Cao-overleg bij Philips mislukt c Kiezen tussen loon, vakantie en vut Nu goedkoop wonen,straks minder pensioen Voortbestaan Spinnerij Nederland op het spel Beurs Amsterdam kort zakelijk morktberichen Om huizenmarkt weer 'los" te krijgen Bouwpakket voor huis Prijscompensatie breekpunt Stroomprijs industrie iets omlaag DONDERDAG 10 JUNI 1982 Economie Belgische benzine Morgen wordt de benzine in België opnieuw duurder. De prijs van superbenzine gaat dan met 3 cent per liter omhoog en die van normale benzine met 2,4 cent per liter. Voor een liter superbenzine geldt vanaf morgen een officiële prijs van 199,2 cent. Normale benzine kost dan officieel 193,2 cent per liter. De prijsstijgingen zijn het gevolg van het oplopen van de koers van de dollar. Effectenveiling Onder grote belangstelling is giste ren op de Amsterdamse effecten beurs een pakket effecten ge veild. De veiling betrof 8.200 aan delen Holland Sea Search (HSS) en 18.000 warrants HSS en 1.013 certificaten Arnhemsche Scheepsbouwmaatschappij (ASM), die in totaal ca. f 1 min opbrachten. De veiling vond plaats in opdracht van de Nederlandsche Midden- standsbank. Een cliënt van de bank had op onderpand van deze effecten geld geleend, maar bleek niet aan zijn betalingsver plichtingen te kunnen voldoen, zodat deze opdracht gaf de effec tenportefeuille van de cliënt te veilen. De aandelen HSS van f 10 nomi naal gingen voor f26,50 van de hand. Op de parallelmarkt deden deze aandelen gisteren tussen de f26,50 en f26,90. De warrants HSS werden voor f 9,50 per stuk verkocht. Cor KBB De kantonrechter in Amsterdan heeft in een geschil tussen d centrale ondernemingsraad ei de raad van bestuur van de Kc ninklijke Bijenkorf Behee (KBB) de Cor in het ongelijk gt steld, zo heeft de KBB bekent- gemaakt. De Cor eiste, dat de raad van bt- stuur een formeel advies van Cor moest vragen over de voo- genomen verkoop van het Hem distributiecentrum Lage Weie bij Utrecht. Dit op grond van en artikel uit de Wet op de Ondern- mingsraden. De leiding van KBB had voonf wel informatie over de transacie gegeven, maa hier geen formie adviesaanvraag aan verbondei Van Gend en Loos NS-dochter Van Gend en Los heeft het nettoresultaat voig jaar zien dalen van f7,3 tot f.,5 min. Het exploitatieresultat daalde van f35,2 tot f 18,4 nm. Voorgesteld wordt het divided te passeren nadat over 1980 og 12 pet was betaald. Het aatal medewerkers in vaste dinst daalde van 8711 tot 8343, zo by kt uit het jaarverslag. Triumph-Adler Triumph-Adler AG (kantooma- chines en apparatuur voor iifor- matieverwerking) hoopt in wee stappen uit de rode cijfers t ko men, een grote in 1982 en een kleine in 1983. Dit heeft de -oor- zitter van de nieuwe directu Pe ter Niedner, gisteren gezegl bij de presentatie van het jarver- slag van deze dochterondrne- ming van Volkswagen overt981. Triumph-Adler heeft 1981 afieslo- ten met een balansverlie: van 197 miljoen mark. In het/oor- gaande jaar was het 79 rnjjoen. Het resultaat zou veel slchter zijn geweest als Volkswage niet had afgezien van een vonering van 250 miljoen mark. D: jaar ziet Volkswagen af van ea vor dering van honderd mijjoci. Groenteveiling Katwijk aan ten Rijn van 9 juni. Andijvie per kg. 29-36; tuinboen 0,98; kroten A 0,41; spitskool 53-58;>ospeen I 1,96-2,24; waspeen AI per kis 8,--11,90; BI 8,--10,-; Cl 5,70-9,-; aanvoc: 52 ton. Prei A per kg. 1,83-2,93; radijsbos) 0,18; sla (natuur) I 0,21-0,29; II 0,0-0.12; bo suien per kg. 36-37; peterselu(krul) 36- 37; selderij 29-37; bloemkool iper bak I 1,07-1,11; 6II 0,23; 81 78-96; 8137-42; 10 IOTTERDAM (ANP) - Sluit een hypotheek af bij het eigen pen sioenfonds tegen een lagere ren te dan de banken rekenen, en ontvang later een geringere pen