Uitkering niet los van lonen Kamer weigert PvdA bouwgarantie Van Dijk: streng toezicht op NCO -C "Buitenlanders weg of kind van school Kamermeerderheid tegen Van Agt: SolidariteitshefBng geldt mogelijk korter Weer grootscheepse bouwfraude ontdekt Kersverse minister op vingers getikt Woningraad noemt plannen Nypels "naïef" Je bent een en al oor als hij overz'n oude grammofoons vertelt. DONDERDAG 10 JUNI 1982 CDA in Den Bosch vraagt om nieuwe verkiezingen DEN BOSCH (ANP) - Het CDA in Den Bosch wil dat er in de Bra bantse hoofdstad nieuwe ge meenteraadsverkiezingen wor den gehouden. De partij diende gisteren een officiële klacht in bij het centraal stembureau in Den Bosch over de gang van zaken op de verkiezingsdag, 2 juni. Toen werden door tot nu toe onbeken den pamfletten in de stad ver spreid, waarin stond dat het CDA zich teruggetrokken had voor deelneming aan de gemeen teraadsverkiezingen. Uit een door het CDA gehouden onderzoek zou zijn gebleken, dat tal van mensen daardoor niet hebben gestemd, hetgeen het CDA in Den Bosch minstens drie zetels zou hebben gekost. CDA- bestuur heeft voorts bij de offi cier van justitie in Den Bosch een klacht gedeponeerd. Binnenland DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk wil de organisatie en het be leid van de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO) ingrijpend wijzigen, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Dit na ernstige kritiek op het min of meer zelf standig functioneren van de NCO in de afgelopen twee jaar. De NCO verdeelt ongeveer twaalf miljoen gulden subsidie aan organisaties; instellingen en comitees die zich bezig houden met voorlichting en bewustwor ding van de Nederlandse bevol king ten aanzien van ontwikke lingsvraagstukken. Om tegemoet te komen aan kritiek van politieke eenzijdigheid van de gesubsidieerde projekten en organisaties wil de minister zelf' weer een vinger in de pap krij gen. Zijn voorganger op het mi nisterie, De Koning (eveneens CDA), liet de directe controle op de NCO juist los om onpartijdig en alleen op basis van kwaliteits criteria subsidies te verstrekken. Van Dijk schrijft de kamer nu éch ter in het dagelijks bestuur van de NCO een door de minister te benoemen functionaris te willen projekten zouden steunen juist is. slaat de minister nu naar de andere kant door", aldus de voorzitter van de NCO. Moedig i de hebben met de bevoegdheid be slissingen op te schorten. Het be stuur van de NCO wordt ge vormd door ruim vijftig grote en kleinere maatschappelijke orga nisaties als kerken, vakbewe ging, werkgevers, landbouw- en vrouwenorgansaties, particuliere hulpverleningsorganisaties en op bewustwording gerichte co mitees en organisaties. De minister wil om te beginnen dit bestuur van de Commissie terug brengen tot ongeveer de helft van de nu 55 leden. Ook de be sluitvorming kan volgens de mi nister gestroomlijnd worden. Dolf Coppes, voorzitter van de NCO, zegt desgevraagd weinig moeite te hebben met deze wen sen van Van Dijk. Anders ligt het met de directe be moeienis van de minister bij het toewijzen van subsidies aan pro jekten die, zoals Van Dijk schrijft, „in ernstige mate strijdig zijn met het Nederlandse buiten landse beleid". Volgens Coppes is dit een „aantasting van de vrije meningsuiting" en is het hem ook niet bekend dat op enig an der ministerie commissies wor den ingesteld die geen afwijken de geluiden mogen laten horen dan die van het officiële beleid. Daarnaast heeft het plenaire be stuur van de NCO dinsdag zich unaniem - „en dat zijn dus hele maal niet alleen die linkse groep jes" - tegen deze directe over heidsbemoeienis uitgesproken, aldus Coppes. „Voor zover het verwijt dat wij alleen kritische Partijgenoot van de minister ii Tweede Kamer Gualterie van Wesel vindt het een „moedige en eerlijke brief' van Van Dijk. Via een afgevaardigde van de minis ter in het bestuur van de NCO kan de minister ook beter door de kamer worden gecontroleerd, aldus Van Wesel. De laatste twee jaar was elk gesprek hierover on mogelijk omdat pas achteraf het beleid getoetst kon worden. Ook bij de begrotingsbehandeling van ontwikkelingssamenwer king, eind vorig jaar, is in de ka mer kritiek te horen geweest op het