LEIDSCH DAGBLAD Kinderbijslag fors omlaag VS-veto voorkomt vonnissen Israël Lubbers: "WD is dubbel slachtig" Afblijven van cao's" VAN AGTIII DEN UYL fü Nypels wil ander woningbouwbeleid Zigeunerkoning krijgt jaar voorwaardelijk Zesvoudige Belgische moordenaar weer gepakt Van Brienenoordbrug krijgt acht rijstroken Bezuiniging moet dit jaar 150 miljoen opleveren WOENSDAG 9 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36799 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M. Schuurmans Ad|.-hooldredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau WiteS^H 23nBGl«*« VoorMrn woo**» AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft van daag zigeunerleider Koko Petaio wegens bedreiging met openlijk geweld veroordeeld tot een ge heel voorwaardelijke gevange nisstraf van een jaar en een geld boete van vierduizend gulden met een proeftijd van drie jaar. De officier had twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk geëist. Petaio drijft volgens de officier al jarenlang verzekeringsmaat schappijen tot wanhoop met du bieuze schadeclaims, waarbij hij, als er onenigheid over de afwik keling van de schade onstaat, di rectieleden van de maatschappij en zou bedreigen met lichame lijk geweld. Volgens een getuige is de zigeuner leider in de afgelopen vier jaar tenminste een miljoen gulden rij ker geworden via een zestal scha declaims. HAARLEM (ANP) - De Haar- lemse politie heeft vannacht de zesvoudige Belgische moordenaar Freddy Horion (34) aangehouden. De op 1 mei uit de Leuvense ge vangenis onsnapte Belg zat in een bouwkeet aan de Suri- nameweg. Bij zijn aanhou ding was hij niet gewapend en pleegde geen verzet. Freddy Horion zat in de Leu vense gevangenis een levens lange gevangenisstraf uit we gens moord op zes personen. Op 1 mei wist hij samen met een 30-jarige Nederlander uit die gevangenis de benen te nemen. De Rotterdammer zat daar een straf uit wegens vier gewapende overvallen. Hij werd al op 12 mei in Den Haag aangehouden. De Haarlemse politie werd gis teravond gewaarschuwd dat de bouwkeet zou zijn gefor ceerd. Bij aankomst bleek de deur van binnenuit te zijn ge sloten. Toen de politie de deur opentrapte kwam een man tevoorschijn die een op lettende politieman deed denken aan het signalement van de gezochte Belg. Bombrief voor Duitse firma's WIESBADEN (Reuter) - De poli tie heeft Westduitse firma's die relaties onderhouden met de Verenigde Staten, gewaar schuwd, nadat negen bedrijven in Noordrijn-Westfalen bombrie ven hadden ontvangen. De politie zei gisteravond, dat de brieven waren geopend, maar dat de springstof niet ontplofte. De enveloppen bevatten onder meer de tekst: "We wensen de president en zijn vrienden een vurige ontvangst". Dit laatste slaat op president Reagan, die vandaag in Bonn zou arriveren. DEN HAAG (GPD) - Verkeer en Waterstaat heeft een defi nitief plan voltooid voor verbreding van de Van Brie nenoordbrug tot acht rij stroken. Daarin wordt het doorgaande verkeer geschei den gehouden van het plaat selijke. De kosten zijn be groot op 250 miljoen gulden. In zijn tegenwoordige vorm is de Van Brienenoordbrug, belangrijke schakel in het randstedelijke noord-zuid- verkeer, al vele jaren een knelpunt doordat de zes rij stroken voor het autover keer onder de overspanning- boog ontoereikend zijn. De ruimte buiten de boog wordt in beslag genomen door fiets- en voetpaden. Al onder minister Westerterp werd een plan ontwikkeld voor verbreding van de parallel stroken. Volgens het nu voltooide plan krijgt de bestaande over brugging een parallelbrug („westelijke aanbouwbrug") waarvan de boog zal worden vastgelast aan de bestaande boog. De Israëlische premier Begin omhelst majoor Haddad, aan wie hij gisteren kasteel Beaufort overdroeg, het voormalige Palestijnse bolwerk dat Israëlische troepen deze week veroverden. NEW YORK (Reuter/AFP/UPI/AP) - De