sioenuitkering. Toepassing van dit idee kan volgens drie mede werkers van de interuniversitai re interfaculteit bedrijfskunde in Delft de vastgeroeste koopwo- ningenmarkt weer "los" krijgen. In het blad Economisch Statisti sche Berichten van deze week beschrijven prof. dr. H. van Don gen, prof. dr. G. Poeth en drs. ir. R. de Groot hun "oplossing" van het probleem van de hoge rente voet. Door een woning te kopen tegen een lagere rente blijft er niet al leen geld over voor andere za ken. aldus het drietal, maar kan de huiseigenaar-bewoner tevens door aflossing van zijn hypo theek vóór zijn pensionering na genoeg gratis wonen op zijn ou de dag. Daartegenover staat dan dat de pensioenuitkering lager wordt als compensatie voor de lagere hypotheekrente. Een argument van drie weten schappers: door een dergelijke regeling krijgen eigenaren met ondraaglijk hoge woonlasten de mogelijkheid om zelf te kiezen uit enerzijds faillissement op korte termijn gekoppeld aan een eventueel hogere pensioenuitke ring later en anderzijds het niet failliet gaan gekoppeld aan lage re pensioenuitkering later. Een hypotheekregeling als voorge steld kan volgens de drie uit Delft bovendien de verkoop van nieuwe woningen bevorderen. Het probleem van de prop in de woningmarkt, de voorraad on verkochte (nieuwe) woningen, kan worden opgelost en de bouw van koopwoningen kan worden aangezwengeld, menen zij. De twee Delftse hoogleraren en de derde wetenschapper vinden dat financiers van hypotheken, in dit geval de pensioenfondsen, de ko per een garantie moeten geven dat hij bij verkoop in elk geval een bedrag terugkrijgt ter groot te van de hypotheekschuld, zo blijkt uit het artikel in Econo misch Statistische Berichten. Dit neemt bij potentiële kopers on zekerheid weg met betrekking tot de ontwikkeling van hun woonlasten. Mocht een veiling van de woning onontkoombaar zijn, dan kan de failliete eigenaar nooit met een restantschuld aan de financier blijven zitten. Het Delftse drietal pleit in het arti kel verder voor belastingaftrek van de aflossing van een hypo theek. De woonlasten worden zo doende lager, terwijl de staat niet bang hoeft te zijn voor een terug val van de belastinginkomsten, doordat de bouw als gevolg van zo n maatregel zal aantrekken, aldus Van Dongen, Poeth en De Groot. Ook steken zij een pleidooi af voor fiscale aftrek van onderhouds kosten. Schilderen, behangen en verbouwen kan - als deze werk zaamheden van het bruto inko men mogen worden afgetrokken uit de "zwarte sfeer" worden gehaald. En dat levert het rijk meer belasting en premies op Bovendien, aldus het artikel, groeit het officiële werkgelegen heid erdoor. EXLOO (GPD) - De Drentse ar chitect Henk Baron heeft een zelfbouwpakket voor een woonhuis ontwikkeld dat slechts 26 000 gulden kost. Voor dat bedrag krijgt de ko per in principe een volledig huis in hout uitgevoerd. Het systeem zou zo simpel zijn dat iedere doc-het-zelver het uit kan voeren. Baron heeft contacten met een bedrijf dat het systeem moge lijk al in november op de markt kan brengen. Het ont werp voldoet aan de model- bouwverordening en tevens aan de rijksvoorschriften. EINDHOVEN (ANP) - De onderhandelingen in Eindhoven tussen Philips en de vakbon den over een nieuwe cao zijn even na middernacht afgebroken. Grootste breekpunt vormde de weigering van Philips om de automatische prijscompensatie te handhaven. 1 0.63; 12 1 0.45. 