Excelsior moet aankloppen bij Feyenoord Gelijkspel hockeyteam C Menotti: "Ik kan niet langer tegen deze stress" D- Uittocht spelers na promotie Publiek winnaar in Venlo Visum voor echtgenote Kortsjnoi Jan Boskamp naar Lierse DONDERDAG 10 JUNI 1982 Sport ALICANTE - In het schitteren de Villa Montiboli, even bui ten Alicante, heeft Argentinië de tenten opgeslagen. De temperatuur is er 's middags 35 graden en soms meer. Rond de verblijfplaats van de Argentijnen is veel bewaking om onwelkome gasten op af stand te houden. Bij de aan komst in Alicante, afgelopen week, was het qua drukte meteen al prijs. Tientallen verslaggevers van kranten, tv- en radiostations verdron gen zich rond het selecte ge zelschap uit Buenos Aires. Af en toe kwamen toeschouwers akelig dicht in de buurt van halfgod Maradona, maar zo dra agenten die opdringerig heid bespeurden, werd de menigte op hardhandige wij ze teruggedrongen. Menotti, die uiteraard rekening had gehouden met deze massale belangstelling, liet het voor alsnog rustig over zich heen gaan. Hij vertoonde geen spoor van nervositeit, al is hij het wel degelijk, zoals Argen tijnse journalisten beweer den die hem de afgelopen Menotti maanden bijna dagelijks be zig zagen. Want in Menotti's hoofd speelt op dit moment meer dan al leen die leren knikker. Voor al Engelse journalisten vin den het nu uiteraard belang rijker hoe - met het oog op de Falkland-gebeurtenissen Menotti zich politiek opstelt. Maar hij houdt zich wijselijk op de vlakte. „Ik lees en weet alles over deze politieke kwestie", zegt hij met een bromstem. „Maar verwacht van mij geen oordeel. Ik kan op dit moment onmogelijk uitspraken doen over deze kwestie. Ik heb een paar maanden geleden al erg veel gezegd in een weekblad. Van die woorden trek ik overi gens niets terug. Ook al heb ik er problemen mee gehad". „Wat ik precies gezegd heb? Minder vleiende zaken over Argentinië. Dat het land ze ker niet als 'vrij' bestempeld mag worden en dat de kran ten en televisie het volk be wust veel onthouden. Over voetbal mag wel alles worden geschreven, maar er is na tuurlijk meer te doen in Ar gentinië. Ik heb het recht om voor mijn mening uit te ko men. Eventuele consequen ties zal ik altijd aanvaarden". "Er is zijdelings veel druk op mij uitgeoefend om mij voor taan van negatieve opmer kingen te onthouden. De ko mende vijf weken zal ik mij daar aan houden. Niet omdat ik bang ben geworden, maar wel omdat ik nu mijn doel moet bereiken waarvoor ik vier jaar heb gewerkt. Dat is de prolongatie van de we reldtitel". Doping Hoe belangrijk was de we reldtitel voor Argentinië in 1978' „Voor het Argentijnse volk was de overwinning tegen Hol land van zeer groot belang. Het land - en dat weet ieder een - heeft veel problemen. Van economische en sociale aard. In die vijf weken was het volk in staat om alles even te vergeten. Het was als een soort doping voor de In 1978 was Ménotti even be langrijk als de president van Argentinië. Nu evenwel is er veel kritiek op zijn werk ge weest met name omdat de re- sulaten in de oefenwedstrij den tegenvielen. Menotti: „Wij verloren van Po len en de wedstrijden tegen Bulgarije, Roemenië, Rus land en Tsjechoslowakije lie pen ook niet goed. Ik heb veel kritiek gehad tijdens de afgelopen maanden. Niet om dat ik veranderd ben, maar omdat de miljoenen Argen tijnse voetbalfans sedert 1978 alleen met overwinningen te vreden zijn. Maar het gaat uit eindelijk