Geen hertelling in Voorschoten jllqirk „Sterrit" een Zoeterwouds dorpsfeest eidse agenda D'66 teleurgesteld Deelnemers fietsen vier keer wereld rond Leiderdorps meisje (12) weer terecht Bejaard echtpaar net op tijd uit brandende auto Stranddienst vervroegd PAGINA 2 Stad en rand MAANDAG 7 JUNI 1982 VOORSCHOTEN - In 1978 hadden ze 42 stemmen en in 1982 zes stemmen te weinig voor een tweede raadszetel. Oftewel het 'drama' voor de Voorschotense Democraten '66. Tijdens de verkiezingsuitslag vorige week woensdag, kwam de partij nog acht stemmen te kort, een dag later was dat geslonken tot zes. Een hertelling leek de partij wel op zijn plaats, maar het hoofdstembureau (waarin onder meer vertegenwoordigers van PvdA, CDA en VVD zitting hebben) voelde daar niets voor. De eenmansfractie van D'66 is weer voor vier jaar een feit. "Met deze zetelverdeling (WD acht, CDA zeven, PvdA drie, D'66 één) is de wens van de kie zers niet tot uiting gekomen. Een partij die drie maal zoveel stemmen heeft, heeft zeven maal zoveel zetels", zegt lij strekker Jan Aikens. Hiermee doelt Aikens op het feit dat het CDA ruim 3500 stemmen heeft en D'66 ruim duizend, maar het CDA zeven raadszetels en D'66 maar één zetel mag bezetten in de raad. "Dit systeem van rest zetels werkt onrechtvaardig ten opzichte van de kleine partijen en dat zal altijd wel zo blijven". De democraten besloten om een hertelling aan te vragen. Niet omdat ze bepaalde stembureau's van fraude verdachten. Maar meer om het feit dat er verschil lende interpretaties leven wan neer een uitgebrachte stem nu ei genlijk geldig is of niet. In de kieswet staat dit niet exact om schreven. De kiezer mag eigen lijk alleen één hokje rood maken, maar varianten hierin worden vaak goedgekeurd. Zo geeft Ai kens als voorbeeld dat een kruis door het hokje van sommige tel lers ook mag, of een kruis door de partijnaam en daarnaast nog een hokje rood maken. Met een hertelling wilde D'66 nu bewerkstelligen dat er één lijn wat betreft die geldigheid zou komen. Want een hertelling wordt door het hoofdstembu reau uitgevoerd en niet door de zeventien stembureau's die dat afgelopen woensdag deden. "Als het gaat om kleine verschillen dan kan men stellen dat het wen selijk is. Je mag ervan uitgaan dat de uitslag na de hertelling veranderd zou zijn, eventueel enigzins, maar het kan genoeg zijn", stelt Aikens dan ook, "in volle vrijheid had het hoofdstem- bureau kunnen zeggen dat er hergeteld zou worden". lijst was Jan Schreurs, hij is nu de eerste opvolger. "Mijn eerste reactie was dat we het als partij niet zo gek hebben gedaan. Onze campagne, die vooral plaatselijk was gericht, is aangeslagen. Maar op zo'n moment vind je het wel jammer dat je er niet inkomt. Je moet niet te negatief zijn, want hadden we zes stemmen meer gehad, dan hadden we gezegd dat ons streven gelukt was". Verrechtsing Over de toekomst zijn de beide Jannen niet positief gestemd. Over een verrechtsing voor het dorp Voorschoten willen ze niet direct spreken. "Daarvoor zal de opstelling van de WD belang rijk zijn. Er zitten personen in de WD waar wat van verwacht kan worden, maar welke lijn er uit de bus zal komen is nu nog niet dui delijk", aldus Aikens. Voor de PvdA/PPR fractie heeft Aikens ook een advies: "Zij moeten zich niet laten inpakken in een colle ge, dan kunnen ze beter in de op positie gaan". D'66 heeft dan ook geen enkele voorkeur voor een college. "Er zal geen verschil zijn tussen een college van B en W waar zowel WD als CDA twee wethouders hebben, of een colle ge waar Van Leeuwen (PvdA) in zit. Het eigen geluid van de PvdA in het college is met het vertrek van wethouder Eveleens (januari 1981-red.) verdwenen", is de me ning van Aikens. Hij wordt daar bij gesteund door Jan Schreurs: "De PvdA heeft precies kunnen doen wat anderen al wilden. In de tijd van Eveleens zag je in het college wel minderheidsstand- MAANDAG Leiden - Stadsgehoorzaal, informatie- en discussiebijeenkomst gemeente over de nota 'Zicht op Werk', 16 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur; speel film. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45. 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spjreekuur comité Gasprijsverhoging NEE. di v 110-11 i De democraten Jan Aikens (links) en Jan Schreurs zijn beiden overtuigd dat het in Voorschoten niets uitmaakt of er een VVD-CDA college of een VVD-CDA-PvdAIPPR college komt. Foto Holvast) punten. Nu merk je daar niets meer van. Van de projecten die nu in uitvoering zijn, is de grond slag gelegd door Eveleens. Met Van Leeuwen in het college wordt er wat gerommeld, maar gebeurt er niets concreets". Of Aikens het de komende vier jaar weer alle benodigde tijd in het raadswerk kan steken, weet hij nog niet. "Ik weet lang niet zeker of me dat nog vier jaar lukt. Je bent afhankelijk van de instel ling van andere fracties. Als zij niet bereid zijn om te luisteren dan weet ik niet of het lukt. Over een aantal zaken ben ik wel te vreden, je kan niet zeggen dat ik er voor joker heb gezeten. Daar naast is het ook een gigantische wissel op je privé leven. Je moet je afvragen of je weer van ieder een thuis kan verwachten dat je zoveel tijd ervoor vrijmaakt". Jan Schreurs heeft eigenlijk nog niet echt nagedacht over het feit dat hij in de toekomst ook alleen in de raad komt te zitten. Zeer gedecideerd zegt hij echter dat hij niet bang voor de confronta tie is. "Als ik mezelf ken, dan zal ik soms wel feller zijn dan Ai kens". Het beleid van de democraten in Voorschoten zal zeker niet wijzi gen. "De achterban is gegroeid. zij zijn enthousiast en iedereen is van plan mee door te gaan". Maar met deze zetelverdeling verwacht Aikens dat Voorscho ten de komende jaren wel be hoorlijke verkeersplannen kan vergeten, dat het culturele leven geen stimulans zal krijgen en dat bij het sociaal-cultureel werk eerder naar de kosten wordt ge keken, dan naar het nut ervan. "Gezien het machtsdenken van CDA, zullen minderheden als jongeren, de komende tijd een zware dobber krijgen", zegt Ai kens wiens partij weer vier strijdbare oppositie jaren in gaat. PAUL VAN DER BURG Leiderdorp - raadhuis, commissie eco nomische aangelegenheden, 20 uur. raadhuis - commissie maatschappelijke voorzieningen, 20 uur. Dorpshuis - Hoofdstraat, postzegelruil- avond. 19 uur. Voorschoten - raadhuis, commissie fi nanciën en economische zaken, 20 uur. Cultureel Centrum - voorlichting over voeding en natuurgeneeswijzen, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 4 juni tot 11 juni door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Vporschoten - gezondheidscentrum, v.ü. Waalslaan, tel. 4641. Achtergrond De hertelling ging echter niet door. Vier leden, te weten de drie wet houders van PvdA, CDA en WD, en burgemeester Canne- gieter (WD), waren er tegen. Al leen lid Aikens van het hoofd stembureau was uiteraard voor. Als reden gaven de vier dat "er niet aangetoond was dat er spra ke was van onregelmatigheden bij stemming en bij de telling". "Maar dat was ons argument he lemaal niet om hertelling aan te vragen" stelt Aikens echter, "er is geen echte reden gegeven om hertelling te weigeren. De demo cratie wordt hiermee geen dienst bewezen". Over de politieke achtergronden van deze beslissing wil Aikens niet uitwijden. Maar de redenen lijken voor CDA en PvdA wel te vinden. Mocht uit de hertelling blijken dat D'66 inderdaad de laatste restzetel zou krijgen, dan zou dit ten koste gaan van een CDA-zetel. Voor de PvdA-wet- houder Van Leeuwen lag het ge heel