SAM-raketten vernietigd Junta Guatemala ontbonden EG-landen veroordelen Israëlische invasie D-TOURS Zware Britse verliezen bij nieuw bruggehoofd Rede Reagan in Bondsrepubliek goed ontvangen C Aanval Israël op door Syrië beheerste Bekaa-vallei In november referendum over Turkse grondwet priis: 333" Senaatscommissie VS tegen "bevriezing" EG-hulp voor Nicaragua en Honduras DONDERDAG 10 JUNI 1982 (Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen) BONN - De tien landen van de Eu ropese Gemeenschap hebben de Israëlische invasie in Libanon scherp veroordeeld, maar ze zijn het niet eens over strafmaatrege len tegen Jeruzalem. Over moge lijke sancties zal verder overleg worden gepleegd. Dit bleek gisteren na speciaal be raad van de Europese ministers van buitenlandse zaken in Bonn, waar ze al aanwezig waren voor de NAVO-topconferentie die vandaag begint. Met name Grie kenland drong aan op duidelijke strafmaatregelen tegen Israël, maar de andere landen wilden nog niet zo ver gaan. Ze werden het eens over de afspraak op nieuw bij elkaar te komen om Buitenland zich over „verdere maatregelen" te beraden, indien Israël geen ge hoor geeft aan de oproep zijn troepen direct uit Libanon terug te trekken. Wat die maatregelen zouden moe ten inhouden en hoe lang Europa Israël de tijd wil geven voor te rugtrekking van de troepen, daarover bestaan tussen de Eu ropese landen meningsverschil len. Hoge ambtenaren van de verschillende ministeries van buitenlandse zaken zullen nog tijdens de NAVO-top proberen deze meningsverschillen te over bruggen. De EG-ministers werden het wel eens over een scherpe afkeuring van het Israëlische beleid. De voorzitter van de Europese Mi nisterraad. de Belgische minister van buitenlandse zaken Tinde- mans, zei namens de andere mi nisters: „Wij veroordelen de in vasie, deze is een niet te rechtvaardigen, flagrante schen ding van het internationale recht en een gevaar voor een vreedza me regeling van de problemen in het Midden-Oosten. Herstel van een onafhankelijk Libanon is ab soluut noodzakelijk voor de vre de in het Midden-Oosten", aldus Tindemans. Hij kondigde aan dat de Europese Gemeenschap middelen zal zoe ken om de getroffen bevolking in Libanon te helpen. De Europese Gemeenschap .hoopt ook dat de rol van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Liba- non, Unifil, hersteld kan worden. Zo'n 800 Nederlandse militairen maken deel uit van deze vredes macht. Voor de vraag of de vre desmacht wellicht zal moeten worden uitgebreid is het nog te vroeg, zo liet de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Haig, gisteren in Bonn weten. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël probeert Syrië met oorlogsgeweld een nieuwe regeling voor Libanon op te leggen. Terwijl de Amerikaanse bemiddelaar Habib in Damascus met de Israëlische eisen aan Syrië op zak vergeefs wachtte op een ontmoeting met president Assad, ging Israël in de Bekaa-vallei tot actie over: de Syrische SAM-raketten, 19 batterijen in totaal, werden vernietigd en 20 Syrische vliegtuigen werden neergeschoten. Daarna bombardeerde Israël ook het Syrische hoofdkwartier in de vallei. Minister van defensie Sharon zei gisteravond op een persconfe rentie dat het vernietigen van de SAM-raketten noodzakelijk was om het doel van de operatie „Vrede voor Galilea" te berei ken: heel Galilea te vrijwaren van Palestijnse raketten en artil lerie. De Palestij nen genoten in de Bekaa-vallei Syrische be scherming. Israël bleef dus vol- Dit kaartje toont de plaatsen die Israël heeft veroverd. Gisteren werd de Bekaa-vallei aangevo llen. De strijd gaat nu om de hoofdweg Beiroet-Damascus. ANKARA (DFP) - De bevol king van Turkije zal zich op 7 november kunnen uitspre ken over de nieuwe grond wet. Dit is gisteren in officië le bron in Ankara vernomen. De voorzitter van de grond wetscommissie van de Turk se raadgevende