om het resultaat in Spanje. De rest is toch zeker bijzaak?". Commerciële inslag Volgens Argentijnse journalis ten hebt Menotti te lang ge teerd op het succes van 1978 en zich te veel met de com mercie beziggehouden, voor al met het oog op uw eigen portemonnee. Als voorbeeld wordt de wedstrijd Brazilié- West Duitsland genoemd in Rio de Janeiro, die hij op kos ten van de voetbalbond bij woonde, maar waar hij in werkelijkheid het commen taar verzorgde voor een Bra ziliaanse tv-zender, waarmee hij ook nog eens achtduizend dollar verdiende. Menotti, nu duidelijk geirri- teerd: „Met dit soort zaken heeft niemand zich te be moeien. Ik heb die wedstrijd bekeken om een indruk te krijgen van beide teams. Mag ik geld verdienen als een tv- station mij inhuurt om com mentaar te geven? Ik weet waar die kritiek vandaan komt. Van mensen die my het succes van 1978 misgun nen. Als wij in onze oefen campagne wel steeds gewon nen hadden, zou niemand zijn mond hebben openge daan. De druk op mij is erg groot. Alles kan verkeerd worden uitgelegd. Het is daarom dat ik het voor gezien houd na deze wereldbeker. Langer dan zeven jaar is deze stress niet te verdragen". „Het is zo goed als zeker dat ik voor pakweg vier jaar naar Europa kom. Er zijn genoeg clubs waar ik aan de slag kan Ik hoef maar ja te zeggen. Ik houd. al kom ik uit een La- tijns-amerikaans land, ook van het Europese voetbal. Techniek, kracht, snelheid. Dat vind je ook in Europa. Al zal ik wel heel selectief te werk gaan bij de keuze van mijn club. Sedert 1978 is mijn naam gevestigd. Ik weet dat drommels goed. Ik maak daar geen misbruik van maar wel gebruik. Dat doen ook Happel en Michels sedert zij in Nederland ooit succes had den in het Europese voetbal". VELSEN (GPD) - Excelsior heeft zijn verblijf in de eerste divisie tot een minimum weten te beperken. De Rotterdamse club werd gisteravond door een 1-1-gelijk spel tegen Telstar winnaar van de na-competitie, waardoor het na een jaar afwezigheid met Fortuna Sittard en Hel mond Sport terugkeert naar de ere-divisie. Excelsior toonde zich onbetwist de sterkste van het groepje van vier, dat om een promotieplaats vocht. Telstar viel al snel weg en ook Heerenveen en VW waren halverwege in feite al kansloos. Beide ploegen kregen echter af gelopen zondag toch weer enige hoop door de overwachte 0-4-ne- derlaag van de equipe van Hans Doijee tegen VW. Dat de door VW toegebrachte klap nog nawerkte lieten de spe lers van Excelsior in de eerste helft op „Schoonenberg" duide lijk blijken. Telstar zag Excelsior in de eerste twintig minuten als een simpele sparring-partner en nam in de zevende minuut door VENLO - FC VW en Heeren veen hebben gisteravond in Venlo ruim tienduizend toe schouwers, onder wie de bondscoaches Kees Rijvers en Rob Baan, een heerlijke voetbalavond voorgescho teld. Het speelse voetbal van de VW-aanvallers met Taihut- tu als absolute uitblinker bracht de Heerenveen-de fensie al direkt in moeilijk heden. Toch duurde het nog tot de achttiende minuut voordat VW kon scoren. Taihuttu ging weer vloeiend langs een tegenstander en zijn voorzet bereikte Verlijs- donk, die inkopte: 1-0. Heerenveen kon nog geen af doend antwoord vinden op de wervelende Venlose aan vallen en kwam voor de rust maar tot één goede actie door Schutting die met een enorm schot de lat trof. In de tweede helft kwamen de Friezen, die het de Venlona- ren vooral in de beginfase moeilijk begonnen