wat moeilijker. Hij had geen direct belang bij de hertelling, maar toen bleek dat zijn collega- wethouders tegen een hertelling zouden stemmen, was voor hem de keus gemaakt. Nu voor hertel ling stemmen zou de komende onderhandelingen over een nieuw college van B en W voor zijn partij, de PvdA, wel eens na delig kunnen beinvloeden. Eén zetel voor D'66 in de komende raadsperiode, terwijl het er lange tijd naar heeft uitgezien dat deze partij het aantal zetels zou ver dubbelen. Tweede man op de ZOETERWOUDE In één dag bijna vier keer de wereld rond. Het lijkt de titel van een moderne versie van Jules Verne's 'In 80 dagen de wereld rond', maar het was gisteren toch de werkelijkheid in Zoeterwoude. Zij het dat voor deze immense klus 2547 fietsers nodig waren, die samen zo'n 150.000 kilometer aflegden. i Zoeterwoude, maar daarnaast was de "Sterrit" voor velen ook een LEIDERDORP - Het 12-jarige Leiderdorpse meisje, Fatima Ya- koubi, is weer terecht. In de nacht van vrijdag op zaterdag om half vier werd zij door de politie van Voorburg gevonden in de portiek van een huis. Fatima liep vorige week woensdag weg van huis. Zij had een grote hoeveelheid geld meegenomen. Het ging hierbij om de 31ste editie van de zogenaamde 'Sterrit', een -groots opgezet evenement dat duidelijk tot meer is uitgegroeid dan zomaar een fietstocht. Het heeft eigenlijk veel meer weg van een reünie of een dorpsfeest in de vrije natuur. De ene helft van Zoeterwoude stapt op de pe dalen, terwijl de thuisblijvers zit tend voor hun woningen naar de langstrekkende bonte tweewie- Ierskaravaan zwaaien. Op die ene dag in het jaar staat de fiets centraal in dit dorp. Van heinde en verre komen oud- "Zoeterwouwers" op de eerste zondag van juni naar het vereni gingsgebouw 't Centrum' dat als startplaats is ingericht. Het meest sprekende voorbeeld hier van is de boer die gistermorgen met tractor en aanhanger, bela den met fietsen, vrouw en koters Zoeterwoude kwam binnenrij den om een dagje te fietsen en oude bekenden te ontmoeten. Veel deelnemers arriveerden zater dagavond al om bij kennissen of familie onder zeil te gaan na een avondje bijpraten. Zondags ver trekt men dan en ziet bekenden uit vervlogen dagen. Dan vang je als toehoorder flarden van ge sprekken op die liggen in de trant van: "...de zus van dikke Mien, die getrouwd is met een zoon van schele Gerrit, woont te genwoordig daar en daar. Hoe gaat het trouwens met die en die, ook al weer een tijd niet ge- VOORSCHOTEN - Nadat een bejaard Haags echtpaar gisteravond in de Schoolstraat in Voorschoten ternauwernood de auto had verlaten vloog de wagen in brand. De 70-jarige bestuurder wilde juist op onderzoek uit gaan, omdat hij al enige tijd benzine rook. Toen de man de auto tot stilstand had gebracht begon het onder de motorkap verschrikkelijk te roken. Enkele minuten later vloog de auto in de fik. De ijlings gewaarschuwde brandweer kon niet meer verhinderen dat de wagen geheel uitbrandde. De politie vermoedt dat een lekke benzineleiding de oorzaak van de brand is geweest. Postzegels In het Dorpshuis aan de Leider- dorpse Hoofdstraat is vanavond weer een postzegelruilbeurs. Vanaf zeven uur kan er geruild worden. Wandelen De Leiderdorpse avondvierdaag se begint morgen. Voor de elfde keer wordt dit wandelevene ment door de sportvereniging Velocitas georganiseerd. Iedere avond wordt er gestart op het sportpark de Bloemerd bij het clubhuis van Velocitas tussen kwart voor zes en zeven uur. Daar kan ook worden inge schreven. Er zijn twee afstan den, vijf en tien kilometer, die gelopen kunnen worden. werk Oegstgeest heeft in één van haar zomerkampen, het sport- en spelkamp voor kinde ren van tien tot en met twaalf Naar toegcleefd jaar, nog plaatsen vrij. Inlich tingen over