Sam Erades wijst UVS de weg WV: tropische verrassing op Woudenstein "Telstar mocht hier gewoon niet winnen Gerrit Vooys de grote man Lugdunum "beste" Leidse club Naar beslissingswedstrijd met HOV in Naaldwijk MAANDAG 7 JUNI 1982 99 HEERENVEEN (GPD) - Zo'n 6000 dol enthousiaste Heerenveen- supporters zagen hun favorieten zeer krap een 1-0 zege bevechten op een zwaar teleurgesteld Tel star. Na een eerste helft, die het aanzien amper waard was, volg de na rust een super-spannend spektakel, waarin tweede-elftal- spelers René Kamphuis halver wege de beslissende treffer pro duceerde. Inmiddels had de speaker tegen alle voorschriften in regelmatig de tussenstand van Excelsior-FC VW doorgegeven en logischerwijs raakte het Frie se publiek steeds meer in extase. Ofschoon Telstar-trainer Joop Brand na afloop zijn katerig ge voel afreageerde op Heerenveen en vooral op scheidsrechter Henk van Ettekoven - deze keur de onder andere een treffer van Ben Haverkort af - leken de rand stedelingen er met name in de eerste helft duidelijk geen zin in te hebben. Via een treiterend spelletje anti-voetbal slaagde de formatie er aardig in om de amu sementswaarde te reduceren en dat terwijl er voor Telstar niets meer op het spel stond. Na rust verbeterde de instelling en toen bleek dat de Brand-boys qua techniek en taktiek op geen enkele wijze voor de opnieuw bijzonder hard zwoegende Frie zen hoefden onder te doen. De beste kansen waren niettemin voor de opportunistisch spelen de ploeg van trainer Henk van Brussel. In de veertiende minuut dook Boy Nijgh alleen voor de Telstar-goal op, maar doelman Jan Nederburgh belette hem het scoren. Tien minuten later werd het aan vankelijk negatieve Telstar-spel toch afgestraft. De meermalen met succes opgezette buitenspel- val ging net iets te laat open, waardoor Kamphuis vanaf de middenlijn door mocht stomen naar de Telstar-veste. In opper ste beheersing gaf hij de ver uit gekomen Nederburgh het nakij ken. In de resterende tijd pro beerden de Velsenaren de scha de nog te herstellen, maar Hee renveen gaf de verdiende winst niet meer uit handen. Derhalve tevredenheid bij Van Brussel en teleurstelling bij Brand. „Wij mochten hier ge woon niet winnen. Ik vind dit geen juiste uitslag", aldus Brand, die bovendien met de onplezieri ge situatie zit dat er nog geen en kele speler voor volgend seizoen zijn contract rond heeft met het Telstar-bestuur. ROTTERDAM - Inspelend op de weersomstandigheden schotelde FC WV gisteravond op Woudenstein na-competitietegenstander Excelsior een niet te verteren tropische verrassing voor. Waar de Rotterdamse club op eigen grond een positief scoringssaldo van 27-1 verzamelde, kleunde de ploeg van de afzwaaiende trainer Hans Dorjee vooralsnog de beoogde promotie naar de eredivisie mis, nu FC VW al counterend de laatste kans op een plaats in de hoogste voetbalklasse met een sensationele 0-4-winst behield. Gerrit Vooys: onneembaar obstakel. NAALDWIJK - Westlandia en Lugdunum hebben zaterdag met veel doelpunten afscheid genomen van het voetbalsei zoen. Voor beide ploegen stond er niets meer op het spel, zodat er vrijuit gespeeld kon worden. Lugdunum trok tenslotte met 6-4 aan het langste eind. De Kikkers hadden er ondanks de warmte veel zin in. De naar Wilhelmus vertrekken de trainer Ruud de Groot wil de met zijn ploeg graag als hoogste eindigen van de Leidse eersteklassers en bleek zijn spelers danig te hebben geïnspireerd. Zo deed Frans Sjardin bijvoor beeld weer eens waar hij in het verleden om bekend stond. Bij een soepel lopende aanval liet hij de gehele West- landse verdediging zijn hie len zien en scoorde op be heerste wijze: 0—1. Met behulp van doelman Wim Eradus kwam Westlandia door Cees van Bentvelzen en Ed Visser wel op voorsprong (2—1), maar Ted van Berkel en Jan Verver zorgden nog voor rust voor 2-3. De Groot, die Wim van As al een plaats in de basis had ge geven, het in de tweede helft ook jeugdspeler Henri van der Weyden