Verenigde Staten hebben vannacht hun veto uitgesproken over een door Spanje in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ingediende ontwerp-resolutie, waarin werd geëist dat binnen zes uur alle vijandelijkheden in Libanon zouden worden gestaakt. De Amerikaanse vertegenwoordi ger, Jeane Kirkpatrick, zei dat de tekst van de resolutie, die door alle overige veertien leden van de Veiligheidsraad werd ge steund, niet voldoende even wichtig was. Hoewel het ontwerp Israël niet met name noemde, werd daarin een veroordeling uitgesproken over het niet opvolgen van eerdere oproepen van de raad voor een bestand in Libanon. De Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO en Libanon hadden al laten weten hieraan gevolg te willen geven, maar Israël had dat niet gedaan, zodat de Spaanse ont werp-resolutie duidelijk tegen dit laatste land was gericht. Dreigend met mogelijke sancties stelde de resolutie dat de Veilig heidsraad opnieuw bijeen zou komen als zijn oproep zou wor den genegeerd. De raad zou zich dan buigen over "praktische we gen en middelen in overeenstem- Droog Droog weer met zonnige perioden. Mi nimumtemperaturen rond 10 graden, middagtemperatuur van 18 graden op de Wadden tot 22 graden in het binnen land. Matige noordoostelijke wind. 16 Juni 1982. Zon op: 05.21 uur, zon onder: 21.58 uur. Maan op: 00.20 uur, maan onder: 08.25 Waterstanden Katwijk: hoogwater 06.11 en 18.42 uur, laagwater 02.02 en 14.33 uur. ming met het handvest der Ver enigde Naties". De Spaanse ontwerp-resolutie her haalde het eerdere verzoek van de Veiligheidsraad aan Israël zich onmiddellijk en onvoor waardelijk uit Libanon terug te trekken, een verzoek dat al door de Israëlische vertegenwoordi ger categorisch was afgewezen. Opmars Vanochtend dreigde een vol tref fen van de Israëlische invasie macht met de Syrische vredes macht in Libanon om de hoofd weg tussen Beiroet en Damas cus. Op de derde dag van de Is raëlische opmars spitsten de operaties van beide partijen zich toe op beheersing van de knoop punten Mdeirej en Dahr el Bay- dar in deze weg, 25 kilometer ten oosten van Beiroet, als laatste route richting Bekaa-vallei en Syrië. Honderden Israëlische tanks maakten zich op om deze punten te beklimmen. Intussen bestook ten Israëlische straaljagers Syri sche stellingen op de bergrand, vanwaar zij de Bekaa-vallei kun nen controleren. Verslaggevers die uit Damascus in Beiroet arriveerden zeiden, dat nieuw Syrisch materieel en SAM-6-raketinstallaties in Liba non worden aangevoerd. (Zie ook pagina 9). DEN HAAG (GPD) - De kinderbijslag gaat per 1 juli met tientallen guldens omlaag. De verlaging bedraagt 1,7 procent ten opzichte van de bedragen zoals die sinds 1 januari gelden. Zonder ingreep zouden de kinderbijsla gen per 1 juli met 2,46 procent zijn verhoogd. Deze bezuinigingsoperatie, die dit jaar nog 150 mifjoen gulden moet opleveren, verlaagt de kinderbijslag voor één kind al met f 12, voor twee kinderen met f 31 en voor drie kinderen met f 50. DEN HAAG - CDA-fractievoorzit- ter Lubbers verwijt de WD een dubbelslachtige houding ten aanzien van het interim-kabinet. Tijdens het debat over de rege ringsverklaring, dat vanochtend werd voortgezet, zei Lubbers dat de WD enerzijds zo snel moge lijk verkiezingen verlangt, maar dat ze anderzijds dit kabinet snel aan de slag wil laten gaan. Dit houdt het risico in dat de be groting 1983 hieronder gaat lij den, aldus Lubbers, die de ver antwoordelijkheid hiervoor na drukkelijk bij de WD gelegd wilde zien. De PvdA-fractie ontving van hem de waarschuwing de verschillen dit tot de breuk in het vorige ka binet leidden niet groter te ma ken dan ze waren. Overigens wierp hij de vraag op of die ver schillen nu wel echt zo groot wa ren. Naar zijn mening heeft de PvdA de mogelijkheid onder schat dat de lastenverlichting per 1 januari door het CDA als