het kamp, dat be gint op donderdag 22 juli, zijn telefonisch te krijgen (154773). Ook kan men terecht op het zo genaamde kampspreekuur op donderdagavond van zeven tot acht uur in Taberna aan de Julianalaan. Vrijwilligers Poppen meld zullen op zondag ook de bussen doorrijden die vertrek ken om 8.53 uur en 9.51 van Voorschoten alsmede de ritten die vertrekken om 9.25 uur en 10.25 uur vanaf de Wassenaarse Slag. Wassénaarse'slag. Deze speciale Al naar gelang de stranddrukte zul- dienstregeling gaat door tot 22 augustus. In tegenstelling met wat in de be staande dienstregeling staat ver- WASSENAAR - In verband met het mooie strandweer rijdt vanaf vandaag al lijn 63 (Voorschoten- Wassenaar) volgens de zomer- dienstregeling. Dit betekent dat vier weken eerder dan was ge pland deze lijn doorrijdt naar de len in overleg met de gemeente politie Wassenaar extra bussen worden ingezet tussen Wasse naar en de Wassenaarse Slag. Het poppentheater "Wellus-Nie- tus" heeft een nieuw verhaal op haar programma. "De brullende brievenbus" wordt woensdag voor het eerst gespeeld in het poppentheater aan de Winston Churchillweg in Voorschoten. De voorstelling begint om half drie. Telefonisch reserveren is gewenst (01717-8361/3163). Circus Circus Mikkenie heeft haar tenten opgeslagen bij de sporthal aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Het circus geeft woensdag twee voorstellingen, 's middags om drie uur en 's avonds om half negen. Zomerkamp De Stichting Jeugd- en Jongeren- Het activiteitencentrum voor li chamelijk gehandicapten "Ga ding" zoekt vrijwilligers voor projecten die de komende zo mermaanden worden georgani seerd. De vrijwilligers moeten minimaal zestien jaar zijn. Woensdag houdt "Gading" een avond waar informatie wordt gegeven over de vrijwilligers- activiteiten. De avond, in het gebouw aan de Hoogmadese- weg, begint om half acht en duurt tot half tien. Ook kan er op werkdagen tussen negen en vier uur telefonische informatie worden ingewonnen (410444). Het mag overduidelijk zijn: de 'Sterrit' is een begrip in Zoeter woude. Een dag waar lang naar toegeleefd wordt. Dit had kape laan Van Nieuwenhuizen waar schijnlijk nooit durven denken toen hij in 1952 het initiatief nam rijwieltochten te houden. De Ne derlandse Katholieke Jongeren Bewegeing (een voorloper van de KPJ) zette de eerste 'Sterrit' op touw, omdat de jeugd 's zo mers "letterlijk en figuurlijk maar wat liep te zwemmen". De vrijdag voor de allereerste 'Sterrit' (de term dateert uit die beginjaren) waren er pas veer tien inschrijvingen. Volgens J. van der Geer, sinds de oprichting bij de fietstochten betrokken, heeft de kerkvader toen gezegd: "Als we er zondag niet minstens vijfentwintig hebben, gaat het feest niet door". Uiteindelijk kwamen er toen vierenzestig op dagen en een traditie was daar mee geboren. Van der Geer is ieder jaar present geweest geweest en geeft nu zyn plaats binnen het 'Sterrit'-comité aan een ander. "De jeugd moet het overnemen, fris bloed kan geen kwaad", is zijn commen taar. De voornaamste verandering die de Zoeterwoudse rijwieltochten in die eenendertig jaar hebben ondergaan, is volgens hem dat het accent de laatste jaren steeds minder op het puzzelelement komt te liggen. Een van de char mes van de fietstochten is dat de deelnemers van tevoren niet we ten waar naartoe gereden wordt. De route wordt door het 'Sterrit'- comité angstvallig geheim ge houden. Dit keer was gekozen voor de richting Zoetermeer. De grote tocht (vijfenzeventig kilo meter) liep via de Weipoort ('de mooiste natuur ligt naast de deur') naar Moerkapelle en Ze venhuizen. Daarna pedaleerde men langs het prachtige Rotte- meren-gebied richting Bleiswijk. Hier was ook de rustplaats. Via Berkel, Pijnacker en Nootdorp