-c Wat willen de ondernemers van de memobedrijfjes'? Lelden DONDERDAG 10 JUNI 1982 Deze week werd het fabriekscomplex van Clos Leembruggen aan de Langegracht door enkele tientallen jongeren gekraakt. Zoals te doen gebruikelijk willen de jongeren er wonen. Maar dit keer was er meer. Zij willen er ook werken. Werken niet "om zoveel mogelijk geld te verdienen" maar 'leuk' werken met geld als middel: kwaliteit wordt gesteld boven kwantiteit, zelfbeheer van de werkers staat voorop en de bedrijfjes proberen zo milieuvriendelijk mogelijk te ondernemen: zoge naamde 'memo'-bedrijfjes ('mens- en milieuvriendelijk ondernemen'). Langzaam maar zeker groeit ook in Leiden het aantal memobedrijfjes hoewel het aantal nog in geen verhouding staat tot bijvoorbeeld het aantal memobedrijfjes in een stad als Nijmegen. Vanavond om half negen wordt de tweede bijeenkomst gehouden van de op te richten federatie van Leidse memobedrijfjes (plaats: vrijwilligerscentrale, Lan gegracht 246a). In bijgaand verhaal een discussie tussen de een'mans'zaak De Zaailing (kruidenier, Hooigracht), de vereniging Repelsteeltje (voedselbedrijfi Breestraat), stichting Manifest in oprichting (boekwinkel), de coöpera tieve vereniging Stag (drukkerij, Caeciliastraat), vennootschap onder firma De Twaalf Ambachten (klussenbedrijf, Herengracht) en de stich ting Delftse Planwinkel (adviesbureau, Lange Geer 44, Delft). Wat ver wachten deze memobedrijfjes van de verandering van de wereld door het scheppen van nieuwe werkvormen? Met welke problemen hebben vooral memobedrijfjes van doen. Welke concessies moeten worden ge daan aan de principes? En wat is eigenlijk het verschil tussen deze bedrijfjes en de jonge, frisse beginnende ondernemers die in elk gat van de markt duiken? LEIDEN - De Leidse Stag-drukkerij probeert al elf jaar lang zo goedkoop mogelijk drukwerk te leveren, aanvan kelijk voor studentengroepen en later vooral voor buurt en actiegroepen. Drie mensen werken in de drukkers coöperatie voor het minimumloon; om de prijs te druk ken. Toch moet de Stag regelmatig fol ders voor bijvoorbeeld musea drukken omdat de geestverwan ten de Stag toch nog te duur vin den. Drukker Henk Hoonhout voelt zich "behoorlijk in zijn zak gescheten" door de Stadskrant. Een order om dit tweewekelijkse linkse Leidse blad te drukken ging aan de Stag voorbij. De or der ging naar de Rotterdamse drukker Ordeman. Henk: "Drie dagen hebben we zit ten te tellen en te rekenen. De Stadskrant moest in de verkoop een gulden kosten. Onze druk- prijs zat net boven de gulden. En Ordeman bleek voor 35 gulden de kleur erop te kunnen zetten. Voor dat bedrag hebben wij am per een plaat uit de kast getrok ken. We hebben nog voorstellen gedaan: 'Als jullie ons hier en daar meehelpen, dan kunnen we wat van de prijs* afdoen'. Maar van de Stadskrant hebben we niks meer gehoord tot we het eerste nummer zagen, gedrukt bij Ordeman. En nu vraagt de Stadskrant opnieuw of we een offerte willen maken omdat Or deman de drukprijs heeft ver hoogd... De keuze van linkse be drijfjes voor elkaar is ontzettend belangrijk". De Delftse Planwinkel laat heel wat van haar papierwinkel bij de Stag drukken. Dat is niet de eni ge manier waarop de Planwinkel mens- en milieuvriendelijke be drijfjes steunt. De Planwinkel heeft in Den Haag het Adviesbu reau 'AKS' opgezet om mensen in contact te brengen met méns en milieuvriendelijke bedrijfjes of van advies te dienen om zelf zo'n bedrijfje op te zetten. Ook in Leiden geeft de Planwinkel (die hier al bekend is van de begelei ding van de inspraak in verbete ringsplannen en woningonder- zoeken) adviezen. Patrick Boel, één van de tien betaalde krach ten van het Planwinkel-collec tief, adviseert beginnende be drijfjes niet teveel te vertrouwen op de geldbuidel van de over heid: "De overheid heeft toch geen geld. Als Leiden bijvoor beeld vier ton krijgt voor het steunen van kleine bedrijfjes dan verdwijnt de helft meteen in de ambtelijke coördinatie. Krakers