vergadering, Orhan Aldikacti, verklaarde dat het ontwerp voor de nieu we grondwet op 1 oktober aan de nationale veiligheids raad zal worden aangeboden. De uiteindelijke en definitie ve tekst zal, eventueel aange vuld met amendementen van de vijf leden van de raad die door president generaal Ev- ren wordt voorgezeten, daar na op 7 november aan het Turkse volk worden voorge legd. De leden van de raadgevende vergadering ontvangen het ontwerp voor de nieuwe grondwet op 10 juli waarna ze tot 30 juli de tijd hebben zich erover te buigen. Het "parle mentaire debat" begint 1 au gustus en zal tot eind septem ber duren. ADVERTENTIE WIE KAN in JUNI op VAKANTIE? Wij hebben hier en daar nog LEGE VLIEGTUIG- STOELEN Daarom: MET ZIJN TWEEEN 15-DAGEN naar SPANJE GOED APPARTEMENT wegvlieg- CQQ£.P Meer weten? Meteen bellen! Ons dichtstbijzijnde eigen IN LEIDEN LANGEGRACHT 3 (Digros koopcentrum) TEL.071 21.69.33 gens Sharon geen keus dan die bescherming op te ruimen, waar na het mogelijk werd de Pale stijnse stellingen binnen het Sy rische gebied zelf aan te pakken. Volgens de militaire woordvoer der, generaal Gavish, heeft Israël nu drie doelstellingen in Liba non: de PLO vernietigen, de Pa lestijnse infrastrcutuur vernieti gen en een nieuwe algehele rege ling voor Libanon afdwingen. Het belang van de vernietiging van de SAM-raketten is volgens Gavish dat Syrië nu geen lucht verdediging meer heeft en daar door bij oorlog een prooi is van de Israëlische luchtmacht. Intussen is de omsingeling van Beiroet vrijwel voltooid. De strijd gaat om de hoofdweg Bei roet-Damascus, waar nog steeds het Syrische leger strategisch be langrijke punten bezet. Ten zuiden van Beiroet is het stadje Damoer, het laatste Palestijnse bolwerk, veroverd. Dit is oor spronkelijk een christelijk stad je, waar de bevolking tijdens de burgeroorlog verdreven is. Israël heeft onmiddellijk bekend ge maakt dat Damoer aan de chris tenen zal worden teruggeven. De Israëli's zijn kennelijk uit op het hoofkwarier van de PLO ten zuiden van Beiroet, en het is niet uitgesloten dat de Israëli's met de PLO-leiders af willen reke nen, inclusief Arafat. Een operatie die aanvankelijk als „beperkt van omvang" werd aan- gekondigd, is dus danig geësca leerd, al lijkt een totale oorlog met Syrië niet erg waarschijnlijk. Militaire deskundigen zijn het er over eens dat Syrië alleen geen kans heeft tegen Israël. Het Syri sche leger zal in de pan worden gehakt, en dan loopt het bewind van president Assad zelf gevaar. Slachtoffers Volgens diplomaten in Tel Aviv zijn bij de Israëlische acties van de afgelopen dagen duizenden slachtoffers gevallen onder zo wel Palestijnen, burgers, vluch telingen als Libanezen. Alleen in de stad Tyrus is fel Palestijns verzet geboden, elders was het verzet veel geringer dan ver wacht werd. In Israël gaat de mobilisatie van re servisten door nu een oorlog met Syrië nog steeds mogelijk is. De mobilisatie beheerst het straat beeld. Autobussen wachten op verzamelpunten in de stad. Jon ge mannen stappen in met hun plunje. Geen emoties, in alle rust. De oorlog roept geen emo ties op, maar ook geen verzet. Oorlog tegen de Palestijnen is nauwelijks een controversiële zaak nu hij aan de gang is, en ook de Syriërs zijn nooit populair ge weest. Begin en Sharon hebben het slim gespeeld, door ook bij de publieke opinie de zaak pas heel langzaam te escaleren. Tot gisteren heette het dat er slechts sprake was van beperkte strijd met de Syriërs. Maar gis teravond zei Sharon voor het eer ste op een persconferentie dat de strijd met Syrië wel degelijk gro te proporties heeft aangenomen, al is er nog steeds geen sprake van een totale oorlog. Een week geleden nog was er felle discus sie in Israël over de wenselijk heid en noodzaak van oorlog. De Arbeiderspartij pleitte voor te rughoudendheid, maar werd door Begin overtuigd van de noodzaak tot een