subsidiebeleid van de NCO. Met name van de kant van de WD. maar ook Van Wesel liet zich toen niet onbetuigd. Van PvdA en in mindere mate van D'66 kwamen echter ondersteu nende uitspraken. Voor aanstaande maandag heeft de vaste kamercommissie voor ont wikkelingssamenwerking een hoorzitting georganiseerd over de toekomst van de NCO. Dreigement 25 ouders: ARNHEM (ANP) - Vijfentwintig ouders van ongeveer 40 leerlin gen van de christelijke lagere Van Loben Selsschool in Arnhem hebben gedreigd hun kinderen na de zomervakantie van school te halen als de schoolleiding blijft bij plannen buitenlandse kin deren toe te laten. Volgens schoolhoofd R. Regtering zal de schoolleiding overigens niet voor de chantage van de ouders wijken. De Van Loben Selsschool wil met het toelaten van maximaal twee buitenlandse kinderen per klas een bijdrage leveren aan de op vang van buitenlanders op school. De plannen zijn in verschil lende vergaderingen met de ouders al oorzaak geweest van ver hitte discussies. De ouders hebben hun dreigement volgens Regiering via een ano nieme brief geuit. Als ze het uitvoeren, zal dat volgens het schoolhoofd volgend jaar gevolgen hebben voor het aantal leer lingen per klas en dus voor het aantal onderwijzers op de school en de daarbij behorende kleuterschool. Hoe groot die gevolgen zijn is volgens Regtering nog niet te over zien. „Maar het is voor ons absoluut geen aanleiding om te zwichten voor de eisen van die 25 ouders", aldus Regtering, die zegt „verbijsterd en geschokt" te zijn door de dreigementen. DEN HAAG (GPD) - De netto-netto-koppeling tussen minimumloon en minimum-uitke ring moet worden gehandhaafd. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft dit gisteren uitgesproken tijdens de afsluitende stemmingen bij het debat over de rege ringsverklaring. De linkse fracties, gesteund door CDA en D'66, namen daarmee nadrukkelijk stelling tegen een uitspraak van premier Van Agt. Deze had dinsdagavond ver klaard geen „keiharde garantie" te kunnen geven dat de koppe ling ook volgend jaar kan wor den gehandhaafd. Voor de rest van dit jaar zijn er volgens hem geen problemen. Voor 1983 wil de Van Agt niet verder gaan dan te verklaren zich in te zullen spannen om de koppeling te handhaven. PvdA-fractieleider Meijer diende daarop een motie in, waarin de regering nadrukkelijk gevraagd werd bij het opstellen van het be leid uit de gaan van de koppe ling. Nadat zowel Lubbers (CDA) als Brinkhorst (D'66) hadden ver klaard dat hun fracties de uit spraak zouden steunen, legde ook Van Agt zich hierbij neer. Eerder noemde hij de motie „on gewenst". Van Agt verbond aan zijn instem ming de voorwaarde dat de voor- genomen bezuinigingen van een half miljard in de sociale zeker heid op 1 januari ook doorge voerd zullen worden. Daarnaast wil de premier niet vooruitlopen op de komende opstelling van de begroting voor het volgend jaar, waarin mogelijk ook nog priori teiten gesteld moeten worden. Het debat over de regeringsverkla ring ging gistermiddag als een nachtkaars uit. Afgezien van de motie over de minima behaalde geen enkele Kameruitspraak een meerderheid. De CPN-er Bakker trok nog tijdens het debat een motie over de kruisraketten in, omdat hij gerustgesteld was door de mededeling van Van Agt dat het kabinet geen beslissingen WD-fractieleider Ed Nijpels als middelpunt van e verklaring ging gisteren als een nachtkaars uit. i lacherig Kamergezelschap. Het debat over de regerings- r de zal r DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal met een „open instelling" het komende Kamerdebat over de solidariteitsheffing ingaan. Pre mier Van Agt houdt er daarbij re kening mee dat tijdens het debat een „parlementair politiek verge lijk" zal ontstaan. Dat kan ertoe leiden dat de heffing aanzienlijk korter zal gelden dan is voorge steld. Premier Van Agt zei dit gistermid dag tegen het einde van het de bat over de regeringsverklaring. Al eerder had hij laten weten dat het kabinet tot zijn'spijt nog geen alternatief voor de eenmalige tij delijke verhoging van loon- en inkomstenbelasting had gevon den. De maatregel, die nog af komstig is van oud-minister Den Uyl, moet dit jaar f 500 müjoen opleveren. In de Tweede Kamer