde van het WK voetbal drie maal in actie. Op 15 juni fungeert de Voorbur ger als grensrechter bij het duel tussen Hongarije en El Salvador (groep 3) in Elche. Vijf dagen la ter leidt hij de wedstrijd Enge land-Tsjechoslowakije (groep 4) in Bilbao en op de 23e is Corver in Sevilla grensrechter bij de ont moeting tussen Brazilië en Nieuw-Zeeland (groep 6). BILBAO (ANP) - Engeland moet het woensdag in de wedstrijd te gen Frankrijk in Bilbao zonder middenvelder Trevor Brooking (West Ham United) stellen. Broo king raakte thuis tijdens een spelletje met zijn kinderen ge blesseerd. Ondanks een intensie ve behandeling door de medi sche staf van de Engelse ploeg is hij niet tijdig fit. Brooking wordt waarschijnlijk vervangen door Rix van Arsenal. CANDAS (ANP) - Oostenrijk speelde gisteren nog een oefen wedstrijd in Candas tegen de plaatselijke amateurclub. Oos tenrijk won met 17-1 na een rust stand van 7-0. 'ex-Alkmaarder' Kurt Welzl maakte vijf doelpun ten na de rust. Welzl was spits in de 'tweede keus' die na de pauze in het veld kwam. Zo kwamen al le 22 spelers in actie. VALLADOLID (ANP) - Als h(j over enkele dagen een beetje hersteld is van zyn zware angina, keert Frantisek Jakubek, een verdediger met een vaste plaats in het elftal van Tsjechoslowa- kije naar Praak terug. Jakubek liep angina op in Italië, waar Tsjechoslowakije een oefenwed strijd speelde. Jakubek kreeg in het hotel »n Valladolid boven dien last van flauwtes, zodat bondscoach Josef Venglos bc sloot van hem af te zien. Venglos kreeg nog meer zorgen. Aanval Ier Masny en middenvelder Ko zak hebben knieblessures en lij ken niet inzetbaar tarten te leggen met de bur gers. Alleen Oostenrijk heeft bij de lo kale bevolking van Oviedo geen beste beurt gemaakt Een oefenwedstrijd tegen de derde-divisieclub Siero lasten de Oostenrijkers plotseling af, omdat hun inziens het gras te hoog was De 2000 be zoekers onthaalden de Oos tenrijkers op <?tn enorm fluit concert. alvorens ze afdropen om hun entreegeld terug te halen. De burgemeester van Piola de Siero heeft de bevol king pan de provincie Astu- nas al opgeroepen om de Oos tenrijkse selectie voortaan maar te boycotten op het WK. VIGO (GPD) - Antoni Piechniczek had zijn bedoelingen niet duidelijker kunnen illustreren. Vorig jaar oktober, aan de vooravond van de beslissende kwalificatiewed strijd in Leipzig tegen de Oostduitsers, leidde Piechnic zek de Poolse internationals rond in een staalfabriek. De mentale preparatie die de pas 40-jarige bondscoach daar mee beoogde miste zijn uitwerking niet. De ploeg van Koeweit, waarin ook een aantal miljonairs speelt, warmt zich op voor een oefenduel tegen het jeugdteam van Valladolid. Dat geschiedt op originele wijze, in de kring en draaien maar. Winnen bleek daarna geen probleem meer te zijn want Koeweit won met 11-0. Fahti Kameel was met drie goals topscorer, Abdul-Azizl al Anbari vond tweemaal het net. BARCELONA (GPD) - Religie en bijgeloof nemen op het WK een voorname plaats in. De Argentijnse selectie ontving

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11