2 tuks. De Industriebonden FNV en CNV en de Unie BLHP zullen hun le den de komende maand advise ren de voorstellen van Philips zo als die er nu liggen definitief af te wijzen. De federatie van hoger Philipspersoneel neemt een to taal ander standpunt in. Voor de ze werknemersorganisatie is het pakket voorstellen van Philips ARNHEM (GPD) - De stroomprijs voor een flink aantal industrieën gaat binnenkort omlaag. De Ne derlandse elektriciteitsbedrij ven, verenigd in de SEP, hebben gisteren met de Gasunie en het ministerie van economische za ken overeenstemming bereikt over de inzet van meer aardgas voor de opwekking van stroom. Tot eind 1985 zal zo'n 10 miljard kubieke meter aardgas extra worden gebruikt tegen een lage re prijs. De industrie, vooral de groot-verbruikers als Hoogo vens, DSM, Akzo, zullen van de goedkopere stroom kunnen pro fiteren. De prijs per kilo-Watt uur kan met enkele centen wor den verminderd. Door die prijs verlaging kan de industrie haar concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland verbeteren. In Duitsland en Frankrijk zijn de tarieven voor de groot-afnemers lager. De Nederlandse elektrici teitsbedrijven willen de bedrij ven nog meer tegemoet komen door kortingen te geven aan de groot-verbruikers. Bestudeerd wordt nog welke industrieën hiervoor in aamerking komen. Voor verlaging van de stroom prijs hebben de groot-verbrui kers allang gepleit. Zestien grote bedrijven, die hun krachten hebben gebundeld in het samenwerkingsverband In dustriële Groot-afnemers van Energie, hebben de SEP en eco nomische zaken voorgerekend dat de financiële druk door de hogere tarieven nauwelijks meer is te verduren. Een vergelijking met Duitsland toont aan dat de groot-verbruikers 40 miljoen gul den per jaar meer aan elektrici teit betalen. wel aanvaardbaar. "De onderne ming wil niet af van de prijscom pensatie maar er enkel een ande re invulling aan geven", aldus mr. Wim ter Welle van deze bond. Philips wil stoppen met de auto matische prijscompensatie en daarvoor in de plaats te voren vastgestelde loonsverbeteringen geven. Dat komt bijvoorbeeld neer op een loonsverhoging op 1 juli van 2,75 procent. Bij handha ving van de prijscompensatie zouden de werknemers van Phi lips er op die datum met 3,3 pro cent op vooruitgaan. "Wij willen de prijscompensatie handhaven om de koopkracht zoveel mogelijk op peil te hou den. Daarom willen wij dit jaar vasthouden aan het bestaande systeem. Wij zijn bereid om sa men met Philips na te gaan of er volgend jaar niet misschien een ander, beter systeem kan worden ingevoerd. Op dit moment is daar nog niet goed en degelijk over gesproken. Wij vinden dat je geen handschoenen moet weg gooien voordat er nieuwe zijn", aldus Aalko van der Veen van de Industriebond FNV. Hij heeft ook ernstige problemen met de invoering van een nieuw beloningssysteem zoals Philips dat heeft voorgesteld. "Een pari taire commissie van deskundi gen van Philips en de bonden heeft daarover voorstellen ge daan. Philips heeft die op een aantal punten naast zich neerge legd en is met afwijkende voor stellen gekomen". Het plan van Philips om een deel van de eindejaarsuitkering en het vakantiegeld bij het maande lijks salaris te voegen vindt al evenmin genade in de ogen van de Industriebond FNV. "Daar over bestaan nog teveel vragen die na zes gesprekrondes on beantwoord zijn gebleven". Voorstellen van Philips om te gaan experimenteren met deeltijdar beid hebben volgens Van der Veen minder problemem opgele verd, maar ook daar zijn de par tijen niet helemaal uitgekomen. "Wij hebben nog onvoldoende zekerheid over de rechtspositie van de deeltijdwerkers. Philips is wel bereid om een aanzet te maken met een vijfploegen dienst, maar alles bij elkaar is het bod van de onderneming voor ons ook op dit punt te mager". Frits Hanko van de Industriebond CNV zei desgevraagd op één lijn te zitten met de Industriebond FNV. Aanzienlijk genuanceerder tegenover de Philipsvoorstellen staat de Unie BLHP. Ook voor deze werknemersorganisatie blijft handhaving van de