kwam men in Zoetermeer te recht. De veertig kilometer, dit jaar voor het eerst, ging dezelfde hoek in maar kwam niet verder dan Zoetermeer. Deze tocht was vooral erg in trek bij ouders met jonge kinderen. Zomers beeld Een bezoek aan de rustplaats van de grote tocht in Bleiswijk levert een gevarieerd zomers beeld op. Luchtig geklede dames, heren, jongens en meisjes, bikini's, bier en blaren tussen de lijnen van de groene mat van Soccer Boys. De drank liep gesmeerd in het club huis van de voetbalclub, een fi nancieel uitstekend einde van het voetbalseizoen. Meisjes, nog net niet in de huwbare leeftijd worden volgens de oerwet 'meis jes plagen, zoentjes vragen' door jongesn te grazen genomen. Ou dere echtparen die, iets minder frivool gekleed, de warmte ont vluchten in de koele kantine, de directeur gemeentewerken, de onderwijzer, het gemeenteraads lid, de melkboer, de ingenieur, de postbode, kortom alle lagen van de Zoeterwoudse bevolking zijn vertegenwoordigd. Voor de een is de mooie natuur de drijfveer om de fiets te pakken, de ander bezoekt zoveel moge lijk kroegen op zijn weg. Veel complimenten zijn er voor de mooie route die het 'Sterrit'-co mité weer had uitgestippeld. "Je komt op plaatsén waar je nor maal nooit komt" en je hebt er geen benul van dat de omgeving zó mooi is", zijn complimenten aan de organisatie, die al in maart met de voorbereidingen was begonnen. Gisteren waren zo'n zeventig vrij willigers bij het gebeuren be trokken. Eén van deze mensen is de bijna 65-jarige Toon Kleiweg, een markante dorpeling die vooral bekend is door zijn bijna vijftigjarige voetbalcarrière. Hij regelde de stalling van de fietsen bij de rustplaats. Met het eeuwi ge shaggie aan zijn lippen ge plakt vertelt hij dat de goede gang van zaken alleen mogelijk is met medewerking van de deel nemers. Gestolen Voor één van hen dreigde trou wens de tocht gisteren minder prettig te eindigen. In een onbe waakt ogenblik werd zijn fiets gestolen. Hij stapte bij zijn vrouw achterop om zo in Zoeter woude terug te komen. Na even fietsen haalde de gedupeerde een stel jongens in die op zijn fiets reden. Een zware scheldka nonnade bracht de jongens ertoe de fiets achter te laten. Verder waren er gisteren de onvermijde lijke ongelukjes. Maar zelfs in science-fiction boeken fietst men geen vier rondjes aardbol zonder ongelukken. De uitslag van het wedstrijdge deelte (wie de minste strafpun- ten haalt wint, bij een snelheid van 14 kilometer per uur is elke minuut over tijd een strafpunt) leverde een unicum op. Het kop pel Diana Turk en Astrid van Leeuwen was het eerste in de ge schiedenis van de 'Sterrit', dat met slechts één strafpunt eindig de op de vijfenzeventig kilome ter. Tweede waren de koppels Jaap en Alie van Leeuwen-Hof man en Jacques en Lenny van Leeuwen met twee strafpunten. De veertig kilometer werd 'ge wonnen' door mevrouw Witte- Flaat en haar schoondochter. Tweede op deze afstand werden Martin en Sonia Nederhof. De scouting Zoeterwoude die vooraf de deelnemers van lees- plankjes voor op het stuur voor zag had ook een geslaagde dag. Er werd duizend gulden ver diend voor de bekostiging van het nieuwe clubhuis. Tot nu toe is het totaal aan opgehaald geld zeven mille. Het streefbedrag ligt rond de vijftienduizend gulden. DIRK JAN ROELEVEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabpzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling t overschnjving geen administratie- en incassokosten abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307.30 Losse nummers 0.80 Directie G. Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten 0 a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid, Mexico en Wenen. Commentator W F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2