stelpost wordt gezien. Tegelijk met het wetsontwerp ver laging kinderbijslag heeft minis ter De Graaf van sociale zaken een wetsontwerp ingediend waarmee de minimumlonen per 1 juli met 4,3 procent worden verhoogd. Per 1 juli zullen ook de uitkeringen krachtens de wao en de wwv worden bevroren voor zover die uitgaan boven het modale dagloon van f 139. Die bevriezing geldt eveneens voor de ziektewet en de ww. Met deze operatie is een bedrag aan bespa ringen gemoeid van 150 mihoen gulden. Slechts degenen die een uitkering hebben lager dan het dagloon van f 139 krijgen per 1 juli wel de gebruikelijke verho gingen. Bezuiniging De bevriezing van de kinderbijslag is een onderdeel van de bezuini gingsoperatie voor 1982. Deze operatie heeft gevolgen voor de koopkracht, variërend van het aantal kinderen en naar gelang het inkomen. In de loop van dit jaar nog zal een financiële voor ziening worden getroffen voor de echte minima, zoals in het parle ment is aangekondigd. De hoog te van deze uitkering zal mede- afhankelijk zijn van de gezins grootte. De effecten van de verla ging van de kinderbijslag kun nen hierdoor worden beperkt, zo meent het kabinet. Minimumlonen De minimumlonen en jeugdlonen gaan met ingang van 1 juh met 4,3 procent omhoog. Voor werk nemers van 23 jaar en ouder wordt het wettelijk minimum maandloon nu f2064,40 bruto. Dit was f 1979,90. Het weekloon wordt f476,40. Dit was f456,90. De jeugdlonen worden met gelij ke stappen naar beneden afge bouwd. Voor een 16-jarige wordt dit bij twee dagen partiële leer plicht en een werkweek van 3 da gen f 495,48 per maand. CNV voor om alle uitkeringen gelijk te behandelen door per 1 juli slechts de prijscompensatie erbij te geven en niet de geplan de vier procent als gevolg van het nadelig effect op de lonen. Ook de werkgeversorganisatie VNO heeft zich vanmorgen uit gesproken tegen bevriezing van de hogere uitkeringen. Werkgevers en werknemers tot overheid: 99 DEN HAAG (GPD) - 14 werkne mersorganisaties hebben de Tweede Kamer gevraagd niet in te stemmen met het regerings voorstel de tijdelijke Wet Ar beidsvoorwaarden Collectieve Sector met twee jaar te verlen gen. De wet geeft de regering de be voegdheid in te grijpen in de cao's voor de collectieve sec tor, de zogenaamde trendvol gers. De organisaties die bijna alle werk gevers en meer dan 90 procent van de werknemers vertegen woordigen, delen mee zich diep gegriefd te voelen omdat de rege ring nimmer overleg heeft ge pleegd over een door hen opge stelde nota over deze zaak. In die nota wordt uiteengezet hoe partijen hun vrijheid kunnen be houden bij het afsluiten van cao's en tevens binnen een be paalde kostengrens blijven. Reagan staat pal achter Thatcher Den Uyl toch weer lijsttrekker PvdA PAGINA 7 Smalle marges van 'n brede discussie PAGINA 17 Slechte resultaten bij Perscombinatie PAGINA 23 Het tussenkabinetje Van Agt III moet eer- i.TJ F der gezien worden ajra als kwartiermaker voor een nieuwe re geringscoalitie dan als instituut dal even snel orde op zaken steil Daarvoor is trouwens de tijd tot 8 september te kort Tijdens het de bat naar aanleiding van de (sobe re) regeringsverklanng bleek dui delijk dat de rituele dansen voor de formatie na 8 september reeds zijn begonnen De regeringsverklaring bevatte een passage die duidelijk bedoeld was om de WD te paaien hel geven van de hoogste prioriteit aan de lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Wat ontbrak was wat er gedaan zou worden aan de bestnjding van de werkloos heid. Het was daarom ruet ver wonderlijk dat PvdA-lractieleider Meijer de premier verweet zijn partij in het vorige kabinet bewust te hebben laten vallen. Vast lijkt in elk geval Ie staan dat het kabinet Van Agt III het zoge naamde tweesporenbeleid van de vorige coalitie minder strin gent wil voeren Politiek gespro ken mag dat in een zo kort tijds