beperkte actie. Zo ook de 'Vrede Nu'-beweging. De leider^stuurden de afgelopen week een telegram aan Begin om de zaak beperkt te houden, maar sindsdien zijn alle leiders gemo biliseerd en staan nu zelf aan het front. Nu is niet het moment voor discussie. Zoals altijd slui ten de rijen zich als de soldaten aan het front staan. Het lijdt geen twijfel: Begin, en vooral Sharon, hebben hun zin gekregen. Samen met opperbe velhebber Eitan hebben zij her haaldelijk verkondigd dat een militaire oplossing van het Pale stijnse vraagstuk mogelijk en noodzakelijk is. Hun woorden werden door vriend en vijand sceptisch bejegend. Die scepsis van toen is verdwenen met het uitbreken van de oorlog die nog steeds geen oorlog heet. t Israëlische soldaten wuiven geestdriftig vanaf hun tank op de weg Beiroet-Damascus. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Bij de Argentijnse luchtaanvallen van dinsdag op Britse schepen in de buurt van een nieuw bruggehoofd, bij Fitz- roy, is een aanzienlijk aantal do den en gewonden gevallen, zo heeft het ministerie van defensie in Londen gisteravond bekend gemaakt. Drie schepen werden bij deze aan vallen, die dinsdag laat in de middag plaatshadden, bescha digd. Een fregat, de Plymouth, werd geraakt, en twee landings vaartuigen, de Sir Galahad en de Sir Tristram, vlogen in brand. Latere berichten melden dat de Sir Galahad gezonken is. Op de ze twee landingsvaartuigen is het grootste aantal slachtoffers ge vallen. De schepen werden onder vuur ge nomen op het moment dat zij mi litairen en voorraden aan land brachten bij het nieuwe Britse bruggehoofd, dat zich 20 kilome ter ten zuidwesten van Port Stanley bevindt. De operaties daar waren bijna voltooid toen de Argentijnse straaljagers hun verwoestende werk deden. De landingsvaartuigen zaten vol met de laatste honderden man schappen die nog aan land moes ten worden gebracht. Onder hen is, aldus het ministerie van de fensie, een veel groter aantal slachtoffers gevallen dan aan vankelijk was gedacht. Velen van hen zouden ernstige brandwonden hebben, omdat zij gedwongen wax;en in zee te springen terwijl die met een laag brandende olie was bedekt. Vol gens Britse verslaggevers ter plaatse hebben zich heroische ta ferelen afgespeeld toen indivi duele militairen en helikopters mannen uit zee trachtten te red den. Tol Maar ook de Argentijnen betaal den een zware tol. Twee Sky- hawk-jachtbommenwerpers werden boven Fitzroy neerge haald, en nog eens vier Mirage- straaljagers werden bij andere acties door Harriers uit de lucht geschoten. Volgens het ministe rie van defensie werden boven dien vier Argentijnse vliegtuigen dermate zwaar beschadigd, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Naar nu is gebleken, zijn de Britten al enkele dagen geleden begon nen met de vorming van hun bruggehoofd bij Fitzroy. Daar zijn de afgelopen dagen stelsel matig voorraden aan land ge bracht voor de 3000 infanteristen die met de Queen Elizabeth II naar de zuideliike Atlantische Oceaan zijn overgebracht. Deze infanteristen zijn vorige week aan land gebracht bij het al ge vestigde bruggehoofd bij San Carlos. Naar uit mededelingen van verslaggevers kan worden opgemaakt, is een deel van deze troepen via het land naar Fitzroy opgetrokken, en een ander deel via de zee naar de nederzetting overgebracht. De mannen die over land zijn ge gaan, zijn op weg gegaan nadat technici het karrespoor tussen San Carlos en Fitzroy hadden verbeterd, en Ghurka's, de Nepa- lese vechtjassen die met de vloot zijn meegekomen, de Argentijn se observatieposten onschade lijk hadden gemaakt. Het bruggehoofd bij Fitzroy moest worden gevormd om ook de laat ste uitweg voor het Argentijnse garnizoen bij Port Stanley af te sluiten. Het is niet duidelijk in hoeverre de Argentijnse lucht aanval de lang verwachte Britse aanval op Port Stanley heeft ver traagd. Zeker is, dat als de Skyhawks een uur later met hun aanval waren begonnen, de ramp van dinsdag vermeden had kunnen worden. De Britten waren nog bezig met het opstellen van hun Rapier- luchtdoelraketten toen de straal jagers, zeer laag vliegend, hun aanvallen inzetten. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - „Buitengewoon goed. Dat zal een diepgaande uit werking hebben". Aldus de eerste reactie van bondskan selier Helmut Schmidt op de rede die de Amerikaanse pre sident Ronald Reagan gister middag in de Duitse Bonds dag hield. President Reagan legde daarin de nadruk op de vaste wil tot vrede van zijn regering en verklaarde dat hij ondanks vele moeilijkheden toch opti mistisch blijft over de betrek kingen van de Verenigde Sta ten tot de Sowjet-Unie, zo lang tenminste de westerse staten trouw blijven aan hun waarden en de solidariteit ten opzichte van elkaar niet ver liezen. Tot verbazing Reagan zei weliswaar dat de de Amerik Sowjet-Unie zich steeds ver der bewapent en dat het drin gend noodzakelijk is dat de verdediging van het Westen optimaler wordt, maar hij liet er tegelijkertijd geen twijfel aan bestaan zeer serieus be reid te zijn met Moskou over ontwapening te onderhande legde uitgebreid de nadruk op de grote verbondenheid van zijn volk met het Duitse. Hij riep, onder luid applaus van de afgevaardigden, dat Amerika zijn belofte om Eu ropa en de Bondsrepubliek te beschermen altijd zal nako men, „wat het ook kost". Daarom blijven er Ameri kaanse troepen in West-Euro pa. „De kusten van Europa zijn onze kusten. De grenzen van Europa zijn onze gren zen", aldus Ronald Reagan. Hij deed een beroep op zijn toehoorders er aan mee te werken dat vooral ook jonge Europeanen leren begrijpen waarom de VS-strijdkrach- ten in Europa zijn. Hij, Rea gan, zal op zijn beurt hetzelf de in Amerika doen. len. De Amerikaanse president her haalde nog eens de al gedane ontwapeningsvoorstellen voor de lopende onderhande lingen tussen Moskou en Washington in Genève over de middellange-afstandsra- ketten. Die komen neer op de zogenaamde nul-oplossing. Verder noemde hy het ver heugend dat de Russen ak koord zijn gegaan met het voorstel om op 29 juni te be ginnen met gesprekken over de vermindering van inter continentale raketten. Heel concreet zei Reagan dat het Westen bij de binnenkort in Wenen te houden gesprek ken over wederzijdse reduc tie van troepensterkten in Centraal-Europa (MBFR) zal voorstellen de landstrijd krachten van beide blokken te verminderen tot een totaal van 700.000 man en de combi natie van land- en zeestrijd krachten tot 900.000. Belofte Het Amerik: velen haalde de Amerikaanse president niet uit naar de vredesbewe ging. „Als ik er zeker van zou zijn dat marcheren de vrede echt zou dienen, zou ik zelf aan de kop van de stoet mee lopen", zei de president. In het circa anderhalf uur du rende gesprek tussen presi dent Reagan en bondskanse lier Schmidt was sprake van grote overeenstemming op velerlei gebieden. Verschil len bestaan tussen de opvat tingen van Washington en Bonn over de resultaten van de ontspanningspolitiek met het Oosten. Die worden door Bonn veel positiever beoor deeld dan door Washington. Terwijl Schmidt er op wees dat de ontspanningspolitiek bij voorbeeld voor het bijeen brengen van families zeer be langrijk is, waarschuwde de Amerikaanse president er voor dat het Oosten niet meer van de ontspanning mag pro fiteren dan het Westen. In elk geval is Reagan van mening dat de Sowjet-Unie meer voordelen geniet dan noodza kelijk is. Hij legde Schmidt ook nog eens de bedenkingen van Amerika over het aardgas- buizenproject tussen West- Europa en Moskou voor. De bondskanselier nam dat ter kennis, maar liet er op zijn beurt geen twijfel aan be staan dat dit miljardenpro ject toch wordt afgesloten. Bondskanselier Schmidt applaudiseert tijdens de rede i nald Rfagan in de Bondsdag. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gisteren een resolutie voor bevriezing van de Amerikaanse en Sowjetrussische kernwapens op het huidige niveau verworpen met negen stemmen tegen en zes Het plan was ingediend door sena tor Edward Kennedy en ande ren. De bewapening zou op het huidige peil moeten worden vastgezet en er zou daarna moe ten worden onderhandeld over vermindering van de kernarse nalen van de beide supermo- gendheden. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MEXICO-STAD - De in Guatemala regerende driemans-junta is gis teren ontbonden door generaal Efrain Rios Montt. Daarbij heeft hij zichzelf tot president be noemd. De verrassende maatre gel lijkt het gevolg van menings verschillen tussen Rios Montt en de overige twee juntaleden over het organiseren van verkiezin gen en de aanpak van het ultra rechtse geweld dat sinds de staatsgreep van 23 maart ver schillende nieuwe hoogtepunten heeft bereikt. Generaal Horacio Maldonado, die op zeer goede voet staat met de in maart afgezette president Ro meo Lucas, en kolonel Francisco Gordillo, die lange tijd een be langrijke rol heeft gespeeld in de fascistische bevrijdingsbewe ging van Mario Sandoval Alar- con, zouden naar het heet een lei dende rol spelen bij de ultra rechtse terreuracties. Rios Montt zou juis,t een einde willen maken aan de wekelijks terugkerende bloedbaden in armetierige boe rengehuchten. Generaal Efrain Rios Montt, die volgende week woensdag zijn 66e verjaardag viert, kwam op 23 maart van dit jaar aan de macht na een militaire staatsgreep te gen de dictatoriale president ge neraal Romeo Lucas. De coup was ingegeven door de drie we ken eerder gehouden frauduleu ze verkiezingen waarbij Romeo Lucas' rechterhand generaal Anibal Guevara als overwinnaar uit de bus kwam. De jonge offi cieren achter de coup hadden on middellijk nieuwe verkiezingen willen uitschrijven, maar Rios Montt, die op hun verzoek de lei ding op zich had genomen, asso cieerde zich met ultra-rechts en over verkiezingen op korte ter mijn werd niet meer gesproken. Maar ook voor ultra-rechts bleek Rios Montt een onberekenbare persoonlijkheid. Zijn zogenoem de „bonen- en gewerenprogram- ma", het bewapenen van boeren in zones waar de guerrilla actief is en hen tegelijkertijd gratis land van de staat in bruikleen ge ven, viel niet al te best. Evenmin als de wekelijkse televisie-uit zendingen van Rios Montt's zon dagse preken in de evangelisti- sche kerk. En ook was ultra rechts weinig te spreken over de uitnodigingen aan verschillende mensenrechtenorganisaties, waaronder Amnesty Internatio nal, om een werkbezoek aan Guatemala te brengen. Vandaar hoogstwaarschijnlijk de druk van ultra-rechts en in het bijzonder van de juntaleden Gor dillo en Maldonado om nog voor het einde van het jaar verkiezin gen te houden. Die opstelling en de tegenwerking van beide iun- taleden bij de pogingen van Rios Montt om de ultra-rechtse ter reur onder controle te brengen, lijken de voornaamste oorzaken voor het verrassende besluit van Rios Montt oni de junta te ont binden en zichzelf tot president te benoemen. De regering Reagan is sterk tegen een dergelijke bevriezing gekant omdat dit de huidige Sowjetrus sische overmacht op het gebied van kernwapens zou bestendi gen. Alle negen repubükeinen in de commissie stemden tegen het voorstel, alle zes democraten stemden voor. BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel heeft een be drag van 536.000 gulden uitge trokken voor spoedhulp aan Ni caragua en 268.000 gulden voor hulp aan Honduras. De hulp is bestemd voor slachtoffers van de overstromingen die onlangs ge bieden in de twee landen hebben getroffen. In Nicaragua zijn daardoor 60.000 mensen dakloos geworden. In Honduras hebben 15.000 r geen behuizing meer ADVERTENTIE haarlemmerstraat 58 leiden-071-140148 i

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9