"Geen bus tussen oude en nieuwe deel Leiderdorp Vereniging wil snel jeugdhome V) [Le/cfee agenda Greenway misschien gered Duizenden handtekeningen leveren nóg niets op Groep Noord-Hoflanders organiseert zich .SttSf/fk Commissie: Leiderdorpse cafés mogen langer open LEIDERDORP - Er komt voorlopig nog geen busverbinding tussen het 'oude' en 'nieu we' Leiderdorp. De Zuidhollandse districtschef van de NZH, Leeuwenburgh, zei dat vanmorgen nadat hem 6.366 handtekeningen door de Unie Van Vrijwilligers waren overhandigd. De handtekeningen stonden onder een petitie die pleitte voor een der gelijke busverbinding. Op zijn vroegst zal er vanaf mei 1983 een bus rijden tussen de oude en nieuwe wijken van Leiderdorp. DONDERDAG 10 JUNI 1982 D DONDERDAG De UW signaleerde de laatste tijd steeds meer problemen op het gebied van het vervoer tussen de twee delen van Leiderdorp. Vooral bejaarden die in de oude wijken wonen kunnen bijvoor beeld niet of heel moeilijk met het openbaar vervoer naar het gemeentehuis, Winkelhof en de Muzenhof, waar nu de biblio theek zit. Ook het Elisabethzie- kenhuis en Leythenrode zijn moeilijk te bereiken voor deze mensen. Zij moeten dan eerst met de bus naar het station in Leiden of de Acacialaan waar zij moeten overstappen. Bij de Aca cialaan moet men, luidt de Mevrouw Schoonhoven van het UW-bestuur overhandigde districtschef Leeuwenburgh vanonchtend de hand tekeningen van de duizenden Leiderdorpers. klacht, vaak lang wachten en dat is met name in de winter be zwaarlijk. Een omweg via het Leidse station zou erg veel tijd in beslag nemen. De UW besloot naar aanleiding van de problemen een handteke ningenactie te beginnen on danks de terughoudendheid die er bij de stichting is. "De stich ting demonstreert eigenlijk niet", aldus mevrouw Schoonho ven, lid van het UW-bestuur. "Door de vele signalen hebben we toch gemeend actie te moeten ondernemen". En die actie bleek zeer succesvol. Honderddertig vrijwilligers haalden in één week 6.366 handtekeningen op via een huis-aan-huis-actie. De oplossing van het probleem wilde de UW overigens niet geven "want dat is beter aan u vertrouwd", aldus mevrouw Schoonhoven tegen Leeuwenburgh. Maar ook hij had geen pasklare oplossing. Hij verwees naar het onderzoek dat de NZH vorig najaar had uitge voerd onder de gebruikers van het openbaar vervoer. De eerste resultaten komen nu binnen, maar die zijn te laat om nog voor mei 1983 (het tijdstip waarop een nieuwe dienstregeling kan wor den ingevoerd) een geheel nieu we opzet te maken voor alle bus sen die in de Leidse regio rijden. Daarom heeft de NZH besloten de grootste probleemgebieden uit het onderzoek te lichten en daarvoor oplossingen te vinden die nog volgend jaar ingevoerd kunnen worden. De plannen moeten dan wel voor 1 december van dit jaar ingediend zijn bij de rijksverkeersinspectie. Voordat het zover is zal er ook nog een inspraakronde moeten worden gehouden in de diverse gemeen ten. Wethouder Bezemer, die bij de overhandiging van de handte keningen namens B en W aanwe zig was, zei wel toe de inspraak beperkt te houden zodat de plan nen niet nodeloos vertraagd wor den. De NZH mag overigens geen nieuw materieel of extra mensen inzetten om de problemen in Lei derdorp op te lossen. Dat bete kent dat of een buslijn een ande re route krijgt of wordt opgehe ven. Die opheffing of routeveran dering hoeft overigens niet in Leiderdorp plaats te vinden. Het is heel goed mogelijk dat een be paalde buslijn bijvoorbeeld in Leiden wordt opgeheven, zodat er een nieuwe gemaakt kan wor den in Leiderdorp. De laatste tijd zijn er nogal eens VOORSCHOTEN - De on langs opgerichte vereni ging 'Noord-Hofland' in Voorschoten wil op zon kort mogelijke termijn een buurtclubhuis in de wijk met dezelfde naam realiseren. Binnenkort dient zij bij de gemeente een subsidieverzoek in en een uitgebreid program ma van eisen wat betreft de indeling van het neer te zetten gebouw. De activi teiten van de vereniging lijken door een brede groep van Noord-Hoflanct- bewoners, zowel jong als oud, te worden gesteund. Al jaren wordt in deze buitenwijk van Voorschoten geprobeerd iets voor de jeugd op te zetten. Ver schillende groepen hebben zich daar met weinig succes mee be zig gehouden. Vorig jaar pakte het oud-raadslid Riek Eichhorn (PvdA) het initiatief weer op. In december vond het eerste over leg plaats met de gemeente. Daarna bleef het even rustig. Gerda Wassen, één van de initia tiefneemsters van het eerste uur, over