De zege van PW en de historische CDA- strop ÏÏ1M STIR Huizen aan Doeslaan: opknappen of afbreken fe/dse agenda -c Warmondse partijen maken rekening op Lofwaardig concert Schmitz en Szreder Feestelijk onthaal sluit Leiderdorpse vierdaagse af Stad en rand ZATERDAG 12 JUNI 1982 Dalhuisen (PW): "Het CDA heeft met haar programma geen speci fieke doelgroepen aangesproken". WARMOND - Warmonders die waarde hechten aan symboliek wisten het al tijdens de verkie zingsavond in verenigingsge bouw 't Trefpunt. Tijdens die bijeenkomst dwarrelden zowel het groene CDA- als het blauwe WD-affiche van de muur. Alsof een boom zijn twee grootste bla deren verloor. Het aanplakbiljet van Progressief Warmond, be scheiden van omvang, had de grootste kleefkracht en bleef de rest van de avond aan de muur hangen. Ruim een week later kwam deze symboli sche profetie uit: de Warmondse kiezer veroordeelde het CDA tot het inleveren van één zetel. Het optimisme van de ge heel vernieuwde WD-fractie kreeg een gevoelige optater want de liberalen ver wierven niet meer dan ze al hadden: drie stoelen aan de raadstafel. En voor het eerst in de Warmondse ge schiedenis evenaarde een partij het christen-democratische blok. Progres sief Warmond, voordien goed voor drie raadsleden, legde evenals het CDA, be slag op vier zetels waaronder één restze tel. Van alle cijfers is het interessant om de reststemmen van het CDA en de WD naast elkaar te zetten. Van Scha- gen (CDA) en de zijnen scoorden in deze categorie twintig punten, de club van mevrouw Saris (VVD) behaalde er 87. Met andere woorden: de WD was nog dichter bij een vierde zetel dan het CDA bij het behoud van zijn vijfde. Topsco rer in de categorie reststemmen werd PW met 138 punten. In het progressieve kamp heerst hierover nog altijd veel vreugde. "Zet maar in de krant dat we nog steeds verschrikkelijk blij zijn", luidt het hierbij ingewilligde verzoek. Lijsttrekker/wethouder L. Dalhuisen, G. Slingerland, D. Duinhoven en C. van Kuijen, het nieuwe progressieve raads- kwartet, denken dat het verrassende CDA-verlies mede is veroorzaakt door de slechte campagne die de christen-de mocraten zouden hebben gevoerd. Dal huisen: "Het CDA heeft zich heel laat in de verkiezingsstrijd geworpen. Boven dien heeft het CDA tot twee maal toe de boot gemist in het huis-aan-huis-blad". Natrekking van deze bewering leert dat Dalhuisen het bij het rechte eind heeft. In twee van de in de verkiezingstijd ver schenen edities van het huis-aan-huis- blad prijzen de WD en PW hun kandi daten aan met foto en begeleidende tek sten terwijl het CDA in beide gevallen verstek liet gaan. Te landelijk PW meent ook dat het officiële CDA-ver- kiezingsprogramma te veel op de lande lijke politiek was gericht Slingerland: "Het CDA spreekt bijvoorbeeld over de aanleg van fietspaden in het algemeen maar niet over dat naar de Leidse Me- renwijk in het bijzonder. Het program ma van het Warmondse CDA vertoont ook erg veel overeenkomsten met dat van het CDA in Oegstgeest. Op die ma nier worden geen specifieke doelgroe pen aangesproken" Dalhuisen vertelt het volgende: "Het CDA heeft in heel Warmond foldertjes laten bezorgen waarop aan de buitenkant de kiezer werd geadviseerd het vakje Van Schagen rood te kleuren. Aan de bin nenkant van dat kartonnetje stonden tot mijn grote verbazing geen programma punten maar was een overzicht opgeno men van de wereldkampioenschappen voetbal". Toch willen de PW-ers hun stembuswinst niet alleen toeschrijven aan campagne blunders van het CDA. Cees van Kuijen, klaar voor zijn come-back als PW-raads- lid, heeft het over "een sterk tot de ver beelding van de kiezer sprekende PW- lijst". "Wy hadden veel meer bekende dorpsfiguren op onze lijst staan. De Warmonder komt ook veel meer een PW-er op straat tegen dan dat hij een CDA-er of WD-er tegen het lijf loopt. Onze taktiek is er altijd op gebaseerd ge weest de drempel naar een raadslid zo laag mogelijk te houden. Maar het