adviseren we al om niet meer van de gemeente te eisen dat die hun pand vgrbouwt. Barricadeer het gebouw en verbouw het zelf met eigen geld". Patrick ziet bij kennissen die een bouwbedrijf beginnen enorme verschillen met de Planwinkel: "Het eerste wat zij doen, is een secretaresse achter de telefoon en een dikke wagen voor de deur. Zij willen gigantische sala rissen verdienen. Wij niet, daar om zijn wij ook goedkoper". Maar kleine bedrijfjes op alle ma nieren ondersteunen? "In Delft zit een voedselwinkel die derma te onregelmatig open is dat je dan toch maar naar de super markt gaat". Henk (Stag): "Ik ben ook een tijd met volwaardige voeding bezig geweest maar ik vind het eten te duur en ik vind het vaak niet lek ker ook. Als ik een heel potje pin dakaas van Gaiapolis op mijn bo terham moet uitsmeren om nog wat te proeven... Nee". "Het heeft met je overtuiging te maken of je zo'n alternatieve voedselwinkel binnenstapt", meent Hans Wensveen van klus senbedrijf De Twaalf Ambach ten. "Maar als ik naar ons eigen bedrijf kijk dan stappen wij voor ons materiaal wel bij voorkeur naar de buurtwinkel van de Ma- resingel. Alleen als die niet open is, gaan we naar de Gamma of naar Karwei. Om folders te laten drukken bij de Stag? Voor fol ders hadden we tot nu toe geen geld". Het voedselbedrijfje Repelsteeltje wil ook samenwerking tussen bedrijfjes om acties te voeren. Samen met (onder andere) het tuinbouwcollectief Gaiapolis in Oegstgeest houdt Repelsteeltje een "soja-actie" om er op te wij zen dat sojabonen uit de dicta tuur Brazilië komen. Ook voeren zij een statiegeldactie om flessen en het statiegeld op de flessen weer meer terug te rijgen. Maar Henk (Stag) merkt op dat er bij zijn drukkerij lang niet altijd de tijd is om mee te doen aan acties. "Je drukt een affiche voor een demonstratie. De actievoerders halen het affiche op en jij zegt 'succes' en gaat weer wat anders drukken. Het gevaar bestaat dat je je door het vele werk isoleert". Betaald of onbetaald Bij Repelsteeltje woedt discussie of er meer betaalde krachten moeten komen. Dick van Eg- mond schetst een dilemma: "We proberen meer werkgelegenheid te scheppen maar als we meer mensen moeten betalen, dan worden de produkten in de win kel of de maaltijden in ons eet huis duurder. Dat botst met onze doelstelling om goedkoop vol waardig voedsel te bieden. Bij ons komen vooral jongeren die niet zoveel geld hebben". Repelsteeltje telt twee betaalde krachten: Judv van den Berg en Dick van Egmond die er als dienstweigeraar werkt. Zij hou den met ongeveer dertien vrij willigers het eethuis draaiende terwijl er nog vijftien vrijwilli- ADVERTENTIE-. onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser Hef boek STEEDS; de actuele geschiedenis van de (on)gewone Leienaar. 31 hoofdstukken en 234 foto's in een 200 pagina's dik boek met een formaat van 29 bij 21 centimeter voor slechts een tientje. Dit unieke boekwerk is in beperkte oplage verschenen (duizend exemplaren) maar nog niet helemaal uitverkocht. Rep je daarom naar de de verkoopadressen het kantoor van het Leldach Dagblad, de NS-klosk In de stationshal, de Boekeiler (Breestraat 107), Cazemler (Kopermolen 10), Elve/Labor Vlnclt (Nieuwe Rijn 83), Papermlll (Haarlemmerstraat 211) Walk In Breestraat 163), Zandvliet (Haarlemmerstraat 117) Kooyker (Nieuwe Rl)n 15-16) en muziekcafé Scarabee (Pleterskerkchoorsteeg 24). Erika Bonthond en Hans Wensveen (klussenbedrijf De Twaalf Ambachten): afgeknapt op verpleging en welzijnswerk. gers zijn voor de winkel, de voor- lichtingsgroep en het theehuis dat binnenkort opengaat. "Van het geld dat we overhouden rich ten we zo'n theehuis op of we ko pen er een vierdehands kassa Repelsteeltje werkt al tien jaar vooral met vrijwilligers. Judy en Dick werken meer dan veertig uur in de week terwijl de vrijwil ligers vier of acht uur in de week werken. Dat geeft problemen. "Als je als vrijwilliger zo weinig werkt dan praatje gemakkelijker over