Gemeente vorderen mag lokalen Endegeest: overschot bedden in regio dreigt Manege uitgebreid Leidse stadsrubriek Z Prot. chr. onderwijs verliest beroepvrije school naar Pasteurstraat door René van der Velden Jaap Visser PvdA LEIDEN LEDENVERGADERING VRIJDAG 11 JUNI A S. Aanvang 20.00 uur in Den bierdeghel II, Nieuwe Rijn 52. Agenda: - bespreking verkiezingsuitslag - kollegevorming - kongres 10 juli 1982 DONDERDAG 10 JUNI 1982 Leiden Daar is een heleboel onrust over ontstaan. Maar de chauf feurs hebben nu geen moge lijkheid om die onrust te ui ten. Bovendien had de redac tie van een taxiblad een hele boel informatie op dit gebied kunnen verschaffen". Binnen het taxiwereldje heb ben wilde plannen geleefd om het belastingkantoor met taxi's te blokkeren als ant woord op de 'belastingactie fooienpot'. Het is er niet van gekomen omdat de eensge zindheid binnen de Leidse ta xiwereld ver is te zoeken. Rob van Kooten heeft dat meerdere keren aan den lyve ondervonden. Op de landelij ke taxidag in Vleuten in no vember 1980 trof Van Kooten slechts één Leidse collega aan. Terwijl het daar toch om het van de grond krijgen van een landelijke cao ging. Ook voorstellen die in 'De Stan- plaats' zijn gedaan voor geza menlijke acties van Leidse chauffeurs zijn allemaal mis lukt. "Van het doel dat ik bij het oprichten van 'De Stand plaats' voor ogen had. is dan ook helemaal niets terecht gekomen", beseft Van Koo ten". De Eltax-centralist is voorlopig niet van plan om zich weder om aan het taxifront te mel den: "Ik zie 't niet meer zitten om zelf nog initiatieven te ne men. Ik zal wel meedoen wanneer andere jongens iets ondernemen maar voorop lo pen doe ik niet meer. Dat heeft in een stad als Leiden geen enkele zin". Volgens Van Kooten zijn ér verschillende oorzaken aan te wijzen voor wat hij de "slo me mentaliteit onder de Leidse chauffeurs" noemt ten eerste het personeels-ver loop dat bij de meeste bedry ven enorm groot is. En tijde lijke krachten rennen nu een maal niet zo hard wanneer het om actievoeren gaat Bo vendien woedt er in Leiden nog altijd een hevige concur rentiestrijd tussen de ver schillende ondernemers. De directeuren gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Dat heeft volgens Van Kooten z'n weerslag op de chauffeurs. Op dc standplaats bij het sta tion lijkt het op het eerste ge zicht altijd een gezellige boel maar in werkelijkheid schij nen de chauffeurs eikaars bumper aan flarden te ryden wanneer zij daar maar even de kans voor krijgen In een stad als Den Haag ligt dat allemaal anders. Van Kooten: "Daar is ook vaak rottigheid maar als er iets ge beurt dan staan de chauf feurs voor elkaar in. Daar leeft het taxigebeuren ook veel nadrukkelijker. Hier is het maar een lauwe bedoe ling voornamelijk gebaseerd op ziekenhuisritjes. Een bloeiend uitgaansleven is er ook al niet. Leiden is geen taxistad", merkt de Don Qui- chotte uit de Leidse taxiwe reld zuchtend op. Wraakactie Met vijf voorkeurstemmen te gen vier voor Harry van Gul den is Niek Blonk herkozen als lid van de Leidse taxicom missie. De machtsstrijd in de Leidse taxiwereld duurt on verminderd voort. Van Gul den over de verkiezingsuit slag "Mijn collega onderne mers zijn voor mij kennelijk nog banger dan voor Blonk...". Eltax-directeur Van Gulden kocht enkele jaren geleden de drie taxi-ondernemingen van Borgerding (Borgcr- dmg's taxi-centrale, de B-tax en Werkhoven) op en werd daarmee de grootste taxi-on dernemer in Leiden. Dat stak de overige vijf ondernemers, vooral omdat Van Gulden zich gedroeg als dé Leidse ta xi-ondernemer. Zo negeerde Van Gulden zyn collega's bij de. overigens mislukte proef met de theater-taxi. Dc ambtstermijn van Niek Blonk (taxibedrijf Kerkhof) als lid van de taxicommissie hep af in dot ommii la waarin ook de politie, kamer van koophandel, verkeers wethouder Cecs Waal en de gemeente zitten, moest een nieuwe taxi-ondernemer worden gekozen De negen Leidse taxi-ondernemingen mochten allemaal één voor keursstem uitbrengen. Van Gulden, als directeur van vier ondernemingen, stemde uiteraard vier keer op zich zelf maar redde het stuk niet Blonk, hoewel ook niet by ie dereen even geliefd, bleef hem een neuslengte