aller belangrijkste is dat de kiezer zich posi tief heeft uitgesproken over de PW- prestaties van de afgelopen vier jaar". Dalhuisen: "Ik denk dat wij ook veel mid denstanders naar PW hebben getrokken met ons standpunt dat er in Warmond geen supermarkt mag komen. Het CDA pleit voor de komst van een grootgrut ter". Hoe wordt er binnen CDA-gelederen ge dacht over het zetelverlies?. Lijsttrekker/ wethouder Van Schagen sprak, toen de uitslagen vorige week woensdag het ge meentehuis binnenrolden, van "een ver rassing". Hij ontkende noch bevestigde dat een zwakke campagne van zijn par tij debet is geweest aan de CDA-strop. "Dat kan nooit worden bewezen", be weerde de uiterst teleurgestelde Van Schagen. Bonnet, de nummer drie op de lijst vertelt een week later onomwonden dat de campagne van zijn partij uiterst slecht is verlopen. "Maar ik wil de zwarte piet niet geheel afschuiven op die campag ne. We hebben in Warmond tenslotte niet te maken met van die Amerikaanse toestanden". Bonnet denkt dat de ge slaagde verkiezingsstrijd van PW heeft te maken met "de veel hechtere struc tuur" van die partij. "Het bestuur, de fractie en de steunfractie van PW weten veel meer van elkaar en vergaderen ook veel meer met elkaar dan wij doen. Voor een campagnecommissie werkt dat veel gemakkelijker. Daarbij komt nog dat veel mensen uit het partijkader van het CDA import-Warmonders zijn. PW heeft het spel ook veel slimmer ge speeld. PW heeft in de campagne de na druk gelegd op de verdiensten van Dal huisen voor Warmond. Van Schagen heeft net zoveel gedaan voor Warmond maar dat is er in onze campagne hele maal niet uitgekomen". Lijst "Ook het feit dat het CDA een flinke veer heeft moeten laten door het vertrek van de kopstukken Heijl, Van Leeuwen, en Van der Geest heeft meegespeeld", ver volgt Bonnet, die eraan toevoegt dat hij niet geheel tevreden was met de CDA- lijst. En: "Van Leeuwen had natuurlijk ook pas over een half jaar kunnen op stappen. Dan zou het mogelijk zijn ge weest hem op nummer twee van onze lijst te plaatsen. Maar dan zouden we ons schuldig hebben gemaakt aan kie zersbedrog en daar moeten we in het CDA, gelukkig, niets van hebben". Bonnets onvrede over de CDA-lijst is puur cijfermatig gezien allesbehalve ten onrechte. Weliswaar behaalde Van Schagen veruit de meeste stemmen van alle kandidaten maar de nummers twee tot en met vijf van het CDA sleepten slechts 69 stemmen in de wacht. Die van PW en de WD waren goed voor respec tievelijk 227 (op zestien na de kiesdeler!) en 80 roodgekleurde vakjes. Nog een opvallend detail Volgens goed gebruik reserveert het CDA een plaatsje aan de raadstafel voor een vertegen woordiger van de Warmondse agrariërs. Omdat zowel Van der Geest, die een boerenbedrijf runt, als voormalig agra riër Van Leeuwen opstapten moest een opvolger hun plaats innemen. Dat werd Lemmers die in zijn eentje meer stem men vergaarde dan de nummers twee tot en met vijf bij elkaar. Lemmers stond pas als zesde genoteerd, een ris kante positie zoals is gebleken. Het LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp gaan de commissie ruimtelijke ordening nogmaals, advies vragen over de toekomst van een tiental woningen in de Doeslaan. Er zijn drie mogelijk heden. De tien woningen worden gesloopt en de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) bouwt daarna tien nieuwe woningen. Tweede mogelijkheid is een kleiner blokje woningen en een aantal parkeerplaatsen. Het laatste alternatief is een gro te opknapbeurt door de toekom stige bewoners zelf. De oneven woningen aan de Does laan waren allemaal toe aan een flinke renovatie. Een zevental woningen is door de gemeente verkocht aan de toekomstige be woners met de verplichting die huizen eerst op te knappen. Dat gebeurt op dit moment. Deze Een deel van de Doeslaan. Op de voorgrond de tien huizen t gaat. Een deel van die huizen is al dichtgetimmerd. LEIDEN - De organist Jan Schmitz en de violist Robert Szredèr