prijs compensatie een eerste eis, maar over de andere voorstellen van de onderneming valt te praten, aldus onderhandelaar Ger van Os. "Die andere voorstellen van Philips zouden voor ons geen breekpunt hoeven te zijn als de onderneming bereid zou zijn in ieder geval dit jaar nog de prijs compensatie te handhaven. STAPHORST - Prins Claus heeft kennelijk een hele drukke week. Was hij dinsdag nog op Schiphol om daar het nieuwe vrachtgebouw te openen, gisteren zat hij alweer in Staphorst om de ope ning van het nieuwe gemeente huis te verrichten. Foto: De prins temidden van jeugdige Staphorsters. ENSCHEDE (ANP) - Het voortbe staan van Spinnerij Nederland in Enschede - waar elfhonderd mensen werken - is volgens de ondernemingsraad van het be drijf in gevaar. Komt er geen ex tra subsidie van de overheid, dan kan de Spinnerij naar verwach ting van de OR hooguit nog een jaar doordraaien in de huidige vorm. Geldgevers - zoals de Na tionale Investeringsbank en de ABN - gaan zich dan roeren en zullen het faillissement aanvra gen, omdat leningen niet gedekt zijn. Zo veronderstelt de onder nemingsraad. Het feit dat de in vesteringsbank een overheidsin stelling is doet aan een mogelijke faillissementsaanvraag niets af, meent de OR. De ondernemingsraad vindt dat het beleid van Spinnerij Neder land te veel is gericht op het rek ken van het bestaan van het be drijf, in de hoop dat andere spin nerijen in Europa failliet gaan. De Nederlandse onderneming, waarin destijds tal van spinnerij en zijn ondergebracht, zou in dat geval de afzet kunnen vergroten. De ondernemingsraad noemt dat "een zwak toekomstbeeld". Het is naar de opvatting van de OR intussen duidelijk dat de partici panten van Spinnerij Nederland (dat zijn vooral Twentse wevery- en) geen belang hebben bij het voortbestaan van het bedrijf. De feitelijke situatie nu is dat Spin nerij Nederland haar garenpak ket inkrimpt, terwijl de weverij en garen elders in Europa inko pen, aldus de OR. TERNEUZEN (GPD) - Dow Chemical Neder land wil de 2800 personeelsleden in Terneu- zen, Botlek en Rotterdam volgend jaar laten kiezen tussen loon, vrijetijd of vakantie en vervroegd uittreden. Directeur personeels zaken en lid van de raad van bestuur, R. Ruules, voelt veel voor het plan dat het bin nen een bepaalde grens aan de werknemers overlaat hoe ze een deel van hun inkomen ontvangen. Hij zal het nieuwe beloningssys teem in de loop van '82 bespreken met de ondernemingsraad. Daarbij gaat Dow Che mical er wel van uit dat het kabinet de band breedte aangeeft, de loonruimte die er voor een bepaald jaar beschikbaar is. Ruules presenteerde zijn ideeën gisteren in een toelichting op het sociale jaarverslag van Dow Chemical over '81. Het Dlan. dat in ons land nog vrijwel niet wordt toegepast, biedt mogelijkheden om een deel van de beloning te vertalen in extra vrije dagen, studieverlof, extra pensioenopbouw, werktijdverkorting, vervroegde pensionering enz. Volgens Ruules ligt het draaipunt in de keus tussen meer geld en meer tijd rond de 40, 45 jaar wanneer de kinderen uit huis gaan en er zicht komt op niet direct in de harde valuta te vertalen waarden als vervroegd uittreden, vakantiedagen en studieverlof. Dat het nieuwe systeem, ook wel het cafetaria- systeem genoemd, bij Dow Chemical een vloedgolf van parttime-banen en dus extra arbeidsplaatsen zal scheppen sluit hij niet volledig uit, al lijkt het hem onwaarschijn lijk. De directeur personeelszaken van het chemieconcern baseert zich daarbij op een enquete die in de loop van '81 werd gehou den onder zo'n 2000 employées. 