de ideale situatie. De rotkar- weitjes zoals de boel opruimen en schoonhouden worden verge ten en komen dus op onze schou ders terecht. Het verloop van de vrijwilligers is ook vrij groot. Het lukt ons nog niet hen er goed bij te betrekken". Beb van Ginkel van de 'gezonde kruidenierszaak' De Zaailing verklaart zich tegen het werken met vrijwilligers. "Met goedko pere prijzen door met vrijwilli gers te werken, zitje het bedrijfs leven in het vaarwater. En moe ten die vrijwilligers dan maar met die sociale toestanden in zee gaan, met alle vernederingen en controles vandien? Met vrijwilli gers ben je net een paar dubbel tjes goedkoper. Wat maken die paar dubbeltjes dan nog uit? De mensen hebben best geld. Het is alleen de vraag waarvoor ze kie zen: voor een auto of voor gezon de voeding". Beb begon bijna vier jaar geleden met de Zaailing: "goede produk ten voor een betaalbare prijs". "We wilden de produkten meer bekendheid geven. We maakten zelf al tien jaar gebruik van biolo- gisch-dynamische produkten". Een jaar later kwam haar man Aad, die inmiddels bij de Grofs mederij was ontslagen, ook in de zaak. En de Zaailing groeide door. Het afgelopen jaar zijn nog twee mensen in dienst genomen. En de winkel is verhuisd naar de grote hal van de failliete boek binderij Van den Berg. Beb: "Wij krijgen mensen binnen die afgeknapt zijn op huisartsen. Als die mensen een verhaal kwijt willen dan moeten er steeds de zelfde gezichten achter de toon bank staan. Of mensen die net iets ergs hebben meegemaakt in de familie...; dat geeft een scho keffect. Als zij bij ons komen dan geven we hen alle mogelijkhe den om de problemen te bespre ken. Dat redt je niet met vrijwilli gers". Klantenbinding Door René van der Velden Adressen voor beginnende memo bedrijfjes: MEMO, Damrak 37 drie hoog, Am sterdam (020-268294); Advieskollektief AKS, postbus 13510, Den Haag (070-463492); Federatie 't Buskruit, Burgemees ter HofTmanplein 10, Rotterdam (010-131170); Delftse Planwinkel, Lange Geer 44, Delft (015-120447); Triodosbank, postbus 55, Zeist, 03404-16544; Kamer van Koophandel Leiden, Stationsweg 41 (144741); Gemeente Leiden, Economische Zaken (254279). linkse boekhandel 'Manifest' die geheel draait op vrijwilligers. Hilde en Arthur zijn enkele we ken geleden ontslagen bij de pro gressieve boekhandel Ruward aan de Breestraat. Halsoverkop hebben zij een actie op touw ge zet om te zorgen dat er toch een progressieve boekhandel zou blijven in Leiden. Veel mensen hebben een gift gestort, rentelo ze leningen gegeven of boeken 'vooruitbetaald'. De financiële actie is tevens een vorm om toe komstige klanten aan de nieuwe zaak te binden. Arthur en Hilde: "Er bestaat op dit moment een kenniskloof tussen ons tweeën en de ander vrijwilli gers maar die moet te overbrug gen zijn. Wij proberen onze ken nis zo snel mogelijk over te dra gen en bovendien zal elke vrij williger niet meer dan één dag in de winkel werken". De boekhan del moet in augustus open. De enige onzekere factor is nog een nieuw "goedkoop huurpand in het centrum". Als het aan Hilde ligt, wordt wel degelijk bekeken of Manifest met betaalde krachten kan werken. Arthur heeft daar een hard hoofd in. Ruward draaide de laatste tijd met forse verlie zen..."Wij willen in de eerste plaats een linkse boekhandel be houden", zegt Arthur. "Dat staat voorop. Dat we met vrijwilligers aan de slag gaan is een prakti sche keus. Arbeidskosten slok ken veel geld op. Dat geld be steed ik liever aan uitbreiding van het assortiment boeken". Hij ziet het niet zitten om bijvoor beeld een boekhandel op de Haarlemmerstraat te openen die Story's en dergelijke verkoopt om daarmee de exploitatie van een linkse boekhandel op een an dere plek rond te krijgen. Arthur Gachend): "In die Story's wordt nou juist verteld datje niet in een linkse boekwinkel moet ko men". Liever klein Erica Bonthond en Hans Wens veen vormen inmiddels bijna een half jaar het klussenbedrijf "De Twaalf Ambachten" dat