hebben in de Hartebrug- kerk voor een bevredigend aan tal toehoorders het tweede zo- merconcert van K. en O. ver zorgd. Van meet af aan slaagde alles. Dat gebeurt niet zo heel vaak. Zo had Schmitz geen aan loopje nodig: hij speelde Bachs Fuga-in -gigue-vorm (G-groot) vlot en fleurig. Zo werden we al meteen in de goede luisterstem ming gebracht. Robert Szreders techniek is zo per fect, dat zijn spel eenvoudig en vanzelfsprekend lijkt. Hij is een oer-muzikant, die dankzij dat technisch meesterschap, zich vrij kan uiten. De muziek is voor hem een taal, waarvan hij zich welsprekend bedient als een ora tor, die niet naar woorden hoeft te zoeken. Het kwam my voor, dat hij in de Sonate in A-groot van Bach zich wat beperkt ge- Voelde. De voordracht was uit bundiger dan men in zo n geval gewend is. Hierdoor stemden de viool en het orgel, ofschoon for meel correct, in uitdrukking, niet geheel overeen. Het verschil met de Sonate in g- klein, van Tartini, door hem "Di- dona abbandonata" (de door Eneas verlaten Dido) genoemd, was opmerkelijk. Hier kon de violist zich in muzikale drift uit leven. Zijn toon was melodieus en kleurig gevarieerd op alle sna ren. Ook van het Adagio in E- groot (dat Mozart by wijze van al ternatief naast het langzame deel van het A-groot Concert had ge schreven, voor de violist Brunet- ti), was een sublieme prestatie, die aan alle verlangens voldeed. De organist, die in dezelfde stijl be geleidde, hoorde ik met veel ge noegen in een Trio (f-klein) van Krebs en in een, treffend muzi kaal vertolkt "Preludio" van Co- relli. Zijn orgel bezit alle moge lijkheden om deze muziek glans rijk te doen klinken. JOHAN VAN WOLFSWINKEL tl werken bleek erg goed te bevallen. Twee commis sievergaderingen geleden hield Victor Molkenboer (burgerlid, toekomstig raadslid en toekom stig bewoner van de Doeslaan) een vurig pleidooi om ook de tien woningen die op de nomina tie stonden tegen de vlakte te gaan op een dergelijke manier te behouden. Wethouder Meerburg (CDA) voelde daar wel wat voor, maar groot was de tegenstand van zijn partijgenoot Tieken en de WD'er Stuivenberg, die de nieuwbouwwoningen heeft ont worpen, die aan de Doeslaan door de AWL gebouwd moeten worden. Volgens Stuivenberg is er door de raad besloten nieuwbouw te ple gen. Er zijn toezeggingen gedaan aan de AWL en die heeft zelfs al de plannen gemaakt, aldus de li berale fractievoorzitter. Verder heeft de AWL ook al weer huidi ge eigenaren aangeboden de nieuwe woning terug te mogen kopen, vertelt Stuivenberg. Hy is dan ook tegenstander van de ver koop aan de toekomstige bewo ners met renovatieverplichting zolang er geen goede argumen ten komen die hem van zijn on gelijk kunnen overtuigen. Wethouder Meerburg kiest per soonlijk wel voor verkoop met renovatieverplichting. Zijn be langrijkste argument is de bezui nigingswoede van de rijksover heid, die steeds minder geld be schikbaar stelt voor de gesubsi dieerde woningbouw. Volgens Meerburg zou er wel eens hele maal geen geld kunnen komen voor de nieuwbouw aan de Does laan.Overigens lykt een kleine meerderheid in de commissie én in de raad voorstander van het verkopen met renovatieplicht. Het is alleen de vraag of men over de toezeggingen gedaan aan de AWL heen wil stappen. Politie haalt twee krakers uit woning LEIDEN - De politie kwam er gis teren aan te pas om twee krakers uit een pand aan de Paul Kruger- straat in Leiden te verwijderen. Twee Leiderdorpers (17 en 19 jaar) trokken gistermorgen in de leegstaande woning en gaven geen gehoor aan het bevel van de eigenaar om weer te vertrekken. De te hulp geroepen agenten hield het tweetal daarop aan, maar liet ze na een kortstondig verblijf in het politiebureau aan de Zonnveldstraat weer vertrek ken. LEIDERDORP - In totaal 2435 wandelaars werden gisteravond feestelijk ontvangen aan de fi nish van de Leiderdorpse avond vierdaagse. Belangstellenden, kennissen en met name ouders van de vele deelnemende kinde