opdraven. Hij scoorde het zesde Lugdu- num-doelpunt, na treffers van Daan Kooimans en de af scheid nemende Ted van Berkel. Koos Post en Gerard Ammerlaan namen de laatste twee Westlandia-goals voor hun rekening. De Groot had zijn zin: 26 pun ten uit 26 wedstrijden. Excelsior-FC VW was de wed strijd van Gerrit Vooys. De doel man van Katwijkse komaf bleek gisteren althans voor de Rotter damse frontlijn een onneembare obstakel. In de eerste periode LEIDEN - Hij was nauwelijks 'aan de bak' gekomen dit seizoen. In de voetbaljaargang '81-'82 was voor Sam Erades in de selectie van UVS héél lang niet meer dan een figurantenrolletje wegge legd. Een plaatsje op de bank hooguit, want binnen het tech nisch apparaat van de Leidse amateur eersteklasser werd ge twijfeld aan 'de effectiviteit' van de vleugelspits, aan zijn voetba linzicht ook. Zo af en toe was ook hem wel de kans geboden om zich te bewijzen, maar op die mo menten had hij de twijfel aan zijn mogelijkheden niet kunnen weg- Sam Erades heette een goed vech- tertje en een harde werker, maar meer ook niet. Volgens de bij UVS geldende filosofie paste hij dus niet in het eerste, totdat.. Totdat de nood plotseling echt hoog werd in de Kikkerpolder en er puur vechtvoetbal gespeeld moest worden. Toen, voor het eerst tegen CW, was er wél ruimte in de basis voor Erades In eerste instantie echter alleen "om het voorbeeld te geven aan de anderen", zoals trainer Désar zijn keus verdedigde, "want", liet hij er direct op volgen, "je kunt geen elf Eradessen inzet ten". Hij mocht willen dat hij elf spelers met die mentaliteit bezat, want gisteren sleepte die sterk onder gewaardeerde Sam Erades UVS toevallig wel in zijn eentje naar de zo broodnodige 3-2 overwin ning op Roodenburg. Dankzij het gezonde fanatisme van de flankspeler, die zelf tweemaal scoorde en de derde treffer van Bekooy op geheel eigen wijze voorbereidde, greep de équipe van Désar de laatste strohalm. UVS kan nu de klasseverlaging nog ontwijken door het beslis singsduel met HOV te winnen. Ongetwijfeld wordt dat een moei lijke klus, want in de competitie remiseerden de aanstaande te genstanders tweemaal met el kaar (2-2 en 1-1), maar de hoop leeft bij de Leidenaars. Zeker nu meer 'vechters' hun rentree kun nen maken. Aad Neuteboom bij voorbeeld is donderdag na een zes weken durende schorsing weer van de partij, maar ook Hans Neuteboom (gisteren suc cesvol invaller) zal in de basis staan. En uiteraard Sam Erades. Om hem kan Désar gewoon niet meer heen, zelfs niet als hij dat zou wil len. Dat wil die oefenmeester na tuurlijk niet - hij was de eerste om te bekennen dat hij zich in die voetballer had vergist. "Sam heeft deze wedstrijd voor ons be slist. We hebben lang gedacht dat hij niet effectief genoeg was in kansrijke situaties, maar als je in zo'n wedstrijd tweemaal kunt scoren, bewijs je natuurlijk het tegendeel". LEIDEN - Het beslissingsduel tus sen UVS en HOV, waarin moet worden uitgemaakt wie afdaalt naar de tweede klasse, wordt donderdagavond op het terrein van Westlandia in Naaldwijk gespeeld. De wedstrijd begint om 19.00 uur en UVS is (meldt secretaris Beerefenger) van plan extra bussen te laten rij den voor supporters die het be langrijke treffen willen bijwo- De kans dat de Leidenaars na die wedstrijd Alfons Groenendijk kwijtraken is overigens groot. Groenendijk voert serieuze be sprekingen met FC den Haag, dat ook Ton Kamphues (oud- UVS, nu Telstar) wil inlijven. Hetgeen Erades ook in ander op zicht had gedaan. Hij bleek giste ren wel degelijk inzicht te heb ben, nam zelfs het hele team op sleeptouw. Waar de betere voet ballers niet in slaagden, dat lukte hém wel. Hij zorgde ervoor dat UVS de geest weer kreeg. Het was hard nodig ook in de spec taculaire derby, waarin en pas sant nog even pure reclame werd gemaakt voor de te vaak saai ver lopen stadsbotsingen. Nu het aan de ene kant om alles-of-niets ging en er aan de andere kant niets meer op het spel stond, bleek het