voor en is voor vier jaar herkozen. Wil hy over vier jaar wel wnr den gekozen als commissie lid dan zal Van Gulden waar schynlyk nóg een onderne ming moeten opkopen. Fotoboekje met oude ansichten Sancta Maria niet nodig Don Quichotte Vaste krachten Van Voort (links) en Treffers voor de uitgebreide manege van Moedig Voorwaarts aan de Wassenaarseweg. LEIDEN - De manege 'Moedig Voorwaarts' aan de Wassenaarse weg is uitgebreid. De manege, waar met name gehandicapten paardrijden, heeft er zes paar- denboxen bijgekregen, een hooi schuur en een loopstal voor po ny's. De nieuwe uitbouw, die on geveer twee ton heeft gekost, wordt vrijdag door burgemeester Goekoop officieel geopend. 'Moedig Voorwaarts' begon der tien jaar geleden met zes leerlin gen van de Mythyls.chool als le den en twee pony's die geleend werden bij de Wassenaarse ma nege. Na drie jaar van zwerven door Wassenaar en Voorschoten kwam de manege -uiteindelijk tien jaar geleden op haar huidige plaats aan de Wassenaarseweg. Inmiddels telt de vereniging 170 gehandicapte en 80 valide leden die de beschikking hebben over maar liefst 21 paarden en pony's. Volgens de heer Van Voort en Dorien Treffers, twee van de drie vaste krachten van de manege, groeit het aantal leden nog steeds gestaag. Doelstelling van de manege is, naast ontspanning en recreatie, de wel en niet gehandicapte mensen dichter bij elkaar te brengen. Hoogtepunt van deze integratie wordt volgens Van Voort en Treffers bereikt tijdens het jaarlijkse ruiterkamp in Bel gië. "Voor lichamelijk gehandi capten is paardrijden vaak een therapie, het activeert een hoop spieren. Voor geestelijk gehandi capten vergroot de sport hun so ciaal gevoel en eigenwaarde. Ze zijn altijd bezig met andere men sen en vooral ook dieren en dat geeft ze ook veel plezier". Iedere particulier kan lid worden van de manege, maar ook komen er veel leden via Swetterhage in Zoeterwoude, het zeehospitium of de Mythylschool. Overheids subsidie krijgt 'Moedig Voor waarts' niet. De manege wordt draaiende gehouden met de con tributies, giften en geld van de Federatie Paardrijden Gehandi capten. "Rapport over Endegeest tendentieus" LEIDEN - "Endegeest moet een open instituut blijven. Dat is het enige en beste antwoord op kri tiek vanuit de maatschappij, ook al is die niet juist". Aldus rea geerde wethouder Schoute gis teravond op het rapport dat een universitaire vakgroep onlangs uitgaf over de rechtspositie van de bewoners van Endegeest.' Vol gens het rapport van de vak groep is die rechtspositie niet best. "Het rapport is tendentieus en er worden dingen gënsinueerd die niet bewezen worden", zo werd gisteravond in de commissie En degeest gezegd. "Bewust zijn si- - tuaties beschreven in paviljoens waarvan de onderzoekers wisten dat ze bij het uitkomen van het rapport al zouden zijn afgebro ken". Volgens directeur Loose kan het rapport van de vakgroep onderzoekstechnisch zo de prul lenmand in: "En dat geeft de vakgroep nu ook zelf toe". Directeur Lameijn: "We weten dat er nog zaken verbeterd kunnen worden. Daarbij denk ik dan aan de komst van een ombudsman en nieuwe richtlijnnen voor de registratie van dwangmiddelen. Maar die zaken worden al voor bereid in het beleidsplan dat nu voor Endegeest wordt gemaakt". Volgens Lameijn schiet het rap port van de vakgroep ook volle dig zijn doel voorbij. Niet éen be woner van Endegeest heeft ge reageerd op het telefoonnummer dat de vakgroep speciaal voor hen had opengesteld. Eigenaren Blonk en De Groot van de taxibedrijven Kerkhof en De Groot kunnen voor taan rustig slapen. 