ren wachtten de "actievelingen", die vier avonden de nodige kilo meters hadden gelopen, in het sportpark de Bloemerd op. In vergelijking met vorig jaar wa ren er deze keer een paar hon derd deelnemers minder. Volgens een woordvoerster begrijpelijk, omdat het vorig jaar om een jubi leum ging (de tiende avondvier daagse) en het daarmee tot een topwandelfestijn werd. De deelnemers konden ook deze keer weer kiezen tussen afstan-. den van vijf en tien kilometer. Daarnaast was er nog een spe ciale afstand van drie kilometer voor een groep van 51 bejaarden. Er deed verder ook een groep van 70 gehandicapten uit 'Swetterha- ge' in Zoeterwoude mee. De hoofdmoot van het deelnemers veld werd gevormd door kinde ren. Bijna alle lagere scholen na men aan de wandelingen deel. Voor de politie en de organise rende korfbalvereniging 'Veloci- tas' betekende dit dat extra vei ligheidsmaatregelen genomen moesten worden bij de vele over steekplaatsen over wegen. De korfbalclub zelf had voor de be veiliging van oversteekplaatsen tientallen mensen ingezet. Gewandeld werd, afhankelijk van het aantal gekozen kilometers, door Leiderdorp, de Merenwijk en Zoeterwoude. Expositie In het Oude Raadhuis in War mond is een tentoonstelling van keramiek van Marianne Koster. De tentoonstelling duurt tot en met 8 juli. Het Oude Raadhuis ligt aan de Dorpstraat in War mond. Geopend is het gebouw dinsdags tussen zeven en negen uur, woensdag en donderdag tussen twee en vier uur, zater dag tussen elf en vier uur en zondag tussen twee en vier uur. Disco In dé Lindehoeve kan men zater dagavond vanaf negen uur en zondagmiddag vanaf twee uur van discomuziek genieten. Zon dagavond is in dit Voorschoten- se jongerencentrum het video- café weer open. Getoond wordt de film 'Tales of ordinary mad ness', een film van Marco Ferre- Sport De sportcommissie van de KPJ houdt zondag een Jeu de Boules concours. Vanaf half twaalf is de inschrijving geopend. Om twaalf uur begint het concours op de Loethe. Films In het kader van het Noorse en Zweedse filmfestival in het 'Greenway' theater in Voor schoten worden tot en met dins dag nog drie films veroond. Zo is er zondagavond de film 'De verschrikkelijke man uit Saffie' van Bo Widerberg te zien. Maandag staat 'Hustruer' van Anja Breien op het programma terwijl dinsdag deze filmdagen worden besloten met 'Het Slan- geëi' van Ingmar Bergman. Be gonnen wordt elke avond om negen uur. Bonnet (CDA): "Geslaagde ver kiezingsstrijd PW heeft te maken met hechtere structuur van die par tij". CDA komt nu uit zonder een agrariër maar met bijvoorbeeld een mevrouw Den Ouden, de slechtst scorende num mer twee van alle partijen. Bonnet wijst er in dit verband op dat bij het opstellen van de CDA-lijst rekening wordt gehouden met "bloedgroepen", dat wil zeggen dat alle drie de in het CDA vertegenwoordigde stromingen (KVP, ARP, CHU) aan hun trekken die nen te komen. Na al deze electorale beslommeringen nog even een blik in de toekomst. WD-lijst- trekker mevrouw Saris heeft inmiddels verklaard blij te zijn dat de restzetel niet naar het CDA maar naar PW is gegaan. Hoe staan de progressieven tegenover deze lokroep, gezien tegen het licht van de komende collevorming? Dalhuisen: "Bij ons staan de programma's centraal. Daarom houdt PW alle moge lijkheden open, ja, ook dat we niet mee doen in het college achten we niet uitge sloten". Klok Ook wil PW zich tijdens de onderhande lingen hard maken voor een andere ma nier van vergaderen. Duijnhoven: "De raadsvergaderingen van nu draaien te veel om in de raadscommissies voorge kauwde zaken". Volgens PW leidt bur gemeester Hendrickx de vergaderingen teveel met de blik op de klok en de voor zittershamer te los in de hand waardoor nuttige discussies te vroeg de kop wor den ingedrukt. Van Kuijen: "Interrup ties zijn bij wijze van spreken een dood zonde. Het democratisch functioneren van een raad mag nooit ten koste gaan van de dwang de vergadering kort te