te ma ken, tot enkele gevaarlijke aanvallen, in de 5de mi nuut kwam een vrije trap van Gotink via in valler Hoekstra bij Bosman die Vooys kansloos maakte, 1-1. VW beeft er daarna alles aan gedaan om weer op voor sprong te komen maar de Venlonaren misten opgeleg de kansen. Dat het in de slotminuut toch nog 1-2 werd door Bosman was niet zo belangrijk meer. Toen hadden de honderden transistorradio's het pu bliek al laten weten dat Ex celsior naast Telstar was ge komen en dus zou promove ren. Ben Haverkort al een 1-0-voor- sprong. Excelsior kreeg na de moeilijke openingsfase de zenu wen enigszins onder controle, waardoor het zich wat meer op de helft van de Velsense oppo nent durfde te wagen. Dat leidde in de 26e minuut tot een uitste kende kans voor Piet den Boer. De naar Mechelen vertrekkende spits kopte het leer goed in, maar de bal stuiterde over de lat. Alles wat Excelsior was zakte in de rust de moed in de schoenen, toen de speaker bekend maakte, dat de stand bij WV-Heeren- veen 1-0 was, waardoor de Venlo se ploeg in theorie ere-divisionist was. In praktijk had Excelsior nog 45 minuten om iets aan de achterstand te doen. Boere Trainer Hans Doijee zette amateur- international Remco Boere naast Den Boer en Piasmans in de spits. Vanaf het middenveld en de zijflanken werden de ballen constant en in hoog tempo hoog voor het doel van Jan Neder- burgh gebracht. Telstar hield stand tot de 78e minuut, toen ging het door de knieën. Scheidsrechter Draaisma kende Excelsior een penalty toe, omdat de uitstekend spelende voor- stopper Marcel Liesdek hands maakte in zijn poging om Remco Boere het spelen te beletten. Piasmans, die definitief naar FC Twente gaat, schoot de bal ver volgens van de penaltystip hard in: 1-1. In het resterende gedeelte hield Excelsior het gelijke spel vast, zij het dat de zenuwen nog nadrukkelijker dan aan het be gin van de wedstrijd een rol speelden. De bal werd meerma len „blind" de tribunes ingeramd en met succes, want Telstar kwam amper meer in balbezit. Na afloop werd trainer Hans Dor- jee door een honderdtal meege reisde supporters op de schou ders genomen. De fans beschou wen hem als de man achter het succes. Het bestuur van Excel sior is evenwel een andere me ning toegedaan, aangezien het voor het volgend seizoen Rob Ja cobs van SW heeft aangetrok ken. Doijee gaat zoals het er nu naar uit ziet een tijd als werkloze voetbal trainer tegemoet. „Ik heb in ie der geval tijd genoeg om even uit te rusten van de wedstrijd van vanavond, want daar ben ik wel een paar jaar ouder van gewor den. Ik heb me enorm zitten, ver bijten", aldus een wrange Hans Doijee. Over de nabije toekomst van Excelsior is Doijee optimis tisch gestemd, mits er verster king komt. Doijee: „De hele voorhoede (Den Boer, Boere, Piasmans - red.) vertrekt en zonder volwaardige aanval kun je het wel vergeten in de eredivisie. Gelukkig voor Ex celsior wordt het samenwer kingsverband met Feyenoord verbeterd, waardoor spelers die bij Feyenoord uit de boot vallen (bijvoorbeeld Carlo de Leeuw - red.) bij Excelsior terecht kun nen". Voor de rest evenwel moet Excelsior het doen met talentvol le amateurs waarnaar nu nog ij veriger zal moeten worden ge zocht. Of dat echter een gezonde en verantwoorde basis is voor een rentree in de eredivisie valt te betwijfelen. De eindstand van de nacompetitie: 1. Excelsior 6 3 2 1 8 9-6 2. Heerenveen 6 4 0 2 8 5-6 3. FC VW 6 2 1 3 5 10-9 4. Telstar 