53 procent koos meer salaris als hoogste priori teit, 24 procent voelde voor arbeidstijdver korting, 13 procent voor verbetering van de pensioenen en 10 procent voor wijzigingen in de secundaire arbeidsvoorwaarden. Dow Chemical boekte in Nederland een netto winst van 12 miljoen gulden over '81. Het batig saldo komt volledig voor rekening van belastingteruggave en investeringspremies in het kader van de Wet Investerings Reke ning. In werkelijk bedroeg het verlies een miljoen, evenveel als in 1980. Toen viel het eindresultaat dank zij WIR en belastingen positief uit: 6 miljoen Stafaccountant A. P C. Huijskens toonde zich woensdagochtend echter somber over het lopende jaar dat hij weinig rooskleurig noemde. In een samen met de onderne mingsraad van gebr. Van Heek/ Schuttersveld in Enschede opge telde brochure pleit de OR van Spinnerij Nederland voor een in tegratie van de Nederlandse tex tielbedrijven. Dat wil zeggen een constructie waarin spinnerijen, weverijen, veredeling, confectio neren en handel hun krachten bundelen om goed op de markt vraag te reageren. De overheid zou een begin kunnen maken door Spinnery Nederland, waar van zy groot aandeelhouder is met een beslissende stem. en het grootste confectiebedrijf in Ne derland 'Macintosh, dat voor 66 procent eigendom is van de staat, op elkaar af te stemmen Door de directe betrokkenheid van de overheid bij de weverij en de veredelingssector zouden de ontbrekende schakels kunnen worden ingevoegd, zo staat in de brochure. De ondernemingsraden willen ook een internationaal textielbedrijf van Nederland. Hierby zouden zowel de Europese als de te ont wikkelen textielindustrie in de derde wereld, zich primair op de eigen markten moeten richten. In de aanbevelingen van het bu reau McKinsey aan de overheid om de textiel in Nederland weer gezond te maken zit naar de me ning van de raden te weinig per spectief. Het debat in de Tweede Kamer, dat door de kabinetscrisis is ver traagd. zou in de ogen van de raad wel eens de laatste gelegen heid kunnen zijn waarbij de Ne derlandse textielindustrie als to taal ter discussie staat, want zo snel gaat de aftakeling v.ui él sector DONDERDAG 10 JUNI1982 ACTIEVE AANDELEN DorUchc Pelr. Pref 226.20 2280 145.60 143.50 BINNENLANDSE AANDELEN ACP ADM Am/u AmJ Rubber AMd. Rtjtulf BAM Beek v 26,10 26,50 Dell MIJ. DesMui Gel. Delft. Cer Gerof.br Gleueo HVA-Myei ICC IH C Inte 132.00 131.00 1341.00 1342,00 155.50 156.00 312.00 313.00 79,00 78.00e 39.50 38.00 57.30 56.00 52.00 47,501 170,00 169,50 42.50 42.50 130.00 130.00 177.00c 177.00 209,00 205.00a Uodrt Macintosh MuwPelr. MHVA'dui I. CrecJIet Neflt Ned. Sebeepsbyp 26,60 26.60 103.00 102.50 310,00 310.00 3350,00 3350,00a 108.00 100.00 285.OOd 289,00 Tekfruf TestlelTw Ttlb Hyp B 127.00 125.50 22.00c 22.10 109,50 109.50 BELEGGINGS- INSTITLTEN 128.50 127.70 133.00 133.50 15.90 15.90 GOUD EN ZILVER Goud onbew 27990. zilver onbew 475 BUITENLANDS GELD Doenar h roon ihillinff11 AMSTERDAM (ANP) - De beurs was vandaag erg onder de indruk van de zich nog steeds uitl-r. i dende oorlog in het Midden-Oos ten. de Falkland oorlog (Malvi- nas) en een slechte ontwikkeling op de Amerikaanse beurs, waar de Dow Jones-index royaal be neden de 800 op 795 belandde Behalve de slechte economische situatie en het begrotingstekort van tegen de 100 miljard, speel de ook in Amerika het conflict in het Midden-Oosten met alle kan sen op een uitbreiding van de vij andelijkheden een rol Amster dam opende al flink lager en in het eerste halfuur van de handel breiden de verliezen zich als een olievlek over een breed front uit. De bankaandelen lagen fors aange boden. Dit kwam ABN op eer. verlies van 4,50 te staan op 280,50 Amro bank volgde in haar kielzog met een daling van l 1 1<) 'ip I 4H.40 >«)k de andere financiële waarden moesten het ontgelden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23