die 'rustige periode': "Na december hoorden we niets meer. Toen hebben we de men sen maar zelf opgebeld en kon den we op 25 februari weer op het gemeentehuis komen". Het plan stond op de rails en zette zich langzaam in beweging. Er volgde een principe uitspraak van de gemeenteraad op 26 fe bruari dat er een ruimte voor de jeugd moest komen. De jeugd zelf haalde 500 handtekeningen van symphatisanten op en een tegenactie van Leidseweg-Noord bewoners vond gelijktijdig plaats. De bedoeling was name lijk dat het gebouw aan deze straat zou worden geplaatst en daar voelden deze bewoners niets voor. Op 22 april vond de directe confrontatie plaats tus sen voor- en tegenstanders tij dens een hoorzitting. Een bijeen komst die een zeer tumultueus verloop had. De initiatiefnemers gingen echter onverdroten ver der en het aantal medewerkers groeide gestadig. Dit resulteerde in een vereniging die op 25 mei een feit werd. Begrip "Een vereniging waar de eigen ver antwoordelijkheid van de jonge ren een belangrijk gegeven is. clubhuis voor Noord-Hofland gaat effenen. Naast een jeugdhome wil r i grote We streven er naar dat zowel ou deren als jongeren in de verschil lende groepjes zitten. Op zo'n manier kweek je begrip tussen ouderen en jongeren", aldus Wim Keessen, de kersverse voor zitter. Naast een verenigingsbe stuur zijn er drie vaste commis sies in het leven geroepen. De commissies 'bouw en inrichting', 'beheer en overleg' en 'activitei ten'. Als één van de eerste activi teiten wil de vereniging een jeugdhome realiseren. Daar kun nen dan de jongeren van de wijk, tussen de elf en zestien jaar, hun vertier zoeken. Gedacht wordt aan een kaartje leggen, gezellig babbelen, wat drinken en rustige achtergrondmuziek. Dit zou dan elke dag mogelijk moeten zijn van drie uur 's middags tot tien uur 's avonds. "Het mag niet meer zo zijn dat de jongeren met z'n veertigen bij ie mand thuis gaan zitten, maar in het jeugdhome. Ze moeten een dak boven het hoofd krijgen en ongedwongen binnen kunnen komen", zegt Jan Versieyen, de vice-Voorzitter en de man die zich ook bezig houdt met de acti viteiten. "In een later stadium kunnen er meer gerichte activi teiten komen, denk daarbij aan een filmavond, voorlichtings avonden over bijvoorbeeld alco hol en drugs, werkloze projecten en disco. We beginnen met een voorzichtige start. Wat er in het weekend gaat gebeuren moet nog gepeild worden". Uit handen Naast het jeugdhome, dat onge veer zestig vierkante meter groot moet worden, wil de vereniging nog een ruimte van honderd- twintig vierkante meter. Daar moeten dan de andere activitei ten in plaats gaan vinden, die meer gericht zijn op ouderen. De vereniging is van plan om de bar- exploitatie van deze ruimte ge deeltelijk uit handen te geven. Tijdens de hoorzitting van 22 april waren er twee mensen die wel iets zagen om in de wijk een koffieshop te beginnen. De ver eniging wil nu deze mensen be trekken bij het buurtclubhuis. "Als het huis er komt dan krijgen we geen betaalde krachten, hoe wel we recht zouden hebben op een halve kracht in ons club huis", zegt Keessen. Hij vervolgt met te zeggen dat het tegenwoor dig niet meevalt om mensen zo gek te krijgen dat ze elke och tend in het buurthuis achter de bar gaan staan. "Deze twee heb ben zich aangemeld om mee te doen. Ze weten dat ze niet van de exploitatie kunnen leven". De exploitatie van het jeugdhome zal wel ten goede komen voor de vereniging. "De winst die daar gemaakt wordt door de verkoop van drank is voor de jongeren. In de ochtenduren zullen deze twee mensen dan activiteiten gaan or ganiseren om de tent rendabel te maken en daarnaast kunnen ze dan een centje verdienen", zegt Versieyen. Zowel Keessen als Versieyen zijn ervan overtuigd dat de gemeente deze beheers- constructie wel zal zien zitten. De gemeente zal nog deze maand een beslissing nemen over de plaats van het buurtclubhuis. Vanavond staat de 'realisering van wijkgebouw in Noord-Hof land' op de agenda van de ge combineerde raadscommissie. Het plan de campagne en het subsidieverzoek van de vereni ging zal dan nog niet binnen zijn. Omtrent de hoogte van de subsi die wil de voorzitter van de ver eniging geen exact bedrag noe men. "Het ligt tussen de tien- en twintigduizend gulden. Dit voor meubilair en inventaris". De ver eniging zelf hoopt voor de win termaanden een gebouw te heb ben. Binnenkort wordt in de wijk een ledenwerfactie op touw gezet. Penningmeester Frans Bakker van de vereniging zegt dat