6 1 1 4 3 6-9 Rini Piasmans (links) en trainer Hans Dorjee namen gisteravond afscheid van Excelsior, nadat de club zich had verzekerd van promotie naar de eredivisie. Piasmans vertrekt naar FC Twente, Dorjee schaart zich (voorlo pig) onder de groep werkloze trainers Rugblessure Kruize speelt Westduitsers bijna in kaart MOSKOU (Reuter) - De echtgeno te van schaakgrootmeester Vik tor Kortsjnoi heefl gisteren be kendgemaakt dat haar een visum is toegekend om zich bij haar man in het westen te voegen. Bella Kortsjnoi vertelde telefo nisch aan het persbureau Reuter vanuit Leningrad dat zij en haar zoon Igor maandag opgeroepen waren door het emigratiebureau, waar werd gezegd dat zij per 27 juni dc Sowjet-Unie konden ver laten. Viktor Kortsjnoi besloot zes jaar geleden in Nederland achter te blijven. Enige tijd later vestigde hij zich in Zwitserland. Zeldzaam Waarnemers in het westen menen dat het verstrekken van uitreisvi sa aan familieleden van gevluch te ex-Sowjetburgers hoogst zeld zaam is. Normaal gesproken wordt een verbod zich bij een dissident te voegen gezien als een ijzeren wapen om mogelijke overlopers bij voorbaat te ont moedigen. Volgens westerse di plomaten kan een uitzondering in Kortsjnoi's geval worden ge maakt wegens speciale omstan digheden. Dit betekent geens zins een algemene versoepeling van het emigratiebeleid BRUSSEL (Belga) Jan Bos kamp, ooit speler bij Feyenoord, is tot een overeenstemming ge komen met de Belgische eerste- divisievereniging Lierse SK. De al sinds vele jaren bij RWD Mo lenbeek voetballende midden velder, die dit seizoen bij de Brusselse club in een conflict-si tuatie verzeild raakte, tekende een contract bij Lierse voor de duur van twee jaar. Tony Woodcock heeft een contract voor een jaar getekend bij Arse nal. Met de overgang van de 27- jarige spitsspeler naar de Lon- dense eerste-divisieploeg is een bedrag van 500.000 pond sterling (2,3 miljoen gulden) gemoeid. De Engelse international heeft drie jaar bij 1. FC Köln gespeeld. Arsenal, dat het afgelopen seizoen als vijfde in de eerste divisie ein digde, had eerder de Joegoslavi sche international Vladimir Pe- trovic gecontracteerd. AMSTELVEEN - De rug blessure van Ties Kruize heeft Nederland bijna een nederlaag tegen aartsri vaal West-Duitsland be zorgd. Via een helft uitste kend hockey werd een ge lijk spel van 3-3 bereikt, maar als bondscoach Wim van Heumen niet rigou reus het mes zet in het gokspelletje, wordt het schier onmogelijk de Champions Trophee in de prijzenkast van de hoc- keybond te houden. Kruize, de Haagse spelmaker, haakte tijdens de warming up af, waardoor twee uitgedokterde concepten in een tijdsbestek van vijf minuten moesten worden ge wijzigd. Die drastische omscha keling pakten niet alle spelers op, waardoor de Duitsers terecht ontevreden mochten zijn dat ze bij rust slechts met 1-0 leidden. Dat ze de volle buit, na twee ne derlagen niet konden incasseren, werd als een teleurstelling erva- Van Heumen was de eerste om toe te geven dat de preparatie op het spelconcept en de alternatieve corner met Kruize en Bouwman op deze manier als waardeloos de prullemand in kon. Hij moest teruggrijpen op de ploeg die op de openingsdag de verzamelde hockeyelite had verrast met een overwinning op Australië. Het „never change a winning team" hangt ook Van Heumen aan, maar hij kan en wil er niet om heen dat je Nederlands beste technicus eigenlijk niet op de re