allemaal wél te kun nen. UVS-Roodenburg werd t pot met zeer redelijk voetbal, met spanning, met sensatie, met een goede leiding (van arbiter V.d. Heuvel) en met opvallend sportieve clubgrensrechters. Roodenburg kwam de eer toe dat het volledige medewerking had verleend aan het tot standkomen van de Ster-spot voor zo'n 2000 kijkers. Geen gram, geen korrel mededogen had de formatie uit Leiden-Noord met de bedreigde partner. Zelfs nu de temperatu ren opnieuw naar tropische waarden opliepen, was het team bereid zich in het zweet te werken om de sportieve plicht naar behoren te vervullen. "We wilden winnen", gaf trainer Lau rens Mouter als simpele verkla ring. Aanvankelijk zag het er naar uit dat die wens uit zou komen. Roo denburg speelde een prima eer ste helft, met direct voetbal, veel beweging, een goed gesloten ver dediging en een uitstekende luchtafweer. Tegen twee kansen van UVS (Van Leeuwen en Zandbergen die de buitenkant van de paal raakte na een te zach te terugspeelbal van laatste man Van de Wetering), stelde de jon ge formatie mogelijkheden voor Sam Erad.es heeft uitgehaald en Roodenburg-doelman Sjaak Nievaart is Brittijn en Verver en een aantal knappe afstandsschoten. Eén daarvan trof doel en leek de blauwwitten al na een goed half uur te vellen. Nadat de opge bloeide Henny Koet van zo'n twintig meter had uitgehaald voor een verraderlijk stuiter- schot. dat de verder sterke sluit post Rob Groenendijk verraste, zag de toekomst er zeer somber uit voor UVS. Juist echter in de fase dat het mis leek te gaan, werden de rollen compleet om gedraaid. Terwijl Roodenburg pal na rust een stapje terug deed, deed de partner er een schep bovenop. Achterin werd de dekking strak ker aangehaald - voorin werd de dekking meer en meer ont vlucht. Onder aanvoering van Sam Erades, die fanatiek op elke bal bleef lopen en aantoonde dat er ook in voetbal veel mogelijk is, als je er maar in gelooft. Hij demonstreerde het driemaal. Eerst kopte hij op aangeven van Hans Neuteboom (even daarvoor gekomen voor de zieke Mario Fa- ber) in de korte hoek ijzersterk de 1-1 binnen, vervolgens liet hy op aangeven van Van Leeuwen met een schuiver de 2-1 afroe pen. Met die treffers in de 53ste en 65ste minuut was de hoofdrol van Era des nog niet uitgespeeld. Zijn mooiste en meest typerende actie moest nog komen, bij een bal die normaal 'niemand' haalt. Behalve hij dan, eenvoudig omdat hy er toch op liep. Op de achterlijn naast het doel van Nievaart kreeg hy het leer te pakken. Niemand die had verwacht dat hij de bal vandaar ook nog voor zou krijgen, behal ve Ron Bekooy, die lang met hem in het tweede heeft ge speeld. Met een fraaie volley bracht de centrumspits de stand op 3-1. Daarmee leek de partij gelopen, maar dat Roodenburg echt niet van plan was de stadgenoot ook maar iets cadeau te doen, bleek daarna. Toen de felle protesten, de bal zou al over de achterlijn zyn geweest, van de Noordbewo ners waren afgewezen, stroopten ze geprikkeld de mouwen op. En met Pijnakker voor Ligtvoet en Gotmer voor Koet maakte de Mouter-formatie het de thuis club (waarin de uitgespeelde Al fons Groenendijk allang vervan gen had moeten worden) nog knap moeilyk. Zó moeilyk dat de scherp verdedi gende Zandbergen niets anders kon doen dan Ronald Jansen on reglementair afstoppen Klein benutte tien minuten voor tyd de penalty (3-2) en Roodenburg nam in de slotfase erg veel risico in de jacht op de gelykmaker. Achterin werd één op één ge speeld en laatste man Van de We tering bemoeide zich louter nog met aanvallende acties Het leid de aan de ene kant tot dè kans van Boudy Pijnakker, hy miste de bal volledig, en aan de andere kant tot een vrije mogelijkheid voor Hans van Leeuwen. Ook hij schoot aan zyn doel voor bij. zodat UVS tot het laatste fluitsignaal moest blyven zwe ten. Op het moment dat de winst binnen was. diende het volgende probleem zich alweer aan HOV. Terwyl Roodenburg zeer tevre den kon omkyken Mouter: "Ik had er