de leden nu nog geen bijdra ge hoeven te betalen. "Maar als alles gerealiseerd is zullen de le den wel moeten betalen". Het juiste bedrag zal later nog vastge steld worden. PAUL VAN DER BURG VOORSCHOTEN - Het voortbestaan van de Voor- schotense bioscoop 'Greenway' hangt af van een ge meentelijke financiële bijdrage van 130.000 gulden. De raadscommissie voor welzijn had het er gister avond in ieder geval ontzettend moeilijk mee. Er liggen namelijk bij de gemeente twee subsidiever zoeken: één van de exploitante mevrouw Nieuwen- huizen en een van de stichting tot instandhouding van het Greenwaytheater (SIGT). Zowel PvdA als D'ëö zijn bereid om eventueel 130.000 gulden subsidie te geven. Mevrouw Breunesse (PvdA) hield een beetje nostalgisch verhaal over het leuke theatertje met zeer goede films. De overige commissieleden werden daar niet helemaal door overtuigd. Er ontstond zelfs een fikse ruzie tussen wethouder Marselis (CDA) en De Vries (PvdA), welke laatste de wethouder verweet de boot af te houden. De wethouder bevond zich in het gezelschap van de WD en het CDA, die beiden bereid zijn te praten over subsidie, maar eerst zekerheid willen hebben omtrent het voortbestaan en de nadere financiële gegevens. Ook de woordvoerder van de SIGT kon niet anders dan cijfers geven over 1979 en 1980. De uitkomst van 1981 is nog niet gereed. Alle commissieleden vonden elkaar in het afwijzen van subsidie aan de exploitante, omdat de gemeente moeilijk een commerciële zaak direct kan steunen. De stichting kan eventueel wel subsidie krijgen, maar dan moet het voortbestaan gewaarborgd blij ven. Het probleem is echter dat wanneer de huidige exploi tante, die zestig uur per week maakt, ermee stopt, het hele theater weg is. Besloten werd op korte ter mijn nadere gegevens in te winnen en deze hele zaak nogmaals volgende week te bespreken. Het voorstel van een krediet van 123.000 gulden voor het treffen van inbraakpreventie aan schoolgebou wen werd aangehouden. De commissie was niet overtuigd van de juiste methode. Er wordt uitge zocht of een zogenaamd stil alarm niet beter werkt dan een bel die gaat luiden bij inbraak. Rooftocht duo in binnenstad LEIDEN - Vlak voor sluitings tijd kwam gisteren voor twee inwoners van Voorburg een einde aan het gratis bood- schappendoen. De twee, een 31-jarige man en een 26-jarige vrouw, werden om tien voor zes op de Lange Mare door de politie in hun kraag gepakt. Het tweetal bleek in verschei- Na dene winkels in de binnen stad voor een bedrag van dui zend gulden aan kleding te hebben gestolen. telefonische melding ging de politie op zoek naar het tweetal, dat een nogal verdacht 'koopgedrag' aan de dag legde. In de auto van de man en vrouw uit Voorburg werden maar liefst vijf vuil niszakken en een grote bood schappentas met spijker broeken, shirtjes en jurken aangetroffen. stemmen opgegaan om een buurtbus in te zetten tussen het oude en nieuwe Leiderdorp. Dis trictschef Leeuwenburgh achtte dat - evenals wethouder Beze mer - geen haalbare zaak. Het ministerie zou daar zeer waar schijnlijk geen toestemming voor geven, aldus Leeuwen burgh. Buurtbussen zijn name lijk vooral voor gebieden waar helemaal nog geen busverbin ding is. Die busverbinding is er wel in Leiderdorp tussen de 'ho ven' en het oude dorp, alhoewel die - omdat er overgestapt moet worden - niet voldoet aan de wensen van de gebruikers. Muziek (1) Vrouwenhuis - Hooigracht 72, v feest, 20 uur. Repelsteel - Breestraat 19, lezing over stichting alternatief warenonderzoek, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Mo re than a concert'-Roeland Kerbosch, 20 en 22.15 uur. Augustinus - Rapenburg, optreden de groep Conjunto Yaravi, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat, jamssessie Leidse muzikanten, 20 uur Architektenwinkel - Oude Vest 163, vrij advies van 17 tot 18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrü advies, 20-21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, teL 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Breehuys - Breestraat 19, informatiebu reau Stichting internationale werkkam pen SIW, 16-20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, financiën, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie welijn en huisvesting, 20 uur. Lindehoeve - The Kelley's', vanaf 21.30 Volksdansen In de 'Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp is morgen avond een volksdansinstuif. Kinderen zijn welkom tussen zeven en acht uur. Voor ouderen begint de instuif om acht uur. rde Baha'i In Leiderdorp is morgenavond een gespreksinformatie-avond over het Bah&'i-geloof. De bij eenkomst wordt gehouden aan de Heemraanlaan 6. Begonnen wordt om half negen. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 4 juni tot 11 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. De disco-avond die voor morgen avond is georganiseerd door de stichting jeugdwerk Leiderdorp en het jeugd- en jongerencen trum 'Sjelter* wordt opgeluis terd met een drive-in-show. Be gonnen wordt om acht uur. Het clubgebouw van 'Sjelter' ligt aan de Heemraadlaan in Leider dorp. Muziek (2) De leerlingen van de lessen alge mene muzikale vorming, blok fluit, gitaar en piano van de stichting Muziekonderwijs Zoe- terwoude Rijndijk, zullen mor genavond in 'de Eendenkooi' een uitvoering geven. Aanvang half acht. Muziek (3) In 'de Lindehoeve' in Voorschoten is vanavond een optreden van 'Kelly's Company'. Dit uit Noord-Ierland afkomstige duo begint om half tien te spelen. Morgenmiddag is de discotheek geopend van twee uur voor scholieren, 's Avonds is vanaf negen uur een swingavond met muziek van de Stones, video en een ruilmarkt. Expositie In galerie 'de Pomp' in Warmond zijn tot 12 juli pentekeningen en aquarellen te zien van Hans Finger. Tussen zijn werkstuk ken die hij op zijn vele reizen heeft gemaakt, treft men ook Leidse plekjes aan op de ten toonstelling. Het is de eerste keer dat deze in Leiden woonwachtige kunste naar in Nederland exposeert. Eerder had hij wel exposities in Perth (West-Australié). De tentoonstellingsruimte is ge opend op dinsdag en vrijdag tussen zeven en negen uur 's avonds, woensdag, donderdag, zaterdag en zondag tussen twee en vijf uur en woensdag van tien tot twaalf uur. Fietser geschept LEIDEN - Een 16-jarige fietser uit Leiden werd vanochtend om half negen door een personenwagen geschept op het kruispunt Schuttersveld-Stationsplein en moest met een hoofdwond en schaafwonden worden ovege- bracht naar Academisch Zieken huis. De jongen zou door het rode licht zijn gefietst waardoor de be stuurder van de personenauto die in de richting van de Oegst- geesterweg reed hem niet meer kon ontwijken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - Het tijdstip waarop in Leiderdorp café's en sportkantines dichtgaan, moet worden verschoven van midder nacht naar één uur. Dat is de me ning van de raadscommissie voor openbare orde en veilig heid. Er zal een advies worden opgesteld aan de gemeenteraad om de Algemene Politieverorde ning op dit punt te veranderen. Aanleiding tot de voorgestelde ver ruiming van het verplichte slui tingsuur was een verzoek van de stichting Ruiterschool 'Liethorp' om haar kantine elke avond te mogen openhouden tot één uur. Bij het bekijken van een lijst van verleende ontheffingen kwam de commissie vervolgens tot de conclusie, dat er in de praktijk een aantal permanente onthef fingen worden verleend. Zo is het sluitingsuur van de sportzaal 'Op Dreef één uur, van café Doesbrug één uur en van Wiks Bar afhankelijk van de weekdag tussen twee en vier uur. Ook blijkt dat er regelmatig een malige ontheffingen worden ver leend. Een aantal van deze ont heffingen wordt regelmatig op nieuw aangevraagd, waardoor ze min of meer een permanent ka rakter krijgen. Op deze ontwikkeling wil de com missie met de voorgestelde wijzi ging van de Algemene Politie Verordening inspelen, terwijl men dan tegelijkertijd is verlost van het regelmatig verlenen van vrijstellingen. Tijdens de vergadering werd van politiezijde zelfs voorgesteld, om het verplichte sluitingsuur hele maal af te schaffen. Volgens de politie is dat bijvoorbeeld in de gemeente Alkemade gebeurd en zijn de ervaringen daar gunstig. Zover wilden de commissieleden echter niet gaan. Men is namelijk bang dat na sluitingstijd van de Leidse horecabedrijven een nachtelijke toeloop van cafébe zoekers naar Leiderdorp zal ont staan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 il ontvangen Geen kre tel 07^-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag v vooruitbetaling te vok Bi| automatische overschn|ving geen abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 l.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 57,3 Per post 79.70 Jaarabonnement f 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0,80 Directie G Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, faïrg. Commentator W F J Wirtz tal 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2