verzetten de WD en de kleine rechtse partij en zich fel tegen de invoering van de heffing. Ook het CDA is tegen, maar houdt er rekening mee dat de al gedrukte belasting tabellen niet nog eens gewijzigd kunnen worden. D'66 stelt als voorwaarde bij instemming dat de heffing definitief op 1 januari WEERKAPPORTEN \l I afloopt. Alleen PvdA en klein links zijn zonder meer voor. Grote schade in centrum Enschede na felle brand ENSCHEDE (ANP) - In de bin nenstad van Enschede heeft gis teren een felle brand gewoed. Twee panden - waarin een bruids/modehuis, een reisbureau en een uitzendbureau zijn geves tigd t liepen ernstige brand-, rook- en waterschade op. De brandweer taxeerde de directe brandschade zeker een half mil joen gulden. In verband met de nauwe straten had de brandweer grote moeite om de brand te bedwingen en daarom moesten een hoogwer ker en ladderwagens bij het blus sen worden ingezet. Na een uur had men de brand onder contro le. Een 43-jarige brandweerman raak te in ademnood tijdens het blus- singswerk en moest enige uren in een ziekenhuis worden behan deld. De brandweer vermoedt dat het vuur is ontstaan na werk zaamheden van een dakdek- kingsbedrijf. Opmerkelijk was dat de PvdA be sloot niet zelf met een motie van afkeuring te komen, maar een desbetreffende motie van de CPN te steunen. In de motie werd het optreden van het kabi net-Van Agt-III „politiek niet verantwoord" genoemd. Voor stemden alleen PvdA, CPN, PPR en PSP, zodat zij verworpen werd. Dat lot overkwam ook de eigen motie van de PvdA, waarin deze fractie het ongewenst noemde dat het kabinet het meerder heidsbesluit over de Voorjaars nota gaat uitvoeren. Ook deze af wijzing van het beleid van het kabinet kreeg alleen de instem ming van PvdA, CPN, PPR en PSP. Andere moties die werden inge diend, en verworpen, waren van de hand van de PSP'er Van der Spek (over het op peil houden van de koopkracht voor alle mi nima); en twee van de PvdA'er Meijer. Dat betrof zijn eis dat be zuinigingen op ambtenarensala rissen moeten worden omgezet in werkgelegenheid en investe ringen, en dus niet gewoon in de schatkist mogen verdwijnen. Voorts eiste Meijer dat het pro- duktievolume van de gesubsi dieerde volkshuisvesting en stadsvernieuwing in 1983 op het zelfde peil komt als in 1982. WDM: haal troepen van Unifil terug UTRECHT - De Vereniging Voor Dienstplichtige Militai ren (WDM) wil dat Neder land zijn detachement van de Unifil-vredesmacht in Liba non naar huis terug haalt. De ledenvergadering van de WDM heeft gisteren een motie van die strekking aan genomen, zo liet de soldaten- vakbond weten. Ook de PSP is die mening toegedaan. Volgens die motie is het de Unifil door de inval in Israël in Libanon onmogelijk ge worden zijn taak te vervullen. „De enige manier om nu nog te functioneren zou zijn ge- wapener hand partij kiezen en dat is in strijd met de doel stelling van de VN-vredes- macht", aldus de WDM. In Libanon zitten momenteel ruim 600 dienstplichtigen, terwijl nog ongeveer 900 sol daten in Assen in training zijn voor een vertrek naar Li banon. De Facom, de groot ste organisatie van beroeps militairen in Nederland, deelt de mening van de WDM niet. Volgens een woordvoer der is het niet ondenkbaar dat de situatie in Libanon in de komende dagen nog sterk verandert: „Als Israël zich onder druk van de VN alsnog uit Libanon terugtrekt, is de situatie weer als voor de inval en is de Unifil hard nodig". MIDDELBURG (GPD) - Het openbaar ministerie in Middel burg denkt een grootscheepse fraude in de koppelbazensfeer op het spoor te zijn gekomen. Een groep van 40 politiemensen heeft gisteren op een tiental adressen op Walcheren en Zuid- Beveland huiszoekingen ver richt. Daarbij is de administratie van o.a. montage- en schoon maakbedrijven in beslag geno men. De verdachte bedrijven zijn met name werkzaam in en rond het havengebied van Vlissingen- Oost. Het zou bij de fraude vooral gaan om het niet afdragen van sociale premies over het loon van werk nemers. Ook zijn er sterke aan wijzingen dat er sprake is van be lastingontduiking. Een en ander werd gistermiddag direct na de huiszoekingen bekendgemaakt door de Middelburgse officier van justitie mr. R. Daverschot Hij hield zich op