werkt aan "verhoging van het wooncomfort". Dat betekent klussen van lekkende kranen re pareren tot en met isoleren. "We hebben er lang over gepraat met kennissen voordat we begonnen. Zodoende hadden we toen we begonnen al werk voor drie maanden". Tot nu toe hebben ze precies vier dagen zonder werk gezeten. Maar de. meeste weken zijn overbezet. Het kostte hen een investering van 8000 gulden (inclusief een auto bus). Erica en Hans werken zo veel mogelijk met handgereed schap om milieuvriendelijk te werken. "Dat spul gaat lang mee", zegt Hans. "Maar", zegt Erica, "je vraagt je wel eens af hoe mensvriendelijk je bent als je weer eens een lak moet gebrui ken waarvan je bijna zelf achter over slaat". Erica en Hans steken niet voor niets energie in het vin den van minder schadelijke pro dukten. "Maar het is wel eens moeilijk om klanten ervan te overtuigen dat een minder scha delijk vloerbeschermingsmiddel echt even goed is als het ver trouwde potje van Sikkens" Erica en Hans willen per sé geen groot bedrijf worden. "Dan stink ik erin", zegt Hans. "Dan word ik een rechtse ondernemer. Met een groot bedrijf moet je zoveel con cessies doen in de concurrentie strijd. Ik zou mezelf niet meer in de spiegel durven aan te kijken" Het klussenbedrijf rekent 25 gul den per uur, met z'n tweeën. Dat is goedkoop. De twee willen dan ook "niet schatrijk" worden van het klussenbedrijf. Hans en Eri ca verdienen het minimumloon. Overdag doen zij de grote klus sen. De avonden zijn gereser veerd voor de kleine klusjes zo als lekkende kranen waar de gro te aannemers geen belangstel ling voor hebben. Hans komt uit het welzijnswerk en Erica heeft negen jaar in de ver pleging gewerkt. Op dat werk zijn ze afgeknapt. "De handen stonden er niet meer naar". Teveel werk De anti-kapitalistische principes van de bedrijfjes zijn niet altijd te handhaven vanwege de kapita listische 'buitenwereld'. 'Marke ting' en 'calculatie' zijn geen vie ze maar vertrouwde woorden binnen de mens- en milieuvrien delijke bedrijfjes. Toch zijn prin cipes moeilijk vol te houden in een wereld met 'andere princi pes'. Helen Stolk (Stag): "Eigenlijk zou den bij ons ook 'zwakkere' men sen moeten kunnen werken. Maar dat blijkt haast niet te kun nen. We lopen hier op onze te nen. In ons soort bedrijven moet je veel meer weten dan in andere bedrijven; Het leren van de druk techniek en van de de financiële kant van de zaak is heel, heel zwaar. De eisen liggen erg hoog" Het overdragen van kennis is een traditie in de Stag. Voormalige Stagdrukkers hebben drukkerij en opgezet in Zwolle, Breda en Eindhoven. Helen en Henk heb ben het drukkersvak van voren af aan bij de Stag geleerd. "Maar we kunnen niet teveel vrijwilli gers gebruiken die bij ons wat rondsnuffelen', zegt Henk, "want dan zou het produktieproces ge vaar lopen". Langzaam maar zeker zijn de ellen lange werkweken die de drukke rij maakte, teruggeschroefd. "Onze doelstelling is niet het werken voor het loon. Geld is een middel", zegt Henk. En He len: "Maar als ik er weer een week van zestig uur op heb zit ten, dan denk ik wel: oh God waar ben ik mee bezig". "Zestig uur per week werken is niet mensvriendelijk", consta teert ook het duo van het klus senbedrijf. Maar het is anderzijds regelmatig noodzakelijk om brood op de plank te hebben. Het klussenbedrijf wordt er wel voor aangezien een 'zootje zwart werkers' te zijn omdat Hans en Erica zo goedkoop en bovendien 's avonds werken. "Maar dan la ten we onze inschrijving bij de Kamer van Koophandel wel Arthur Straathof (Manifest) vindt "het belachelijk om zestig tot tachtig uur per week te werken. Daar sla je de resultaten van de arbeidersstrijd mee in de wind". "Dat vind ik nou flauwekul", zegt Patrick Boel (Planwinkel). "Er zijn genoeg mensen die veer tig uur werken alleen maar voor hun loon. Aan hun werk beleven ze helemaal geen plezier. Dan zie je dat ze in hun vrije tijd ook nog eens twintig uur wél met veel plezier voor de voetbalvereni- x