bestek ongeloofwaardig lijken, de realiteit is wel dat de vorige coali tie niet meer bestaat. Het huidige kabinege kan zich een dergelijke houding veroorloven, zolang hel de steun van de meer derheid blijft behouden 01 het landsbelang ermee gediend is, is een vraag van een heel andere orde. maar dat mag men van een minderheidskabinet nauwelijks verwachten. Joop Den Uyl heelt zich toch nog beschikbaar gesteld als lijsttrek ker bij de komende verkiezingen. Zijn lijsttrekkerschap is er eer, met handicaps, want hij is straks selectie! beschikbaar Normaal gesproken is dat in electoraal op zicht geen ideale positie, maar bij een politicus van het kaliber van Den Uyt gelden geen normale maatstaven Zijn selectieve beschikbaarheid is verklaarbaar. Een nieuw minis terschap in een eventueel kabi net met Van Agt lijkt uitgesloten. Opnieuw in de oppositie - toch al niet de sterkste kant van Den Uyt - ligt al evenmin in de lijn der ver wachting. Geen enkele lijsttrek ker kan zich permitteren meer dan één verkiezing te verliezen en toch de partijleider te blijven Dat hij eigenlijk alleen voor het pre mierschap opteert is begrijpelijk Ot die positie daarmee een milli meter dichterbij komt is iets an ders. Hij voert een partij aan, die naar buiten toe innerlijk sterk ver deeld is Electoraal gesproken kan hij nau welijks iets nieuws bieden Hij moei bovendien andermaal in het strijdperk treden met zijn aartsvij and Van Agt en die voorstelling is bekend Men kan constateren dat er van enige moed sprake is om dit be sluit te nemen. Maar men moet levens constateren dat Den Uyt daarmee de belangn|kste beslis sing uit zijn politieke loopbaan heelt genomen met een grotere kans op talen dan op slagen. S. Verzet FNV en CNV hebben zich uitge sproken tegen bevriezing van de (hogere) uitkeringen en ingrepen in de kinderbijslag. Met name de FNV verzet zich tegen bezuini gingen als daar geen directe aanpak van de werkloosheid te genover staat. De vakvereniging heeft wat dat betreft geen enkel vertrouwen in het huidige kabi net. Het Christelijk Nationaal Vakver bond is optimistischer over een aanpak van de werkgelegenheid bij overheid en trendvolgers en de jeugdwerkloosheid, mits er goed overleg wordt gepleegd met werkgevers en werknemers. Als alternatief voor bevriezing van de hogere uitkeringen stelt het DEN HAAG - Minister Nypels van volkshuisvesting wil de komen de drie maanden ten volle benut ten om een ander volkshuisves tingsbeleid uit te zetten. Wat be treft de stadsvernieuwing ziet hij als belangrijkste punt bewoners zelf hun huis te laten opknappen en als rijk nog slechts kleine, goedkope onderhoudsbeurten toe te staan. Op die manier kun nen meer woningen tegelijk wor den verbeterd. Wat betreft de nieuwbouw wil Ny pels de goedkope huurwoningen voornamelijk door beleggers la ten financieren (in plaats van rijksleningen) tegen een lagere rente. Minister Nypels heeft die beleids punten onlangs aangekondigd toen hij nog kamerlid was Zodra hij minister werd, heeft hij een werkgroep opdracht gegeven de mogelijkheden te onderzoeken. De minister zegt binnen een half jaar met beleggers afspraken te kunnen maken over financieringsysteem Hü heeft nog geen afspraken met minister Van der Stee van finan ciën over de financiering van de woningbouw. Besprekingen daarover moeten nog beginnen. Minister-president van Agt heeft in de regeringsverklaring aange geven dat ,,het grote moeite" zal kosten voldoende middelen voor de woningbouw te vinden. Nypels wil de korte tijd dat hij mi nister is tot aan de verkiezingen in september gebruiken om meer veranderingen door te voe ren. Zo wil hu af van de verplich te huurharmomsatie als bewo ners verhuizen en wil hu een overbruggingssubsidie voor ko pers die door de hoge rente in fi nanciële moeilijkheden zijn ge raakt Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1