de vlakte over de omvang van de vermoedelijke fraude. Ook wilde hij niet zeggen hoeveel bedrijven mogelijker wijs bij de fraude zijn betrokken. Om de koppelbazenaffaire verder te kunnen ontrafelen heeft het openbaar ministerie een speciaal opsporingsteam geformeerd. In het team werken voorts ambte naren van enkele bijzondere diensten samen, waaronder de Belastingdienst, het Gemeen schappelijk Administratiekan toor en Loontechnische Dienst en de Bedrijfsvereniging Detam. Het Vlissingse politiekorps heeft de leiding van het team. Geen aanhoudingen Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Officier van justitie mr. Daverschot zei te verwachten dat die nog zullen volgen, al zei hij daar in één adem bij dat het wel eens na de zomer zou kunnen zijn. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft een wat onwillige minister Nypels van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening gisteren gedwongen de Kamer via een brief inzicht te verschaf fen over zijn plannen met het wo ningbouwbeleid. De socialist Duinker toonde zich nogal ontstemd over een publi- katie daarover in een krant, om dat hij meende dat het om nogal ingrijpende voornemens gaat. Boos was Duinker tevens over het feit dat Nypels vandaag tij dens een persconferentie deze plannen verder zal toelichten, terwijl de Kamer van niets weet. Nypels meende aanvankelijk dat het weinig zinvol is een dergelij ke brief aan de Kamer te sturen, want het gaat alleen nog maar om voornemens en er zijn nog geen concrete beleidsplannen. Bovendien meende Nypels tij dens zijn eerste korte en voor hemzelf onverwachte optreden in de Kamer dat de kamer de ko mende tijd wel zinvoller dingen te doen heefl dan over zijn voor nemens te discussieren. Dat laat ste kwam de nieuwe bewinds man, die tot voor kort deel uit maakte van de fractie van D'66. op een schrobbering van Duin ker te staan, die opmerkte dat de Kamer zelf wel uitmaakt wat zc van belang vindt. Toen bleek dat ook andere fracties het op prijs stelden een brief van de minister over zijn plannen te krijgen ging Nypels overstag. De eis van verschillende kamerle den dat die brief er zou moeten zijn voordat de persconferentie donderdag gegeven wordt, werd door D'66-fractievoorzitter Brinkhorst enigszins afgezwakt met de opmerking dat de minis-* ter toch de tijd moest krijgen om de brief behoorlijk voor te berei den. Buitenlanders kiezen Raad ALMELO (ANP) - Alle in Almelo wonende buiténlanders van bo ven de achttien jaar - die uit Tur kije, Marokko, Italië en Spanje komen - konden gisteren een raad kiezen die speciaal voor hun belangen opkomt. Van de 2.954 kiesgerechtigden ging ongeveer de helfl naar de stembus, een op komst waarover de gemeente Al melo zich woensdagavond "bij zonder tevreden" toönde. De commissie voor buitenlanders in Almelo gaat het gemeentebe stuur adviseren over woningza ken, sociale zorg en onderwijs. De ervaring van de Turken, Ma rokkanen, Italianen en Spanjaar den was dat zij daar te weinig in vloed op hebben. De raad is ove rigens overbodig als de buiten landers over vier jaar hun stem kunnen uitbrengen in het kader van de gemcenter.-iadswrkHvin- gen Door nu te kiezen voor een eigen commissie kunnen de buitenlan ders al vast wennen aan de gang naar de stembus. Amsterdam zwaar bew. 20 9 0 De Bilt zwaar bew. 20 8 0 Deelen half bew. 21 5 0 Eelde zwaar bew. 19 10 0 Eindhoven onbewolkt 22 10 0 Den Helder zwaar bew. 18 12 0 Rotterdam licht bew. 21 9 0 Twente licht bew. 22 6 0 Vlissingen half bew. 20 11 0 Zd. Limburg onbewolkt 22 11 0 Aberdeen zwaar bew. 14 9 0 Athene onbewolkt 25 18 0 Barcelona onbewolkt 17 0 Berlijn 'zwaar bew. 18 13 0 Bordeaux geheel bew. 32 18 7 Brussel onbewolkt 23 11 0 Frankfort onbewolkt 27 11 0 Genève onbewolkt 29 13 14 Helsinki zwaar bew. 9 0 0 Innsbruck licht bew. 25 13 01 Klagenfurt regen 26 13 04 Kopenhagen half bew. 14 9 0 Lissabon zwaar bew. 26 14 0 Locarno onbewolkt 28 15 0 Londen zwaar bew. 23 13 0 Luxemburg onbewolkt 23 12 Malaga onbewolkt 29 17 0 Mallorca half bew. 29 15 Munchen zwaar bew. 26 13 0 Nice zwaar bew. 24 19 0 Oslo half bew. 16 0 Parijs onbewolkt 25 13 0 Rome half bew- 27 17 0 Split geheel bew. 28 19 0 Stockholm licht bew. 12 2 Wenen licht