aanvankelyk een zwaar hoofd in, maar achteraf kan ik ontzettend tevreden zyn over dit seizoen") en de toekomst met vertrouwen tegemoet kan zien, moet UVS nog een keer tot de bodem gaan. Het koude oorlogje is van Rotter damse zijde bovendien al begon nen De jeugdtrainers Aat Koren en Bert Jansen 'spioneerden' by het duel van HOV tegen VIOS. "dat de winst echt niet cadeau heeft gedaan", en mochten in de pauze geen ruststand doorbellen. Ze kregen er gewoon de kans niet voor. HOV staat dus al op scherp. UVS zal de boog nog meer moeten spannen Daarvoor zyn meer dan ooit echte vechters nodig. Lit m.mni-n met de RMBMMI van Sam Erades dus. PAUL DE TOMBE voorkwam de vroegere sluitpost van AZ'67 treffers van de naar KV Meehelen vertrekkende Ex- celsior-topscorer Piet den Boer (drie maal), Frans Struis (solo) en de door AZ begeerde Ton Patti- nama; na de pauze belette Vooys Den Boer nog eenmaal de door tocht naar het Venlose doel. „Maar myn backs Jos Rutten en Hans Billekens gaven niemand dc ruimte om naar de achterlijn door te gaan. Daarom werd het my allemaal een stuk makkelij ker gemaakt zwakte de doel man FC VW zyn prestatie enig zins af. „Het is dat we hem tegen hadden, anders had ik de hele wedstrijd van het keeperswerk van Vooys genoten", zwaaide ook Excelsior-trainer Hans Dor- jee Vooys terecht lof toe. Sterk Feitelijk koesterde FC VW al in de tiende minuut datgene, waar het vooraf op had gemikt. Al thans, als trainer Sef Vergoossen mag worden geloofd. „Wy waren hier met het volste vertrouwen naar toe gekomen, ik zag winst zitten", liet hy naderhand weten. „Want", verklaarde hy nader hand omstandig, „wij konden hier counteren en dan zyn wij op ons sterkst". Dat bleek in de negende minuut, toen de behendige John Taihut- tu na een een-twee met zyn colle ga-spits Mario Verlysdonk de 0-1 vond en 60 seconden later, toen de opgekomen voorstopper Hans Coort voorbereidend werk van WiOjr Bothmer koel afrond de. Excelsior zag zich nog meer dan voordien genoodzaakt het accent op de aanval te leggen. Maar de opbouw verliep als steeds stereo tiep. spelmaker Frans Struis bleef met lange passes het hoofd van Den Boer zoeken en de vleu gelspelers Van Goozen en Nys- sen werden volledig verwaar loosd. Met Rini Piasmans. die komende week een afrondend gesprek met FC Twente hoopt te voeren, voor Nyssen en voorstopper Rutjes als extra puntspeler zocht Excel sior na rust de zykanten wat meer op. Succes bleef echter uit, omdat FC VW geregeld met elf man op eigen helft terugtrok. Ex celsior zag er duidelijk geen gat meer in. zodat FC VW ruimte kreeg tot het plaatsen van tegen stoten. Andermaal Hans Coort, die na een overtreding tegen Van Goozen kort tevoren door scheidsrechter Egbert Mulder met geel was bekeurd, zag een frontexpeditie met een treffer bekroond. Na een voorzet van Taihuttu liet hij 12 minuten voor tyd de 0-3 afroepen. Vergald Waarna Willie Bothmer de avond, waarop promotie behaald DMWl worden, voor Excelsior geheel vergalde door doelman Rene Vermunt voor de vierde maal te passeren. „Ze zijn misschien zes maal over de middellyn geweest, maar hebben wel vier doelpun ten gemaakt", sipte Excelsior- train.-r Dorjee „De jongens zyn er kapot van te meer omdat Nys sen en Ridderhof beiden tegen de paal schoten Maar ach. dat is voetbal, nu moet het woensdag tcgt n T. t.ir rii ir.-n GERARD VAN PUTTEN. STAND: 1 Excelsior 2 li- m nai i 3 FC VW 4. Telstar 3 3 1 1 7 8-3 5 3 0 2 6 3-3 5 2 12 5 8 7 .5 1 0 4 2 5-8 RBB tegen Dubbeldam in finale LEIDEN - Rynsburgsc Boys speelt morgen om 19 (X) uur op het terrein van Xerxes (het terrein ligt naby vlieg veld Zestienhoven) de finale- wedstryd om de districts be ker Mocht de ploeg van Ane Lagendyk het duel met oppo nent Dubbeldam (derdeklas zondag) winnen, dan zullen de Rynsburgcrs zaterdag naar Zeist af moeten reizen Dóór wordt, met nog zes an dere ditnctswinnaars, om de landclyke amateurbeker ge speeld.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9