zestig uur op heb zitten denk (Foto Leids FotokollektieO ging bezig zijn. Als ik dan vijftig uur fijn werk doe... Dan werk ik nóg tien uur minder". Arthur: "Wat voor perspectief moetje de duizenden mensen dan bieden die een rot baan hebben? Je kunt moeilijk zeggen: ga maar ergens anders werken". Arbeiderszelfbeheer Veel mens- en milieuvriendelijke bedrijfjes hebben veel op met verandering van arbeidsverhou dingen in arbeiderszelfbeheer, in elk geval in hun eigen bedrijf. Maar verandert de buitenwereld ook echt door de snelle opkomst van deze bedrijfjes? Of moeten zij te hard werken om hun eigen bedrijf boven peil te houden zo dat er geen tijd overblijft om sa nten op te trekken? "Doe waar je aanleg voor hebt", meent Beb van Ginkel (Zaailing). "De een begint een drukkerij, de ander een voedingswinkel. Dat begin je niet om eerst en vooral de maatschappij te veranderen. Dat doe je omdat je het zelf leuk vindt". "Ik ben inderdaad met het klus senbedrijf begonnen omdat ik het zelf leuk vond", zegt Erica Bonthond. "Hoewel de wërkwij- ze van ons bedrijf wel invloed heeft op de klanten. Zij merken dat wij de prijs bewust laag hou den. De klanten kunnen bij ons ook zelf meehelpen als ze wil len". "En de roldoorbreking..", zegt haar collega Hans. Erica: "Sommige klanten denken dat ik zijn secretaresse ben". Hans: "Daar kun je je"pislink over ma ken. Erica spreken ze dan niet aan op klussen. Ik moet er eerst bij komen. Voordat je het weet ben je 'de directeur' gemaakt. En daar komt toch al bij dat ik acht jaar technische ervaring heb en zij niet". Erica zegt van feminis me "op tilt" te springen, dus wacht zij toch maar op Hans als de klanten haar niet willen uit leggen wat er moet gebeuren. Hoewel zij daar wel van baalt. Judy van den Berg zegt dat het werk van Repelsteeltje en de an dere alternatieve voedselwinkels wel degelijk effect heeft en heeft gehad op bijvoorbeeld de Waren wet en op voorlichtingsbureaus inzake de voeding. "Inmiddels is er ook een nieuwe voedselschijf van vijf: het is een schijf van vier geworden met meer aandacht voor het plantaardige voedsel en minder aandacht voor het dier lijk voedsel". Hilde van Dijk (Manifest) noemt het "uitstekend" als mensen op hun eigen manier hun eigen werk scheppen maar binnen be staande bedrijven moeten de ar beidsverhoudingen zeker ook veranderen. "Om de onderne mersmacht aan te tasten heb je niet veel aan een linkse boekhan del", meent haar collega Arthur. "Dan heb je meer aan een alge mene werkstaking. In vakbon den en in de grote bedrijven, daar moet je de macht pakken. Het is een illusie om te menen dat memobedrijfjes de doorslag kunnen geven naar een socialis tische maatschappij. Als boek handel voor en door de linkse be weging waarin we zonder ge zagsverhoudingen met elkaar omgaan leveren we slechts een kleine bijdrage aan maatschap pij-verandering". "Ik geloof niet zo in de macht vero veren bij bestaande bedrijven", twijfelt Helen Stolk. "Voordat ik bij de Stag werkte, zat ik bij een klein makelaarskantoor. Daar ging ik zelf meer kapot dan dat ik er wat kon veranderen. De voor beeldfunctie van bedrijfjes als de Stag is erg belangrijk. Het kan andere mensen aan het denken zetten om zonder gezagsverhou dingen te werken. En bovendien wilde ik iets in de praktijk doen. Ik hoor altijd meneren (want het zijn bijna altijd meneren) inge wikkeld over andere arbeidsver houdingen praten, maar ik zie er bij hen weinig van". Henk Hoonhout verwacht evenals zijn Stag-collega weinig van vak- bondsstrijd "wantje blijft praten binnen de bestaande verhoudin gen: de factor kapitaal tegenover de factor arbeid. Kleine bedrijf jes zoals onze drukkerij verande ren best wel iets zonder dat ik al te veel illusies koester. Want het barst van de grootschalige be drijven. En ik zie staalbedrijven ook niet direct kleinschalig wor den. Maar wij laten in elk geval zien dat het ook zonder bazen kan".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4