'De Stand plaats', het Leidse taxiblad is namelijk ter ziele. In dit maandelijkse 'clubblad' voor chauffeurs werden geregeld harde noten gekraakt en kre gen vooral Blonk (omdat hij zijn chauffeurs zou onderbe talen) en De Groot (omdat hij chauffeurs van andere bedrij ven klanten zou afsnoepen) er soms flink van langs. Eind vorig jaar verscheen de laatste 'Standplaats'. Binnen de redactie rommelde het al geruime tijd en uiteindelijk bleef oprichter Rob van Koo ten in z'n eentje over. Van Kooten heeft nog een tijdje geprobeerd de kar alleen te trekken maar besloot on langs om het bijltje er defini tief bij neer te gooien. "Ik had geen zin om er elke maand een hoop centen en vrije tijd in te steken. Bovendien ben ik behoorlijk afgeknapt op de mentaliteit in de Leidse taxi wereld". Van Kooten zette 'De Stand plaats' twee jaar geleden op omdat hij vond dat er vooral op het sociale vlak een hele boel moest veranderen in de taxiwereld. Hij wilde zich sterk maken voor een goeie werktijden-regeling en een arbeidsovereenkomst voor de chauffeurs. Een maand blad zou als bindmiddel voor de chauffeurs moeten die nen. Het is er nooit van geko- Rob van Kooten, centralist bij de Eltax, vormde een redac tie die louter bestond uit col lega's van hetzelfde bedrijf. Kritiek leveren op andere be drijven leverde steevast de reactie op dat het om stem mingmakerij uit de Eltax- hoek ging. Taxi-ondernemers waarschuwden hun perso neel dan ook voortdurend voor de Eltax-kliek. Van Kooten: "Toch waren de meeste chauffeurs altijd ra zend nieuwsgierig naar wat er in 'De Standplaats' stond. We hebben ook echt herhaal delijk geprobeerd om chauf feurs van andere bedrijven in de redactie te krijgen. Maar iedereen haakte af Uit ge makzucht en uit angst voor de baas, vermoed ik" 'De Standplaats' heeft zich nooit zelf kunnen bedruipen. Elke maand moest er geld by. Rob van Kooten plus hond: "Van het doel dat ik bij het oprichten van "De Standplaats" voor ogen had, is helemaal niets terecht gekomen". «Foto Holvast* meer dan honderd gulden. Het blad verscheen in een op lage van ongeveer tweehon derd exemplaren. De adver tentie-inkomsten waren nog geen honderd gulden per maand Maar de wankele financiële ba sis is volgens Rob van Koo ten niet de oorzaak van het verdwijnen van 'De Stand plaats' geweest. Over de vorm en inhoud van het blad ontstond namelijk flinke hei bel binnen de redactie. Van Kooten. "De meeste jongens hadden er ook niet zo veel zin derlijk want de respons was minimaal. Het blad sprak kennelijk niet echt aan. Door dat de animo by de andere redactieleden terugliep, kwam bijna alles op mijn schouders terecht en daar baalde ik op het laatst stevig Na het verdwijnen van 'De Standplaats' moet de Leidse taxiwereld het zonder perio diek stellen. "En dat is vrese lijk jammer", vindt Rob van Kooten, "want er gebeurt ge noeg waar over geschreven kan of liever moet worden. De belasting is op dit mo ment bezig om de chauffeurs flink aan te pakken. Sommi ge chauffeurs hebben aansla gen van duizenden guldens gekregen over hun geschatte neveninkomst aan fooien. LEIDEN - Ten huize van oud-tim merman Adriaan Landman in de Trompstraat is vanmorgen het foto-boekje 'Groet uit Leiden' officieel gepresenteerd. Het be treft hier een persoonlijke collec tie, zoals uit de ondertitel blijkt: 'Oude prentbriefkaarten uit de verzameling van Adriaan Land man te Leiden'. Landmaneen rasechte Leidenaar, is een verwoed verzamelaar. Be halve ansichtkaarten van Leiden bezit hij ook een collectie molen foto' en prenten uit de jaren twintig. Tesamen met Landman heeft fotograaf/filmer Herman Kleibrink een keuze gemaakt uit de foto's, waarbij de belangstel ling vooral uitging naar beelden van Leiden uit begin 1900. De tekst bij de foto's werd verzorgd door Willem Postel. Beiden waren vanmorgen ook aan wezig bij de uitreiking. Een han deling 'die werd verricht door Louis Los, eigenaar van boek handel De Kier, waar 'Groet uit Leiden' werd uitgegeven. Adriaan Landman met zijn gebundelde prenten 'Groet uit Leiden'. Links van hem Louis Los van boekhandel De Kier en daarachter de samenstellers Herman Kleibrink en Willem Postel. LEIDEN - Endegeest, het psy chiatrisch ziekenhuis aan de En- degeesterstraatweg, gaat een brief sturen naar het ministerie. Endegeest is namelijk bang voor uitholling van de ziekenhuizen en oneigenlijk gebruik van bed den wanneer straks ook het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Ma ria in Noord wijk en de Jelgers- makliniek in Oegstgeest A-bed den gaan leveren voor deze regio. A-bedden zijn plaatsen voor mensen die een kortere tijd in een psychiatrisch ziekenhuis verblijven. Nu richt Sancta Maria zich nog Maria mogen voor de directie Endegeest wegblyven. Tot nu toe heeft Endegeest altyd tweemaal zoveel mensen opge nomen dan de