servebank kunt laten zitten. Daarom koos hij voor Kruize, ten koste van de Hattemmer Erik Pierik. De Westduitse aanvoerder Michael Peter ging zijn teamgenoten voor in de jacht op succes en toen de razendsnelle Stefan Blocher, die harder op weg is een legende te worden en Ekkardt Schmidt voelden dat Arno den Hartog en Diepeveen geen grip op hen en de bal hadden, bleef Nederland slechts overeind via Van Asbeck, de ongekend koele libero Job van der Have en doelman Pierre Hermans, die echter evenmin kon voorkomen dat Blocher de verhouding ook in de score tot uitdrukking bracht. Maar, wat de Duitsers zeker niet hadden verwacht was de revival van Oranje, dat niets te verliezen had en de 6000 toeschouwers wat meer wilde bieden. Tom van 't Hek draaide de rollen om. Oppo nent Gerd Bachmann zag de Am sterdamse student aan alle kan ten langs flitsen en toen Maarten van Grimbergen het vizier ook op scherp had gezet, wankelde de Duitse defensie, die zich voll- dig het bos in zag gestuurd door Van Grimbergen en afmaker Pie rik. Op dat moment leek Oranje recht op een hoge score af te stevenen. Job van der Have herinnerde zich echter het moment waarop de Duitsers terug konden ko men. „Ik speelde een bal op de voet van Diepeveen. De strafcor- ner hamerde Blocher binnen, waarna Schmidt van onze aan vallende overmoed gebruik maakte via de counter. Sta je dan plotseling op 2-3, dan moet je te vreden zijn dat Bouwman ons via een strafcorner nog langszij schiet" En toen pas beseflen de Nederlan ders dat hun agressie de Duitsers in de kaart speelde. Ze namen gas terug, Diepeveen legde Schmidt aan banden en Den Hartog verloor Blocher niet meer uit het oog. Die tempoverlaging, waarbij het risico werd gemini- seerd, had Van Heumen bij 3-2 willen zien. „Dan ontbreekt de man die het sein geeft Op zo'n moment moet je je wil aan de te genstander opleggen, tonen dat je hem de baas bent", aldus de coach die zich in de uitslag wel kon vinden gezien het beroerde optreden voor de rust, maar ook inzag dat de definitieve opstel ling eerder bekend dient te zijn Tom van 't Hek, dn- Jenniskens de mogelijkheid bood om Orarye alsnog aan de winst te helpen, omdat hy zowel Bachmann, Trump als Peter voor schut zette, geloofde eerder in een angstcom plex. „Als je vermoedt dat de Duitsers fanatiek te keer zullen gaan omdat ze niet nog eens wil len verliezen en je geefl ze even de ruimte om hun voornemen tot uitvoer te brengen, dan mis je zelfvertrouwen. Na onze over winning op Australië valt me dat eigenlijk bitter tegen. De uitslag ook". 1 Pakistan 2. India 3 Nederland 4 Australië 5 W-Duitsland 6. Sowjet-Unie 3 2 1 0 5 15-7 2 2 0 0 4 7-4 2 1 1 0 3 7-6 .20111 7-8 3 0 12 1 6-12 2 0 0 2 0 4» Pakistan moet punt afstaan AMSTELVEEN - In een meesle pend duel, dat werd gespeeld in het kader van het toernooi om de Champions Trophy, hebben de Australische hockeyers na een 4- 2 achterstand Pakistan een 4 4 gelijkspel afg«-dwongen Voorde 'Aussies' scoorden Haselhurst, Davies. Irvine en nogmaals Da- vies Bij de Pakistani troffen Manzoor sr (2x), Hanif Khan en Hasan Sardar de roos f'HZAKE HET BRITS-FRANSE CONFLICT. INZAk-E S/A// HEEFT 7SJEO/0 S/Oiv, DE K^sTT V/VJ &/OS/AU/> Cf.KOZEM EO V/TQSWF/r Jp'\ staat /5chtej? £^<^2 w/ll FAAk/X/?//- J" (&ïzote sf£\nninö cos in londen en hlpjs maai? v n(5ö meet? in fSy^N A//ÉOU Z££ZA/JO W1' met rr UA7 MCé/£N US CC£AJ?0

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13