houden. Slingerland: "Te vaak krijg ik pas na de rondvraag te horen dat die en die het daar en daar over met me eens waren. Iemand die akkoord gaat met een voorstel van B en W moet even goed het waarom van zijn goedkeuring kun nen toelichten". WIM KOEVOET ZATERDAG Leidse Wergroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, 14-17 uur, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Jongeren Adviescentrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Terrein rond Sterrewacht - milieu-bijen- markt, 9-16 uur. LVC - open café gewijd aan de muzie kuitgeverij, 14-17 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad 2, bingo, 19.30 uur. Volkstuinvereniging Ons Buiten - Wil lem de Zwijgerlaan, fancy-fair, za 10.30, zo 10-14.30 uur. Achter het Stadsbouwhuis - majoretten- concours. 10.45 uur tot 16.30 uur. Kaag - roeiwedstijden zeeverkenners, Kagerplassen, 12 uur. ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, 'De Roze Salon', 14-18 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Vijfhovenhuis - Hoflaan, dansavond bo ven de 21 jaar, 19.30 uur. Leidse Hout - activiteiten in het open- op de tentoonstelling 'Bazaar, Marktste den in Noord-Afghanistan', 15 uur. LVC - Breestraat 66, volksdansinstuif. MAANDAG daagse, start tussen 18.30-19.30 u Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'India Song' van Marguerite Duras, 20 en 22.15 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di 10-11 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie ruimtelijke ordening, 20 uur. Wassenaar - Van Heeckerenhuis, avond vierdaagse, 19 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Koói, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J.E.C. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888, spreekuur: 12 zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noor- eindsplein 2a, tel. 122268, spreekuur: vlgs. afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur, J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs. afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225, spreekuur: 12 en 17 Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Schellekens, Paganinistraat 11, tel. 764035, spreek uur: vlgs. afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur: vlgs. afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, v. Leeuwen, Meyer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur: 11-11.30 uur aan huis. zo, R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za, S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel. 891037; zo. F.O.A.M. Kern- me. Grotiuslaan 12. tel. 893139, za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4. tel. 155666. Voorschoten - za, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo. C. Meyer, Rouw- cooppark 11, tel. 2493. Wassenaar - noord: J. Paulides, tel. 14561; zuid: M. v. Toüngen, tel. 78303. APOTHEKEN De avond, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 juni tot 18 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; apotheek Boekmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, derdorp, tel. 896896; spreekuur: 13 t WIJKVERPLEGING Leiden - Intérkruis, Middelweg 38, tel. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe. vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Intérkruis, Lijtweg 7, teL v.d. Waalslaan. tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Lektech Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Poetbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 07M 44941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabgzorging na 19.30 uur); abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Dam late Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Adjunct-hoofdredacteur: zaterdag v 16.30-18.00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van H. I. J Veldhuizen Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen. Commentator W F J Wirtz tel. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2