andere psychiatri sche ziekenhuizen in de regio sa men. Met zijn 120 A-beddcn heeft Endegeest bovendien bijna nooit patiënten hoeven weige ren. Wanneer de verzorgingsge bieden van de ziekenhuizen straks opnieuw worden inge deeld. zouden er ongeveer 275 bedden in de regio Leiden nodig zijn. En die kunnen Endegeest. Jelgersmakliniek en Sint Bavo leveren zonder de hulp van Sanc ta Maria. Lameijn "Wanneer er teveel bed den in een regio zijn krijg je het gevaar van uitholling van een ziekenhuis Bovendien dreigt een oneigenlijk gebruik van bed den. Ziekenhuizen zouden ge neigd zijn patiënten langer dan nodig op te nemen omdat er toch bedden genoeg zijn. Dat is niet alleen voor Endegeest een be dreiging, maar ook voor de hele volksgezondheid een probleem". Eerder overleg met Sint Bavo en Sancta Maria en ook overleg met de provincie hebben tot nu toe geen oplossingen voor het pro bleem aangedragen. Vandaar dat de commissie Endegeest giste ren besloot de verontrusting aan het ministerie over te brengen. In de notitie die de directie En degeest schreef over de dreigen de overcapaciteit staat dat de provincie om de hete brei heen draait door wel te zeggen hoeveel bedden er in de Leidse regio no dig zijn, maar dit aantal niet uit te splitsen in A- en B-bedden vooral op Noord-Holland, maar het zal zich volgens een plan van de overheid moeten gaan oriën teren op de wijde omstreken van Leiden. Het gaat daarbij dan om ongeveer 200 A-bedden. Ende geest is hier zwaar op tegen om dat dit ziekenhuis zelf al 120 A-- bedden heeft, de Jelgersma straks 40 voor deze regio, en de St. Bavo in Noordwijkerhout zich met ongeveer 120 bedden op deze regio blijft richten. Direc teur Lameijn van Endegeest zei gisteren dat die 280 A-bedden voor de regio Leiden voldoende zijn: de 200 bedden van Sancta eniging bekijkt de komende da gen of het tegen de uitspraak van de staatssecretaris een beroep bij de Kroon instelt. Een woord voerder van het bestuur, R. Pas- ma, kon vanmorgen nog niets meedelen. "We hebben de uit spraak net binnen". Mocht het bestuur nog in beroep gaan dan heeft dat geen directe gevolgen. Het in beroep gaan bij de Kroon heeft geen schorsende werking. Wethouder Van Dam verklaarde gisteravond in de raadscommissie onderwijs zeer gelukkig te zijn met de toewij zing. "De lokalen kunnen nu in gebruik worden genomen. We zullen contact opnemen met het PC-bestuur en bekijken hoe we de verbouwingen op korte ter mijn het best kunnen realise- De Prinses Marijke lagere school aan de Pasteurstraat heeft veer tien lokalen en vijf leerkrachten. Hoeveel lokalen er nu precies leeg staan is nog onduidelijk. In elk geval kan de drieklassige kleuterschool van de Vrije School, die nu tijdelijk onderdak heeft in lokalen van de Louise de Coligny en de Van Voorthuyzen- school, er wordpn onderge bracht. De lagere school van de Vrije School zit in de Obrecht- straat en krijgt het komend schooljaar de beschikking over een noodlokaal van de Rem brandt Scholengemeenschap. Hoewel de vertegenwoordigers van de Vrije School gisteravond redelijk tevreden waren met de ze tijdelijke oplossing, zien ze in de toekomst een eigen school (er is bij het ministerie een plan in gediend voor nieuwbouw in de Leeuwenhoek) als grootste LEIDEN - De drie lokalen van de protestants- christelijke school aan de Pasteurstraat zijn door staatsecretaris Hermes (onderwijs) toegewezen aan de gemeente Leiden. De gemeente, die vorig jaar okto ber als eerste gemeente in Neder land een vorderingsprocedure in gang zette, heeft deze lokalen no dig om de Vrije School Leiden Noord te huisvesten. Het beroep dat de Protestants- Christelijke Schoolvereniging vorig jaar tegen de vordering aantekende is door de staatsse cretaris ongegrond verklaard. Volgens het protestants-christe lijk bestuur was het onmogelijk met twee gezindten in één ge bouw te zitten. Staatssecretaris Hermes schrijft in zijn brief aan de gemeente dat een gescheiden toegang tot de school aan de Pasteurstraat een voudig kan worden verkregen door één van de drie toegangs deuren ten behoeve van de Vrije School af te scheiden. Het bestuur van de PC-Schoolver-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3