bew. 27 15 0 Zürich onbewolkt 26 13 0 Istanbul onbewolkt 22 13 03 Las Palmas licht bew. 25 18 0 Tel-Aviv had" bew. u 0 Tunis onbewolkt 29 19 0 ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft een 28-jarige man uit Enschede voor ver krachting van een 25-jarige vrouw conform de eis veroor- deeld tot twee jaar gevangenis- DEN HAAG (GPD) - De Tweede De straf en terbeschikkingstelling de regering. an pleegde de daad in En schede op 6 februari 's morgens vroeg toen de vrouw op weg was naar huis. H. was met proefverlof van een straf van een jaar en drie maanden die hem in 1981 voor een soortgelijk feit door de recht bank in Almelo was opgelegd. Kamer wil op dit moment niet garanderen dat de woningbouw volgend jaar op het huidige peil kan blijven. Een motie van de PvdA waarin die garantie van de regering gevraagd werd, is giste ren afgewezen door D'66, CDA, WD en kleine rechtse partijen. Minister-president Van Agt had al aangegeven dat het op peil houden van de volkshuisvesting „veel moeite" zou kosten. De nieuwe minister van volkshuis vesting Nypels (D'66) kijkt voor de oplossing voor zijn begro tingsproblemen naar de grote be leggers zoals het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Die zou den bereid moeten zijn tegen een lage rente te investeren in huur woningen. Het ABP en andere ADVERTENTIE Grammofoons, jukeboxen, antieke poppen, modeltreinljes. In hef nieuwe Boek van de Maand, .Verzamelen is ook een kunst? vertellen twintig verzamelaars over hun unieke hobby. Een 160 pagina's dik kijk- en leesboek mei 320 prachtige kleurenfoti >'s. Haal 't nu bij uw boekhande T/m 3 juli f 27.50. daarna 14250. De aanbieding geldl t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt fondsen hebben in het verleden laten weten daar niet toe bereid te zijn omdat het de pensioenuit keringen in gevaar zou brengen. Nypels denkt desondanks bin nen een half jaar afspraken te kunnen maken met de geldfond- sen zodat de problemen voor het bouwprogramma in 1983 al zijn opgelost. De Nationale Woningraad zegt naar aanleiding van het optreden van minister Nypels te vrezen dat de sociale woningbouw vol gendjaar met minstens 10.000-zal dalen. De Woningraad gelooft niet in de bereidheid van beleg gers goedkoop geld beschikbaar te willen stellen. Nypels heeft als minister in princi pe drie maanden de tijd zijn nieuwe beleid waar te maken. Hij wil die korte periode benut ten om de woningbouw en stads vernieuwing op lange termijn een heel ander aanzicht te geven dan zijn voorganger Van Dam (PvdA) van plan was. In het kort komen de plannen van Nypels op zes punten neer: - de sociale woningbouw moet voor een groot deel worden gefi nancierd door beleggers (in plaats van door het rijk zelf met goedkope leningen) Beleggers moeten genoegen nemen met een lagere rente opdat de huren laag blijven. Het voordeel voor beleggers is een op lange termijn waardevaste investering, gega randeerd door het rijk; - in de stadsvernieuwing moeten alleen nog kleine onderhouds beurten worden uitgevoerd die dertig- tot veertigduizend gulden mogen kosten in plaats van nu 90.000 gulden. Huurders moeten vrij rijn renovatie te weigeren; - geen verplichte huurharmonisa- tie als woningen door een verhui zing vrijkomen; - een overbruggingsubsidie voor huiseigenaren die door een hoge rente in financiële moeilijkheden komen. In het algemeen nadruk op de koopsector; - werkloosheidsgeld moet gebruikt worden om werkloze bouwvak kers aan het werk te zetten in de stadsvernieuwing. Als proefpro ject wordt een voorstel van het Friese provinciale bestuur over genomen om in de Leeuwarden se w\jk Heechterp woningen te laten verbeteren door werklozen; gemeenten moeten invloed krij gen op de jaarlijkse huurverho ging Naïef De Nationale Woningraad bestem pelt de plannen van Nypels als ..naïef'. Directeur Kempen be kritiseert de minister vooral om zijn idee beleggers tegen een la gere rente in de woningbouw te laten investeren. Hij gelooft niet dat de fondsen daartoe bereid zullen zyn zonder andere finan ciële compensatie „Beleggers zyn echt niet gek. Beter voor be leggers betekent per definitie dat het duurder is", aldus Kempen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7